مطالب مرتبط:
روابط عمومی پویا دستگاه اجرایی را متحول می کند
برنامه ریزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ارتقا چرخه تبدیل فناوری به محصول
تجلیل از کارشناسان رسانه و روابط عمومی صداوسیمای مرکز یزد
پیام تبریک روابط عمومی ارتش به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات
پیام استاندار لرستان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401 ساعت 12:172022-05-18دانش

روابط عمومی ها نباید به دستگاه های صوری و خشک صنعتی تبدیل شوند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم با تبریک و شادباش روز ملی روابط عمومی اظهار داشت: جا دارد اجتماع جامعه روابط عمومی در کنار هم را جشن گرفته اگرچه الزامات جشن شادی است، - " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: روابط عمومی ها نباید تبدیل به دستگاه های صوری، بوروکراتیک و خشک صنعتی شوند، که در این صورت قابلیت های کیفی خودشان را برای ایجاد صمیمیت در سازمان از دست می دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم با تبریک و شادباش روز ملی روابط عمومی اظهار داشت: جا دارد اجتماع جامعه روابط عمومی در کنار هم را جشن گرفته اگرچه الزامات جشن شادی است، اما باید جنبه های شادی آفرین در جشن ملی وجود داشته باشد که همین با هم بودن یک ظرفیت فرهیخته و توانمند است که باید آن را پاس بداریم.

برخی مسائل روابط عمومیدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسأله اصلی روابط عمومی ها با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار گرفته ایم منجمله آزادسازی قیمت ها نمی تواند ما را بی تفاوت از کنار مسائل عبور دهد گفت: برای پرداختن به موضوع روابط عمومی یا متاورس ابتدا لازم است روی مفهوم روابط عمومی متمرکز شویم.

ابتدا باید بدانیم مسأله اصلی روابط عمومی ها در طول تاریخ چه بوده و امروز چه هست؟ چند مسأله به عنوان مسائل اصلی می تواند برجسته شود که مسأله اول کمک کردن به ارتقاء کیفی و اجتماعی سازمان است یعنی روابط عمومی نهادی است که باید بتواند سازمان را آبرومند در درون و بیرون خودش قرار دهد.

استاد دانشگاه تهران گفت: مسأله دوم تأمین همبستگی سازمانی و احساس افتخار نهادی است، زیرا این امور تصنعی و سوری نیست و روابط عمومی باید کمک کند تا احساس همبستگی و افتخار متعلق بودن به یک سازمان تقویت شود.

مسأله سوم تقویت سرمایه انسانی و اجتماعی برای کارکنان سازمان است که در عین مهم بودن جزو مسئولیت های نهادی روابط عمومی است.

به عبارت دیگر سرمایه انسانی یعنی تراکم دانش و توان یک فردکه روابط عمومی بتواند آن ها را به فعلیت درآورده و به نمایش بگذارد و ناشناخته ها را به سرمایه انسانی شناخته شده سازمان تبدیل کند.

این همان حس عضویت درون سازمانی و حس عضویت ملی است.

سرمایه اجتماعی سازمان ضمن اینکه تامین کننده اعتبار یک سازمان است، ولی ابعادی از امید به آینده، اعتماد اعضاء سازمان به سازمان، ریاست و ارکان سازمان و حس همدلی و همت همکاری مسئولانه با سازمان است که مسئولیت راهبری سرمایه اجتماعی سازمان بر عهده روابط عمومی هاست.

وی در توضیح مسأله چهارم اظهار داشت: تقویت و توانمندی سازمان در ارائه خدمت، قطعات پیشران اصلی خدمات کیفی و بهینه سازمان است هر چند خدمات حرفه ای باشد باز هم جزو مسئولیت های روابط عمومی است که از این امر مهم صیانت کند و نقش راهبری و نظارت را داشته باشد.

عاملی در توضیح مسأله پنجم روابط عمومی بیان داشت: ایجاد فضای صمیمی درون سازمانی و برون سازمانی در پیوند با مردم از دیگر مسائل مرتبط با روابط عمومی است.

به عبارت دیگر روابط عمومی ها نباید تبدیل به دستگاه های صوری، بوروکراتیک و خشک صنعتی شوند، که در این صورت قابلیت های کیفی خودشان را برای ایجاد صمیمیت در سازمان از دست می دهند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزایش بهره وری و کارآمدی سازمان را نیز از جمله وظایف روابط عمومی ها دانست و اضافه کرد: بهره وری مفهوم پیچیده ای است، ولی مدیریت کردن بین داده و ستانده و ستانده را افزایش دادن نسبت به داده از جمله مسئولیت حوزه بهره وری در سازمان است.

تقویت نوآوری حرفه ای و نوآوری مردم هم از جمله وظایف روابط عمومی ها است.

روابط عمومی ها باید بتوانند نوآوری را درون سازمان و مشارکت دادن ذینفعان و مردم را برای خلق نوآوری ها به وجود آورند.

روابط عمومی مردمدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد روابط عمومی مردم بیان داشت: ما در قبال مردم مسئولیت سنگین داریم به خصوص در شرایط و بحران های اجتماعی و فشار های اقتصادی سنگینی که بر دوش مردم وارد می شود؛ ولی مسأله زمانی پیچیده می شود که تبعیض اجتماعی درباره مردم صورت می گیرد.

به عبارت دیگر قشری بهره مند هستند و قشری بی بهره و روابط عمومی ها در قبال مردم وظیفه دارند و مسئولیت اجتماعی روابط عمومی ها در همه وضعیت ها خصوصاً شرایطی که جامعه با فشار اقتصادی مواجه است اولویت پیدا می کند.

وی افزود: در حال حاضر با آزادسازی قیمت ها مواجه شده ایم.

دولت سیاست آزادسازی قیمت ها را دنبال می کند.

77 کشور این مسیر را طی کرده اند که برخی از آن ها موفق بوده و برخی از آن ها نیز شکست خورده اند.

عاملی در توضیح کشور های موفق در این طرح گفت: مهمترین متغیر موفقیت این کشورها، مردم و همراهی مردم بوده است.

فرهنگی شدن این اقدام نجات بخش سرمایه ملی بوده و همه جانبه نگری در موضوع برای تغییر بزرگ اقتصادی لازم است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مسئولیت داشتن روابط عمومی ها در قبال مردم اظهار داشت: پویش اجتماعی و حمایتی هر سازمان، در درجه اول مرتبط با پرسنل خودش، ذینفعان و جامعه پیرامونش است و باید حمایت کنیم تا پویش های اجتماعی راه اندازی شود و برای حمایت از مردم این پویش های اجتماعی را نباید دست کم گرفت.

وی ادامه داد: امروز بخش عظیمی از دنیای پیشرفته متعلق به پویش های اجتماعی است.

در برخی از کشور ها مانند آمریکا، 40 درصد مردم در پویش های اجتماعی عضویت دارند.

کمپین های اجتماعی در این کشور ها عمدتاً برای یک مسئولیت اجتماعی است، مانند حمایت از محیط زیست، جلوگیری از تخریب زمین و حمایت از خانواده های تک سرپرست که ما نیز هم اکنون با یک جامعه تک سرپرست بزرگ مواجه شده ایم.

عاملی با این توضیح که پویش های اجتماعی یک دولت دوم هستند افزود: گاهی اوقات در برخی کشورها، این پویش های اجتماعی، دولت اول محسوب شده و برای جبران خلاء های اجتماعی ایجاد می شوند؛ لذا داشتن روابط عمومی مردمی برای مردم و با مردم به عنوان متغیر اثرگذار بر همه مسئولیت های فردی و اجتماعی است و یک سرمایه اجتماعی تأثیرگذار به حساب می آید.

همچنین این پدیده دو سویه ای است که محصول اعتماد مسئولین به مردم و مردم به مسئولین است؛ بنابراین ما نیز باید به مردم اعتماد کنیم تا اعتماد مردم به مسئولین تامین شود وگرنه یک رابطه یک سویه نمی تواند سرمایه اجتماعی خلق کند؛ چرا که بدون اعتماد به مردم نمی شود انتظار اعتماد مردم به دولت را داشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این پرسش که مردم چگونه اعتماد می کنند؟ عنوان کرد: یکی از زمینه های اعتماد مردم در این شرایط، کاهش بروکراسی های اداری است.

هر چند بروکراسی برای احراز اعتماد است، اما برداشتن بروکراسی یعنی من به تو اعتماد دارم بنابراین لازم است بروکراسی ها را کاهش داد، زیرا رنجی که مردم در ازای بروکراسی می کشند رنج بزرگی است.

به هر حال در شرایط فعلی هم تبیین چرایی تغییرات اقتصادی برای کارکنان و مردم اهمیت دارد و هم یافتن راه حل های مناسب به کسانی که در معرض مشکلات بیشتری قرار می گیرند.

متاورس چیست؟عاملی سپس به تبیین موضوع اصلی سخنرانی خود یعنی روابط عمومی متاورس پرداخت و در پاسخ به این سئوال که متاورس چیست؟ گفت: متاورس جزو جدیدترین مفاهیمی است که زیرساخت های 10 ساله دارد و شرکت فیس بوک که امروز عنوانش را به متا تغییر داد 10 سال است که در این حوزه سرمایه گذاری می کند تا بتواند فضا را برای خود فراهم کند.

نیاز است به متاورس به عنوان زیست جهان جدید نگاه کنیم.

زیرا متاورس جبران کننده ضعف فیزیکی واقعی بودن جهان مجازی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه امروز بخش عظیمی از عمر افراد در اینترنت می گذرد اظهار داشت: امروزه مردم انواع داده ها را در بستر موبایل استفاده می کنند که این همان فضای صنعتی است و افراد احساس این همانی از فضای دوم ندارند، زیرا وقتی افراد وارد فضای دوم می شوند، ورود به جهان دیگر را احساس می کنند.

استاد دانشگاه تهران افزود: متاورس تلاش دارد این مرز را از بین ببرد به عبارت دیگر فرد همان احساس فیزیکی واقعی مانند لمس کردن، حس کردن و ارتباط برقرار کردن را که در جهان فیزیکی دارد با ظرفیت های ابزار متاورسی بتواند در فضای دوم مانند فضای اول تجربه کند.

فضای دوم، فضای صنعتی است و افراد تلاش می کنند با صنعت، فضای دوم را شبیه فضای اول کنند و تقویت حس نسبت به فرا جهان در روح این تغییرجدید وجود دارد.

قابلیت های همکارانه متاورسوی ادامه داد: متاورس فضایی واقعی است که تجربه زندگی واقعی و خلق نامحدود را ایجاد می کند یعنی محیط ادامه دار است.

محیط مجازی محیطی نیست که قطع کننده باشد مانند جهان فیزیکی که وقتی ساختمانی را می سازید بالاخره کار در یک نقطه ای تمام می شود، اما محیط مجازی یک محیط ادامه دار است و امکان تکمیل کردن را در همه موقعیت های فراهم می کند.

زیرساخت این فضا، سیستم اقتصادی است به عبارت دیگر هدف متاورس بهره وری اقتصادی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در توضیح لایه محتوا خاطر نشان کرد: پلتفرم هایی هستند که دنیا های زنده به وجود می آورند.

فضای مجازی فضای کاملا به لحظه و در لحظه است و این به لحظه و در لحظه بودن وقتی قابلیت های آن، حالت واقعی پیدا می کند مفهوم متاورس را شکل می دهد.

وی در ادامه به لایه زیرساخت اشاره کرد و افزود: در این لایه صنعت و فناور های بلاکچین و NFD هایی که در این محیط شکل می گیرد و پایه یک اعتبار را برای متاورس ایجاد میکند، مطرح است.

عاملی منظور از لایه های اساسی را همان لایه های اساسی اینترنت معرفی کرد و افزود: ابزار های اولیه متاورس، واقعیت مجازی است، زیرا به عنوان یک صنعت با ابزار و عینک های خاص و چشم بند هایی که می بندند، جهان سه بعدی را دیده و گویی کاملا در حال حرکت در آن هستند مانند قرارگرفتن در طبیعت، آب و اقیانوس یا حتی احساس ضربه خوردن در فضای واقعیت مجازی.

ابزار های اولیه متاورساستاد دانشگاه تهران در توضیح واقعیت افزوده به عنوان یکی از اولین ابزار های متاورس بیان داشت: واقعیت افزوده ابزار دیگری است نسبت به فضای متاورس که در واقع با افزودگی هایی مانند هولوگرام عمل می کند.

هولوگرام ها پدیده هایی هستند که وقتی در اینجا و درهمین قالب قرار می گیرند دکور را متحول می کنند و برای هر فرد دکور متناسبی ایجاد می کنند به عنوان مثال: قرار گرفتن یک گلدان در یک جا یا دیوار زیبایی که بیان دیگری از بودن را نشان می دهد.

واقعیت افزوده واقعیتی است صنعتی که به عرصه محیط مجازی افزوده می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هدف از واقعیت های ترکیبی را ترکیب کنندگی بین این امور دانست و اضافه کرد: بنیان این ابزار، واقعیت گسترده است و همانطور که از نامش پیداست اولاً ماهیت ریاضی دارد مثلا وقتی از آن در صنعت پزشکی استفاده می شود دیگر به شکل جراحی سنتی نخواهد بود که بیمار از دست برود و ما افسوس بخوریم که چرا نتوانستیم او را نجات بدهیم.

به عبارت دیگر واقعیت گسترده در صنعت پزشکی تبدیل به یک مفهوم محاسباتی ریاضی قطعی می شود.

وی ادامه داد: واقعیت گسترده به یک معنی یعنی واقعیت قطعی، چرا که داده مبنا، محاسباتی و تامین کننده هدف های الگوریتمی است.

حال باید گفت این مجموعه با NFD ها بهم متصل می شوند.

در واقع NFD ها، داده های غیر قابل تغییرند که رمز گذاری شده و با زبان بلاکچین تنظیم می شوند.

عاملی اظهار داشت:NFD ها برای افراد، دارایی های منحصر به فرد ایجاد می کنند.

داده های غیر قابل تغییر که تبدیل به دارایی هایی می شوند به عنوان مثال: وقتی کسی زمینی را به عنوان دارایی مبتنی بر NFD خریده است، یک مالکیت برای خود احراز کرده است که دیگران برای تصرف در آن فضا باید اقدام به خرید زمین یا اجاره زمین کنند مثل اتفاقی که در جهان واقعی می افتد.

کسب و کار متاورسوی افزود: در متاورس مشاغل به کسب و کار های بزرگ تبدیل می شوند، زیرا اولین پیش بینی ها بر این است که بازار متاورس و کسب و کار های آن تبدیل به بازار یک تریلیون دلاری می شود به عبارت دیگر یک تریلیون دلار یعنی یک هشتادم اقتصاد جهان.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برآورد شده این فضا در سال 2024 ظرفیت 800 میلیارد دلاری دارد و امروز شاید متاورس بیشتر از طریق تبلیغات، تجارت اجتماعی، رویداد های دیجیتال، سخت افزار ها و امور مرتبط با واقعیت مجازی، واقعیت گسترده درآمدزایی میکند.

وی دایره رشد صنعت متاورس را شامل چهار قلمرو آگهی های تبلیغاتی، بازار های واقعیت مجازی، سرگرمی های زنده برخط و بازی های نرم افزاری عنوان کرد و افزود: شاید بتوان گفت بیشترین سرمایه گذاری امروز در حوزه بازی هایی است که با ظرفیت متاورس در حال استفاده شدن هستند.

سرمایه گذاری های گسترده متا (فیس بوک) سعیدرضا عاملی با اشاره به تبدیل شدن پلتفرم فیسبوک به متا اظهار داشت: زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک به دو دلیل پلتفرم فیسبوک را به متا تبدیل کرد اولین دلیل، تقویت حس حضور بود تا محیط تبدیل به محیط واقعی فیزیکی شود در نتیجه فرد درگیر حس حضور قویتر و تامین ماهیت حضوری می شود ودلیل دوم تأمین ماهیت فیزیکی حضوری است که این دو نیز لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وی در ادامه بیان داشت: در این مسیر بهره گیری از مزیت های جهان فیزیکی از طریق تبدیل ماهیت های فیزیکی واقعی به سمت ماهیت های فیزیکی مجازی انجام شده و ساخت جهان جدید با همکاری جهانی توسط کاربران انجام می شود.

به عبارت دیگر سازنده این جهان کاربران هستند و نه دولت ها و حتی شرکت ها.

در جهان متاورس، هر کاربر جهان خود را می سازد و یک نوع احساس اینجا خانه من است، برای کاربر، خانواده، بنگاه های کوچک و بزرگ فراهم می شود.

اینجا خانه من است یعنی هر فردی یک مالکیت خاص برای خودش ایجاد کرده و این طبیعی است که سازمان های بزرگ به اعتبار اینکه سرمایه گذاری های بیشتری میکنند توانایی بیشتری دارند مانند فیسبوک.

عاملی با بیان اینکه نوآوری با هدف جذب نگاهداری کاربران فیسبوک در بستر متفاوت انجام میشود بیان کرد: در سرمایه گذاری های این حوزه مفهومی به نام iteration اهمیت دارد.

iteration به معنی تکمیل کردن است به عنوان مثال شبیه گوله برفی است که وقتی حرکت می کند، ابتدا کوچک است، ولی وقتی در مسیر حرکت می کند تبدیل به یک کوه برف میشود.

وی افزود: بستر متاورس بر مبنای iteration شکل گرفته که آرام آرام از درون آن یک سازمان متاورسی بزرگ بر اساس اقدامات روابط عمومی در سازمان به وجود آمده و سازمان یک ماهیت محسوس برای ذینفعان خود پیدا میکند یعنی دارایی های سازمان کاملاً برای اعضای سازمان شناخته شده وکاربرد عملی در این محیط دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر همین مبنا توسعه ها صورت می گیرد.

فیسبوک حدود 17 میلیارد دلار در 14 مرکز داده در آمریکا و حدود 4.

1 میلیارد دلار در 4 مرکز داده در سطح بین المللی سرمایه گذاری کرده که بالغ 21.

3 میلیارد دلار می شود.

کافی است آن را با درآمد نفتی ایران در سال گذشته مقایسه کنید.

این ابر سازمان هایی که دو و نیم میلیارد کاربر جهان را جذب خود کرده سرمایه گذاری های مالی انجام داده اند.

وی ادامه داد: فقط فیسبوک در منطقه اروپا 10 هزار پرسنل جدید برای متاورس استخدام کرده و 22 درصد پرسنل خودش را برای متاورس افزایش داده است.

این ها بازارگرمی نیست و بسیاری از اقدامات بنیادین در این عرصه انجام میشود.

عاملی خاطر نشان کرد: رییس مرکز زیرساخت و داده متا اعلام کرده آن ها 48 ساختمان فعال دارند و 47 ساختمان دیگر نیز درحال ساخت است تا بتوانند این سرمایه متاورس را در فیسبوک به وجود آورند.

همچنین در سال 2014 خرید هایی انجام داده اند که بنگاه های بزرگ مانند گوگل، یوتیوب، توییتر و فیس بوک توانسته اند بنگاه های کوچک را بخرند.

به عبارت دیگر می روند بنگاه های مرتبط با خودشان با قابلیت های بالا را که دائما در افزایش بوده اند را می خرند؛ لذا اپلیکیشن اوکلوس را به مبلغ 2.

4 میلیارد دلار در سال 2014 خرید و در سال 2016 اوکلوس ریفت که نمایشگر سربند واقعیت های مجازی است و همچنین در سال 2018 نیز هدست اوکلوس گو را راه اندازی کرد.

وی ادامه داد: جستجوی بصری- نزدیک شدن به عرصه های واقعی تر از فعالیت هایی است که گوگل لنز انجام داده است.

گوگل لنز با راه انداختن این پلتفرم تلاش می کند تا نزدیک شدن به واقعیت را تقویت کند و این امکان را به اینستاگرام نیز اضافه می کنند عاملی در مثال های دیگری از آزمایشگاه متا گفت که در حال آزمایش ساخت دستکش مخصوصی است که به کاربر امکان می دهد در فضای متاورس حس لامسه را تجربه کنند و یا عینک مخصوص هوشمندی که متا طراحی کرده و نیاز به هدست یا بسیاری از امکانات اضافه شده برای احساس بصری در جهان واقعی طبیعی بودن ندارد.

ورود هوش مصنوعی یعنی انسانی شدن متاورس دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه ورود هوش مصنوعی یعنی انسان شدن متاورس اظهار داشت: یکی از خطا های که افرادی که در متاورس کار می کنند این است که دوباره دنبال آواتار های صنعتی هستند، زیرا آواتار های صنعتی یک بار در جهان دوم شکست خورده اند.

آن ها در جهان دوم اسم را عوض کردند که یک ماهیت متفاوت از خود نشان داد و به این ترتیب آواتار ها جای آدم ها را می گرفتند.

این یک مسیر شکست خورده است و مسیر درست آن است که انسان در فضای مجازی توسعه پیدا کند و خودش و تعاملات خودش را در آن فضا مشاهده می کند بنابراین فضایی مهم است که می تواند هدف متاورسی را فراهم کند.

روابط عمومی متاورسدر ادامه عاملی روابط عمومی متاورس را تعریف کرد و بیان داشت: روابط عمومی متاورس عرصه حضور سه بعدی، محسوس، هویت بخش، هویت دار، منعطف، غیر مرکزی برای تغییر همراه با مشارکت همگانی در فضای دوم است.

این محیط همین خصوصیاتی که می گوییم با تفاوت هایی راجع به خود انسان واقعی است، اما ما به عنوان انسان واقعی به زمین متصل هستیم و وقتی به متاورس می رویم پرواز کرده و و با همه جهان مرتبط می شویم.

وی اضافه کرد: مفهوم جهان در این معنا تحقق پیدا می کند در حالی که این مفهوم در انسان فیزیکی تحقق پیدا نمی کند به عبارتی انسان متاورسی و روابط عمومی متاورسی، بستری فرا مکانی و فرا زمانی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: حضور روابط عمومی در فضای متاورس در قالب ها و روش های متفاوت صورت می گیرد.

در واقع دو انتخاب وجود دارد: یا باید خودش یک بستر متاورس ایجاد کند و دائما دامنه دارایی های متاورسی سازمان را توسعه دهد یا باید در پلتفرم دیگری شرکت کند.

وی در ادامه اضافه کرد: توصیه ما مورد اول است که در یک بستر متاورسی بومی، ظرفیت های خودش را توسعه دهد و به مرور تبدیل به یک قدرت متاورسی بزرگ شود.

در اینجا هر چه دارایی های متاورسی افزایش پیدا کند، قدرت بزرگتری محقق می شود.

باید توجه داشت اپلیکیشن های مختلفی که در حال حاضر در وب 2 وجود دارند همه در عرصه متاورس به وب 3 تبدیل می شوند.

وب3 به مفهوم متاورسی آن و نه به مفهوم قدیم آن چراکه وب 3 قدیم وب تعاملی بود وب 3 متاورسی از اینترنت نسل سوم صحبت می کند اینترنت نسل سوم عرصه فیزیکی واقعی شدن این بستر است.

کاربرد های روابط عمومی متاورسعاملی 6 کارکرد را برای روابط عمومی متاورس بیان کرد و گفت: مورد اول ارتباطات گسترده است که از طریق وب معمولی هم داریم همینطور وب نقاله اطلاعات هم ارتباط ایجاد می کند، ولی ارتباطات آن کامل، همه گیر و درگیرکننده و حتی غرق کننده نیست.

در فضای متاورسی یک نوع استغراق در فضای واقعی شکل می گیرد.

توسعه مشارکت ذینفعان و علاقه مندان دومین کارکرد متاورس است که می تواند ذینفعان و علاقمندان را در محیط خود درگیر کند.

عاملی افزایش روایتگری در توضیح محصول یا خدمات را به عنوان کاربرد سوم هم اینگونه توضیح داد که، دروغگویی در عرصه تبلیغات بدترین اتفاقی است که می تواند بیفتد.

متاورس باید این همانی ایجاد کند که بتواند با محصول واقعیت مجازی شده یکی باشد تا بتواند افزایش روایتگری در توضیح محصولات را فراهم کند.

وی در مورد چهارمین کاربرد اظهار داشت: به عنوان مثال در روابط عمومی کارخانه بی ام دبلیو تصاویر به صورت سه بعدی و با استفاده از هوش مصنوعی است که مشتری ها می توانند به صورت زنده رانندگی کنند و پشت اتومبیل مورد نظر بنشیند، احساس نرمی، سکوت موتور و سایر خصیصه های یک رانندگی لذت بخش را احساس می کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره گسترش تبلیغ غیر مستقیم محصولات مجازی هم بیان داشت: جایگذاری محصول می تواند شامل هدیه دادن یک خدمت به یک روزنامه نگار، یک نشریه، یا یک اینفلوئنسر باشد به این امید که او درباره آن محتوایی بنویسد و یا درباره آن خدمت در شبکه های اجتماعی پست بگذارد.

این ها موارد مطالعه شده است که آگهی غیرمستقیم اثری قوی تر نسبت به آگهی مستقیم دارد.

سعید رضا عاملی تجربه حضور در مکان را ششمین کاربرد دانست و افزود: متاورس باید بتواند تجربه متفاوت حضور در مکان را فراهم کند.

وی ادامه داد: نتیجه گیری از صحبت من این است که روابط عمومی متاورس در مسیر آغازین خود قرار دارد و می تواند شروعش را با تقویت فضای تصویری شبیه سازی و واقعیت مجازی دنبال کند.

همچنین محتوا هایی که بتواند با عینک های واقعیت مجازی، فضای مجازی دیده شود یا تصویر هایی که بتواند جنبه نزدیک تری به واقعیت داشته باشد؛ بنابراین روابط عمومی ها به اقتضای حوزه ماموریت نهاد مربوطه، نیازمند تعیین اولویت های متاورسی هستند.

عاملی بیان داشت: آن ها باید دوقلو های آنالوگ دیجیتال مرتبط با حوزه ماموریت را فعال کنند همچنین اتاق های پر مراجعه که مربوط به خدمات سازمان است در محیط متاورس باز طراحی کنند و حتی اینکه چه مواردی در سازمان برای اعضای سازمان مهم است و چه مواردی برای مشتریان مهم است؟ این ها همه موضوعات متاورسی هستند.

وی به روابط عمومی ها توصیه کرد: حتما یک نمایش سه بعدی و واقعیت مجازی از ظرفیت ها و خدمات سازمان تهیه کرده و در معرض دریافت نسخه موبایل یا کامپیوتر ها قرار دهند.

زیرساخت های لازم مانند کارگاه های شبیه سازی، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و امکانات ساخت تصاویر با کیفیت نزدیک به واقعیت را نیز ایجاد کنند.

وی افزود: همچنین باید امکان تبدیل دارایی های سازمان به دارایی های مجازی و تامین ارزش های مالی جدید بر مبنای بلاکچین آماده شود چه بسا ناگزیر شویم در سطح ملی سیاست گذاری کلانی درباره دارایی های مجازی اتخاذ کنیم و تبدیل دارایی ها به ماهیت ماندگار که هم احراز کننده دارایی های مجازی و هم به صورت گریز ناپذیر تعیین کننده حقوق معنوی هستند، اتفاق می افتد.

مخاطراتعاملی یادآور شد: به مخاطرات این فضا و ضرورت های بومی سازی باید توجه داشته باشیم.

در پلتفرم های غیر ایرانی حضور پیدا نکنید و سعی کنید از ظرفیت های پلتفرم های ایرانی استفاده کنید، زیرا آن پلتفرم می تواند موضوع محدودیت های یا تصرف در داده ها قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما باید شرایط خودمان را درک کرده و بعد در این فضا وارد شویم؛ چرا که ممکن است آن دارایی بعداً تبدیل به پرداخت اجاره هایی برای حضور باشد که سازمان امکان پرداخت و تامین منابع آن را نداشته باشد.

اینجا منظور تامین دارایی است که در معرض همگان قرار بگیرد، ولی احراز هویت حقوق معنوی مخصوصاً در طراحی آن مبتنی بر الگوریتم های بومی است که باید دقت شود عاملی با بیان اینکه باید از یک نقطه شروع کنیم و با منطق تکمیل و کمال بتوانیم کار را توسعه بدهیم عنوان کرد: این حرکت باعث شروع قوی تر خواهد شد.

سند ملی روابط عمومیدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این نکته که سند ملی روابط عمومی در دست تدوین است و امیدواریم در سند ملی روابط عمومی بتوانیم نظام روابط عمومی را پیش بینی کرده و جایگاه نو و حقوقی را در سازمان تامین کنیم عنوان کرد: سند ملی روابط عمومی برای همه روابط عمومی های بخش دولتی و خصوصی ظرفیت ساز خواهد بود و لذا جا دارد که خانواده روابط عمومی ایده هایشان را در اختیار ما بگذارند و انجمن های قوی در حوزه روابط عمومی در این حوزه ها ورود پیدا کنند.

عاملی در پایان اظهار داشت: امیدواریم سند ملی روابط عمومی مانند سند ملی معماری، سند ملی موسیقی و سند ملی سینما که در دست تدوین و نهایی شدن است بتواند این هدف را تامین کند و مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - روابط عمومی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - روابط - عمومی - شورای عالی - فرهنگی - انقلاب - خبرگزاری - شورای - دانشگاه - روز ملی - دستگاه - عالی - دبیر - شادی - جامعه - تبریک - گزارش - عاملی - مراسم - صنعتی - شوند - گروه - کنار - صوری - توانمند - قابلیت

آخرین اخبار سرویس:
فارس من| یک مصوبه و هزاران برداشت؛ کنکوری ها در انتظار اجرای طرح جدید

معاونان فرهنگی دانشگاه ها بر اساس «نوآوری فرهنگی » عزل و نصب می شوند

کاهش نگرانی های زیست محیطی ناشی از باتری های فرسوده

حسگری که 500 اتم آلودگی را در یک قطره آب تشخیص می دهد

استخدام کارمند آموزش در موسسه آموزش عالی آزاد هفتاد در تهران

تمام ادارات دولتی هرمزگان امروز شنبه تعطیل شدند / کنکور مطابق برنامه ریزی قبلی برگزار می شود

تمام ادارات دولتی هرمزگان امروز شنبه تعطیل شدند / برگزاری کنکور نیز مطابق برنامه ریزی قبلی برگزار می شود

تمام ادارات دولتی هرمزگان امروز شنبه تعطیل شدند / برگزاری کنکور نیز مطابق برنامه ریزی قبلی برگزار می شود

آغاز آخرین روز رقابت آزمون سراسری 1401 / شرکت 194 هزار و 951 نفر در گروه آزمایشی زبان خارجی

آغوش باز انجمن نانوبیوتکنولوژی برای جذب کارآفرینان/ تشکیل دانش بنیان از دل انجمن ها

تامین ایمنی پایدار برای برگزاری آزمون سراسری

رقابت داوطلبان گروه زبان های خارجی در کنکور آغاز شد

کنکور و آزمون| سوت پایان کنکور 1401 با رقابت داوطلبان گروه زبان خارجی زده شد

زمان انتشار کلید سوالات کنکور اعلام شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مهمان ویژه«سعادت آباد»

کامپیوترهای آینده به ذهن خوان های کنترل شونده تبدیل می شوند

کاهش تراکم استخوان فضانوردان معادل 10 سال زندگی روی زمین

شناسایی 450 نفر از متخلفان آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی

450 متخلف در آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی کنکور 1401 شناسایی شد

سازمان سنجش: 450 متخلف در آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی کنکور 1401 شناسایی شد

شناسایی 450 نفر از متخلفان آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی

شناسایی 450 نفر از متخلفان آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی

شناسایی 450 متخلف در کنکور علوم تجربی 1401

شناسایی و تشکیل پرونده برای 450 نفر از متخلفان کنکور تجربی

شناسایی 450 نفر ازمتخلفان آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی

جهادگران برای خدمت به مردم چرتکه نمی اندازند

شناسایی 450 نفر ازمتخلفان ازمون گروه ازمایشی علوم تجربی

رقابت 12 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی

شناسایی 450 نفر از متخلفان ازمون گروه آزمایشی علوم تجربی

برگزاری آزمون سطح چهار رشته کلام در یزد

حفاری های ناسا در مریخ برای یافتن حیات

بازداشت 10 گروه فروش سوالات جعلی کنکور در کشور

حفاری هایی تا عمق 2 متر ناسا در مریخ برای یافتن حیات

پُرشمارها، ورودیِ دانشگاه را تجربه کردند

ارائه خدمات انتخاب رشته رایگان به پذیرفته شدگان کنکور سراسری

آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 1401 دانشگاه آزاد

زیباترین ملخ جهان + عکس

سومین روز آزمون سراسری و رقابت داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی

برگزاری سومین روز کنکور سراسری 1401 در هرمزگان

شرکت 19 هزار بوشهری در کنکور/سبقت دختران از پسران

سوالات تان را از وزیر علوم اینجا بپرسید

عکس متفاوت الناز شاکردوست | پست جنجالی الناز شاکردوست در تولد 38 سالگی اش +ویدئو

رقابت بیش از 8 هزار داوطلب قمی گروه علوم تجربی در روز سوم کنکور

سومین روز رقابت کنکوری ها با بیشترین داوطلب / 574 هزار و 751 داوطلب در گروه علوم تجربی

رقابت 12 هزار داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی

برگزاری سومین روز آزمون سراسری در استان زنجان

شنبه؛ آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

کنکور سراسری 1401_ بندرعباس

محصولات دانش بنیان در تراکتورسازی تولید می شود

رقابت بیش از 2 هزار و 900 داوطلب آبادانی و خرمشهری در گروه علوم تجربی

رقابت بالای داوطلبان ورود به دانشگاه در خراسان رضوی

کنکور سراسری تجربی 1401 - دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران

تنیسور البرزی به گرند اسلم ویمبلدون نرسید

رقابت پرطرفدارترین رشته آزمون سراسری

رقابت داوطلبان کنکور سراسری گروه علوم تجربی در کرمانشاه

تاکنون 70 مورد تخلف در کنکور سراسری شناسایی شده / دستگیری عوامل فروش وسایل الکترونیکی تقلب

تاکنون 70 مورد تخلف در کنکور سراسری شناسایی شده است /دستگیری عوامل فروش وسایل الکترونیکی تقلب

کنکور سراسری 1401 گروه علوم تجربی در قزوین

تبیین، یک جریان بسیار مهم در دانشگاه آزاد اسلامی است

شرکت 558 هزار نفر در کنکور ریاضی و علوم انسانی

واکنش کاربران به قطع اینترنت حین برگزاری کنکور

تعامل انجمن های علمی در بررسی و جلوگیری از جرم و جنایت

برگزاری سومین روز آزمون سراسری در استان یزد

رقابت پرطرفدارترین رشته آزمون سراسری

ساخت ربات شناگر برای بررسی اقیانوس سیاره های بیگانه

زورگیری در دزفول | زورگیری وحشیانه از دخترجوان دزفولی +ویدئو

برگزاری سومین روز آزمون سراسری در استان قزوین 

افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در دانشگاه آزاد براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ اعتباربخشی برای تجهیز زیرساخت های پزشکی در دانشگاه ها

آغاز رقابت کنکوری های خراسان رضوی در گروه آموزشی علوم تجربی

سومین روز آزمون سراسری در هرمزگان با رقابت تجربی ها

آغاز رقابت داوطلبان لرستانی گروه علوم تجربی برای ورود به دانشگاه

موفقیت دانشجویان علوم پزشکی کردستان در المپیاد علمی کشور

سومین روز برگزاری کنکور سراسری در استان سمنان

ساخت ربات شناگر برای بررسی اقیانوس سیاره های بیگانه

آغاز رقابت داوطلبان مهمترین آزمون علمی کشور/ کمترین داوطلبان کنکور 1401 مربوط به کدام گروه است؟

آغاز سومین روز رقابت کنکوری ها با بیشترین داوطلب / 574 هزار و 751 داوطلب در گروه علوم تجربی

رقابت داوطلبان علوم تجربی در کنکور آغاز شد

چین دارای 112 میلیون ذخیره منابع انسانی در علم و فناوری

عمیق ترین تصویر جهان، 21 تیر مشاهده می شود

پورعباس:85 درصد پذیرش کنکور بر مبنای معدل است

بازدید استاندار از کیفیت برگزاری آزمون کنکور در کهگیلویه و بویراحمد

اولین جلسه هیات امنای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران به ریاست شهردار تهران

بیستمین شورای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

پورعباس: در برگزاری آزمون سراسری 124 هزار نفر فعال هستند

آیا نشانه ای از حیات در سیاره سرخ وجود دارد؟

سازمان سنجش: برخی داوطلبان کنکور به خاطر داشتن موبایل از آزمون محروم شدند/ از قبل گفتیم دستگاه آشکار ساز داریم

رقابت داوطلبان گروه های آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی

آغاز ثبت نام مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی لرستان

سازمان سنجش: برخی داوطلبان کنکور به خاطر موبایل از آزمون محروم شدند/ از قبل گفتیم دستگاه آشکار ساز داریم

سازمان سنجش: برخی داوطلبان کنکور به خاطر داشتن موبایل محروم شدند/ از قبل گفتیم دستگاه آشکار ساز داریم

برگزاری کنکور سراسری رشته ریاضی در کرمانشاه

 حاضری داوطلبان گروه های آزمایشی ریاضی و علوم انسانی در آزمون سراسری

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جهاد تبیین اولویت دانشگاه آزاد است/نگاه جدید دانشگاه آزاد اسلامی به آموزش های مهارتی

منابع و سوالات مطالعاتی آزمون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

برنامه درسی رشته «معارف اسلامی و روابط بین الملل» به تصویب رسید

طهرانچی: لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی واحدهای دانشگاه آزاد

رییس سازمان سنجش: در حوزه های کنکور، دستگاه آشکارساز نصب شده؛ هر نوع وسایل الکترونیکی مانند موبایل و ساعت هوشمند شناسایی می شود

سیستم آموزشی استرالیا و شرایط تحصیل در آن به چه صورت است؟

ساخت آلیاژ آلومینیومی مستحکم

روابط عمومی ها نباید به دستگاه های صوری و خشک صنعتی تبدیل شوند

روابط عمومی ها نباید به دستگاه های صوری و خشک صنعتی تبدیل شوند