مطالب مرتبط:
بارش باران در استان های شمالی کشور/ باد شدید و گرد و خاک در تهران و چندین استان
استان تهران پایه ثابت آمار زمین خواری
تمامی معلمان استان البرز علیه کرونا واکسینه شده اند
زنگ مهر در شهرستان های استان تهران نواخته شد
نواخته شدن زنگ آغاز سال تحصیلی جدید در کانون اصلاح و تربیت استان تهران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 02:152021-09-25اقتصادي

گندم زنجانی در سفره استان های شمالی، تهران و البرز/ ذخیره سازی 20 هزار تن برنج و شکر


مدیرکل غله استان زنجان فعالیت های این اداره کل را در ارتباط با خرید و صادرات گندم، آرد، خرید کلزا تشریح کرد و گفت: گندم از زنجان به استان های شمالی و استان های تهران و البرز ارسال می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از زنجان، شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران همواره به عنوان بازوی توانمند دولت در انجام وظایف حاکمیتی تهیه و تامین، خرید، ذخیره سازی و توزیع کالاهای اساسی کشور مطرح بوده و با برخورداری از تجربیات و امکانات فراوان و بدنه کارشناسی قوی، یکی از برندهای شناخته شده و معتبر جمهوری اسلامی ایران در بازار جهانی کالاهای اساسی به شمار می رود.

شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، بسیاری از چالش ها و بحران های مرتبط با کمبود کالاهای اساسی و پر مصرف کشور در طول سالیان گذشته به سر پنجه تدبیر، توانمندی و اعتبارات بین المللی این شرکت مرتفع شده است.

پس از ادغام های مختلف معاونت بازرگانی و انحلال شرکت غله در برهه های زمانی متعدد در خرداد ماه سال 1398 شرکت غله به وزارت صمت انتقال یافت و همه شرکت های غله و خدمات بازرگانی مناطق 14 گانه کشور منحل شده و به اداره کل تبدیل و همچنین از وزارت جهاد کشاورزی" منفک و به وزارت صنعت، معدن و تجارت ملحق شدند،که در سال 1400 بر اساس مصوبه هیات دولت شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران مجددا زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی مغشول به فعالیت است.

اتخاذ سیاست های مناسب و کاربرد روش های صحیح در زمینه ارائه خدمات بازرگانی و ایجاد تأسیسات مربوط به کالاهای اساسی، حساس و ضروری و بهسازی امکانات و خدمات موجود و گسترش آن در سطح کشور به منظور بهبود امور مربوط به تامین و خرید، نگهداری، بسته بندی، پخش و توزیع و سایر موارد مرتبط با کالاهای اساسی و تشویق و راهنمایی بخش خصوصی به سرمایه گذاری در موارد مذکور از جمله اهداف شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران است.

نقش و جایگاه شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در انجام ماموریت های بخش بازرگانی کشور شامل تهیه و تامین کالاهای اساسی و استراتژیک از جمله گندم، برنج، روغن خام و شکر خام و .

، بهسازی امور مربوط به خرید، ذخیره سازی و نگهداری و توزیع کالاها و نظارت کامل بر اجرای این امور از اهمیت ویژه ای برخوردار و بیانگر حضور فعال شرکت بازرگانی دولتی ایران در عرصه اقتصادی کشور است.

مدیرکل غله استان زنجان در گفت وگویی اقدامات این شرکت را در حوزه آرد و نان، خرید گندم و کالاهای اساسی را تشریح کرد.

به عنوان سوال اول ابتدا شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و ادارات کل غله و خدمات بازرگانی را معرفی کنید، چون اکثر مردم از فعالیت آن اطلاع چندانی ندارند؟ با عنایت به اینکه، شاید زیاد  در اذهان عمومی  فعالیت هایی که این شرکت دارد، مشخص نباشد، اما یک مرکز استراتژیک در ارتباط با تامین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم است.

از مهمترین اقدامات ادارات کل غله در استان ها تهیه و تامین، خرید، ذخیره سازی و توزیع کالاهای اساسی مطرح بوده و با برخورداری از تجربیات و امکانات و بدنه کارشناسی قوی در زمینه کالاهای اساسی است که بسیار مهم است.

در واقع تنظیم بازار و همچنین ارائه خدمات بازرگانی از قبیل خرید، تدارکات تجهیزات نگهداری، ذخیره سازی، توزیع و فروش کالاهای اساسی و ضروری و همچنین ساخت و توسعه سیلوها و مراکز ذخیره سازی از اهم وظایف این اداره کل است.

چه نوع کالاهایی بیشتر توسط غله تامین و توزیع می شود؟  کالاهای اساسی که توسط غله تامین می شود شامل گندم و برنج پرمحصول، به منظور حمایت از کشاورزان و تولید داخلی و تامین نیازهای مصرفی کشور، خرید، حمل، واردات و توزیع کالاهای اساسی، حساس و ضروری کشور از جمله گندم، برنج، شکر از فعالیت های غله است.

در بحث آرد نقش این شرکت چیست؟ با توجه به نقش غله در تامین آرد تعریف شده تر از سایر وظایف آن در بین مردم است، چون از سالیان سال بحث ساماندهی، نظارت در راستای اجرای سیاست های مربوط به توزیع آرد به عهده غله بوده است.

استان زنجان دارای 8 واحد تولیدی آرد است، که یک واحد تولیدی آن ویژه مصارف صنعتی بوده و 7 واحد دیگر با ظرفیت تقریبی 400 هزار تن سالانه ویژه تولید مصارف نانوایی و صنف و صنعت است که به آخرین تکنولوژی روز دنیا" مجهز است.

در مورد فعالیت های غله در حوزه گندم نیز توضیح می فرمایید؟ شاید بتوانیم بگوییم، یکی از مهمترین فعالیت های غله در حوزه خرید و فروش گندم است که در طول سالیان با سیاست های متفاوتی همراه بوده، یعنی در برخی از سال ها به میزان کمتر و در برخی از سال ها بنا به شرایط آب و هوایی و البته کیفیت گندم میزان خرید تغییر کرده است.

زنجان صادرات گندم هم دارد؟ بله، در زنجان هم گندم سالانه مصرفی بابت تامین آرد واحدهای نانوایی به میزان 150 هزار تن است که مازاد گندم تولیدی استان عمدتا به استان های شمالی و استان های تهران و البرز صادر می شود.

بیشترین رکورد خرید گندم استان به میزان 454 هزار تن در سال 1397 در سطح استان محقق شد که تمامی محصول خریداری شده استان در مراکز ذخیره سازی ملکی، بخش غیر دولتی و مراکز تعاون روستایی با ظرفیت بالغ بر 450 هزار تن ذخیره سازی می شود و متعاقب آن نسبت به ارسال گندم مازاد بیش از 15 استان دیگر از طریق حمل ریلی و جاده ای اقدام می شود.

ذخیره سازی به چه شکل انجام می شود؟ ذخیره سازی و نگهداری گندم مازاد بر نیاز کشاورزی دارای اهمیت ویژه ای است و در این راستا با حمایت از بخش خصوصی نسبت به احداث فضاهای ذخیره سازی استاندارد شامل سیلوهای بتنی و فلزی در محل کارخانجات آردسازی استان و شهرستان های تولید کننده گندم با ظرفیت بالغ بر 400 هزار تن ایجاد شده است که استان را از حیث خرید روان و ذخیره سازی بلند این کالای استراتژیک بی نیاز کرده است.

تعداد مراکز ذخیره سازی استان مشتمل بر دو مرکز ملکی و شش مرکز کمیسیون در مراکز کارخانجات آردسازی و هفت سیلوی بخش خصوصی است و با ایجاد تراکنش مناسب در سطح استان کشاورزان با کمترین دغدغه به این مراکز دسترسی خواهند داشت.

در واقع سالانه خرید گندم یکی از بزرگترین گردش مالی بانکی و حمل و نقل لجستیک را در سطح استان داراست، بطوری که بصورت متوسط سالانه بیش از 40 هزار محموله از حدود 15 هزار گندم کار در بازه فصل خرید دریافت می شود.

در ارتباط با توزیع آرد که حتی حواشی هم داشت و اعلام می شد که با مشکل مواجه هستیم چه اقداماتی انجام شده است؟ برای تامین انواع نان مورد مصرفی هم استانی های عزیز حدود یک هزار و 600 واحد نانوایی در سطح شهر و روستاهای استان مشغول به خدمت رسانی است.

توزیع ماهیانه آرد در زنجان چقدر است؟ در واقع ماهیانه بیش از 250 هزار کیسه آرد یارانه ای نوع یک و نوع دو به واحدهای نانوایی و همچنین برای صنف و صنعت نیز در اقصی نقاط استان از کارخانجات آرد سازی توسط شرکت حمل کننده آرد توزیع می شود و این خدمات رسانی بصورت روزمره و مستمر در تمام فصول سال ادامه دارد.

درباره سایر فعالیت های شرکت هم توضیح می دهید؟ یکی از فعالیت های عمده اداره غله و خدمات بازرگانی استان خرید تضمینی کالاهای اساسی تولید اعم از گندم و دانه های روغنی و حفظ ذخیره استراتژیک این کالا در سطح استان است.

از طرفی تامین و حفظ موجودی ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی و پر مصرف مردم، حمایت از ایجاد و احداث تاسیسات نگهداری و ذخیره سازی کالاهای اساسی شامل افزایش ظرفیت سیلوها، انبارها، سردخانه ها و مخازن، توسط بخش خصوصی، تنظیم بازار داخلی کالاهای اساسی ازطریق عرضه و فروش کالاهای ملکی نیز از دیگر فعالیت هایی است که غله انجام می دهد.

ذخیره سازی کالاهای اساسی در زنجان به چه شکل است؟ طبق آماری که احصا کردیم، استان زنجان در راستای توزیع کالاهای تنظیم بازاری از قبیل برنج و شکر و سایر بصورت سالانه حدود 20 هزار تن اقدام به نگهداری، ذخیره سازی و توزیع آن می کند.

انتهای پیام/73005
کلید واژه ها: کالاهای اساسی - استان های شمالی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - زنجان - استان - ذخیره سازی - توزیع کالاهای اساسی - جمهوری اسلامی ایران - کمبود کالاهای اساسی - بازرگانی - اساسی - ایران - توانمند - خبرگزاری فارس - جمهوری اسلامی - شرکت - خرید - گندم - دولت - بازار جهانی - استان زنجان - تهران - دولتی - تخصصی - ذخیره - البرز - بین المللی - مدیرکل غله - برخورداری - کشور

آخرین اخبار سرویس:
استخدام بازاریاب با دریافتی تا 17 میلیون در چاپ سیلک رایکا در تهران

بهانه هایی برای گران فروشی

استخدام تکنسین برق-الکترونیک در تجهیزات پزشکی رئوف شفا در تهران

روزنامه میرر| چه آشفتگی ای

کدام یک از مدیران بانک ها ممنوع الخروج هستند؟

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز 1400/7/26

چالش تالارهای پذیرایی در خراسان جنوبی| چراغ کسب و کار به سختی روشن است

لحظه به لحظه با بازار 26مهرماه 1400

ایرانی ها در 6 ماه اخیر 32.5 میلیارد نخ سیگار کشیدند!

حکم خلع ید پرونده سرمایه گذار فرودگاه قم متوفف شد

کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق نجومی؛ 92 یا 35 میلیون تومان؟

هرآنچه که باید درباره حقوق و دستمزد 1401 بدانید!

استخدام مهندس معدن در شرکت آریا نسیم آسمان از خراسان جنوبی

بازنگری در قیمت و ارزش گذاری زرشک در سطح بازارهای جهانی

چرا باید موتور یخچال را خنک کنیم؟

تکرار قصه نامهربانی ها با سیب ارومیه/ انباشت تولیدات باغداران در جاده های استان به دلیل ناتوانی مسئولان در اجرای وعده ها

استخدام مدیریت زنجیره تامین با بیمه و سرویس در شیر گاز ایران در اصفهان

قیمت خودرو های سایپا امروز دوشنبه 26 مهر 1400 + جدول

متقاضیان دریافت تسهیلات بخوانند/ خبر خوش معاون بنیاد مسکن درباره ساخت 200 هزار واحد مسکونی

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 1400/7/26

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز دوشنبه 26 مهر 1400 + جدول

ایرانیان در 6 ماه اخیر 32.5 میلیارد نخ سیگار کشیدند!

ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم؛ ضرورت بازار سرمایه

انتظار 7 ساله ایرانی ها برای اعزام به عمره

واکنش کیهان به پیش بینی قیمت 285 هزارتومانی دلار

ثبات قیمت گوشت قرمز در یک ماه گذشته

گلخانه ژئوترمال شهرستان شهرکرد با 45 درصد پیشرفت

بهره مندی 1500 مادر باردار نیازمند از حمایت کمیته امداد خراسان جنوبی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت آویژه ابزار خاورمیانه در تهران

پلمپ 348 واحد صنفی متخلف در کهگیلویه و بویراحمد

تفاوت قیمت یک وعده غذا از پارسال تا امسال!

بوروکراسی و بی توجهی به هزینه ها؛ همچنان بلای جان مؤسسات قرآنی

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز 1400/7/26

بیت کوین به 100 هزار دلار می رسد؟

پیش بینی بورس امروز 26 مهر 1400

استقبال کره جنوبی از پیوستن به قرارداد تجاری Depa برای توسعه اقتصاد دیجیتال بین الملل

پیش بینی آینده بازار طلا و سکه/ سد محکم در مقابل صعود قیمت طلا

اقساط وام ساخت مسکن اعلام شد (26 مهرماه 1400)

خانه های کوچک در جنوب تهران؛ هدف جدید سفته بازان

اعتراضات به قانونی کردن بیت کوین در السالوادور

واکسیناسیون در سیستان وبلوچستان به کندی پیش می رود

استاندار: خوزستان در بسیاری از شاخص ها عقب مانده است

درخواست وزارت راه برای انحلال صندوق بازنشستگی ایران ایر

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه 26 مهر 1400 + جدول

از «وام نه میلیون دلاری بانک آمریکایی به ایران» تا «عرضه ورق سرد فولاد در خارج از بورس»

دلیل اختلال دیروز TSETMC اعلام شد: به روزرسانی

ترک های گنبد ویس قرنی قدیمی است/ خطری متوجه بنا نیست

کیهان در صف منتقدان دولت

قیمت سکه و قیمت طلا امروز دوشنبه 26 مهر 1400 + جدول

مخابرات ایران اوراق اختیار فروش تبعی منتشر می کند

اراضی فیروزکوه مستعد برای کشت زعفران

دستگیری عامل اخلال در بازار نهاده های طیور در سبزوار ‍

بیتکوین 61 هزار دلار را از دست داد

معادل ریالی ارز 4200 در قالب کارت به مردم پرداخت می شود

163 هزار تن سیمان در بورس کالا معامله شد

وضعیت بازار مسکن در منطقه 6 تهران

رمز ارز ملی بر پایه ریال راه اندازی می شود

بازار سرمایه باید عملکرد مدیریت جدید سازمان بورس را احساس کند

خروج 2 میلیارد دلار ارز برای قاچاق پوشاک خارجی

ضبط و معدوم سازی فراورده های خام دامی غیر قابل مصرف

کوله بران سیستان و بلوچستان مجاز به ورود 800 قلم کالا هستند

بورس امروز به کدام سو می رود؟

برداشت پنبه از مزارع گلستان

احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد/ وزیر صمت: به دنبال خارج کردن دلار از اقتصاد هستیم

تهران رکورددار صدور کارت اشتغال موقت اتباع خارجی

قیمت جهانی نفت امروز 1400/07/26| برنت 85 دلار و 73 سنت شد

افزایش 23.8 درصدی هزینه خرید خانه در تهران

دلار 285هزار تومانی؟ خدا به خیر کند

اختصاص 2500 تن برنج خارجی به خراسان رضوی

ببند و باز کن رستوران ها هزار همدانی را بیکار کرد

نبود ثبات نرخ ارز و قیمت بالای مواد اولیه مشکل اصلی تولید لوازم خانگی

خودروی جدید ولوو عاشق محیط زیست است

1760 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی استان سمنان مستقر است

کند شدن چرخ های صنعت لبنیات با ریزش مشتریان/ مقصر اصلی آشفتگی بازار شیر وزارت جهادکشاورزی است

اصلاح یارانه ها در سه گام

تورم عربستان تنها 0.6 درصد

قیمت بیت کوین و ارز های دیجیتال امروز دوشنبه 26 مهر 1400 + جدول

دلار 285هزار تومانی؟ خدا به خیر کند

طلب نیروگاه ها از دولت

پلمپ 348 واحد صنفی متخلف بهداشتی در کهگیلویه و بویراحمد طی امسال

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز دوشنبه 26 مهر 1400 + جدول

ارزانی دلار در راه است؟

کیهان هم در صف منتقدان دولت، قرار گرفت

استقرار یگان حفاظت برای جلوگیری از صیدغیر مجاز در دریاچه پشت سد ارس

قیمت گوشی اپل در بازار چقدر است؟

استخدام انباردار در کارخانه پنبه هیدروفیل و باند و گاز تبریز

بیت کوین سقوط کرد

وام ساخت واحدهای جهش مسکن 20 ساله است

چرا سدسازی در ایران کارآیی ندارد؟

استخدام کارشناس فروش، مدیر فروش و کارشناس شبکه در قم

مسیر سبز در انتظار رمزارزها | رمزارز ملی می آید

آذربایجان برای صادرات به روسیه هم کارشکنی می کند | صف های 10 کیلومتری کامیون ها در آستارا

هدف جدید سفته بازان مسکن در پایتخت

آبیاری سیار باغ های استان اصفهان تا آخر مهر ادامه دارد

از هر سه نفر یک نفر زیر خط فقر است!/ فاصله افزایشی دستمزد و خط فقر

ببینید: بانک ها ما را خانه دار می کنند یا خود را؟!

آرامش در بازار ارز/ بی محلی دلار به بازار پشت خطی

معرفی 80 هزار متقاضی تسهیلات مسکن روستایی به بانک

افزایش سالانه 10 درصد سطح اختیارات مدیریت استانی بانک ملی

آغاز ثبت نام جشنواره امتنان از نخبگان جامعه کار و تولید

گندم زنجانی در سفره استان های شمالی، تهران و البرز/ ذخیره سازی 20 هزار تن برنج و شکر

گندم زنجانی در سفره استان های شمالی، تهران و البرز/ ذخیره سازی 20 هزار تن برنج و شکر