مطالب مرتبط:
جزییات برنامه تحولی ایران خودرو و سایپا
واردات خودرو با قیمت کمتر از 800 میلیون تومان امکان پذیر نیست | خودروسازان و وزارت صمت خودرو وارد می کنند؟
معاون وزارت آموزش و پرورش: نمایندگان مجلس برای اجرای رتبه بندی معلمان کمک کنند
معاون وزارت آموزش و پرورش: نمایندگان مجلس برای اجرای رتبه بندی معلمان کمک کنند
مزایای اجرای برنامه پزشکی خانواده برای مردم چیست؟
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 اردیبهشت 1401 ساعت 11:572022-05-20سياسي

سنگ اندازی مافیای خودرو در مسیر اجرای برنامه های تحولی وزارت صمت


مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت: - به این جملات دقت کنید: عدم رقابتی بودن، تولید پایین و ساختارهای مدیریتی و اقتصادی مهمترین مشکلات صنعت خودروسازیدر کشور است.

دولت نباید بنگاه داری کند، نباید مدیران شرکت های خودروساز را ما انتخاب کنیم بلکه خود سهامداران باید مدیران را انتخاب کنند.

به عنوان وزیر صمت با واردات خودرو مخالف نیستم، ممنوعیت واردات در پایان اردیبهشت ماه تمدید نخواهد شد بلکه واردات خودرو طبق ضوابط قبلی به انجام خواهد رسید.

امروز خودروساز پول قطعه ساز را دیر می دهد، بنابراین نمی تواند روی کیفیت قطعه اعتراض داشته باشد.

با واگذاری سهام این دو خودروساز بخش عمده ای از مشکلات مربوط به مافیا رفع می شود.

مافیای خودرو وجود دارد، اما در جاهایی که شاید با تصور مردم متفاوت باشد یعنی ما یک شبکه هایی داریم که منافع این ها اجازه نمی دهد که اتفاقات خوبی بیفتد.

بنگاه داری دولت آفت زاست.

شفافیت جریان کالا از واردات قطعه و مواد اولیه تا ساخت قطعه و تحویل آن به خودروساز یکی از مهمترین برنامه های وزارت صمت می باشد که سامانه جامع تجارت در این زمینه راه اندازی شده است.

این هانمونه و عصاره ای از مواضع وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص وضعیت موجود خودروسازان و توصیف برنامه های تحولی این وزارتخانه برای رسیدن به وضعیت مطلوب است.

جملاتی که وجه مشترک تمامی آن ها را می توان در تقابل جدی با مافیای این صنعت عنوان کرد.

مافیایی که به تعبیر سید رضا فاطمی امین در بخش های پنهان مرتبط با این صنعت راهبردی و حساس طی سال های سال، جا خوش کرده است و به زعم نگارنده مهمترین و اثرگذارترین برنامه های تقابلی چندین دهه فعالیت های مافیاییشان را در پروژه های تحولی وزارت صمت تحلیل می نمایند.

هجمه های گسترده و پوشش وِیژه محتواهای تخریبی علیه وزارت صمت، ممانعت از اطلاع رسانی حداقلی فعالیت های مثبت، بهبودخواه و تحول گرای و همچنین انحصار و محدودیت عملکرد این وزارتخانه در بخش های متعدد و گسترده صنعتی، معدنی و تجاری در حوزه خودرو، ایجاد مانع در مسیر اجرای 9 پروژه تحولی صنعت خودروسازی و تحریک جوامع نخبگانی در جهت تولید مدام بحران و حاشیه برای این وزارتخانه حساس را می توان تکه های پازل بازی مافیایی دانست که با پیشرفت و تکمیل پروژه های تحولی وزارت صمت در حوزه خودروسازی، منافع بسیار فردی، گروهی و محفلی خود را از دست رفته و در مسیر نابودی ارزیابی می کنند.

با نگاهی گذرا به محتوای این برنامه های تحولی، می توان توجه و تمرکز مبتنی بر آسیب شناسی های علمی و کارشناسی، جامعیت و البته الگوپذیری از سیاست گذاری ها و تجربه های موفق و به روز دنیا در حوزه های مختلف را دریافت نمود.

این پروژه ها برای رفع کاستی ها و تبدیل چالش های این صنعت به فرصت های ملموس با هدف اصلاح ساختار، توسعه همکاری­های بین بنگاهی، ارتقای فناوری و نوآوری و همچنین تسهیل مشارکت­ های بین ­المللی ، تعریف و تدوین شده است.

بر اساس برنامه ریزی های وزارت صمت صنعت خودرو در سال 1404 می بایست صنعتی رقابت­پذیر، توسعه یافته، دارای رشد نسبی پایدار و در مسیر کسب بازارهای منطقه باشد و با انجام اصلاحات ساختاری در روابط بین خودروساز و قطعه­ ساز، انتظار می­رود در سال 1401 شرکت های خودروساز از وضعیت زیان­دهی خارج شوند.

هرچند 9 پروژه ­ی تحولی در بخش خودروسازی در سطح حاکمیتی طراحی شده­اند اما دستیابی به اهداف ترسیم شده توسط عوامل و ظریت های موجود این صنعت (شامل شرکت های خودروسازی و قطعه سازی .

) محقق می شود به شکلی کهاین پروژه ها نقش پشتیبانی برای تحقق پروژه های تحولی و فعالیت­های کسب وکارهای صنعت خودرو خواهند داشت: اصلاح ساختار بازارهای زنجیره تأمین خودرو این پروژه با هدف کاهش قیمت تمام شده، افزایش بهره ­وری بنگاه­های تولیدی و ایجاد شفافیت در نظام مالکیت بنگاه­ها تنظیم شده و در راستای آن باید اموال، املاک و سایر دارایی­های غیرمولد شرکت های خودروساز شناسایی و واگذارشده و از همه مهمتر ساختار خود سهامداری شرکت­ها اصلاح شود.

اصلاح ساختار زنجیره تأمین خودرو بهبود تصویر صنعت خودرو در اذهان عمومی از مهم ترین مؤلفه های اثرگذار در فروش و صادرات محصولات تولیدی است.

باید محورهای انتقادی افکار عمومی و نخبگانی از صنعت خودرو شناسایی شده و برای پاسخگویی به این انتقادها و چالش­های مطرح شده برنامه­ ریزی شود.

راه ­اندازی فرآیند نوسازی ناوگان فرآیند نوسازی ناوگان فرسوده شامل حمل ونقل عمومی (بار و مسافر) و موتورسیکلت از محل منابع مالی حاصل از ماده (12) قانون رفع موانع تولید رقابت­ پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، است و به کاهش آلایندگی و صرفه­ جویی در مصرف سوخت کشور کمک می کند.

ارتقای خدمات پس از فروش و حمایت از مصرف­کنندگان مشتریان به عنوان حلقه پایانی زنجیره ارزش در توسعه محصول و رونق بازار خودرو نقش دارند.

برای ارتقای رضایت مشتریان و اصلاح تصویر ذهنی مصرف ­کنندگان نسبت به این صنعت باید شیوه ­های فروش و خدمات پس از فروش و رسیدگی به شکایات اصلاح شود.

بسترسازی و گسترش فناوری های نوین در حوزه حمل ونقل شکاف نوآوری و فناوران موجود در صنعت خودروی داخلی از آنچه که در دنیا اتفاق می افتد، استفاده از پنجره ­های فرصت را ضروری می­سازد.

با توجه به هدف گذاری خودروسازان جهانی برای تولید خودروهای برقی، باید تجهیزات و زیرساخت­های مورد نیاز برای توسعه تولید خودروهای برقی در کشور ساماندهی و برنامه­ریزی شود.

گسترش صادرات و تولید خودرو در سایر کشورها برای مثبت شدن تراز ارزی صنعت خودرو باید تولید محصولات در سایت­های مستقر در سایر کشورها افزایش یافته و به موازات آن جهت ایجاد نمایندگی­های فروش و توسعه سایر شیوه­ های عرضه و انعقاد موافقت­نامه­ های تجاری با آن کشورها اقدام شود.

همچنین، به منظور استفاده بهینه از زیرساخت­های موجود در امر صادرات می­بایست تیراژ محصولات صادراتی در هریک از خودروسازی­ ها افزایش یابد و در پیمان­های منطقه ­ای و بین ­المللی حضور فعال داشت.

اصلاح ساختار مالی و سهامداری شرکت های خودروساز کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره­وری بنگاه­های تولیدی و ایجاد شفافیت در نظام مالکیت بنگاه­ها به همراه شناسایی و واگذاری اموال، املاک و سایر دارایی­های غیرمولد شرکت های خودروساز شن و اصلاح ساختار خود سهامداری شرکت­ها از مهمترین مسائل مرتبط با این حوزه است.

