مطالب مرتبط:
25 سال عملکرد اصلاحات | اصلاح طلبان هنوز از سایه سنگین اتفاقات سال 88 بیرون نیامده اند
اصلاح طلبان هنوز از سایه سنگین اتفاقات سال 88 بیرون نیامده اند
25 سال عملکرد اصلاحات| اصلاح طلبانی که فساد اقتصادی خود را به رخ کشیدند
لجاجت اصلاح طلبان بر یک خبر دروغ
اختصاصی| صوفی: روحانی حیثیت اصلاح طلبان را برد/ خروج از قانون اساسی، براندازی است/ اصلاح طلبان باید به مرام چپ سنتی برگردند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 1 خرداد 1401 ساعت 18:022022-05-22سياسي

16 سال، فرصت کمی برای محک زدن اندیشه های نظری اصلاح طلبان بود؟


آذر منصوری طی یادداشتی که با هدف حمایت و دفاع از جریان دوم خرداد نوشته، با ادعای امید به معنویت و تبلور و رشد دموکراسی با قدرت گرفتن اصلاحات چند سطری به دفاع از جریان دوم خرداد پرداخته است.

- خبرگزاری فارس ـ گروه اندیشه ـ محمدمهدی اسکندری: در آستانه دوم خرداد هستیم و عجیب نیست که در رسانه های طیف اصلاحات شاهد رجزخوانی های سیاسی، از 8 سال به قبضه درآوردن قدرت از سوی آن ها باشیم.

آذر منصوری، دبیر کل حزب اتحاد ملت، طی یادداشتی مختصر در باب سالروز دوم خرداد برای روزنامه اعتماد، مطالبی را نگاشته است که جالب است به آن نظر بیفکنیم و تاریخ را بار دیگر مرور کنیم.

او در ابتدا می نویسد: روزی تاریخی که یادآور امید به معنویت و عدالت و آزادی و مردم سالاری است.

امیدی که در دل خود، روزگاران گذشته و صفی از مبارزان را به یادت می آورد.

آذر منصوری از کدام معنویت سخن می گویید! بازی کردن در میان مفاهیم سیال و هرچیزی را به چیزی دیگر بدون مبنای نظری مناسب مرتبط کردن، یا کار بی سوادان است یا ترفند سیاست بازان.

این کاری است که آذر منصوری در یادداشت خود درباره دوم خرداد به کار بسته است.

کلی گویی و ابهام، انتساب های بی قاعده و محل مناقشه، مصادره به مطلوب شخصیت ها و.

وی دوم خرداد را نماد معنویت و آزادی شمرده است! اینکه چگونه و چرا باید امید به معنویت ، عدالت ، آزادی و مردم سالاری ، جملگی را به یک روز مشخص مثل دوم خرداد نسبت داد از همین بازی های زبانی و کلی گویی های رسانه ای است که آذر منصوری در یادداشت خود درباره دوم خرداد دقیقاً از همین ترفند بهره برده است.

  دبیرکل حزب اتحاد ملت دقیقاً از کدام معنویت سخن می گوید؟ آیا معنویتی که امید جبهه دوم خردادی ها به آن است، با دیانت اسلام ناب محمدی تقارن و سنخیت دارد؟ آیا منظور از امید دوباره به معنویت همان حمایت های دولت دوم خرداد از افرادی چون حسین حاج فرج دباغ (عبدالکریم سروش) و کرسی و بها دادن به مجتهد شبستری هاست؟ مطرح شدن نظریه قبض و بسط تئوریک شریعت از سوی سروش که شریعت و آموزه های دینی را متزلزل و دارای تاریخ مصرف می کند، یا تفاسیر هرمنوتیکی مجتهد شبستری از قرآن کریم، نظریه علمای ابرار محسن کدیور که در آن ائمه بدون عصمت هستند و تنها علمای مهذبی اند چون سایر دانشمندان امت اسلامی، راه پیغمبری صدیقه وسمقی که به صراحت مسأله وحی را به علت نداشتن شاهد زیر سؤال برده است، دقیقاً با کدام معنویتِ جوشیده از متن و بطن تعالیم اسلامی که از آن سیدروح الله موسوی خمینی و بسیجیانش تربیت شده اند، سازگاری دارد؟ از حقیقت تا عمل فرسنگ ها فاصله است آذر منصوری در ادامه از عدالت، آزادی و مردم سالاری سخن رانده است.

گویی مدینه فاضله نبوی به یُمن اندیشه های روشنفکرمآبانه و سیاست لیبرالیزه شده ای که حسین بشیریه و دوستانش برای دولتمردان طراحی می کردند، در دوره 8 ساله آنان به منصه ظهور رسیده و تجلی یافته است.

فارغ از بحث های تکراری در باب چیستی مردم سالاری در اندیشه طیف اصلاحات و مقایسه آن با تعالیم انقلاب اسلامی و امامین آن تنها یک پرسش مطرح می شود و آن این است که با وجود چنین تفسیر مثبت و زیبایی که دبیرکل حزب اتحاد ملت برای دوم خرداد طرح کرده است، چرا اصلاحات 8 سال بعد از دوم خرداد و در سال 1384 از انتخابات شکست خورد و ردای ریاست جمهوری را به رقیب سرسخت خود واگذار کرد؟ مگر نه آنکه این فعال اصلاح طلب می نویسد: دوم خرداد، نه روزنه که افقی بود به سوی آنچه در پس همه این مبارزات و مجاهدت ها، همه ایرانیان و آزادیخواهان طرفداران گذار در جست وجوی آن بودند.

خاتمی بدون پیشوند و پسوندهای مرسوم آمد، از صلح، گفت وگو، توسعه، مردم سالاری و آزادی حق مخالف و رواداری و ایران برای همه ایرانیان گفت.

  سید محمد خاتمی یا حقیقتاً عمل و کلام آنها چندان تفاهم و سازگاری باهم نداشته است که مردم، رقیب آنها را برگزیدند که خود در سطور پایانی به این حرف اقرار می کند و می نویسد: دوم خرداد فرصتی نیز برای مصلحان دموکراسی خواه بود تا با هدف قرار دادن قدرتمندسازی جامعه، مسیر تواناسازی حکمرانی را فراهم تر کنند.

اما آنها نیز قدر این فرصت را ندانستند.

یا از دیگر سو جامعه ایرانی، آن هم در گستره عظیمی نمک نشناسی به حق اصلاح طلبان کرده اند.

قول اخیر را اگر بپذیرند به شعار و کلیشه همیشگی شان در باب توجه به خواسته مردم پشت کرد ه اند: او [سیدمحمد خاتمی] شاید حرف جدیدی نزد، اما به یاد همه ما آورد که رمز و راز دور کردن همه تهدیدهای درونی و بیرونی توجه به خواست مردم، شنیدن صدای مردم و آشتی و گفت وگوی صادقانه با مردم است.

البته که مردم ایران بلوای 13 سال پیش را فراموش نکرده اند و بحمدالله معنای احترام به انتخاب مردم را هم از به آشوب کشیدن کشور و امنیتی کردن فضای جامعه به وسیله طیف اصلاحات فهمیدند! منطق و روشی به نام مغالطه سیاست مدار اصلاح طلب کشور در بخش هایی از این یادداشت خود آورده است: [دوم خرداد] امیدی که در دل خود، روزگاران گذشته و صفی از مبارزان را به یادت می آورد.

از او که به بهای پیشرفت و اصلاح و استقلال ایران با خون خود حمام فین کاشان را تاریخی کرد تا آن که محصور احمدآباد شد و نشانش را پس از سال ها در همانجا می جوییم، تا آزادی خواه نستوه انقلاب که فریاد مداومش مبارزه با استبداد بود و خمینی کبیر که مردم را ولی نعمت خود نامید و همه زنان و مردانی که تاریخ زندگی آنها سراسر مبارزه در برابر استبداد است و تلاش و تاب آوری برای آزادی و حصول آنچه صلاح سرزمین ایران و مردم آن است.

گریز دیگری که نویسنده در این یادداشت می زند، ردیف کردن تصریحی و تلویحی تعداد زیادی از رهبران و مبارزان انقلاب اسلامی به عنوان رهبران دوم خردادی است که از همان جنس حرکت در سایه و ابهام برای مصادره به مطلوب کردن نام های بزرگ و به خدمت در آوردن آنها در مسیر اهداف خود است.

وی بی آنکه خطوط گسل گفتمان دوم خرداد را در مقایسه با مشی و مرام رهبران واقعی جمهوری اسلامی نشان دهد، طیفی غیرمنسجم از شخصیت های متفاوت را رهبران دوم خرداد می شمارد و در این مسیر حتی از خرج کردن امام خمینی برای تلقین دوم خرداد به عنوان تراز انقلاب اسلامی نیز دریغ نمی ورزد.

و کیست که نداند گفتمان دوم خرداد و تداوم نظری آن تا کنون که به جریان تجدیدنظرطلبان منتهی شد، چیزی جز انفصال از خط انقلاب و گفتمان امام خمینی و انفکاک نظری و عملی از تراز انقلاب اسلامی نبود.

آیا جریانی که تئوریسین آن نظیر اکبر گنجی با وقاحت تمام می گوید: اصلاح طلبان امام را به موزه می برند با مشی و نگرش امام امت سازگاری دارد؟ تفکر سیاسی ای که با رهیافت های به اصطلاح فقهی محسن کدیور شبانه روز در تلاش است ولایت فقیه را خدشه دار کند، چگونه می تواند خود را در امتداد نهضت اسلامی سال 57 بداند؟  دبیر حزب اتحاد ملت نوشته است: دوم خرداد، نه روزنه که افقی بود به سوی آنچه در پس همه این مبارزات و مجاهدت ها، همه ایرانیان و آزادیخواهان طرفداران گذار در جست وجوی آن بودند.

خاتمی بدون پیشوند و پسوندهای مرسوم آمد، از صلح، گفت وگو، توسعه، مردم سالاری و آزادی حق مخالف و رواداری و ایران برای همه ایرانیان گفت.

خاتمی حرف هایی را زد که سال ها در انتظار شنیدن آن بودیم.

 منصوری البته ابایی از به کار بردن واژه گذار برای تعیین موقعیت مفهومی دوم خرداد ندارد و با اینکه تلاش می کند، دوم خرداد را به سرمایه شخصیتی امیرکبیر و مصدق و امام خمینی منسوب کند، اما ماهیت آن را گذار از مرحله آغازین انقلاب اسلامی به سوی اهداف دوم خرداد می شمارد.

وی گفتار رییس جمهور دوم خرداد را آمال خود و طرفدارانش خوانده که گویی حسناتی مهجور در دوران پیش از خود بوده است.

8 سال دولت اصلاحات و 8 سال سردمداری جریان تدبیر و امید که سر جمع 16 سال است، فرصت کمی بود برای محک زدن اندیشه های نظری اصلاح طلبان؟ فارغ از ماهیت گذار و تناسب آن با نظام جمهوری اسلامی و روح سیاسی اش یعنی ولایت فقیه، باید گفت چنین تعابیری تنها انتزاعیاتی هستند که دولت های اصلاحات نه تنها در عملی کردنشان عاجز بود، بلکه با دریافت روش های نامناسب در عرصه های گوناگون هرچه بیشتر فاصله مردم با دولت نه، بلکه فاصله جامعه با حاکمیت را هم افزایش داد.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: دوم خرداد - آذر منصوری - خرداد - معنویت - منصوری - اصلاح - اصلاحات - خبرگزاری فارس - امید - اندیشه - مردم سالاری - اصلاح طلبان - تاریخ - قدرت - دفاع - رجزخوانی - دموکراسی - خبرگزاری - محمدمهدی - مبارزان - روزنامه - دبیر کل - سالاری - سالروز - تاریخی - آستانه - عدالت - امیدی - حمایت - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
حدیث روز | نخستین آفریده خداوند سبحان

پیام مهم رییسی به بایدن

بایدن راه ترامپ را ادامه می دهد

داستان عاشقی آلبرت انیشتین | قوانین عجیب و غریب انیشتین برای همسرش + ویدئو

خبر جدید برای جاماندگان سهام عدالت

اخوان المسلمین نابود شد؟/ حمله تند رییس جمهور مصر به اخوان المسلمین

دست رد مردم بر سینه رییسی

استخدام کارگر انبار با بیمه تکمیلی، پاداش در شرکت مروارید پنبه ریز در شیراز

دیپلماسی اقتصادی تحریم ها را خنثی کرد

برگزاری عروسی با فک و فامیل قلابی داماد

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی با بیمه در شرکت کیمیا تجارت مهام در تهران

استخدام انباردار با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در گیلان

یک فرمانده دوران دفاع مقدس: بزرگ ترین مشکل ما در مرکز نظام بود

کنایه سنگین فعال سیاسی اصلاح طلب به نمایندگان

ظرفیت های تاریخی برای تولید رمان فاخر دینی

از «مقام رضا» تا «آیین کشورداری در تمدن اسلامی»

استخدام مهندس مواد و متالورژی و طراح صنعتی در یک شرکت معتبر در تهران

فال حافظ/ گر بود عمر به میخانه رسم بار دگر

«بازاندیشی عدالت اجتماعی» در بازار نشر

نشست وزیر کشور با معاونان استانداری ها

واعظی که «منبر» لازم نداشت

جمع آوری موتورتلمبه ها در انتظار تأیید شورای تأمین

دیدار وزرای خارجه آذربایجان و ایران

اولین کنگره معلمان انقلاب اسلامی

تجلیل از استادان و دانشجویان نمونه کشوری

استخدام مدرس زبان انگلیسی در موسسه زبان پیام شاهد در تهران

آموزش: از کجا بفهمیم که اکانت اینستاگرام ما هک شده است یا نه؟

بایدن بازهم فقط وعده مقابله با تیراندازی های مرگبار را داد

مخالفان انقلاب 57 ایرانی نیستند

پایمال شدن حقوق نویسندگان با اقتباس غیررسمی

سفر «الهام علی اف» به تهران در دستورکار مشترک قرار گرفت

علی باقری کنی را بیشتر بشناسید

تاریکخانه اتاق های بازرگانی

اطلاعیه جدید درباره جاماندگان سهام عدالت

رویت صحنه ی عجیب صبحانه خوردن زن و مرد در اداره توسط افشین فر عضو شورای شهر بجنورد!+ویدئو

ابتذال به بهانه گفت وگو

دعوت به همکاری مشاور پوست و مو در یک مطب زیبایی در تهران

استخدام ادمین پیج در مطب پوست و لیزر آراکام در تهران

فرار ثروتمندترین ایرانی از کشور با وجود مالکیت بر 15 میلیارد متر مربع زمین!

تراز ارزیابی پرونده شرکت های دانش بنیان مثبت شد

حج نماد قدرت وحدت مسلمین است

لزوم استفاده مداحان در محرم از نوحه هایی با رویکرد جهاد تبیین

ثروتمندترین ایرانی تاریخ که موقع فرار 15 میلیارد متر مربع زمین داشت

رابطه پنهانی با روسیه صدای این اصول گرا را درآورد

دستور متفاوت آقای استاندار+جزییات

چرا مردم در اعتراض به گرانی های اخیر شورش نکردند؟

نقد یک مقام قضایی به عملکرد برخی از مدیران +فیلم

روز ملی دماوند چگونه نامگذاری شد؟

پیام تسلیت خاتمی به پروین فهیمی

علت ازدست دادن انگیزه در افراد مختلف چیست؟

فضای مجازی زبان ناخودآگاه جمعی 

شبکه ناظرین شهرداری چه اهدافی را دنبال می کند؟/ پیوستن شهردار تهران به عضویت افتخاری شبکه ناظرین

پیام تسلیت محمد خاتمی به خانواده سهراب اعرابی

حجت الاسلام فرحزاد: احیای غدیر از اوجب واجبات الهی است

نامه سرگشاده زنان اصلاح طلب به رییسی درباره پیامد های جراحی اقتصادی

یارانه پلکانی به همه مردم داده شود

صادق خرازی استعفا کرد

هجمه ای که علیه محسن رضایی در جنگ شکل گرفت

دبیر ستاد امر به معروف استان قم: فروش و نگهداری غیر از سگ گله، شکاری، نگهبان یا سگی که در امداد آموزش دیده جایر نیست

کردستان مقصد بیست و هفتمین سفر استانی رییس جمهور

استخدام شرکت نیرو گستر نادین

عضویت در بریکس حجم همکاری های اقتصادی را بالا می برد

کردستان مقصد بیست و هفتمین سفر استانی رییس جمهور

کانکس ها به منطقه زلزله زده رسیدند/ تقسیم 19 روستا میان 3 قرارگاه سپاه+عکس و فیلم

روایت خواهر دکتر حسین فاطمی از اعدامش / گابریل گارسیا مارکز چگونه روزنامه نگاری بود؟ / مردی که با بالن به آلمان غربی فرار کرد / اسکادران گوست با خودرو فوق سریع کوئنیگزگ / ده نشانه که ممکن است یک نابغه باشید / حرکت زمین در طول سه ساعت

نسخه اولیه شیوه نامه «فرایند اجرای رتبه بندی معلمان» امروز آماده می شود

پایان تیرماه ، مهلت سازمان ها و ادارات / استاندار فارس : اگر نمی توانید حجاب را رعایت کنید ، مرخصی بدون حقوق بگیرید

خبر مهم برای جاماندگان سهام عدالت/ تاریخ واگذاری مشخص شد؟+جزییات

نظر یک استاد حوزه به یک شبهه درباره عدم خروج زن از خانه در اسلام و مردسالاری

مسجد تراز اسلامی| امام جماعتی که مانع 53 طلاق و واسطه 26 ازدواج شد +عکس و فیلم

استخدام مدیر داخلی در موسسه موسیقی فردوس در تهران

رایزنی هیات هماهنگی گروه های شیعی درباره فراکسیون اکثریت و دعوت از کُردها برای تعیین تکلیف نامزد ریاست جمهوری

محمد خاتمی پیام داد

استخدام شرکت کیش گوشت فارس

پایان تیرماه ، سازمان ها و ادارات / استاندار فارس : اگر نمی توانید حجاب را کنند، مرخصی بدون حقوق بگیرید

5 شهرستان سیستان و بلوچستان سه شنبه تعطیل است

برگزاری دوره آموزشی طلاب کهگیلویه و بویراحمد در استان یزد

قیس سعید با تغییر پیش نویس ما و اسلام گرایان را دور زد

چرا جزییات ارتباط ما با روسیه پنهانی پیش می رود؟

کانکس ها به منطقه زلزله زده رسیدند/ تقسیم 19 روستا میان 3 قرارگاه سپاه+عکس و فیلم

امروز نسخه اولیه شیوه نامه ارزیابی معلمان آماده می شود

پایان اعزام زائران حج تمتع/ عربستان به سرپرست حجاج ایرانی ویزا نداد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 14 تیر 1401

ارائه خدمات غیرحضوری به دانشجویان خارجی/ 3 بخش اصلی سامانه «مدبر» کدامند؟

بیمه نامه دارندگان گواهینامه منقضی شده همچنان معتبر است

هفتصد و چهاردهمین شماره هفته نامه افق حوزه منتشر شد + دانلود

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تصویب شد؟

بیمه نامه دارندگان گواهینامه منقضی شده همچنان معتبر است

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه (جنرال/حقیقی) در بیمه کوثر در همدان

استخدام کارمند اداری و مهندس معماری در یک شرکت معتبر در تهران

دیدار وزیران خارجه ایران و آذربایجان

احمدی نژاد ، ملک 500 میلیارد تومانی را تخلیه نمی کند

اعتصاب زندانیان اهل سنت پس از بازدید داستان از زندان رجایی شهر؟ | پسر دادستان تهران در کدام سازمان است؟

5 شهرستان سیستان و بلوچستان سه شنبه تعطیل است

حجاب متفاوت سفیر سوییس در تهران در دیدار با رییسی/ ببینید

حاج«علی»! تتویم را پاک می کنم!/ چهار قاب و روایت خاطره ساز

مجسمه میدان فردوسی دو رنگ بود یا دگران؟

ختم های لاکچری با دف و گیتارنوازی، چند؟/ من «مافیای بهشت زهرا» هستم +صوت و فیلم

رییس مجلس فردا به کهگیلویه و بویراحمد می آید

داستان زیبا از حکیم عمر خیام نیشابوری

16 سال، فرصت کمی برای محک زدن اندیشه های نظری اصلاح طلبان بود؟

16 سال، فرصت کمی برای محک زدن اندیشه های نظری اصلاح طلبان بود؟