موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - فراكسيون كارگري مجلس - تعيين تكليف - فراكسيون كارگري - تمديد قرارداد هروويه ميليچ - مرتضي اميري - مديريت منابع آب ايران - رضي - نوبخت - علامه حلي - انگولا - سجاد پذيرفته - سردار سرتيپ رهام بخش حبيبي - پردان - ماهو - استخوان سالم - شركت آب و فاضلاب شرق استان تهران

مطالب مرتبط:
آزمون های حفظ عمومی به سرفصل برنامه های استانی اضافه شد
ببینید| جزییات و مشخصات هایما 8S که به تازگی در ایران رونمایی شد/کراس اوور جدید چه حرف هایی برای گفتن دارد (فیلم)
برنامه واکسیناسیون کرونا در شیراز؛ دوشنبه دوم خرداد
دریافت برنامه موبایل ایران استخدام
برنامه جنجالی تیم ملی ایران پیش از جام جهانی
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 14:072022-05-23پزشكي

واکسن هایی که باید به برنامه واکسیناسیون ایران اضافه شوند


در واکسیناسیون کلی کشور به دلیل مسائل اقتصادی در مورد برخی واکسن ها هنوز ضعف داریم و باید آنها را جزو برنامه های واکسیناسیون کشوری قرار دهیم.

- " در واکسیناسیون کلی کشور به دلیل مسائل اقتصادی در مورد برخی واکسن ها هنوز ضعف داریم و باید آنها را جزو برنامه های واکسیناسیون کشوری قرار دهیم.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پوشش بالای واکسیناسیون در ایران و همچنین بیماری هایی که بواسطه واکسن ها در دنیا و ایران کنترل شد، تاکید کرد: تردیدی نیست که تزریق واکسن جان انسان ها را در طول تاریخ و حتی اخیرا در همه گیری کرونا، نجات داده است.

دکتر حمید عمادی در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به برنامه واکسیناسیون ملی افزود: با توجه به آمارها در دنیا درباره واکسن کووید، ایران جزو 10 کشور برتر دنیا در انجام واکسیناسیون کووید است و از بسیاری از کشورها وضع بهتری داریم؛ هر چند که به تدریج میزان استقبال مردم بویژه در دُز سوم کاهش یافت.

پوشش بالای واکسیناسیون در ایران وی درباره کیفیت سطح خدمات بهداشت و برنامه واکسیناسیون ملی در کشور (واکسیناسیون دوران کودکی) اظهار کرد: با ادغام وزارت بهداری و آموزش پزشکی و تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تشکیل خانه های بهداشت، سطح بهداشت و واکسیناسیون کشور ارتقا یافت.

در حال حاضر ایران واکسیناسیون را با پوشش بالا انجام می دهد و جزو کشورهای مترقی دنیا در این زمینه است.

وی علاوه بر تزریق واکسن های معمول در برنامه واکسیناسیون ملی، به تزریق واکسن کرونا نیز اشاره کرد و گفت: نه تنها در واکسن های معمول بلکه در واکسیناسیون علیه کووید نیز خوب عمل کردیم.

هر چند به واسطه تحریم ها، در ابتدا واکسن داده نمی شد و محدودیت های خیلی جدی داشتیم ولی مسئولین کشور واکسن را تهیه کردند و این زمینه فراهم شد که خودمان هم بتوانیم مقداری واکسن تولید کنیم.

اگر در ادامه مسائلی به وجود آید و مورد تحریم مجدد قرار گیریم، دست خالی نیستیم و این موضوع دستاورد بزرگی برای ایران بوده است.

واکسن هایی که لازم است به برنامه واکسیناسیون ملی اضافه شوند وی در ادامه با توجه به ضعف های برنامه واکسیناسیون ملی توضیح داد: در واکسیناسیون کلی کشور به دلیل مسائل اقتصادی در مورد برخی واکسن ها هنوز ضعف داریم و باید آنها را جزو برنامه های واکسیناسیون کشوری قرار دهیم.

عمادی به ضرورت وجود برخی واکسن ها در برنامه واکسیناسیون ملی اشاره کرد و افزود: واکسن روتاویروس، HPV، هموفیلوس آنفلوانزا که به تازگی بعد از بسیاری از کشور ها توانستیم آن را تامین کنیم، واکسن پنوموکوک، واکسن آبله مرغان و واکسن زونا، واکسن هایی هستند که لازم است در کل دنیا جزو برنامه واکسیناسیون کشورها باشند، اما ما به دلیل برخی مسائل اقتصادی هنوز نتوانستیم آن ها را برای عموم مردم به صورت رایگان انجام دهیم.

هرچند هنوز در این نقاط ضعف داریم، ولی در کل یکی از کشور های موفق در زمینه واکسیناسیون محسوب می شویم.

بیماری هایی که با واکسیناسیون کنترل شد این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به تبلیغات گروه های ضد واکسن در دنیا، به اهمیت واکسیناسیون کودکان اشاره و اظهار کرد: دیرزمانی آمار مرگ و میر کودکان در ایران بر اثر بیماری هایی مانند کزاز، سیاه سرفه، دیفتری و.

بسیار بالا بود و در حال حاضر اگر این آمار کاهش پیدا کرده، به علت واکسیناسیون علیه این بیماری هاست.

او اهمیت واکسن را غیر قابل کتمان دانست و درباره فعالیت گروه های ضدواکسن توضیح داد: همیشه گروه هایی هستند که در برابر موارد جدید مخالفت دارند؛ در واقعیت امر هیچ کدام از گروه های ضد واکسن در زمینه واکسن های اساسی و اولیه ای که در کشورها تزریق می شود، حرفی ندارند و اگر هم حرفی باشد از منطق به دور است.

گروه های ضد واکسن ریشه در جهل بشر دارند و منافعی را برای خود قائل هستند؛ به این جهت که وقتی واکسن نزنیم این گروه ها وارد می شوند و روش هایی را پیشنهاد می کنند که از آن منفعتی دارند.

عمادی، واکسن را روشی کاملا کم خطر و کم هزینه جهت پیشگیری از برخی بیماری ها دانست و توضیح داد: زمانی که بیمار شویم، هزینه های درمانی بالایی را متحمل می شویم؛ در حالی که با یک تزریق ساده، ارزان و بدون عارضه جدی می توان از بیماری پیشگیری کرد.

جهل و منفعت گروه های ضد واکسن این متخصص بیماری های عفونی به ریشه کن شدن بیماری آبله اشاره کرد و گفت: این بیماری به واسطه واکسیناسیون در دنیا ریشه کن شد و هیچ بحثی هم درباره این موضوع وجود ندارد.

این درحالیست که آبله یک بیماری بسیار کشنده با عوارض بسیاری مانند کور شدن بود، درمانی نداشت و هنوز هم ندارد؛ اما به واسطه واکسن موثری که بر علیه آن پیدا شد و همه دنیا متعهد شدند که این واکسن را بزنند، بیماری در دنیا ریشه کن شد.

وی در ادامه تاکید کرد: واکسن نقش ثابت شده و بی بدیلی دارد که گروه های ضدواکسن از جهل، نادانی، منافع شخصی و همچنین به جهت مطرح کردن خود با آن مخالفت می کنند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در عین حال به عوارض احتمالی و ناچیز واکسن ها نظیر تب، سوزش ناحیه تزریق و .

اشاره کرد و گفت: عوارض واکسن را نمی توان کتمان کرد، اما منفعتی که واکسیناسیون دارد بسیار بیشتر از عوارض آن است.

اگر منصف باشیم بحثی وجود ندارد که تزریق واکسن جان انسان ها را در طول تاریخ و حتی اخیرا در بحران کرونا نجات داده است.

اهمیت واکسیناسیون سرخک مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره بیماری سرخک و درگیری برخی کشورهای همسایه شرقی با آن نیز گفت: این موضوع مثال خوبی از این است که وقتی جامعه ای واکسن بزند و جامعه ای نزند، چه اتفاقی رخ می دهد.

واکسیناسیون سرخک ایران کامل بود و تقریبا سرخک، سرخجه و اوریون نداشتیم؛ اما با توجه به اینکه کشور افغانستان به دلیل مسائل سیاسی و وضعیت بحرانی، واکسیناسیون انجام نمی شد؛ بیماری سرخک شایع شد و با توجه به رفت و آمدهای صورت گرفته در مرزهای کشور، این بیماری به کشور ما نیز وارد شد و ما که در مرحله حل و حذف این بیماری بودیم متاسفانه با مواردی روبه رو شدیم.

او تاکید کرد: این موضوع نشان می دهد اگر می خواهیم بیماری را ریشه کن کنیم و موفقیت آمیز عمل کنیم، در کل دنیا باید واکسن زده شود.

تعهد همه جانبه می تواند باعث مصونیت همه شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با هشدار نسبت به این که سرخک بیماری بسیار مسری است که از طریق هوا به راحتی منتقل می شود، توصیه کرد: تنها کار درست هشیار بودن مسئولین است.

به پزشکان هشدار دهند و علائم سرخک را به مردم یادآوری کنند، اگر در کسی علائم پیدا شد، سریعا به پزشک مراجعه کنند و مانع انتقال آن شوند.

افرادی که تا به امروز واکسن نزده اند و خصوصا مهاجران افغان را واکسینه کنند.

عمادی درباره افرادی که واکسن سرخک را تزریق کرده اند، گفت: افرادی که واکسن زدند تا حد زیادی نسبت به افرادی که اصلا واکسن تزریق نکرده اند مصونیت دارند؛ اما احتمال دارد با گذشت سال ها اثربخشی واکسن در آنها کم شده باشد و بر اثر محیط آلوده، مبتلا شوند.

هنوز هیچ اطمینانی بر پایان کرونا نداریممردم واکسیناسیون خود را کامل کنند عمادی در ادامه صحبت هایش به همه گیری کووید 19 نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه هم مشاهده می کنید که با یک جهش ویروس در یک منطقه، به دلیل مراوداتی که وجود دارد، سایر کشورها نیز آلوده می شوند.

این متخصص بیماری های عفونی درباره اهمیت واکسیناسیون بیماری کووید نیز یادآور شد: هیچ اطمینانی مبنی بر پایان بیماری کرونا نداریم.

هنوز از وضعیت فردای خود خبر نداریم که چه اتفاقی می افتد.

الان وضعیت بهتر شده؛ اما هنوز وضعیت ناپایدار داریم و با یک جهش در ویروس، بیماری مجدد می تواند به کل دنیا گسترش پیدا کند.

نکته مهم در این است که مردم واکسیناسیون خود را کامل کنند.

چراکه احتمال اینکه با شروع فصل سرما مجدد پیک کووید را با ورود جهش های جدید داشته باشیم، وجود دارد.

وی در این باره افزود: بنابراین از واکسن، به عنوان تنها سلاحی که در دست داریم باید به میزان درست استفاده کنیم و این سلاح را زمین نگذاریم.

در انجام و تکمیل چرخه واکسیناسیون تنبلی و کاهلی نکنیم، باید تبلیغ و یادآوری کنیم و از مردم به صورت جدی درخواست تزریق واکسن را داشته باشیم.

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان با توجه به اهمیت تزریق دز سوم و چهارم واکسن کرونا گفت: خواهشی که از همه مردم دارم این است که واکسیناسیون را جدی بگیرند و چرخه واکسیناسیون خود را تکمیل کنند.

اینطور نیست که با توجه به شرایط فعلی، دیگر واکسن نیاز نداشته باشیم؛ اگر فردی هنوز دز سوم را تزریق نکرده، هر چه سریع تر اقدام کند و اگر جزو گروه پر خطر محسوب می شوند برای تزریق دز چهارم نیز اقدام کنند.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - واکسن - مسائل اقتصادی - کشور - برنامه - دانشگاه علوم پزشکی تهران - ایران - دانشگاه علوم پزشکی - بیماری های عفونی - واکسیناسیون ملی - اقتصادی - دنیا - بیماری - دانشگاه علوم - تزریق واکسن - کشوری - مسائل - اشاره - کووید - علوم پزشکی - مدیر گروه - مورد - قرار - هایی - در ایران - همه گیری - انسان ها - دانشگاه - گفت وگو - کشورها