تبیین قابلیت­ها و دستاوردهای صنعت خودرو جلب مشارکت خبرگان برای شناخت صنعت خودرو و بازسازی افکار عمومی، اطلاع ­رسانی مستمر از اقدامات انجام گرفته برای رفع نواقص و توسعه فعالیت­های تولیدی و ارتقای کیفیت و افزایش رضایت مشتریان، صورت می­پذیرد.

بازنگری قواعد صنعت خودرو برای ساماندهی و امکان­پذیر شدن برنامه ­ریزی تولید در صنعت خودرو باید قواعد و ضوابط حاکم بر صنعت در موضوعات مختلف نظیر استاندارد، محیط­زیست، سوخت، واردات و.

بازبینی، آسیب­شناسی و در تعامل با نهادهای ذی­مدخل اصلاح شود.

نکته بسیار مهم لزوم همراهی تمامی نهادها و دستگاه های اثرگذار با وزارت صنعت، معدن و تجارت در مسیر اجرای این پروژه های تحولی بویژه با وجود سنگ اندازی های متعدد مافیای خودروسازی کشور است.

پروژه هایی که می تواند در کنار اجرای طرح های مجلس شورای اسلامی مانند تنظیم گری از طریق واردات هدفمند و محدود خودرو، امید و اعتماد مردم عزیز را احیا نموده و این صنعت را همراه با ظرفیت های انسانی و نخبگانی گسترده این حوزه در جهت تحقق اهداف شعار تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین به عنوان یک صنعت پیشرو و سالم معرفی نماید.

بخصوص که تحقق وعده هایی نظیر تثبیت و تنظیم بازار محصولات پایه، افزایش قابل توجه حجم صادرات غیرنفتی کشور در سال 1400و همچنین حذف امضاهای طلایی از فرایندهای وزارت صمت، نوید تحقق اهداف و به ثمر نشستن برنامه ها و پروژه های تحولی در سایر بخش ها مانند بخش خودرو را می دهد.

مجلس شورای اسلامی در این راستا می تواندضمن اجرای تکالیف نظارتی خود به عنوان مشاورین امین و قابل اعتماد مدیران دستگاه های اجرایی، با ارائه فرصت حداقلی، قابل ارزیابی و قابل راستی آزمایی فنی و کارشناسی، تسریع در اجرای پروژه ها و تحقق اهداف مد نظر را تسریع نماید.


کلید واژه ها: خودرو - خودروساز - واردات خودرو - مافیای خودرو - کمیسیون اقتصادی مجلس - واردات - عضو کمیسیون اقتصادی - شرکت های خودروساز - مجلس شورای اسلامی - مافیا - کمیسیون اقتصادی - اقتصادی - ممنوعیت واردات - انتخاب - مشکلات - مدیران - شورای اسلامی - واگذاری سهام - مجتبی توانگر - مشکلات صنعت - بنگاه داری - سهامداران - وزارت صمت - اردیبهشت - سهام - داری - قطعه - هایی - قطعه ساز - وزیر صمت

آخرین اخبار سرویس:
اظهارات بی سابقه ایران درباره سوریه

استخدام کمک حسابدار در شرکت دانا محاسب فکور در محدوده صادقیه

استخدام دستیار دندانپزشک با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن در تهران

تصاویر/ دوره آموزشی مهدویت در استان آذربایجان شرقی

تصاویر/ حضور خدام حرم مطهر رضوی در آسایشگاه جوادالائمه(ع)

تصاویر/ دومین همایش تکریم جانبازان شیمیایی سراسر کشور

تصاویر/ عزاداری هیئات مذهبی مشهد در روز شهادت جوادالائمه (ع)

تصاویر/ دیدار معاون وزیر نیرو با آیت الله اعرافی

تصاویر/ مراسم عزاداری هیئت عالم آل محمد(ع) در روز شهادت جوادالائمه(ع)

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق و مزایا در شرکت آسان رو سفیر هگمتانه

سلسله گزارش های کوتاه از سفرنامه حج آیت الله العظمی صافی (شماره 8)

شهید بهشتی ضرورت جهاد تبیین را به خوبی شناخته بود

استخدام حسابدار در شرکت آبادیس بنای اسپادانا در اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات دندان پزشکی با حقوق پایه، پورسانت و بیمه

استخدام کارمند اداری در شرکت بنیان سازان آریو برزن در اصفهان

استخدام منشی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت پدید آوران کاوه البرز در تهران

او هم مانند خاوری به خارج از کشور گریخت / «پدر کلاهبرداری بانکی» کیست ؟

محسن آرمین: بر این باورم، این وضعیت چندان قابل تداوم نیست

اسلامی: طبق برجام موضوع PMD بسته شده است

فرمانده سپاه: حفاظت اطلاعات ما درگیر رویارویی مستقیم با همه سرویس های اطلاعاتی و امنیتی استکبار است/فرزند شهید بهشتی: فهرست 8 صفحه ای برای کتاب شهید بهشتی را فرستاده اند که ممیزی شود

آیا چت بات هوش مصنوعی حساس شده است؟ | نقض سیاست محرمانه توسط مهندس گوگل

آیت الله العظمی وحید خراسانی خواستار خدمات بیشتر و تسهیل امور زائرین در مناسبت های پیش رو شدند

استخدام کارشناس پشتیبانی امور مشتریان در شرکت تک پخش دی (وان دی آف)

استخدام معمار 3D کار در دفتر فنی مهندسی کسری طوس در خراسان رضوی

محمود کریمی و جواد مقدم برای جشن ازدواج امیرمومنان و حضرت زهرا می خوانند

نوشیدن مشروبات الکی حادثه آفرین شد/ راننده مست، شهردار بود/ او خودش اعتراف کرد

مجلس به دنبال تصویب طرح راهپیمایی معترضان است/ می خواهیم محل تجمع را هم خود معترضان پیشنهاد کنند

افتتاحیه رقابت علمی مسأله محور با موضوع سند تحول قضایی

یک ادعای تکراری در نیویورک تایمز: سردار علی نصیری بازداشت شد !

تکیه به آموزه های انقلاب راهکار حل مشکلات است

استخدام حسابدار با بیمه، عیدی و سنوات در یک شرکت معتبر در قم

استخدام کارشناس عمران در شرکت حفیظ سازه آریا در تهران

هاشمی رفسنجانی روز انفجار مرگبار هفتم تیر چرا به جلسه حزب نرفت؟

برگزاری کارگاه مهارت های ارتباط موثر بین زوجین ویژه طلاب خواهر ساوه

برگزاری همایش مربیان طرح دختران فاطمی در قم 

برپایی نمایشگاه خوشنویسی از حدیث امام جواد علیه السلام در فضای مجازی

رییس جدید دادگستری نهبندان معرفی شد

تعاملات عتبه حسینی و حرم بانوی کرامت افزایش می یابد

23 کتابی که به مناسبت ازدواج امیرالمومنین و حضرت زهرا باید خواند

سخنان امام جواد(ع) مسیری راهگشا برای تمام جوانان است

هویت بخشی و توجه به محرومان با تولید صنایع دستی/ وقتی دانشگاه زنان بی سرپرست را توانمند و ماهر می کند

واکنش ها به سخنان رییس سازمان برنامه درباره حقوق بازنشستگان

استخدام کمک حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت طاهاگشت در تهران

ببینید | پوتین در دیدار با رییسی، چه پیامی به ایران فرستاد؟

ستاد امر به معروف: با رییس بانکی که به کارمندان امر به معروف نکند برخورد می شود | موافق طرح صیانت هستیم

دریافت تسهیلات، مهم ترین مطالبه چالوسی ها از استاندار مازندران

ترتیل صفحه 469 قرآن/ نابودی دنیا و آخرت با گناه+فیلم، متن و مفاهیم

تقویم و اوقات شرعی جمعه 10 تیر 1401

8 کلینیک زیبایی غیرمجاز در شهر اهواز پلمب شدند

اظهارات بی سابقه وزیر امور خارجه درباره جانبازان

عکس/ واکنش جالب همسر شاهرخ استخری به خبر تولد فرزند سوم اش

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: بایدن نباید مرتکب اشتباه راهبردی و تاریخی شود

استخدام کارآموز معماری در شرکت آرشیتکت تهران در تهران

اوقات شرعی دهم تیر ماه در سمنان

هیچ دورانی به اندازه عمر دولت یازدهم و دوازدهم زمینه نفوذ دشمن فراهم نبود / سرمایه گذاری دشمن در بحث هسته ای بازی سیاسی است

جوانان دزفول برگ زرین دیگری در دفتر ایثار و شجاعت انقلاب اسلامی ثبت کردند

بیانیه تروییکای اروپایی: ایران در مذاکرات قطر، باز هم مطالبات فرعی و غیرواقع بینانه را مطرح کرد / توافق احیای کامل برجام در ماه مارس در وین حاصل شد، اما ایران از این فرصت استفاده نکرد / اقدامات ایران، پنجره رسیدن به یک راهکار فوری دیپلماتیک را می بندد

بورل: پس از بیش از یک سال مذاکره، خطر عبور نکردن از خط پایان را داریم

اظهارات نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت درباره ایران

اظهارات نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت درباره ایران

سفیر ایران در سازمان ملل: از آمریکا ضمانت خواسته ایم که تحریم ها را تحت عناوین دیگر اعمال نکند؛ از سازوکارهای برجام هم سوءاستفاده نکند

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مذاکرات تقریباً به سرانجام رسیده بود اما آمریکا زیر قولش زد

پیش ثبت نام متقاضیان اربعین فردا آغاز می شود

کنکور پدیده ای به نفع پولدارها

استخدام دستیار دندانپزشک، پذیرشگر و مسئول csr در تهران

رییس جمهور: سیاست قطعی دولت پشتیبانی از فعالیت های دانش بنیان است

از سیارک ها چه می دانیم؟

سر و کله نوید و فرشته پس از حواشی کن پیدا شد +عکس

حکایت جالب و آموزنده

پیش ثبت نام متقاضیان اربعین فردا آغاز می شود

سوال از یک نماینده: چرا آمریکا باید نیازمند برجام باشد؟

سوال از نماینده مجلس: چرا آمریکا باید نیازمند برجام باشد؟

پیگیری مسائل و مشکلات مناطق آزاد در دولت و مجلس

تخت روانچی: آمریکا واقع بینانه عمل کند، توافق دور از دسترس نیست

وجود 17 مدل استخدام در دستگاه های دولتی منصفانه نیست

فال تاروت کبیر | فال تاروت 10 تیر

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با رییس سازمان حج و زیارت

توییت علی مطهری درباره سخنان اخیر رهبر انقلاب

تصاویر/ آزمون سطح چهار رجال حدیث مرکز تخصصی معارف اهل بیت(ع)

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در کرمانشاه

اولین جلسه شورای راهبری فناوری ها و تولیدات دانش بنیان برگزار شد

رسالت نوشت: هیچ مانعی بر سر راه رتبه بندی معلمان به جز وزارت آموزش وپرورش وجود ندارد

رسانه ها مروج حس همدلی اجتماعی در کشور باشند

رییسی به امیر قطر: توافق پایدار مستلزم لغو تحریم ها و کنارگذاشتن بی قید و شرط ادعاهای بی اساس و پایه است

وحید جلیلی روی «آنتن زنده» دروغ گفت؟

آمادگی ایران برای پیگیری راه حل دیپلماتیک به منظور توقف بحران در اوکراین

رونمایی شیائومی 12S اولترا با دوربین 1 اینچی سونی

تاکید ضرغامی بر همکاری تهران و باکو درخصوص پل خداآفرین

خبر خوش دولت درباره استخدامی ها

آمادگی ایران برای پیگیری راه حل دیپلماتیک به منظور توقف بحران در اوکراین

آخرین وضعیت حجاج ایرانی پیگیری شد

دبیر ستاد حقوق بشر: پیگیر وضعیت ایرانیان به گروگان گرفته توسط آمریکا هستیم

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در بیمه سامان در اصفهان

استخدام کمک انباردار با بیمه و پاداش در شرکت تایگر در تهران

10 شهر خنک ایران برای سفر در تابستان

تاکید ضرغامی بر همکاری ایران و جمهوری آذربایجان درخصوص خداآفرین

تخت روانچی: در مذاکرات دوحه با جدیت عمل کردیم/ به تدابیر جبرانی خود ادامه می دهیم

آغاز پیش ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 از فردا + آدرس سامانه و شرایط

30 درصد دستگاه های اجرایی به پاکنا متصل نشده اند

حضرت آیت الله وحید خراسانی: حرم سیدالشهداء علیه السلام عرش الله است/ زائر حرمش زائر خداست

سنگ اندازی مافیای خودرو در مسیر اجرای برنامه های تحولی وزارت صمت

سنگ اندازی مافیای خودرو در مسیر اجرای برنامه های تحولی وزارت صمت