موضوعات داغ: - ترلان پروانه - آيت الله صافي - مجمع تشخيص مصلحت - رتبه بندي معلمان - انتخابات هيئت رييسه - مجتمع خدمات رفاهي - كميسيون اقتصادي - باشگاه استقلال - شوراي هماهنگي - مسائل اقتصادي - رييس اتاق اصناف نهاوند - رقابت هاي تور تنيس - پليس 110 - مديركل ميراث فرهنگي - مقررات زدايي - پويه - اخلاق ديني - ائتلاف اصلاح طلبان - قانون خصوصي سازي - گفت و گوي اختصاصي - خواسته هاي مشتري - كتاب شعر - بدهي هاي پرسپوليس

مطالب مرتبط:
موفقیت یک شرکت دانش بنیان در تولید نانو مواد
تداوم سرمایه گذاری و حمایت از شرکت دانش بنیان پیگیری می شود
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس
تخریب 159 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در جاده چالوس
دانش آموزان زاهدانی اغازسال تحصیلی را مزین به یادشهدا کردند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 01:552021-09-27اقتصادي

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت


معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف حوزه اکتشافات معدنی مانند تولید نرم افزارها، - در گفت وگوی معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی با ایسنا مطرح شد معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف حوزه اکتشافات معدنی مانند تولید نرم افزارها، ابزارهای دورسنجی و پردازش داده ها حضور مفیدی دارند، بر همکاری آنها در این بخش تاکید کرد و گفت: این در حالی است که اکتشافات تحت الارضی کم انجام شده و یکی از مهمترین ابزارهای آن مطالعات ژئوفیزیک هوایی است که تاکنون کمتر از 700 هزار کیلومتر خطی انجام شده و نیاز به 2میلیون و750 هزار کیلومتر خطی داریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حدود 68 نوع ماده معدنی، 37 بیلیون تن ذخایر کشف شده و 57 بیلیون تن ذخایر بالقوه موجب شده است تا ایران در سال 2014 در میان 15 قدرت معدنی جهان قرار گیرد و کشوری با سابقه حدود 4 هزار ساله معدنکاری، کار اکتشافات سطحی در آن بسیار انجام شده و بسیاری از مواد معدنی قابل شناسایی، شناسایی شده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معتقد است که مواد معدنی سطحی همچنان وجود دارد و کشور همچنان جا برای مطالعات بیشتر برای شناسایی مواد معدنی سطحی دارد و بر تغییر مقیاس مطالعات در این حوزه تاکید دارد.

وی علاوه بر آن بر ضرورت دستیابی به اطلاعات در زمینه اکتشافات تحت الارضی تاکید دارد و یادآور می شود که رفع موانع، انجام اکتشافات تحت الارضی، توجه به فرآوری و رفع مشکلات آزمایشگاهی می تواند در شکوفایی این صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد.

ما هنوز اطلاعات زیادی از اکتشافات تحت الارضی نداریم مهندس محمدباقر دری، معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از روزی که فکر پیدا کردن ماده معدنی به ذهن مکتشف وارد می شود تا رسیدن به معدن و استخراج آن، مراحل بسیاری باید طی شود، افزود: مراحلی چون "شناسایی"، "پی جویی"، "اکتشاف عمومی" و "تفصیلی" دارای مقیاس کاری خاصی مانند "یکصدهزارم"، "بیست هزارم"، "دو هزارم" و "پانصدم" هستند، ضمن آنکه هر کدام از این مراحل ابزارها و وسایل خاص خود را می طلبد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال وقتی مکتشفی برای شناسایی یک ماده معدنی اقدام می کند، اولین ابزار او، نقشه زمین شناسی مناسب است تا بر اساس آن دریابد که لایه های سنگ و سازندهای مختلف، در چه زمانی و در چه مکانی، چگونه گسترده شده است؛ چرا که نوع سنگ و زمان آن بیانگر مستعد بودن آن مکان برای دارا بودن یک ماده معدنی به شمار می رود.

این مرحله با عنوان مرحله "شناسایی" نامگذاری شده است.

