مطالب مرتبط:
قهرمانی فوتسال دانش آموزان سما بین مدارس شهرستان مرودشت
تاریخ پایان سال تحصیلی و امتحانات دانش آموزان مشخص شد
توجه به علایق دانش آموزان در نخستین روز مدرسه
اتمام امتحان دانش آموزان دبستانی تا 12 خرداد
وجود 185 هزار دانش آموزان 6 تا 11 سال بازمانده از تحصیل در کشور
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 اردیبهشت 1401 ساعت 11:022022-05-20اجتماعي

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان


1.

5 ماه پس از بازگشایی حضوری مدارس، فیلم هایی از فضای خشونت آمیز در برخی مدارس کشور منتشر شده است و در این میان دانش آموزان بیشترین قربانیان خاموش خشونت هستند.

- ؛ پس از دو سال تعطیلی آموزش حضوری، مدارس از 14 فروردین امسال به استقبال دانش آموزان رفتند اما در همین مدت از سال تحصیلی شاهد اتفاقات تلخ و فضای توأم با خشونت در برخی مدارس کشور بودیم.

فیلم هایی که طی این مدت در فضای مجازی دست به دست می شود و گاهی به دلیل شدت اعمال خشونت حتی می تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد به خوبی راوی فضای خشونت بار برخی مدارس کشور است؛ خشونتی که متأسفانه بیشتر قربانیان آن دانش آموزان هستند!* گوشی دخترم را در مدرسه گرفته اند و تحویل نمی دهند!* مدیران مدرسه برای گرفتن گوشی پسرم به خشونت متوسل شده اند و با زدن سیلی گوشی او را گرفته اند!* با بازگشایی مدارس از 14 فروردین تا به امروز، پسرم که کلاس چهارم دبستان است بارها توسط همکلاسی ها یا سایر دانش آموزان هنگام زنگ تفریح مورد ضرب و شتم قرار گرفته و همین چند روز قبل نیز هنگام زنگ تفریح از ناحیه گردن فرزندم را مورد ضرب و شتم قرار داده اند و حتی به ناظم مدرسه هم که گفته اصلاً اهمیت نداده است؛ متاسفانه عوامل اجرایی مدرسه، هنگام زنگ تفریح نظارتی بر روی رفتار دانش آموزان ندارند!این موارد تنها بخشی از خشونت حاکم در برخی مدارس کشور است که به خبرنگار اجتماعی تسنیم منعکس شده است.

فیلم های مختلفی نیز در همین مدت از تنبیه بدنی دانش آموزان در فضای مجازی منتشر شده است.

نخستین پیام فیلم هایی که در فضای مجازی منتشر می شود و احتمالاً موارد دیگری نیز وجود دارد که از قاب دوربین ها باز مانده این است که معلم و دانش آموز پس از دو سال تعطیلی مدارس، آماده حضور در مدرسه نیستند و همین مسئله منجر می شود گاهی شیطنت یا حرکتی از سوی دانش آموز توسط معلم تحمل نشود و به اعمال خشونت علیه او منجر شود!سکوت عجیب آموزش و پرورش در این میان وزارت آموزش و پرورش که این روزها عمده موضع گیری و اخبارش درباره موضوع رتبه بندی معلمان است در قبال شکل گیری فضای خشونت درمدارس، سکوت را در پیش گرفته است و به سؤالاتی درباره ریشه های شکل گیری خشونت در مدارس، قصور مسئولان در بی توجهی به مدارس دولتی و تأثیر آن در گسترش خشونت و راهکارهای احتمالی برای مدیریت فضا پاسخگو نیست.

کوچ اجباری به مدارس غیردولتی همه می دانیم فضای مدارس دولتی عادی بیش از گذشته نیازمند حمایت مسئولان است و گاهی اعمال خشونت علیه دانش آموز، کوچ اجباری به سمت مدارس غیردولتی را رقم می زند؛ در همین رابطه پدری که برای ثبت نام فرزندش در پایه سوم دبستانی غیردولتی، 33 میلیون تومان شهریه داده است درباره دلیل متحمل شدن این هزینه سنگین و حاضر نشدن به ثبت نام فرزندش در مدرسه دولتی گفته است: "اصلی ترین دلیل، نوع برخورد و ادبیات کادر مدرسه بود که دیگه نمی خواستم فرزندم به مدرسه دولتی برود! این مدرسه غیردولتی هر روز 90 دقیقه کلاس زبان دارد، آشنایی با رباتیک و برنامه نویسی و کارگاه چوب؛ در کل با ادبیات و مدل رفتاری مدارس دولتی مشکل دارم وگرنه مدارس غیردولتی تخم دو زرده ای نمی کنند!"برخورد با تنبیه بدنی دانش آموزان بازدارنده نیست از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگوی این موضوع باشد که در برابر خشونت اعمال شده علیه دانش آموزان چه برخوردی بازدارنده ای با فرد خاطی انجام می دهد؟ آیا موضوع صرفاً به کسب رضایت از دانش آموز و بستن پرونده موضوع ختم خواهد شد؟ البته کارشناسان معتقدند برخورد هیئت تخلفات اداری با این موضوع بازدارنده نیست و همین مسئله تکرار تنبیه بدنی در مدارس را رقم می زند.

در همین رابطه، عباس فرجی؛ مشاور مدارس در گفت و گو با تسنیم درباره شکل گیری فضای خشونت در مدارس و اعمال تنبیه بدنی علیه دانش آموزان اظهار کرد: پس از دو سال خانه نشینی دانش آموزان به مدرسه فراخونده شده اند لذا در طبیعی ترین حالت این موضوع می تواند مشکلاتی را رقم بزند بنابراین باید خودمان را برای یک وضعیت اضطراری آماده می کردیم که اتفاقات ناخوشایند رخ ندهد.

وی افزود: فیلم هایی که از اعمال خشونت علیه دانش آموزان در فضای مجازی دست به دست می شود، می تواند به این دور ماندن معلمان از مدرسه و دانش آموزان مرتبط باشد و البته قابل پیش بینی بود که این اتفاقات را بیشتر شاهد باشیم چون آموزش و پرورش برنامه ای برای این وضعیت در نظر نگرفته بود و فقط تمرکزش بر روی بازگشایی مدارس به هر شکل ممکن بود.

بیشترین خشونت علیه دانش آموزان این مشاور با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد چهار نوع خشونت در مدارس هستیم، گفت: نخست؛ خشونتی که توسط معلمان به دانش آموزان اعمال می شود.

دوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به معلمان اعمال می شود.

سوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به یکدیگر اعمال می شود و چهارم؛ خشونتی که از طرف اولیا به دانش آموزان اعمال می شود؛ اگر این دسته بندی را یک فرض در نظر بگیریم متوجه می شویم که بیشترین حجم خشونت به سمت دانش آموزان است به همین دلیل باید نقش حمایتی در مورد این گروه بیشتر در نظر گرفته شود.

فرجی ادامه داد: دانش آموزانی هستند که دو سال است از مقطع ابتدایی به متوسطه اول آمده اند اما به هیچ عنوان در این فضا حضور نداشته اند یا دانش آموزانی که هم اکنون پایه سوم دبستان هستند اما حضور حداکثری در کلاس درس را تجربه نکرده اند و این حضور ناگهانی آن هم با تراکم بالای دانش آموزی در مدارس دولتی موجب قلدری برخی از دانش آموزان سال بالایی علیه آنها می شود.

در بازگشایی مقطعی مدارس که سال گذشته شاهد آن بودیم کمتر شاهد این اتفاقات بودیم چرا که تعداد کم دانش آموزان فرصت مدیریت فضای آموزشی و تطبیق دانش آموز با کلاس درس را بیشتر فراهم می کرد.

وی بیان کرد: همین وضعیت در مورد معلمانی که به تازگی استخدام شده اند، وجود دارد، این معلمان که در دو سال گذشته وارد سیستم آموزش و پرورش شده اند اصلاً تجربه کلاس داری ندارند بنابراین نمی توانند در کلاس 40 نفره عملکرد مناسبی داشته باشند! از سوی دیگر در دو سال گذشته ارتباط بین معلم و دانش آموز برمبنای تصویر پروفایل یا صدا بوده است یعنی نه معلم دانش آموز خود را دیده و نه دانش آموز معلم را در چنین بستری ادبیات و ارتباط انسانی بر روی فضای مجازی شکل گرفته و با فضای کلاس های حضوری متفاوت است.

در حال حاضر دانش آموزانی داریم که همان احساسات را به معلم خود دارند و می خواهند فضا را تا همان اندازه صمیمانه با الگوی مجازی نگه دارند اما این موضوع موجب ایجاد اختلال می شود چرا که فضای آموزش عوض شده و تا دانش آموزان بخواهند به این فضا عادت کنند زمان می برد.

دردسرهای تعطیلی دو ساله و بازگشایی یکباره! این مشاور مطرح کرد: تعطیلی دو ساله مدارس باعث شده است هم اکنون شاهد دانش آموزانی باشیم که پوشش آنها با استاندارهای قبلی که در آموزش پرورش مورد تاکید بود، همخوانی ندارد؛ اگر بخواهم خلاصه این موضوعات را بیان کنم این است که هم اکنون شاهد پوشش ها، رفتارها، شرایط و ارتباطات متفاوت در مدارس هستیم و باید با همه اینها کنار بیاییم تا بتوانیم از بحران پساکرونا عبور کنیم اما شوربختانه برای تطبیق با این تفاوت ها نه آموزش لازم را دیده ایم و نه آمادگی لازم را ایجاد کرده ایم! آموزش و پرورش در بازگشایی ناگهانی به این وضع دامن زد و دانش آموز و معلمی که دو سال از محیط مدرسه دور بود باید کم کم به مدرسه فراخوانده می شد.

وی گفت: آموزش و پرورش باید درباره این موضوعات مطالعه و بعد برای بازگشایی مدارس اقدام می کرد اما مسئولان آموزش پرورش آنقدر روی بازگشایی تمرکز داشتند که به تبعات بازگشایی فکر نکردند در نتیجه تنش میان معلم و دانش آموز روز به روز افزایش پیدا می کند بدون آنکه مسئولان ستادی آموزش و پرورش برای این امر برنامه ریزی داشته باشند؛ از این جهت تمام این فشارهایی که ناشی از فقر برنامه ریزی است بر سر دانش آموز خراب می شود چون معلم نتوانسته کنترل هیجان داشته باشد، چون والدین نگران امتحانات پایان ترم هستند و زمان کافی برای جبران عقب افتادگی فرزند خود ندارند و به شدت به او فشار می آورند و هم اکنون از سه طرف به دانش آموز فشار می آوریم چون فقط می خواهیم هر طوری شده مدرسه بازشود.

فرجی مطرح کرد: این مسائل آسیب بسیاری را متوجه دانش آموزان کرده که باید برای آن راه حلی یافت در نتیجه صرف اینکه معلم خاطی را پیدا و با آن برخورد کنیم اصل مسئله را حل نمی کند برخورد با معلم خاطی بخشی از این چرخه است باید روی ریشه های بروز این خشونت تمرکز شود.


کلید واژه ها: دانش آموزان - خشونت - مدارس - مدارس کشور - بازگشایی - دانش - قربانیان - بازگشایی مدارس - کشور - گوشی - مدرسه - حضوری - سلامت روان - فضای مجازی - سال تحصیلی - فیلم - هایی - استقبال - بیشترین - فروردین - تعطیلی - مدیران - دو سال - منتشر - سلامت - تشدید - تحویل - آموزش - مخاطب - امسال

آخرین اخبار سرویس:
دوره های تابستانه رایگان صنایع دستی در آبادان و خرمشهر

هشدار هواشناسی برای جنوب و غرب کرمان؛ وزش تندباد و بارش های رگباری

سازمان پرورش استعداد های درخشان: نوجوانان و جوانان که دوره هویت سازی خود را می گذرانند برای ما مهم هستند

موافقت با افزایش سرانه ورزشی در مدارس لامرد

با خبرهای کوتاه یازدهم تیرماه استان قزوین همراه باشید

اجرای سرود «سلام فرمانده» به زبان کشمیری

هشدار هواشناسی برای جنوب و غرب کرمان؛ وزش تندباد و بارش های رکباری

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پاداش و پورسانت در گیلان

آدرس هتل اسپیناس پالاس تهران│امکانات هتل اسپیناس پالاس تهران + عکس

هواشناسی ایران / صدور هشدار زرد درباره وزش باد و رگبار باران

مراقب تب کریمه کنگوباشید

کتاب «تنوع زیستی جانوری شهر تهران» منتشر شد

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه هشتاد پهلو استان لرستان

متفاوت ترین دانش آموز کنکوری 1401 این آقا بود + تصویر

حمله 2 آفت به 60 هزار هکتار از جنگل های زاگرس در 5 ماه گذشته

تولید 117 خانه ارزان از 3 میلیون بطری پلاستیکی | نوشابه رایگان به ازای بطری پلاستیکی

افتتاح مجتمع فرهنگی آموزشی خیرساز در فیشور اوز

گرد و غبار شادگان بیش از 19 برابر حد مجاز

مهلت زمان ارسال آثار به مسابقه نور تمدید شد

برخورداری همه روستاها از آب و جاده تا پایان امسال

معلم بازنشسته اینبار در کسوت آموزش به معلولان

استمداد شوراهای روستاهای اطراف نیروگاه نکا از دادستان مازندران برای توقف مازوت سوزی

تولید 117 خانه ارزان از 3میلیون بطری پلاستیکی | نوشابه رایگان به ازای بطری پلاستیکی

گشتی در دنیای حیوانات

تأثیر خشکی زاینده رود بر فرونشست مدارس اصفهان

دفترچه سؤالات کنکور هنر منتشر شد

حضور متفاوت یک دانش آموز خرمبیدی در کنکور امسال

مشاوره های پیش از ازدواج راهی برای کاهش آسیب ها

کاهش چهار درجه ای دمای هوا در استان همدان

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت کاوش داده پردازان سفیر در تهران

گردوخاک دوباره آسمان خوزستان را فرا گرفت

کشته شدن طفلان معصوم

ازدواج دانش آموزان دختر 9 و 10 ساله با پسران 16-17 سال در این منطقه

حضور متفاوت یک دانش آموز خرمبیدی در کنکور امسال +عکس

فعالیت 248 پایگاه تابستانی در لرستانی

ممنوعیت و محدودیت های اعزام زائران اربعین اعلام شد

حضور متفاوت یک دانش آموز در کنکور امسال (+عکس)

نگرانی دیرهنگام

تأثیر خشکی زاینده رود بر فرونشست مدارس اصفهان

شیشه بر دهه شصتی، یاور نیازمندان

اجرای طرح سنجش سلامت نو آموزان مازندرانی

اجرای طرح شهید خرازی آموزش و پرورش در علی آبادکتول

حضور متفاوت یک دانش آموز خرمبیدی در کنکور امسال/ عکس

14 تیر؛ انتشار کلید سوالات کنکور 1401

از کودک همسری تا متارکه | سخنان یکی از مسئولین آموزش پرورش

انتشار دفترچه سوالات کنکور 1401 زبان های خارجی

ارسال 2 هزار و 900 بسته غذایی از اصفهان به مناطق زلزله زده هرمزگان

غرب نشینان پایتخت حتما بخوانند

آموزش نانوایان شهرستان شهرکرد

صدور هشدار زرد در استان تهران

بهترین تورهای داخلی تابستان 1401

استخدام کارشناس فنی و مهندسی مکانیک و بازرس کنترل کیفیت در البرز

ارسال مواد غذایی از اصفهان به هرمزگان/دو تیم بازسازی در محل مستقرند

معلم بازنشسته ای که عمر خود را صرف کمک و آموزش به معلولان کرد

سنجش سلامت نوآموزان گامی به سوی اهداف مهم آموزشی

برخورداری همه روستاها از آب و جاده تا پایان امسال

«متارکه» سرانجام بسیاری از کودک همسری ها!

14 تیر؛ انتشار کلید سوالات کنکور 1401

هشدار در خصوص ادامه گرمای هوا و وزش باد شدید در خراسان جنوبی

راه اندازی 3کمپ نگهداری معتادان متجاهر در گنبدکاووس

اجرای طرح رایگان تثبیت یادگیری و جبران افت تحصیلی

معلم بازنشسته ای که عمر خود را صرف کمک و آموزش به معلولان کرد

پایگاه مشاوره مسیر وصل در ایستگاه های منتخب متروی تهران برپا شد

اصلاح هندسی راه های آذربایجان غربی با 67.5 کیلومتر ترانشه بردای

پیشرفت 75 درصدی کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان غربی

کاهش دما تا 10 درجه در تهران

هشدار درباره وزش باد شدید در تهران

69 درصد کتاب های دانش آموزان آذربایجان غربی ثبت سفارش شد

کاهش دما تا 7 درجه در نیمه شمالی کشور

ماجرای نخستین پرواز بالون در تهران که عبارت «فیل هوا کردن» را ساخت

کلاسهای تابستانی اوقات فراغت در لرستان

جشن ازدواج آسان 10زوج آزادشهری

احداث موکب بین المللی و چند منظوره لرستان در مرز ایلام با عراق/ اقدامی راهبردی با چشم انداز تبادلات فرهنگی و اقتصادی

سازمان هواشناسی به تهرانی ها هشدار داد

زائران غار حراء در حج تمتع

جذب یک میلیارد تومان اعتبار برای حفاظت از میش مرغ

آفت کرم برگخوار و پروانه جوانه خوار در جنگلهای زاگرس

متلاشی شدن باندهای تقلب و افشای سوالات آزمون سراسری در آذربایجان غربی

استخدام فروشنده حضوری با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه سولیکو در تبریز

هشدار زرد هواشناسی به تهرانی ها

کاهش دما تا 10 درجه در تهران/ هشدار درباره وزش باد شدید

معماری ایرانی الگوی بنا های ضد زلزله

استخدام اپراتور دستگاه چاپ بنر با بیمه و پاداش در تبریز

نمایش دستاوردها و اقدامات محیط زیستی شهرداری تهران در نمایشگاه توانمندی های مدیریت شهری

عفاف و حجاب، تکلیفی دینی و اجتماعی

کمک به تحقق جوانی جمعیت با اجرای طرح همیار مادر و کودک

متلاشی شدن باندهای تقلب و افشای سوالات آزمون سراسری در 2 شهرستان آذربایجان غربی

استخدام کارشناس اداری با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در تهران

وزیر آموزش و پرورش: آزمون های هوشمند در دستور کار قرار گیرد

گرد و غبار شهرهای خوزستان 9 برابر آخرین حد مجاز است

هوشمند شدن چراغ راهنمایی سه تقاطع در شیراز

بازنشستگان بخوانند | جزییات وام 12 میلیونی و سفرهای زیارتی رایگان برای بازنشستگان تامین اجتماعی

استخدام مهندس کشاورزی در یک مجموعه معتبر از آذربایجان شرقی

وجود 2 فضای آموزشی در کانون اصلی زلزله هرمزگان/ مدرسه «گلستان دانش» پایگاه امداد و نجات مردمی شد

تأییدتخلف و تقلب در کنکور توسط رییس سازمان سنجش

ایمن سازی معابر منطقه دو

ناپایداری هوای گلستان تا سه شنبه

چهار شهر خوزستان در وضعیت زرد کرونا

کاهش محسوس دمای هوا در بیشتر مناطق استان اردبیل

پایان عملیات اعزام زائران گلستانی بیت الله الحرام

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان