موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - دانش آموزان - آموزش و پرورش - رتبه بندي معلمان - تعيين تكليف - يارانه نقدي - آنتي كرونا - يانه سر - ماتياس وينيا - بولونيا و اينتر - سامان پاكباز - رب گووه - جذب بازيكن خارجي - ژئوفيزيك دانشگاه تهران - ايران و اتريش - مستند رنج زير پوست - نصب آسانسور - جنگ جهاني زد - لايحه نحوه مديريت تعارض منافع

مطالب مرتبط:
همایش ملی قنات در کرمان برگزار می شود
علیرضا جهانبخش: کاپیتانی تیم ملی آرزویم بود / در راه رسیدن به قطر خیلی سختی کشیدیم
دوره های آموزشی سواد رسانه ای در استان گیلان برگزار می شود
نشست صمیمی معاون فرهنگی و دانشجویی علوم پزشکی رفسنجان با دبیران انجمن های علمی برگزار شد
نشست علمی «آشنایی با درام خلاق در آموزش» برگزار می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 14:222022-01-29سياسي

نشست شورای علمی همایش ملی «حقوق و رسانه» برگزار شد/ پیوند حقوق و رسانه برای رسیدن به راه حل های بومی


نخستین همایش علمی «حقوق و رسانه» گفت: امیدوارم در گام دوم انقلاب اسلامی این همایش منشأ خیر برای جامعه حقوقی و رسانه ای کشور باشد و پیوندی جدید میان این دو رشته که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و هر دو بر جامعه اثرگذار هستند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس، نشست شورای علمی نخستین همایش ملی حقوق و رسانه با حضور رییس، دبیر علمی و اعضای این شورا در سالن مذاکرات مرکز همایش های بین المللی صداوسیما برگزار شد.

نخستین همایش علمی حقوق و رسانه ، حسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس صداوسیما و رییس همایش در این نشست گفت: امیدوارم در گام دوم انقلاب اسلامی این همایش منشأ خیر برای جامعه حقوقی و رسانه ای کشور باشد و پیوندی جدید میان این دو رشته که ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و هر دو بر جامعه اثرگذار هستند، ایجاد کند.

وی افزود: دایره موضوعات حقوقی و رسانه ای چنان گسترده و در همین حال سیال و متغیر است که در زمان سیاست گذاری برای همایش به این نتیجه رسیدیم برگزاری همایش یک دوره ای کفاف موضوعات و مسائل مبتلابه جامعه ایرانی را نخواهد کرد.

به همین خاطر تلاش داریم در بازه های شش ماهه همایش را پیگیری و موضوعات آن را به مسئله و دغدغه ای مهم برای جامعه متخصصان حقوقی و رسانه ای کشور تبدیل کنیم.

گروسی با بیان اینکه در حال حاضر برای برگزاری پنج دوره همایش سیاست گذاری لازم انجام شده است، گفت: نخستین همایش با عنوان اختصاصی حقوق مخاطب و رسانه برگزار می شود.

دلیل انتخاب این عنوان، در نظر داشتن دغدغه های رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در حکم ریاست جدید سازمان صداوسیما، تحقق شعار هویت محوری و عدالت گستری در دوره جدید و همچنین توجه به این امر است که رسانه، بدون مخاطب، مفهوم و هویت ذاتی خود را از دست می دهد.

رییس همایش حقوق و رسانه تصریح کرد: از اینکه دانشگاه های مطرح کشور همچون دانشگاه تهران، علوم قضایی، تربیت مدرس، علامه طباطبایی، امام صادق (ع) و دانشگاه صداوسیما پای کار این همایش آمده اند، بسیار خرسندیم که حتماً دلیل این استقبال، بدیع بودن عنوان این همایش میان رشته ای است.

امیدواریم جامعه علمی کشور نیز با این حرکت همراه و موجی عظیم ایجاد شود تا بتوان به ایجاد نظم و نظام حقوقی نوینی در عرصه رسانه ای نائل شد، به طوری که نیازهای اساسی رسانه ای و مخاطبان در مسیری صحیح و بر بنیانی مستحکم پاسخ داده شود.

پیوند میان حقوق و رسانه محسن اسماعیلی، دبیر علمی همایش با تبیین اهداف و اهمیت همایش حقوق و رسانه تأکید کرد: نکته نخست درباره این همایش آن است که صرفاً حقوقی یا صرفاً رسانه ای نیست.

وی افزود: عنوان حقوق و رسانه برای این همایش از آن جهت انتخاب شد تا بتوانیم تعامل دوسویه بین این دو رشته و برای پل زدن بین دو رشته داشته باشیم که در ایجاد نظم اجتماعی مؤثر هستند.

اسماعیلی تأکید کرد: دنبال این هستیم با برگزاری این همایش گرهی از گره های کشور باز کنیم، نه اینکه همایشی مثل برخی همایش های کشور، همایشی برگزار کرده باشیم.

دبیر علمی همایش ادامه داد: عنوان حقوق و رسانه را با توجه و دقت انتخاب کرده ایم؛ این همایش صرفاً به حقوق و صداوسیما اختصاص نیافته است، گرچه بار اصلی را صداوسیما متقبل شده است.

این همایش قرار است حلال مسائل رسانه ای کشور باشد و دانش و حقوق ارتباطات و رسانه را پشتیبانی کند.

گرچه اگر در مقالات ارسالی به طور خاص به صداوسیما هم پرداخته شود، با استقبال برگزارکنندگان همایش مواجه خواهد شد.

واقعاً دغدغه ملی برای برگزاری این همایش وجود داشته است، زیرا با گذشت زمان و تغییر دوران، نیازمند بازسازی ادبیات حقوقی و رسانه ای هستیم.

اسماعیلی نکته مهم دیگر این همایش را برنامه ریزی و زمان بندی برای برگزاری دستکم پنج همایش دانست و تصریح کرد: از اول بنا را بر آن گذاشتیم هر همایشی در هر دو فصلی برگزار و به طور تخصصی روی یک محور متمرکز شود تا کار علمی انجام شود.

سوگیری ما استخراج دستورالعمل است.

مایلیم از هر مقاله ای به صدور دستورالعمل برای کنش کنشگران رسانه ای منتهی شود و پس از هر همایش، دفترچه ای تحویل مدیران، کارکنان و خبرنگاران رسانه ها بدهیم؛ یعنی واقعاً به دنبال خروجی داشتن و کاربردی کردن این همایش هستیم.

دبیر علمی همایش تصریح کرد: حرکت عظیم رسانه ای در دنیا متوقف نمی ماند و اگر آن را مدیریت نکنیم، آن حرکت ما را مدیریت می کند.

در این نشست، حسن خجسته، عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما، حسین میرمحمدصادقی، حقوقدان و استاد دانشگاه، علی دارابی، عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما و معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمود حکمت نیا، حقوقدان و معاون وزیر دادگستری، حسین رضی، عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما، توکل حبیب زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و رییس مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، علی رجب زاده طهماسبی، معاون پژوهشی دانشگاه صداوسیما و هدی غفاری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان اعضای شورای علمی که در این نشست حضور داشتند، دیدگاه های خود را برای کمک به غنای علمی این همایش مطرح کردند.

دقت به حق رسانه ها ازجمله برنامه سازان و خبرنگاران، استقبال از محورهای جامع در سلسله همایش های حقوق و رسانه، رسیدگی به ابرچالش های رسانه های کشور، استفاده از ظرفیت های مختلف در کشور ازجمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای همکاری با این همایش، بومی کردن مباحث حقوق و رسانه، توجه به مباحث حقوق بشری در مسائل رسانه ای، توجه به مسائل نوپدید در حوزه رسانه و حقوق، ازجمله محورهای مطرح شده از سوی اعضای شورای علمی در این نشست بود.

معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما نخستین همایش ملی حقوق و رسانه را با همکاری مرکز تحقیقات صداوسیما، دانشگاه صداوسیما و تعدادی دیگر از دانشگاه های کشور اردیبهشت 1401 برگزار می کند.

مقالات ارائه شده در این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نمایه خواهد شد.

فرصت ارائه چکیده مقالات تا 15 اسفند امسال و ارائه اصل مقالات تا پایان فروردین ماه 1401 تعیین شده است.

این همایش که محسن اسماعیلی، دبیر علمی، مسلم ملکی، دبیر اجرایی و علی کربلایی حسینی، مسئول روابط عمومی آن هستند، در محورهای حق دسترسی به اطلاعات و اخبار و الزامات آن ، حق بر پاسخگویی در رسانه ها ، مبانی و الزامات اسلامی سیاستگذاری حقوق مخاطب در رسانه ، رسانه و تامین نظم اجتماعی ، سواد رسانه ای و حق مخاطب در فضای مجازی برگزار می شود و با توجه به اینکه مهم ترین مسئله حقوقی کشور در سال های اخیر مسئله تحریم هاست، بخش ویژه ای هم با عنوان تحریم و رسانه در نظر گرفته شده است.

مقالات ناظر به مسائل حقوقی رسانه ملی و دارای جنبه اسلامی و تطبیقی، دارای امتیاز ویژه خواهند بود.

همایش ملی حقوق و رسانه قرار است به صورت منظم ادامه یابد.

طبق برنامه ریزی انجام شده، دومین همایش با عنوان اختصاصی تنظیم گری و نظارت رسانه ای در آذر 1401، همایش سوم با عنوان آینده پژوهی حقوق و رسانه در اردیبهشت 1402، همایش چهارم با عنوان عدالت رسانه ای در آذر 1402 و همایش پنجم با عنوان رسانه و خانواده و سبک زندگی اسلامی– ایرانی در اردیبهشت 1403 برگزار می شود.

رییس سازمان صداوسیما اول دی 1400 در حکمی گروسی را به ریاست اولین همایش ملی حقوق و رسانه منصوب کرد.

در بخشی از این حکم آمده بود: همایش مذکور در برهه حساس کنونی که رسانه ملی با تحریم های خصمانه و یک جانبه آمریکا، ددمنشی شبکه های معاند نظام و از طرفی هجمه بنگاه های سخن پراکنی کذاب در فضای مجازی مواجه شده است، می تواند ضمن تبیین جایگاه حقوقی سازمان و همچنین دستیابی به آخرین یافته های پژوهشی حقوقی حوزه رسانه، دستاوردهای بزرگی در عرصه حقوق داخلی و بین المللی برای رسانه ملی به ارمغان آورد .

انتهای پیام/
کلید واژه ها: همایش - گام دوم انقلاب اسلامی - حقوق - رسانه - گام دوم انقلاب - انقلاب اسلامی - جامعه - حقوقی - علمی - نخستین - برگزار - همایش ملی - صداوسیما - پیوند - رسانه ای - گام دوم - پیوندی - نشست - اسلامی - شورا - انقلاب - ارتباط - شورای - بین المللی - دبیر علمی - کشور - رشته - رییس - میان - جدید

آخرین اخبار سرویس:
دادستان کل کشور: دشمن برای این مقطع حساس اقتصادی کشور سرمایه گذاری کرده است

سهامداران « دلر » بخوانند

کشف بیش از 300 تُن روغن احتکار شده در زبرخان

انتقاد شدید از نظام بانکداری کشور

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

نوزدهمین پویش ملی ایران، دیار نفس برگزار می شود

رییس سازمان انرژی اتمی: در چرخه سوخت هسته ای کاملاً خودکفا شده ایم/ سوخت 60 درصد را دست تولید داریم

سرود «سلام فرمانده» در تاریخ کشور ماندگار می شود

اطلاعیه بنیاد مستضعفان درباره حادثه امروز ایلام

بارگذاری فیش حقوقی بازنشستگان نیروهای مسلح + نحوه دریافت و آدرس سامانه

همخوانی سرود سلام فرمانده در اروندکنار

رییس سازمان انرژی اتمی: علم و فناوری حوزه قدرت سازی است

زمان پرداخت مابه التفاوت حقوق بازنشستگان مشخص شد؟/ خیال موسپیدان راحت خواهد شد؟

تأکید معاون استاندار سمنان بر تشکیل شبکه نخبگانی در امور اجتماعی

اسلامی: علم و فناوری حوزه قدرت سازی است

فرمانده سپاه: قطعاً خداوند و امام زمان(عج) بر سرود سلام فرمانده نظر داشته است

یک کارگر در فاز 2 پالایشگاه آبادان جان باخت

در چرخه سوخت هسته ای خودکفا هستیم

شبکه فاضلاب شهری بالاخره به محله شهید دستغیب رسید

فرمانده سپاه استان گیلان: استفاده از ظرفیت جوانان در عرصه های مختلف ضرورتی اجتناب ناپذیر است

اجتماع بزرگ عزیزم حسین

رویداد ملی نوآیند

ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان شد

معاون استاندار سمنان: تشکیل شبکه نخبگانی در امور اجتماعی و فرهنگی ضروری است

صدای رسای کودکان سلام فرمانده لرزه به تن ستمگران انداخت

ارادت به اسلام و خاندان نبوت در کردستان ریشه ای عمیق دارد

همخوانی «سلام فرمانده» از زبان دهه نودی های قشم

رقابت 10 هزار و 556 نفر درکارشناسی ارشد اردبیل

کشف بیش از 300 تُن روغن احتکار شده در زبرخان

چطور با بچه هایمان صمیمی شویم؟/بهترین سبک فرزندپروری را بشناسیم

24 تن ماکارونی تاریخ گذشته کشف شد

فرمانده سپاه فتح: ایران نام بسیج را در کشورهای مختلف دنیا پررنگ کرده است/ هر روز هیمنه آمریکا و اسراییل را در هم می کوبیم

انتقاد تند رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از نظام بانکداری

الوعده وفا | عده ای تلاش کردند شفافیت رای نیاورد

روز های فرهنگ و هنر ایران در قازان جمهوری تاتارستان برگزار می شود

تشکیل ستاد «غدیر تا اربعین» در صندوق بازنشستگی کشوری

نشست تخصصی ارتقای سلامت روان بازنشستگان/نقش کلیدی “آموزش” در پیشگیری از بیماری های سالمندی

مدیر پزشکی قانونی کرمانشاه: تکریم ارباب رجوع یک اصل ثابت در دستگاه قضایی است

دو فوریت طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی چیست؟

فارس من| ثبت کمپین برخورد با «مشوقین رقص در مدرسه»/ مدیر جدید آموزش و پرورش آمل: موضوع را پیگیری می کنیم

سفر رهبری، کردستان را از استان امنیتی به فرهنگی تغییر داد

رسانه ها نقش مهمی در تبیین طرح هدفمندی یارانه ها بر عهده دارند

تمجید فرمانده کل سپاه از سرود سلام فرمانده / این اجرا در تاریخ کشور ماندگار می شود

رییس سازمان انرژی اتمی: در چرخه سوخت هسته ای کاملاً خودکفا شده ایم/ سوخت 60 درصد را دست تولید داریم

برگزاری یادواره شهدا در قلعه رییسی در جوار امام زاده سید محمود(ع)

بازدید رایگان از برج میلاد در هفته میراث فرهنگی

رییسی: تمامی دستگاه ها و نهادها موظف هستند قرارگاه های مربوط به جمعیت را در مجموعه های خود تشکیل دهند / رسانه ها ضرورت افزایش فرزند آوری را برای مردم تبیین کنند

اوج زبونی و خواری رژیم صهیونیستی با قتل خبرنگار

مراسم بزرگداشت آیت الله فاطمی نیا در تهران برگزار می شود

در چرخه سوخت هسته ای خودکفا هستیم

نامه کانون بازنشستگان تهران به رییس جمهور افزایش حقوق بازنشستگان

افزایش حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح 1401 + جزییات / آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

ارز ترجیحی ظلم بزرگ به اقتصاد کشور بود

معرفی سرباز روز نهم در نمایشگاه کتاب

فارس من| ثبت کمپین برخورد با «مشوقین رقص در مدرسه»/ مدیرکل جدید آموزش و پرورش آمل: موضوع را پیگیری می کنیم

80 درصد دعاوی ملکی دادگستری اصفهان در خصوص املاک بدون سند است

خروج نمایندگان مجلس از طرح جنجالی باستان شناسی

ادامه تلاش ها در سال 1401 / آمار مجموع شهدای مفقودالاثر پیدا شده ، از ابتدا ، تاکنون چقدر است؟

واکنش نمایندگان به تصویب ماده 3 طرح شفافیت قوای سه گانه

اسلامی: اگر راهبردهای مقام معظم رهبری نبود در حوزه رادیوداروها عقب بودیم

جشن پویش «عزیزم حسین»

اولین درخواست «فراجا» از دولت

رفتارهای معمولی که در دیگر کشورها بی ادبی است!

فارس من| ثبت کمپین برخورد با «مشوقین رقص در مدرسه»

ایران خودرو و سایپا مکلف به ارائه برنامه های تحولی شدند

زوایایی از یک پرونده امنیتی در موضوع جمعیت / نفوذی ها چه کسانی هستند

اولین درخواست «فراجا» از دولت

معاون اول قوه قضاییه: ترور و شهادت سردار سلیمانی از مصادیق بارز حقوق بشر آمریکایی است/ 2 پرونده حقوقی و کیفری در این زمینه تشکیل شده که مراحل آن در حال انجام است

اخذ مالیات مضاعف از صاحبخانه های دریافت کننده اجاره بهای بالا

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: مجمع در حال بررسی لوایح CFT و پالرمو است/ مجلس بنای ورود به این کار کارشناسی مجمع را ندارد

فارس من| ثبت کمپین برخورد با «مشوقین رقص در مدرسه»

استقبال از کنسرت رستاک در ازمیر ترکیه (+عکس)

گزارش سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای به کمیسیون امنیت ملی

«آموزگار اخلاق» نکوداشت آیت الله شاهچراغی در دامغان برگزار می شود

عیارسنجی یک ادعا با محک مستندات تاریخی / روحانی طرف مذاکره مک فارلین بود؟

جمعیت، رُکن توسعه پایدار

لزوم افزایش هزینه جرم در کشور

ملت قائم به نصر الهی هستند

سفرنامه رهبر انقلاب به کردستان در نمایشگاه کتاب

تعبیر متفاوت یک نماینده از لباس نمایندگان مجلس

دیدار معاون نخست وزیر آذربایجان با سرلشکر باقری

افشاگری یک نماینده مجلس درباره طرح شفافیت آراء

فارس من| ثبت کمپین برخورد با تشویق رقص در مدرسه رسیدگی شود

افشاگری نماینده مجلس درباره طرح شفافیت مجلس

چرا مسئولان شبیه خاطرات دهه 60 نیستند؟

آیت الله رییسی: قانون جمعیت باید به طور کامل و جامع اجرا شود

یادواره 141 شهید روحانی در مسجد جامع بناب برگزار می شود

نماینده مجلس: احتمالا طرح استفاده بهینه از آثار باستانی و گنج ها از دستور کار مجلس خارج می شود

مسئولان شبیه خاطراتی که از دهه 60 می گونند، نیستند

لیزر سیار StormCaster-DX با پهپادها اهداف را برای حملات نظامی مشخص می کند

آزمون وکالت 1400 بدون تعیین ظرفیت برگزار می شود

نظر بیل گیتس در مورد ایلان ماسک

جریان ناهنجاری بی حجابی در مسیر ریشه کن کردن اسلام قرار گرفته است

سلام فرمانده پیوند قلبی نوجوانان با امام زمان (عج) را نشان داد

اینفوگرافی | نسلِ تمدن ساز

ایران خودرو و سایپا مکلف به ارائه برنامه های تحولی شدند

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با سرلشکر باقری دیدار کرد

مخبر: گسترش مبادلات با کشورهای آفریقایی از اولویت های سیاست خارجی دولت است

پویش قدم به قدم در محله های منطقه 11

حداد عادل: نام استاد احمد سمیعی در زبان و ادب پارسی ماندگار است

نشست شورای علمی همایش ملی «حقوق و رسانه» برگزار شد/ پیوند حقوق و رسانه برای رسیدن به راه حل های بومی

نشست شورای علمی همایش ملی «حقوق و رسانه» برگزار شد/ پیوند حقوق و رسانه برای رسیدن به راه حل های بومی