موضوعات داغ: - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - آموزش و پرورش استثنايي - نقل و انتقالات - آموزش و پرورش - كتايون رياحي - هانيه توسلي - مديركل دامپزشكي استان اردبيل - شهر اشنويه - بندر بوشهر - حالت - رستوران سنتي - شركت فرآوري معدني اپال كاني پارس - خشونت عليه زنان - سازندگي سپاه بيت المقدس - مسير عاشقي - شهر شهريار - دهك - دپورتيوو آلاوز - كاساي

مطالب مرتبط:
ترک گروه مجازی زنیت توسط آزمون و احتمال پیوستن زودهنگام به بایرلورکوزن
ترک گروه مجازی زنیت توسط آزمون و احتمال پیوستن زودهنگام به بایرلورکوزن
مسئولان آذربایجان غربی از توجه به آموزش های مهارتی در دانشگاه ها مغفول مانده اند
امنیت کودکان در فضای مجازی با برگزاری کلاس های آموزش مجازی افزایش می یابد
پرسپولیس | شرط یحیی برای بازگشت چیست؟!
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 بهمن 1400 ساعت 13:322022-01-28دانش

چرایی ضرورت بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه ها/ مطلوب ترین شیوه آزمون مجازی چیست؟


اگرچه تبدیل کلاس های حضوری به آنلاین در بحران کرونا تصمیم خوبی بود اما این انتقال از آموزش حضوری به مجازی و در بستر الکترونیک با تهدیدهایی مواجه بود که بازگشت به آموزش به شیوه حضوری را ضروری می کند.

- "، لاله قلی پور؛ دانشگاه زنده است به دانشجو، کلاس و استاد، زنده است به جلسه و کنفرانس و همایش، زنده است به انجمن های علمی و فعالیت های سیاسی و تجمع های گاه و بیگاه و به تریبون آزاد و کرسی های آزاداندیشی، به سلف و ژتون و ناهار دانشجویی، زنده است به جلسه های دفاع و پذیرایی های آن چنانی اش، به کتابخانه و سالن های مطالعه اش، به خوابگاه و هم اتاقی های جور و ناجور، به تلخی و شیرینی های زندگی دانشجویی، زنده است به جشن دانش آموختگی و سوگند و پرتاب کردن کلاه فارغ التحصیلی و .

این همه، منتظر روزی است که کرونا از میان رفته باشد تا خون تازه ای دوباره در رگ های دانشگاه به جریان افتد.

با بروز پاندمی کووید-19 و انتقال کلاس درس دانشگاه و مدرسه به خانه و کلاس در خانه و آموزش حضوری" به مجازی، خواه ناخواه شاهد وابستگی بیشتر و گسترده تر دانشجویان به فضای مجازی بودیم، شاید بتوان گفت اگرچه تبدیل کلاس های حضوری به آنلاین در بحران کرونا تصمیم خوبی بود، اما سؤال اصلی این است که آیا این انتقال از آموزش حضوری به مجازی و در بستر الکترونیک فرصت است یا تهدید؟ آیا کیفیت آموزشی در دوران کرونا و به صورت مجازی افت کرده یا روند و سیر صعودی داشته است؟ آسیب های کرونا در بحث کیفیت آموزش چیست؟ راستی آزمایی نتایج آزمون های غیرحضوری دشوار است یکی از معضلات عمده آموزش مجازی برگزاری امتحانات غیرحضوری و عدم سنجش دانشجویان به شیوه ای کاملاً مطمئن است.

سید محمود قاسم پوری، رییس دفتر آموزش های آزاد و اداره یادگیری الکترونیکی دانشگاه تربیت مدرس در این باره به خبرنگار آنا می گوید، برگزاری آزمون های کتبی دانشجویان به صورت مجازی، راستی آزمایی نتیجه آن را دشوار می کند.

به گفته وی، یکی از بهترین روش های آزمون در این دوران می توان امتحانات شفاهی را پیشنهاد داد، اگرچه این روش به تنهایی برای محک زدن یک دانشجو کافی نبوده و در کلاس های مقاطع کارشناسی بسیار وقت گیر و خسته کننده است.

از طرفی در آزمون کتبی به صورت مجازی نیز همواره مشکلاتی در راستی آزمایی نتیجه وجود دارد.

وجود ارتباط یک طرفه در 70 درصد آموزش مجازی م.

فراهانی دانشجوی کارشناسی رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران با اشاره به وجود یکسری ایرادات فنی به آموزش آنلاین می گوید، استفاده از برخی پلت فرم ها سبب می شود که حین برگزاری کلاس مجازی صدای یکسری از دانشجویان به استاد نرسد از این رو باید زیرساخت ها اصلاح شد.

یکی از بهترین روش های آزمون در شیوه مجازی، برگزاری امتحانات شفاهی است وی با اعتقاد به این که در این شیوه از آموزش تعامل میان استاد و دانشجو در سطح مناسبی نیست، خاطرنشان می کند، در 70 درصد کلاس ها ارتباط تنها یک طرفه است و در صورت ارتباط دو طرفه ارتباط کاملاً سطحی است که این موضوع هم بازدهی یادگیری را کاهش می دهد.

این دانشجوی رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران با انتقاد از اجرای این شیوه از آموزش برای دانشجویان دانشگاه تهران بدون معرفی این شیوه تصریح می کند، استاد و دانشجو با آموزش مجازی نا آشنا بودند و هنوز هم بعد از سپری شدن 3 ترم بسیاری از مشکلات بدون حل باقی مانده است.

کیفیت پایین تدریس مجازی مشکل ساز می شود از سخنان چند تن از دانشجویان در گفت وگو با خبرنگار آنا می توان این گونه نتیجه گرفت که دانشجویان فارغ از دانشگاهی که در آن درس می خوانند، هر کدام یکی از دو سر این طیف-معیوب یا قابل تحسین بودن-را برمی شمردند؛ یک نفر مزیت کلاس های مجازی را به دلیل جمع شدن بساط اتلاف وقت در مترو و اتوبوس می دانست و دیگری از کیفیت پایین تدریس استادها گله مند بود.

در کل، دانشجویان و حتی استادها از پایین بودن سرعت اینترنت و باگ های سامانه مخصوص دانشگاه ناراضی هستند.

به طوری که روشنک به خبرنگار آنا می گوید، سرعت اینترنت و مشکلات سامانه دانشگاه، تنها مشکل آموزش مجازی نیست اما می تواند در شهرهای دور یا روستاها بسیار مشکل ساز باشد.

البته مشکل دیگری که در این برهه گریبان دانشجوها را گرفته، شامل کیفیت پایین آموزش مجازی، عدم برقراری ارتباط مؤثر میان دانشجوها و استادها و .

است.

ضرورت بازگشت به فضای حقیقی آموزش آموزش مجازی از تعطیلی دانشگاه ها ممانعت کرد اما مشکلات بسیاری در این شیوه آموزشی وجود دارد.

دکتر محمد مهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به خبرنگار آنا می گوید، بازگشت به فضای حقیقی آموزشی ضروری است چون همه متخصصان فن بر این امر اشتراک نظر دارند که با مجازی بودن حق مطلب ادا نمی شود.

بیشتر بخوانید: یکی از مشکلات آموزش مجازی، افت تحصیلی دانشجویان است.

وحید چگینی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در گفت وگو با خبرنگار آنا اظهار می کند، با بازگشت به فضای حقیقی آموزش، امیدواریم افت تحصیلی دانشجویان رفع شود.

سید صالح اعتمادی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه تعامل اساتید و دانشجویان در آموزش مجازی وجود ندارد در گفت وگو با خبرنگار آنا خاطر نشان می کند، فقدان ارزشیابی مؤثر در فضای مجازی منجر به کاهش یادگیری دانشجویان و مهارت های لازم می شود.

آموزش حضوری باعث ارتقای اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی است تعامل دانشجویان و اساتید در فضای مجازی آن طور که باید صورت نمی گیرد، عضو هیئت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران می افزاید، تعامل اساتید و دانشجویان در آموزش مجازی وجود ندارد، عدم انجام ارزشیابی موثر که منجر به کاهش یادگیری مفاهیم و مهارت های لازم توسط دانشجویان می شود، امتحانات مجازی بستری برای تقلب فراهم کرده به طوری که برخی دانشجویان در دوران کرونا رشد معدل داشته اند.

تعامل بین اساتید و دانشجویان موهبتی است که در آموزش حضوری وجود دارد، به گفته وی، کیفیت آموزش در زمان کرونا به دلیل کاهش قابل توجه تعامل دانشجویان و اساتید کاهش داشته است و ضرورت بازگشت به فضای حضوری بیش از پیش احساس می شود.

کمپین بازگشت به آموزش حضوری راه اندازی شود چند ماهی است کمپینی توسط تعدادی از دانشجویان برای ادامه برگزاری آموزش ها به صورت آنلاین، ایجاد شده است، حسین بختیاری، مدیرکل برنامه ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه امام صادق (ع) در این باره به خبرنگار آنا می گوید، همان طور که تغییر از آموزش حضوری به مجازی با مقاومت هایی از سوی دانشجویان همراه بود برای حضوری شدن کلاس ها نیز شاهد مخالفت هایی هستیم.

در حالی که آموزش مجازی جایگزین مناسبی برای کلاس های حضوری نخواهد بود.

صدیقه معین مهر، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در خصوص راه اندازی این کمپین در گفت وگو با خبرنگار آنا بهترین روش آموزش در دانشگاه ها با توجه به مشکلات و تهدیدهای آموزش مجازی، آموزش به صورت حضوری می داند و ادامه می دهد، نباید از آسیب های فرهنگی و اجتماعی ناشی از تداوم آموزش غیرحضوری غافل ماند.

فاصله فیزیکی از فضای رسمی دانشگاهی و ضعف در تبادل ارتباط با سایر دانشجویان و اساتید در محیط های رسمی و دانشجویی ضمن تهدید نحوه شکل گیری مؤثر شخصیت دانشگاهی دانشجویان، موجب ایجاد خلل در پرورش بُعد اجتماعی و تقویت ارتباط مؤثر فرد با محیط و اجتماع دانشگاهی شده و بر روابط آینده وی اثرگذار خواهد شد.

یکی از مشکلات آموزش مجازی، افت تحصیلی دانشجویان است دانشجویان رشته های مهندسی با مجازی شدن آموزش متضرر شدند.

معین مهر در این خصوص بیان می کند، کیفیت آموزش و پژوهش مجازی به ویژه در رشته های مهندسی و رشته های با دروس عملی و کارگاهی پایین است به این دلیل که ساختارها، دستورالعمل ها و حتی سرفصل ها و محتوای آموزشی و پژوهشی آن مبتنی بر فضای حضوری، کارگاهی، عملیاتی و آزمایشگاهی است.

شهرام.

ب، دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی واحد علوم و تحقیقات نیز در پاسخ به راه اندازی این کمپین با اشاره به صدمات اموزش عالی مخصوصا در دوره تحصیلات تکمیلی به خبرنگار آنا می گوید، لازم است کمپینی برای بازگشت به فضای حقیقی آموزش ایجاد شود تا دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری از بیش از این از تداوم شیوه آموزشی مجازی ضرر نکنند.

حضوری شدن کلاس های دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ابلاغیه وزیر کشور برای حضوری شدن آموزش ها در دانشگاه آزاد اسلامی، مسئولان این دانشگاه نیز در حال تدارک آموزش حضوری هستند.

در این زمینه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است که دانشگاه سه ساحت تربیت و رشد شامل تربیت تخصصی، اجتماعی و مهارتی دارد و در بهترین شرایط تنها می توان رشد تخصصی را در آموزش مجازی فراهم کرد.

بی شک مهارت های تعاملی و اجتماعی، مهارتی و اشتغال محور در آموزش مجازی رخ نمی دهد، بنابراین اصرار دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری کلاس ها توجه به هر سه بعد تربیتی دانشگاه است.

به عقیده وی، آموزش برای دانشگاه آزاد اسلامی موضوع اصلی است آنچه برای دانشگاه آزاد اسلامی اهمیت دارد، یادگیری عمیق دانشجویان است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از دانشجویان انتظار دارد که کیفیت آموزش را مطالبه کنند، چراکه دانشجویان از کم فروشی آموزش بیزارند.

دانشجویان حاضر نیستند که کیفیت کلاس ها، قربانی برخی راحت طلبی ها شود و اجازه نمی دهند آموزش امروز که امیدآفرین فرداست، قربانی برخی راحت طلبی ها شود.

واحدهای درسی کارورزی دانشجویان علوم پزشکی و واحدهای مربوط به کارگاه و آزمایشگاه دانشجویان باید به صورت حضوری برگزار شود و پذیرفته نیست که هیچ یک از واحدها رفتار دیگری در این خصوص داشته باشند.

بنابراین تأکید رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر این است که با کاهش آمار ابتلا به کرونا کلاس ها حضوری شود.

وی آموزش حضوری را باعث ارتقای اعتبار مدرک این دانشگاه می داند.

کمپینی برای بازگشت به فضای حقیقی آموزش ایجاد شود بر این اساس معاونت های علوم انسانی و هنر و علوم پایه، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در دستورالعملی مشترک بر آموزش حضوری تأکید می کنند.

محمدکاظم کاوه پیشقدم، قائم مقام معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به خبرنگار آنا می گوید: به دستور رییس جمهور و رییس دانشگاه آزاد اسلامی کلاس ها در نیمسال تحصیلی آینده به صورت حضوری برگزار می شوند مگر اینکه دستورالعمل های بهداشتی و قرمز بودن شهرها این اجازه را ندهد.

البته بنا بر شرایط استانی درصد محدودی از کلاس ها این امکان را پیدا کرده اند که به صورت مجازی برگزار شود.

قائم مقام معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص اعلام کرد که بر این اساس عمده کلاس ها در حوزه علوم انسانی حضوری خواهد بود و اساتید و دانشجویان مانند رویه های گذشته در کلاس ها حضور خواهند یافت.

کلاس های رشته های علوم پایه، مهندسی و کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز به صورت حضوری برگزار می شود.

البته برخی از واحدهای دانشگاهی که با تأمین فضا یا مشکلات دیگر مواجه هستند می توانند تعداد محدودی از کلاس ها را به صورت مجازی برگزار کنند.

با این حال به نظر می رسد که تقریباً همه دانشگاه های کشور به سمت حضوری شدن آموزش ها پیش می روند چراکه به اذعان بسیاری از مسئولان ادامه آموزش مجازی به وجهه علمی کشور آسیب می زند و نمی تواند اهداف تعیین شده علمی را برآورده سازد.

انتهای پیام/4167/
کلید واژه ها: دانش - آموزش حضوری - زنده - حضوری - آموزش - دانشگاه - انجمن های علمی - بازگشت - تریبون آزاد - آزمون مجازی - بحران کرونا - مجازی - کرونا - الکترونیک - آزاد - شیوه - کتابخانه - کلاس - خوابگاه - کنفرانس - پذیرایی - آنلاین - مطالعه - فعالیت - شیرینی - انتقال - تریبون - ضروری - پرتاب - سوگند

آخرین اخبار سرویس:
حضور 55 گروه دانشگاه آزاد اسلامی گلستان در رویداد عصر امید

تأثیر شیخ اشراق و اندیشه اش بر مکتب فلسفی شیراز بررسی می شود

اعلام برنامه ها برای تولید گرافن در مقیاس تجاری

افتتاح نمایشگاه دستاورد های پژوهشی دانشگاه آزاد با حضور رییس مجلس

حضور بیش از 50 تیم دانشگاه آزاد تهران جنوب در رویداد عصر امید

دستاورد شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه گام دوم دانشگاه آزاد به نمایش گذاشته شد

اعمال تغییرات در سهمیه ها به کنکور سال آینده نمی رسد

دستگاه پله پیما محصول پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان تجاری سازی شد

جایزه نوآوری و فناوری یونسکو اهداف توسعه را محقق می کند

شکلات دست ساز؛ ایده ای پولساز برای مشاغل خانگی

یک خوابگاه دخترانه علوم پزشکی در آتش سوخت

کاهش هزینه های صنایع سنگین با استفاده از نرم افزار آزمایش آنلاین سازه ها

امضای توافق نامه همکاری در تاسیس و راه اندازی و راهبری پردیس علم و فناوری سبزوار

دستمال مرطوب نانویی با خواص ضدقارچ و ضدباکتری تولید می شود

برگزار نشدن ترم تابستانه در دانشگاه شهید چمران

وزارت علوم از دانشجویان کارآفرین حمایت می کند

مصوبات عفاف و حجاب در حکم قانون در عرصه ورزش هم باید اجرا شود

گسترش گفتمان نوآوری مهمترین وظیفه معاونت فناوری وزارت علوم

تولید بذرهای عاری از ویروس به روش کشت بافت

پذیرش DBA دانشگاه تهران SSBM سوییس

نمایشگاه رویداد ملی «عصر امید» دانشگاه آزاد اسلامی با حضور طهرانچی آغاز به کار کرد

حاکمیت ایران نسبت به دانشجویان بین الملل کشور های همجوار بی تفاوت نیست

ارتقای استحکام فلزات پایه با ساخت «قالب های تغییر شکل پلاستیک شدید»

تدوین و ابلاغ برنامه مطالعاتی سال 1401 مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران

سیاست های کنکور 1402 تا نیمه دوم خرداد اعلام می شود

فراخوان انتخاب شعار دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام شد

مهلت ثبت نام در آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی برای دومین بار تمدید شد

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق ثابت،پورسانت در علم و نیرو پاسارگاد در تهران

توضیح سازمان سنجش درباره تغییرات احتمالی و نحوه برگزاری کنکور 1402

از سرگیری فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی گلپایگان

تولید بیودیزل از پسماند حیوانی و گیاهی

تعداد مقالات پراستناد دانشگاه الزهرا به 18 مقاله افزایش یافت

کلید آزمون ارشد علوم پزشکی امروز منتشر می شود

دعوت به نوشتن مقاله برای فصلنامه ای با موضوع علم دینی و علوم انسانی

آقا سرهنگِ محله طرق

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد و سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اصفهان

تولید صابون ارگانیک با روش سرد

جزییات برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 1401

افتتاح نمایشگاه رویداد ملی عصر امید دانشگاه آزاد اسلامی

تغییرات کنکور 1402 تا نیمه دوم خرداد اعلام می شود

امضای تفاهم ‎نامه تاسیس جایزه نوآوری و فناوری یونسکو

پورعباس: سیاست های کنکور سال آینده تا نیمه دوم خردادماه اعلام شود

فرایند فارغ التحصیلی دانشجویان علامه به صورت الکترونیکی انجام می شود

ایده ای برای افزایش بازدهی و کاهش نیروی انسانی دانشگاه ها

عضو کارخانه نوآوری آزادی موفق به چاپ کوره ای بر روی انواع ظروف شد

حاشیه های نخستین روز رویداد فناورانه گام دوم

ترسیم چشم انداز برای حکمرانی مطلوب فرهنگی کشور

سیاست های کنکور 1402 تا نیمه دوم خرداد اعلام می شود/ تغییرات سهمیه به کنکور آینده نمی رسد

امروز نمایشگاه «عصرامید» دانشگاه آزاد افتتاح می شود

مسئولین اقلیم کردستان پاسخگو باشند

بهینه سازی جوانه زنی و باززایی گیاه «ثعلب» با فناوری کشت بافت

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان

آفت کشی برای نجات محصولات کشاورزی/ کرم سفید ریشه درخت در دام فناوران

واکنش به دور ریزشدن پایان نامه ها/ «پایان نامه کاغذی» را قبول نداریم

ارائه دستاورد های دانش بنیان و نوآور در رویداد ملی عصر امید

کسب مقام اول در جشنواره بین المللی حرکت توسط دانشگاه تبریز

زمان برگزاری و دریافت کارت ورود به جلسه آزمون پذیرش دستیار فلوشیپ پزشکی اعلام شد

33000 هزار ساختمان ناایمن، 129 بمب ساعتی در تهران

گرد و غبار یکی از نتایج اصلی خشکسالی

کلید آزمون ارشد علوم پزشکی امروز منتشر می شود

خدماتی که خودکفایی و توسعه اقتصاد کشاورزی را محقق می کند

جوهر زیستی به کمک استخوان ها می آید

استخدام ویتر و ویترس در کافه خانه گدار در تهران

جوهر زیستی جایگزین استخوان در بدن می شود

کاروان دانشجویان مکتب امام خمینی(ره) مسیر حرم را پیاده طی می کنند + جزییات

تولید مواد بهداشتی نانویی با استفاده از گیاهان/ در تولید این محصولات مواد شیمیایی جایی ندارند!

ساخت نمونه سه بعدی ضایعه بیمار برای کاهش زمان جراحی

رنگ های نانوساختار به کمک افزایش پایداری نمای ساختمان می آید

ساخت نمونه سه بعدی ضایعه بیمار برای کاهش زمان جراجی

ارائه دستاورد های دانش بنیان و نوآور در رویداد ملی عصر امید

اشک و لبخند در ورزشگاه استاده فرانس+فیلم

تولید داروی ضد سرطان از سم عقرب

تولید داروی ضد سرطان از سم عقرب

کلانتری: وزارت علوم از دانشجویان کارآفرین با پرداخت تسهیلات و مهارت افزایی حمایت می کند

جوهر زیستی به کمک استخوان ها می آید

برنامه های صندوق نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در رویداد «گام دوم»

تغییرات احتمالی و نحوه برگزاری کنکور 1402 مشخص می شود

جزییات تغییرات احتمالی و نحوه برگزاری کنکور 1402

تغییرات احتمالی و نحوه برگزاری کنکور 1402 مشخص می شود

33000 هزار ساختمان ناایمن، 129بمب ساعتی در تهران

استارت آپ ها واسطه ای بین فضای کسب و کار و شرکت های دانش بنیان هستند

برنامه های صندوق نوآوری در رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی تشریح شد

رفع چالش های صنعت بتن با نانوفناوری

تولید داروی ضد سرطان از سم عقرب

افزایش رشته های دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم

تولید زرشک و زعفران کاملا ارگانیک و دانش بنیان

بهرامی: بازگشت پویایی و نشاط مجدد دانشگاه ها نیاز به سرمایه گذاری دارد

تولید محصولی با قابلیت بازیافت بخار آب دورریز صنایع

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی حادثه دلخراش متروپل

پذیرش DBA دانشگاه تهران SSBM سوییس

تشخیص تقلبات مواد غذایی به روش بافت شناختی

فرایند فارغ التحصیلی دانشجویان علامه طباطبایی الکترونیکی می شود

مراسم یادبود محمدعلی اسلامی ندوشن امروز در خانه اندیشمندان علوم انسانی

بررسی 6 مزایای تحصیل در مجارستان با راهنمای مجارستان 2022

اعلام جزییات ثبت نام مصاحبه علمی آزمون دکتری دانشگاه پیام نور

اخبار دانشگاه پیام نور

رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود

تولید کفش طبی قابل انعطاف برای اصلاح ناهنجاری های اندام تحتانی

کاروان دانشجویان مکتب امام خمینی پیاده تا حرم را طی می کنند + جزییات

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی حادثه دلخراش متروپل را تسلیت گفت

چرایی ضرورت بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه ها/ مطلوب ترین شیوه آزمون مجازی چیست؟

چرایی ضرورت بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه ها/ مطلوب ترین شیوه آزمون مجازی چیست؟