موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي - كميسيون آموزش - خواجه نصيرالدين طوسي - كميسيون آموزش و تحقيقات - رييس كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - استقلالي ها - رييس كميسيون - هميشه بهار - ران پا - اوقات شرعي - عزيز كندي - تفسير نور - كرده ده - طراحي و ساخت - ابراهيم پشت كوهي - دالاب - پنير ليقوان - پژوهشگاه رنگ - فراخوان جذب - سالم الدوساري

مطالب مرتبط:
علمای اهل سنت و تشیع در هشت سال جنگ تحمیلی پیشتاز خط مقدم جبهه ها بودند
فرمول یک | تاریخ سازی راننده بریتانیایی در سوچی؛ لوییس همیلتون، اولین راننده تاریخ با 100 پیروزی!
حدیث فقیری گزارش تصویری| جاماندگان اربعین در مشهد به امام رئوف پناه بردند
محمد رجبیان گزارش تصویری| اجتماع عظیم جاماندگان اربعین حسینی در مشهد
گزارش|تاثیرات لغو خرید زیردریایی فرانسوی تا چندین دهه گریبانگیر پاریس خواهد بود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 16:152021-09-27سياسي

گزارش تاریخ|آیا دولتِ جنگ عملکرد مناسبی در پشتیبانی از جبهه های نبرد داشت؟


عملکرد دولت های سوم و چهارم در پشتیبانی از جبهه های جنگ همچنان مورد مناقشه بسیاری از دولتمردان آن دوران و پژوهشگران اقتصادی و تاریخ دفاع مقدس است.

- برخی عملکرد دولتِ جنگ را خوب و برخی ضعیف ارزیابی می کنند.

خبرگزاری تسنیم""- نقش دولت در پشتیبانی از جبهه های جنگ و عملکرد اقتصادی دولت های سوم و چهارم، همچنان یک موضوع مورد مناقشه در تاریخ دفاع مقدس است.

در هر دو سوی ماجرا نیز موافقان و مخالفان بسیاری حضور دارند.

موافقان عملکرد اقتصادی دولتِ جنگ را مثبت و بعضاً بسیار عالی ارزیابی می کنند و معتقدند که دولت هر آنچه در توان داشت پای کار آورد و از جبهه های جنگ حمایت کرد، اما مخالفان می گویند دولت آنگونه که می باید از جنگ حمایت نکرد.

موافقان و مخالفان نیز کسانی هستند که برخی از آن ها در دولت های سوم و چهارم عضویت داشتند و جزو وزرای و مسئولان کلیدی به حساب می آمدند.

به تازگی کتابی با عنوان "جنگ و صلح؛ روایتی از سال های قبل و بعد از پذیرش قطعنامه 598" توسط نشر صاد منتشر شده که در آن کتاب با برخی از شخصیت های اقتصادی و سیاسی دوران جنگ همچون سیدمحمد غرضی، احمد توکلی، فرشاد مومنی، محسن رفیق دوست، غلامحسین کرباسچی و محمد خوش چهره گفتگو شده و به این موضوع پرداخته شده است.

سوال هایی که در خصوص عملکرد دولتِ جنگ مطرح می شود سه سوال مرتبه ای است؛ سوال نخست این است که "آیا دولت به خوبی از جبهه های جنگ پشتیبانی کرد تا رزمندگان نتایج بهتری به دست آورند؟" فرماندهان نظامی جنگ معتقدند که دولت به خوبی از جنگ پشتیبانی نکرد، اما موافقان عملکرد دولت وقت همچون بهزاد نبوی و.

عملکرد دولت را خوب ارزیابی می کنند.

مخالفان می گویند تنها 16 درصد بودجه به جنگ اختصاص پیدا کرد، اما موافقان می گویند در برخی سال ها نیمی از بودجه کشور برای جنگ بود.

سوال دوم این است که "آیا دولت می توانست پشتیبانی کند و نکرد؟" و سوال سوم اینکه "در صورت پذیرش عدم پشتیبانی مناسب دولت از جبهه ها، این اتفاق طبیعی یا معلول سیاست های غلط اقتصادی بود؟"فرشاد مومنی مشاور ارشد اقتصادی نخست وزیر به طور کامل از عملکرد دولت جنگ دفاع می کند و می گوید هم سیاست ها بسیار درست بود و از مرحوم عالی نسب قدردانی می کند و هم پشتیبانی ها را عالی توصیف می کند، اما احمد توکلی می گوید میرحسین دوست داشت از جبهه ها پشتیبانی کند، اما سیاست های غلط اقتصادی، دست دولت را خالی کرد.

بنابراین اگرچه در این کتاب پاسخ صریحی به سوالات و ابهامات توسط مصاحبه شونده ها داده نشده است، اما موافقان می گویند که سیاست دولت وقت مناسب بود و اگر آن سیاست ها اعمال نمی شد دولت نمی توانست هم نیازهای مردم را تامین کند و هم به جبهه های جنگ برسد.

همچنین دولت در طول دوران جنگ نگذاشت که مردم از فقر و قطحی بمیرند و شاخص های اقتصادی نمایانگر بحران های شدید شود.

اما در مقابل مخالفان معتقدند که سیاست مداخله دولت در اقتصاد موجب شد تا راه مردم برای سرمایه گذاری در اقتصاد بسته شود، در نتیجه با تشدید تحریم ها، دولت با کسری بودجه مواجه شد و نتوانست از جبهه های جنگ پشتیبانی کند.

در ادامه بخش هایی از مواضع و سخنان منتشر شده در این کتاب را مورد بازنشر و بررسی قرار داده ایم.

خوش چهره در این خصوص نظری بینابینی دارد و می گوید: "در زمان جنگ تصمیمات درست و غلطی درباره اقتصاد گرفته شد.

" مخالفان عملکرد اقتصادی دولت جنگ معتقدند که دولت تنها حدود 16 درصد بودجه را در اختیار جنگ گذاشت، خوش چهره این موضوع را تایید می کند، اما می گوید: "این 16 درصد رقمی است که به طور رسمی از بودجه کل کشور به جنگ اختصاص می دادیم، منابع دیگری هم بودند که به طور مستقیم یا غیرمستقیم مورد استفاده بود.

اولویت سیاست گذاری در تولید و تجارت و.

حمایت از جنگ بود.

من عضو هیئت مدیره سیمان فارس خوزستان بودم و تمام تلاش این بود که ظرفیت مثلاً صددرصدی آنجا را که در جنگ به 50 درصد رسیده بود، به 70-60 درصد برسانیم، ضمن اینکه اولویت تولید آن هم برای جبهه بود.

این کار در مورد فولاد و.

هم بود؛ یعنی منابع کشور در خدمت جنگ و جبهه قرار می گرفت.

"محمد خوش چهره می گوید در زمان جنگ تصمیمات درست و غلطی درباره اقتصاد گرفته شدغرضی که در ابتدای جنگ استاندار خوزستان بود و پس از آن در دولت سوم وزیر نفت و در دولت چهارم وزیر پست، تلگراف و تلفن شد، نیز نظر بینابینی دارد با این تفاوت که عملکرد دولت سوم را که خود در آن دوره وزیر نفت بود، مثبت و عملکرد دولت چهارم را منفی ارزیابی می کند.

او می گوید: اوپک مصوبه ای دارد که وقتی می خواهد موضوعی تصویب شود، بایستی اتفاق آرا حاصل شود؛ یعنی 13 کشور رای مثبت دهند و به اصطلاح اجماعی باشد.

همان روزی که صبحش از مجلس رای اعتماد گرفتم به اجلاس اوپک در ژنو رفتم.

دعوا راه انداختیم که عربستان 10.

5 میلیون بشکه می فروشد و ایران 300 هزار.

تولید اوپک آن زمان 24 میلیون بشکه بود.

بنده ظرف چند ماه 10.

5 بشکه عربستان را 5.

5 و فروش ایران را 2.

4 میلیون کردم و کل تولید اوپک را هم به 16 میلیون کاهش دادم.

هفده روز در لندن جنگیدم و چهار سال که در این سمت بودم، هر سال 20 میلیارد دلار پول به کشور آوردم که صرف هزینه های کشور اعم از جنگ و طرح های عمرانی و.

شد.

شش ماهه اول سال 64، من 9 میلیارد دلار درآمد برای ایران آوردم، ولی در شش ماهه دوم همان سال حتی یک میلیارد دلار هم درنیامد.

من سالی 20-18 میلیارد دلار به کشور آوردم و در سطح جهانی قیمت نفت را تثبیت کردم و یک بشکه نفت زیر 30 دلار نفروختم.

ظرف یک هفته که من رفتم، قیمت نفت را به این حالت درآوردند و از زیر قضیه دررفتند.

دیگر دولت نتوانست خودش را جمع و جور کند و حضور در جبهه ها کم شد.

موادغذایی و.

که قبلاً می خریدیم، دیگر نتوانستیم بخریم و شکست خوردیم.

"غرضی عملکرد دولت در جنگ را تا زمانی که خود وزیر نفت بوده خوب ارزیابی می کند، اما در خصوص پس از آن دوره (سال 64 به بعد) می گوید: دیگر دولت نتوانست خودش را جمع و جور کند و حضور در جبهه ها کم شد.

موادغذایی و.

که قبلاً می خریدیم، دیگر نتوانستیم بخریم و شکست خوردیم.

فرشاد مومنی اقتصاددان که از مشاور ارشد اقتصادی میرحسین موسوی در دوران نخست وزیری بود، عملکرد اقتصادی دولت را بسیار عالی ارزیابی می کند و در واقع از کارنامه خود دفاع می کند.

او می گوید: "مدیریت اقتصادی کشور در دوران جنگ یکی از شاهکارهای تاریخ ایران و برجسته ترین تجربه ها در کشورهای در حال توسعه است.

متاسفانه در چند سال اخیر بنا بر مجموعه ای از ملاحظات که ترکیبی از سیاست زدگی و بی اخلاقی و تلاش برای تبرئه افراد مقصر می توان طبقه بندی کرد، کسانی سعی می کنند که این کارنامه درخشان را خدشه دار کنند.

"او همچنین عنوان می کند: "رکوردهایی از دهه 60 در اقتصاد ثبت شده که در چهل ساله ی قبل و بعد از خودش سابقه نداشته است.

در سال 63 میران رشد تولید صنعتی در ایران به قله خود در تاریخ اقتصادی رسید و تولید کشاورزی رشد مثبت بالای 4 درصد داشت.

"مومنی مطرح می کند که دولت با تمام توان از جبهه های جنگ پشتیبانی کرد و مشکل اصلی را متوجه فرماندهان می سازد و می گوید: "در ماجرای پذیرش قطعنامه دو مسئله خیلی نقش داشت؛ یکی سومدیریت نظامی جنگ بود، به خاطر وعده هایی که می داد و هیچ کدام عمل نمی شد.

این اواخر جبهه ای ها خیلی کم به حرف های آن ها اعتنا می کردند و میزان داوطلبان به شدت کاهش پیدا کرده بود که به نظر می رسد آقای هاشمی این را خیلی صریح به امام گفته بودند.

" او البته در ادامه ادعاهای عجیب و غریبی در خصوص نامه محسن رضایی فرمانده وقت سپاه به امام مطرح و تاکید می کند: "مشکل دولت نبود، مشکل فرماندهان نظامی و مدیریت امور نظامی جنگ بود.

"فرشاد مومنی مشاور ارشد اقتصادی نخست وزیر تمام قد از عملکرد دولت در دوران جنگ دفاع می کند و آن عملکرد را کارنامه ای درخشان می داند و او نتیجه برخی ناکام ها در جنگ را نه دولت که فقط مدیریت فرماندهان نظامی می دانداحمد توکلی اما نظرات مخالفی دارد.

او که در دولت سوم، سخنگوی دولت و وزیر کار بود، پس از مدتی به دلیل بالا گرفتن اختلافاتش با میرحسین موسوی و برخی از وزرای دولت، از عضویت در کابینه استعفا داد و به یکی از منتقدان جدی دولت جنگ تبدیل شد، می گوید که امام جنگ را مهم می دانست و آن روند اداره کشور که دولت در همه امور دخالت کند، باعث می شد تا هزینه دولت بالا برود.

درنتیجه چون درآمدش به نفت وابسته بود، درآمد پایین آمد.

کسری زیادی آورد و با چاپ اسکناس جبران کرد.

بعد از این کسری نتوانست به جبهه کمک کند و کار جنگ خوابید.

تمام کمک دولت به جنگ از طریق بودجه 16.

7 درصد بود و مردم بیشتر جنگ را اداره می کردند.

احمد توکلی منتقد جدی سیاست های دولت های سوم و چهارم است؛ او البته می گوید میرحسین دوست داشت از جبهه ها پشتیبانی کند اما آن سیاست ها دست دولت را خالی کرداظهارات فوق نشان می دهد برای پاسخ به سوالاتی که در ابتدا مطرح شد، نیاز است واکاوی ها و بررسی های بیشتر و بی طرفانه ای انجام بگیرد تا عملکرد دولت جنگ به خوبی روشن شود.

آنچه در بالا بدان پرداخته و بازنشر داده شد به مثابه طرح مساله ای بود که برای دریافت پاسخ نیازمند بررسی پرونده ای و گفتگو با کارشناسان بسیاری است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دولت - عملکرد - مخالفان - اقتصادی - عملکرد دولت - موافقان - دفاع مقدس - جبهه - تاریخ - چهارم - ارزیابی - جبهه های نبرد - مناقشه - حمایت - پژوهشگران - دولتمردان - مقدس - مورد - دفاع - خبرگزاری - مسئولان - موضوع - عضویت - دوران - ماجرا - عالی - حضور - نبرد - توان

آخرین اخبار سرویس:
سرپرست «دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی» منصوب شد

آخرین گزارش تقسیمات کشوری منتشر شد

رأی اعتماد هیئت وزیران به استانداران خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی

زنان بیش از مردان در دوران کرونا بیکار شدند/ امید به زندگی زنان به 75 سال رسیده است

غریب آبادی دبیر جدید ستاد حقوق بشر اسلامی شد

بی عدالتی در لایحه رتبه بندی معلمان مشهود است

جلسات کمیسیون ویژه صیانت از کاربران فضای مجازی علنی خواهد بود

قالیباف: دقت در قانونگذاری حوزه فضای مجازی بسیار مهم و حیاتی است

تصویب برنامه دو ساله توسعه خوزستان

سرپرست معاونت بورس و امور دانشجویان خارج سازمان امور دانشجویان منصوب شد

برگزاری آزمون تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری تهران

«یعقوبعلی نظری» استاندار خراسان رضوی شد

مخبر: گزارش اولیه و پیش نویس طرح احیاء جهاد سازندگی تدوین شود

آغاز مطالعات راه اندازی منطقه ویژه لیزر در چهارباغ

استخدام دستیار دندانپزشک با بیمه در محدوده میدان ونک

بیانیه حوزه بسیج دانشجویی شهر قدس/ مقامات افغانستان، عاملان انفجار تروریستی را مجازات کنند

طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی علنی بررسی می شود

معتمدیان استاندار آذربایجان غربی شد

استخدام کارگر ساده با بیمه در یک شرکت آسانسوری معتبر در تهران

ارائهٔ پایان نامه به صورت کتاب از رکود علمی کشور جلوگیری می کند

قالیباف:نمی توان قانون اساسی را پشت درهای بسته اجرا کرد

استخدام کارشناس فروش میدانی با حقوق ثابت،پاداش و بیمه

در جلسه عصر یکشنبه هیأت وزیران انجام شد/ رأی اعتماد دولت به عابدین خرم استاندار منتخب آذربایجان شرقی

گزارش کمیسیون اصل نود درباره خاموشی های اخیر نهایی شد

استوری حکیمانه محمد علیزاده+ عکس

استان زنجان به صورت یک تیم واحد مدیریت خواهد شد

استاندار آذربایجان شرقی از هیئت دولت رای اعتماد گرفت + سوابق

استاندار خراسان رضوی از هیئت دولت رای اعتماد گرفت + سوابق

اجمالی/ شناسایی پیکر شهید شاهرودی پس از 38 سال

استاندار آذربایجان غربی از هیئت دولت رای اعتماد گرفت + سوابق

رأی اعتماد هیئت وزیران به استانداران خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی

استخدام کارشناس امنیت و تست نفوذ در هلدینگ گرین وب (ایران سرور)

استانداران خراسان روضوی ، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی تعیین شدند + سوابق

متهم اصلی سرقت آب شرب گرگان بازداشت شد/ تحقیقات تکمیلی ادامه دارد

پلمپ انبارهای متخلف در شهرستان ری

رأی اعتماد هیئت وزیران به سه استاندار منتخب کشور

تصویب برنامه دو ساله توسعه خوزستان

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: اختلاف افکنی بین شیعه و سنی یکی از اساسی ترین توطئه های استکبار علیه مسلمانان است

خط مشی توسعه مدیریت در صنعت نفت ابلاغ شد

پشت پرده حقوق 92 میلیون تومانی علی رستمی + تصاویر

قالیباف: طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به صورت علنی مورد رسیدگی قرار می گیرد

صهیونیسم جهانی پیروز میدان تفرقه و دودستگی در جهان اسلام است

برنامه توسعه خوزستان به هم افزایی در توسعه کشور کمک می کند

شعار اصلی هفته وحدت سال 1400 اعلام شد

بسته خبری پیگیری مشکلات مردمی

بررسی طرح تفحص از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در کمیسیون آموزش

زندگی واقعی مردم وارد فضای مجازی شده است

طرح واکسیناسیون خانه به خانه در شادگان

گزارش نظارت میدانی نمایندگان از مرزهای شمال غرب به کمیسیون امنیت ملی

قالیباف:نمی شود پشت درهای بسته یک اصل قانون اساسی را اجرایی کرد

درآمدهای صندوق بازنشستگی جوابگوی پرداخت حقوق تامین اجتماعی و کشوری نیست

شهرک نیشتمان سنندج در آستانه احداث

آغاز سال تحصیلی در حوزه علمیه هامبورگ

صبحگاه یگان حفاظت شهرداری تهران با حضور زاکانی

سردار باقری: همکاری های نظامی ایران و روسیه افزایش می یابد

تأکید العامری و الحلبوسی بر توجه به شکایت های انتخاباتی

دبیر جدید ستاد حقوق بشر مشخص شد

آغاز مرحله دوم پویش «تهران دوباره جان می گیرد» با حضور شهردار تهران

فراهم شدن بهره برداری از ماهیان خاویاری برای ایران

عزم جدی شورای اسلامی شهر ملارد برای رفع مشکل آرامستان

سردار باقری: همکاری های نظامی ایران و روسیه افزایش می یابد

آیا نگرانی ها برای تامین گاز در زمستان منتفی می شود؟ /مذاکره برای واردات گاز از ترکمنستان ادامه دارد

فرآیند رسیدگی به طرح صیانت از حقوق کاربران علنی است

ورود رییس ستاد کل نیروهای مسلح به مسکو

جلسـه هـم اندیشی بزرگداشت هفته وحدت برگزار شد/ هفته وحدت از آرمانهای قرآن و اسلام است

زندگی واقعی مردم وارد فضای مجازی شده است

فارس24| از محرمانه بودن اموال مسئولان تا واکنش فرمانده ناجا به فیلم برخورد با یک زن

رییس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است

بررسی پرونده های حقوقی شوراهای کشور در کمیسیون امور داخلی

چارت اداری مرکز پژوهش ها در نشست هیأت رییسه بررسی شد

شهریاری:هفته وحدت از آرمان های قرآن و اسلام است

جلسات کمیسیون ویژه صیانت از کاربران فضای مجازی علنی خواهد بود

تقدیم گزارش تخلفات دوره قبلی وزارت نفت به هیئت رییسه مجلس

سرلشکر باقری به روسیه سفر کرد

حکم شهردار شهر شوش تنفیذ شد

نماینده ولی فقیه در استان قم: جنایات خونین در افغانستان هدفی جز تفرقه افکنی ندارد

ورود هیئت دمشق به ژنو در آستانه ششمین دور نشست کمیته قانون اساسی

بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از مجموعه غار علی صدر در کمیسیون فرهنگی مجلس

شعار اصلی و عناوین روزشمار هفته وحدت اعلام شد

اصلاح ایرادات شورای نگهبان به طرح نحوه انتصاب افراد در مشاغل حساس

نقش حدادعادل در محرمانه بودن اموال مسئولین

کارشناس مسائل غرب آسیا: «تجربه شده را تجربه نکنید» پیام مرجعیت در انتخابات عراق بود

استخدام نیروی خانوم جهت امور اداری و انبارداری

بررسی گزارش خاموشی های مکرر در کمیسیون اصل نود

آیت الله هادوی تهرانی: فرصت حاکمان فعلی افغانستان برای اثبات حقانیت شعارهایشان هر روز کمتر از روز قبل می شود

برای مقابله با فروپاشی تاریخ اصفهان راه حل بیابید/ازبدنه انقلابی شهرداری استفاده بهینه شود

توهین به بزرگان اهل سنت مصداق بارز جهالت و بی تقوایی است

تایید طرح محرمانه بودن دارایی مسئولان با قید محرمانه در مجمع تشخیص

توسط سپاه صورت می گیرد؛ ساخت سالانه 100 هزار واحد مسکونی برای نیازمندان

قالیباف: زندگی واقعی مردم وارد فضای مجازی شده است

استخدام دستیار دندانپزشک با بیمه در محدوده میدان ونک

حل مشکلات شهرک یادگار امام از ضروری ترین اقداماتی است که باید انجام شود

اصلاح طرح امنیت غذایی اعاده شده از شورای نگهبان در کمیسیون کشاورزی مجلس

تزلزل بنیاد خانواده مهم ترین چالش گام دوم انقلاب است

شهردار رباط کریم تا پایان هفته جاری انتخاب می شود

پرونده های حقوقی مربوط به شوراها بررسی شد

برپایی مراسم راهپیمایی 13 آبان منتاسب با رنگ بندی در شهرستان ها

قالیباف: امروزه فضای مجازی فضای واقعی زندگی مردم است

تحویل 53 واحد مسکونی به مددجویان چهارمحال و بختیاری

قول مساعد نائب رییس مجلس بر حل مشکلات زیرساختی روستاهای هیر

گزارش تاریخ|آیا دولتِ جنگ عملکرد مناسبی در پشتیبانی از جبهه های نبرد داشت؟

گزارش تاریخ|آیا دولتِ جنگ عملکرد مناسبی در پشتیبانی از جبهه های نبرد داشت؟