موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - رتبه بندي معلمان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - باشگاه استقلال - سازمان تامين اجتماعي - وزارت خزانه داري آمريكا - امريكاي تروريست - مديريت ورزش - مفتي يمن - اكيپ راهداري - سيدعباس ميرحسيني - استوري اينستاگرام - استقلال بانك مركزي - كيفيت و مرغوبيت محصول - مرتضي شهيدزاده - «ملت عشق» - شركت پالايش گاز پارسيان - فيلترشكن - هواداران ماشين سازي

مطالب مرتبط:
دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس قطب شرق کشور در زمینه پیوند اعضا است
قتل در مشهد بخاطر 200 هزار تومان
جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی برگزار شد
جشنواره دانشجویی علوم و فناوری های نوین در پزشکی برگزار شد
استخدام دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد (تکمیل ظرفیت)
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401 ساعت 23:422022-05-18پزشكي

علوم پزشکی مشهد: فوت سالانه 200 نفر در انتظار کلیه و 40 نفر در انتظار کبد


در سال 98 تعداد اهداها 125 مورد بود اما در سال 99 این عدد به دلیل وجود بحران کرونا و محدودیت های کرونایی و نیز الزام بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی به 53 مورد رسید؛ - " در سال 98 تعداد اهداها 125 مورد بود اما در سال 99 این عدد به دلیل وجود بحران کرونا و محدودیت های کرونایی و نیز الزام بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی به 53 مورد رسید؛ هرچند که در سال 1400 وضعیت بهتر شد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سالانه بین 200 تا 300 نفر در لیست انتظار کلیه و بین 40 تا 50 نفر در لیست انتظار کبد فوت می کنند، بیان کرد: 70 درصد خانواده های مرگ مغزی رضایت به اهدای عضو می دهند اما 30 درصد هم رضایت نمی دهند.

ابراهیم خالقی امروز در نشست خبری که به مناسبت روز ملی اهدای عضو در بیمارستان پیوند اعضای منتصریه برگزار شد، اظهار کرد: از سال 1380 تاکنون 1194 مورد پیوند عضو مرگ مغزی داشته ایم که اعضای بدن آنان به 5100 نفر از نیازمندان به عضو پیوند شده است.

طی این سال ها 4976 پیوند عضو بدن انجام شده است.

همچنین 1167 بیمار مرگ مغزی شامل کلیه، کبد، قرنیه، قلب، ریه، پوست و پانکراس همزمان پیوند کلیه و کبد و همزمان کلیه و پانکراس به بیماران نیازمند به این اعضا پیوند شده که پایین ترین آمار آن در سال 80 با سه اهداکننده و 6 دریافت کننده و بالاترین آمار آن در سال 1400 با 131 اهداکننده و 683 دریافت کننده بوده است.

وی افزود: در سال 98 تعداد اهداها 125 مورد بود اما در سال 99 این عدد به دلیل وجود بحران کرونا و محدودیت های کرونایی و نیز الزام بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی به 53 مورد رسید؛ هرچند که در سال 1400 وضعیت بهتر شد.

خالقی ادامه داد: در سال 1400 تعداد 97 پیوند کلیه، 89 پیوند کبد، 232 پیوند قرنیه، 215 پیوند پوست و 18 پیوند قلب انجام شد و در همین سال 13 مورد ارسال کلیه و 15 مورد ارسال کبد را به سایر استان ها داشتیم.

همچنین از ابتدای سال 1401 تاکنون نیز 114 عضو اهدا شده از 27 بیمار مرگ مغزی را داشتیم که شامل 12 پیوند کلیه، 10 پیوند کبد، 48 پیوند قرنیه، سه پیوند قلب، یک پیوند پانکراس و یک پیوند همزمان کلیه و پانکراس بوده است.

همچنین در این مدت 2 مورد ارسال کلیه و 11 مورد ارسال کبد را به سایر سایر استان ها داشته ایم.

وی تاکید کرد: اعمال پیوندی روز تعطیل و غیرتعطیل ندارد؛ به عنوان مثال 2 مورد مرگ مغزی در روز عید سعید فطر انجام شد که اعضای بدن آن ها چهار بیمار نیازمند به عضو را از مرگ حتمی نجات داد.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: رضایت خانواده حتی در صورت داشتن کارت اهدای عضو متوفی الزامی بوده و تا فرم رضایت پر نشود، امکان انجام عمل اهدا و پیوند وجود ندارد؛ هرچند که تاکنون موردی نداشتیم که کسی رضایت دهد و خانواده اش مخالفت کرده باشند.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی از رسانه های داخلی و خارجی موضوعی را با عنوان تجارت اعضای بدن تیتر می کنند و اینکه فرد برای معیشت خانواده اش قلبش را می فروشد تا دزدی نکند، صحت ندارد.

نباید تحت تاثیر اخبار نادرست قرار بگیریم؛ گرچه از رسانه های دشمن انتظاری جز این نیست اما از رسانه های خودمان انتظار انتشار مطالب نادرست نداریم.

دکتر محسن علی اکبریان، رییس بیمارستان منتصریه نیز در این نشست گفت: 31 اردیبهشت با هدف ترویج فرهنگ اهدای عضو به نام روز ملی اهدای عضو نامگذاری شده است.

بیمارستان فوق تخصصی دیالیز و پیوند اعضای منتصریه از سال 1380 فعالیت خود را در زمینه پیوند کبد، کلیه، پانکرانس آغاز کرده و این بیمارستان جزو مراکز درمانی برتر کشور در این حوزه بوده است.

وی افزود: برخی اعضا مانند کبد به بیمارستان نمازی شیراز، قلب، ریه و پوست به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و قرنیه به بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) مشهد ارسال می شود و تنها پیوند روده در مشهد انجام نمی شود؛ هر چند موارد اندک حیاتی انجام شده اما این نوع پیوند تنها در شیراز انجام می شود.

علی اکبریان بیان کرد: بیمارستان منتصریه قطب شرق کشور در زمینه پیوند اعضا فعالیت دارد.

بیش از 90 درصد پیوندهای کلیه از دهنده مرگ مغزی است و پیوند کبد زنده به زنده تنها از خویشاوند به خویشاوند انجام می شود.

در مشهد این پیوند 100 درصد از دهنده مرگ مغزی بوده و در شهرهایی همچون شیراز درصد کوچکی از دهنده زنده بوده است.

رییس بیمارستان منتصریه ادامه داد: هرچقدر که فرهنگ اهدای عضو ترویج یابد، به همان نسبت دغدغه ها بیماران نیازمند به عضو و خانواده های آنان کاهش می یابد و می توانیم مانند کشور آلمان که دغدغه ای در این خصوص ندارند، باشیم.

علی اکبریان عنوان کرد: گرچه تعداد عمل های پیوند کبد در سال 99 به زیر 40 مورد رسید اما در سال 1400 این عدد به بیش از 90 مورد رسید و منجر به ثبت به بالاترین آمار سال شد.

وی تاکید کرد: کسانی که بر اثر ابتلا به کرونا فوت می شوند، نمی توانند اهدای عضو داشته باشند و افراد مبتلا به کرونا که نیازمند به عضو هستند، باید پس از بهبودی جهت دریافت عضو اقدام کنند.

رییس بیمارستان منتصریه تاکید کرد: در رسانه های دشمن اخبار نادرستی مبنی از دریافت وجه اهداکنندگان از دریافت کنندگان مطرح شده بود که این موضوع صحت ندارد و اگر هم موردی مطرح شده، هیچ ارتباطی به موارد مرگ مغزی ندارد و نباید تحت تاثیر سیاه نمایی دشمنان قرار بگیریم.

به طور مثال فیلمی در خصوص فروش قلب بخش شد که این موضوع امکان پذیر نیست زیرا قلب عضو حیاتی بوده و اهدای آن موجب فوت فرد می شود.

شاید این مورد در برخی اعضا همچون کلیه هم مطرح شده باشد اما باز هم نباید تحت تاثیر اخبار نادرست فضای مجازی قرار بگیریم.

علی اکبریان تصریح کرد: در فرآیند بررسی و تایید مرگ مغزی کاملاٌ تخصصی بوده و زمانی این مرگ از جانب پزشک تایید می شود که با توقف های برگشت ناپذیر سلول های مغزی همراه باشد.

در این خصوص 4 متخصص جراح مغز و اعصاب، داخلی، بیهوشی و ایمونولوژی اظهار نظر می کنند و پس از تایید نهایی از سوی نماینده پزشکی قانونی جهت دریافت رضایت نامه خانواده و برداشت عضو بیمار مرگ مغزی اقدام می شود.

رییس بیمارستان منتصریه ضمن اشاره به اینکه مشهد رتبه سوم اهدای عضو در کشور را پس از شیراز و تهران دارد، بیان کرد: در بیمارستان منتصریه به جز خدمات درمانی خدمات آموزشی و پژوهشی نیز ارائه می شود و در کنار آن هسته پژوهش پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در این بیمارستان فعال شده تا پژوهش های در این حوزه به صورت تخصصی تر انجام شود.

هیچ وجهی از بیماران پیوندی دریافت نمی شود وی تصریح کرد: در بیمارستان منتصریه اقدامات قابل توجهی در خصوص پیوند اعضا انجام شده و با وجود هزینه بالای عمل های پیوند عضو هیچگونه وجهی از بیماران پیوندی دریافت نمی شود.

گرچه هزینه تمام شده پیوند بسیار بالاست اما با حمایت وزات بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمام این هزینه ها پوشش داده می شود تا برای بیماران رایگان باشد.

هر متوفی مرگ مغزی بین یک تا 8 نفر بیمار را از مرگ حتمی نجات می دهد همچنین محمود موحدی، مسئول دفتر شورای مشارکت های مردمی بیمارستان منتصریه، هم در این نشست گفت: ماموریت ما ترویج فرهنگ اهدای عضو بوده و در این راه با توکل به خدا در تلاش هستیم بیمارانی را که سال ها درد و رنج داشتند و خانواده های شان هم گرفتار هزینه های بیمارداری هستند، از مرگ حتمی نجات دهیم.

وی افزود: خداوند سرنوشت برخی از این بیماران را به سرنوشت برخی دیگر پیوند داده و در صورت رضایت خانواده هر متوفی مرگ مغزی بین یک تا هشت نفر از مرگ حتمی نجات می یابند و به زندگی عادی خود بازمی گردند.


کلید واژه ها: رعایت دستورالعمل های بهداشتی - دستورالعمل های بهداشتی - محدودیت های کرونایی - علوم پزشکی مشهد - انتظار - دانشگاه علوم پزشکی مشهد - بحران کرونا - مورد - دستورالعمل - کرونا - علوم پزشکی - اهدای عضو - دانشگاه علوم پزشکی - محدودیت - کرونایی - بهداشتی - ابراهیم خالقی - سالانه - دانشگاه علوم - رضایت - الزام - پیوند - اهدای - رعایت - بحران - تعداد - پزشکی - سال 99 - بیمارستان - سال 98

آخرین اخبار سرویس:
واکسن های مبتنی بر پروتیین نوترکیب برای دوز یادآور استفاده شود

به این خوراکی ها لب نزنید | کپک پنهان این خوراکی ها سلامتی تان را تهدید می کند

نشست فوری سازمان جهانی بهداشت درباره آبله میمون

شرکت آب و فاضلاب: آبِ هیچ یک از نقاط کشور به وبا آلوده نیست / مطالب منتشرشده درباره آب شرب شهر حمیدیه کذب است

احیای قلبی زائر 57 ساله در بیمارستان هلال احمر در مکه

کشف الکل در فضا | اخترشناسان ایده های جدیدی دارند

عوارض این گیاه ضد درد را جدی بگیرید!

هشدار درباره افزایش تدریجی شیوع کرونا در گلستان

57 بیمار کرونایی بستری در بیمارستان های گیلان

تشکیل جلسه اضطراری سازمان جهانی بهداشت درباره شیوع آبله میمونی

از تمسخر تا اوج شهرت؛ زشت ترین و موفق ترین دختر جهان

تب کریمه کنگو در 16 استان کشور

برگزاری نشست فوری درباره آبله میمونی ضروری است

خنثی سازی واریانت امیکرون توسط اسپایکوژن

نسخه بوعلی سینا برای درمان افسرگی | با این گیاه شاد باشید

روش های جادویی جلوگیری از تعریق پا در تابستان

توسعه خدمات حوزه سلامت کشور از اولویت های دولت سیزدهم

روش های جادویی جلوگیری از تعریق پا در تابستان

نشست فوری سازمان جهانی بهداشت درباره آبله میمون

رابطه ازدواج نکردن و احتمال مرگ بدلیل نارسایی قلبی

فواید استفاده از صندلی ماساژ/ کاهش استرس و اضطراب و افزایش هوشیاری و کارایی

خطر انتقال تب کریمه کنگو از دام به انسانها

11 نکته طلایی + ترفند برای یادگیری زبان های خارجی و زبان دوم

7 بیمار قطعی تب کریمه کنگو در استان اردبیل شناسایی شد

میوه هایی که با گرمازدگی مبارزه می کنند

آیا اسکالپ را می توان برای موهای رنگ شده یا جوگندمی انجام داد؟

ثبت 900 مورد عمل پیوند کلیه در کشور

هنگام آلودگی هوا این خوراکی ها را حتما بخورید

افزایش 30 درصدی آمار مبتلایان کرونا در جهان

راه های پیشگیری از ویروس HPV

آب به وبا آلوده است؟

بهترین خوراکی ها در گرم ترین روزها

مراسم تجلیل از چهره ماندگار پزشکی ایران، امروز در مجموعه نیاوران

انجام عملیات موفقیت آمیز پیوند قلب از طریق انتقال هوایی عضو از مشهد به تهران

لاغری پس از زایمان با این راه‎ کارها

آشنایی با دکتر محمد تقی نجفی فوق تخصص کلیه (نفرولوژی)

نحوه جذب دستیار بومی و پذیرش فلوشیپ حسب قانون جوانی جمعیت

کرونا از خواب بهاری بیدار شد؛ افزایش موارد ابتلا در البرز

افزایش شانس باروری با این غذاها | تقویت باروری در مردان

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی با حقوق ثابت، پورسانت عالی و بیمه

فواید آدامس جویدن برای سلامتی

آمار بستری های کرونا در کرمانشاه باز بالا رفت

ارائه خدمات درمانی به زائران از امروز در منا و عرفات ادامه دارد

تکمیل واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سفر ضروری است

تکمیل واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سفر ضروری است

کدام روغن ها سرطان زا هستند؟

استخدام کارشناس HSE و بهداشت حرفه ای در شرکت تولیدی کاشی تکسرام در اصفهان

کمک فوری/ حال این پدر جوان وخیم است

توصیه های طب سنتی در فصل گرما / مردم در تابستان مراقب تغذیه خود باشند

کدام مواد غذایی بدن را در برابر آلودگی هوا ایمن می کند؟

انجام عملیات موفقیت آمیز پیوند قلب از طریق انتقال هوایی عضو از مشهد به تهران

تجهیز 30 گروه ناظر بهداشتی و شرعی بر ذبح در عید سعید قربان

تشخیص شیمی سلامت مغز با سیم نانویی

نظارت 64 گروه دامپزشکی بر سلامت دامهای قربانی در عید قربان در آذربایجانغربی

تزریق واکسن کرونا در بیش از 200 مرکز در گیلان، 16 تیر 1401

جوان مرگ مغزی به هفت بیمار نیازمند به عضو، زندگی دوباره بخشید

هشدار سازمان جهانی بهداشت نسبت به افزایش کرونا

موردی از وبا در خوزستان ثبت نشده است/ بررسی مرتب آب شرب از نظر شاخص های بهداشتی

 ویژگی های سویه امیکرون BA.5

توصیه سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از تب کنگو در آستانه عید قربان

مجرد ماندن خطر مرگ را افزایش می دهد!

نظارت 64 تیم دامپزشکی بر ذبح دام عید قربان در آذربایجان غربی

هشدار به حجاج و استقبال کنندگان: دام را از جایگاه های مجاز بخرید

واکنش فاضل میبدی به اظهارات عجیب رییس دانشگاه علوم پزشکی

افزایش شمار مبتلایان جدید به کرونا در مازندران

افزایش شمار مبتلایان جدید به کرونا در مازندران

توصیه به حجاج و استقبال کنندگان / دام را از جایگاه های مجاز تهیه کنید

نوشیدنی های مناسب برای مقابله با بی خوابی

علت پوسته شدن اطراف ناخن

وقتی پایان حیات مددجوی بهزیستی؛ آغاز گر زندگی دیگران می شود

ضرورت جذب 30 هزار پزشک بیکار

علایم جدید ویروس آبله میمونی چیست؟

تب بیماری های تابستانی

سویه های فرعی اومیکرون از ایمنی واکسن کرونا فرار می کنند

آب به وبا آلوده است؟

شناسایی بیماری تب کریمه کنگو در 16 استان کشور

اثر استفاده از ویتامین d در بارداری چه تاثیری بر نوزاد دارد

برای تقویت قوای جنسی این 15 نوع نوشیدنی فوق العاده را بنوشید

خیز آرام کرونا در زنجان

درمان سریع گرفتگی بینی در خانه

مجرد ماندن خطر مرگ را افزایش می دهد!

برق می گیرد، شوخی ندارد!

بیماران cf چشم انتظار حمایت های بیمه ای و دارویی

آنفلوآنزای معده در کمین شماست

دیدار معاون وزیر بهداشت عراق با رییس هلال احمر؛ افزایش امکانات و تعداد آمبولانس ها برای خدمت رسانی به زائرین اربعین

در زمان غبار آلودگی هوا چه بخوریم تا کمتر آسیب ببینیم؟

اینفوگرافیک | منابع گیاهی امگا3 را بشناسید

استخدام اپراتور لاغری در مطب پوست و لاغری دکتر بهروان در تهران

کاهش ذخایر خونی در هرمزگان/ مردم خون اهداکنند

علائم اخیر آبله میمونی با نوع قبلی فرق دارد

موردی از بیماری وبا در خرم آباد شناسایی نشد / خوردن آب و غذای آلوده شایع ترین راه انتقال بیماری

جوان های که موی سفید دارند، بخوانند

فواید آدامس جویدن برای سلامتی

سرپرست فرمانداری کرمانشاه: کشتار غیر محاز دام سلامت عمومی جامعه را به خطر می اندازد

27 گروه دامپزشکی عید قربان در لرستان بر ذبح دام نظارت می کنند

هشدار جدی! جهش جدید کرونا در ایران شناسایی شد

استخدام طراح گرافیست با تجربه در مجموعه تبلیغاتی مسعود در رشت

تعبیر خواب موش | آیا دیدن موش در خواب بد است؟

اگر این 10 نشانه در بدن تان دارید...

درمان کچلی پا با ضدعفونی کردن جوراب

علوم پزشکی مشهد: فوت سالانه 200 نفر در انتظار کلیه و 40 نفر در انتظار کبد

علوم پزشکی مشهد: فوت سالانه 200 نفر در انتظار کلیه و 40 نفر در انتظار کبد