آخرین اخبار سرویس:
واکسن برکت به ونزوئلا صادر می شود

مورد اثبات شده ای از آبله میمونی شناسایی نشده

بازدید سرزده معاون وزیر بهداشت از مراکز بهداشتی سمیرم

مبتلایان به وبا در کردستان به 25 نفر افزایش یافت

نشانه هایی که خبر از قصد خودکشی دیگران می دهد

تعداد مبتلایان وبا در استان کردستان به 25 نفر افزایش یافت

صحبت های مجری شبکه ورزش در مورد بیماری اش + فیلم

نفس های به شماره افتاده کرونا در کرمانشاه

ارتباط ویروس آبله میمونی با کرونا چیست؟

مبتلایان به وبا در کردستان به 25 نفر افزایش یافت

حوادث | فوری؛ ورود بیماری ترسناک به ایران | 25 مبتلا در کردستان!

مبتلایان به وبا در کردستان به 25 نفر افزایش یافت

درگیری 7 استان با تب کریمه کنگو

از توصیه هایی برای جلوگیری از گرمازدگی تا علائم و راهکارهای درمان وبا در «مشاوره های پزشکی» شفقنا

این نوشیدنی خوشمزه فشار خون و خطر سکته را کاهش می دهد

اختصاص 12 هزار میلیارد تومان برای تکمیل 220 بیمارستان در کشور

هشدار وزارت بهداشت | سونامی وبا در کردستان

وضعیت اضطرار بیماری وبا در همسایگی ایران

مراحل و هزینه های ایمپلنت دندان در سال 1401

نشانه هایی که خبر از قصد خودکشی دیگران می دهد

موارد ابتلاء به وبا در کرمانشاه به سه نفر افزایش یافت

بهترین رژیم غذایی برای بیماری های گوارشی

مرگ مغزی غیرقابل برگشت است/ نزول 53 درصدی پیوند عضو در دوران کرونا

تعداد مبتلایان به وبا در کرمانشاه به سه نفر افزایش یافت

بستری 3 بیمار مبتلا به کرونا طی هفته اخیر در سمنان

خطرات «وبا» برای کودکان را جدی بگیرید

افزایش قیمت دارو به علت پرداخت نکردن مطالبات بیمه ها

خواص فوق العاده دارچین درمانی که نمی دانستید

خدمات درمان ناباروری مورد تعهد بیمه سلامت می باشد

سهم ناچیز زنان ایرانی در اهدای خون

افزایش «چهار برابری» بیماران سرپایی کرونا در کرمانشاه

ابتلای سالانه متوسط 80 هزار نفر در کشور به فلج عصب

خنثی سازی تحریم در حوزه تجهیزات پزشکی با تولید دانش بنیان

آیا طب سوزنی نقشی بر درمان سردردهای تنشی دارد؟

ابتلای سالانه متوسط 80 هزار نفر در کشور به فلج عصب صورت

نوشیدنی های مفید برای گرمازدگی

ابتلای سالانه متوسط 80 هزار نفر در کشور به فلج عصب

نوشیدنی های مفید برای گرمازدگی

5 طرح تخصصی بیمارستان سیدالشهدای اصفهان افتتاح شد

طرح ویزیت رایگان عشایر فیروزکوه

طراحی بازوهای رباتیک برای غذا خوردن افراد معلول

آلودگی هوا با بیش از 10 درصد موارد سرطان مرتبط است

پشه ها چه کسانی را بیشتر دوست دارند ؟

امضای تفاهم نامه طرح بیمه دانشجویان

مورد اثبات شده ای از آبله میمونی شناسایی نشد

تعدیل ضریب مالیاتی مطب ها، مراکز تشخیصی و درمانی تا نصف ضرایب فعلی

فواید و کاربرد های قهوه و پسماند آن چیست؟ معجزه ای به نام قهوه

این 5 علامت روی دستتان خبر از بیماری قلبی می دهد!

ورزش همگانی با سلامت همراه است

این علائم روی دستتان خبر از بیماری قلبی می دهد!

راهکاری که دندان قروچه کودکان را رفع می کند

مادران باردار فاقد بیمه درمانی رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند

تزریق واکسن کرونا در بیش از 460 مرکز در گیلان، نهم تیر 1401

تجدید میثاق وزیر بهداشت و درمان با شهدای شهرستان شهرضا

بارداری در کشور تبدیل به یک بیماری شده است/ تلاش برای محدودکردن خدمات مامایی

سالانه در کشور 80 هزار نفر به فلج عصب صورت مبتلا می شوند

14 نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند

ضرورت تقویت برنامه های مقابله با اپیدمی احتمالی

ظرفیت پذیرش دستیاری افزایش یافت/ اختصاص 500 ظرفیت بومی دستیار پزشکی

ابلاغ چراغ خاموش تعرفه های غیرقانونی!

استخدام مسئول فنی غذا، دارو و استاندارد در شرکت کوروش پروتیین البرز/ ماهدشت

خبر بد برای طرفداران پور بخش/مجری تلویزیون سرطان خون گرفت +جزییات

مورد اثبات شده ای از آبله میمونی شناسایی نشد/ ضرورت رعایت بهداشت زائران حج وعتبات

دقت بالا ی عمل جراحی در سیستم رباتیک جراحی از راه دور سینا

ریزش موها هنگام شانه زدن پس از حمام تا چه حد طبیعی است؟

حوادث | مجری سرشناس تلویزیون سرطان گرفت | تلخ و شوکه کننده؛ این مجری سرطان خون دارد

استخدام کمک انباردار در یک شرکت تولیدی آرایشی بهداشتی از تهران

استخدام کمک انباردار در یک شرکت تولیدی آرایشی بهداشتی از البرز

استخدام کمک انباردار در یک شرکت تولیدی آرایشی بهداشتی از تهران و البرز

سم پاشی جایگاه های دامی علیه بیماری کنگو در زنجان

بهره برداری 9 طرح بهداشتی، آموزشی و درمانی در اصفهان

خطرات وبا برای کودکان

توصیه های بهداشتی به حجاج درباره آبله میمون

اصول بهداشت روانی در فصل گرما: پرهیز از تنش و اضطراب

افزایش وبا در کردستان

مورد اثبات شده ای از آبله میمونی در کشور شناسایی نشد

اگر می خواهید دیرتر گرسنه شوید این خوراکی ها را بخورید

دلیل اصلی تلخ و بد مزه بودن دهان در صبح و راه حل آن

پرطرفدارترین شیر غیر لبنی ؛ فواید و مضرات شیر بادام که باید بدانید

حمایت از بیمار pku یک ضرورت برای زندگی متوسط

مراقب سرایت بیماری آلتور باشید

6 دلیل چاقی که کمتر مورد توجه است

راهکار های طلایی طب سنتی برای مقابله از گرمازدگی

روند افزایشی مبتلایان به وبا در مریوان/25 بیمار در کردستان شناسایی شدند

اگر گیاهان آپارتمانی تان پژمرده شده اند بخوانید | به گیاه استرس دمایی ندهید

استخدام ویزیتور مواد غذایی با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شهر رشت

توصیه به افرادی که 6 ماه از آخرین دز واکسنشان گذشته

عمل موفقیت آمیز جراحی نخاعی در بیمارستان ولی عصر (عج) بروجن

پلمب مطب پزشک متخلف در دزفول

تاثیرات عجیب و غریب عالم گیری کرونا روی رفتارمان را بشناسیم

کودکان علائم کرونای طولانی مدت را تجربه می کنند

8 خاصیت شگفت انگیز دارچین برای سلامتی

حفظ سلامت روان در روزهای گرم تابستان ضروری است

پروبیوتیک ها از پیشرفت سرطان سینه جلوگیری می کنند

پیش بینی سرطان با هوش مصنوعی سال ها قبل از ابتلا

با این مسکن های طبیعی دیگر نیازی به دارو ندارید

ماجرای پول زور گرفتن داروخانه ها از مردم / ابلاغ چراغ خاموش تعرفه های غیرقانونی!

پیش بینی حمله قلبی با بررسی عروق خونی چشم

با آسیب های ناشی از فعالیت جنسی بیشتر آشنا شویم

راهکار های طلایی طب سنتی برای فرار از گرمازدگی

واکسن هایی که باید به برنامه واکسیناسیون ایران اضافه شوند

واکسن هایی که باید به برنامه واکسیناسیون ایران اضافه شوند