مطالب مرتبط:
شفقنا آینده/ چشم انداز توسعه اقتصادی ایران در گفت وگو با مهدی کرباسیان: آینده کشور از نظر اشتغال و توسعه دچار مشکلات جدی است/ تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند می بینم
انتصاب «مهدی دقیقیان» به عنوان سرپرست فرمانداری درگز
آصفی: بدون لغو تحریم ها آینده ای برای برجام قابل تصور نیست
پیوستن به شانگهای نشان داد اعمال تحریم بر ایران سخت تر از گذشته است
(ویدیو) فارسی و انگلیسی حرف زدن مهدی طارمی با هواداران پورتو
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 16:052021-09-25اقتصادي

مهدی کرباسیان: تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند می بینم


دکتر مهدی کرباسیان، معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیأت عامل پیشین ایمیدرو درباره چشم انداز توسعه اقتصادی ایران در آینده می گوید: - اوضاع اقتصادی کشور به سامان نیست و دولت با چالش هایی بسیار جدی روبرو است.

حل مشکلات اقتصادی با توجه به شعار و احساس عملی نیست و باید سیاست های مدبرانه و همه جانبه ای را در راستای منافع ملی و رفاه مردم اتخاذ کرد.

جامعه 24 -" مهدی کرباسیان معتقد است اولین نکته ای که وجود دارد و به نظر می رسد بزرگترین چالشی است که دولت با آن روبرو است و اگر آن را حل کند می تواند امیدی به حل مشکلات داشته باشد این است که بتوانیم از تحریم ظالمانه خارج شویم و برای جدا شدن از تحریم ظالمانه باید سیاست گذاران منافع ملی و رفاه مردم و عزت ملی را در نظر بگیرند و بتوانند با تعامل با دنیا این مشکل را حل کنند.

متن گفت وگوی خبرنگار شفقنا آینده با دکتر کرباسیان را می خوانید:_ در چند سال گذشته در بخش اقتصادی کشور شاهد چالش هایی بودیم.

بالا رفتن نرخ ارز، تورم و … مشکلاتی را برای تامین معاش مردم موجب شد.

با توجه به شروع به کار دولت سیزدهم و استقرار تیم اقتصادی جدید چه پیش بینی از توسعه اقتصادی کشور در آینده می توان داشت؟ درآمد سرانه مردم از سال 1390 کمتر شده است وضعیت کشور از نظر اقتصادی وضعیت مناسبی نیست و حتی می توان گفت متأسفانه برخی شاخص ها از نظر جی دی پی و تولید ناخالص داخلی افتی جدی داشته است، به نحوی که در آمار های اعلام شده درآمد سرانه مردم از سال 1390 یعنی از ده سال قبل کمتر شده است.

نرخ جی دی پی کشور در برخی شاخص ها منفی شده و ارزش پول ملی کاهش فوق العاده ای پیدا کرده و در مقابل نرخ تورم کشور حتی از 40٪ افزایش پیدا کرده است.

این رقم در مورد اقلام معیشتی و خوراکی که مردم با آن دست به گریبان هستند، بیشتر است.

در مساله سرمایه گذاری نرخ منفی است یا نزدیک به صفر است و این به معنای آن است که آینده کشور از نظر اشتغال و توسعه دچار مشکلات جدی است.

در مورد صادرات نفتی به دلیل تحریم ها با افت جدی روبرو بودیم.

سایر صادرات کشور بعضا از سال 97 و 98 رشدی داشتند، ولی باید بپذیریم که تحریم هزینه ها و قیمت تمام شده ما را برای واردات بسیار بیشتر و برای صادرات نیز بالا می برد و همین موجب کاهش درآمد کشور شده است.

حل مشکلات اقتصادی با شعار و احساس عملی نیست لذا اگر بخواهیم در یک جمله وضعیت را اعلام کنیم باید بگوییم اوضاع اقتصادی کشور به سامان نیست و دولت با چالش هایی بسیار جدی روبرو است.

حل مشکلات اقتصادی با توجه به شعار و احساس عملی نیست و باید سیاست های مدبرانه و همه جانبه ای را در راستای منافع ملی و رفاه مردم اتخاذ کرد.

اولین نکته ای که وجود دارد و به نظر می رسد بزرگترین چالشی است که دولت با آن روبرو است و اگر آن را حل کند می تواند امیدی به حل مشکلات داشته باشد این است که بتوانیم از تحریم ظالمانه خارج شویم و برای جدا شدن از تحریم ظالمانه باید سیاست گذاران منافع ملی و رفاه مردم و عزت ملی را در نظر بگیرند و بتوانند با تعامل با دنیا این مشکل را حل کنند.

پافشاری بر برخی مواضع قابل تعدیل می تواند منجر به این شود که تحریم ها ادامه پیدا کند و این تحریم ها هر روز می تواند منجر به این شود که فقر در کشور تشدید شود و این مساله عواقب سیاسی میان مدت و طولانی مدتی برای دولت دارد.

از این رو آنچه که باید به جد در دستور کار دولت قرار بگیرد و سایر قوا با او همراه باشند این است که بر رفع تحریم ها متمرکز شوند، مساله بعدی برگرداندن سرمایه اجتماعی بین مردم و حکومت است که متاسفانه افتی جدی داشته است.

بر این اساس باید در این مورد راهکاری پیدا کرد و باید حوزه سیاست ها اصلاح شود.

سیاست گذار باید صدا و سیما و بخش فرهنگی کار را در کنار بخش اقتصادی بسیج کند.

اگر برنامه های سیاسی و اقتصادی دولت در راستای رفاه مردم قرار بگیرد قطعا چرخه فقر و گرفتاری های اقتصادی و ضرایب منفی بر می گردد و به شکل مثبت در می آید و کشور با توجه به منابع فراوان ملی و نفت و گاز و نیروی انسانی تحصیلکرده و جایگاه استراتژیک کشور قطعا قادر خواهد بود در مدت زمان کوتاهی این وضعیت را جبران کند و در ده سال آینده افق چشمگیر و خوبی را در پیش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مرتضی عزتی: وضعیت موجود ادامه پیدا نخواهد کرد" _ عده ای عقیده دارند می توان تحریم ها را دور زد و یا روابط ایران با کشور هایی که مشکلی با رعایت قوانین تحریمی ندارند برخی مسائل را حل کرد، آیا این موارد قابل اجرا است و می تواند بر توسعه اقتصادی تاثیر گذار باشد؟ یا برای رشد اقتصادی حتما باید تحریم ها از میان برداشته شوند؟ اینطور نیست که بشود بدون ارتباطات خوب بین المللی مشکلات اقتصادی را رفع کرد باید این را بپذیریم که مرز های مجازی در دنیا برداشته شده است.

کشور ها در روابط بین الملل و مبادلات تجاری و جابجایی سرمایه و کنوانسیون های بین المللی مشکلاتی اساسی دارند.

اگر این شعار به طور جدی عملی می شد ظرف دو سه سال گذشته کشورهایی، چون روسیه و چین که از نظر روابط سیاسی خود را به ایران نزدیک می دانند و بسیاری از مسئولان و سیاسیون کشور ما اعتقادی جدی دارند که باید به این کشور ها نزدیک شویم، مسائل را حل می کردند.

اما دیدیم که در مورد واکسن که یکی از مسائل انسانی است و طبیعتا ارتباطی با مسائل سیاسی و اقتصادی ندارد، همین کشور ها به ما پشت کردند و به ایران واکسن داده نشد.

سازمان غذا و دارو طی روز های گذشته اعلام کرد پول میلیون ها دوز واکسن پرداخت شده و سفارش ها ثبت شده است، ولی روسیه تنها یک میلیون واکسن به ایران داد درحالیکه روس ها در شعار و در حرف نسبت به ایران اظهار ارادت دارند، ولی در عمل چیز دیگری نشان می دهد یا چینی ها که در ماه های گذشته اقدامی نکردند و امروز به میزانی واکسن ارسال می کنند درحالیکه پول آن را قبلا گرفته اند، لذا این حرف ها در شعار باقی می ماند.

آخرین نمونه لبنان بود که ایران چندین تانکر کشتی سوخت فرستاد و نخست وزیر لبنان در مقابل اعلام می کند این مسیر درستی نیست، چون دلیل این حرف او منافع ملی لبنان است.

او نمی خواهد کشورش کشوری تحریمی و در بحران با سایر کشور های قدرتمند دنیا باشد.

امروز بزرگترین کشور تحریمی دنیا روسیه است.

این کشور در سه چهار سال گذشته دچار تحریم شده و امروز از نظر اقتصادی دچار مشکلاتی جدی است لذا اینطور نیست که بشود بدون ارتباطات خوب بین المللی مشکلات اقتصادی را رفع کرد.

باید دقت کرد که مبادلات اقتصادی ایران با متحدینش در مقابل مبادلات آن ها با دنیا عدد کوچکی است.

به طور مثال عدد مبادلات چین با اروپا و با آمریکا را در نظر بگیرید این عدد در مقابل مبادلات ایران و چین رقم بزرگی است از این رو حذف ایران از مبادلات اقتصادی این کشور ها برایشان کار سختی نیست.

_ آیا سیاست هایی اقتصادی مدنظر دولت جدید از جمله ساخت یک میلیون مسکن در ماه یا افزایش نرخ اشتغال و … قابل تحقق خواهد بود؟ بحث مسکن یکی از معضلات جدی دولت خواهد بود بحث مسکن یکی از معضلات جدی دولت خواهد بود و قطعا باید راهکار هایی در نظر گرفته شود.

اگر ساخت و ساز مسکن مهر به درستی انجام می شد که به عقیده من جزو سیاست های خوب دولت آقای احمدی نژاد بود می توانست در تولید مسکن راهگشا باشد.

البته اجرای طرح یارانه ها نیز از دیگر نکات مثبت دولت احمدی نژاد بود که بعد ها به خوبی اجرا نشد و دولت بعدی نیز تغییری در آن نداشت و امروز 45 هزار تومان یارانه به مردم داده می شود که پول نان آن ها هم نیست، این نشان دهنده عدم همراهی دولت های یازدهم و دوازدهم با اجرای صحیح طرح هدفمند سازی یارانه ها بود.

مورد مثبت بعدی اجرای طرح مسکن مهر بود که متاسفانه از نظر کیفیت با مشکل روبرو است یا در جا هایی نامناسب ساخته شد، ولی بسیاری از اقشار ضعیف جامعه را که امیدی به خانه دار شدن نداشتند صاحب خانه کرد.

به نظر می رسد این سیاست درستی است، ولی اینکه چهار میلیون مسکن را در این وضعیت اقتصادی تامین کنند در این شرایط کمی زیاده گویی است و باید عدد را واقعی و منطقی کرد.

باید بپذیریم که بحث تحریم موجب خواهد شد منابع مادی دولت دچار مشکل شود.

بانک ملی که اولین بانک کشور و بزرگترین بانک دولتی ایران است ترازنامه خود را منتشر کرد و می توان دید بانک از نظر منابع درآمد و هزینه چه وضع نابسامانی دارد و زیان ده است، این شرایط نشان می دهد بنگاه های اقتصادی بزرگ ما و دولت دچار بحران های جدی هستند.

باید از شعار جدا شویم و بیشتر مبانی اقتصاد را در نظر بگیریم.

دولت و وزرا ظرف ماه های آینده بیشتر با واقعیت های ملموس روبرو می شوند و سخنرانی و صحبت ها و مسیر های آن ها واقعی تر خواهد شد.

_ اگر تحریم ها در چند سال آینده ادامه داشته باشد چه تبعاتی متصور است؟ تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند می بینم من امیدوارم منافع ملی و مردم موجب تصمیم گیری عاقلانه در بین حکمرانان باشد و بتوانیم با راهکار های اصولی و منطقی و استفاده از ابزار هایی که کشور دارد یعنی از نظر سیاسی و حکمرانی و جایگاه کشور بتوانیم تحریم ها را برطرف کنیم، چون من به عنوان یک فرد تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند ارزیابی می کنم.

_ در مورد برجام پیش بینی شما چیست؟با توجه به اینکه اروپاییان برای بازگشت ایران به میز مذاکره اظهار علاقه کردند امیدوارم ایران به این مسیر برگردد.

آقای بایدن نیز در سخنرانی سازمان ملل نسبت به برگرداندن تحریم های دوران ترامپ که تماما ظالمانه بودند اظهار علاقه کرد.

با توجه به بحث هایی که شده و دولت اعلام کرده به میز مذاکره بر می گردد امید است نتایج ملموسی اخذ شود.

باید بپذیریم که تمام مراحل رفع تحریم ها و حل مشکلات ناشی از آن به دولت بر نمی گردد و همه قوا باید با تمام قدرت پشت دولت قرار بگیرند و رهبری و مردم حمایت کنند تا دولت از این پیچ و گردنه سخت عبور کند.

راه حل مشکلات مردم و کشور جدا شدن از صف تحریم است و باید بتوانیم تعامل خوبی با دنیا برقرار کنیم.


