موضوعات داغ: - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - كميسيون اقتصادي - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - رييس كميسيون اقتصادي - كميسيون اقتصادي مجلس - افزايش حقوق بازنشستگان - رييس كميسيون - كيان آباد - سينما و اقتصاد - اقتدار قوه قضاييه - انديشه همكاري - پي پشت - لاگوس - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا 2021 - ارز ترويحي - كيتكه - استاد تمام - مايه كوبي - مالكيت معنوي - فيلم ستاره بازي

مطالب مرتبط:
اخلاق نیک؛ روشن ترین راه تاثیرگذاری
مؤمن کسی است که وقتی یاد خدا را می کند قلب او می ترسد و می لرزد
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 بهمن 1400 ساعت 19:522022-01-28سياسي

نظریه فقه و اخلاق درباره ترساندن مؤمن


حجت الاسلام والمسلمین حسین تهرانی گفت: یکی از بزرگترین رذایل اخلاقی ترساندن مؤمن است که روایات تأکید بر عقوبت شدید این رذیله در قیامت دارد که خدا چنین شخصی را در قیامت می ترساند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار افتخاری ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین حسین تهرانی از اساتید حوزه علمیه تهران، شامگاه چهارشنبه، ششم بهمن ماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مدرسه نور برگزار شد، در تبیین رذیله ترساندن مؤمن، گفت: یکی از موضوعاتی که ذیل رذیله، اضرار به غیر و ایذا آمده موضوع اخافه و ترساندن مؤمن است.

اخافه مؤمن به این معناست که فرد کاری کند که سبب شود با این کار او برادر مؤمنش خوفی در دلش ایجاد شود، و به تعبیر ساده، ترساندن مؤمن و وارد کردن مکروهی در دل اوست؛ و این موضوع با مسئله ایذا که اذیت کردن مؤمن بود، و مسئله اضرار که ضرر رساندن به مؤمن بود، فرق می کند.

وی ادامه داد: اخافه مؤمن به معنای ترساندن مؤمن است که خوف و ترسی را در دل او ایجاد کند که این ایجاد خوف در دل مؤمن نیز یکی از رذایل اخلاقی است که مورد بحث علمای اخلاق است.

حجت الاسلام تهرانی به نظریه فقه و اخلاق درباره ترساندن مؤمن اشاره کرد و گفت: این نکته توجه شود که بحث اخافه مؤمن از نظر علمای اخلاق، جدای از بحث محاربه در باب فقه است که اگر کسی کاری کند مثلا در جامعه اسلحه بکشد که مردم را بترساند، با این کار او در جامعه ترس ایجاد شود خود این سبب ترس در بین مؤمنین اگر با شرایطی باشد که حکم خودش را در باب فقهی دارد، اما آنچه را که مد نظر اخلاق است و علمای اخلاق بیان می کنند جدای از مبحث فقهی است.

استاد اخلاق افزود: منظور علمای اخلاق درباره اخافه مؤمن این است که اگر کسی عملی لفظی، بدنی و لسانی انجام دهد و با صرف گناه کردن باشد، و این عمل او باعث ترس در دل برادر مؤمن شود، این به معنای اخافه مؤمن از منظر اخلاق است.

اقسام ترساندن مؤمن و وسایل آن حجت الاسلام تهرانی درباره اقسام ترساندن مؤمن، اظهار کرد: ترساندن مؤمن چند قسم دارد که یک قسم این است که شخص با قصد یک عملی از او صادر شود که به واسطه این عمل، طرف مقابل را بخواهد بترساند و در دل او یک خوف و ترسی ایجاد کند.

حالا در اینجا طرف مقابل ممکن است از این عمل بترسد که اگر ترسید، تردیدی نیست که این عمل صدق اخافه مؤمن می کند.

وی افزود: اما قسم دوم اینکه یک وقت شخصی این عمل را با این نیت که فرد مقابل را بترساند انجام می دهد، اما طرف مقابل از این عمل او نمی ترسد.

اینجا هم مسئله اخافه مؤمن است و شرع هم آن را نهی کرده است.

این قسم دوم نیز با قسم اول مساوی است هر چند طرف مقابل نترسیده است، اما از نظر تحقق اخافه مؤمن مثل قسم اول است و اصل اخافه محقق شده است و از نظر اخلاقی فرقی با قسم اول ندارد، اما شاید از نظر حکم شرعی نظر فقهی آن با هم فرق دارد.

حجت الاسلام تهرانی ادامه داد: اما یک مورد دیگر اینکه شخص چنین قصدی ندارد که برادر مؤمن خود را بترساند اما این عمل از او صادر شده است، به این معنا که این شخص بدون قصد اخافه به مؤمن است اما خصوصیات یا ظاهر و قیافه او ترسناک است ولی خودش قصد ندارد کسی را بترساند.

حالا در مقابل هم یک شخص اصلا کلاً رقیق القلب است و اعصاب ضعیفی دارد و ترسیده است، و این هم سبب نمی شود در اینجا می گوییم آن شخص قیافه ترسناک دارد و این شخص مقابل هم شخصی ترسو است.

فرزند ارشد مرحوم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی با طرح این سؤال که وسایل اخافه چیست و این اخافه با چه وسیله ای صادر شده است؟ گفت: یک وقت انسان با لفظ این کار را انجام می دهد و با لسان خود داد و فریادی می کشد و قصد او هم ترساندن طرف مقابل است؛ اینجا لفظ و زبان وسیله اخافه است.

اما یک وقت ممکن است عملا به این معنا شدت آن اینگونه نباشد و خفیف باشد، چه بسا با یک نگاه تند و غضبناک بخواهد به طرف مقابل نگاه کند و قصد او هم ترساندن طرف مقابل باشد.

اینجا وسیله نگاه است.

وی ادامه داد: یک وقت وسیله فرق می کند و شخص با وسایل شخصی خودش طرف را می ترساند.

مثلا با شلاق طرف مقابل را می ترساند، نه اینکه بخواهد او را با شلاق بزند، بلکه با نشان دادن شلاق می خواهد او را با این اقدام تهدیدآمیز بترساند.

در وسایل اخافه مؤمن، شخص از وسایل مختلفی برای ترساندن برادر مؤمن استفاده می کند و قصد او نیز ترساندن طرف مقابل است.

حجت الاسلام تهرانی با اشاره به حکم شرعی و اخلاقی این رذیله اخلاقی گفت: اما در باب حکم این عمل باید گفت از نظر شرعی اگر شخص مجوز شرعی نداشته باشد، انجام این کار حرام است.

چون انسان با قصد و نیت ترساندن شخص دیگری این کار را انجام داده است که این کار حرام است.

اما گاهی موضوع امر به معروف و نهی از منکر است و فرد مجوز شرعی این کار را دارد که اینجا یک بحث جدا و خاص است.

اما اینجا که مورد بحث ما است فرد هیچ مجوز شرعی ندارد، پس قطعا از نظر شرعی هم مرتکب حرام شده و تردیدی در حرام بودن عمل او نیست.

وی افزود: مثلا جایی تاریک است و می داند طرف مقابل از وجود او نیز خبر ندارد، حالا او در این تاریکی مخفی شده و تا طرف مقابل می آید، یک دادی می زند و طرف مقابل می ترسد، و آن فرد هم می خواهد با انجام این عمل لذت ببرد، که این نیت و صدور این عمل با این نیت، علاوه بر حرام بودن، از رذایل اخلاقی است و صفت بسیار زشتی است.

علت و ریشه اخافه مؤمن فرزند ارشد مرحوم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی به علت و ریشه این رذیله اشاره و بیان کرد: همانطور که در جلسات قبل بیان شد، هر صفت زشت و رذیله اخلاقی، طبیعتاً ریشه هایی دارد که ریشه های این عمل را باید پیدا کرد که ریشه های آن چیست؟ چه بسا این ریشه ها منشأ می شوند تا آن رذیله از انسان صادر شود.

در مورد رذیله اخافه مؤمن نیز چندین علت وجود دارد.

علت اول دشمنی و عداوت نسبت به دیگری است که این ریشه عداوت ممکن است او کاری کند که دیگری را که از او دشمنی دارد، بترساند.

وی ادامه داد: ریشه دوم مسئله حسادت است که به دیگری حسد دارد و از روی حسدی که به دیگری دارد می خواهد به دیگری صدمه بزند و اینجا ظهور و بروز حسد در ترساندن فرد مقابل است.

ریشه سوم سوء خُلق است و فرد اخلاق تندی دارد و در اثر سوء خلق کاری می کند که طرف مقابل را بترساند.

ریشه دیگر کبر و خودبزرگ بینی است که باعث می شود فرد خود را از دیگران برتر ببنید و این رذیله از او صادر شود که گاهی فرد نسبت به زیردستان خود این حس خود بزرگ بینی را دارد و این عمل اخافه از او صادر می شود.

یا اینکه خشم کنترل نشده هم ظهور و بروز آن با ترساندن باشد.

استاد اخلاق افزود: لذا افرادی که گرفتار این رذیله هستند اگر بدون مجوز شرعی باشد که حرام است و عملی زشتی مرتکب شده اند.

حتی چه بسا افراد در جامعه مبتلا به این رذیله باشند و خود از آن خبر نداشته باشند و در عادی انگاری این رذیله را متوجه نشوند که در جامعه هم مردم زیاد به این رذیله اخافه مبتلا هستند.

گاهی به خاطر خود بزرگ بینی این رذیله اخافه در خانواده، محیط کاری و حتی جامعه خود را ظهور و بروز می دهد که چون طرف از زیر دستان خود بالاتر است این رذیله را انجام می دهد.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: لذا موضوع برتری نسبت به دیگران، فرد را به این رذیله مبتلا می کند که او زیر دست خود را در محیط هایی که هست، بترساند؛ مثلا پدر نسبت به فرزند، مرد نسبت به زن، کارفرما نسبت به کارگر، همکار نسبت به همکار و… حجت الاسلام تهرانی با اشاره به روایات در باب نکوهش ترساندن مؤمن، اظهار کرد: روایات زیادی در این باب آمده است و از این رذیله نکوهش شده است.

از جمله امیرالمؤمنین(ع) در روایتی می فرمایند: لا یَحِلُّ لِمُسلمٍ أن یُرَوِّعَ مُسلما برای شخص مسلمان حلال نیست که مسلمانی را بترساند، به این معنا که کاری کند که ته دل او خالی شود و بترسد و در صدد عملی است که ترس در دل او بیفتد.

وی ادامه داد: همچنین امام صادق(ع) در روایتی می فرمایند: مَنْ أَدْخَلَ اَلسُّرُورَ عَلَی مُؤْمِنٍ فَقَدْ أَدْخَلَهُ عَلَی رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّی اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ مَنْ أَدْخَلَهُ عَلَی رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّی اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ فَقَدْ وَصَلَ ذَلِکَ إِلَی اَللَّهِ وَ کَذَلِکَ مَنْ أَدْخَلَ عَلَیْهِ کَرْباً ، اگر کسی مؤمنی را خوشحال کند، پیامبر(ص) را خوشحال کرده است و کسی که پیامبر(ص) را خوشحال کرده به تحقیق این خوشحالی به خدا رسیده است و در مقابل هم کسی که موجب ناراحتی مؤمنی شود، پیامبر(ص) و خدا را ناراحت کرده است.

استاد اخلاق یادآور شد: غرض اینکه بسیار این رذیله اخافه نکوهش شده و متأسفانه بسیار هم در جامعه مشهود است اما به چشم نمی آید و عادی انگاری می شود، در صورتی که از رذایل اخلاقی است.

حجت الاسلام تهرانی بیان کرد: حتی در روایات دارد که چه بسا از نظر کیفیت ظریف ترین حالتی که در کیفیت شخص از خود نشان می دهد را گوشزد کرده اند.

چون اخافه مؤمن فقط داد و فریاد نیست که گاهی با یک نگاه تند و تیز که در آن هیچ صدایی هم نیست، صادر می شود.

در این باره امام صادق(ع) به نقل از پیامبر(ص) می فرماید: مَن نَظَرَ إلی مُؤمِنٍ نَظرَهً لِیخیفَهُ بِها، أخافَهُ اللّهُ عَزَّوَجَل یَومَ لا ظِلَّ إلّا ظِلُّهُ ، اگر کسی به مؤمنی به گونه ای نگاه کند که بخواهد با آن نگاه او را بترساند و نگاه او تند و غضبناک باشد، خداوند او را در روز قیامت می ترساند.

وی ادامه داد: چنین عملی در دنیا چنین عقوبت سنگینی در آخرت به همراه دارد.

تا جایی که در روایات آمده چنین افرادی در روز قیامت به صورت مورچه محشور می شوند که تمام جسم آن ها کوچک است که این گونه او را ذلیل می کنند.

استاد اخلاق افزود: امام صادق(ع) در روایتی می فرمایند: مَنْ رَوَّعَ مُؤْمِناً بِسُلْطَانٍ لِیُصِیبَهُ مِنْهُ مَکْرُوهٌ فَلَمْ یُصِبْهُ فَهُوَ فِی اَلنَّارِ وَ مَنْ رَوَّعَ مُؤْمِناً بِسُلْطَانٍ لِیُصِیبَهُ مِنْهُ مَکْرُوهٌ فَأَصَابَهُ فَهُوَ مَعَ فِرْعَوْنَ وَ آلِ فِرْعَوْنَ فِی اَلنَّارِ ، اگر انسان از روی تسلطی که بر زیر دست دارد، زیر دست را بترساند یا او را از سلطانی بترساند که سلطان ترسی ایجاد نمی کند، اگر آن شخص نترسد و ترسی در دل او نیاید، اما چون آن فرد با نیت ترساندن این عمل را انجام داد، این شخص در آتش است.

این روایت برای قسم دوم اخافه مؤمن است که اگر فرد با قصد ترساندن، شخصی را ترساند ولی آن شخص نترسید، باز اینجا عقوبت دارد.

و در ادامه روایت می فرماید: اما اگر آن شخص ترسید، عقوبت او این است با فرعون و آل فرعون در آتش جهنم است.

که قسمت دوم مربوط به قسم اول بود.

علت ابتلا و راه علاج حجت الاسلام تهرانی گفت: همان‎طور که عرض شد، علت اصلی آن حالت بزرگ بینی و خودبرتری و کبر است، و چه بسا وقتی فرد به این عمل مبتلا شد و آن را تکرار کرد، نسبت به انجام این عمل خیلی هم لذت می برد و از انجام آن خوشش می آید.

کلا انسان در هر محیطی که خود را برتر ببیند، این عمل را بر روی زیر دستان خود انجام می دهد، که باید در چنین مواقعی انسان خیلی مراقب باشد که این صفت زشت از او صادر نشود.

وی ادامه داد: باید فرد خود را بررسی کند و ببیند ریشه این رذیله از چیست؟ چه چیزی باعث ابتلای او به این رذیله شده است؟ همان طور که عرض شد یکی از ریشه های ابتلا به این رذیله، عداوت و دشمنی به دیگران است، که اگر علت ابتلای او این ریشه است آن را درمان کند.

اگر ریشه آن حسادت، خود بزرگ بینی، سوء خُق، خشم است، باید آن را درمان کند که منشا این صفت زشت هستند.

استاد اخلاق اظهار کرد: راه دوم درمان این رذیله این است که انسان خود را در جای طرف مقابل بگذارد و به خود بگوید آیا دوست دارد کسی با او این کار را انجام دهد؟ پس دوست ندارید، لذا باید مراقب باشید تا شما هم به دیگران ترسی وارد نکنید، همان طور که خودتان دوست ندارید که دیگران شما را بترسانند.

لذا گذراندن خود جای طرف مقابل یکی از راه های درمانی این رذیله است.

وی افزود: راهکار سوم درمان این رذیله این است که انسان همیشه متذکر به یاد خدا باشد، که این توجه به یاد خدا به انسان خیلی کمک می کند.

بداند که انجام این کار از نظر شرعی معصیت و گناه است و حرمت دارد.

این یاد خدا بودن به انسان توجه می دهد و در کنارش هم بداند که انجام این عمل در این دنیا به زودی ظهور و بروز آن با عقوبت سخت در قیامت همراه است، که همانطور که به روایت اشاره شد، اگر کسی در این دنیا فردی را بترساند، باید منتظر باشد تا در قیامت هم گرفتار خوف خدا شود.

فرزند ارشد مرحوم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی، عقوبت اخروی این رذیله را از راه های جلوگیری از ارتکاب آن دانست و گفت: راه دیگر برای درمان این رذیله این است که فرد به عقوبت اخروی این رذیله توجه کند که اگر این عمل از او صادر شد، چه عواقبی خصوصا در قیامت در انتظار صادر کننده این عمل است.

و همانطور که گفته شد چنانچه فردی به قصد اخافه مؤمن عملی انجام دهد که او بترسد، حالا چه اینکه با این عمل او بترسد یا نترسد، این عقوبت در انتظار صادر کننده عمل است.

لذا کسی که عاقل و متدین است، هیچ گاه به سمت این گونه رذایل اخلاقی نمی رود و مراقب رفتار خودش است.

وی افزود: راه دیگر درمان این رذیله این است که ضد این رذیله را در باب فضائل اخلاقی انجام دهد.

همان طور که در جلسات قبل عرض شد که علمای اخلاق برای درمان رذایل علاوه بر راهکار علمی و عملی، همیشه توصیه به انجام صفت پسندیده ضد این رذیله را کرده اند.

صفت پسندیده در مقابل رذیله اخافه مؤمن، ادخال السرور است که به تعبیر ساده به جای ترساندن او، دل او را شاد کند.

در آنجا داخل کردن ترس و ناراحتی و اندوه به دل مؤمن بود و اینجا در مقابل وارد کردن شادی و خوشحالی بر دل مومن و یا برطرف کردن غم و اندوه از دل اوست.

حجت الاسلام تهرانی با اشاره به فضیلت شاد کردن مؤمن در مقابل رذیله ترساندن مؤمن، گفت: ادخال السرور یکی از شاخه های فضائل اخلاقی نصیحت است، که نصیحت حالت خیرخواهی است که یکی از شاخه های آن این سرور و خوشحال کردن دل مؤمن است که در دل او شادی ایجاد کند و یا بتواند غم و اندوهی را از دل او بیرون کند.

در این باره امام باقر(ع) از پیامبر(ص) نقل کردند که حضرت فرمودند: مَنْ سَرَّ مُؤْمِناً فَقَدْ سَرَّنِی وَ مَنْ سَرَّنِی فَقَدْ سَرَّ اَللَّهَ ، اگر کسی مؤمنی را مسرور و شاد کند، مرا مسرور کرده است و هر کس مرا خوشحال کرده، خدا را خوشحال کرده است.

وی یادآور شد: همچنین حضرت در روایتی دیگر درباره ثواب تبسم به برادر مؤمن می فرمایند: تَبَسُّمُ اَلرَّجُلِ فِی وَجْهِ أَخِیهِ حَسَنَهٌ وَ صَرْفُ اَلْقَذَی عَنْهُ حَسَنَهٌ وَ مَا عُبِدَ اَللَّهُ بِشَیْءٍ أَحَبَّ إِلَی اَللَّهِ مِنْ إِدْخَالِ اَلسُّرُورِ عَلَی اَلْمُؤْمِنِ ، تبسم کردن شخص بر روی برادر مؤمن حسنه است.

یکی از روش های اخافه مؤمن مسئله گناه غضب آلود بودن است، که این روایت در درمان این رذیله آمده است که چهره ای متبسم به مؤمن داشته باشید و این از اموری است که توصیه شده است.

حجت الاسلام تهرانی در پایان گفت: لذا یکی از رذایل اخلاقی ترساندن مؤمن است، لذا انسان باید مواظب و مراقب باشد در جایی که هست یا افرادی که هستند به این رذیله مبتلا نشود، که خیلی وقت ها این رذیله پیش پا افتاده است و متأسفانه در جامعه عادی است که این طور نیست.

حتی فقه ها درباره آن فتوا داده اند و از نظر اخلاقی هم صفت زشت و از رذایل اخلاقی است و عقوبت سختی نیز در انتظار صادرکننده این عمل است.

راه درمان هم تحصیل صفت پسندیده مقابل آن، شاد کردن دل مؤمن از طریق چارچوب و ضوابط شرعی است و از خدا هم کمک بخواهید که مبتلا به این رذیله نشوید.

امیرمحسن سلطان احمدی انتهای پیام
کلید واژه ها: مؤمن - رساندن - حجت الاسلام والمسلمین - حجت الاسلام - اخلاق - موضوع - تهرانی - یکی از - قیامت - حوزه علمیه - درس اخلاق - وارد کردن - بزرگترین - حسین - بهمن ماه - خبرنگار - افتخاری - اخلاقی - روایات - برگزار - اساتید - گزارش - برادر - تبیین - مدرسه - ادامه - شخصی - اذیت - بهمن - شدید

آخرین اخبار سرویس:
تشییع شهید گمنام در جهاد کشاورزی سمنان+ عکس

آواربرداری «متروپل» وارد مرحله جدید شد/جست و جوی مفقودین تا سه روز آینده به پایان می رسد

رییس سازمان مدیریت بحران کشور: احتمال ریزش مجدد «متروپل» وجود دارد

ادامه جست وجوی مفقودین و آواربرداری در متورپل تا 3 روز دیگر

دکتر عباس اکبرپور، عضو سابق نظام مهندسی: ایران در مواردی مانند «متروپل آبادان» آبستن حوادث است/ در صورت زلزله در تهران بزرگترین «فاجعه بشری» رخ خواهد داد/ آمادگی «هیچ گونه عملیاتی» را در شکل بزرگ نداریم

شعبه 11 دادگاه تجدیدنظر در استان زنجان افتتاح شد

ببینید | نحوه آشنایی نجفی با میترا استاد؛ اجباری در کار نبود | قتل میترا استاد پس زمینه سیاسی - امنیتی دارد

جنبش جهاد اسلامی: ملت فلسطین در هر نقطه ای و با هر وسیله ای با اشغالگران مقابله کند

شعبه 11 دادگاه تجدیدنظر در دادگستری استان زنجان افتتاح شد

بیانیه کمیته رفع موانع تولیدات فرهنگی خطاب به پیمان جبلی

ویدئو/ ادا و اصول «الهام چرخنده» حین اجرای سلام فرمانده کار دستش داد!

نفت ایران در جیب آمریکا/ نمایندگان ایران چه گفتند

واکنش پیمان معادی به فاجعه متروپل آبادان

ظرفیت های ارزشمند همکاری های علمی و مذهبی میان ایران و عراق

استخدام مسئول دفتر در شرکت مهر سامان گستر در فارس

استخدام شرکت سحر پرتو آریا

مقصران ریزش متروپل از نگاه رییس کمیسیون عمران مجلس

برنامه پنج ساله موسسه سینماشهر ابلاغ شد/ 13 ماموریت

استخدام منشی خانم و آقا جهت شیفت عصر در آژانس زیبا

بیانیه فدراسیون جهانی اتحادیه های تجاری به بهانه سالگرد تاسیس سازمان بین المللی کار

انتصاب علی اکبر رضایی به عنوان جانشینِ وزیر کار/ عبدالملکی: از امروز فصل جدیدی از اقتصاد دانش بنیان در وزارت تعاون آغاز خواهد شد

گواهی حسن انجام کارصادر شده توسط شرکت زامیاد برای معاینات پرسنلی سال 1398

ضرورت معاینات بدو استخدام و دوره ای کارگران

نظام مهندسی نتواسته اختیارات خود در احداث ساختمان متروپل آبادان را اعمال کند

خانواده دستگاه دیپلماسی هم داغدار حادثه ناگوار در آبادان است

رییسی: همکاری های ایران و اتیوپی بیش از پیش تقویت شود

آغاز انتقال زائران حج از 18 ایستگاه پروازی از 22 خرداد ماه

هشدار برای تکرار فاجعه پلاسکو

مسئولان تمام توان خود را برای حل مشکلات مردم بکار گیرند

بیمه حوادث برکت همه خانه های روستایی یزد محقق شد

مراسم عزاداری شهادت امام صادق (ع) در کاظمین + تصاویر

پیشنهاد بازنگری در معابر دارای مسیر های ویژه دوچرخه از سوی شورای شهر مشهد

واکنش کیهان به اظهارات دبیرکل سازمان منحله مجاهدین انقلاب/ اصلاح طلبان برای عبور از مشکلات برنامه دارند؟

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک شرکت معتبر در محدوده مطهری

تشییع شهید گمنام در جهاد کشاورزی سمنان+ عکس

فارس من| امر به معروف و نهی از منکر در حوزه های علمیه تدریس می شود

دین شناسی براساس علم و تقوا باشد/ همکاری برخی کشورهای اسلامی با یهودیان

استخدام نیروی خانم و آقا با مدرک حسابداری و حقوق در یک شرکت معتبر

اجتماع سرود «سلام فرمانده» نشان رویش های جدید در نسل نوجوان است

دعوت به همکاری نماینده علمی محصولات آرایشی و بهداشتی در شرکت فارمد سلامت سینا

حمله مسلحانه به 2 مامور ناجا در خیابان طالقانی تهران (+عکس)

اجتماع عظیم «من دختر حاج قاسم هستم»در زنجان برگزار می شود

سازمان منابع طبیعی چرای دام در مناطق حفاظت شده را کنترل کند

رییس شورای شهر یزد: دشمن توان آرام نشستن در برابر سرود «سلام فرمانده» را ندارد

سازمان نظام مهندسی ساختمان: ابزاری برای توقف پروژه ها نداریم

اینفوگرافیک | تراژدی های ساختمان های ناامن

توضیحات رییس کمسیون عمران درباره متخلفان حادثه ساختمان متروپل

خبر های کوتاه خراسان رضوی/ 7 خرداد 1401

تهدید ایران برای اعمال تحریم ها، جنگ روانی است/ آمریکا تحت لابی صیهونیستی و عربی به بن بست سیاسی رسیده است

حضور دانشگاه آزاد علی آباد کتول با 22 گروه در رویداد ملی عصر امید

زندانی محکوم در برازجان با تلاش شورای حل اختلاف پس از 7 سال از قصاص رهایی یافت

صحبت های ایرج طهماسب و یک روح |روح شما کجاست+ویدیو

ناصر امانی: زاکانی وعده های بزرگ داده است

دوچرخه سواران کرمانشاهی از قم تا حرم رضوی رکاب می زنند

فراخوان شناسایی داستان موفقیت 100 کسب ‎و کار برجسته ایرانی در معتبرترین کتاب بازاریابی و کسب‏وکار جهان

استخدام انباردار و کمک انباردار در شرکت ISS در تهران

امضاء تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان مدیریت بحران کشور

دعوت به همکاری نماینده علمی با بیمه در شرکت فارمد سلامت سینا در مشهد

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به مردم آبادان تسلیت گفت

استخدام برنامه نویس ASP.Net بصورت تمام وقت در شرکت مهندسین نیکا رایان پویا

انفجار متروپل منتفی شد

علوم شناختی و خطر رشد کاریکاتوری جامعه در رسانه ها

چرا رتبه بندی معلمان همچنان اجرایی نشده است؟

تخصیص اعتبارات وزارت ارشاد برای نوسازی و تجهیز فضاهای فرهنگی

استخدام حسابدار خانم و آقا مسلط به سپیدار در تهران

13 شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفت

آغاز مرمت کاروانسرای شاه عباسی میامی

زمان آغاز پروازهای حج تمتع 1401 مشخص شد

بیمه حوادث برکت همه خانه های روستایی یزد

دستگیری عامل کلاهبرداری گسترده تحت عناوین نظامی و امنیتی در دماوند

فلور نظری یک شبه دختر 20 ساله شد!/ عکس

یادواره 26 شهید عملیات بیت المقدس مامونیه

حوزه های برتر مخابرات منطقه اصفهان معرفی شدند

حضور فرزندان مسئولین در چین و روسیه اشکالی ندارد/ 4 هزار نفر از فرزندان مسئولین در خارج از کشور حضور دارند

فال حافظ امروز 7 خرداد| نیت کنید+ تفسیر

نباید به بهانه کارهای اجتماعی درس و بحث را تعطیل کرد | با خدا رفیق باشیم

چرا دادستان آبادان بازداشت نشده است؟

آوار برداری متروپل وارد مرحله جدید شد/جست و جوی مفقودین تا سه روز آینده به پایان می رسد

راغب برای مردم آبادان خواند

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت حیات پوشش اکسیژن پاک در تهران

استخدام کمک انباردار در گروه کارخانجات پارت سازان در خراسان رضوی

متن طرح ساماندهی اجاره بهای املاک | از 3برابر شدن جریمه ها تا الزام به ارسال قرارداد

دولت باید با مبارزه قاطعانه با قاچاق کالا، آن را ریشه کن کند

برگزاری حضوری امتحانات نهایی پایه دوازدهم شهر رشت در 40 حوزه امتحانی

گرامیداشت سالروز حماسه آزاد سازی خرمشهر/ اجرای گروهی سرود سلام فرمانده توسط فرزندان کارکنان گروه سایپا

سکانس هایی از فیلم وکیل اول

تصمیم های اصولی برای نگهداری از مدرسه تاریخی حلبیان اصفهان اتخاذ شود

153 هکتار از زمین های «نداجا» به مردم کنارک واگذار شد

رییس کل دادگستری استان ایلام به مشکلات حقوقی 67 نفر از مراجعان در دیدار مردمی رسیدگی کرد

افشاگری جنجالی کتایون ریاحی از آزار جنسی | سعید پور صمیمی چکار کرده؟ | استوری امروز کتایون ریاحی + تصاویر

جدول بودجه محرومیت زدایی در راستای تسهیل نظارت بر تخصیص اعتبارات تنظیم می شود

بخش خصوصی هم بدون ایراد نیست

پاساژ دراکولا و آلومینیوم همچنان ناایمن هستند

نشان یونسکو به عبدالمجید ارفعی اهدا شد

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار راهکارن و همکاران در یک شرکت پیمانکاری

استخدام تعمیرکار پرینتر و ماشین های اداری با بیمه و کمیسیون در تهران

استخدام شرکت آسان سرویس

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و پاداش

استخدام کارشناس بازرگانی مسلط به زبان انگلیسی در مجموعه اپال ماشین

متن طرح ساماندهی اجاره بهای املاک | از جریمه سه برابری عدم ثبت معاملات تا لزوم ارسال قرارداد به اداره مالیات

نظریه فقه و اخلاق درباره ترساندن مؤمن

نظریه فقه و اخلاق درباره ترساندن مؤمن