دری، اضافه کرد: بعد از آنکه برآورد اولیه درباره نوع ماده معدنی در محل مورد نظر انجام شد، ضمن بازدید از منطقه، نمونه برداری از مناطق مستعد انجام خواهد شد و در صورتی که در این مرحله به منطقه امیدبخش برخورد شد، اقدام به "پی جویی" می شود که طی آن علاوه بر بررسی نقشه های یکصدهزار منطقه، با استفاده از داده های ماهواره ای و داده های ژئوفیزیک هوایی، داده های زمین شناسی اقتصادی و ژئوشیمی پردازشی پردازش انجام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه برخی از مواد معدنی دیداری است و قادر به دیدن آثار آن بر سطح زمین هستیم و برخی دیگر غیر دیداری است، خاطر نشان کرد: بهترین ابزار برای شناسایی مواد معدنی غیر دیداری، اکتشافات ژئوشیمیایی است؛ چرا که در این روش، بر اساس رخنمون ‎های سنگ، آبراه ها، اقدام به نمونه گیری خواهد شد و زمانی که اثری از ماده معدنی در نمونه ها مشاهده شد، آن منطقه مستعد یا آنومال از نظر معدنی معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این مطالعات، آن مناطقی که از نظر ژئوشیمیایی مستعدتر باشد، تعداد بیشتری نمونه گیری صورت خواهد گرفت، ادامه داد: در این مطالعات در صورتی که وجود منطقه مستعد به اثبات رسید، مقیاس کار بزرگتر خواهد شد و تعداد نمونه گیری ها بیشتر می شود و در نهایت یک اثر معدنی کشف خواهد شد.

دری، با تاکید بر اینکه همه مناطقی که برای بار اول، ماده معدنی یافت شود، به عنوان یک پتانسیل معدنی معرفی می شوند، اظهار کرد: با انجام تست های راستی آزمایی، در مناطق مستعد بررسی بیشتری با استفاده از تهیه نقشه بزرگ مقیاس تر، ژئوفیزیک زمینی و حفریات انجام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: در ایران با سابقه حدود 4 هزار سال سابقه معدنکاری، کار اکتشافات سطحی بسیار انجام شده و بسیاری از مواد معدنی قابل شناسایی، شناسایی شده است؛ ولی به این صورت نیست که دیگر مواد معدنی در سطح وجود نداشته باشت، بلکه در کشور همچنان جا برای مطالعات بیشتر برای شناسایی مواد معدنی سطحی وجود دارد؛ چرا که در کشور مطالعات بر اساس نقشه های یکصد هزار و در روش ژئوشیمیایی با نواقصی در سطح یکصد هزار انجام شده و نیاز است که مقیاس مطالعات در سطح تغییر کند و در مقیاس های یک پنجاه هزار که در دست کار سازمان زمین شناسی قرار دارد، اجرایی شود.

وی یادآور شد: علاوه بر آن ما هنوز اطلاعات زیادی از عمق نداریم و اکتشافات تحت الارضی کم انجام شده است.

یکی از بزرگترین و مهمترین ابزارهای مورد استفاده در مطالعات تحت الارضی، مطالعات ژئوفیزیک هوا است.

این مطالعات چندین سال است که در کشور آغاز شده است، به طوری که تاکنون کمتر از 700 هزار کیلومتر خطی انجام شده، ولی حداقل نیاز کشور بالغ بر 2میلیون و750 هزار کیلومتر خطی است.

به گفته این مقام مسوول، وسعت زیادی از مناطق مستعد معدنی کشور تحت این مطالعات قرار نگرفته است؛ از این رو در برنامه های آتی سازمان، اجرای مطالعات ژئوفیزیک هوایی است.

البته در این امر از روش های مختلف ژئوفیزیک زمینی استفاده می شود.

ضرورت توجه به اکتشافات عمقی زمین دری، با بیان اینکه ما باید به سمت اکتشافات معدنی در عمق زمین حرکت کنیم، خاطر نشان کرد: ابزار این کار در وهله اول ژئوفیزیک هوایی است و بعد از آن باید از روش های ژئوفیزیک زمینی و حفاری بهره مند شویم و در تمامی این مراحل اکتشاف گر و زمین شناس باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی اختصاص بودجه لازم برای اجرای مراحل اکتشاف مواد معدنی را از دیگر ضروریات این حوزه نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن نیاز است تا در قوانین و مقررات تغییراتی ایجاد شود تا بخش خصوصی، علاقه مند به حضور در این حوزه شود و بتواند در زمینه اکتشاف سرمایه گذاری کند و از عواید آن بهره مند شود.

دری تاکید کرد: تحقق این امر مستلزم آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین مجلس شورای اسلامی نیز این مسیر را برای فعالیت بیشتر سازمان زمین شناسی و مشارکت بخش خصوصی در عرضه معدن هموار کند تا بتوانند وارد میدان شوند.

خوشبختانه در سال جاری با هماهنگی خوب و توافق بین سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی، سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی و معاونت معدنی وزارت صمت قدم های خوبی برداشته شده است.

به گفته دری، انجام عملیات ژئو شیمی، تهیه نقشه های زمین شناسی کوچک مقیاس، فرآیند پر هزینه و وظیفه حاکمیتی هست که از سوی سازمان زمین شناسی انجام می شود، ولی بخش خصوصی برای آنکه بتواند در این عرصه وارد شود، باید سود آن نیز تامین شود.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی با ابراز تاسف از اینکه انجام امور اکتشاف در مرحله اکتشاف عمومی وتفصیلی با موانع اداری دست وپا گیر همراه است، یادآور شد: اگر در نقطه ای ماده معدنی یافت شود، هر کدام از این مواد مشکلات خاص خود را دارند و موانعی از سوی سازمان جنگل ها و منابع طبیعی، سازمان محیط زیست، سازمان آب، سازمان میراث فرهنگی، معارضان محلی و سایر ارگان ها ایجاد خواهد شد، به طوری که گاه امکان فعالیت وجود ندارد و سرمایه گذار از کار خود بهره نمی برد.

دری با بیان نقش شرکت های دانش بنیان در این زمینه، گفت: قطعا شرکت های دانش بنیان در این زمینه مؤثر هستند، چرا که امروزه در زمینه های مختلف این حوزه چون نرم افزارها، ابزارهای دورسنجی، روش های برداشت، کانه آرایی، پردازش داده ها و حفاری، این شرکت ها حضور مفیدی دارند و ما در بخش هایی به آنها نیازمندیم.

اولویت بندی برای اکتشافات معدنی وی در پاسخ به این سوال که برای توسعه اکتشافات معدنی اولویت با کدام یک از مواد معدنی است، توضیح داد: اولویت بندی در این زمینه بسته به نیاز صنعت و کشور است، بر این اساس تهیه خوراک برای صنایع ذوب آهن از جمله آنها است و غالب اکتشافاتی که برای آهن انجام داده ایم، در سطح زمین بوده است و به نظر می رسد که ما تا چند سال آینده دچار کمبود سنگ آهن خواهیم شد.

دری، اکتشاف طلا را از دیگر زمینه های اولویت دار در بخش اکتشافات معدنی نام برد و اظهار کرد: ما در این زمینه جای کار بسیاری داریم، علاوه بر آن ایران در زمینه املاح تبخیری از نظر گسترش سازندهای تبخیری و گنبدهای نمکی، یکی از کشورهای نمونه دنیا است، ولی در زمینه اکتشاف و بهره برداری از این ذخیره، عقب هستیم.

موادی چون بوکسیت، فسفات، عناصر نادر خاکی، کرومیت، سرب و روی و مس از اهمیت خاص برخوردارند.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی خاطر نشان کرد: در آینده نیز لیتیوم می تواند به یک عنصر استراتژیک تبدیل شود که این منبع احتمالا در کشور است، ولی یک اکتشاف اصولی و علمی برای این ماده معدنی صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: ما برای اکتشافات مواد غیر فلزی اقدام زیادی انجام نداده ایم، در صورتی که به مراتب اکتشافات غیر فلزی و فرآوری آن از صنعت آن سودآورتر است.

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری وسیع است و زمینه کاری در حوزه معدن بسیار زیاد، گفت: ما به عنوان سازمان زمین شناسی در شروع تهیه نقشه های یک پنجاه هزارم گام برداشتیم و اگر نقشه های اکتشافی سیستماتیک نهایی شود، سرنوشت بسیاری از مواد معدنی در کشور تغییر خواهد کرد و تحول بسیار بزرگی صورت خواهد پذیرفت.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به وضعیت فرونشست بر ذخایر معدنی، تاکید کرد: پدیده فرونشست بر روی بعضی از مواد معدنی از قبیل شورابه ها، سطح آب در معادن زیر زمینی و پایداری تونل ها می تواند اثرگذار باشد.

دری تاکید کرد: رفع موانع ذکر شده، اکتشافات تحت الارضی، توجه به فرآوری، رفع مشکلات آزمایشگاهی، حذف دوباره کاری و موازی کاری و حمایت از فعالین عرصه اکتشاف می تواند در شکوفایی این صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اکتشافات معدنی - اکتشاف - سازمان زمین شناسی - اکتشافات - دانش بنیان - شرکت های دانش بنیان - زمین شناسی - دانش بنیان ها - شرکت های دانش - مطالعات - بنیان - معدنی - زمین - سازمان - دانش - معاون - کیلومتر - ژئوفیزیک هوایی - نیاز - تولید - تغییر - مختلف - معادن - هزار - ژئوفیزیک - شرکت - صنعت - حوزه - همکاری - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار در اتحادیه تعاونیهای مصرف فرهنگیان ایران در تهران

استخدام مونتاژکار و کارشناس بازرگانی در شرکت تولیدی و صنعتی امیرنیا

آیا تبلیغات برای کسب و کارهای نوپا منطقی است؟

قیمت رهن و اجاره آپارتمان درمحدوده سلامت

روزهای خوش در انتظار سهام شرکت خودروساز

زمان احتمالی اختصاص سهام عدالت به جاماندگان

اتصال 41 جایگاه سوخت خوزستان به سامانه هوشمند

استخدام تریدر ارز دیجیتال و فارکس در هلدینگ ماکان در اصفهان

بسته بندی لوازم آشپزخانه

چرا واکسن گریزی و واکسن ستیزی؟

صالح آبادی: بازار ارز متعادل است

کاهش 28 میلیارد مترمکعب از منابع آب تجدیدشونده کشور

حاتم بخشی های میلیاردی شهرداری سمنان/ سهم قابل توجه نورچشمی های شهردار از کیسه مردم!

قیمت انواع کفپوش و پارکت در بازار + جدول

ماجرای رویکرد تازه صداوسیما در پرداختن به یک خبر

اختصاص 130 میلیارد ریال تسهیلات به امور دانش بنیان در کردستان

کمک 6.3 میلیون دلاری ژاپن به ایران از طریق WHO برای مقابله با کرونا

نهضت ملی مسکن به «پردیس» می رسد؟

ضرورت بازنگری در دستورالعمل شناسایی اهلیت معدنکاران

دو وظیفه دولت در حمایت از تولید داخل

گرانی 100 درصدی در کم تر از 5 ماه! +عکس

افزایش عرضه مسکن های «کوچک متراژ» در منطقه 13

برداشت اشتباه در بازار دلار

علل و پیامد های نابرابری های نژادی در سیستم عدالت کیفری آمریکا

استخدام 9 عنوان شغلی در شرکت فناوری بسته بندی ویرا شایگان در اصفهان

گرانی 100 درصدی تنها در 5 ماه! +عکس

تغییر ساعات طرح ترافیک تهران از 10 آبان +جزییات

اعلام جزییات توافق ایران و ترکمنستان

چه کنیم تا در دوران بارداری با همسرمان دعوایمان نشود؟

گرانی 100 درصدی تنها در 5 ماه!

تمام جایگاه های بنزین آذربایجان غربی وارد مدار شدند

تسریع در اجرای طرح انتقال آب از دریا به فلات مرکزی

استخدام پشتیبان فروش با حقوق توافقی، پاداش، بیمه و بیمه تکمیلی از البرز

ببینید: فیلیمو در 5 ماه 100 درصد گران کرد

کار در منزل

پیش بینی رییس بانک مرکزی درباره بازار ارز

صاحبخانه شدن در منطقه مجیدیه تهران چقدر خرج دارد؟

افزایش دو برابری اشتراک سرویس پخش آنلاین سریال +عکس

زندگی 80 هزار خرم آبادی در سکونتگاه های غیر رسمی/ ضرورت قانون گذاری و ورود جدی مسئولان

فیلیمو در کمتر از 5 ماه 100 درصد گران کرد! +عکس

قیمت ماشین ام وی ام، روی موج نوسان بازار

ام تی ان، دومین اپراتور ارتباطی در بین کارفرمایان برتر جهان شناخته شد

مدیرعامل جدید شستا: فساد را تحمل نمی کنم

پرداخت 666 میلیارد ریال غرامت به کشاورزان آذربایجان شرقی

استخدام کارمند اداری دفتری با بیمه، پاداش، عیدی و سنوات در تهران

افزایش دو برابری اشتراک فیلیمو در کم تر از 5 ماه! +عکس

اوضاع بازار ارز از نگاه رییس کل بانک مرکزی/اعلام برنامه های مهار تورم

احتمال گرانی روغن نباتی در نیمه دوم سال 1400

گرانی 100 درصدی اشتراک فیلیمو در کم تر از 5 ماه! +عکس

بنزین خورترین خودروهای داخلی کدام هستند؟ | ضعف سبد سوختی در خودروسازها

بارش های سالیانه در استان قزوین 45 درصد کاهش داشته است

افزایش 100درصدی هزینه Filimo در کم تر از 5 ماه! +عکس

جدول قیمتی تلفن های همراه برند اپل

جوجه گنجشک ها منتظر آخر پاییز باشند

گفتگو با جانباز 70 درصد محله سرافرازان | یادگاری از روز های آخر جنگ

23 درصد تقاضا های طلاق در مشهد به سازش ختم شد

خودروی تازه وارد هندی با دو رکورد داخلی و جهانی/ وزیرانی سبک تر از پراید 111 (+عکس)

فال روزانه 6 آبان 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 6 آبان 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 6 آبان 1400

قیمت طلا امروز 6 آبان ماه 1400 + جدول

استخدام مدیر فروش، سرپرست فروش، کارشناس ارشد فروش و گرافیست با بیمه- گیلان

نرخ ارز آزاد امروز 6 آبان ماه 1400 + جدول

استخدام مونتاژکار و جوشکار با بیمه، حق تخصص، سرویس ایاب ذهاب در شیراز

کار در منزل «بسته بندی»

قیمت سکه امروز 6 آبان ماه 1400 + جدول

درباره حکم تخلیه ملک و نحوه صدور و اجرای آن

دبیر انجمن تولیدکنندگان زنجیره ای گوشت مرغ: ستاد تنظیم بازار نرخ مصوبه مرغ را اعلام نکرده است

افت شاخص بورس به یک میلیون واحد جدی است؟

اعلام جزییات توافق ایران و ترکمنستان؛ از سوآپ گازی تا انتقال برق

7 ایرلاین متخلف و گرانفروش جریمه شدند

جهرمی: طرح حذف کارت سوخت و ادغامش در کارت های بانکی را سال 97 کلید زدیم و به اتمام رسید؛ اکنون همه زیرساخت ها برای اجرایی شدن طرح آماده است

فقط 2 درصد از ثروت ایلان ماسک، مشکل گرسنگی جهان را حل می کند!

فروشگاه زنجیره ای افق کوروش؛ پیشرو در مسیر آینده ای روشن

شرایط ثبت نام وام 450 میلیون تومانی برای مستأجران

پیشنهاد آذری جهرمی به دولت برای حذف کارت سوخت

پوتین دستور افزایش صادرات گاز به اروپا را صادر کرد

رعیتی فرد، رییس سازمان بسیج کارگران، معاون روابط کار وزارت رفاه شد

وضعیت بازار ارز متعادل است| کمک به بانک ها برای کاهش معوقات

رییس کل بانک مرکزی: پیش بینی من از ماه های آینده برای آرامش بازار ارز خوب است

اسامی جایگاه های عرضه سوخت یارانه ای در شهرستان های تهران

بازار جهانی نفت امروز چهارشنبه 5 آبان| قیمت نفت سبک ایران 83.86 دلار

استخدام مشاور املاک در هلدینگ بزرگ دلتا در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت، سرویس در اصفهان

پیشرفت طرح انتقال آب از دریا به فلات مرکزی باید سرعت بگیرد

استخدام کارشناس بیوتکنولوژی در شرکت داروسازی اکسیر در بروجرد

قیمت جدید لنت ترمز پراید

بررسی مطالبات مردم از دولت در کمیسیون اقتصادی خبرگان

شهردار مشهد: سرمایه گذاران شهرداری را پشتیبان خود بدانند

چگونه سرعت کامپیوتر شخصی خود را بالا ببریم؟

قیمت گوشی های محبوب سر به فلک کشید!/ 5 آبان 1400

صادرات سیب ایران از طریق ارمنستان

ورود 6 میلیون دوز واکسن سینوفارم تا ساعاتی دیگر

ضربه ای که قطعی پمپ بنزین ها به مرغ ها زد!

شمخانی: مدیریت هوشمند آبان 1400 نارسایی و نابسامانی آبان 98 را بیشتر برملا کرد

فعال شدن 112 جایگاه سوخت در هرمزگان

چرا ایران بازی مرکب نمی سازد ؟ چون آنها هیوندای می سازند ایران پراید؟

استخدام منشی با حقوق 4 تا 5 میلیون و بیمه در پایدار چوب کاوه در تهران

مطالبات مردم از دولت در کمیسیون اقتصادی خبرگان بررسی شد

راهکارهای افزایش عمر لنت ترمز

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت