مطالب مرتبط:
قنادباشی: آل سعود به زبان بی زبانی می گوید شکست خورده و تنها مانده است/ همسویی با غرب از مشکلات عربستان کم نکرد
خرده فروشان مواد مخدر، در دام پلیس
دستگیری قاچاقچی سابقه دار با 9 کیلو مواد مخدر
تاکید بر مقابله جدی کشور ها با قاچاق مواد مخدر به عنوان تهدیدی بین المللی
ببینید | پشت پرده حضور سیاست مدار 60 ساله در تیم فوتبال؛ متهم سرقت از بانک و قاچاق مواد مخدر!
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 00:102021-09-25اقتصادي

سیاست مبارزه با مواد مخدر «شکست خورده» است/ وخامت مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر در خانواده ها


نه تنها تعداد معتادان رو به افزایش است بلکه به لحاظ سنی جمعیت آنان رو به کاهش می رود و در این روزها نسبت زنان و دختران جوانی که به اعتیاد گرایش پیدا می کنند دائماً رو به افزایش است.

- سیامک زندرضوی جامعه شناس در گفت وگو با خبرنگار خانواده معتادان" در آن مراکز تحت درمان قرار می گرفتند.

اما این طرح هم چندان موفق نیست زیرا بخش بزرگی از کسانی که ترک اعتیاد کرده اند دوباره به چرخه مصرف مواد برمی گردند.

ساختار ستاد مبارزه با مواد مخدر مناسب مقابله با این بحران نیست در چنین شرایطی نکته حائز اهمیت آن است که چرا با تمام تدابیری که در این سال ها اندیشیده شد و بودجه های کلانی که هزینه شد اما همچنان معضل اعتیاد به قوت خود باقی است؟ به گفته زندرضوی ساختار ستاد مبارزه با مواد مخدر، به لحاظ مدیران عموما نظامی، لحاظ عدم شفافیت و پاسخگو، مطلقا مناسب با مقابله با این بحران نیست.

می دانیم که در سطح دنیا، سودآورترین بازار جهانی، بازار اسلحه است، بعد از آن بازار قاچاق انسان است و سومین بازار پرسود، بازار مواد مخدر است.

بازاری که کثیف و خونبار است و ویرانگر هر جامعه ای است.

زیرا در فرایند مبارزه با آنها، خشونت و فساد هم گسترده می شود.

این جامعه شناس به آسیب های اجتماعی ناشی از مبارزه تا کنونی با مواد مخدر اشاره می کند و می گوید: در این درگیری ها علاوه بر این که تعدادی از نیروهای انتظامی در این درگیری ها جان خود را از دست می دهندبخشی به فساد آلوده می شوند و در واقع درگیر پولی می شوند که به آن پول سیاه می گویند.

مشکلات ناشی از اعتیاد در خانواده ها وخیم است براساس گفته های وی مشکلات ناشی از اعتیاد به مواد در سطح خانواده ها وخیم تر است زیرا معتاد برای اینکه به مواد دسترسی پیدا کند، نیازمند پول است.

در ابتدا احتمالا فرد معتاد بخشی از دستمزد روزانه اش را هزینه تهیه مواد می کند که با افزایش یا سنگین شدن نوع اعتیادش ناچاراً پول بیشتری می خواهد و از طرفی مواد روی جسم و ذهن اش اثرداشته، ناتوان تر شده و نمی تواند منظم کار کند، در نتیجه این فرد برا ی تامین مواد تمام دارایی های خود، همسر و فرزندش را می فروشد و حتی ممکن است دست به جنایت بزند به همین دلیل وجود این کالا در بازار سرمایه و تقاضا برای آن در هر جامعه ای خطرناک و آسیب زا است.

این جامعه شناس در پاسخ به این سوال که آیا در دنیا مواردی وجود داشته است که در برخورد و مقابله با این آسیب اجتماعی و خانمان سوز موثر عمل کرده باشد؟ ادامه می دهد: تجربه هایی در دنیا در ارتباط با این پدیده موفق بوده که نیرو، انرژی و بودجه اش را برای خارج کردن مواد مخدر از حالت کالایی در بازار هزینه کرده و قدم به قدم و با همکاری حکومت و جامعه از طریق قانون گذاری، اجرای شفاف قوانین، و آگاه گری با هدف از میان بردن حاشیه خونبار و ویرانگر مصرف مواد اقدامات آموزشی و اطلاع رسانی را انجام داده اند.

معنی خارج کردن مواد به عنوان کالا از بازار چیست؟ این جامعه شناس در پاسخ به این سوال عنوان می کند: هنگامی که حمل ونگهداری این مواد به میزان مصرف روزانه از حالت جرم بودن خارج شود، و دولت خودش اجازه تولید این مواد را برطیق قوانین و زیر نظر کارشناسان در کشور بدهد.

و مکان هایی برای مصرف روزانه زیر نظر کارشناسان بهداشتی ایجاد کند که افراد مصرف کننده مجانی مواد را مصرف کرده به دنبال کار خود بروند، چند نفر تاجر مواد آماده می شوند که سرمایه شان را در این زمینه به کار اندازند؟ احتمالاً هیچ کدام چون نرخ سودشان نسبت به سایر بازارها به شدت پایین خواهد آمد، چون تقاضا برای کالای آن ها (مواد) کاهش خواهد یافت و طبیعتا آنها بلافاصله سرمایه هایشان را به بازارهای پرسود تر می برند.

در مقابل بخشی از کشاورزان و کارگاه های کوچک فرآوری وارد چرخه تولید مواد قانونی شده می شوند، البته این مزارع و کارگاه ها الان هم در روستا های دور افتاده و در شهرها به صورت مخفی وجود دارند و این چرخه جنایت و فساد را ممکن می سازند.

.

همانطور که اشاره کردم در بحث مصرف مواد فضاهایی زیر نظر پزشکان در اختیار دولت است که افرادی که سوء مصرف مواد دارند، به آنجا می روند و مصرف روزانه شان را انجام می دهند و به خانه و خانواده خود برمی گردند اگرچه همچنان مساله اعتیاد وجود دارد اما دیگر آن حاشیه فساد در سطوح گوناگون ماموران، وآن حاشیه خونبار و خطرناک را برای خانواده ها و جامعه را نخواهد داشت، که اولین قربانیان آن کودکان و زنان هستند.

بیشتر بخوانید: رفتار دنیا در مواجهه با محتوای نامناسب/ هیچ فرهنگی مجال جولان محتوای مستهجن را نمی دهد! " دلایل افزایش مصرف مواد مخدر در ایام کرونا چیست؟ " علت گرایش زنان به قمار چیست؟ / حرص و طمع یک شبه پولدار شدن! " مصرف مواد مخدر عقل را زایل می کند بر اساس گفته های این جامعه شناس با این سؤال مهم مواجه خواهیم بود که آیا این اقدام سبب گسترش اعتیاد به ویژه در نوجوانان نخواهد شد؟ وی می گوید: روانشناسان معتقداند مصرف مواد سبب می شود که رشد عقلی و عاطفی مصرف کننده متوقف شود بنابراین اگر انسانی مثلاً از 12 سالگی مواد مصرف کند از همین سن بخشی از توانایی های عاطفی_ انسانی اش مثل همدلی و رازداری و .

در اومتوقف می شود.

و در نتیجه با جامعه ای مواجه خواهیم شد که در اثر مصرف مواد مخدر، محرک و یا توهم زا از سنین پایین دچار تباهی و عدم رشد انسانی در یک نسل شده است.

جوانان و نوجوانان تفریح ندارند وی در پاسخ به این سوال که آیا آزاد شدن رسمی و قدم به قدم مواد مخدر و مصرف آن در بین جوانان چنین عواقبی را به دنبال نخواهد داشت؟ ادامه می دهد: در حقیقت این مواد جایگزین مواد طبیعی هستند که در زندگی به ما نشاط و شادمانی می دهند.

ورزش های مفرحی که نوجوانان انجام می دهند، گفت وگوهای مفرحی که با گروه های دوستی شان دارند، گفت وگوهای ثمربخش و مهربان و با احترام متقابلی که با معلم ها و والدین شان دارند، باعث می شود تا در وجودشان فعل وانفعالاتی اتفاق بیفتد که شادی بخش و آرام بخش است و اگر این فرایندها در زندگی واقعی نباشد و یا کم باشند، احتمالا آنها می روند و نوع مصنوعی اش را در مواد جست وجو می کنند.

بهترین راه این است که روابط درون خانواده و برون خانواده مانند ارتباط معلمان و مسئولان با دانش آموزان قوت بگیرد و در جهت مثبت تغییر کند.

اگرچه ممکن است در این فرایند هم تعدادی از نوجوانان برای تجربه و دسترسی آسان آن را مصرف کنند.

که آن را هم می توان از سرمایه های آزاده شده از عرصه های فعلی در مبارزه انتظامی، در اختیار این خانواده ها و نظام های آموزشی قرار بگیرد تا بچه ها را در فرایند بازپروری قرار دهند.

اولین درخواست نوجوانان این است که درک شوند این جامعه شناس به تجریه اش در انجمن جامعه شناسی ایران و"طرح گفت وگوی خانواده" داشته اشاره می کند و یادآور می شود: گفت وگوهایی که با روش های اصولی به شکل دیالوگ میان پدران و مادران و فرزندان اتفاق افتاد، نشان می دهد اولین درخواست نوجوانان این است که پدر و مادر آنها را درک کنند، به حساب بیاورند و در مسائلی که مربوط به خودشان است مشارکت دهند.

در چنین فرایندی که باید در مقیاس وسیع اجرا و عملیاتی شود، وقتی که صدای فرزندان شنیده شود، مشارکت برای شان واقعی باشد، یعنی مشارکت شان در برنامه ریزی امورمربوط به خودشان در خانواده باشد و امکان اجرا وتامین منابع اش هم باشد و آنها به عنوان انسان دارای حق برابر در ابراز عقیده نسبت به پدر و مادر در درون خانواده شناخته شوند، اولین قدم ها تمرین هایی است که در این زمینه انجام شده است، لذت طبیعی زندگی انسانی و بدون نیاز به مواد مخدر و محرک.

نظام آموزش وپرورش بانکی در دنیا شکست خورده است به گفته زند رضوی نظام آموزش و پرورش "فعلی و 40 ساله ما که پائلو فریره از آن با عنوان آموزش و پرورش بانکی(یعنی اینکه معلم در ذهن کودک و نوجوان یک چیزی را ذخیره می کند، موقع امتحان هم پس می گیرد.

به همین دلیل هم موقع امتحان مواظب است تقلب نکند زیرا دانش آموز باید آن چه به او گفته است را ارائه دهد) نام می برد در دنیا شکست خورده است و آموزش پرورش گفت وگویی و گفت وشنودی جایگزین آن شده است.

در این نظام آموزشی، زبان مادری کودکان نه تنها انکار نمی شود بلکه به رسمیت شناخته می شود.

در این نظام آموزشی ورزشی که مسابقه نیست بلکه هم افزایی و همکاری در آن اهمیت دارد مطرح می شود وبچه ها از فضای کلاس بیرون می آیند و فضای مدرسه و محله و اطراف مدرسه برای آنها محیط آموزشی می شود.

این جامعه شناس با بیان این که در چنین فضایی هر پدر و مادری به نوعی آموزگار همکلاسی های فرزند خودش است و در مدرسه حضور دارد ادامه می دهد: در چنین محیطی که معلم برای دانش آموز گوش شنوا دارد.

حتی مصرف مواد هم تبدیل به گفت وگوی دائمی می شود و آنها می توانند شادی و سرخوشی ناشی از مصرف مواد را در ورزش هایی مثل سنگ نوردی، دوچرخه سواری تجربه کنند.

وضرورتی برای مصرف مواد توهم زا برای گریز از واقعیت و ساختن دنیایی بهتر در درون خود نداشته باشند.

گفتنی است پیگیری چنین مسیری در واقع مبارزه واقعی، دائمی و همیشگی با مواد است.

اگر این راه را نرویم شکست های واقعی در خانواده، مدرسه، جامعه در میان کودکان و نوجوانان رخ خواهد داد که مهم ترین آسیب آن توقف رشد عاطفی-عقلانی نوجوانان ما است و این امر، آینده را سیاه می کند.

انتهای پیام/4161
کلید واژه ها: مبارزه با مواد مخدر - ستاد مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر - مواد - مبارزه - اعتیاد - مصرف مواد - مخدر - معتادان - خانواده - مصرف مواد مخدر - افزایش - ساختار - ترک اعتیاد - عدم شفافیت - جامعه شناس - خانواده ها - ستاد - مصرف - خبرنگار - گفت وگو - مقابله - مشکلات - دختران - شفافیت - مدیران - جامعه - هزینه - جوانی - کلانی

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت حدود 20 میلیارد ریال غرامت بیمه به کشاورزان و دام داران فارس

بارش ها در زمستان به نسبت پاییز نرمال پیش بینی شده است/ بارش 2.7 میلی متری در مهرماه

همکاری طالبان برای ترانزیت گاز ترکمنستان

استخدام کارشناس فروش با حقوق و بیمه در نمایندگی هیوندا در خوزستان

مدیرعامل شستا منصوب شد

بیشتر جایگا های سوخت فارس بر مدار خدمت رسانی

شایعات گرانی بنزین از کجاست؟

افزایش تعامل بیمه رازی و پلیس در گسترش فرهنگ بیمه

جزییات پرداخت یارانه 430 هزار تومانی به ایرانی ها

افزایش شمار قربانیان کرونا

برند سازی زیتون طارم سفلی در دستور کار قرار دارد

اجرای 4 هزار و 700 طرح در حوزه بهسازی روستا های کشور

استخدام مدیر برنامه ریزی (رشته مهندسی صنایع) در تهران

بررسی مشخصات فنی و قیمت آریسان 2

گرانی خودرو و عدم تقاضا در بازار/ قیمت ها امروز چطور بود؟

تاخیر در بازی Shadow Warrior 3 تا سال 2022

اعلام جزییات پرداخت وام جهش تولید مسکن

8 ماده ای که از طلا گران تر است

آغاز عملیات پمپاژ آب از سرچشمه خوانسار در سد مخزنی باغکل

صدور ویزای توریستی ایران از سرگرفته شد

کمک هزینه 8 میلیون دلاری برای بررسی ارتباط روده و مغز در بیماری پارکینسون!

تعلیق مجوز پرواز های 7 شرکت هواپیمایی

استقبال گسترده از غرفه بانک دی در نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی

ابلاغ دستورالعمل درج قیمت تولیدکننده روی کالا ها تا پایان هفته

ثبت سفارش واردات موردی واحد های تولیدی جهاد کشاورزی

راه اندازی روال بررسی سیستمی سابقه واردات تلفن همراه

ایران پنج برابر میانگین استاندارد جهانی انرژی مصرف می کند

اجرای بزرگترین آزمایش آماده بکاری مولد های اضطراری کشور

تخصیص 3 میلیارد دلار ارز به دارو و تجهیزات پزشکی

چرا شاخص این هفته روند نزولی داشت؟

آمادگی تولید نیروگاه نکا حدود 5 درصد افزایش یافت

آثار منفی کرونا بر اشتغال در جهان

سقف وام جهش تولید مسکن در تهران، شهرستان ها و روستاها اعلام شد

100 میلیارد تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در بابلسر جذب شد

استخدام منشی

ثبت بالاترین میزان ابتلای روزانه به کرونا در آلمان

جزییات قروش سیمان در بورس کالا

بودجه 1401، مهم ترین علامت سوال بورس

تدوین برنامه راهبردی، کلید طلایی دستیابی به اهداف کلان در مناطق آزاد است

زمینه همکاری بخش خصوصی در ایجاد گلخانه ها فراهم شود

جزییات وام جهش تولید مسکن/کلانشهرها 400و مراکز استانها 350 میلیون

دستگاه تصفیه آب چگونه کار می کند؟

وضعیت سبد سهام عدالت؛ چهارشنبه 5 آبان 1400

تولید بیش از دو هزار متر مربع فرش دستباف در مهاباد

کمیته امداد ایلام در زمینه اشتغال و کارآفرینی اول شد

جایگاه های بنزین 1400 تومانی را بشناسید

تعداد اشیایی که به آنها نگاه می کنیم، اندازه مردمک چشم را تغییر می دهند!

استخدام کارشناس برق صنعتی و مونتاژ کار صنعتی با بیمه در البرز

استخدام مدیر فروش در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام کارمند انبار با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه احسان در تهران

قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا برگزار شد/ اسامی برندگان کی اعلام می شود؟

رییس کنفدراسیون صادرات ایران: روابط اقتصادی با عربستان آغاز شده است

ترکیه امسال 125 میلیون دلار گل صادر کرد

52نفر در سومین مسابقات کشوری نماچینی آجر شرکت کردند

زمان رفع مشکل سوختگیری با کارت از زبان وزیر نفت + فیلم

ابتکار عمل استرالیا برای مقابله با پیامک های دروغین دولتی

صنایع اصفهان 345 میلیارد تومان عوارض آلایندگی پرداختند|تامین 95 درصد بودجه روستاها از مالیات

کشورهای فقیر بیش از بحران آب و هوایی برای بدهی ها هزینه می کنند

فعال شدن 53 جایگاه سوخت در چهارمحال و بختیاری

استخدام کارشناس درایو تست در شرکت سپهر سرویس در کرمان

استخدام مشاور فروش محصولات آرایشی در سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی با بیمه در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

لزوم حمایت از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی همدان

استخدام کارشناس فروش محصولات آرایشی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه،بیمه تکمیلی

گزارش بورس 5 آبان / ادامه رشد شاخص پس از هفته طوفانی

ظهور پسااسلام گرایی را باید در بستر تاریخی، اجتماعی و اقتصادی دید

استخدام کارشناس مالی با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر در قم

کرونا دلیل شکست نیمی از کارآفرینان زن!

سرمایه گذاری برای کارخانه طلای فاریاب و تولید شمش

احتمال تمدید مهلت خوداظهاری مالکان

کاهش ارزش پول ملی ناشی از چیست؟

سیلی سیاه بی تدبیری بر گونه ی سرخ ایران

قیمت محصولات ایران خودرو 5 آبان ماه 1400 + جدول

استخدام برنامه نویس PHP Full Stack با بیمه تکمیلی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس برنامه ریزی تعمیرات ماشین آلات و تجهیزات با بیمه در تهران

قیمت خودرو در بازار ترمز برید + جدول

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد، امروز 5 آبان 1400

2900 جایگاه وارد مدار بهره برداری شدند

استخدام دستیار مدیر فروش با سرویس و بیمه در مجموعه جانبو در اصفهان

تعلیق مجوز پروازهای 7 ایرلاین

افزایش 75 درصدی جستجوی خشونت خانگی در گوگل طی دوران پاندمی کووید 19

قیمت روز مرغ در بازار (5 آبان)

چگونه مشتری اینترنتی را جذب و حفظ کنیم؟

اهدای 200 هزار دُز واکسن «اسپوتنیک لایت» توسط روسیه به قرقیزستان

قیمت جدید گوشت قرمز در بازار (5 آبان)

اجرا یا لغو طرح ترافیک تاثیری بر شیوع کرونا ندارد

ابتکار عمل استرالیا برای مقابله با پیامک های فریبنده

ریشه های مزمن قاچاق

نوبخت: میلیارد ها دلار به صورت نقد و قابل دسترس تحویل دولت سیزدهم داده شده

قدردانی دبیر شورای عالی مناطق آزاد از خدمات بانک رفاه کارگران

کمیه امداد ایلام در زمینه اشتغال و کارآفرینی اول شد

بانک ها حجم عملیات ارزی را افزایش دهند

فعالیت 550 تعاونی در اردبیل

برنامه محوری رویکرد اصلی بانک سینا در پیشبرد اهداف است

ساخت غشای پلیمری جهت شیرین سازی گاز طبیعی و حذف co2 از دودکش کارخانجات صنعتی

استخدام کارشناس HSE در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی شمس آباد

تجربه خرید لذت بخش، تنها دلیلی که دوباره از شما خرید می کنند!

استخدام سرپرست فروش با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در قزوین

کاهش بیش از 1.5 متری تراز دریای خزر طی 26 سال اخیر

استخدام کارشناس مهندسی در گروه نوین آبان فن آور در شهرک صنعتی ملوسجان

سیاست مبارزه با مواد مخدر «شکست خورده» است/ وخامت مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر در خانواده ها

سیاست مبارزه با مواد مخدر «شکست خورده» است/ وخامت مشکلات ناشی از مصرف مواد مخدر در خانواده ها