مطالب مرتبط:
موفقیت یک شرکت دانش بنیان در تولید نانو مواد
تداوم سرمایه گذاری و حمایت از شرکت دانش بنیان پیگیری می شود
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس
تخریب 159 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در جاده چالوس
دانش آموزان زاهدانی اغازسال تحصیلی را مزین به یادشهدا کردند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 01:552021-09-27اقتصادي

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت


معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف حوزه اکتشافات معدنی مانند تولید نرم افزارها، - در گفت وگوی معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی با ایسنا مطرح شد معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان در زمینه های مختلف حوزه اکتشافات معدنی مانند تولید نرم افزارها، ابزارهای دورسنجی و پردازش داده ها حضور مفیدی دارند، بر همکاری آنها در این بخش تاکید کرد و گفت: این در حالی است که اکتشافات تحت الارضی کم انجام شده و یکی از مهمترین ابزارهای آن مطالعات ژئوفیزیک هوایی است که تاکنون کمتر از 700 هزار کیلومتر خطی انجام شده و نیاز به 2میلیون و750 هزار کیلومتر خطی داریم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حدود 68 نوع ماده معدنی، 37 بیلیون تن ذخایر کشف شده و 57 بیلیون تن ذخایر بالقوه موجب شده است تا ایران در سال 2014 در میان 15 قدرت معدنی جهان قرار گیرد و کشوری با سابقه حدود 4 هزار ساله معدنکاری، کار اکتشافات سطحی در آن بسیار انجام شده و بسیاری از مواد معدنی قابل شناسایی، شناسایی شده است.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معتقد است که مواد معدنی سطحی همچنان وجود دارد و کشور همچنان جا برای مطالعات بیشتر برای شناسایی مواد معدنی سطحی دارد و بر تغییر مقیاس مطالعات در این حوزه تاکید دارد.

وی علاوه بر آن بر ضرورت دستیابی به اطلاعات در زمینه اکتشافات تحت الارضی تاکید دارد و یادآور می شود که رفع موانع، انجام اکتشافات تحت الارضی، توجه به فرآوری و رفع مشکلات آزمایشگاهی می تواند در شکوفایی این صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد.

ما هنوز اطلاعات زیادی از اکتشافات تحت الارضی نداریم مهندس محمدباقر دری، معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه از روزی که فکر پیدا کردن ماده معدنی به ذهن مکتشف وارد می شود تا رسیدن به معدن و استخراج آن، مراحل بسیاری باید طی شود، افزود: مراحلی چون "شناسایی"، "پی جویی"، "اکتشاف عمومی" و "تفصیلی" دارای مقیاس کاری خاصی مانند "یکصدهزارم"، "بیست هزارم"، "دو هزارم" و "پانصدم" هستند، ضمن آنکه هر کدام از این مراحل ابزارها و وسایل خاص خود را می طلبد.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال وقتی مکتشفی برای شناسایی یک ماده معدنی اقدام می کند، اولین ابزار او، نقشه زمین شناسی مناسب است تا بر اساس آن دریابد که لایه های سنگ و سازندهای مختلف، در چه زمانی و در چه مکانی، چگونه گسترده شده است؛ چرا که نوع سنگ و زمان آن بیانگر مستعد بودن آن مکان برای دارا بودن یک ماده معدنی به شمار می رود.

این مرحله با عنوان مرحله "شناسایی" نامگذاری شده است.

دری، اضافه کرد: بعد از آنکه برآورد اولیه درباره نوع ماده معدنی در محل مورد نظر انجام شد، ضمن بازدید از منطقه، نمونه برداری از مناطق مستعد انجام خواهد شد و در صورتی که در این مرحله به منطقه امیدبخش برخورد شد، اقدام به "پی جویی" می شود که طی آن علاوه بر بررسی نقشه های یکصدهزار منطقه، با استفاده از داده های ماهواره ای و داده های ژئوفیزیک هوایی، داده های زمین شناسی اقتصادی و ژئوشیمی پردازشی پردازش انجام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با تاکید بر اینکه برخی از مواد معدنی دیداری است و قادر به دیدن آثار آن بر سطح زمین هستیم و برخی دیگر غیر دیداری است، خاطر نشان کرد: بهترین ابزار برای شناسایی مواد معدنی غیر دیداری، اکتشافات ژئوشیمیایی است؛ چرا که در این روش، بر اساس رخنمون ‎های سنگ، آبراه ها، اقدام به نمونه گیری خواهد شد و زمانی که اثری از ماده معدنی در نمونه ها مشاهده شد، آن منطقه مستعد یا آنومال از نظر معدنی معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این مطالعات، آن مناطقی که از نظر ژئوشیمیایی مستعدتر باشد، تعداد بیشتری نمونه گیری صورت خواهد گرفت، ادامه داد: در این مطالعات در صورتی که وجود منطقه مستعد به اثبات رسید، مقیاس کار بزرگتر خواهد شد و تعداد نمونه گیری ها بیشتر می شود و در نهایت یک اثر معدنی کشف خواهد شد.

دری، با تاکید بر اینکه همه مناطقی که برای بار اول، ماده معدنی یافت شود، به عنوان یک پتانسیل معدنی معرفی می شوند، اظهار کرد: با انجام تست های راستی آزمایی، در مناطق مستعد بررسی بیشتری با استفاده از تهیه نقشه بزرگ مقیاس تر، ژئوفیزیک زمینی و حفریات انجام خواهد شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: در ایران با سابقه حدود 4 هزار سال سابقه معدنکاری، کار اکتشافات سطحی بسیار انجام شده و بسیاری از مواد معدنی قابل شناسایی، شناسایی شده است؛ ولی به این صورت نیست که دیگر مواد معدنی در سطح وجود نداشته باشت، بلکه در کشور همچنان جا برای مطالعات بیشتر برای شناسایی مواد معدنی سطحی وجود دارد؛ چرا که در کشور مطالعات بر اساس نقشه های یکصد هزار و در روش ژئوشیمیایی با نواقصی در سطح یکصد هزار انجام شده و نیاز است که مقیاس مطالعات در سطح تغییر کند و در مقیاس های یک پنجاه هزار که در دست کار سازمان زمین شناسی قرار دارد، اجرایی شود.

وی یادآور شد: علاوه بر آن ما هنوز اطلاعات زیادی از عمق نداریم و اکتشافات تحت الارضی کم انجام شده است.

یکی از بزرگترین و مهمترین ابزارهای مورد استفاده در مطالعات تحت الارضی، مطالعات ژئوفیزیک هوا است.

این مطالعات چندین سال است که در کشور آغاز شده است، به طوری که تاکنون کمتر از 700 هزار کیلومتر خطی انجام شده، ولی حداقل نیاز کشور بالغ بر 2میلیون و750 هزار کیلومتر خطی است.

به گفته این مقام مسوول، وسعت زیادی از مناطق مستعد معدنی کشور تحت این مطالعات قرار نگرفته است؛ از این رو در برنامه های آتی سازمان، اجرای مطالعات ژئوفیزیک هوایی است.

البته در این امر از روش های مختلف ژئوفیزیک زمینی استفاده می شود.

ضرورت توجه به اکتشافات عمقی زمین دری، با بیان اینکه ما باید به سمت اکتشافات معدنی در عمق زمین حرکت کنیم، خاطر نشان کرد: ابزار این کار در وهله اول ژئوفیزیک هوایی است و بعد از آن باید از روش های ژئوفیزیک زمینی و حفاری بهره مند شویم و در تمامی این مراحل اکتشاف گر و زمین شناس باید در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی اختصاص بودجه لازم برای اجرای مراحل اکتشاف مواد معدنی را از دیگر ضروریات این حوزه نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن نیاز است تا در قوانین و مقررات تغییراتی ایجاد شود تا بخش خصوصی، علاقه مند به حضور در این حوزه شود و بتواند در زمینه اکتشاف سرمایه گذاری کند و از عواید آن بهره مند شود.

دری تاکید کرد: تحقق این امر مستلزم آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین مجلس شورای اسلامی نیز این مسیر را برای فعالیت بیشتر سازمان زمین شناسی و مشارکت بخش خصوصی در عرضه معدن هموار کند تا بتوانند وارد میدان شوند.

خوشبختانه در سال جاری با هماهنگی خوب و توافق بین سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی، سازمان توسعه و نوسازی صنایع معدنی و معاونت معدنی وزارت صمت قدم های خوبی برداشته شده است.

به گفته دری، انجام عملیات ژئو شیمی، تهیه نقشه های زمین شناسی کوچک مقیاس، فرآیند پر هزینه و وظیفه حاکمیتی هست که از سوی سازمان زمین شناسی انجام می شود، ولی بخش خصوصی برای آنکه بتواند در این عرصه وارد شود، باید سود آن نیز تامین شود.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی سازمان زمین شناسی با ابراز تاسف از اینکه انجام امور اکتشاف در مرحله اکتشاف عمومی وتفصیلی با موانع اداری دست وپا گیر همراه است، یادآور شد: اگر در نقطه ای ماده معدنی یافت شود، هر کدام از این مواد مشکلات خاص خود را دارند و موانعی از سوی سازمان جنگل ها و منابع طبیعی، سازمان محیط زیست، سازمان آب، سازمان میراث فرهنگی، معارضان محلی و سایر ارگان ها ایجاد خواهد شد، به طوری که گاه امکان فعالیت وجود ندارد و سرمایه گذار از کار خود بهره نمی برد.

دری با بیان نقش شرکت های دانش بنیان در این زمینه، گفت: قطعا شرکت های دانش بنیان در این زمینه مؤثر هستند، چرا که امروزه در زمینه های مختلف این حوزه چون نرم افزارها، ابزارهای دورسنجی، روش های برداشت، کانه آرایی، پردازش داده ها و حفاری، این شرکت ها حضور مفیدی دارند و ما در بخش هایی به آنها نیازمندیم.

اولویت بندی برای اکتشافات معدنی وی در پاسخ به این سوال که برای توسعه اکتشافات معدنی اولویت با کدام یک از مواد معدنی است، توضیح داد: اولویت بندی در این زمینه بسته به نیاز صنعت و کشور است، بر این اساس تهیه خوراک برای صنایع ذوب آهن از جمله آنها است و غالب اکتشافاتی که برای آهن انجام داده ایم، در سطح زمین بوده است و به نظر می رسد که ما تا چند سال آینده دچار کمبود سنگ آهن خواهیم شد.

دری، اکتشاف طلا را از دیگر زمینه های اولویت دار در بخش اکتشافات معدنی نام برد و اظهار کرد: ما در این زمینه جای کار بسیاری داریم، علاوه بر آن ایران در زمینه املاح تبخیری از نظر گسترش سازندهای تبخیری و گنبدهای نمکی، یکی از کشورهای نمونه دنیا است، ولی در زمینه اکتشاف و بهره برداری از این ذخیره، عقب هستیم.

موادی چون بوکسیت، فسفات، عناصر نادر خاکی، کرومیت، سرب و روی و مس از اهمیت خاص برخوردارند.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی خاطر نشان کرد: در آینده نیز لیتیوم می تواند به یک عنصر استراتژیک تبدیل شود که این منبع احتمالا در کشور است، ولی یک اکتشاف اصولی و علمی برای این ماده معدنی صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: ما برای اکتشافات مواد غیر فلزی اقدام زیادی انجام نداده ایم، در صورتی که به مراتب اکتشافات غیر فلزی و فرآوری آن از صنعت آن سودآورتر است.

وی با تاکید بر اینکه ایران کشوری وسیع است و زمینه کاری در حوزه معدن بسیار زیاد، گفت: ما به عنوان سازمان زمین شناسی در شروع تهیه نقشه های یک پنجاه هزارم گام برداشتیم و اگر نقشه های اکتشافی سیستماتیک نهایی شود، سرنوشت بسیاری از مواد معدنی در کشور تغییر خواهد کرد و تحول بسیار بزرگی صورت خواهد پذیرفت.

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به وضعیت فرونشست بر ذخایر معدنی، تاکید کرد: پدیده فرونشست بر روی بعضی از مواد معدنی از قبیل شورابه ها، سطح آب در معادن زیر زمینی و پایداری تونل ها می تواند اثرگذار باشد.

