مطالب مرتبط:
نقش هوانیروز در منطقه جنوب در آغازین روزهای دفاع مقدس
سخن از دل برآید بر دل نشیند / دوماهنامه علمی فرهنگی اجتماعی «اندیشه» انجمن علمی علوم قرآنی کرمانشاه منتشر شد
چین: مخالف شدید اختلاف افکنی در روابط چین با کشورهای منطقه هستیم
همایش «نقش روحانیون در دفاع مقدس» در کردستان برگزار شد
سامانه یکپارچه پدافند هوایی، قوی ترین سپر دفاعی منطقه را تشکیل داده است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 14:452021-09-27دانش

نقش انجمن ها در دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه


محمد نبیونی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رشته علوم سلولی تکوینی، با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در مورد هدف انعقاد قرارداد بین سه انجمن زیست شناسی ایران، - نبیونی با تاکید بر تقویت دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه گفت: نقش انجمن های علمی، در این بین بیش از پیش احساس می شود.

محمد نبیونی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رشته علوم سلولی تکوینی، با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در مورد هدف انعقاد قرارداد بین سه انجمن زیست شناسی ایران، سلولی تکوینی ایران و کشت سلول و بافت ایران با مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران شعبه مرکز تحقیقات رشد و تکامل و چشم انداز این جلسه در حوزه سلامت جامعه، ماهیت و وظیفه اصلی انجمن های علمی در همه کشورها و در حوزه های اجتماعی و علمی را برقراری ارتباط بین اجتماع با دانشمندان و به تعبیری ترجمه زبان دانشمندان برای مردم عنوان کرد و یکی از وظایف انجمن زیست شناسی ایران به عنوان انجمن مادر با بیش از 5 هزار عضو که اعضا آن دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا و بخش قابل توجهی از آنها اعضا هیئت علمی دانشگاه های کشور هستند را در مورد ارتباط بین دانشمندان علوم زیستی در حوزه وزارت علوم و وزارت بهداشت دانست و گفت: این مجموعه تلاش می کند ادبیات مشترک را، که به واسطه جدا شدن وزارتخانه ها از بین رفته، ایجاد کند و ایراداتی مانند عدم ارتباط و عدم تعامل مؤثر را از بین برده و به مرحله ای از هم زبانی و همراهی و تعامل نزدیک شوند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان حوزه های علوم زیستی مانند علوم جانوری، گیاهی، سلولی- مولکولی و میکروبی در دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی دروسی را خوانده و مهارت هایی را کسب کرده که در حوزه های کاربردی بخش های مختلفی قابل استفاده است و استفاده از آنها در حوزه های مرتبط با سلامت با توجه به آنکه متولی آن وزارت بهداشت است، نیازمند همکاری بیشتری است.

رییس انجمن زیست شناسی ایران گفت: در سال های اخیر در فاصله ای که بین دو حوزه آموزش و پژوهش در ایران به وجود آمده که شاید بتوان گفت منحصر به فرد در دنیاست، باعث شده بسیاری از فارغ التحصیلین اگرچه دروس و مهارت مشترکی دارند ولی نتوانند به یکدیگر کمک کنند که نتیجه آن ضرر مردم در این حوزه هاست.

وی در ادامه تقاضای بسیار زیاد فارغ التحصیلان علوم زیستی برای کار در آزمایشگاه ها، پژوهشگاه ها، پژوهشکده ها و مراکزی که مرتبط با حوزه سلامت، بهداشت و درمان هستند و فاصله گذاری بین این افراد به خصوص در حوزه های پژوهشی مانند اساس سلولی مولکولی سرطان و بسیاری از بیماری ها، باعث شده که کشور نتواند از همه پتانسیل هایش استفاده کند.

تفکیک نظام عالی آموزش پزشکی و نظام آموزش عالی غیر پزشکی در ایران! رییس انجمن زیست شناسی ایران همچنین گفت: خوشبختانه انجمن زیست شناسی ایران با مشارکت دیگر انجمن ها از جمله انجمن سلولی تکوینی ایران، انجمن کشت سلول و بافت ایران، انجمن ژنتیک ایران، انجمن میکروبیولوژی ایران و انجمن بیوشیمی-بیوفیزیک در قالب اتحادیه انجمن های زیستی زمینه همکاری با انجمن های علوم پایه پزشکی را، برای این مشکل فراهم کرده است.

وی پیدا کردن یک ادبیات مشترک را نیازمند گفتگو و تعامل دانست و به فراهم کردن مقدمات آن از چند سال پیش توسط انجمن زیست شناسی با برگزاری کنگره های ملی و بین المللی که به صورت دو سالانه در یکی از دانشگاه ها و مراکز علم و فناوری کشور برگزار شده و دعوت از رؤسای انجمن های علمی علوم پایه پزشکی در حوزه وزارت بهداشت و درمان برای رفع این نقیصه، اشاره کرد.

نبیونی همچنین به مسئله تفکیک نظام عالی آموزش پزشکی و نظام آموزش عالی غیر پزشکی در ایران پرداخت و گفت: شاید بارها شنیده ایم که ایران یکی از معدود کشورهایی است که نظام آموزش عالی را تفکیک کرده و در کشورهای توسعه یافته نظام آموزش عالی یک نظام یکپارچه محسوب می شود.

این تفکیک ها در حوزه سیاست گذاری و حوزه حاکمیتی وجود داشته و دانشگاهها سیاستگذاری هایشان برای آموزش را به نحوی انجام می دهند که در صورت ضرورت بتوانند هم آموزش پزشکی و هم آموزش غیرپزشکی را داشته باشند.

اگرچه بنابر ضرورتهای دوران جنگ تحمیلی شرایطی بوجود آمد که این تفکیک صورت گرفت ولی به مرور زمان دامنه اش زیاد و این گروهها کاملاً از هم جدا شدند.

وی اجتماع، هم فکری و پیدا کردن راه حل در حوزه های دیگر از جمله محیط زیست و حوزه های فناوری های نوین توسط تمام انجمن های منشعب شده از انجمن زیست شناسی ایران را یکی از وظایف خود دانست و همچنین کمک و راهنمایی انجمن به سیاست مداران، سیاست گذاران و مجریان در سطوح مختلف اعم از کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس و وزرات خانه های مرتبط و استقبال خوب مسئولین در سطوح اجرایی و سیاست گذاری را مطرح کرده و اظهار داشت که جلسات بسیار خوبی برگزار شده تا بتوانیم یک همگرایی خوبی در این زمینه ایجاد کنیم که به اشتغال جوانان در حوزه تخصصی تحصیلی شان کمک کرده و موانع موجود را با کمک سیاست گذاران برطرف کنیم و جوانان بتوانند با مشکلات کمتری در این زمینه مواجه شوند و جذب بازارهای تخصصی و حوزه های تخصصی خود بشوند.

نبیونی در مورد طرفین انعقاد این قرار داد اضافه کرد: با تلاش صورت گرفته امروز بین سه تا از این انجمن ها با مرکز رشد فناوری سلامت و مرکز تحقیقات رشد و تکامل دانشگاه علوم پزشکی تهران تفاهم نامه منعقد می شود و حداقل دستاورد آن حضور اعضای هیئت مدیره این انجمن ها در بالاترین سطح و ایجاد امکان آشنایی با پتانسیل های مجموعه های فناوری سلامت و متقابلاً آشنایی دست اندر کاران مرکز رشد و مرکز تحقیقات با پتانسیل های این انجمنها است.

همچنین با تبادل اطلاعات و افکاری که صورت می گیرد، زمینه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناورانه فراهم می¬شود.

ضرورت شناخت نیاز کشور در زمان های مختلف نبیونی درمورد اقتصاد دانش بنیان نیز گفت: سالهاست ما تلاش می کنیم که اقتصاد دانش بنیان را در اولویت اقتصاد مقاومتی قرار دهیم، مشکلات و نیازهایمان را، به خصوص در حوزه هایی که به راحتی امکان تأمین آنها از خارج وجود ندارد، خودمان با کمک جوان ها، حمایت پیشکسوتان و راهنمایی های بزرگترها برطرف کنیم.

بنابراین انعقاد این تفاهم نامه با مرکز رشد سلامت، این زمینه را که دانشجویان، بخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی که یا عضو این انجمن های سه گانه هستند و یا می توانند در آینده عضو شوند، بتوانند همکاری های مشترکی داشته و نیازهای این بخش ها را با اشکال مختلف، با حضورشان در این مراکز رشد و در قالب ایجاد شرکت های نوپا، فراهم کنند.

وی یکی از نکات مهم در طول دوره تحصیل دانشجویان در دانشگاه ها را آشنایی با پتانسیل های بالقوه ای که در حوزه های مختلف وجود دارد، دانست و گفت: این امر در قالب بازدیدهای علمی، گردش های علمی، بازدید از مراکز علم و فناوری دیگر و یا در حوزه های مختلف مربوط به صنعت یا حوزه های مشابه صورت می پذیرد تا دانشجویان در طول تحصیل و کسب مهارت بدانند به کدام سمت باید رفته و نیاز کشور در کجاست مثل بحران آب، بحران های زیست محیطی و بحران هایی که در حوزه سلامت با آنها مواجه ایم که پایه تمام این مسائل به بخشهای مختلف علوم زیستی مرتبط می شود.

این مجموعه ها اگر بایکدیگر همکاری کنند می توانند راهنمایی های لازم را داشته، در برنامه ریزی های کلان کشور مشارکت کرده و جهت گیری های لازم را داشته باشند تا دست اندر کاران اجرایی بتوانند راحت تر و با اطمینان بالاتری امور را پیش برده و به نتیجه برسانند.

این مسئله باعث می شود تا شرایط کشور حداقل در محدوده منطقه و کشور خودمان بهبود پیدا کند.

رییس انجمن زیست شناسی ایران در پایان به دیپلماسی علمی به عنوان بخشی از وظایف انجمن ها اشاره کرد و آن را جدای از سیاست ها، شرایط سیاسی و روابط دیپلماتیک مرسوم دانست و گفت: انجمن ها در قالب دیپلماسی علمی می توانند با کشورهای دیگر ارتباطات داشته باشند.

وی گفت: شاید شرایط برای دیپلماسی علمی با کشورهای غربی به راحتی فراهم نباشد ولی با کشورهای منطقه که در دستور کار دولت جدید هم هست، می تواند فراهم شود.

به شکل های مختلف و در قالب پیمان های مختلفی که وجود دارند مانند پیمان شانگهای که اخیراً ایران هم به آن پیوسته، زمینه های دیپلماسی علمی در حوزه منطقه ای شانگهای و یا حتی اکو و صندوق های علمی که در این زمینه وجود دارند، می تواند فراهم شود.

این انجمن ها می توانند در این رابطه هم نقش مؤثری داشته باشند.


کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی - عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه خوارزمی - علمی - انعقاد قرارداد - انجمن های علمی - کشورهای منطقه - دیپلماسی علمی - انجمن - عضو هیئت علمی - دانشگاه علوم پزشکی تهران - دانشگاه - اجتماعی - محمد نبیونی - ایران - مرکز رشد فناوری سلامت - زیست شناسی - کشورها - دانشمندان - هیئت علمی - دانشگاه علوم پزشکی - دیپلماسی - سلول - خبرگزاری - سلولی - خبرنگار - قرارداد - خوارزمی - برقراری ارتباط - انعقاد

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری کارگاه آموزش مقاله نویسی

ورود 1000 دانشجوی جدید کارشناسی ارشد به دانشگاه رازی

جدال 2 کهکشان در فضا

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه خوارزمی اعلام شد

ادعای عجیب دانشمندان؛ سفر در زمان غیر ممکن نیست!

دانشجوی واکسن نزده غایب حساب خواهد شد/ آموزش حضوری شود امتحان هم حضوری می شود

اعطاء سومین مجوز مرکز نوآوری کشور به شرکت زئولیت سنگسر

آموزش دانشجویان جدیدالورود علامه مجازی شد

بررسی روش ها مهاجرت به کانادا

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد 1400 در دانشگاه آزاد اعلام شد

گلایه اساتید آموزش و پرورش از عدم همسان سازی حقوق ها + فیلم

فراخوان ششمین کنگره بین المللی و هشتمین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت

سفیر جدید جمهوری آذربایجان در ایران استوارنامه خود را تقدیم رییسی کرد

نخستین دوره مربیگری فریزبی درجه 3 برگزار شد

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

تفاهم نامه همکاری بین مؤسسه امام خمینی (ره) و دانشگاه آزاد اسلامی امضا شد

دانشگاه امیرکبیر زمان تزریق دز دوم واکسن کرونا را اعلام کرد

تعداد مجلات برای چاپ مقالات دانشجویان افزایش می یابد

اعلام نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

دانشجویان واکسن نزده اجازه ورود به کلاس ندارند!

اهمیت درس عربی در کنکور + معرفی بهترین کتاب عربی کنکور (ویژه کنکور 1401)

اعلام نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

زمان برگزاری کلاس های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه شیراز اعلام شد

اعلام نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد 1400 ویژه استعدادهای درخشان دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر به سامانه یکپارچه مراسلات الکترونیکی دولت پیوست

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

تبدیل مناطق آزاد به پایلوت فعالیت های فرهنگی در کشور

استادان و متخصصان دانشگاه مدیریت شهری را یاری کنند

محمد: مناطق آزاد می توانند به پایلوت فعالیت های فرهنگی در کشور تبدیل شوند

دوره «شناخت، عیب یابی، تعمیر و نگهداری پمپ های صنعتی» برگزار شد

دریافت رتبه A+ نشریه علوم سیاسی از کمیسیون ارزیابی نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج دوره بدون آزمون کارشناسی ارشد 1400 (ویژه استعدادهای درخشان) دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

مناطق آزاد به پایلوت فعالیت های فرهنگی در کشور تبدیل می شوند

حاج جباری: علت تاخیر در ابلاغ بخشنامه وام های دانشجویی / شروع ثبت نام ها از هفته آینده

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان استعداد درخشان ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد

چاپ مقاله عضو هیات علمی دانشگاه مازندران در مجله Global Change Biology

در کمیته ملی اخلاق اصل، اعتماد بر پژوهشگران است

جامعه گرفتار در فقر فرهنگی روی توسعه را نمی بیند

صیانت از جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه اولویت اول است

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی آغاز شد

فقر فرهنگی؛ ثمره نابرابری در توزیع کالاها و خدمات فرهنگی/ جامعه گرفتار در فقر فرهنگی روی توسعه را نمی بیند

امتحانات دانشجویان حضوری است؟

مناطق آزاد می توانند به پایلوت فعالیت های فرهنگی در کشور تبدیل شوند

امروز، آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد

ویژه برنامه چله مهدوی در دانشگاه آزاد اسلامی

14 استاد اردبیلی در زمره دانشمندان 2 درصد برتر جهان قرار گرفتند

محسن دهنوی عضو هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی شد

اعلام فراخوان عضویت نودانشجویان در تشکل های دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور اعلام شد

