موضوعات داغ: - ريحانه پارسا - داروهاي بيماران خاص - دفاتر خدمات الكترونيك قضايي - خدمات الكترونيك - باشگاه استقلال - كاربران ايراني - دفاتر خدمات الكترونيك - خدمات الكترونيك قضايي - توليدكنندگان - ارز 4200 توماني - پترو - جمهوري اسلامي ايران - الرياضيه - ساروي - خبرگزاري فارس محمدعلي - مرتضي رحيمي - سرمربي كره جنوبي - وينچنزو گريفو - سير طارم - پذيرايي زوار - فراغت - انتخابات مياندوره اي - دستگيري وكيل

مطالب مرتبط:
عفونت سپسیس؛ عامل مرگ ومیر کرونایی + علائم
مرگ 193 بیمار کرونایی دیگر در ترکیه
جدال مرگ و زندگی 113 بیمار کرونایی در مازندران
اوج گیری مرگ و میر کرونایی در برخی ایالات آمریکا
کاهش مرگ های کرونایی در واکسن زده ها
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 07:302021-09-26پزشكي

مرگ های کرونایی کی پایان می یابد؟


مرگ های کرونا خیلی کند روند نزولی به خود می گیرد؛ یعنی زمان کاهش آمار مرگ ها به این سرعت اتفاق نمی افتد.

این موضوع برای تعداد بستری ها و ابتلا ها متفاوت است و روند کاهشی در آن ها زودتر اتفاق می افتد، - اما مرگ ها با فاصله بیشتری کم می شود.

جامعه 24 -" پیک پنجم کرونا همچنان با روزی بیش از 250 قربانی ادامه دارد، هر چند که برخی کارشناسان تاکید می کنند کشور از پیک پنجم عبور کرده است، اما با اینکه روند مرگ ها نسبت به یک ماه گذشته، نزولی بوده، اما همچنان بالاست.

آن ها می گویند خیز بیماری بلند است، به همین دلیل مرگ ها هنوز سه رقمی است، با این همه مرگ در افراد واکسینه شده، کاهش پیدا کرده است.

آن ها که در بخش های درمان فعال اند می گویند پایین آمدن تعداد فوتی های کرونا، زمان بر است و به این زودی ها اتفاق نمی افتد، اما میزان بستری و ابتلا کاهش قابل توجهی داشته که احتمالا به دلیل واکسیناسیون است.

واکسیناسیون همچنان ادامه دارد، اما با افزایش میزان ابتلا به کرونا در میان آن ها که واکسن تزریق کرده اند، حالا سوالات و ابهامات زیادی پیش آمده، آن ها درباره ابتلای پس از تزریق و از بین رفتن اثربخشی واکسن نگرانند، آزمایش های تعیین آنتی بادی آن ها را سردرگم کرده و توصیه به گرفتن تست لخته خون پس از ابتلا یا تزریق، برایشان سوال ایجاد کرده است.

مسعود یونسیان، متخصص اپیدمیولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران است به این پرسش ها پاسخ می دهد.

با توجه به انجام این میزان از واکسیناسیون در کشور، به نظر شما چه زمانی از پیک پنجم عبور خواهیم کرد؟ هم اکنون ما پیک پنجم را پشت سر گذاشته ایم.

میزان سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور است که تعیین می کند ما با پیک جدیدی مواجه می شویم یا خیر.

هم اکنون جز شهر هایی در استان های آذربایجان شرقی و غربی و کرمانشاه و چند شهر دیگر، بقیه مناطق در وضعیت قرمز قرار ندارند؛ بنابراین می توان گفت احتمال وقوع پیک جدید، تنها به دلیل ادامه تجمعات در روز های تعطیل و نادیده گرفتن پروتکل ها است.

هنوز میزان مرگ های روزانه در کشور بالاست.

چرا با سرعت گرفتن واکسیناسیون، همچنان آمار بالای فوتی های کرونا را داریم؟ مرگ های کرونا خیلی کند روند نزولی به خود می گیرد؛ یعنی زمان کاهش آمار مرگ ها به این سرعت اتفاق نمی افتد.

این موضوع برای تعداد بستری ها و ابتلا ها متفاوت است و روند کاهشی در آن ها زودتر اتفاق می افتد، اما مرگ ها با فاصله بیشتری کم می شود.

البته توجه داشته باشیم که تعداد مرگ های پیک پنجم ارتباطی با واکسیناسیون ندارد؛ یعنی تنها واکسیناسیون افراد سالمند که قبل از ورود به پیک پنجم، 2 دوز واکسن برایشان تزریق شده بود، منجر به کاهش مرگ در این گروه سنی شد.

این موضوع هم دلیل اصلی افزایش بستری و مرگ بیشتر در گروه سنی جوان در پیک پنجم بود.

بیشتر بخوانید: چرا در رتبه های اول کرونا در دنیا قرار گرفتیم؟/ از مقصران ساکت تا شهری با هزار داروغه!" هم اکنون هم که آمار پایین تر آمده خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد؛ چرا که ایمنی 2 هفته پس از تزریق دوز دوم حاصل می شود؛ درصورتی که مرگ ها به تدریج از 26 مرداد روند کاهشی پیدا کرد.

درحالی که حالا تنها حدود یک ماه از انجام واکسیناسیون عمومی گذشته است، هم اکنون خیلی از افراد یا هنوز واکسینه نشده اند یا تنها دوز اول را دریافت کرده اند و یا هنوز 2 هفته از دریافت دوز دوم شان نگذشته است تا ایمنی بدنشان بالا برود.

با این توضیحات ما چه زمانی می توانیم انتظار کاهش قابل توجه تعداد مرگ های روزانه را داشته باشیم؟ می توان گفت روند کاهش مرگ ها در پیک پنجم، ناشی از طی شدن همان روند طبیعی بیماری است که در 4 پیک قبلی هم مشاهده شد.

اما اگر همین روند واکسیناسیون ادامه پیدا کند، انتظار می رود در پیک بعدی که احتمال رخداد آن بالاست، مرگ ها کاهش قابل توجهی پیدا کند؛ یعنی درست مانند بسیاری از کشور ها که با واکسیناسیون مردم شان را ایمن کردند.

نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی به عدد مرگ زیر 100 نفر در یک روز می رسیم؟ زمان آن قابل پیش بینی نیست.

ما همین حالا هم شاهد روند نزولی مرگ ها هستیم، ولی به هر حال به کمی زمان نیاز داریم تا تعداد مرگ ها دورقمی شود و این اتفاق به تدریج رخ می دهد.

هم اکنون بالای 10 هزار نفر ابتلای جدید داریم و بیش از 6 هزار نفر بیمار بدحال.

اما چرا با وجود اینکه بیش از 49 میلیون نفر واکسن زده اند، هنوز نتوانسته ایم شیوع را کنترل کنیم؟ کاهش موارد ابتلا و مرگ و بستری، خیلی ارتباطی به واکسیناسیون ندارد، اما اگر بتوان میزان واکسیناسیون روزانه را به بیش از یک میلیون نفر به طور ثابت رساند و با تلاش نظام سلامت، هلال احمر، وزارت امور خارجه و دولت، واکسن به اندازه کافی وارد شود و مردم هم پروتکل ها را رعایت کنند، پیک ششم بدون دردسر از سر گذرانده می شود.

حالا با سرعت گرفتن واکسیناسیون، خیلی ها به زندگی بدون کرونا امید بسته اند.

به نظر شما از چه زمانی می شود این وضعیت را متصور شد؟ به زندگی پس از کرونا، با واکسیناسیون تمام افراد بالغ جامعه می توان فکر کرد، اما از آنجایی که میزان سرایت و جهش های این بیماری بالاست، باید مردم هم در زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنند.

برای برگشت به زندگی عادی باید هم اکنون توصیه ها درخصوص موارد پیشگیری را بیشتر جدی گرفت و به محض احساس ابتلا به بیماری، قرنطینه را رعایت کرد.

افراد باید همچنان از ماسک استفاده و ارتباط های غیرضروری را کم کنند.

مراکزی هم که تاکنون تعطیل بوده اند، به تدریج می توانند باز شوند تا کم کم مردم به زندگی عادی بازگردند.

اما اینکه بخواهیم صددرصد، زندگی عادی داشته باشیم و به دوران قبل از کرونا بازگردیم، فعلا نمی توان درباره آن اظهارنظری کرد.

البته به نظر می رسد افراد جامعه چه در ایران و چه در کشور های دیگر تا مدت ها رفتار های بهداشتی را داشته باشند، اما اگر درصد قابل ملاحظه ای از افراد هم موارد پیشگیری از ابتلا به بیماری را رعایت کنند، با رسیدن به درصد بالایی از واکسیناسیون می توانیم به زندگی عادی نزدیک شویم.

البته نباید با افزایش میزان واکسیناسیون، افراد رعایت پروتکل ها را نادیده بگیرند، سفر بروند و مهمانی بگیرند؛ چراکه چنین رفتار هایی مانع از رسیدن به زندگی عادی می شود.

به نظر شما باید منتظر وقوع پیک های بعدی باشیم؟ بله، ما باید منتظر مواجهه با پیک های بعدی کرونا باشیم.

این پیک ها در 2 صورت محتمل هستند؛ یکی اینکه با واریانت جدید دیگری مواجه شویم که با واریانت های قبلی تفاوت آنتی ژنیک داشته باشد و دوم برداشتن سریع محدودیت های کرونایی.

در این شرایط باید منتظر پیک های بعدی باشیم.

اما اگر محدودیت ها به شکل پلکانی و مرحله به مرحله برداشته و فعالیت های عادی هم به تدریج آغاز شود، شاهد پیک جدیدی نخواهیم بود.

اگر هم دوباره با افزایش موارد ابتلا مواجه شویم، بلافاصله با برگرداندن آخرین محدودیت ها، می توان با پیک جدید مقابله کرد.

حالا در کنار این موضوع، مردم سؤالات زیادی درباره واکسیناسیون دارند.

اظهارات پراکنده تعدادی از متخصصان درباره عوارض و میزان اثربخشی آن هم ابهامات زیادی را ایجاد کرده است.

واقعیت ماجرا چیست؟ بررسی ها نشان داده، در بیشتر مواقع عوارض واکسن در 45 روز نخست پس از تزریق واکسن، خودش را نشان می دهد؛ بنابراین بعد از این مدت (یعنی 45 روز بعد از دوز اول و 45 روز بعد از دوز دوم) اگر عارضه ای برای فرد ایجاد شود، نمی توان آن را به واکسن منتسب کرد.

البته این حداکثر زمانی است که در مطالعات مشاهده شده است.

اما عمده عوارض را در همان روز های اول و معمولا هم تا یک هفته اول شاهد هستیم؛ بنابراین پس از گذشت یک ماه و نیم از تزریق، به طور منطقی نمی توان هیچ عارضه ای را به واکسن نسبت داد.

با تسریع در انجام واکسیناسیون، به نظر شما نیاز به تزریق دوز سوم یا بوستر وجود دارد و اگر لازم است باید چه زمانی انجام شود؟ شاید الان زمان مناسبی برای طرح این سؤال نباشد؛ چون تجربه و دانش قبلی محققان نشان داده که بیشتر افراد با همان 2 دوز اولیه ایمنی مناسبی پیدا می کنند؛ به ویژه اگر به بیماری هم مبتلا شده باشند میزان آنتی بادی بدن شان بالاست.

بررسی ها نشان می دهد که نزدیک به دوسوم جمعیت کشور به نوعی به این ویروس آلوده شده اند.

تزریق دوز سوم برای افراد با نقص سیستم ایمنی مطرح است که به احتمال زیاد برای آن ها تزریق می شود.

اما در شرایطی که هنوز جمعیت زیادی دوز دوم را دریافت نکرده اند، تزریق دوز سوم بی معناست.

ایمنی اصلی زمانی ایجاد می شود که تعداد واکسینه شده ها بالا برود.

در روز های گذشته شاهد آغاز واکسیناسیون گروه های سنی کمتر از 18 سال در کشور بودیم، اما از طرفی بسیاری از خانواده ها نگران این وضعیت هستند و نمی توانند تصمیم بگیرند که این گروه سنی هم باید واکسینه شوند یا خیر یا اینکه اصولا واکسیناسیون آن ها باید مانند بزرگسالان باشد یا روند متفاوتی در پیش بگیرد.

براساس مشاهدات علمی باید گفت در شرایطی که معلمان، والدین، کودکان و تمام افراد بالغ دیگری که با کودکان چه در محیط های آموزشی و چه در خانه در ارتباط هستند، هنوز واکسینه نشده اند، اولویت ما کودکان و نوجوانان نیستند؛ چون اصولا برای آن ها دغدغه بهداشتی مهمی درخصوص ویروس کرونا وجود ندارد.

البته نه اینکه هیچ خطری آن ها را تهدید نکند، اما در مقایسه با بزرگسالان، باید ابتدا گروه های سنی بالا مثل والدین، معلمان و رانندگان تاکسی و اتوبوس و.

واکسینه شوند، بعد کودکان؛ چرا که کودکان اغلب ناقلان خاموش کرونا هستند؛ بنابراین زمانی مدارس می توانند بازگشایی شوند که تمام افرادی که با این کودکان در ارتباط هستند، واکسن تزریق کرده باشند.

با اتمام واکسیناسیون بزرگسالان و پس از کسب اطلاعات بیشتر می توان در مورد تزریق واکسن به کودکان با قطعیت بیشتری اظهارنظر کرد، اما اگر وزارت بهداشت دوز کافی واکسن برای دانش آموزان تهیه کرده، آن ها هم منعی برای دریافت واکسن ندارند.

در ارتباط با واکسیناسیون، سؤالی که بسیار پرسیده می شود این است که چه میزان آنتی بادی از طریق واکسن ایجاد شده.

حتی برخی به آزمایشگاه مراجعه می کنند و درخواست تست آنتی بادی دارند.

آیا ضرورتی به انجام این کار هست؟ از کجا می توان متوجه ترشح آنتی بادی در بدن پس از تزریق شد؟ از ابتدا که تست های آی جی جی و آی جی ام برای مشخص شدن ابتلا به کرونا و ترشح آنتی بادی در بدن راه افتاد، مسئولان در سازمان بهداشت جهانی و بسیاری ارگان های دیگر اعلام کردند انجام این تست ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

چرا که نه مثبت بودن این آنتی بادی ها تضمین می کند که در بدن فرد ایمنی ایجاد شده و نه منفی بودن آن، نشانه نداشتن ایمنی است.

توجه داشته باشیم این آزمایشات تنها برای اقدامات پژوهشی کاربرد و معنا دارد.

در این پژوهش ها با درنظر گرفتن میزان مثبت و منفی کاذب آزمایش ها، می توان متوجه شد که چه درصدی از افراد در برابر ویروس مصون شده اند.

اما نمی توان در مورد تعداد آنتی بادی های یک فرد با انجام این آزمایش، اظهارنظر کرد؛ بنابراین تنها فایده آن درآمدزایی برای عده ای است.

اما برای خود افراد هیچ نتیجه ای ندارد؛ بنابراین انجام آن اصلا توصیه نمی شود.

طبیعتا وزارت بهداشت براساس برنامه هایی که دارد، از محققان می خواهد روی نمونه ای از افراد مطالعاتی را انجام دهند و سپس براساس مثبت یا منفی های کاذبی که این آزمایش ها دارد و محاسباتی که انجام می شود، نتیجه می گیرند ممکن است چه نسبتی از دریافت کنندگان واکسن، مصونیت کافی نداشته باشند و بر همان اساس هم اقداماتی روی آن ها انجام خواهد شد.

در موضوع گرفتن آزمایش آنتی بادی، حالا تبلیغات زیادی هم برای انجام آزمایش لخته خون می شود.

در این تبلیغات خطاب به آن ها که مبتلا به کرونا شده اند اعلام شده، برای اینکه دچار لخته خون نشوید یا زودتر جلوی پیشروی آن را بگیرید، این آزمایش را انجام دهید.

این موضوع چقدر می تواند درست باشد و آیا ضروری است؟انجام آزمایش لخته یا انعقاد خون به هیچ عنوان برای تشخیص وضعیت جسمانی فرد پس از واکسیناسیون یا ابتلا کاربرد ندارد.

هیچ مرجعی هم چنین آزمایشی را تجویز نمی کند.

عارضه لخته شدن خون پس از واکسیناسیون یا ابتلا به کرونا بسیار نادر است.

همچنین چنین آزمایشاتی هم با خطا های بسیار همراه است.

تنها دلیل انجام چنین آزمایشاتی، درآمدزایی است.

تنها تأکیدی که شده این است که اگر شخصی سابقه اختلالات انعقادی مثل سکته مغزی داشته باشد، باید حتما با پزشک معالج خود برای انتخاب نوع واکسن در ارتباط باشد.

آن هایی که واکسن سینوفارم می زنند، اما دچار هیچ عارضه ای نمی شوند، تصور می کنند واکسن آن ها بی اثر بوده است و حتی نسبت به واقعی بودن واکسن تردید پیدا می کنند.

آیا تزریق واکسن برای همه عارضه ایجاد می کند؟ چرا برخی دچار عارضه شدید می شوند و برخی عارضه کمتری پیدا می کنند؟ گفته می شود عوارض پس از واکسن، نشان دهنده تحریک شدن سیستم ایمنی است، اما مشاهده نکردن عوارض هم به معنای اثربخش نبودن یا دریافت نکردن واکسن اصلی نیست؛ بنابراین همانگونه که بسیاری به یک دارو حساسیت دارند و دچار عارضه شدید می شوند، بعد از تزریق واکسن هم عده ای دچار عوارض شدیدتری می شوند.

درحالی که ممکن است خیلی ها عارضه ای نداشته باشند برخی دچار تب، بدن درد، خستگی و کوفتگی بعد از تزریق می شوند، درصورتی که بقیه چنین عوارضی ندارند؛ بنابراین مشاهده کردن یا نکردن عوارض، ارتباطی به میزان ایجاد ایمنی توسط واکسن یا اثربخشی آن ندارد.

با توجه به اینکه مطالعات گسترده ای براثربخشی واکسن ها بر جمعیتی بالغ بر 10 هزار نفر انجام شده است، جای نگرانی برای عوارض آن وجود ندارد و درصورتی که شخصی دچار عوارضی نشده، نباید بنا را بر بی اثر بودن واکسن بگذارد.

ضمن اینکه عوارض ناشی از واکسن هم چند روز بیشتر نیست و به آسانی برطرف می شود.

شایعاتی میان مردم به گوش می رسد مبنی براینکه واکسن سینوفارم در برابر سویه دلتا مقاومت ندارد.

آیا این موضوع درست است؟ توصیه اصلی برای برطرف شدن نگرانی ها در مورد واکسن های مختلف این است که مردم به مقایسه نتایج واکسن هایی که در جوامع مختلف آزمایش شده اند توجهی نکنند.

چون ما هنگامی می توانیم اثربخشی 2 دارو یا 2 واکسن را با هم مقایسه کنیم که آن ها در یک جمعیت و در یک شرایط مطالعه شده باشند.

مثلا نمی توان اثر بخشی واکسنی را که در روسیه مطالعه شده با واکسنی که در هندوستان مطالعه شده مقایسه کرد.

اما در مورد اثربخشی واکسن سینوفارم در برابر سویه دلتا باید گفت اثربخشی تمام واکسن ها در برابر این سویه کاهش پیدا کرده است.

اما باید 2 نکته را مدنظر قرار داد؛ یکی اینکه این کاهش اثربخشی، بیشتر در برابر عفونت یا آلودگی است، درحالی که تمام واکسن ها در برابر سویه دلتا اثربخشی دارند.

دوم اینکه در برابر فرم های علامت دار بیماری، به ویژه فرم های شدید و آن دسته که منجر به بستری و مرگ می شوند، تمام واکسن هایی که تأییدیه دریافت کرده اند در برابر دلتا کارایی مناسب دارند.

اما در مورد آگاهی از اختلاف بین کارایی واکسن های مختلف باید گفت میزان اثربخشی این واکسن ها هم با مطالعاتی که در شرایط و جوامع مختلف انجام شده مقدور نیست و نتایج قابل استنادی برای کشور های دیگر ندارد؛ بنابراین همچنان همان شعار همیشگی سازمان جهانی بهداشت یعنی نخستین واکسن بهترین واکسن است کارایی دارد.

آیا ابتلا پس از دوز اول واکسن، اثربخشی واکسن تزریق شده را از بین می برد؟ اثربخشی واکسن پس از دوز اول به هیچ عنوان از بین نمی رود.

اینکه افراد بعد از دوز اول یا دوم مبتلا شده باشند، یا به چه فاصله ای پس از دریافت واکسن مبتلا شده باشند، ابتلای آن ها با علامت باشد یا بی علامت، هیچ تأثیری در اثربخشی واکسن تزریق شده ندارد؛ بنابراین مردم نباید در این زمینه نگرانی داشته باشند.

موضوعی که برای خیلی ها سؤال است این است که آیا آن ها که پس از تزریق دوز دوم واکسن، مبتلا می شوند، باید دوز بوستر دریافت کنند؟ در مورد ابتلا به کرونا قبل و بعد از تزریق واکسن، باید گفت که ابتلا به بیماری، به معنی تزریق یک دوز یادآور واکسن است و بسیار هم تأثیر دارد.

چرا که آلودگی با جدیدترین گونه در گردش ویروس، اتفاق افتاده است، به ویژه وقتی ابتلا به بیماری بعد از تزریق واکسن باشد.

ابتلا بعد از تزریق دوز دوم واکسن، معمولا ابتلای کم علامت یا بدون علامتی است، البته ممکن است در موارد بسیار نادری هم افراد دچار بیماری شدید شوند.

اما بدون توجه به اینکه شدت بیماری در افرادی که 2 دوز واکسن را دریافت کرده اند چقدر باشد، به هیچ عنوان نیازی به دریافت دوز سوم واکسن نیست و خود ابتلا حکم یک دوز یادآور و تقویت کننده را دارد.

نگران کشور سازنده واکسن نباشید اگر واکسیناسیون تحت نظارت وزارت بهداشت انجام نشود و به گونه ای خارج از زنجیره سراسری واکسن تزریق شود احتمال تقلب وجود دارد، بنابراین نخستین توصیه این است که افراد تنها از مسیر وزارت بهداشت یا نهاد هایی با مجوز وزات بهداشت اقدام به واکسیناسیون کنند.

به هر حال افراد در زمان تزریق واکسن، امکان چک کردن ویال تزریقی ندارند، اما، چون واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت انجام می شود، نباید نگران باشند، چرا که احتمال سوءاستفاده صفر است.

از سوی دیگر، با روش های ساده مثل دیدن نوشته های روی ویال، نمی توان اصلی یا تقلبی بودن واکسن را تشخیص داد.

چرا که کشور های چندملیتی هم واکسن ساخت کشور های دیگر را با همان روش و با همان مواد می سازند؛ بنابراین نباید نگرانی در مورد اینکه واکسن ساخت چه کشوری است وجود داشته باشد.

اصولا خارج از کشور، معمولا تنها به برند واکسن توجه می شود نه کشور سازنده.

وقتی برندی محصولی را تولید کند طبیعتا در تمام کشور هایی که آن برند مجوز فعالیت گرفته باشد با همان کیفیت و با همان مواداولیه ساخته می شود.

به همین دلیل نباید در این زمینه نگرانی وجود داشته باشد.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - کرونا - کاهش - اتفاق - روند - ابتلا - تعداد - بستری - روند نزولی - کارشناسان - کاهش آمار - زمان - پنجم - واکسینه - کرونایی - متفاوت - بیماری - قربانی - مرگ در - فاصله - جامعه - موضوع - پایان - ادامه - میزان - افراد - درمان - کشور - روزی - فعال

آخرین اخبار سرویس:
شایع ترین مسمومیت ها را بشناسیم

این غذاها را نخورید تا (ریزش مو) هم نگیرید !

واگذاری اختیار لغو یا اجرای دورکاری به مدیران دستگاه ها / کنترل هوشمند کارکنان با سامانه امید

با خوردن این برگ دیابت را به طور کامل درمان کنید

پایش سلامت بیش از 750 هزار نفر در مرز های کشور

لاغری / زعفران و معجزه آن برای کاهش وزن

PCR منفی و رعایت پروتکل ها شرط ورود گردشگران به ایران

ارتباط مشارکت مردان در امور خانه و افزایش جمعیت

مرگ 232 بیمار کرونایی دیگر در ترکیه

مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به هپاتیت قرار دارند

فواید مصرف شیره انگور در فصول سرد سال

شناسایی بیش از 36 هزار بیمار کرونایی دیگر در انگلیس

آموزش آشپزی / طرز تهیه کوکوی شیرین قزوینی

آنفلوانزا می تواند خطر کووید 19 را افزایش دهد

تولید اولین داروی مکمل نانویی برای دام در کشور/تولید 21 داروی جدید در سال 1400

خواص باورنکردنی کلم قمری

بستری 420 بیمار کرونایی در خوزستان

مردان هم یائسه می شوند!

پاسخ به سوال جدی بانوان: زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

3 زوج قدرتمند غذایی را بشناسید

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

آماده تامین داروهای بیماران خاص با همکاری سازمان غذا و دارو هستیم

فواید نوشیدن چای سیاه که نمی دانستید!

دمنوش هایی برای جنگ با سرماخوردگی

میگرن خاموش چیست؟

پیشگیری از بارداری به دلیل پاندمی کرونا علمی نیست

بهبود زخم های مزمن با کمک بانداژ هوشمند!

کاهش فشار خون با این ماده غذایی

سنی که ام اس به سراغ تان می آید!

این رفتارها برای مردان در رابطه زناشویی جذاب تر است

ارتباط ناشنوایی با زوال عقل

چاقی و دیابت از علل اصلی شیوع خاموش بیماری کبد چرب

دمنوش هایی برای جنگ با سرماخوردگی

کووید-19 چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

شیردهی به نوزاد از زوال شناختی پیشگیری می کند

ارتباط عفونت ویروسی در نوجوانی با افزایش ریسک بیماری ام اس

آب چغندر برای فشارخون مفید است

خوابیدن با دهان باز نشانه اختلال تنفسی است/عوارض خشکی گلو

81 میلیون و 500 هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است

آجیل، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد

مسافران بدون کارت واکسن الکترونیکی حین ورود به کشور تست می شوند

معجزه سیر برای سلامتی بدن

آجیل، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد

پوست پرتقال بخورید تا سرطان نگیرید!

معجزه سیر برای سلامتی بدن

میگرن خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

میگرن خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

پنج درمان خانگی برای تسکین درد سنگ کلیه؛ از سیر تا آب ریحان

فیبرومیالژیا چیست و چگونه درد آن را کاهش دهیم؟

پنج درمان خانگی برای تسکین درد سنگ کلیه؛ از سیر تا آب ریحان

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

دلیل سکته مهران غفوریان مشخص شد

3 زوج قدرتمند غذایی را بشناسید

شیوع مشکلات جنسی در بیماران قلبی /کاهش کیفیت زندگی زناشویی

صدور تاییدیه کامل برای یک واکسن کرونا

دلیل سکته مهران غفوریان مشخص شد

ببینید | ویدیوی جنجالی از تمسخر سرمربی یونایتد توسط رونالدو

چرا کرونا مردان را بیشتر می کُشد؟

این کار را قبل از خواب انجام ندهید

واکسیناسیون 72 درصد جمعیت خوزستان تاکنون

ماجرای سرطان درختان جنگل های زاگرس چیست؟

ببینید | انتقاد علی دایی از برخی مسئولین: من به جای شما خجالت کشیدم!

بستری بودن 413 بیمار کرونایی در مازندران

839 بیمار کرونایی در مراکز درمانی کردستان بستری هستند

مهمترین خواص ضدالتهابی انار برای بدن

چرا بعضی افراد هرگز چاق نمی شوند؟

ببینید | اظهارات تکان دهنده علی دایی به مسئولین: من به جای شما خجالت کشیدم!

رابطه تنگاتنگ تپش قلب و تصمیم گیری مغز/ نورون های مغزی قدرت انتخاب انسان را مختل می کنند

درمان سریع سوء هاضمه/ با این روش ها از شر حالت تهوع و نفخ خلاص شوید

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

دانشمندان: با خواب سموم مغز را دفع کنید

فواید فوق العاده این گیاه برای سلامتی

فیبرومیالژیا چیست و چگونه درد آن را کاهش دهیم؟

تشابه بیماری سل و کرونا را جدی بگیرید

3 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان شمالی جان باختند

توزیع واکسن اسپایکوژن از هفته آینده/ فخرا و کووپارس در انتظار دریافت مجوز

توزیع واکسن اسپایکوژن در مراکز واکسیناسیون

فواید بی نظیر ورزش منظم برای سلامت بدن

اینفوگرافیک | کدام خوراکی ها باعث ریزش مو می شود؟

علت های میل شدید به شیرینی چیست؟

توزیع واکسن اسپایکوژن در مراکز واکسیناسیون از هفته آینده/ فخرا و کووپارس در انتظار دریافت مجوز

فواید نوشیدن چای سیاه که نمی دانستید!

آمار کرونا هرمزگان 3 آبان؛ 1 فوتی و 158 بستری

تغییراتی که بعد از ترک قهوه رخ می دهد

ببینید | فوتوکلیپ زیبا از شادی جالب فرهاد مجیدی و غلامپور

اروپا قرص ضد کرونا می خرد

درمان میگرن خاموش

واکسن، مرگ ناشی از کرونا را تا 90 درصد کاهش می دهد

واکسن موثری برای رده سنی بالای 2 سال تا 18 سال مورد کارآزمایی قرار گرفت

پرخاصیت ترین ادویه پاییزی چیست ؟

یک فوق تخصص ریه تاکید کرد؛ آنفلوانزا می تواند خطر کووید 19 را افزایش دهد

با این ماده غذایی فشار خون خود را کاهش دهید

والدین به گوش باشند؛ علائم خود ارضایی در کودکان

آجیل، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد

مشخص شدن علت افزایش آمار کرونا در هفته اخیر+فیلم

خدمات رایگان درمانی به منطقه جلاله بخش پاتاوه

توزیع واکسن اسپایکوژن از هفته آینده

228 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

افزایش شمار بیماران کرونایی 2 شهرستان استان گیلان را نارنجی کرد

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

مرگ های کرونایی کی پایان می یابد؟

مرگ های کرونایی کی پایان می یابد؟