دری تاکید کرد: رفع موانع ذکر شده، اکتشافات تحت الارضی، توجه به فرآوری، رفع مشکلات آزمایشگاهی، حذف دوباره کاری و موازی کاری و حمایت از فعالین عرصه اکتشاف می تواند در شکوفایی این صنعت تاثیر شگرفی داشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اکتشافات معدنی - اکتشاف - سازمان زمین شناسی - اکتشافات - دانش بنیان - شرکت های دانش بنیان - زمین شناسی - دانش بنیان ها - شرکت های دانش - مطالعات - بنیان - معدنی - زمین - سازمان - دانش - معاون - کیلومتر - ژئوفیزیک هوایی - نیاز - تولید - تغییر - مختلف - معادن - هزار - ژئوفیزیک - شرکت - صنعت - حوزه - همکاری - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر در شرکت آریا نیک در تهران

استخدام کارشناس ارشد فروش و بازاریابی و کارشناس فروش و بازاریابی از البرز

آخرین خبر درباره خذف ارز 4200 تومانی!

پیش بینی سود باورنکردی سریال «بازی مرکب» در نتفلیکس

محرک جهانی چرخش بورس

اینوماین، آغاز فصل جدیدی از نگرش های نوآورانه

79.4 درصد جمعیت روستایی کردستان از آب شرب سالم استفاده می کنند

خطای دوم در بازار اجاره

رمز ارزها و دولتی که پا به میدان می گذارد

استخدام تحلیل گر بازار با بیمه و بیمه تکمیلی در فولاد تجارت هونام در تهران

مقدمه چینی ها برای وقوع پیک ششم کرونا/ کدام سویه کرونا در راه است؟

پیش بینی مهم از وضعیت بورس در روزهای آینده

معمای افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی/ گرانی با چاشنی تکذیب

خبر خوش برای معلمان اجاره نشین

قطع صادرات تراکتور کردستان به دلیل تنگ نظری مدیران/تراکتورسازی کردستان به کرمانشاه منتقل می شود

رقابت هیوندای و هوندا در خط دِرَگ/ سانتا کروز توربو در برابر ریجلاین تنفس طبیعی (+فیلم)

دورکاری تهرانی ها لغو شد

فال روزانه 27 مهر 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 27 مهر 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 27 مهر 1400

تشکیل بیش از پنج هزار پرونده تخلف صنفی در خوزستان

سوددهی تاریخی بازار سهام هند| سود سرشار فلزات و انرژی در بازار بورس هندوستان

قیمت طلا امروز 27 مهر ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 27 مهر ماه 1400 + جدول

استخدام مدیر فروش و مدیر فروش در درب مرودشت در فارس

قیمت سکه امروز 27 مهر ماه 1400 + جدول

توقف رشد اقتصادی مبتنی بر سرمایه گذاری| با کاهش تولید ناخالص داخلی مردم فقیرتر می شوند

جهش شدید قیمت خودرو در 5 ماهه پایانی سال

غیر قانونی بودن افزایش لوازم خانگی

اعلام کف مقاومتی دلار/ نرخ خرید یورو کانال عوض کرد

ورود 7.4 میلیون دوز واکسن سینوفارم و آسترازنکا به کشور

لکسوس به آمریکا می رود + ویژگی های لوکس ترین شاسی بلند

افزایش قیمت تایر

رها شدن طرح های مسکن در دولت گذشته

خاندوزی: مدت هاست بحث حذف ارز 4200 تومانی مطرح است اما اجرایی نمی شود؛ این روند باید تغییر کند

موتورشویی و تمیز نگه داشتن اجزای زیر کاپوت خوب است یا بد؟

استخدام انباردار، کارگر ساده فنی، رنگ کار و نقاش ماهر با سرویس، بیمه و وام

استخدام حسابدار انبار با پاداش و سرویس در کارخانه معتبر تولیدی در اصفهان

استخدام تکنسین مکانیک و تکنسین برق با بیمه، وعده غذایی و پاداش

ارز 4200 تومانی قدرت رقابت بین فعالان را کم کرده است

بیشترین رشد تولید ماهانه را کدام صنعت داشت؟

قیمت تایر رسماً 30 تا 40 درصد افزایش یافت

گران ترین ماشین لباسشویی های بازار کدامند؟ / جدول نرخ ها

افزایش 30 تا 40 درصدی قیمت تایر

بازار جهانی نفت امروز دوشنبه 26 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

دو ماه از حقوق معوقه کارگران هفت تپه پرداخت شد

رییسی: دنبال مذاکرات نتیجه محور هستیم | احتمال حذف ارز 4200 تومانی | دعوت از مردم برای تزریق واکسن

گران ترین ماشین لباسشویی های بازار کدامند؟ / جدول نرخ ها

ورود 7.4 میلیون دوز واکسن کرونا به کشور

فعالیت همه مشاغل از اول آبان؛ به شرط واکسن

دورکاری کارمندان تهرانی لغو شد

ذخیره 1341 میلیون تنی معادن سنگ محلات

پایان دورکاری در تهران / فعالیت همه مشاغل از اول آبان به شرط واکسن

کاهش واردات کالا در اردبیل

جزییات وام ازدواج 240 میلیونی دهه شصتی ها

به زودی سامانه ثمن برای ثبت نام متقاضیان مسکن بازگشایی می شود

ببینید | واکنش رییس‎جمهور به موضوع حذف ارز 4200 تومانی

نتایج دیدار سارا فلاحی با وزیر راه و شهرسازی

ایرپاد 3 با ظاهری جدید معرفی شد + مشخصات، قیمت و تاریخ عرضه

قیمت لاستیک 30 تا 40 درصد افزایش یافت + نامه

خاموشی های با برنامه در گیلان

اجرای عملیات گازرسانی به واحدهای گلخانه ای در حال احداث شهرکرد

داروخانه آنلاین چه مزایایی دارد؟

استخدام برقکار خودروهای کلاسیک در شرکت پرشیا خودرو در تهران و البرز

واکسینه شدن 75 درصدی پایتخت نشینان/ سیر صعودی کرونا در دو شهرستان استان تهران

قیمت تایر رسماً 30 تا 40 درصد افزایش یافت+ نامه

هفتادمین محموله واکسن کرونا از آلمان رسید + جزییات

نظر ستاد اقتصادی دولت درباره ارز 4200 تومانی

مولد های نیروگاه سیکل ترکیبی یزد برای تامین برق زمستان آماده می شوند

چقدر خرج کنیم تا در منطقه پیروزی تهران صاحبخانه شویم؟

خبر مهم رییسی درباره حذف ارز 4200

نظر جدید رییسی درباره بودجه 1401

گلوگاه آفت جان انارستان های لرستان

آخرین خبرها از پرداخت سود سهام شستا

اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به نحوه اجرای متناسب سازی حقوق

زمان پرداخت اولین یارانه 800 هزار تومانی؟

یارانه 800 هزار تومانی کی واریز می شود؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت بیمه سامان در کرمانشاه

نرخ سیمان از بورس کالا تا مصالح فروشی

موافقت ستاد اقتصادی دولت با اصلاح ارز ترجیحی

قیمت محصولات سایپا در بازار 26 مهر 1400 + جدول

قیمت ارزهای دیجیتالی امروز 26 مهر

دورکاری در استان تهران لغو شد

گران ترین ماشین لباسشویی بازار چقدر است؟

رییسی: شوک به بازار را به اقتصاد وارد نمی کنیم/ مردم را غافلگیر نمی کنیم؛ اطلاع می دهیم

مرکل اتهامات علیه روسیه در جریان افزایش قیمت انرژی در اروپا را رد کرد

ببینید | واکنش رییس‎جمهور به موضوع حذف ارز 4200 تومانی

با 3 میلیون تومان چه گوشی هایی می توان خرید؟

رییسی: دغدغه روزانه و ساعتی من سفره مردم است / از ابتدای دولت ما پرداخت ها بدون استقراض از بانک مرکزی انجام شد

قیمت محصولات ایران خودرو 26 مهر ماه 1400+ جدول

پخش مستند خبری ماشین آلات رنگ شده از بخش های خبری

استخدام تدوینگر در شرکت محیا تجهیز گستر پارس در شیراز

استخدام آبدارچی با حقوق مناسب در شرکت پترو صنعت آرمان جهان پویا در تهران

ببینید | واکنش رییس‎جمهور به موضوع حذف ارز 4200 تومانی

نرخ حداقل و حداکثر پاداش بهره وری سال 1400 صنعت نفت اعلام شد

رییس جمهور: سفره مردم را به مذاکرات هسته ای گره نمی زنیم

75 درصد تهرانی ها دُز اول واکسن کرونا را دریافت کردند

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز دوشنبه 26 مهر

حذف ارز 4200 تومانی در دست بررسی است/ مذاکره باید نتیجه داشته باشد

طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی قابلیت اجرا ندارد

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت

معادن سطحی تمام نشده، به تغییر مقیاس مطالعات نیاز داریم/نقش دانش بنیان ها در شکوفایی صنعت