موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش و تحقيقات - رييس كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش - رييس كميسيون - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - استقلالي ها - شوراي اسلامي - داريوش قنبري - محفل انس با قرآن كريم - شهركهاي صنعتي - عمليات شهادت طلبانه - محصول زعفران - دروس عملي هنرستاني ها - محور ياسوج شيراز - سيدروح اله لطيفي - تنگلي - علي رضا نيكبخت واحدي - عناصر داخلي - رودخانه هاي فصلي - بنزين دو نرخي

مطالب مرتبط:
کرونا چه تاثیری بر میزان جرایم در تهران داشته است؟
61 درصد مردم تهران واکسینه شدند | روند کاهشی کرونا در تهران | تجمع اربعین در مرقد امام(ره) و حرم عبدالعظیم(ع) نخواهیم داشت
استاندار تهران: طوری راهپیمایی جاماندگان اربعین برگزار شود که نگویند مراسم مذهبی ما را به پیک بعدی کرونا کشاند
زنگ خطر افزایش مجدد کرونا در تهران
آخرین گفت وگوی میزان با مرحوم سیامک اطلسی/کرونا دلیل کم کاری این روزهای من است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 02:502021-09-26پزشكي

کرونا چه تاثیری بر میزان جرایم در تهران داشته است؟


پژوهشگران حقوق جزا و جرم شناسی با انجام یک مطالعه تاثیر شیوع کرونا و فاصله گذاری اجتماعی را بر میزان جرایم بررسی کردند.

در این مطالعه عنوان شد که تمامی جرایم به غیر از اعتیاد به مواد مخدر، - پژوهشگران حقوق جزا و جرم شناسی با انجام یک مطالعه تاثیر شیوع کرونا و فاصله گذاری اجتماعی را بر میزان جرایم بررسی کردند.

در این مطالعه عنوان شد که تمامی جرایم به غیر از اعتیاد به مواد مخدر، کاهش داشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اثر همه گیری بیماری کووید 19 ماهیت زندگی اجتماعی تغییر کرده است.

با توجه به این که در کشورهای مختلف از جمله ایران برای فاصله گذاری اجتماعی، محدودیت هایی مانند محدودیت حضور در اجتماعات، محدودیت فعالیت مشاغل و دستورالعمل های ماندن در خانه، ایجاد شد، به همین دلیل انتظار می رود شیوع بیماری کووید 19 و فاصله گذاری اجتماعی، میزان و توزیع جرم و بی نظمی را تغییر داده باشد.

بر همین اساس؛ پژوهشگران حقوق جزا و جرم شناسی با انجام یک مطالعه تاثیر شیوع بیماری کووید 19 و فاصله گذاری اجتماعی را بر نرخ جرائم گزارش شده به پلیس، در شهر تهران و شهرستان های اسلام شهر، پاکدشت، دماوند، شهرری، شهریار، ملارد و ورامین بررسی کردند.

این مطالعه در دوره هشت ماهه، اسفند 1398 تا مهرماه 1399 انجام شد و جرم های سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، اعتیاد به مواد مخدر، کلاهبرداری شبکه ای، اخلال در نظم و آسایش عمومی، کودک آزاری، مشارکت در نزاع دسته جمعی، کیف زنی و جیب بری مورد بررسی قرار گرفت و داده های به دست آمده با دوره هشت ماهه قبل از کرونا یعنی ابتدای تیر 1398 تا انتهای بهمن 1399 مقایسه شد.

داده های مورد نیاز این جرائم، به دلیل محرمانه بودن و عدم امکان دسترسی عموم به این داده ها از طریق نامه نگاری دادستان یکی از شهرستان های استان تهران با واحد انفورماتیک قوه قضاییه (مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه) جمع آوری شد.

یافته های این مطالعه نشان داد در کل استان تهران، بر اساس اطلاعات موجود برای تمامی جرائم مورد بررسی، به غیر از اعتیاد به مواد مخدر، ارتکاب دیگر جرایم در دوره بعد از کرونا و اجرای کامل طرح فاصله گذاری اجتماعی نسبت به دوره ماقبل از کرونا کاهش داشته است.

بیشترین کاهش ارتکاب جرم نسبت به دوران قبل از کرونا مربوط به جرم کلاهبرداری شبکه ای است و اعتیاد به مواد مخدر، برخلاف مابقی جرایم، رشد حدود 24 درصدی  داشته است.

بررسی ها نشان داده که جرم سرقت تعزیری در همه شهرستان های مورد مطالعه در دوره پس از شروع کرونا نسبت به قبل رشد منفی داشته و این جرم با درصدهای مختلف، در تمام این شهرستان ها کاهش یافته است.

شهرستان پاکدشت بیشترین کاهش و شهرستان های تهران و دماوند کمترین کاهش را در جرم سرقت تعزیری داشته اند.

این بررسی ها حاکی از این است که جرم ضرب و جرح عمدی نیز مانند سرقت تعزیری، پس از اجرای سیاست های فاصله گذاری اجتماعی و کاهش حضور افراد در اجتماع کاهش یافته است.

شهرستان ملارد بیشترین کاهش و ورامین کمترین کاهش را در این جرم داشته اند.

در این مطالعه مشخص شد که جرم اعتیاد به مواد مخدر، پس از شیوع بیماری کرونا در دو شهرستان تهران و ملارد رشد داشته و در سایر شهرستان ها کاهشی بوده است.

طبق این داده ها؛ جرم کلاهبرداری شبکه ای در سه شهرستان تهران، دماوند و شهرری بعد از شیوع کرونا رشد داشته؛ اما در سایر شهرستان ها روند آن کاهشی بوده است.

در خصوص میزان ارتکاب جرم اخلال در نظم و آسایش عمومی، بررسی ها نشان داد که در اکثر شهرستان های مورد مطالعه روند کاهشی بوده و تنها شهرستان ورامین شاهد رشد مثبت سه درصدی بوده است.

بررسی میزان جرم کودک آزاری در دوره شروع کرونا نشان داد که این جرم تنها در شهرستان پاکدشت دارای رشد مثبت در دوره مطالعه بوده است.

نتایج این مطالعه حاکی از این است که ارتکاب جرم مشارکت در نزاع، در اکثر شهرستان ها منفی بوده و شهرستان پاکدشت، پایین ترین درصد رشد منفی را تجربه کرده است؛ اما دو شهرستان شهریار و ملارد پس از شیوع کرونا رشد مثبتی در مورد این جرم داشته اند.

جرم کیف زنی در تمامی شهرستان های مورد مطالعه منفی بوده و یا تغییری نداشته است.

حتی در اکثر شهرستان ها این رشد منفی 100 درصد بوده است.

داده های به دست آمده در این مطالعه، مطابق با فرضیه این پژوهش بود؛ زیرا پس از شروع بیماری کووید 19 و اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، فعالیت های روزمره افراد و حضور افراد در اجتماع کمتر شده است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند بر اساس داده های رسمی در استان تهران، جرم اعتیاد به مواد مخدر رشد مثبت داشته است چرا که پس از شیوع بیماری کووید 19 برای مدتی در جامعه شایع شده بود که معتادان دچار بیماری کووید 19 نمی شوند و یا امکان ابتلا به این بیماری در معتادان نسبت به افراد سالم کمتر است.

پس از رواج این شایعه انتظار می رفت که بسیاری از افراد جامعه گرایش به مصرف مواد مخدر پیدا کنند.

همچنین با حضور بیشتر افراد در منزل و کاهش دیگر سرگرمی ها و تفریحات، این احتمال بود که افراد برای پرکردن اوقات خود گرایش بیشتری به مصرف مواد مخدر پیدا کنند.

ولی برخلاف فرضیه پژوهش، نتایج این مطالعه نشان داد که ارتکاب جرم کودک آزاری پس از طرح فاصله گذاری اجتماعی و شیوع کووید 19 کاهش داشت.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ انتظار می رفت در نتیجه فاصله گذاری اجتماعی و در خانه ماندن خانواده ها، انواع خشونت های خانگی به ویژه کودک آزاری افزایش یابد؛ زیرا بزه دیدگان بالقوه (کودکان) و بزهکاران بالقوه  (والدین، خواهر یا برادر) به مدت طولانی تری در کنار یکدیگر هستند و انتظار می رفت کودک آزاری در دوره شیوع کرونا رشد مثبت داشته باشد.

ولی به نظر می رسد علت اصلی این تفاوت را باید در رقم سیاه این جرم جستجو کرد.

داده های این پژوهش داده های رسمی هستند که مرکز آمار قوه قضاییه بر اساس گزارش های واصله در مورد جرم کودک آزاری تهیه کرده است و گویای کلیه کودک آزاری های اتفاق افتاده در استان تهران نیست.

در بسیاری از موارد کودک آزاری اتفاق می افتد، ولی گزارشی به نهادهای رسمی مانند پلیس داده نمی شود و به همین دلیل در آمار رسمی هم گنجانده نمی شود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ باید توجه داشت که تغییر و نابسامان شدن شرایط اقتصادی و افزایش نابرابری های اجتماعی ممکن است روند جرم را افزایش دهند و بسیاری از یافته های اولیه به دست آمده از این مطالعه، نیاز به تحقیقات بیشتری دارند.

تغییر روند جرم و جنایت به تنهایی نباید راهنمای سیاستمداران باشد و ممکن است این تغییرات اولیه نوعی ناهنجاری باشد.

این محققان معتقدند؛ لازم است چگونگی تغییر میزان جرم و جنایت و همچنین چگونگی وقوع این تغییرات در بازه های زمانی فصلی و سالانه نیز مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین باید به خطای اندازه گیری ناشی از عدم گزارش بزه دیدگان به پلیس نیز توجه داشت.

در انجام این تحقیق علی صفاری و زینب لکی؛ پژوهشگران حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه شهید بهشتی، به همراه راضیه صابری از پژوهشکده حقوقی شهر دانش و عباس رضایی؛ دانشجوی دکترای حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه آزاد و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فیروزکوه استان تهران، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان تاثیر شیوع بیماری کووید 19 و فاصله گذاری اجتماعی بر نرخ جرایم (مطالعه موردی: استان تهران) در شماره بهار و تابستان 1400 مجله پژوهش های حقوق جزا و جرم شناسی، منتشر شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فاصله گذاری اجتماعی - فاصله گذاری - اجتماعی - بیماری کووید 19 - جرایم - مطالعه - محدودیت - فاصله - میزان - شیوع کرونا - پژوهشگران - تاثیر - کرونا - کووید 19 - کشورهای مختلف - زندگی اجتماعی - شیوع - بیماری - اعتیاد - شیوع بیماری - تغییر - بررسی - دستورالعمل - کووید - مواد - حقوق - همه گیری - بی نظمی - انتظار - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
درمان یبوست با هشت دمنوش گیاهی

کشف جسد دوازده طوطی مومیایی شده! +عکس

پنج روش ساده و طبیعی سفید کردن دندان ها

تولید دارویی برای بهبود بیماران قلبی و عروقی با استفاده از عصاره هسته انگور

9 عادت غذایی مفید که پیش دیابت را درمان و از تبدیل آن به دیابت پیشگیری می کنند

آیا واقعا تزریق سریع دوز سوم واکسن کرونا به افراد بالای 65 سال لازم است؟

طرز تهیه ماسک نارنگی برای شادابی و جوانی پوست با 15 روش

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / یکشنبه 25 مهر 1400

طرز تهیه ماسک پرتقال برای انواع پوست

این افراد حتما دوباره کرونا می گیرند!

بیماری قلبی در کمین این گروه خونی است!

بسته خبری ورزشی؛ 25 مهر 1400

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در فارس به صدا درآمد

کیفیت هوای تهران قابل قبول

اولویت بندی برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا اعلام شد / تزریق دوز یادآور به 5 گروه بعد از کادر درمان

7 ماسک خانگی مخصوص پوست های چرب

خواص قهوه برای سلامتی پوست با تهیه چند ماسک قهوه

ایمنی زایی واکسن های داخلی و وارداتی زیر ذره بین است

امکان ترمیم پوست افراد مسن با افزایش تحرک سلول های بنیادی

«بادمجان پنیری» وعده ای لذیذ و اسان برای روزهای شلوغ

طرز تهیه سرکه سیب خانگی

آمار کرونا استان مرکزی 25 مهر؛ 3 فوتی و 301 ابتلای جدید

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در فارس به صدا درآمد

50 درصد مردم استان زنجان هر دو دوز واکسن کرونا را دریافت کردند

حقایقی که آقایان درباره سرطان پروستات نمی دانند

فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی میان رشته ای حوزه قرآن و سلامت

باید در وضعیت »آماده باش« بمانیم

استخدام پزشک با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

جهش مجدد شمار مبتلایان

ابتلای یک خانواده 7 نفره استرالیایی به نوع جدید کرونا دلتا

اولین مرکزفوق تخصصی درمان خونریزی رحمی کشور در قم افتتاح شد

طرح تشکیل «سازمان طب اسلامی ایرانی» در کمیسیون بهداشت رد شد/ اجرای قرنطینه هوشمند در 3 استان

36 درصد دختران 16 تا 35 ساله مجرد هستند / جمعیت زنان سالمند؛ رو به افزایش

ایمنی کامل با واکسیناسیون با رعایت نکات بهداشتی ممکن می شود

چه ساعتی آخرین چای را بنوشیم تا بدخواب نشویم؟

تداوم تلفات دو رقمی روزانه کرونا در کردستان

آسپرین واقعا در جلوگیری از حمله قلبی موثر است؟

اولویت بندی برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا اعلام شد | تزریق دوز یادآور به 5 گروه بعد از کادر درمان

معجزه داروهایی که در آشپزخانه داریم؛ از سرکه برای درمان تاول تا چای کیسه ای برای کاهش تورم

بستری 292 بیمار کرونا مثبت در بیمارستان های کرمان

بهترین رژیم غذایی پس از 50 سالگی

فوت 3 هم استانی بر اثر ابتلا به کرونا در استان مرکزی

ورزش های مناسب برای دوران بارداری

واکسن پاستوکووک به بندر ماهشهر رسید

مراجعه روزانه 80 هزار نفر برای دریافت واکسن کرونا

تولید «لیزر کم توان» که دردهای بیماران را کاهش می دهد

تولد نوزادان 5 قلو در ماکو

هشدار نسبت به گرسنگی پنهان در کشور

استخدام مراقب سلامت (کارشناس مامایی یا کارشناس بهداشت) در تهران

175 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان شمالی بستری هستند

زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در فارس به صدا درآمد

استخدام پزشک عمومی در دکتر نکست در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا با بیمه در فروشگاه اینترنتی درمان کالا در تهران

آمار هایی قابل تامل از مشکلات روانی زنان

اقدام به فرزندآوری به 5 سال رسیده است

طغیان کرونا به دلیل عدم تزریق واکسن و رعایت اصول بهداشتی

کشف جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی در محافظت از مغز در برابر آلزایمر

نحوه دریافت کارت واکسن دیجیتال در زنجان

اندازه گیری سطح اکسیژن خون با دستگاه ایران ساخت

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 25 مهر؛ 2 فوتی و 157 ابتلای جدید

چگونه بر نگرانی های خود غلبه کنیم؟

بعد از جراحی دندان چه غذا هایی بخوریم؟

افزایش دیابت بارداری در همه گیری کووید-19

استخدام Help Desk در شرکت شیمیایی و دارویی باران در تهران

3 درمان تست شده بوی بد عرق!

چگونه بر نگرانی های خود غلبه کنیم؟

خواص دارویی گل میمونی سازویی

استخدام حسابدار در یک مجموعه تجهیزات پزشکی در اصفهان

تولد نوزاد 5 قلو در ماکو

فوت 20 بیمار مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته در اصفهان

پر فشاری خون ؛ اولویت اصلی مطالعات قلب و عروق

تولید داروی ایرانی برای بیماران قلبی از هسته انگور

امروز 9همدانی دیگر بر اثر کرونا جان باختند

هوش مصنوعی علل ژنتیکی بروز بیماری ها را مشخص می کند

کشف جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی در محافظت از مغز در برابر آلزایمر

بستری های کرونا در بیمارستان های استان کرمان از مرز 300 بیمار عبور کرد

احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی در استان اردبیل وجود دارد

رکورد دوباره مرگ و میر روزانه کرونا در روسیه

ضرورت افزایش ارتباط کشورها برای ریشه کن کردن کرونا

آسیب های روانی کرونا بیشتر سراغ زنان آمد تا مردان

خطر بزرگ | مسمومیت و مرگ 428 نفر با قرص برنج در 5 ماه / + توصیه های پزشکی

بلایی که نخوردن پروتیین بر سر بدن می آورد

داروی ایران ساخت دانش بنیان ها به یاری بیماران قلبی و عروقی آمد

بستری های کرونایی قم از 300 نفر فراتر رفت

پر فشاری خون ؛ اولویت اصلی مطالعات قلب و عروق

همه چیز درباره دوز سوم واکسن کرونا

دوز سوم واکسن کرونا زودتر به بالای 65 ساله ها تزریق شود

این دندان درد مربوط به دندان نیست

جان باختن 10 بیمار کرونایی دیگر در کردستان

ابتلای 31 نفر به قارچ سیاه در کردستان

وزیر بهداشت: به دلیل تحریم ها در ماه های زیادی واکسن نداشتیم

رژیم غذایی چه نقشی در آکنه دارد؟

نسخه خانگی زنان چینی برای رشد سریع مو

خطر ابتلای مجدد به کرونا در چه کسانی بیشتر است؟

پیک ششم در چند قدمی مشهد

استخدام مدیر Qc بسته بندی و کارشناس حسابداری در شرکت ایران آوندفر در کرج

استخدام مهندس مکانیک در شرکت ایران آوندفر در کرج

2 بیمار کرونایی در چهارمحال و بختیاری جان باختند

بانوان باردار واکسن بزنند

22 فوتی براثر کرونا در آذربایجان غربی

کرونا چه تاثیری بر میزان جرایم در تهران داشته است؟

کرونا چه تاثیری بر میزان جرایم در تهران داشته است؟