موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - تامين اجتماعي - تبليغات محيطي - پرسپوليسي ها - استقلالي ها - سازمان تامين اجتماعي - مجلس شوراي اسلامي - پيراهن استقلال - زندانيان داعشي در شمال سوريه - موزه سعد آباد - ثبت نام ميهماني دانشجويان - دليا اوئنز - مشكلات قلبي و عروقي - 20 هزار تومان - شهرستان البرز - سبيل - حرفه آموزي زندانيان - اشخاص خارجي - نشست شوراي همكاري - خواب عميق - جوانان روستايي

مطالب مرتبط:
استمرار آموزش مجازی،آفت آموزش عالی طی سال های آینده/دانشگاه بدون حضور دانشجویان روح ندارد
امکان حضور دوباره دانشجویان در دانشگاه ها در حال فراهم شدن است
آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه صنعتی شریف با حضور وزیر علوم
دانشگاه ها به سمت حضوری کردن حرکت کنند/جزوه و روخوانی آفت های آموزش بودند
پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی مجازی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 05:502021-09-26اجتماعي

استمرار آموزش مجازی،آفت آموزش عالی طی سال های آینده/دانشگاه بدون حضور دانشجویان روح ندارد


رییس دانشگاه علم و فرهنگ با تأکید بر ضرورت جدی گرفتن بحث بازگشت به آموزش حضوری گفت: آموزش مجازی به شکل 100 درصدی، آسیب های خاص خود را دارد و عوارض و آسیب های جدی به نظام آموزشی هم در مدارس و هم در دانشگاه ها وارد کرده است.

- این آفتی است که ممکن است در سال های آینده، فارغ التحصیلان دانشگاهی را دچار مشکل نماید.

دکتر سید سعید هاشمی، رییس دانشگاه علم و فرهنگ (وابسته به جهاد دانشگاهی) همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در گفت وگو با ایسنا، ضمن تشریح فعالیت های این دانشگاه از زمان آغاز همه گیری بیماری کووید 19 در کشور گفت: همزمان با شیوع این بیماری در اسفند 1398، دانشگاه علم و فرهنگ نیز مانند اغلب دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با مشکلاتی در زمینه برگزاری مجازی کلاس ها روبرو بود که به مرور زمان این مشکلات برطرف شدند.

در اوایل سال 1399 و با توسعه زیرساخت ها، موفق شدیم آموزش مجازی را به خوبی دنبال کنیم و اکنون پس از گذشت 3 ترم، تجربه کافی در این زمینه کسب کرده ایم و اساتید و دانشجویان نیز با این مسیر به خوبی آشنا شده اند.

از آن جا که برگزاری منظم کلاس ها و همچنین کیفیت ارائه دروس اهمیت زیادی دارد در این 3 ترم همواره تلاش کردیم سناریوهای مختلفی شامل آموزش حضوری، مجازی و ترکیبی از حضوری- مجازی را مدنظر داشته ایم.

دکتر هاشمی تأکید کرد: یکی از مشکلاتی که دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با آن دست به گریبان هستند، عدم ثبات در تصمیم گیری هایی است که به دلایل مختلف، عملاً امکان پذیر نیستند.

خوشبین بودیم که بتوانیم از مهرماه 1400 کلاس ها را به شکل حضوری برگزار کنیم، اما جهش یافتگی ویروس کرونا و شیوع سویه دلتا، تمامی معادلات را به هم زد و دوره شیوع این سویه نیز طولانی شده است و تا این دوره را طی نکنیم، بازگشایی تمامی مقاطع کشور به صلاح نخواهد بود.

برنامه ریزی برای برگزاری ترکیبی کلاس ها (حضوری- مجازی) رییس دانشگاه علم و فرهنگ خاطرنشان کرد: برای سال تحصیلی 1401-1400 نیز سناریوهای مختلفی را طراحی و پیش بینی کرده ایم و امیدواریم بتوانیم کلاس ها را به شکل ترکیب حضوری- مجازی برگزار کنیم.

امیدواریم بتوانیم 2 تا 3 جلسه در مقطع کارشناسی و 5 تا 6 جلسه در کارشناسی ارشد را به شکل حضوری برگزار کنیم.

در مقطع دکترا نیز به دلیل تعداد کم دانشجویان، پیش بینی می کنیم که بتوانیم کلاس ها را به شکل حضوری برگزار کنیم.

وی افزود: در خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بحث های پایان نامه و رساله، به ویژه در رشته های فنی و علوم پایه که نیاز به استفاده از آزمایشگاه و کارگاه دارند، تلاش می کنیم تحت شرایط خاص و با رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی، زمینه حضور دانشجویان را فراهم کنیم.

درحال حاضر در زمینه برگزاری مجازی کلاس ها، در آمادگی کامل قرار داریم.

تمامی کلاس ها برای آموزش ترکیبی حضوری- مجازی مجهز شده اند و اقدامات لازم از جمله رعایت فاصله گذاری و تهویه مناسب در محیط کلاس ها را برای حفظ سلامت اساتید و دانشجویان و رفع نگرانی خانواده ها انجام داده ایم.

دکتر هاشمی تصریح کرد: البته این موارد بستگی به شرایط کشور دارد و در این زمینه تابع تصمیم گیری ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت عتف هستیم.

امیدواریم با مجموعه تلاش هایی که در مجموعه ستاد ملی مقابله با کرونا کشور، وزارت بهداشت و وزارت عتف صورت می گیرد، در کنار سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور و رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی، به شرایط با ثبات و مطلوبی در کشور دست پیدا کنیم.

ضرورت جدی گرفتن بحث بازگشت به آموزش حضوری رییس دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به سرعت گرفتن بحث واکسیناسیون دانشجویان گفت: بازگشایی کامل دانشگاه ها در شرایط واکسیناسیون سراسری، قطعاً مورد استقبال همه قرار می گیرد و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برای این موضوع آماده هستند، زیرا اساس فعالیت دانشگاه ها بر مبنای حضور دانشجویان در فضای آموزشی دانشگاه ها است.

بحث ضرورت بازگشت با آموزش حضوری را باید جدی بگیریم.

عدم حضور فیزیکی دانشجویان در کلاس های درس و عدم جبران افت تحصیلی در این 3 ترم، می تواند در آینده مشکل ساز باشد.

استمرار آموزش مجازی، آفتی در حوزه آموزش عالی طی سال های آینده دکتر هاشمی افزود: معتقدم آموزش مجازی به شکل 100 درصدی، آسیب های خاص خود را دارد.

آموزش مجازی عوارض و آسیب های جدی به نظام آموزشی هم در مدارس و هم در دانشگاه ها وارد کرده است.

در آموزش مجازی کلاس ها عمدتاً یک طرفه هستند و عملاً پرسش و پاسخ چندانی بین دانشجویان و اساتید صورت نمی گیرد.

در عین حال، از ابزار آموزشی نیز به درستی استفاده نمی شود و بخش مهارتی، آزمایشگاهی و کارگاهی نیز به شکل مجازی برگزار می شود؛ به این شکل، یادگیری کاهش پیدا می کند و این آفتی است که ممکن است در سال های آینده، فارغ التحصیلان دانشگاهی را دچار مشکل نماید.

در آموزش مجازی، یادگیری به صورت کامل و جامع حاصل نمی شود و با توجه به شرایط حاکم بر جهان باید ترکیبی از آموزش حضوری- مجازی را دنبال کنیم.

دانشگاه بدون حضور دانشجویان روح ندارد وی تأکید کرد: برخی دانشجویان از جمله دانشجویان ورودی 99، محیط دانشگاه و حضور در کلاس های درس را تجربه نکرده اند؛ یعنی هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ تعاملات اجتماعی، تجربه ای از حضور در این محیط دانشگاه نداشته اند که می تواند در آینده مشکل ساز باشد.

در عین حال، شور، نشاط و روح حاکم بر فضای آموزش عالی منوط به حضور دانشجویان در محیط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است.

تمام فضاهای آموزشی دانشگاه ها، آزمایشگاه ها و کارگاه ها، همگی برای استفاده دانشجویان فراهم شده اند و باید شاهد بازگشت و حضور مجدد دانشجویان در محیط دانشگاه ها باشیم.

روند واکسیناسیون دانشجویان باید سرعت بگیرد رییس دانشگاه علم و فرهنگ ضمن اشاره به سرعت گرفتن روند واکسیناسیون دانشجویان گفت: گله مندی در بحث واکسیناسیون دانشجویان داریم و قرار بود این کار خیلی زودتر و با شتاب بیشتری، قبل از شروع سال تحصیلی جدید آغاز شود.

نسبت جمعیت دانشجویی به جمعیت کل کشور کم است و حدود 3.

5 میلیون دانشجو در کشور داریم.

معتقدم در یک پروسه زمانی کمتر از یک ماه، می توانیم کل دانشجویان کشور را واکسینه کنیم.

امیدواریم بحث واکسیناسیون دانشجویان با سرعت بیشتری انجام شود تا فرصت نیمسال اول را از دست ندهیم.

در مجموعه دانشگاه علم و فرهنگ، همه اساتید و پرسنل دانشگاه واکسینه شده اند؛ البته گروهی از اساتید حق التدریس با ما درحال همکاری هستند که تلاش می کنیم بحث واکسیناسیون این اساتید نیز به سرعت انجام شود.

آمار واکسیناسیون دانشجویان را نیز از طریق فرآیند انتخاب واحد بررسی می کنیم و معاونت دانشجویی پیگیر این قضیه است.

نقش رسانه ها در بحث فرهنگ سازی دکتر هاشمی تصریح کرد: رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی که در جهان اثبات شده اند، از جمله استفاده مداوم از ماسک در فضاهای عمومی، رعایت فاصله اجتماعی، تهویه مناسب، بسیار حائز اهمیت هستند.

بحث فرهنگ سازی در زمینه ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی که ضامن سلامت همه مردم است، بسیار حائز اهمیت بوده و رسانه ها، نقش اصلی در این فرهنگ سازی را برعهده دارند.

باید پذیرفت که کرونا به بخشی از زندگی ما تبدیل شده است.

در عین رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، نباید ترس زیاد همراه با وسواس در جامعه و بین مردم غالب شود.

وی تأکید کرد: با انجام واکسیناسیون حداکثری و رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی، زندگی باید جریان داشته باشد.

نمی توان جریان زندگی را مدام تعطیل کرد، زیرا معیشت مردم و اقتصاد کشور در گرو فعالیت و حضور افراد در اجتماع است.

ذات انسان اجتماعی است و نباید از حضور در اجتماع فراری باشیم؛ بنابراین در کنار واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی، باید سازگاری خود را با این بیماری افزایش دهیم.

لزوم ارائه تعریف صحیح از دورکاری رییس دانشگاه علم و فرهنگ به بحث دورکاری اشاره کرد و گفت: نیازمند فرهنگ سازی در زمینه دورکاری هستیم.

این نگرانی وجود دارد که طی 20 ماه گذشته و تمدید بحث دورکاری، به نوعی تنبلی و فرار از کار در سیستم های اداری رخنه کرده باشد که بازسازی مجدد آن بسیار مشکل ساز خواهد بود.

برای دورکاری، براساس هر شغل باید تعریف مشخصی ارائه و در این زمینه، فرهنگ سازی شود.

در عین حال ضروری است که در یک پژوهش، میزان بهره وری و کارآیی مشاغل در زمان دورکاری، مورد سنجش و ارزیابی قرار گیرد.

ضرورت تسریع صدور ویزاهای تحصیلی دانشجویان خارجی در صورت آموزش حضوری رییس دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به مشکلات جذب دانشجو در عرصه بین الملل به دلیل تحریم ها و کرونا تأکید کرد: تلاش دانشگاه ها نباید در بخش بین الملل نادیده گرفته شود که در این شرایط سخت، از کشورهای مختلف دانشجو جذب کرده اند و درصورت ارائه آموزش های حضوری حتماً باید صدور ویزاهای تحصیلی تسریع شده و مقدمات حضور دانشجویان خارجی نیز همراه بارعایت پروتکل های بهداشتی، واکسیناسیون و.

فراهم گردد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه علم و فرهنگ - آموزش - مراکز آموزش عالی - آموزش عالی - دانشگاه ها - سال تحصیلی جدید دانشگاه ها - رییس دانشگاه - فارغ التحصیلان دانشگاهی - سال تحصیلی جدید دانشگاه - آموزش مجازی - آغاز سال تحصیلی جدید - عالی - زمان - فرهنگ - مجازی - سال تحصیلی جدید - آغاز سال تحصیلی - فارغ التحصیلان - بیماری کووید 19 - کشور - مشکلات - بیماری - مشکل - آموزش حضوری - نظام آموزشی - مراکز - سال تحصیلی - دانشجویان - مرور زمان

آخرین اخبار سرویس:
وزش باد شدید و بارش باران در تهران

یادمان شهدای شهر تهران در میدان امام خمینی(ره) تکمیل شد

ماندگاری هوای سرد شبانه در استان همدان

آیین تجلیل از بازنشستگان و مستمری بگیران نمونه لرستان برگزار شد

ممانعت از ورود تور های گردشگری غیرمجاز به شهرستان آستارا

یوزپلنگی به نام هرب مقابل دوربین تله ای قرار گرفت

ملاک عمل بازگشایی مدارس مصوبات ستاد ملی کرونا است

بارش بیش از 80 میلی متری باران در رودسر/ ناپایداری ها ادامه دارد

تجلیل از پیشکسوتان ژیمناستیک در فارس

انتصاب 25 شهردار در استان تهران

اعتماد عامل پیوند اولیا با مدرسه است

جزییات بازگشایی مدارس از اول آبان ماه

تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می شود؟

کاظمی:31درصد دانش آموزان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری آموزش دیده اند

آذین بندی و فضا آرایی مشهد الرضا

بارش باران و برف در 12 استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده

مسؤولان آموزشی دولت قبل به پیشنهاد طرح «زنگ نماز» توجهی نکردند

خواب آلودگی و سرعت علت 31 درصد حوادث رانندگی در کشور

چرا باید مدارس را باز کنیم؟/ فیلم

ارائه خدمات تخصصی در آزمایشگاه جدید جهاد دانشگاهی مشهد

بارش باران و برف در 12 استان کشور از فردا پنجشنبه

ترافیک در جاده کرج - چالوس سنگین شد

31درصد دانش آموزان از ابتدای مهرماه به صورت حضوری آموزش دیده اند

جزییات واکسیناسیون سیار در اصفهان

اقشار آسیب پذیر و مناطق محروم حریم منطقه 18 واکسینه شدند

بارش باران و برف در 12 استان کشور از فردا چهارشنبه

شکار تصویر یک کاراکال در دشتستان

اعلام شیوه بازگشایی مدارس خراسان رضوی از آبان ماه

خانه های محیط زیست بستر فرهنگ سازی و مشارکت فعال مردمی است

واکسیناسیون ساکنین کوره های آجرپزی حریم پایتخت

خط کشی 250 کیلومتر از محورهای مواصلاتی شهرستان اردبیل

ابلاغ بخشنامه «استخدام و تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران» به استان ها

تولید نیوجرسی بتنی و سنگدال بتنی

نام تالاب گاوخونی فقط در کتاب های درسی جغرافیا/ زاینده رود در اسارت ریزگرد ها

دومین جشنواره حافظ خوانی دانش آموزان فارس برگزار می شود

فراخوان جذب پرسنل امریه ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه ها منتشر شد

واکسیناسیون ساکنین کوره های آجرپزی حریم جنوب پایتخت

وضعیت جوی خراسان رضوی با رگبار و باد شدید

لزوم گسترش الگوی مدیریت پسماند از مناطق موفق به دیگر نواحی شهری

هوای زنجان سردتر می شود

حضوری شدن مدارس کمتر از 300 نفر در آذربایجان شرقی

واکسیناسیون ساکنین کوره های آجرپزی حریم جنوب پایتخت

لازمه موفقیت در مدیریت فعالیت های قرآنی صداقت و اخلاص است

دمای دو استان امروز و فردا به زیر صفر درجه می رسد!

سفر به شهر سوگلی پادشاهان صفوی

برداشت انار از باغ های سنگان استان قزوین

آموزش و پرورش ابلاغ کرد: استخدام و تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران

تندباد و گردوخاک شرق و مرکز اصفهان را در برمی گیرد/ احتمال بارش در مناطق شمالی استان

کمک 10 میلیون یورویی سازمان ملل برای نجات هامون

گلدره فقط چند ساعت آب دارد

جولان کرونا در گیلان

راه اندازی 27 مرکز فنی و حرفه ای جوارکارگاهی در همدان

آموزش و پرورش ابلاغ کرد: استخدام و تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران

استخدام کارشناس ایمنی در شرکت بهراد سازه آریان شعله در مازندران

استخدام فرز cnc کار ماهر با حقوق و مزایای عالی در البرز

مدارس خراسان رضوی از آبان ماه حضوری می شود؟

فیلم | چرا باید مدارس را باز کنیم؟

راهداران در جاده های مازندران به صف شدند

واکسیناسیون 67 درصد دانش آموزان کرمانشاهی علیه کرونا

اخذ سند مالکیت 47 هکتار از اراضی رودخانه شترک قزوین

تسریع روند ساخت 3 ایستگاه جدید متروی تهران

هفته پیوند اولیا و مربیان فرصتی برای بهره گیری از توانمندی ها

شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبانماه

تکذیب فیلم انتشار آلایندگی محیط زیست با گرد و غبارهای ذوب آهن

هفته آینده، پرداخت حقوق کارکنان شهرداری خرمشهر

اجرای پروژه ها با پیوست های فرهنگی و اجتماعی راهبرد اصلی مناطق آزاد

تکذیب فیلم انتشار آلایندگی محیط زیست با گردوغبار های ذوب آهن

انتقاد محیط زیست از نبود نظارت بر کیفیت سوخت شناورها در آب های جنوب کشور

پاک ترین شهرهای جهان

آخرین وضعیت محدودیت های تردد کرونایی و شبانه

بارش برف و باران از فردا پنجشنبه

شرایط بازگشایی مدارس دارای 300 دانش آموز و بالاتر در آبانماه

بارش باران و برف در 12 استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال

بارش باران و برف در 12 استان کشور از فردا پنجشنبه /آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده مسدود است

نمایشگاه دستاوردهای نهاد وقف

آغاز اجرای طرح و پایش مجرمان خطرناک

آخر هفته در کدام مناطق کشور باران می بارد؟

شرایط بازگشایی مدارس از ابتدای آبان ماه

ورودی های جدید و کارگاه های مترو در منطقه 2 ساماندهی می شوند/ احداث 3 ایستگاه جدید

حمایت از فعالیت های دانش بنیان؛ راهبرد جدید اوقاف / 30 وقف جدید در تهران ثبت شد

خدمت رسانی چهار مرکز مثبت زندگی به سمنانی ها

فضا های آموزشی اردبیل افزایش می یابد

ادامه انسداد قطعه یک آزاد راه تهران - شمال تا سوم آبان

اعزام کاروان سلامت به مناسبت هفته سلامت بانوان در اسدآباد

کمک 10میلیون یورویی سازمان ملل برای نجات هامون

دوره های آموزشی روانشناسی کودکان و نوجوانان برگزار می شود

راه اندازی مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد اسلامی تربت حیدریه

برگزاری مسابقات قرآن دانش آموزی در زبرخان

فیلم | مظلوم ترین دانش آموزان ایران در اتاقکی به نام دبیرستان!/ مدرسه ای که آب، برق و سرویس بهداشتی ندارد!!

کاهش 95 درصدی دریافت نذورات از ضریح امامزادگان در استان اصفهان

پیش بینی هوای بارانی برای 7 استان/ تهران شنبه بارانی می شود

بارش باران و برف در 12 استان کشور از فردا/تمدید انسداد آزاد راه تهران - شمال تا شش روز آینده

دمای این دو استان زیر صفر درجه می رسد!

قبولی بالای دانش آموزان مددجوی اصفهانی در کنکور سراسری

پذیرش جمعیت سرریز تهران؛ چالش جدید روستاهای حریم

ضرورت تقویت مهارت تاب آوری برای مقابله با بحران ها

کمبود 200 کلاس درس در فردیس/3 متر تا میانگین سرانه ملی فاصله است!

بازنشستگان بخوانند/ مبلغ جدید و زمان ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

تداوم وزش باد در خوزستان

شرایط بازگشایی مدارس از ابتدای آبان ماه

استمرار آموزش مجازی،آفت آموزش عالی طی سال های آینده/دانشگاه بدون حضور دانشجویان روح ندارد

استمرار آموزش مجازی،آفت آموزش عالی طی سال های آینده/دانشگاه بدون حضور دانشجویان روح ندارد