خوابگاه 10 هزار متری دانشگاه ارومیه به بهره برداری رسید

ورود 1000 دانشجوی جدید کارشناسی ارشد به دانشگاه رازی

استخدام کارشناس کنترل کیفیت با بیمه و اضافه کاری در یک شرکت معتبر در اصفهان

آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد امروز، سوم آبان پایان می یابد

وزارت علوم: دانشجوی واکسن نزده غایب حساب خواهد شد

(تصاویر) جشن ازدواج دانشجویی

حمایت سازمان بورس از طرح های پژوهشی، پایان نامه ها و رساله ها

وزارت علوم: دانشجوی واکسن نزده غایب حساب خواهد شد

شفق قطبی را در آسمان جنوبی ببینید

همایش «آشنایی با گرایش های مهندسی معدن» برگزار شد

لباس جنجالی بهاره رهنما؛تیپ عجیب با آویزهای تینیجری

کارکردها و مأموریت های مرکز آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی

ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی آغاز شد

چگونه می توان خلاقیت را در فرزندان پرورش داد؟

امروز، آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد

همایش «آشنایی با گرایش های مهندسی معدن» برگزار شد

واکسن نزدن راه فرار از آموزش حضوری در دانشگاه ها/ آیا برخورد قانونی صورت می گیرد؟

ساخت نانوذرات نیکل برای آینه پزشکی و تلسکوپ

حمایت سازمان بورس از طرح های پژوهشی، پایان نامه ها و رساله ها

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

تشریح برنامه های ورزشی برگزار شده در دانشگاه فردوسی مشهد

آخرین خبر از امتحاتات دانشجویان

ساخت نانوذرات نیکل برای ساخت آینه پزشکی و تلسکوپ

تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو منوط به نتایج اعتباربخشی دوره های آموزشی شد

نتایج اولیه آزمون دکتری دانشگاه معارف اسلامی دی ماه اعلام می شود

استخدام منشی دفتر در شرکت تیم یار کیش در کرج

استخدام کارشناس فروش در شرکت فرآزما تحقیق در تهران

وبینار آشنایی با الکترونیک نوری برگزار می شود

ظرفیت پذیرش دانشجو منوط به نتایج اعتباربخشی دانشگاه ها است

مناطق آزاد می توانند به پایلوت فعالیت های فرهنگی در کشور تبدیل شوند

حمایت دانشگاه علوم پزشکی آزاد از دانشجویان برتر

زمان برگزاری کلاس های ورودی جدید دانشگاه گیلان اعلام شد

تور مجازی دانشگاه آزاد اسلامی لنگرود راه اندازی شد

میزان شهریه نوبت دوم دوره ارشد دانشگاه علامه اعلام شد + جزییات

رویداد ملی ایده بازار گردشگری در چه محورهایی برگزار می شود؟

800 محقق در حوزه فناوری نانو حمایت شدند / پرداخت 27 میلیارد ریال حمایت های تشویقی

ثبت نام آزمون های تولیمو از 8 آبان آغاز می شود

جامعه ما هنوز پژوهش را باور نکرده است

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه پیام نور اعلام شد

پوشش واکسیناسیون 100 درصدی دانشجویان از الزامات شروع آموزش حضوری است

ساخت نانوذرات نیکل برای ساخت آینه پزشکی و تلسکوپ

شروط وزارت علوم برای آموزش حضوری دانشگاه ها

رییس جمهور مصوبه بر زمین مانده درباره دانشگاه فرهنگیان را ابلاغ کرد

صوت | ناب ترین مرتبه توبه

نام نویسی کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

بیش از دو هزار نفر درآذربایجان غربی دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کردند

وزیر بهداشت: رفع مشکلات خوابگاهی دانشجویان برای ما جزو اولویت هاست

امروز، آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد

درخواست دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی از آیت الله رییسی برای ورود به موضوع کمبود پزشک

تابلو های برق عایق شده با گاز به بازار های بین المللی راه یافت

نقش انجمن ها در دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه

نقش انجمن ها در دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه