مطالب مرتبط:
چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان
بازگشایی محور بجنورد به آشخانه دهم خرداد
آمادگی ژاپن برای بازگشایی سفارت خود در افغانستان
مسکو: از ترکیه درخواست خواهیم کرد حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روس به مقصد سوریه بازگشایی کند
بازگشایی استخرهای شنا در مهاباد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 اردیبهشت 1401 ساعت 11:272022-05-20اجتماعي

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟


1.

5 ماه پس از بازگشایی حضوری مدارس، فیلم هایی از فضای خشونت آمیز در برخی مدارس کشور منتشر شده است و در این میان دانش آموزان بیشترین قربانیان خاموش خشونت هستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، پس از دو سال تعطیلی آموزش حضوری، مدارس از 14 فروردین امسال به استقبال دانش آموزان رفتند اما در همین مدت از سال تحصیلی شاهد اتفاقات تلخ و فضای توأم با خشونت در برخی مدارس کشور بودیم.

فیلم هایی که طی این مدت در فضای مجازی دست به دست می شود و گاهی به دلیل شدت اعمال خشونت حتی می تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد به خوبی راوی فضای خشونت بار برخی مدارس کشور است؛ خشونتی که متأسفانه بیشتر قربانیان آن دانش آموزان هستند! فیلم های مختلفی نیز در همین مدت از تنبیه بدنی دانش آموزان در فضای مجازی منتشر شده است.

نخستین پیام فیلم هایی که در فضای مجازی منتشر می شود و احتمالاً موارد دیگری نیز وجود دارد که از قاب دوربین ها باز مانده این است که معلم و دانش آموز پس از دو سال تعطیلی مدارس، آماده حضور در مدرسه نیستند و همین مسئله منجر می شود گاهی شیطنت یا حرکتی از سوی دانش آموز توسط معلم تحمل نشود و به اعمال خشونت علیه او منجر شود! سکوت عجیب آموزش و پرورش در این میان وزارت آموزش و پرورش که این روزها عمده موضع گیری و اخبارش درباره موضوع رتبه بندی معلمان است در قبال شکل گیری فضای خشونت درمدارس، سکوت را در پیش گرفته است و به سؤالاتی درباره ریشه های شکل گیری خشونت در مدارس، قصور مسئولان در بی توجهی به مدارس دولتی و تأثیر آن در گسترش خشونت و راهکارهای احتمالی برای مدیریت فضا پاسخگو نیست.

کوچ اجباری به مدارس غیردولتی همه می دانیم فضای مدارس دولتی عادی بیش از گذشته نیازمند حمایت مسئولان است و گاهی اعمال خشونت علیه دانش آموز، کوچ اجباری به سمت مدارس غیردولتی را رقم می زند؛ در همین رابطه پدری که برای ثبت نام فرزندش در پایه سوم دبستانی غیردولتی، 33 میلیون تومان شهریه داده است درباره دلیل متحمل شدن این هزینه سنگین و حاضر نشدن به ثبت نام فرزندش در مدرسه دولتی گفته است: "اصلی ترین دلیل، نوع برخورد و ادبیات کادر مدرسه بود که دیگه نمی خواستم فرزندم به مدرسه دولتی برود! این مدرسه غیردولتی هر روز 90 دقیقه کلاس زبان دارد، آشنایی با رباتیک و برنامه نویسی و کارگاه چوب؛ در کل با ادبیات و مدل رفتاری مدارس دولتی مشکل دارم وگرنه مدارس غیردولتی تخم دو زرده ای نمی کنند!" برخورد با تنبیه بدنی دانش آموزان بازدارنده نیست از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگوی این موضوع باشد که در برابر خشونت اعمال شده علیه دانش آموزان چه برخوردی بازدارنده ای با فرد خاطی انجام می دهد؟ آیا موضوع صرفاً به کسب رضایت از دانش آموز و بستن پرونده موضوع ختم خواهد شد؟ البته کارشناسان معتقدند برخورد هیئت تخلفات اداری با این موضوع بازدارنده نیست و همین مسئله تکرار تنبیه بدنی در مدارس را رقم می زند.

در همین رابطه، عباس فرجی؛ مشاور مدارس در گفت وگو با تسنیم درباره شکل گیری فضای خشونت در مدارس و اعمال تنبیه بدنی علیه دانش آموزان اظهار کرد: پس از دو سال خانه نشینی دانش آموزان به مدرسه فراخونده شده اند لذا در طبیعی ترین حالت این موضوع می تواند مشکلاتی را رقم بزند بنابراین باید خودمان را برای یک وضعیت اضطراری آماده می کردیم که اتفاقات ناخوشایند رخ ندهد.

وی افزود: فیلم هایی که از اعمال خشونت علیه دانش آموزان در فضای مجازی دست به دست می شود، می تواند به این دور ماندن معلمان از مدرسه و دانش آموزان مرتبط باشد و البته قابل پیش بینی بود که این اتفاقات را بیشتر شاهد باشیم چون آموزش و پرورش برنامه ای برای این وضعیت در نظر نگرفته بود و فقط تمرکزش بر روی بازگشایی مدارس به هر شکل ممکن بود.

بیشترین خشونت علیه دانش آموزان این مشاور با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد چهار نوع خشونت در مدارس هستیم، گفت: نخست؛ خشونتی که توسط معلمان به دانش آموزان اعمال می شود.

دوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به معلمان اعمال می شود.

سوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به یکدیگر اعمال می شود و چهارم؛ خشونتی که از طرف اولیا به دانش آموزان اعمال می شود؛ اگر این دسته بندی را یک فرض در نظر بگیریم متوجه می شویم که بیشترین حجم خشونت به سمت دانش آموزان است به همین دلیل باید نقش حمایتی در مورد این گروه بیشتر در نظر گرفته شود.

فرجی ادامه داد: دانش آموزانی هستند که دو سال است از مقطع ابتدایی به متوسطه اول آمده اند اما به هیچ عنوان در این فضا حضور نداشته اند یا دانش آموزانی که هم اکنون پایه سوم دبستان هستند اما حضور حداکثری در کلاس درس را تجربه نکرده اند و این حضور ناگهانی آن هم با تراکم بالای دانش آموزی در مدارس دولتی موجب قلدری برخی از دانش آموزان سال بالایی علیه آنها می شود.

در بازگشایی مقطعی مدارس که سال گذشته شاهد آن بودیم کمتر شاهد این اتفاقات بودیم چرا که تعداد کم دانش آموزان فرصت مدیریت فضای آموزشی و تطبیق دانش آموز با کلاس درس را بیشتر فراهم می کرد.

وی بیان کرد: همین وضعیت در مورد معلمانی که به تازگی استخدام شده اند، وجود دارد، این معلمان که در دو سال گذشته وارد سیستم آموزش و پرورش شده اند اصلاً تجربه کلاس داری ندارند بنابراین نمی توانند در کلاس 40 نفره عملکرد مناسبی داشته باشند! از سوی دیگر در دو سال گذشته ارتباط بین معلم و دانش آموز برمبنای تصویر پروفایل یا صدا بوده است یعنی نه معلم دانش آموز خود را دیده و نه دانش آموز معلم را در چنین بستری ادبیات و ارتباط انسانی بر روی فضای مجازی شکل گرفته و با فضای کلاس های حضوری متفاوت است.

در حال حاضر دانش آموزانی داریم که همان احساسات را به معلم خود دارند و می خواهند فضا را تا همان اندازه صمیمانه با الگوی مجازی نگه دارند اما این موضوع موجب ایجاد اختلال می شود چرا که فضای آموزش عوض شده و تا دانش آموزان بخواهند به این فضا عادت کنند زمان می برد.

دردسرهای تعطیلی دو ساله و بازگشایی یکباره! این مشاور مطرح کرد: تعطیلی دو ساله مدارس باعث شده است هم اکنون شاهد دانش آموزانی باشیم که پوشش آنها با استاندارهای قبلی که در آموزش پرورش مورد تاکید بود، همخوانی ندارد؛ اگر بخواهم خلاصه این موضوعات را بیان کنم این است که هم اکنون شاهد پوشش ها، رفتارها، شرایط و ارتباطات متفاوت در مدارس هستیم و باید با همه اینها کنار بیاییم تا بتوانیم از بحران پساکرونا عبور کنیم اما شوربختانه برای تطبیق با این تفاوت ها نه آموزش لازم را دیده ایم و نه آمادگی لازم را ایجاد کرده ایم! آموزش و پرورش در بازگشایی ناگهانی به این وضع دامن زد و دانش آموز و معلمی که دو سال از محیط مدرسه دور بود باید کم کم به مدرسه فراخوانده می شد.

وی گفت: آموزش و پرورش باید درباره این موضوعات مطالعه و بعد برای بازگشایی مدارس اقدام می کرد اما مسئولان آموزش پرورش آنقدر روی بازگشایی تمرکز داشتند که به تبعات بازگشایی فکر نکردند در نتیجه تنش میان معلم و دانش آموز روز به روز افزایش پیدا می کند بدون آنکه مسئولان ستادی آموزش و پرورش برای این امر برنامه ریزی داشته باشند؛ از این جهت تمام این فشارهایی که ناشی از فقر برنامه ریزی است بر سر دانش آموز خراب می شود چون معلم نتوانسته کنترل هیجان داشته باشد، چون والدین نگران امتحانات پایان ترم هستند و زمان کافی برای جبران عقب افتادگی فرزند خود ندارند و به شدت به او فشار می آورند و هم اکنون از سه طرف به دانش آموز فشار می آوریم چون فقط می خواهیم هر طوری شده مدرسه بازشود.

فرجی مطرح کرد: این مسائل آسیب بسیاری را متوجه دانش آموزان کرده که باید برای آن راه حلی یافت در نتیجه صرف اینکه معلم خاطی را پیدا و با آن برخورد کنیم اصل مسئله را حل نمی کند برخورد با معلم خاطی بخشی از این چرخه است باید روی ریشه های بروز این خشونت تمرکز شود.


کلید واژه ها: دانش آموزان - خشونت - مدارس - فضای مجازی - مدارس کشور - تنبیه بدنی دانش آموزان - فیلم - دانش - بازگشایی - قربانیان - منتشر - مجازی - کشور - هایی - حضوری - تنبیه بدنی - سال تحصیلی - استقبال - بیشترین - فروردین - نخستین - تعطیلی - همشهری - دو سال - گزارش - دیگری - تنبیه - تشدید - آموزش - مخاطب

آخرین اخبار سرویس:
جولان آلاینده ها در شهر

آشنایی با واژه راهبند و راهبند اتوماتیک

تعمیر تلویزیون با استاندارد هایی فراتر از مرز های ایران

انتشار عکسی مرموز از سطح مریخ | ستاره شناسان توضیح می دهند

سرانجام اتفاق افتاد: کامیون بدون راننده رسماً وارد خیابان های آمریکا شد (عکس)

شهرهای زیارتی عراق در عزای جوادالائمه (ع) سیاهپوش شد+ عکس و فیلم

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 9 تیر 1401

معرفی شهرستان چادگان؛ منطقه ای با طبیعت بکر

اوقات شرعی گرگان؛ 9تیر

تقویم و اوقات شرعی پنج شنبه 9 تیر 1401

امیدواری برای تداوم یک اتفاق خوب؛ پایانی بر 2 دهه یکه تازی متخلفان در روستای «زیارت»

ساخت پاک کننده ی خانگی و براق کننده سنگ گرانیت

اوقات شرعی نهم تیر ماه در سمنان

هواشناسی ایران / تداوم گرمای هوا در کل کشور تا آخر هفته

احتمال سیلابی شدن رودخانه های فصلی در 4 استان!

هواشناسی فردا/ادامه گرمای هوا در کل کشور

تازه ترین آمار زائران ایرانی درمکه

جانباز ساروی به همرزمان شهیدش پیوست

مدارس کانکسی اصفهان جمع آوری می شوند/ تأسیس هنرستان های همجوار صنعت در استان

افزایش سرعت وزش باد در سمنان

مانور مناسب سازی معابر با ویلچرنشینی مدیر بهزیستی کوهدشت

هواشناسی ایران / هشدار سطح زرد درباره وزش باد در شرق و جنوب شرق کشور

خنک ترین شهر ایران امروز

اعزام نخستین گروه زائران حج تمتع استان گلستان

پلیس راهو: راه های جنوب کشور ناایمن و پرخطر است

اعزام نخستین کاروان حجاج از فرودگاه گرگان

تصاویری تکان دهنده از برخورد بمب در نزدیکی مرکز خرید اوکراین

جانشین پلیس راهور ناجا: راه های جنوب کشور ناایمن و پرخطر است

افزایش دمای هوای اصفهان تا روز شنبه

آخرین خبر ها از زائران ایرانی حج تمتع

مانور مناسب سازی معابر با ویلچرنشینی مدیر بهزیستی کوهدشت/ از وضعیت معابر برای خودم متاسف هستم

استعلام خلافی خودرو با عکس محل تخلف

159 کلاس درس و 39 بقعه متبرکه پذیرای مسافران تابستان

قانون رتبه بندی معلمان نباید به عنوان ترمیم حقوق دیده شود/ در مورد پرداختی بازنشستگان هرچه قانون حکم کند، انجام می شود

پلیس راهور: راه های جنوب کشور ناایمن و پرخطر است

گرمازدگی زیر سقف آسمان!

ترافیک فوق سنگین در جاده کرج - چالوس

نحوه بروزرسانی سابقه در سامانه LTMS برای رتبه بندی معلمان

ترافیک فوق سنگین در جاده کرج - چالوس

فراخوان کارآفرینان برای اشتغال معتادان بهبود یافته در سمنان

نماینده ها هر روز بابت رتبه بندی معلمان تذکر می دهند

شوخی خنده دار جیمی کیمل با دخترخاله اش

سنجش سلامت نوآموزان استان قزوین آغاز شد 

اجرای طرح جبران و تثبیت یادگیری دانش آموزان در تابستان

هشدار سطح نارنجی هواشناسی خراسان جنوبی

اخبار 18 شبکه پنج سیما، 8 تیر 1401

صدور 46 اخطاریه زیست محیطی در شهرستان ملارد

کاش می توانستم مدرسه ای تأسیس کنم که دانش آموزانش در یک سال فقط پنج درس بیاموزند!

هرمزگان شاهد بارش های بالاتر از شرایط عادی خواهد بود

پلمب واحدهای غیرمجاز جمع آوری پسماند و ضایعات در ری

آمادگی برای زیارت خانه خداوشوق زوارسیستانی وبلوچستانی

مدیریت بحران استان بوشهر براساس طرح آمایش تدوین شود

هشدار هواشناسی | افزایش سرعت باد در شرق کشور

هشدار زرد هواشناسی برای گرم شدن استان تهران

آغاز پیش ثبت نام زیارت اربعین از دهم تیر

شهرداری تهران به دنبال پرورش قهرمانان ملی است

اجرای 62 فعالیت کتاب محور در سیستان و بلوچستان

ساخت 36 مجتمع خدماتی و رفاهی در آذربایجان غربی

دمای هوا در همدان به 40 درجه می رسد

دوقلوهای پایتخت ازدواج کردند | سارا و نیکا از همسران خود رونمایی کردند+ تصویر

استخدام کارشناس کنترل کیفی در شرکت فنی و مهندسی آتبین ایستا از سمنان

ساماندهیِ گروه های جهادی در اردستان

راه اندازی پیشخوان خدمت به ناشنوایان و کم شنوایان

گرمی هوا تا روز جمعه در خراسان رضوی ماندگار است

با شهروند خبرنگاران در بسته خبری پژواک هشتم تیر

اجرای طرح بیابان زدایی در600 هکتار از منطقه شیراحمد سبزوار

تشییع پیکر پدر شهیدان مقدم کوهی

تراژدی تلخ مرگ آبزیان در رودخانه های لرستان

استخدام کارشناس کنترل کیفی در شرکت شایگان داده الکتریک پویش در قزوین

هوای اصفهان روی خط آلودگی

کاهش شاخص کیفی هوا در آذربایجان شرقی

پیک نیمروزی 1401/04/08

آغاز ثبت نام رالی تور گردشگری تهران-دیزین

سرانه فضای آموزشی در کشور به صورت میانگین 5.22 متر مربع

استخدام کارشناس آموزش در گروه زبان موسوی در البرز

105 هزار مترمربع آسفالت ریزی و جدول گذاری 10 کیلومتری معابر

صدور هشدار سطح زرد گرمای هوا به کشاورزان استان تهران

کارگاه آموزشی تحکیم خانواده در بیضا

رقابت 4 هزار و 300 داوطلب آزمون سراسری در فسا

صدور هشدار زرد گرمای هوا به کشاورزان استان تهران

دستاوردهای منطقه 14 در بوستان گفتگو رونمایی می شود

روایت تصویری تسنیم از تابستان زیبای«نگین سبز جنوب»

تصاویر جالب اولین روز کنکور سراسری سال 1401 | مو فرفری های کنکوری

سوت زنی| از مدیریت مردانه دبیرستان دخترانه تا قبح شکنی دبیر عربی معروف در فضای مجازی

اجرای طرح ملی امداد و نجات تابستانه در خوزستان

صدور هشدار زرد هواشناسی به کشاورزان و دامداران استان تهران/ پایتخت گرم تر می شود

تصاویر جالب اولین روز کنکور سراسری سال 1401 |

تصاویری جالب از اولین روز کنکور سراسری سال 1401

تصویری زیبا از گور ایرانی با بچه اش در پارک ملی کویر

دستور معاون شهردار تهران برای راه اندازی مسیر سلامت

پیکر مطهر 32 شهید دفاع مقدس به میهمن باز می گردند

نتایج حاصل از پایش مکانیزه روسازی معابر، به زودی آماده بهره برداری خواهد شد

تلفیق بودجه محیط بانان با محیط زیست/ الحاق 300 میلیارد تومان برای افزایش حقوق محیط بانان

سنجش بیش از 33 هزار دانش آموز بدو ورود به دبستان

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه تکمیلی در شرکت اطلس پیمای هوشمند

هوای اصفهان روی خط آلودگی/گردوخاک و غبار صبحگاهی ادامه دارد

ورود پیکر مطهر 32 شهید دفاع مقدس

صحبت های مهم میرکاظمی در خصوص رتبه بندی معلمان

چرا غذا در خوشمزه ترین پیاده راه تهران از دهن می افتد؟ | خط و نشان کشیدن پیاده ها و سواره ها در خیابان سی تیر

اتمام مرمت دیواره شرقی حجرات مسجد جامع ارومیه

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