موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - يحيي گل محمدي - تامين منابع مالي - مارال فرجاد - جمهوري اسلامي - متناسب سازي - مريم اميرجلالي - طرح رتبه بندي معلمان - بيمه شخص ثالث - اردوي تيم ملي - افزايش مرخصي زايمان زنان شاغل - بندر نوشهر - شهر مهران - بورخا مايورال - حسين كلاني - آباژور - پيروزي انقلاب اسلامي ايران - بافت تاريخي يزد - اتهامات سياسي - پورگليان - محمد حسين محمدي - ليگ دسته 3 - مركز رشد پارك فناوري پرديس

مطالب مرتبط:
معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت
تداوم سرمایه گذاری و حمایت از شرکت دانش بنیان پیگیری می شود
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس
تخریب 159 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در جاده چالوس
دانش آموزان زاهدانی اغازسال تحصیلی را مزین به یادشهدا کردند
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 07:452021-09-28اقتصادي

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت


معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف حوزه اکتشافات معدنی مانند تولید نرم افزارها، - دنیای معدن - معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف حوزه اکتشافات معدنی مانند تولید نرم افزارها، ابزارهای دورسنجی و پردازش داده ها حضور مفیدی دارند، بر همکاری آنها در این بخش تاکید کرد و گفت: این در حالی است که اکتشافات تحت الارضی کم انجام شده و یکی از مهمترین ابزارهای آن مطالعات ژئوفیزیک هوایی است که تاکنون کمتر از 700 هزار کیلومتر خطی انجام شده و نیاز به 2میلیون و750 هزار کیلومتر خطی داریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای معدن، حدود 68 نوع ماده معدنی، 37 بیلیون تن ذخایر کشف شده و 57 بیلیون تن ذخایر بالقوه موجب شده است تا ایران در سال 2014 در میان 15 قدرت معدنی جهان قرار گیرد و کشوری با سابقه حدود 4 هزار ساله معدنکاری، کار اکتشافات سطحی در آن بسیار انجام شده و بسیاری از مواد معدنی قابل شناسایی، شناسایی شده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معتقد است که مواد معدنی سطحی همچنان وجود دارد و کشور همچنان جا برای مطالعات بیشتر برای شناسایی مواد معدنی سطحی دارد و بر تغییر مقیاس مطالعات در این حوزه تاکید دارد.

وی علاوه بر آن بر ضرورت دستیابی به اطلاعات در زمینه اکتشافات تحت الارضی تاکید دارد و یادآور می شود که رفع موانع، انجام اکتشافات تحت الارضی، توجه به فرآوری و رفع مشکلات آزمایشگاهی می تواند در شکوفایی این صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد.

ما هنوز اطلاعات زیادی از اکتشافات تحت الارضی نداریم مهندس محمدباقر دری، معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از روزی که فکر پیدا کردن ماده معدنی به ذهن مکتشف وارد می شود تا رسیدن به معدن و استخراج آن، مراحل بسیاری باید طی شود، افزود: مراحلی چون "شناسایی"، "پی جویی"، "اکتشاف عمومی" و "تفصیلی" دارای مقیاس کاری خاصی مانند "یکصدهزارم"، "بیست هزارم"، "دو هزارم" و "پانصدم" هستند، ضمن آنکه هر کدام از این مراحل ابزارها و وسایل خاص خود را می طلبد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال وقتی مکتشفی برای شناسایی یک ماده معدنی اقدام می کند، اولین ابزار او، نقشه زمین شناسی مناسب است تا بر اساس آن دریابد که لایه های سنگ و سازندهای مختلف، در چه زمانی و در چه مکانی، چگونه گسترده شده است؛ چرا که نوع سنگ و زمان آن بیانگر مستعد بودن آن مکان برای دارا بودن یک ماده معدنی به شمار می رود.

این مرحله با عنوان مرحله "شناسایی" نامگذاری شده است.

دری، اضافه کرد: بعد از آنکه برآورد اولیه درباره نوع ماده معدنی در محل مورد نظر انجام شد، ضمن بازدید از منطقه، نمونه برداری از مناطق مستعد انجام خواهد شد و در صورتی که در این مرحله به منطقه امیدبخش برخورد شد، اقدام به "پی جویی" می شود که طی آن علاوه بر بررسی نقشه های یکصدهزار منطقه، با استفاده از داده های ماهواره ای و داده های ژئوفیزیک هوایی، داده های زمین شناسی اقتصادی و ژئوشیمی پردازشی پردازش انجام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه برخی از مواد معدنی دیداری است و قادر به دیدن آثار آن بر سطح زمین هستیم و برخی دیگر غیر دیداری است، خاطر نشان کرد: بهترین ابزار برای شناسایی مواد معدنی غیر دیداری، اکتشافات ژئوشیمیایی است؛ چرا که در این روش، بر اساس رخنمون ‎های سنگ، آبراه ها، اقدام به نمونه گیری خواهد شد و زمانی که اثری از ماده معدنی در نمونه ها مشاهده شد، آن منطقه مستعد یا آنومال از نظر معدنی معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این مطالعات، آن مناطقی که از نظر ژئوشیمیایی مستعدتر باشد، تعداد بیشتری نمونه گیری صورت خواه گرفت، ادامه داد: در این مطالعات در صورتی که وجود منطقه مستعد به اثبات رسید، مقیاس کار بزرگتر خواهد شد و تعداد نمونه گیری ها بیشتر می شود و در نهایت یک اثر معدنی کشف خواهد شد.

دری، با تاکید بر اینکه همه مناطقی که برای بار اول، ماده معدنی یافت شود، به عنوان یک پتانسیل معدنی معرفی می شوند، اظهار کرد: با انجام تست های راستی آزمایی، در مناطق مستعد بررسی بیشتری با استفاده از تهیه نقشه بزرگ مقیاس تر، ژئوفیزیک زمینی و حفریات انجام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: در ایران با سابقه حدود 4 هزار سال سابقه معدنکاری، کار اکتشافات سطحی بسیار انجام شده و بسیاری از مواد معدنی قابل شناسایی، شناسایی شده است؛ ولی به این صورت نیست که دیگر مواد معدنی در سطح وجود نداشته باشت، بلکه در کشور همچنان جا برای مطالعات بیشتر برای شناسایی مواد معدنی سطحی وجود دارد؛ چرا که در کشور مطالعات بر اساس نقشه های یکصد هزار و در روش ژئوشیمیایی با نواقصی در سطح یکصد هزار انجام شده و نیاز است که مقیاس مطالعات در سطح تغییر کند و در مقیاس های یک پنجاه هزار که در دست کار سازمان زمین شناسی قرار دارد، اجرایی شود.

وی یادآور شد: علاوه بر آن ما هنوز اطلاعات زیادی از عمق نداریم و اکتشافات تحت الارضی کم انجام شده است.

یکی از بزرگترین و مهمترین ابزارهای مورد استفاده در مطالعات تحت الارضی، مطالعات ژئوفیزیک هوا است.

این مطالعات چندین سال است که در کشور آغاز شده است، به طوری که تاکنون کمتر از 700 هزار کیلومتر خطی انجام شده، ولی حداقل نیاز کشور بالغ بر 2میلیون و750 هزار کیلومتر خطی است.

به گفته این مقام مسوول، وسعت زیادی از مناطق مستعد معدنی کشور تحت این مطالعات قرار نگرفته است؛ از این رو در برنامه های آتی سازمان، اجرای مطالعات ژئوفیزیک هوایی است.

البته در این امر از روش های مختلف ژئوفیزیک زمینی استفاده می شود.

ضرورت توجه به اکتشافات عمقی زمین دری، با بیان اینکه ما باید به سمت اکتشافات معدنی در عمق زمین حرکت کنیم، خاطر نشان کرد: ابزار این کار در وهله اول ژئوفیزیک هوایی است و بعد از آن باید از روش های ژئوفیزیک زمینی و حفاری بهره مند شویم و در تمامی این مراحل اکتشاف گر و زمین شناس باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی اختصاص بودجه لازم برای اجرای مراحل اکتشاف مواد معدنی را از دیگر ضروریات این حوزه نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن نیاز است تا در قوانین و مقررات تغییراتی ایجاد شود تا بخش خصوصی، علاقه مند به حضور در این حوزه شود و بتواند در زمینه اکتشاف سرمایه گذاری کند و از عواید آن بهره مند شود.

دری تاکید کرد: تحقق این امر مستلزم آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین مجلس شورای اسلامی نیز این مسیر را برای فعالیت بیشتر سازمان زمین شناسی و مشارکت بخش خصوصی در عرضه معدن هموار کند تا بتوانند وارد میدان شوند.

خوشبختانه در سال جاری با هماهنگی خوب و توافق بین سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی، سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی و معاونت معدنی وزارت صمت قدم های خوبی برداشته شده است.

به گفته دری، انجام عملیات ژئو شیمی، تهیه نقشه های زمین شناسی کوچک مقیاس، فرآیند پر هزینه و وظیفه حاکمیتی هست که از سوی سازمان زمین شناسی انجام می شود، ولی بخش خصوصی برای آنکه بتواند در این عرصه وارد شود، باید سود آن نیز تامین شود.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی با ابراز تاسف از اینکه انجام امور اکتشاف در مرحله اکتشاف عمومی وتفصیلی با موانع اداری دست وپا گیر همراه است، یادآور شد: اگر در نقطه ای ماده معدنی یافت شود، هر کدام از این مواد مشکلات خاص خود را دارند و موانعی از سوی سازمان جنگل ها و منابع طبیعی، سازمان محیط زیست، سازمان آب، سازمان میراث فرهنگی، معارضان محلی و سایر ارگان ها ایجاد خواهد شد، به طوری که گاه امکان فعالیت وجود ندارد و سرمایه گذار از کار خود بهره نمی برد.

دری با بیان نقش شرکت های دانش بنیان در این زمینه، گفت: قطعا شرکت های دانش بنیان در این زمینه مؤثر هستند، چرا که امروزه در زمینه های مختلف این حوزه چون نرم افزارها، ابزارهای دورسنجی، روش های برداشت، کانه آرایی، پردازش داده ها و حفاری، این شرکت ها حضور مفیدی دارند و ما در بخش هایی به آنها نیازمندیم.

اولویت بندی برای اکتشافات معدنی وی در پاسخ به این سوال که برای توسعه اکتشافات معدنی اولویت با کدام یک از مواد معدنی است، توضیح داد: اولویت بندی در این زمینه بسته به نیاز صنعت و کشور است، بر این اساس تهیه خوراک برای صنایع ذوب آهن از جمله آنها است و غالب اکتشافاتی که برای آهن انجام داده ایم، در سطح زمین بوده است و به نظر می رسد که ما تا چند سال آینده دچار کمبود سنگ آهن خواهیم شد.

دری، اکتشاف طلا را از دیگر زمینه های اولویت دار در بخش اکتشافات معدنی نام برد و اظهار کرد: ما در این زمینه جای کار بسیاری داریم، علاوه بر آن ایران در زمینه املاح تبخیری از نظر گسترش سازندهای تبخیری و گنبدهای نمکی، یکی از کشورهای نمونه دنیا است، ولی در زمینه اکتشاف و بهره برداری از این ذخیره، عقب هستیم.

موادی چون بوکسیت، فسفات، عناصر نادر خاکی، کرومیت، سرب و روی و مس از اهمیت خاص برخوردارند.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی خاطر نشان کرد: در آینده نیز لیتیوم می تواند به یک عنصر استراتژیک تبدیل شود که این منبع احتمالا در کشور است، ولی یک اکتشاف اصولی و علمی برای این ماده معدنی صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: ما برای اکتشافات مواد غیر فلزی اقدام زیادی انجام نداده ایم، در صورتی که به مراتب اکتشافات غیر فلزی و فرآوری آن از صنعت آن سودآورتر است.

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری وسیع است و زمینه کاری در حوزه معدن بسیار زیاد، گفت: ما به عنوان سازمان زمین شناسی در شروع تهیه نقشه های یک پنجاه هزارم گام برداشتیم و اگر نقشه های اکتشافی سیستماتیک نهایی شود، سرنوشت بسیاری از مواد معدنی در کشور تغییر خواهد کرد و تحول بسیار بزرگی صورت خواهد پذیرفت.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به وضعیت فرونشست بر ذخایر معدنی، تاکید کرد: پدیده فرونشست بر روی بعضی از مواد معدنی از قبیل شورابه ها، سطح آب در معادن زیر زمینی و پایداری تونل ها می تواند اثرگذار باشد.

دری تاکید کرد: رفع موانع ذکر شده، اکتشافات تحت الارضی، توجه به فرآوری، رفع مشکلات آزمایشگاهی، حذف دوباره کاری و موازی کاری و حمایت از فعالین عرصه اکتشاف می تواند در شکوفایی این صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد.

ایسنا
کلید واژه ها: اکتشافات معدنی - اکتشاف - اکتشافات - شرکت های دانش بنیان - سازمان زمین شناسی - دانش بنیان - معدن - معدنی - شرکت های دانش - زمین شناسی - زمین - بنیان - مطالعات - کیلومتر - ژئوفیزیک هوایی - دانش - دانش بنیان ها - سازمان - تولید - مختلف - معاون - ذخایر - نیاز - هزار - ژئوفیزیک - شرکت - حوزه - همکاری - یکی از - سال 2014

آخرین اخبار سرویس:
بازار برق در کشور ایجاد شود/ایجاد بزرگترین شهرک نیروگاهی ایران در کرمان

افزایش قیمت لوازم خانگی لغو شد/قیمت ها به قبل برگشت

روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400

دوراهی واکسن زدن یا نزدن! +فیلم

خبری از افزایش قیمت بنزین نیست؟

آسان ترین روش خرید بیت کوین در ایرانیکارت!

توزیع سه هزار جعبه نوغان در مازندران/ بازدید رییس سازمان از نوغانداری قائمشهر

لزوم استفاده از فن آوری های جدید برای تسطیح اراضی کشاورزی

جلسه کمیته تخصصی تسهیل و رفع موانع تولید کشاورزی مازندران برگزارشد

4000 تن گوشت سفید در بابل تولید شد/ ارزش اقتصادی 1000 میلیاردی

افزایش 8/9 درصدی تردد در محور های برون شهری

در چه مواقعی تزریق یک دوز واکسن بهتر از دو دوز آن می باشد؟

افزایش نرخ رسمی پوند و یورو، دلار ثابت ماند

کیش میزبان نخستین نمایشگاه و همایش نفت، گاز، پتروشیمی

بهره برداری از 122 واحد مسکن ایتام روستایی در هرمزگان

تلاش ما در بیمه تعاون، جلب رضایت بیمه شدگان و بیمه گذاران و تبدیل شدن به یک برند قوی است/ در حال توسعه محصول بیمه های زندگی هستیم + فیلم

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو آغاز شد +جدول قیمت

ودی پیشنهاد افزایش سرمایه می دهد

گنجینه شعبه بانک مرکزی عراق کشف شد! +فیلم

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا امروز 29 مهر 1400+ جدول

قیمت سکه، طلا و دلار پنجشنبه 29 مهر 1400

کریستیانو رونالدو برای دوست دخترش سنگ تمام گذاشت!

وقتی مشکل 18 ساله شهرک صنعتی بندرترکمن با ورود قوه قضاییه حل می شود

صادرات 11 میلیون دلاری صنایع دستی همدان

افزایش 19درصدی فوتی های کرونا در شهریار/ زنگ خطر تعطیلی پروژه بیمارستان امام خمینی(ره)

صادرات 11 میلیون دلار صنایع دستی همدان

حذف قیمت دستوری و سهمیه از محصولات پتروشیمی در دستور کار است

صادرات 426 میلیون دلاری پسته در نیمه نخست امسال

وزیر نفت صرفه جویی در مصرف انرژی را به دستگاه های تابعه ابلاغ کرد

تارا، دناپلاس توربو دستی و اتوماتیک، 207 پانوراما، در نهمین پیش فروش 1400

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو 29 مهر 1400

زمان دقیق ثبت نام وام ضروری 12 میلیونی بازنشستگان + نحوه و سایت ثبت نام و جزییات

24 کیلومتر از محور رازی - خوی بهسازی شد

نرخ رسمی 26 ارز افزایش یافت / ‬ کاهش نرخ 7 ارز

طلای جهانی در مسیر صعود

اخرین قیمت دلار(29 مهر)

استاندار هرمزگان؛ استفاده از ظرفیت نیرو های اهل سنت در مسئولیت های مدیریتی

سیگنال نرخ ارز برای بورس

کلنگ زنی ساخت 48 واحد مسکن مددجویان سروآبادی

حمایت صندوق پژوهش و فناوری از محصولات دانش بنیان

درآمد صداوسیما از هزار میلیارد فراتر رفت!

برداشت ماهیان پرورشی در بهبهان

شیوع کرونا در شمال چین؛ پروازها لغو و مدارس تعطیل شد

مصرف بیش از 1 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در سال جاری

دولت ارز را به دو برابر قیمت میفروشد تا خلق پول نکند!

عربستان: بحران جهانی گاز با تولید بیشتر نفت اوپک پلاس حل نمی شود

جزییات ثبت نام طرح جهش مسکن

سیگنال نرخ ارز برای بورس/ نرخ سود بانکی چه می شود؟

در آمد نجومی کارگزاران بورسی خبرساز شد

چند نفر از جوانان توانستند وام ازدواج بگیرند؟

صرفه جویی 43 میلیاردی در شرکت پتروشیمی مروارید بوشهر

برداشت کدو حلوایی از مزارع شهرستان مشگین شهر

فراخوان جذب هیات علمی در پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی

خبری از افزایش قیمت بنزین نیست

معرفی فرصت های سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی ایران در کیش

آغاز پیش فروش یک ساله 6 محصول ایران خودرو

پیش فروش محصولات ایران خودرو آغاز شد +جدول قیمت

صید میگوی سفید آزاد شد/ شناورها به سم پاش تجهیز شوند

قیمت انواع نهاده های دامی و محصولات کشاورزی 29 مهر 1400

خروج 171 میلیارد دلار سرمایه از کشور در 16 سال

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی: واردات محصول نهایی لوازم خانگی فارغ از ماهیت کشور مقصد ممنوع است

پیش فروش 6 محصول ایران خودرو به مدت 4 روز

چوب گرانی لای چرخ لاستیک/ افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت تایر (فیلم)

افزایش مبلغ وام ضروری بازنشستگان/ ثبت نام وام برای بازنشسته ها از شنبه اول آبان ماه 1400

افتتاح مسیر ریلی کاسپین، دستاوردی مهم در جایگاه ترانزیت بین المللی ایران

آماده سازی بیش از 15هزار تن گندم بذری برای کشت پاییزی در خوزستان

شهرداری خرمشهر 400 میلیارد ریال کمبود بودجه دارد

تداوم افزایش طلای جهانی

تکلیف طرح جامع شهری مشخص شود/ همدان در حوزه منابع جزو شهرهای ضعیف است

بخش کشاورزی هنوز اقتصادی و سودآور نیست

تبدیل 21 کیلومتر شبکه سیمی برق به کابل خود نگهدار در اهواز

شهرستان تفتان قابلیت تبدیل به قطب پرورش ماهی را دارد

طعنه علی جنتی به ترکیب جدید هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی!

ثبت نام متقاضیان مسکن در طرح جهش تولید مسکن

صادرات 380 میلیون دلاری کالا از خراسان جنوبی

ثبت نام پیش فروش ایران خودرو امروز 29 مهر 1400 +لینک ثبت نام

تصاویر| سفر معاون وزیر صمت به سمنان

بازار پرتلاطم اجاره و کشتی شکسته مستاجران / ساز و کاری برای کنترل اجاره بها وجود ندارد

یارانه جدیدی که سازمان هدفمندی واریز کرد

ببینید | جدیدترین تصاویر از یوزپلنگ مادر و توله هایش در پارک ملی توران

قیمت گوشی های پرفروش بازار موبایل ایران پنجشنبه 29 مهر

6.5 میلیون تن کالا توسط ناوگان جاده ای آذربایجان غربی جابجا شد

تفاوت بلیچینگ هوم و آفیس ( مقایسه بلیچینگ در خانه و مطب )

سیگنال نرخ ارز برای بورس/ نرخ سود بانکی چه می شود؟

ثبت نام متقاضیان امریه برای اعزام

تاثیر منفی کرونا بر ورزش همگانی

تجاوز به حریم شبکه ها و دستکاری تجهیزات برق دغدغه جدی در بردسکن

جزییات ثبت نام طرح جهش مسکن

تدوین راهبرد هایی برای رونق اقتصادی در منطقه آزاد انزلی

نرخ ارز آزاد در 29 مهرماه

صید میگوی سفید آزاد شد/ شناورها به سم پاشی تجهیز شوند

حفر یک حلقه چاه آب شرب در روستای تیجرد ابرکوه

راننده با ماشین

بریتانیا به دنبال فرصت های تازه سرمایه گذاری

کاهش قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه 29 مهر

معابر کرمانشاه ه به صورت مکانیزه تنظیف می شوند

پول های گمشده بانک مرکزی عراق پیدا شد + عکس

9.6 میلیون تن نهاده دامی در سامانه بازارگاه توزیع شد

آخرین قیمت پراید در بازار

دیدار و گفتگوی رییس جمهور با صادرکنندگان به مناسبت روز ملی صادرات

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت