مطالب مرتبط:
6 طرح آبخیزداری اصفهان در آستانه بهره برداری در دهه فجر
در آستانه دهه فجر؛ 109 طرح گاز رسانی در زرقان به بهره برداری رسید
رونمایی از لوگوی فیلم «دِرب» در آستانه اکران در جشنواره فجر
برگزاری 60 ویژه برنامه به مناسبت دهه فجر در آذربایجان غربی
ادای احترام اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت دهه فجر با آرمان های امام راحل
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 02:472022-01-26سياسي

سرنوشت یک نهاد انقلابی در آستانه دهه فجر


نهاد انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی در 16 مرداد سال 1359 در استمرار حرکت انقلاب فرهنگی، توسط ستاد انقلاب فرهنگی منصوب امام خمینی (ره) تشکیل و به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی فقط یک نهاد نیست، - نهاد انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی در 16 مرداد سال 1359 در استمرار حرکت انقلاب فرهنگی، توسط ستاد انقلاب فرهنگی منصوب امام خمینی (ره) تشکیل و به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی فقط یک نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است، یک سمت گیری و حرکت است.

هر چه بتوانیم ما این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم و آن را پایدار و استوار کنیم کشور را به سمت سربلندی و عزت و استقلال حقیقی بیشتر پیش برده ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امام خمینی (ره) در پیام نوروزی سال 1359 خود فرمود: "باید انقلاب اساسی در تمام دانشگاه های سراسر ایران بوجود آید.

" این پیام به جان دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه ها نشست و احساس مسوولیت کردند.

دانشگاه ها پس از تعطیلات نوروزی کار خود را آغاز کرده و اعضای گروه های چپ گرا که اغلب در دانشگاه ها اتاق جنگ درست کرده بودند به توطئه های خود ادامه می دادند.

تب و تاب انقلاب فرهنگی داغ داغ بود و مباحث دانشجویی و دانشگاهی بیشتر به انقلاب فرهنگی و چگونگی آن می پرداخت، مطابق برنامه از پیش تعیین شده، از هر انجمن اسلامی نماینده ای در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان حضور داشت و در جلسات آن برای تعطیلی یکباره دانشگاه ها برنامه ریزی می کردند.

انقلاب فرهنگی در اردیبهشت ماه سال 59 کلید خورد و لازمه این دگرگونی برای تصمیم گیری های اساسی تعطیل شدن دانشگاه ها بود.

همچنان فضای کشور در رابطه با انقلاب فرهنگی ملتهب بود، کلاس های دانشگاه تعطیل و بدنبال آن کنترل ورود و خروج دانشگاه بدست دانشجویان انجمن اسلامی افتاد و با ایجاد محدویت برای گروهک هایی که دانشگاه ها را به اتاق جنگ تبدیل کرده بودند، موجب شده بود، گروهک های التقاطی از این ماجرا سخت عصبانی شوند و همراه با گروهک هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی قارچ گونه رشد کرده بودند و با هدفی دیگر در دانشگاه حضور داشتند و غائله های قومیتی کردستان و ترکمنستان و خلق مسلمان را هدایت می کردند، از حرکت انقلاب فرهنگی بدگویی و بعضاً آن را با انقلاب فرهنگی چین و یا تفتیش عقاید شبیه سازی می کردند.

امام خمینی در بیست و سوم خرداد سال 1359 با صدور حکمی از حرکت انقلاب فرهنگی دانشجویان حمایت کرد و دستور تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر فرمود.

یکی از مسوولیت های مهم ستاد، سامان دادن به وضع دانشگاه ها و برای بهره مندی هر چه بیشتر از امکانات دانشگاه و توانمندی اساتید و جذب اعضای هیات علمی بود.

جهاد دانشگاهی چگونه تشکیل شد؟ دو ماه پس از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلاب اسلامی در شانزدهم مرداد ماه سال 59 تشکیل شد.

هدف از تشکیل جهاد دانشگاهی، استفاده از ظرفیت نیروی انسانی و تجهیزاتی دانشگاه در توسعه علمی و فناورانه کشور در خدمت به تحقق اهداف انقلاب اسلامی بود.

در این مصوبه جلال الدین فارسی نماینده ستاد انقلاب فرهنگی، مهندس حسن رحیم زاده هیأت علمی دانشگاه پلی تکنیک و مهندس محمدحسین تهرانی زاده عضو هیات علمی مدرسه عالی راه و ساختمان(استاد)، سعید کلانترنیا (نماینده جهاد سازندگی)، رضا بیگدلی (کارمند)، محمدمهدی آخوندی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران (دانشجو) اعضای نخستین شورای عالی جهاد دانشگاهی را تشکیل می دادند.

با ترمیم اعضای ستاد انقلاب فرهنگی با موافقت حضرت امام دو دانشجو به انتخاب جهاددانشگاهی به عضویت ستاد انقلاب فرهنگی در آمدند و در اولین دیدار اعضای ستاد انقلاب فرهنگی با امام به عنوان اعضای ستاد انقلاب فرهنگی عضویت آنان رسمیت یافت.

پس از تبدیل ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی، این دونماینده دانشجو به انتخاب جهاددانشگاهی به عنوان عضو شورای عالی حضور داشتند.

با بازگشایی دانشگاه ها اساسنامه جهاد دانشگاهی در آذرماه سال 65 تغییر کرد، در اساسنامه جدید نقش مشارکت در اداره دانشگاه ها از اساسنامه جهاد حذف شد، اما گسترش فعالیت های فرهنگی و تحقیقاتی در راستای خودباوری نسل جوان و رفع وابستگی کشور این مورد توجه قرار گرفت.

در این اساسنامه برای جهاددانشگاهی شورای مرکزی مرکب از 9 نفر پیش بینی شد که رییس شورا به عنوان رییس شورای مرکزی منصوب شد.

در این دوره تا سال 1370 که مجددا اساسنامه جهاد تغییر پیدا کرد و عضویت دو نماینده از جهاددانشگاهی در شورایعالی بدلایلی! به یک نفر تقلیل پیدا کرد.

دیدگاه شورای انقلاب فرهنگی درباره جهاد دانشگاهی در سال 69 تغییر کرد، این شورا از نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی به عنوان پلی میان صنایع و دانشگاه ها یاد کرد و دو وظیفه عمده یعنی انجام تحقیقات علمی و فعالیت های فرهنگی همچنان به عهده این نهاد گذاشته شد.

به نظر می رسد طیف متنوع فعالیت ها و حوزه ماموریت جهاد دانشگاهی آنرا به نهادی علمی و فرهنگی با تاکید بر حوزه پژوهش مبدل کرده است.

می توان گفت موفقیت های جهاد دانشگاهی که عملا نهادی عمومی و غیر دولتی، اما متصل به دانشگاه هاست در حوزه پژوهش به خصوص در دوران دفاع مقدس و سالهای اخیرکه کشور گریبانگیر تحریم های اقتصادی است، بیشتر نمود و بروز داشته و دارد.

دستاوردهای این نهاد برآمده از انقلاب در عرصه علمی و تحقیقاتی چشمگیر است.

این ظرفیت تولید دانش بنیان را به منزله جایگزین تولید منبع بنیان، فرصتی را برای جهاد دانشگاهی فراهم می آورد که با تکیه بر تجارب و سوابق خود در هدفمندسازی و کاربردی کردن دانش و پروژه های تحقیقاتی آن هم با روحیه جهادی و نه بروکراتیک، جهش علمی کشور را بیشتر کند.

نگاهی به هیئت امنای جهاد دانشگاهی در اساسنامه جدید جهاددانشگاهی که هم اکنون درحال اجرا است تشکیلات جهاد هیأت امنایی تعریف شد و برای جهاد رییسی پیش بینی شده بود که با انتخاب هیات امنا و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی و حکم رییس جمهور و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت سه سال منصوب می شد.

هیئت امنای جهاد دانشگاهی به عنوان عالی ترین مرجع سیاست گذاری این نهاد شناخته می شود.

ترکیب هیئت امنا عبارت است از رییس جهاددانشگاهی، سه عضو جهاد دانشگاهی، سه نماینده ی دولت ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده ی نهاد رهبری در دانشگاه ها است.

در حال حاضر دکتر حمیدرضا طیبی (رییس جهاددانشگاهی و رییس هیأت امنا)، دکتر محمدعلی زلفی گل (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری)، دکتر بهرام عین اللهی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، حجت الاسلام مصطفی رستمی (رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها)، دکتر سید مسعود میرکاظمی (معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور)، حجت الاسلام سید سعید رضا عاملی (دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر عبدالحسین شاهوردی (عضو هیأت علمی و رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی)، دکتر محسن قرنفلی (عضو هیأت علمی و مشاور رییس جهاد دانشگاهی) و دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو (عضو هیأت علمی و رییس پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی) اعضای هیات امنای این نهاد را تشکیل می دهند.

آیا کامران دانشجو گزینه ریاست جهاد دانشگاهی است؟ یکی از خبرگزاری های رسمی کشور، روز دوشنبه چهار بهمن ماه خبری با عنوان کامران دانشجو گزینه احتمالی جهاد دانشگاهی منتشر کرد.

به نظر می رسد، انتشار این خبر به معنای تکرار وقایع سال 89 و انتصاب دکتر یادگاری به عنوان سرپرست جهاد دانشگاهی است.

چنین تصمیمی برخلاف مصوبات جلسه یکصد و پنجاه و سوم هیات امنای جهادانشگاهی است.

هیات امنای جهاد دانشگاهی در جلسه ای که در هجدهم تیر ماه سال 99 برگزار شد، اعضا این جلسه به این نتیجه رسیدند که کمیته ای 3 نفره از اعضای هیات امناء برای معرفی گزینه های پیشنهادی رییس جهاددانشگاهی پس از پایان دوره سه ساله تشکیل شود.

همچنین مدیران ادوار جهاددانشگاهی درباره انتخاب رییس جهاد دانشگاهی اظهار نظر کنند.

بر اساس مصوبه این جلسه، کمیته 3 نفره موظف است تا 3 نفر را با 10 سال سابقه کار در جهاد دانشگاهی به هیات امنا معرفی کنند.

در صورتی که هیات امنا برای انتخاب رییس جهاد دانشگاهی از میان کاندیدهای پیشنهادی به جمع بندی نهایی نرسد، می تواند بر اساس صلاحدید خود حداکثر 3 نفر دیگر را به عنوان کاندیدا معرفی کند.

انتشار این خبر را می توان از دو وجه مورد بررسی قرار داد.

نخست وجه رسانه ای؛ رسانه ها با توجه به رسالتی که بر عهده دارند، موظف هستند تا اخبار بی طرفانه به جامعه ارسال کنند.

انتشار یک خبر بر اساس شنیده ها و بی توجهی به مصوبات هیات امنای جهاد دانشگاهی نشان از تعجیل و هیجان رسانه ای دارد.

از جهت دیگر هم این موضوع را می توان مورد بررسی قرار داد؛ اگر تصمیم بر این است تا که رییس جهاددانشگاهی خارج از مصوبات و با توجه به جریان های سیاسی انتخاب شود ماهیت اصلی این نهاد برآمده از انقلاب اسلامی خدشه دار خواهد شد.


کلید واژه ها: انقلاب - انقلاب فرهنگی - انقلاب اسلامی - جهاددانشگاهی - رهبر معظم انقلاب اسلامی - دانشگاه - فرهنگ - اسلامی - رهبر معظم انقلاب - امام خمینی - فرهنگی - نهاد - دانشگاه ها - خمینی - استمرار - امام - انجمن اسلامی - نهاد انقلابی - پیام نوروزی - منصوب - تشکیل - مرداد - دانشجویان - توسط - رهبر - ستاد - پیام - استقلال - انقلابی - دهه فجر

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار با بیمه در شرکت بازرگانی شهیدی در تهران

استخدام تکنسین تاسیسات ساختمان در شرکت پویا مهر تهویه در تهران

رییس مجلس اعلای اسلامی عراق از مرکز اسلامی مسکو بازدید کرد

استخدام کارگر ساده انبار با بیمه در وحدت پارتس در خراسان رضوی

عزت و آزادگی یک ملت برخواسته از اراده «ما می توانیم« است

استخدام بازاریاب و ویزیتور در زمینه ساخت و ساز در اصفهان

درصد بالایی از ساختمان های پرخطر تهران، پاساژها و مراکز عمومی هستند

«محمدرضا محمدیوسفی» مدیرکل رسانه مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

استخدام شرکت دشت سبز پسته سیرجان

استخدام انباردار با حداقل مدرک کاردانی در شرکت بین المللی رونیکس (شورآباد)

مراکز پر رفت و آمد استان مرکزی باید ایمن سازی شود

حضور نیرو های یگان ویژه در آبادان ادامه دارد

حادثه متروپل آبادان تلنگری جدی به مدیریت های شهری کشور است

تصویر دیوارنگاره «آه آبادان» در میدان ولی عصر (عج) | متنی برای این روزهای تلخ آبادان ...

مردم در حادثه متروپل گیج شدند | چرا هنوز معلوم نیست چند نفر زیر آوارها هستند؟

سردار شهید رودکی؛ بانی ابداعات نوین عملیاتی در نیروی دریایی سپاه

از داغ آبادان و مردانِ در میدان

شهرداری نمی تواند در برابر اجرای قانون مجری ذی صلاح مقاومت کند

منتظر ترمیم کابینه از سوی رییس جمهور هستیم

آخرین وضعیت کارخانه بیواتانول باشت از زبان استاندار کهگیلویه و بویراحمد/ لزوم نهادینه شدن فرهنگ حمایت از سرمایه گذار

استخدام ادمین حضوری در سالن زیبایی شیما جاوید در فارس

ضرورت بازشناسایی و معرفی امام خمینی (ره) و قیام 15 خرداد

هیأت مردمی ترین تشکل اجتماعی و دینی و بهترین کانون برای تبیین است

اجرای بیش از 50 عنوان برنامه استانی و ملی به مناسبت دهه کرامت

استخدام خیاط راسته دوز ماهر در بافندگی تاپتکس در البرز

حماسه مردم گیلانغرب در دوران دفاع مقدس فراموش نشدنی است

استخدام شرکت خدمات ماساژ طبی اسپیتمان آسا

«تار و تاریخ» به تابلوی «گُرُهده» رسید/ روایت آقای نوازنده

منتظر ترمیم کابینه از سوی رییس جمهور هستیم/ لازم است 3-4 وزیر، یک معاون و چند استاندار تغییر کنند

استخدام شرکت توس الکتریک باتیس

استخدام منشی در کلینیک روانشناسی ارگانیک مایندد

ویژگی های شخصیتی امام خمینی بررسی می شود

رییس کل دادگستری اصفهان دستور آزادسازی کامل و سریع حریم و بستر زاینده رود را صادر کرد

استخدام شرکت پارس داوین

«جنگ های صلیبی» در بازار کتاب

وقتی منفعت فدای حرفه ای گری می شود/تبریز مستعد تکرار متروپل

رقابت دوم آزمونگران فنی و حرفه ای خوزستان برای تعیین صلاحیت

تور جهانی دوچرخه سواری جیرودیتالیا / پیشتازی هیندلی استرالیایی در مرحله 20

اجرای سه زبانه احسان یاسین در عصرجدید

پایتخت عزادار مردم آبادان است | رونمایی از دیوارنگاره «آه آبادان» در میدان ولی عصر (عج)

ره پیک: نظارت شورای نگهبان «نظارت مؤثر» است

ایران می تواند محور فعالیت های فناورانه و فرهنگی در منطقه باشد

بیش از 30 مورد مکاتبه و دستور قضایی به شهرداران مناطق تهران در رابطه با ساختمان های ناایمن در سال 1400

چیستی و جایگاه عقلانیت در معنویت دینی ومعنویت سکولار بررسی می شود

باید به سمت استاندارسازی مسابقات قرآن پیش برویم

استخدام سرپرست فروش تلفنی با حقوق بالای 10 میلیون در شرکت رایا برتر یکتاصد

ناملایمات نسبت به دین قابل تحمل نیست

تاکید بر اهمیت مهارت آموزی و اوقات فراغت جوانان

غبار مظلومیت و غربت از چهره غدیر زدوده شود

فیلم| موج سواری روی موج خون در متروپل

سید عزت الله ضرغامی: به دنبال گردشگری کم هزینه بین ایران و تاجیکستان هستیم

ناگفته هایی از قتل میترا استاد همسر شهردار سابق تهران

راه های تقویت همکاری های ستاد اقامه نماز آذربایحان شرقی و تبلیغات اسلامی تبریز بررسی شد

آغاز مصاحبه عملی 1400 نفر از مبلغین مدارس امین اصفهان

تاکید بر همکاری مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه

تصاویر/ سفر مدیر حوزه علمیه آذربایجان غربی به خوی

ورود وزارت اطلاعات به یک احتکار بزرگ

استخدام نیروی مسلط به اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق در گروه سیوان کارنو

استخدام نیروی ظرفشوی برای یک رستوران در تهران

وزیر ارتباطات عازم ژنو می شود

استخدام شرکت هیدروازما پارسه

وجهه مردمی همایش اربعین حفظ شود/خدمت به زائر را فرصت بدانیم

شرایط آزمون استخدام شرکت پخش فراورده های نفتی منطقه هرمزگان

دادستان کل: نمی توانیم چراغ دست بگیریم که ببینیم کدام ساختمان ناایمن است!

عضو هیات رییسه مجلس : منتظر ترمیم کابینه از سوی رییس جمهور هستیم / سه چهار وزیر باید تغییر کنند

سند جدایی سحر دولتشاهی و همایون شجریان رو شد!

رییس جمهور تاجیکستان راهی ایران شد

6 مددجو و تمامی بانوان زندانی با محکومیت مالی در جریان بازدید رییس کل دادگستری سمنان از زندان مرکزی استان آزاد شدند

ایجاد «سامانه ملی مدیریت شوراها» با ابلاغ رییس جمهور کلید خورد

هادی بیگی نژاد: انتخاب مدیران برعهده دولت است

«صنعت بر فراز سنت» کتابی برای مردم شناسان، جامعه شناسانِ توسعه، و کنشگران محیط زیست

معرفی 30 کتاب برتر تاریخ شفاهی دفاع مقدس در سال 1400 +اسامی

استخدام شرکت رعد توان الکتریک

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت همکار کارتن صفادشت از البرز

رییس سازمان بسیج رسانه استان اصفهان منصوب شد

استخدام حراست با بیمه،بیمه تکمیلی در فکور مغناطیس اسپادانا در اصفهان

پیاده روی اربعین فرصتی برای انتقال پیام انقلاب به سراسر دنیا است

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت همکار کارتن صفادشت در تهران

همکاری های اقتصادی بوشهر با قطر تقویت می شود

استخدام پرسشگر میدانی آقا بصورت نیمه وقت در تهران

اسامی 61 روانشناس نما و 32 صفحه غیرمجاز روانشناسی

ضرورت تقویت رصدخانه تهدیدات صوتی درحوزه پدافند غیر عامل

منشور امیر را از رادیو معارف بشنوید

براساس شیوه نامه جدید؛ نظام بودجه ریزی سازمان ها مبتنی بر عملکرد می شود

حقوق نمایندگان مجلس چقدر است؟/ خصولتی سازی بلای جان خصوصی سازی!

نکوداشت هفتادمین سال تالیف کتاب «منتخب الاثر» برگزار می شود

درصد اهدای عضو در کشور کاهش یافته است

فیلم/ ماجرای تحقیق و تفحص از ایمیدرو از زبان مدیران سابق

برنامه های بزرگداشت سی وسومین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب در آذربایجان شرقی

مدیر حناچی در شهرداری تهران در وزارت کشاورزی دولت رییسی!

مرور سابقه مبارزاتی مرضیه حدیدچی در «سرچشمه»

محمدصادق نیک گستر معرفی 30 کتاب برتر تاریخ شفاهی||| دفاع مقدس در سال 1400

صفحه نخست سایت دفتر نشر آثار رهبر انقلاب سیاه پوش شد

همه ما داغدار حادثه متروپل هستیم/ رسیدگی و حضور به موقع مسئولان اعتماد را به مردم خوزستان و کشور برمی گرداند

استخدام شرکت الکانیرو

اجرای فاز اول پروژه معرفی کاخ نیاوران با فناوری های نوین

رسیدگی به 35فقره تخلفات حمل و نقل جاده ای مازندران

بهترین زمان سفر به استانبول از نظر آب و هوا و فستیوال چه زمانی است؟!🌤️🌧️

امام جمعه همدان خواستار برخورد جدّی با متخلفان حادثه آبادان شد

کلمبیایی ها امروز رییس جمهور خود را انتخاب می کنند

سرنوشت یک نهاد انقلابی در آستانه دهه فجر

سرنوشت یک نهاد انقلابی در آستانه دهه فجر