مطالب مرتبط:
رییس سازمان حج و زیارت: هیچ زائر اربعین مشکوک به کرونا نداریم
رییس سازمان حج و زیارت : هیچ زائر اربعین مشکوک به کووید 19 نداریم
برنامه ریزی برای بازگشت زائران اربعین/ پروتکل شناسایی و درمان زائران مشکوک به کرونا
هیچ زائر اربعین مشکوک به کووید 19 نداریم
هیچ زائر اربعین تاکنون کرونا نگرفته است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 16:102021-09-27اجتماعي

فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا


رییس سازمان حج و زیارت با تایید جراحت 36 زائر در مرزهای زمینی بر اثر ازدحام جمعیت و همچنین فوت یک نفر، گفت: هیچ یک از زائران ایرانی اربعین تا کنون مشکوک به بیماری کووید 19 در مراکز درمانی در عراق نبوده اند.

- رییس سازمان حج و زیارت با تایید جراحت 36 زائر در مرزهای زمینی بر اثر ازدحام جمعیت و همچنین فوت یک نفر، گفت: هیچ یک از زائران ایرانی اربعین تا کنون مشکوک به بیماری کووید 19 در مراکز درمانی در عراق نبوده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان که هم اینک در عراق به سر می برد، با اشاره به حضور بیش از 80 هزار زائر ایرانی در عراق، اظهار کرد: شش هزار نفر از زائران تا کنون به کشور بازگشته اند و از فردا نیز روند بازگشت زائران شتاب بیشتری می گیرد.

دلایل تأخیر و نارضایتی او با بیان این که ستاد اربعین با 16 کمیته فعال که سازمان حج و زیارت نیز مسؤولیت یکی از این کمیته ها را دارد، برنامه ریزی برای سفر اربعین را عهده دار است، افزود: امسال به دلیل دیر اعلام شدن سهمیه زائران ایرانی با مشکلاتی مواجه شدیم.

این تأخیر در اعلام پذیرش زائران ایرانی و برخی محدودیت ها همانند الزام به تزریق دو دز واکسن، انجام سفر به صورت هوایی و نپذیرفتن زائر از مرزهای زمینی موجب بروز مشکلات و ناهماهنگی ها به ویژه برای ورود کامیون ها و تجهیزات موکب ها شد.

او بیان کرد: این ناهماهنگی موجب کندی کار شد، اما امروز تاحدی این مسائل رفع شده و کامیون های حامل تجهیزات موکب ها وارد شدند و 125 موکب در شهرهای نجف، کربلا و مسیر بین دو شهر دایر و مشغول خدمت رسانی هستند.

رییس سازمان حج و زیارت درباره بروز برخی نارضایتی ها در زمان روند پیش ثبت نام و دریافت تأییدیه واکسن متقاضیان سفر اربعین، گفت: ناچار بودیم برای ثبت نام منتظر تأیید کشورعراق باشیم و بر این مبنا برنامه ریزی شد و سهمیه اولیه برای اعزام را 30 هزار زائر اعلام کردند.

بعد از حضور نخست وزیر عراق در ایران و موافقت وی، پذیرش 30 هزار زائر دیگر تأیید شد که کار پیش ثبت نام بر اساس سهمیه تعیین شده برای هر استان بر مبنای اعزام زائران در سال 98 آغاز شد.

او افزود: الزام به تزریق دو دز واکسن به صورت سیستمی در سامانه سماح و صادر نکردن تأییدیه از سوی برخی پایگاه های واکسیناسیون موجب شد عده ای از متقاضیان که دو دز واکسن را زده بودند با مشکلاتی مواجه شوند که بعد از به روزسانی سامانه وزارت بهداشت و تایید تزریق واکسن این مشکلات نیز رفع شد.

برخورد قاطع با قانون شکنان رشیدیان درباره بلیت سفرهای هوایی با یادآوری این نکته که یکی از الزامات عراق، اعزام زائران به صورت هوایی بود، اظهار کرد: عراقی ها همچنین درخواست مطرح شده برای بازگشت زائرین از مرز زمینی مهران را پذیرفتند.

برای اعزام ها به صورت هوایی، سازمان هواپیمایی همکاری لازم را داشت و تلاش شد تا با قیمت مناسبی بلیت به زائران عرضه شود، اما در روزهای نخست بروز برخی تخلفات در حوزه نقل هوایی موجب سردرگمی و نارضایتی زائران شد که موضوع پیگیری و رسیدگی شد و بر اساس اعلام مسؤولان دستگاه های متولی، با قانون شکنان به طور قطع برخورد می شود.

جراحت 36 نفر، فوت یک نفر و بازگشایی موقت مرز زمینی او که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، درباره علت بسته بودن مرزهای زمینی، توضیح داد: این موضوع از سوی کشور عراق مطرح شد و اعلام کرد اجازه تردد از مرزهای زمینی داده نمی شود و همچنان هم بر موضع بسته بودن این مرزها تاکید دارد و می گوید توافق ما برای بازگشت زائران آن هم فقط از مرز مهران است.

وی افزود: وقتی می توانیم بگوییم زائران به مرزها مراجعه کنند که بدانیم امکانات و زمینه برای ورود توأم با عزت، کرامت، سلامت و امنیت فراهم است، اما در وضعیت کنونی این شرایط مهیا نیست و از مردم می خواهیم به هیچ وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند.

از این رو شاهدیم که این فشارها و ازدحام ها برای بازشدن مرز بر خلاف توافق، منجر به مجروح شدن 36 نفر و فوت یک نفر و یا حرکت به سوی مرزهای غیرقانونی و رفتن روی مین و بروز حوادثی از این دست می شود، برای همین توصیه اکید می کنیم که مردم به سوی مرزهای زمینی نروند.

رییس کمیته اعزام در ستاد اربعین درباره بازگشایی موقت مرزها نیز گفت: برخی کامیون های موکب داران برای تردد به خاک عراق دچار مشکل شده بود و از سویی برخی دارندگان ویزا برای عزیمت به مرزهای زمینی مراجعه کرده بودند که مسؤولان کشور میزبان تعدادی از این افراد را پذیرش کرده و تردد کامیون ها را نیز تسهیل کردند.

رییس سازمان حج و زیارت با تاکید بر این که هم اکنون مرزهای زمینی بسته است، یادآور شد: فقط مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران باز خواهد بود.

او درباره زائرانی که از مرز مهران به کشور بازمی گردند هم گفت: این زائران در طول مسیر برای عزیمت به مرز مهران به جای وسایل نقلیه سواری و غیره فقط از اتوبوس ها استفاده کنند و به سلامت خود و رعایت توصیه های بهداشتی توجه کنند.

رشیدیان ادامه داد: سازمان هواپیمایی اعلام کرده مقدمات لازم برای بازگشت زائران را فراهم کرده و تا کنون نزدیک به 48 هزار بلیت برگشت فروخته شده است.

وی افزود: در مرز مهران نیز امکانات لازم از سوی کمیته بهداشت، نقل و تغذیه فراهم می شود تا زائران بتوانند به سهولت به مقاصد و شهرهای خود بازگردند و طبق برنامه ر یزی های انجام شده مقرر است برای بازگشت زائران از مرز مهران از اتوبوس های تولیت آستان مقدس استفاده شود.

تست پی سی آر در برگشت گرفته می شود رییس سازمان حج و زیارت همچنین گفت: از فردا نیز نیروهای بهداشت و درمان و عده ای از راهنمایانِ زائر به مرز مهران عزیمت می کنند تا شرایط لازم برای زائران را فراهم آورند.

ضمن این که تست پی سی آر از مسافران بازگشتی در مبادی فرودگاهی و نیز مرز مهران انجام می شود تا سلامت زائران تأمین شود.

او به زائران اربعین توصیه کرد بهداشت را به طور جدی رعایت کنند، حتی بعد از بازگشت به کشور تا چند روز از دید و بازدید خودداری کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

رییس کمیته اعزام ستاد اربعین با اشاره به فعالیت 24 ساعته مراکز درمان در شهرهای عراق، گفت: تعداد افراد بیمار نسبت به جمعیت زائران حاضر در عراق که تا کنون به دلیل برخی بیماری ها به مراکز درمانی مراجعه کرده اند، بسیار اندک بوده است.

وی در ادامه درباره استقبال عراقی ها از حضور زائران ایرانی پس از یک سال وقفه، اظهار کرد: این استقبال بی نظیر است آن هم از سوی مردمی که تمام هستی خود را در طبق اخلاص می گذارند.

راهپیمایی اربعین معرف اسلام ناب محمدی (ص)، وحدت و از خودگذشتگی و عشق است و امروز بیش ازهر زمان نیازمند این ارزش های انسانی و الهی هستیم و زیارت اربعین اثرات بسیاری در حوزه فردی و اجتماعی دارد.

رشیدیان همچنین با اشاره به گسترش واکسیناسیون در ایران و عراق بیان کرد: امیدواریم که سفر کاروان های زیارتی بعد از ماه صفر از سرگرفته شود و حضور در اربعین مقدمه ای برای سفرهای زیارتی باشد.

یکی از اهدافم از این سفر، پیگیری برای نهایی شدن تفاهم با مسؤولان ذی ربط عراق با هدف از سرگیری اعزام ها به عتبات عالیات است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سازمان حج و زیارت - رییس سازمان حج و زیارت - حج و زیارت - سازمان حج - زائر - بیماری کووید 19 - زائران ایرانی - اربعین - سازمان - زائران - مرزهای زمینی - ازدحام جمعیت - مراکز درمانی - رییس سازمان - زیارت - ایرانی - سازمان حج و زیارت، - عراق - مشکوک - علی رضا رشیدیان - کووید 19 - بازگشت زائران - بازگشت - درمانی - ازدحام - بیماری - ستاد اربعین - روابط عمومی - زائر اربعین - زائر ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
هوای زنجان ؛ سرد

آزادی و نواب پرترافیک ترین معابر پایتخت

جوی پایدار حاکم بر آسمان چهارمحال و بختیاری

65 درصد دانش آموزان کرمانشاه واکسینه شده اند/ روند بازگشایی مدارس در آبان

تقویم تاریخ؛ از درگذشت ادیسون تا راه اندازی بی بی سی

کاهش دما و بارش پراکنده باران

سرانجام گسل دیندارلو و تداوم نگرانی های مردم

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، بیمه تکمیلی

هواشناسی ایران 1400/07/26|هشدار برای 15 استان تا 30 مهرماه

هواشناسی ایران 1400/07/26| ورود سامانه بارشی سرد به کشور/ هشدار هواشناسی برای 15 استان تا 30 مهرماه

شادمهر: تحصیل دانش آموزان تا پایان پیک ششم مجازی باشد

بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی چگونه گواهی کسر از حقوق بگیرند؟ + نحوه دریافت

اجرای طرح «یاریگران زندگی» در میاندوآب

اما و اگرهای بازگشایی حضوری مدارس

گردشگری ایران / آبشار لاتون کجاست؟

نارکوندا های در خطر انقراض

تقویم و اوقات شرعی دوشنبه بیست و ششم مهر ماه

واکسیناسیون دانش آموزان نویدی برای بازگشایی مدارس

راهنمای طبیعت گردی در مازیچال | دهکده ای بر فراز ابرهای کلاردشت

ماندگاری هوای سرد و بارانی تا اواخر مهرماه در اردبیل

فاصله اجتماعی در مسجدالحرام لغو شد

پیش بینی هواشناسی امروز 26 مهر 1400

اهدای 25 سری جهیزیه به زوج های محروم خراسان شمالی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر

اظهار نظر پلیس ایران درباره گواهینامه موتورسواری برای زنان!

تصاویر: تخریب «حمام تاریخی» در جوار «خانه تاریخی» - شیراز

آموزش شیرینی پزی / طرز تهیه نان پنجره ای

مدت آموزشی سربازی افزایش پیدا کرد

هواشناسی: کاهش دمای 8 استان به زیر صفر

هواشناسی: کاهش دمای 8 استان به زیر صفر

ایفای مسئولیت اجتماعی در فولادمبارکه

تناسب جانمایی و طراحی عناصر در شهرهای زیست پذیر

ویدئو / رهاسازی پرنده های مهاجر در تالاب بهشت معصومه قم

هزاران کودک در مناطق کم برخوردار جشن گرفتند

لغو دور کاری کارمندان لرستان

اوقات شرعی شنبه 24 مهر 1400 زنجان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر

سن فرسودگی خودرو چقدر است؟ + جزییات

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 26 مهر 1400

اوقات شرعی به افق گرگان

اوقات شرعی 26 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

پیش بینی هواشناسی در ایران در 26 مهر 1400

نماز جماعت «مسجد الحرام» بدون فاصله اجتماعی

اوقات شرعی بیست و ششم مهرماه در سمنان

طرح موتور یار پلیس، طرحی که منتقدان بسیاری دارد/ بیگاری از موتورسواران؟!

اکیپ های واکسیناسیون سیار در مدارس فعال شد

فیلم| جانباز دفاع مقدس رزمنده خستگی ناپذیر جنگ اقتصادی

سپیده خداوردی شورِ هرچی متفاوت بودنه درآورد؛ لباس گورخری آخه؟

عکس روز| طواف بدون فاصله

کاهش دمای 4 تا 6 درجه در اصفهان

آموزش و پرورش: همه مدارس 300 دانش آموز به پایین از یکم آبان باز می شوند / دانش ‎آموزان هفته‎ ای 3 روز به مدرسه می ‎روند

تخریب یک حمام تاریخی در شیراز توسط شهرداری حین کفسازی کوچه

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی بیست و ششم مهر در استان سمنان

فیلم| جانباز دفاع مقدس رزمنده خستگی ناپذیر جنگ اقتصادی

قرار بود بابا پنجعلی در پایتخت 5 شهید شود

صدور کارت هوشمند ملی تمامی ثبت نام کنندگان تا پایان سال

دمای هوای پایتخت 5 تا 8 درجه کاهش می یابد

نگهداری پیشگیرانه چیست و چرا اهمیت دارد؟

سایر نهادها با شهرداری برای حضور فعال تر نابینایان در شهر همکاری داشته باشند

هشدار هواشناسی درباره نفوذ سامانه سرد به بخش های شمالی کشور

ورود سامانه بارشی به استان سمنان

تکلیف صدور گواهینامه موتورسیکلت برای زنان چه شد؟

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان قزوین در 25 مهر

بهترین عطر زنانه با ماندگاری بالا

طرح ساماندهی بیش از 7 هزار موتورشارژی در کیش

هواشناسی ایران | کاهش 5 تا 10 درجه ای دمای هوا در شمال شرق کشور

تصاویر| تخریب حمام تاریخی در جوار خانه تاریخی در شیراز

تغییر کاربری منطقه گردشگری «امند» درگیر بروکراسی اداری

مدرسه تلویزیونی ایران/ دوشنبه 26 مهر 1400

دمای هوای پایتخت 5 تا 8 درجه کاهش خواهد یافت

مناطق زلزله زده اندیکا نیاز به خدمات رسانی فوری دارند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 26 مهر 1400

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان می شود؟

علل وقوع سوانح رانندگی در راه های سمنان/ تصادفات فوتی 11 درصد کاهش یافت

زنگ «روز ملی پارالمپیک» در مدارس استثنایی استان قم نواخته شد

ورودخودروهای آلاینده به معابر درون شهری ممنوع

اخبار کوتاه؛ 25 مهر

مجوز برداشت شن و ماسه با تایید دادستان

واکسینه شدن 74 درصد دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد

بازگشایی مدارسِ 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان ماه

مالکان خودرو تغییر آدرس خود را در 48 ساعت اعلام کنند

بهره برداری از 8 معبر مناسب سازی شده در منطقه 15

انیمیشن تمساح پوزه کوتاه گاندو؛ جذاب و آموزشی

تخریب یک حمام تاریخی در شیراز توسط شهرداری حین کفسازی کوچه

فیلم/ کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

جشنواره مد و لباس یزد با معرفی برگزیدگان به کارخود پایان داد+عکس

پیگیری شبکه فاضلاب مجتمع بلدیه سمنان

محور چالوس یکطرفه شد

ببینید | کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

رویداد نجومی امشب: تقابل سیارک اریس و خورشید

ترافیک سنگین در جاده چالوس/ تداوم انسداد آزادراه تهران - شمال

هشدار درمورد کلاهبرداری با کارت واکسن کرونا

مهرباران یک خیر در البرز/ ساخت هر مدرسه، زینتی بر پیکر استان

مهم ترین خبر های جامعه که در 25 مهر ماه رخ داد

ببینید | کدام مدارس از اول آبان بازگشایی می شوند؟

اعلام ساعت بازدید از باغ گلها در کرمانشاه

همه مدارس 300 دانش آموز به بالا از یکم آبان باز می شوند

تداوم اجرای پرقدرت طرح های ارتقای امنیت اجتماعی کرج

بهره مندی 3هزار مدافع وطن از خوان متبرک امام رئوف(ع)

برگزاری جلسه هماهنگی ستاد برف روبی

فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا

فوت یک زائر اربعین و نبودن مورد مشکوک کرونا