مطالب مرتبط:
دموکراسی از نگاه امام خمینی؛ اینجا آرای ملت حکومت می کند
توزیع وسائل زندگی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) بین مددجویان سیل زده جنوب کرمان
توزیع وسائل زندگی توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) بین مددجویان سیل زده جنوب کرمان
امام جمعه قزوین: تکلیف اصلی سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش جهاد تبیین باشد
اگر جهاد تبیین انجام نشود جای جلاد و شهید عوض می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 بهمن 1400 ساعت 01:172022-01-27سياسي

تبیین، سلاح اصیل امام خمینی/ انقلابی که به جای مسلسل با نوار کاست پیروز شد


پیش ترها در جهان عرب انقلاب ما را «ثوره الکواسیت» به معنای انقلاب نوار کاست ها می خواندند.

ابزار نهضت امام خمینی برعکس سایر انقلاب ها که مسلسل و نارنجک بود، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری فارس، دهه های 30 و 40 و 50 شمسی برگی حساس و مهم در تاریخ معاصر ایران بود.

ضعف های شدید و روزافزون حاکمیت در عرصه های مختلف مدیریت اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سامان جامعه، کار را به جایی رساند که جریانات مختلفی از مکاتب دینی و مادی با استفاده از روش های گوناگون در راستای ایدئولوژی و اهداف متفاوت خود، پرچم مخالفت با رژیم سلطنتی را بلند کردند.

در این راستا فهم مرزبندی مشی و طریقه سیاسی این جریانات و کشف مستمسک های مبارزاتی آنها به ما کمک می کند تا به پاسخ این سوال برسیم که چرا سرآخر انقلاب و سقوط سلطنت 37 ساله محمدرضا پهلوی به وسیله نهضت امام روح الله و با پشتوانه مردمی از این حرکت صورت گرفت.

طی گفت و گویی که با محسن ردادی، استاد مطالعات انقلاب اسلامی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صورت گرفت، نکاتی چند پیرامون این مسأله بیان شد که مهم ترین آنها از نظرتان می گذرد: از ملی گراهای رفرمیست تا مارکسیست های مسلح به طور کلی جریانات مخالف رژیم پهلوی در راه مبارزاتی خود از چه طریق و روش های بهره می بردند؟ به غیر از مشی اسلام فقاهتی که راه و روش انقلاب اسلامی و پیروان این مکتب بود، به طور کلی چهار جریان دیگر با رژیم شاه مخالفت داشتند.

سطح این اختلافات از سوی جریانات معارض، گوناگون بود و نمی توان گفت که همگی شان یک هدف و غایت را دنبال می کردند.

اولین جریان، جریان ناسیونالیسم و ملی گرایی بود که از زمان دکتر مصدق شروع شد و بعدها این جریان توسط جبهه ملی و پان ایرانیست ها ادامه یافت.

این جریان با پیگیری برخی اصلاحات در ساختار رژیم شاهنشاهی در طیف معترضان و منتقدان حاکمیت پهلوی قرار می گیرد.

نگاه جبهه ملی برای عموم مردم، چندان دلچسب و قابل قبول نبود و مردم به این مشی رغبتی نشان نمی دادند؛ چرا که عموم جامعه به دنبال یک حرکت اساسی برای تغییر وضع موجود بود که این امر را در راه و روش سست و نه چندان مستحکم جبهه ملی نمی دیدند.

طیف دوم مارکسیست ها و جریانات چپ مبارز و مسلح بودند.

آنها در اوج خشونت و جنگ طلبی تنها روش برای مقابله با حاکمیت پهلوی را در اتخاذ مشی مسلحانه و قهرآمیز می دیدند.

پیش از نهضت اسلام فقاهتی و مبارزان مسلمان، اول بار لفظ انقلاب و براندازی توسط این جریانات مورد استفاده قرار گرفت.

این طیف معتقد بودند جریان و گروهی توان انقلاب کردن را داراست که از منطق گلوله و تیر بهره ببرد.

این جریانات به این دلیل که با حدی با نارضایتی انباشته عموم مردم و اعتراضات جامعه همراه بود، این شانس را داشت که بخشی از جمعیت را جذب و با خود همراه کنند.

جریان بعدی، جریانی است که از سوی ملی ـ مذهبی ها دنبال می شد.

این جریان شامل ناراضیان و نیز جداشده های جریان ناسیونالیسم بودند.

اینان بعد ها با تشکیل احزاب و گروه هایی چون نهضت آزادی، سعی شان را بر این هدف متمرکز کردند که به وسیله فشار و انتقاد شدید پارلمانی از دولت و سلطنت، تغییرات اساسی در ساختار حاکمیتی جامعه ایجاد کنند.

این طیف به علت فهم عمق فاجعه ساختار حاکمیتی و تبلورش در سطح جامعه و اِعمال نقد های بعضاً رادیکال در قبال دولت، مورد اقبال و حمایت بخشی از بدنه جامعه بالاخص در سطح نخبگانی و دانشگاهی واقع شد.

جریان چهارم، جریان اسلام التقاطی یا اسلام مارکسیستی است که ما این طیف را بیشتر با نام سازمان مجاهدین خلق می شناسیم.

آنها تقریباً مشی مبارزاتی مارکسیست ها را ـ که همان طریقه قهرآمیز به وسیله سلاح بود ـ پی گرفتند و از این بابت تغییر چندانی با مارکسیست های جریان چپ انقلابی نداشتند؛ منتهی از لحاظ عقیدتی این افراد معتقد به باور های اسلامی نیز بودند.

به طور مثال مؤسسان سازمان مجاهدین خلق، جداشدگان نهضت آزادی بودند.

این افراد سال ها تحت تربیت مهندس بازرگان و سایر سران حرکت ملی ـ مذهبی بودند.

بنابراین طبیعی است که به آموزه هایی از دین اسلام پایبند باشند.

  علت التقاط آنها چه بود؟ جریان التقاطی در پاسخ به این سوال که چرا در مشی مبارزاتی به تعالیم و اصول مارکسیسم توسل می جویند، این طور پاسخ می دادند که انقلاب کردن نوعی علم است و اسلام فاقد این علم و روش است و در حال حاضر آن چیزی که ما را به مطلوب خود که همانا انقلاب است می رساند، استفاده از روش های مبارزاتی مارکسیسم و در رأس آن مبارزه مسلحانه است.

همانطور که نهضت آزادی، مخالف مشی جبهه ملی و ملی گراها بود و آن را فاقد استحکام می دانست، التقاطی های سازمان مجاهدین هم معتقد بودند نهضت آزادی و الگوی مبارزاتی آن نمی تواند پاسخگویی اعتراضات عمومی و پوشش دهنده خواست مخالفان باشد، به گفته آنان نمی توان در دانشگاه ها ماند و با شاه مبارزه کرد.

اسلام سنّتی، سوء تفاهمی برای مجاهدین خلق  مسأله التقاط و امتزاج مکاتب و تفکرات نظری (اسلام و مارکسیسم) به نوعی مهم ترین نقص ایدئولوژیکی سازمان مذکور بود؛ آن ها به خوبی به این امر واقف بودند که نمی توان هم اسلام را داشت، هم مارکسیسم را.

نمی توان دم از قرآن مجید زد و از طرفی مانیفست کمونیسم را پی گرفت.

نتیجه آن شد که در سال 54 تقی شهرام، رهبر مجاهدین خلق اعلام تغییر ایدئولوژی کرده و رسماً از اسلام عبور کرده و خود را مارکسیست نامیدند.

این اتفاق، ضربه محکمی بر بدنه سازمان مجاهدین زد و موجب برخی زد و خورد های نسبتاً شدید در بین سران این گروه التقاطی شد.

نکته مهم دیگری که در اینجا باید به آن اشاره شود، این است که اگر تقی شهرام ها و مجاهدین خلق، اسلام را فاقد مشی مبارزاتی می دیدند، این موضوع محصول نوع نگرش جامعه به مقوله دین بود.

وقتی از عوام و خواص مسلمین، از مجتهدان تا مقلدان دین اسلام را متولی امور شخصی و فردی می دیدند و در آن چارچوب، انسان مسلمان حداکثر تنها یکسری روابط مشخص دینی با خود و خدای خود دارد، بالتبع نظرشان بر این می رفت که اسلام اساساً قدرت تقابل با حاکمیت را دارا نیست و مشی دینی لامحاله به محافظه کاری رو خواهد آورد.

در کنار این جریانات، ما سیر و روند اسلام سیاسی و فقاهتی با رهبری امام خمینی را شاهدیم که در ساحت مبارزه مبتنی بر تبیین بود؛ همان روشی که رهبری در چند سال اخیر به دنبال احیای این مشی و طریق هستند.

در روش تبیین، اصل، آگاهی مردم از مسائل روز است.

امام خمینی معتقد بود هر چقدر هم که نهضت مبارزه طول بکشد، مهم نیست؛ بلکه مهم، آگاهی مردم و قوف عموم جامعه بر اوضاع و احوال امور سیاسی و شناخت حقیقت اسلام است.

انقلاب نوار کاستی! پیش ترها در جهان عرب انقلاب ما را ثوره الکواسیت به معنای انقلاب نوار کاست ها می خواندند.

در تمام انقلاب های آن قرن، محموله انقلابیون و مبارزان، مسلسل و نارنجک بود، اما وسیله و ابزار مبارزه نهضت امام خمینی نوار کاست هایی بود که در بین جوانان، انقلابیون و بعدها حتی در بین عامه مردم رد و بدل می شد و مبارزان برمبنای سخنرانی امام در آن کاست ها، اعلامیه های امام را پخش می کردند.

نوار کاست ها به قدری نفوذ و کارایی داشت که رژیم شاه به شدت روی این موضوع حساس بوده و صرف حمل آن برای حبس و شکنجه کافی بود.

آیا راه و روش امام، فقط بهره گیری از روش تبیین بود؟ در کنار سلاح تبیین، سلاح تکریم هم در نهضت امام، موجب تسریع و تقویت روند انقلابی مردم آزادی خواه شد.

امامِ امت با شخصیت کاریزماتیک خود در سخنرانی ها و با استناد به آموزه های دینی، روحیه عزت و توانایی را به مردم القا می کرد و مشق ما می توانیم را بر آنها دیکته کرد.

ایجاد یک نظم و حرکت به سوی وحدت کلمه، راهی بود که امام خمینی به وسیله بیان مطالب اساسی در یک فضای مشفقانه طی کرد.

در این راستا ایجاد یک اعتماد و رابطه قلبی و عملی بین امام خمینی به عنوان رهبر جریان و مردم به عنوان پشتیبان و پیروان نهضت خمینی همان چیزی بود که حرکت امام را به اوج وحدت و استحکام سازمانی رسانده بود.

برای جریان تکریم مثالی بزنید تا موضوع، بهتر فهم شود.

نمونه بارز تعصب امام و نهضتش نسبت به عزت مردم را می توان در مواجهه ایشان با ارتش دید.

امام ضمن تهدید عاملین کشتار مردم توسط ارتش، تمام ارتشیان و سرانشان را به یک چشم نگاه نمی کرد.

تأکید بر ابقای ارتش پس از انقلاب و تذکر این موضوع در حین مبارزه، تأکید بر ارتش مستقل از دخالت قدرت خارجی و تکرار موضوعاتی از این قبیل شاهدی بر این مدعاست.

  وقتی مردم در راهپیمایی های انقلابی، شعار برادر ارتشی چرا برادر کشی؟ سر می دادند یا به سربازانی که در برابرشان بودند گل هدیه می کردند، نشان از نفوذ حرف امام در بین مردم در ارتباط با ارتش داشت.

این رفتار مهرورزانه امام و امت مبارز به قدری اثرگذار بود که در غائله 17 شهریور هفت تن از سربازان رژیم طاغوت پهلوی خودزنی کردند تا به نحوی اسلحه های خود را به سمت مردم نشانه نگیرند.

در کنار جریان فکری مبارزان مسلمان، عده ای از افراد هم بودند که مشی مسلحانه را انتخاب کردند.

آیا این جریان مورد اقبال مردم بود؟ در کنار جبهه فکری و مبارز انقلابی، گروه هایی مبارز مسلمان، اما با مشی مسلحانه و قهرآمیز هم وجود داشتند.

گروه هایی مثل منصورون، موحدون، امت واحده، در راه حق، فلاح و.

اعضای این گروه ها با حضور در کشور هایی مثل لبنان و عراق آموزش نظامی و چریکی می دیدند؛ اما باز هم غلبه با آن رویکرد فکری و تبیینی بود که از سوی رهبران بزرگ این جریان چون امام خمینی، شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح، حضرت آیت الله خامنه ای و.

اداره می شد.

البته اعضای این گروه های مسلح بعد ها در بدنه نظام اسلامی نقش آفرینی های قابل توجهی داشتند.

تشکیل هسته اولیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمیته انقلاب توسط تعداد زیادی از این افراد صورت گرفت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: انقلاب - امام خمینی - تاریخ معاصر ایران - نهضت امام خمینی - محمدرضا پهلوی - امام - تاریخ معاصر - خمینی - مسلسل - مختلف - سلطنت - سیاسی - ایدئولوژی - نوار - خبرگزاری - نهضت - روح الله - جهان عرب - خبرنگار - محمدرضا - مرزبندی - استفاده - انقلابی - متفاوت - اندیشه - نارنجک - فرهنگی - مخالفت - مدیریت - حاکمیت

آخرین اخبار سرویس:
تاکید بر اشتراکات و توسعه روابط بین ایران و تاجیکستان

جنتی به حادثه متروپل واکنش نشان داد

به سمت تولید گوشی های باکلاس حرکت می کنیم/ واردات گوشی ممنوع نمی شود

استخدام بازاریاب و ویزیتور املاک و مستغلات با حقوق ثابت و پورسانت در اصفهان

مردم این کشور بسیجی می شوند

عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی: همه گزینه ها روی میز است

واکنش متفاوت وزیر اور خارجه درباره حادثه آبادان

عدالت در همدردی با جنایت متروپل

لزوم تشکیل ستاد بحران برای اطلاع رسانی درباره حوادث / خبرهای ضد و نقیض از متروپل مردم را گیج کرد

حدیث روز | عملی که اعلان جنگ با خداست

chr(034)مرکز وکلای قوه قضاییهchr(034) وکالت تمام شاکیان پرونده متروپل آبادان را به عهده گرفت

رونمایی ارتش از یک پایگاه سرّی پهپادی +فیلم

تعدد دستگاه های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استخدام چند ردیف شغلی در یک شرکت معتبر مهندسی تولیدی

عضو کمیسیون امنیت ملی: این نمایندگان برخلاف امر ولی فقیه عمل می کنند

پرواز عروس و داماد تا دم تالار!+عکس

چه اتفاقی این قبرستان باستانی را مشهور کرد؟

استخدام انباردار با بیمه در فروشگاه نگاه در اصفهان

افشاگری یک نماینده درباره دخالت همکارانش در انتصابات دولتی

دستور جدید شورای امنیت به الکاظمی!

تبریک دسته جمعی رییسی، قالیباف و وزیر امور خارجه به رییس جمهور آذربایجان

فال حافظ/ از دیده خون دل همه بر روی ما رود

رمز و راز انقلابی ماندن

سفر درون شهری کم برخوردارها گران می شود؟

اجتماع «من هم دختر حاج قاسم هستم» برگزار می شود

واکنش فرزند محسن رضایی به خبر ارتباط با مالک متروپل آبادان

راه حل مشکلات عراق؛ اصلاح قانون اساسی

رونمایی از پایگاه پهپادی 313 ارتش/ سرلشکر باقری و امیر موسوی چه گفتند؟

حمله تند روزنامه دولت به پیمان معادی: چرا در کن حرف سیاسی زدی؟!

قوه قضاییه: عامل کلاهبرداری با عناوین نظامی و امنیتی بازداشت شد

پای شهرداری به پرونده متروپل باز شد

تکذیب نجات یک فرد زنده از زیر آوار/ امروز ایران عزادار است/ ممکن است خارج کردن جانباختگان زمان بر شود

شهدای روحانی اهل سنت؛ منادیان وحدت در کردستان

تکذیب نجات یک فرد زنده از زیر آوار/ امروز ایران عزادار است/ ممکن است خارج سازی جانباختگان زمان بر شود

رونمایی از شهر پهپادی ارتش

نفت ایران در جیب آمریکا/ نمایندگان ایران چه گفتند

فال ابجد امروز یکشنبه 8 خرداد 1401

فال روزانه یکشنبه 8 خرداد 1401

خبرهای ضد و نقیض از متروپل مردم را گیج کرد

تخصیص ارز 4200 تومانی از اول اشتباه بود

چه کار کنیم دعایمان مستجاب شود؟

6 روش ساده و فوری برای تمیز کردن مایکروفر

نماینده مجلس : وظیفه مجلس است مقابله با ریزگردها را با جدیت دنبال کند

دستور رییسی درباره دوران بعد از کرونا

نماینده مچلس : وظیفه مجلس است مقابله با ریزگردها را با جدیت دنبال کند

نماینده مچلس : وظیفه مجلس است که مقابله با ریزگردها را با جدیت دنبال کند

«ج - ر» در دام اطلاعات سپاه

تصاویر/ نکوداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد تقی روشن در لرستان

حضور بخش های زیرمجموعه همراه اول در نمایشگاه کار دانشگاه تهران با هدف جذب نخبگان

نجابت: وظیفه مجلس است که مقابله با ریزگردها را با جدیت دنبال کند

فیلم | حمایت آیت الله اراکی از انتقاد رییس صدا و سیما از شبکه نمایش خانگی

علما نباید توجیه گر فقر باشند؛ نابرابری در جامعه دینی در اذهان توده مردم، پای دین نوشته می شود

فیلم| سرود «سلام فرمانده» توسط دهه نودی های علی آبادی

ویدیو| اجتماع 2000 نفری دهه نودی ها در ماسال

متولدین هر ماه از چه رفتاری بیزار هستند؟ شما متولد کدام ماه هستید

پرویز پیران؛ گفت و گو برای ایران

فرونشست را مهار کنید/ حادثه «متروپل» در انتظار اصفهان

امروز یک هیئت عالی قضایی به آبادان می رود

نمایشگاه حضور صدساله خورشید در قم آغاز به کار کرد

سن قانونی برای سند زدن ملک چه زمانی است؟

فال ابجد امروز یکشنبه 8 خرداد 1401

مصادره کشتی ایرانی بدون هزینه و بی پاسخ نمی ماند

تصاویر/مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق علیه السلام در دانشگاه کاشان

به بهانه ریزش متروپل

راهکار جالب و شنیدنی آیت الله العظمی بهجت برای فهم بهتر دروس

تصاویر / بزرگداشت جانباختگان حادثه متروپل آبادان در اهواز

اعلام عزای عمومی به یاد جان باختگان حادثه متروپل آبادان

اردوغان: روابط ما با جمهوری آذربایجان راهبردی است

فیلم| سرود «سلام فرمانده» توسط دهه نودی های علی آبادی

حضور همراه اول در نمایشگاه کار دانشگاه تهران

اطلاعیه هیئت دولت درباره عزای عمومی

ویرایش آیین نامه رتبه بندی معلمان بدون حضور ناظران مجلس!

افشاگری «سحر قریشی» از پشت پرده ازدواجش با تتلو

هیات کنسولی ایران در ایام برگزاری حج به عربستان سفر می کند

ویدیو| اجتماع 2000 نفری دهه نودی ها در ماسال

آیت الله حسینی بوشهری: نام و یاد امام خمینی (ره) از خاطرها فراموش نشدنی ست

استخدام آرایشگر زنانه، مژه کار در یک سالن زیبایی در محدوده جردن

نشان یونسکو به عبدالمجید ارفعی اهدا شد

نبود تجهیزات درمانی ضروری در شهرستان های اردبیل/ شرکت های هواپیمایی متخلف به دادگاه معرفی شود

زیرساخت های اربعین در مهران دارای 75 درصد پیشرفت فیزیکی هستند

مرمت و بازسازی خانه های دارای سه شهید و سرداران شهید به عنوان خانه موزه

دولت امروز 8 خرداد را در ایران عزای عمومی اعلام کرد

داماد جوان پس از عروس زشت خودش را کشت!+عکس

استعفای رییس شورای شهر تویسرکان تایید شد

استخدام زوج سرایدار جهت نگهبانی و سرایداری ویلای شخصی در قزوین

اجتماع عظیم«من دختر حاج قاسم هستم» در زنجان برگزار می شود

راه درمان نادانی چیست؟

برگزاری نشست های تخصصی حقوق عامه در کردستان

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 8 خرداد 1401

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 8 خرداد 1401

دولت امروز 8 خرداد رادرایران عزای عمومی اعلام کرد

دولت فردا را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد

انتقاد تند امام جمعه شیراز از حامیان برجام: نفوذی های دشمن می گویند، تمام کنید

فارس من| دولت انقلابی و مسأله زمین مانده «حجاب»/ چرا درباره نفوذ فرهنگی دشمن «گاندو» نمی سازیم؟

شرکت های خصولتی از نام دولت استفاده می کنند اما در باطن خصوصی اند

قدس خراسان 9818

میهن 9818

ترتیل صفحه 436 قرآن/ مسئولیت اعمال+فیلم، متن و مفاهیم

تقویم و اوقات شرعی یکشنبه 8 خرداد 1401

فریاد سکوت مرد انقلابی

تبیین، سلاح اصیل امام خمینی/ انقلابی که به جای مسلسل با نوار کاست پیروز شد

تبیین، سلاح اصیل امام خمینی/ انقلابی که به جای مسلسل با نوار کاست پیروز شد