موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - نقل و انتقالات - رييس كميسيون - سازمان تامين اجتماعي - بازنشستگان تأمين اجتماعي - فاجعه - ستارگان دنياي فوتبال - دي ماه 98 - علي قمصري - بهمن محمد رضايي - بهترين كاشته زن - ياسر همرنگ - روح الله ميكاييلي - هنرمند متعهد - پليس خوب - واژگوني اتوبوس - كشف مواد - ويژه برنامه نوروزي

مطالب مرتبط:
انتقال توفیقات نظام در حوزه آموزش و پرورش به نسل امروز ضروری است
بیشتر معضلات اجتماعی ریشه در نقص نظام آموزشی دارد
استخدام معاون آموزشی، پشتیبان آموزشی و ادمین شبکه های اجتماعی در تهران
تاکید رییس جمهوری بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن
تاکید رییس جمهوری بر اجرای تعهدات نظام بانکی در حوزه ساخت مسکن
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 اردیبهشت 1401 ساعت 23:402022-05-19سياسي

ایجاد شبکه پژوهشی در نظام آموزشی حوزه و استادمحوری در آموزش مهارت پژوهش


حوزه/ مدیر جامعه الزهرا (س) ایجاد شبکه پژوهشی در نظام آموزشی حوزه، استادمحوری در آموزش مهارت پژوهش و تبدیل ایده های پژوهشی به شبکه موضوعات را از راهکارهای تحول در بحث پژوهش در حوزه های علمیه عنوان کرد.

- حوزه/ مدیر جامعه الزهرا (س) ایجاد شبکه پژوهشی در نظام آموزشی حوزه، استادمحوری در آموزش مهارت پژوهش و تبدیل ایده های پژوهشی به شبکه موضوعات را از راهکارهای تحول در بحث پژوهش در حوزه های علمیه عنوان کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ، خانم دکتر زهره برقعی مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره علامه حلی حوزه علمیه قم با اشاره به این که دین مبین اسلام برای پژوهش اهمیت وافری قائل است تا آنجا که مداد علما را برتر از خون شهیدان می داند و دانش ورزی و طلب علم را از هر عبادتی بهتر و عزیزتر می شمرد، گفت: یکی از راه هایی که می توان هویت فرهنگی را حفظ کرد و معارف اسلامی را در جهان گسترش داد انجام پژوهش با استانداردهایی است که بتوان آن را به کشورهای دیگر صادر کرد.

وی با اشاره به بیاناتی از رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره جایگاه پژوهش در حوزه های علمیه، اظهار داشت: یکی از آسیب های موجود در حوزه های علمیه در بخش پژوهش، موازی کاری و انجام تحقیقات تکراری است.

بسیاری از پژوهش های انجام شده توسط بخش های دیگر حوزه نیز انجام می شود درحالی که تمرکز روی مباحثی که کمبود آن در جامعه احساس می شود یکی از مهم ترین مسائلی است که متوالیان حوزوی باید به آن توجه داشته باشند.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام ادامه داد: مقام معظم رهبری موازی کاری در بحث پژوهش را در جاهایی که نیازی به تکرار نیست، اسراف می دانند، ازاین رو باید کارهای پژوهشی از سوی نهادها و مؤسسات حوزوی به گونه انجام شود که نقاط خالی را پر کنند در مجموع، همه آن ها پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.

مدیریت حوزه در برطرف کردن این ضعف نقش بسزایی دارد و مقام معظم رهبری نیز بر این مسئولیت توسط مدیریت حوزه تأکید دارند.

وی لازمه نوآوری و تحول در هر علمی را تحقیق و پژوهش دانست و گفت در حوزه علمیه برای دستیابی به اهداف بلند باید به این مساله توجه ویژه شود، درحالی که اهتمام به پژوهشگران، پذیرش طرح های پژوهشی، پرورش محققان جوان، هموار کردن مسیر برای محققین زبده و زبردست از جمله مسائلی است که متأسفانه کمبود آن همچنان در حوزه محسوس است.

سرکار خانم برقعی تأکید کرد: البته بدون شک اقدامات بسیار مهمی در این زمینه انجام شده ولی تا وضع مطلوب فاصله زیادی داریم، توقع این است که حوزه همراه با تحولات دنیا از ابزارهای جدید پژوهشی، ایده های نوین و راهبری های به روز استفاده کرده و زمینه را برای آموزش دانش پژوهان مهیا کند.

وی خاطرنشان کرد: امروزه رویکرد به پژوهش در میان متصدیان، اساتید و طلاب حوزه های علمیه نه تنها انفعالی نیست بلکه در مواجهه با آن سعی در فراهم کردن همه ابزار و لوازم تحقق آن به وجود آمده است.

در این میان حوزه علوم اسلامی به تحقیقات بیشتر و پردامنه تری نیازمند است و متولی اصلی آن بدون تردید جز حوزه های علمیه و دانشگاه ها و پژوهشگاه های معتبر علمی نمی تواند باشد.

عضو شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه اظهار داشت: بر رویکرد ضرورت انگارانه و مواجهه فعال با پژوهش در حوزه های علمیه تأکید دارم، آنچه تاکنون با مجاهدت های متصدیان، طلاب، پژوهشگران و اساتید رقم خورده ستودنی است اما کافی نیست و می توان گفت هنوز هم پژوهش در حوزه منزوی است و هنوز طلاب جوان از لذت پژوهش بهره مند نشده اند.

وی با ارائه راهکارهایی برای رفع این نقصان گفت: نخست آنکه آموزش در حوزه هنوز با پژوهش درنیامیخته و هنوز آموزش پژوهش محور و ایجاد شبکه پژوهشی در نظام آموزشی به عنوان یک مسیر هدفمند دیده نشده است.

هرچند به صورت جزیره ای کارهای خوبی انجام شده، اما مسیر روشنی با ثقل بر آموزش و ایجاد شبکه منظومه ای آن با پژوهش و تبلیغ ایجاد نشده است.

سرکار خانم برقعی، جشنواره علامه حلی، جشنواره شیخ طوسی، همایش کتاب سال حوزه و کتاب سال بانوان را تلاش های قابل ستایشی در عرصه پژوهش دانست و گفت: بااین وجود به این تلاش ها قانع نیستیم و معتقدیم این مهم باید با تغییر نگاه، بینش و مدل عملیاتی به سیستم آموزشی حوزه های علمی در شوراهای سیاست گذار دنبال شود.

مدیر جامعه الزهرا علیهاالسلام استادمحوری در آموزش مهارت پژوهش و هدایت علمی طلاب توسط اساتید پژوهشگر را از اصلی ترین فرق مؤثر در تعمیق پژوهش در حوزه های علمیه عنوان کرد و اظهار داشت: این فرق در میان قدما تا حال بین اساتیدی بارز بوده است لکن بایستی در کنار اهتمام و وجود رویکردهای نوآورانه و خلاقانه شخصی، به یک مدل نظام مند در مسیر آموزش طلاب و روش های نوین تدریس برای اساتید درآید و در حوزه های علمیه تعمیم یابد.

وی، یکی از مهم ترین وظایف مدیران و مسئولان پژوهشی را کمک به دانش پژوهان برای رسیدن به ایده های جدید و تعریف سلسله موضوعات و عناوین مرتبط برای حل مسائل مهم دانست و گفت: در حوزه الهیات و معارف اسلامی باید دنبال محصول و هدف صحیح بود.

بسیاری از کسانی که مدیریت مراکز علمی و پژوهشی را بر عهده دارند گمان می کنند مشکل ما تنها در روشمندی و سطح پایین کارایی فعالیت های پژوهشی است، درحالی که به نظر می رسد گاهی روش ها را هم می دانیم اما محصول درستی ارائه نمی دهیم.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: انتخاب موضوع و انتخاب عنوان پژوهشی برای برخی طلاب و دانش پژوهان از سخت ترین و سنگین ترین امور است درحالی که اگر ایده خوبی وجود داشته باشد و تبدیل به شبکه موضوعات و عناوین شود هم مشکل دانش پژوهان تا حد قابل توجهی حل می شود و هم کاره ای تحقیقی به صورت مرتبط و معنادار، ابرمساله ای را می توانند راهگشا باشند.

خانم برقعی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی، با ایجاد یک ستاد قوی و با عنایت به تحول بنیادین در آموزش حوزه های علمیه در شوراهای بالادستی بتوانیم هم افزا و به صورت منظومه ای به این مهم دست یابیم و تحولی ژرف را در بحث پژوهش در حوزه های علمیه رقم بزنیم.


کلید واژه ها: پژوهش - جامعه الزهرا - حوزه - آموزش مهارت - نظام آموزشی - پژوهشی - آموزش - حوزه های علمیه - شبکه - آموزشی - الزهرا - جشنواره علامه حلی - جامعه - مهارت - مراسم اختتامیه - دین مبین اسلام - مدیر - نظام - حوزه علمیه قم - حوزه علمیه - علامه حلی - خانم دکتر - اختتامیه - ایده - تحول - خبرنگار - جشنواره - شهیدان - یکی از - علامه

آخرین اخبار سرویس:
ساکنین بافت فرسوده تهران اجازه ساخت طبقه اضافی می گیرند

وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی معلمان از 31 شهریور اعمال می شود

رتبه بندی معلمان بالاخره به ایستگاه پایانی رسید

آیت الله مکارم شیرازی: می توان کارهای فرهنگی و آزادی های انسانی را کنار هم جمع کرد

برگزاری مراسم تودیع و معارفه سخنگوی وزارت امور خارجه با حضور امیر عبداللهیان

بهره مندی از وصایای شهدا در پیشرفت کشور موثر است

تجدید میثاق با آرمان های انقلاب و امام راحل

رتبه بندی معلمان ابلاغ شد+ویدئو

شیوه نامه نهایی رتبه بندی معلمان هفته آینده ابلاغ می شود

شیوه نامه نهایی رتبه بندی معلمان هفته آینده ابلاغ می شود

جزییاتی از یارانه جدید رییسی برای بانوان

موزیک آرامش بخش برای خواب | با گوش دادن به این موزیک آرامش بخش آروم بخواب

گشنه بازی عکاس کار دست عروس و داماد داد!

استخدام کارآموز امور اداری در یک شرکت معتبر در تهران

ابلاغ شیوه نامه نهای رتبه بندی معلمان طی هفته آینده

ویروس جدید به سپاه سرایت کرده است؟

خلأهای سیاست های اصل 44 احصا شود

هفته آینده شیوه نامه نهایی قانون رتبه بندی معلمان را به استان ها ابلاغ خواهیم کرد/ کف امتیازات 480 امتیاز خواهد بود/ محدودیت برای برخی گروه ها

انتقاد تند مطهری از رابطه ایران و روسیه در مذاکرات برجامی: مسئولان منافع ملی را با منافع روسیه پیوند زده اند /روایت روزنامه اصولگرا از نفوذ جاسوس های انگلیسی-آمریکایی در دولت احمدی نژاد/ میراث فرهنگی: شهرداری بی اجازه فردوسی را شست!

ویدیو/ چهره و صدای ریحانه پارسا همه چیز را لو داد!

آیت الله مکارم شیرازی: می توان کارهای فرهنگی و آزادی های انسانی را کنار هم جمع کرد

آیت الله مکارم شیرازی: می توان کارهای فرهنگی و آزادی های انسانی را کنار هم جمع کرد

تیراندازی در کپنهاگ دانمارک/ پلیس: چند نفر کشته شدند

حقیقت ماجرای عکس پربازدید این روزها

چهارمین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی

افتتاح نمایشگاه عکس غمی دگر

توضیحات منادی درباره زمان صدور احکام رتبه بندی معلمان

رقص بی نظیر یک گروه سه نفره در تیک تاک!

بهره برداری از خط استحصال و فرآوری آلومینا تا 38 ماه آینده در نفلین سینیت سراب

دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی: خلأهای سیاست های اصل 44 احصا شود

مراسم تودیع و معارفه سخنگوی وزارت امور خارجه برگزار شد

تحلیل اثرات سرمایه اجتماعی بر ارزش های فرهنگی

رایزنی نماینده رییس جمهور با مقامات کشورهای آسیای مرکزی

تودیع و معارفه سخنگویان جدید و پیشین وزارت امور خارجه

تصویر قدیمی ترین قباله ازدواج | سند نکاح برادر بزرگ شاه عباس صفوی در مرکز اسناد آستان قدس

گلباران مزار عباس آقا؛ معلم اخلاق | باوفاترین شاگردان ایران را ببینید

ویدئو/ رستوران جالب ویژه کوتاه قامتان در تهران!

اعتراض مشاور احمدی نژاد به نحوه تصویب حقوق بازنشستگان

آیت الله مکارم شیرازی: بعضی ها خیال می کنند اگر می خواهید اسلامی باشید باید محدودیت باشد که اشتباه است

قطع برق 5 حلقه چاه کشاورزی در الشتر

ویدئو/ رستوران جالب ویژه کوتاه قامتان در تهران!

توضیح باقری درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات برجام

از سرمدی تا کنعانی؛ 13 سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران

استخدام حسابدار با بیمه، پاداش در فارکو در تهران

موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از زلزله هرمزگان

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در بیمه سامان در محدوده عباس آباد

بررسی نقش سرمایه اجتماعی بر درآمد مالیاتی استان های ایران

ببینید | جواب دندان شکن رحیم شهریاری به اخراج خواننده ایرانی از برنامه زنده در آذربایجان

باقری کنی: تحریم مصداق بارز نقض حقوق بشر از سوی آمریکاست

پیام سخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین نامه اجرایی رتبه بندی معلمان

رییس جمهور موضوع منطقه آزاد مازندران را پیگیری می کند

آغاز ساخت منازل زلزله زده هرمزگان از 10 روز آینده

هفته آینده؛ ابلاغ شیوه نامه نهایی رتبه بندی معلمان

غریب آبادی: رد پای آمریکا در تمامی جنایات تروریستی و ضد حقوق بشری دیده می شود

گزارش پهلوی و رسانه های بیگانه

رتبه بندی معلمان ابلاغ شد+ویدئو

ابلاغ مصوبات کارگروه ویژه تعیین تکلیف ماده 65 احکام دائمی توسط رییس جمهور

اعطای وام 20 میلیون تومانی به دانشجویان متأهل +جزییات

شجاعی با نساجی تمدید کرد

زلنسکی تاوان حمله به بلگورود روسیه را خواهد پرداخت

مخبر مامور به بررسی شبهات کنکور 1401 شد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: بعضی ها خیال می کنند اگر می خواهید اسلامی باشید باید محدودیت باشد که اشتباه است

جزییات افزایش حقوق پرستاران اعلام شد

سلام فرمانده نقشه های دشمنان را نقش بر آب کرد

وزیر خارجه آذربایجان در تهران

استخدام مدرس زبان آلمانی در آموزشگاه زبان های خارجی پردیسان در تهران

معاون سیاسی استاندار اصفهان: صدای اذان باید در تمامی نقاط شهری و روستایی شنیده شود

کاخ موزه رامسر

اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تا پایان تابستان

زمان و مکان مذاکرات بین ما و «مورا» در حال نهایی سازی است

فرماندار ویژه شهرستان کاشان با حکم وزیر کشور منصوب شد

شهرداری ملزم به اقدامات اجرایی پروژه بام سبز شیراز شد

ماموریت رییسی به مخبر برای بررسی شبهات کنکور

تمام دانستی های کشور اوکراین برای زندگی و مهاجرت ایرانیان

واکنش رییسی به ادعای تقلب در کنکور 1401/ معاون اول رییس جمهور مامور بررسی شبهات شد

مراسم تودیع و معارفه سخنگوی وزارت امور خارجه

فال تاروت کبیر روزانه | فال تاروت کبیر امروز دوشنبه 13 تیر 1401

مراسم معارفه «ناصر کنعانی» برگزار شد

تصویر معناداری که دیپلمات ایرانی منتشر کرد

دولت با جدیت ثبات در اقتصاد و مقابله با سوداگری را پیگیری می کند

مهدی مریزاد تودیع و معارفه سخنگوی وزارت امور خارجه

تودیع و معارفه سخنگوی وزارت امور خارجه (عکس)

تسلیت کویت به رهبر معظم انقلاب

باقری: زمان و مکان مذاکرات بعدی در حال نهایی سازی است

موسی رضایی: مهمترین اهداف شرکت افزایش سرمایه و ورود به عرصه دیپلماسی اقتصادی است

آیت الله رییسی:دولت با جدیت ثبات در اقتصاد را پیگیری خواهد کرد

برنامه های پرمخاطب سرمایه های شبکه هستند

حقوق بشر به دستاویزی برای گسترش سیطره آمریکا تبدیل شده است

خبر جدید برای جاماندگان سهام عدالت | واریزی جدید به حساب این افراد

جایگاه ویژه شرکت های دانش بنیان در پیشبرد اهداف سازمان منطقه آزاد

دولت با اختصاص اعتبار برای جبران خسارات ناشی از زلزله در استان هرمزگان موافقت کرد

قسم می خورم تا جلسه آزمون هیچ کس سؤالات را ندیده است

خبر مهم برای دانشجویان؛ با این شرایط آسان وام 20 میلیونی دریافت کنید

استخدام مهندس کشاورزی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در تهران

استیضاح شهردار ساری اعلام وصول شد

نهضت استادی بسیج به دنبال حل مسائل کشور است

باقری: زمان و مکان مذاکرات در حال نهایی سازی است

تسلیت کویت به رهبر انقلاب، دولت و ملت ایران درپی زلزله هرمزگان

آمار عجیب تجاوز جنسی در آمریکا

ایجاد شبکه پژوهشی در نظام آموزشی حوزه و استادمحوری در آموزش مهارت پژوهش

ایجاد شبکه پژوهشی در نظام آموزشی حوزه و استادمحوری در آموزش مهارت پژوهش