کلید واژه ها: تحریم ظالمانه - کرباسیان - وزیر صنعت، معدن و تجارت - اقتصادی - رفاه مردم - حل مشکلات - منافع ملی - صنعت، معدن و تجارت - حل مشکلات اقتصادی - تحریم - ظالمانه - چشم انداز توسعه - مشکلات اقتصادی - توسعه اقتصادی - اقتصادی ایران - مشکلات - مهدی - مشکل - آینده - سیاست - رییس هیأت - عامل - رفاه - بزرگترین - مردم - دولت - چالش - تحریم ها - خبرنگار - ایمیدرو

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس مالی با حداقل 5 میلیون دریافتی، بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش

نگهبان و حراست/کارگر ساده

آهن اسفنجی قائنات آماده افتتاح است

رشد بهره وری در کشور منفی است/ گردش چرخ اقتصادی در گرو کاهش مقررات و رفع موانع تولید

چگونه دیجیتالی شدن صنعت مد را پایدارتر می کند؟

بزرگ راه بافت – کرمان تنها پروژه ناتمام بیست ساله استان کرمان

ببینید مردم سرگردان بنزین شدند!

آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو؛ دنا پلاس و تارا

230 جایگاه عرضه بنزین در اصفهان فعال است

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب: سال آبی جاری یکی از خشکترین سال ها به شمار می رود

کارت های هوشمند سوخت چه زمانی فعال می شوند؟

افزایش 30 درصدی مصرف بنزین در منطقه آبادان

پوتین دستور افزایش صادرات گاز روسیه به اروپا را صادر کرد

خبرهای خوش استاندار لرستان از راه اندازی کارخانه عظیم خودرو و کارخانه سامان کاشی

کدام جایگاه های سوخت در استان اصفهان فعال هستند؟

جزییات ثبت نام ایران خودرو آبان 1400 / طرح مشارکت در تولید ایران خودرو

ایران – ترکمنستان آغاز فصل جدید تجاری

صف دوباره به بازار مرغ برگشت

پنج دلیل عدم پایداری بازارهای انرژی

تذکر وزیر پیشین ارتباطات در مورد کارت سوخت

صف دوباره به بازار مرغ برگشت

آدرس و تلفن تمامی پمپ بنزین های فعال تهران

خبر مهم به خریداران و سهامداران خودرو

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز چهارشنبه 5 آبان

استخدام پشتیبان فروش با حقوق توافقی، پاداش، بیمه و بیمه تکمیلی از تهران

استخدام صندوقدار در فروشگاه قهوه دارک در مازندران

سرایدار فقط آقا

استخدام کارگر خانم بسته بندی

کاردرمنزل بسته بندی

عرضه بنزین سهمیه ای در 9 جایگاه سوخت گیلان

استخدام مدیر کارخانه در یک شرکت معتبر در تهران

انواع گوشی های شیائومی در بازار چند؟

وزیر رفاه اجتماعی: حذف و اضافه یارانه ها در گرو تکمیل سامانه هاست

عرضه سوخت یارانه ای در 10 جایگاه همدان

معاون اول رییس جمهور: پیشرفت طرح انتقال آب از دریا به فلات مرکزی باید سرعت بگیرد

گاز مناطقی از«دهلران» در تاریخ 9 آبان به مدت 72 ساعت قطع می شود

مطالبات مردم از دولت در کمیسیون اقتصادی خبرگان بررسی شد

آمریکایی های بازار موبایل چند قیمت خوردند؟/ جدول قیمت ها

سرعت افزایش قیمت ها کمتر شده است

زمان بر بودن به مدار برگشتن جایگاههای سوخت هوشمند

عکس| نامه جنجالی وزیر دولت رییسی/ رستم قاسمی خود را وزیر دولت روحانی می داند؟

زمان بر بودن به مدار برگشتن جایگاه ها

افزایش ساعت طرح ترافیک در تهران+ جزییات

واکنش وزیر دولت روحانی به هک سیستم پمپ بنزین ها و توصیه به دولت رییسی

استان همدان در اجرای طرح هادی نسبت به شاخص های کشوری جلو است

بازگشت 31 جایگاه عرضه سوخت مازندران بر مدار توزیع هوشمند

تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال

استخدام مدیر فروش در صنایع آذین بی بافت بافتیران در تهران

از پیگیری میدانی رییس جمهور تا عذرخواهی وزیر نفت

استخدام کارشناس برنامه نویس وب با بیمه تکمیلی در شماران سیستم در تهران

پنج دلیل عدم پایداری بازار های حامل انرژی

چه زمانی واکسن های ایرانی کرونا تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را می گیرند؟

تزریق واکسن کرونا در گلستان به مرز یک میلیون و 800هزار دُز رسید

خاموشی های با برنامه در گیلان

گاف سنگین رستم قاسمی؛ فکر می کند وزیر دولت روحانی است! +عکس

اعلام جزییات توافق ایران و ترکمنستان

دولت سیزدهم تلاش خود را برای تسهیل موانع تولید به کار گرفته است

ضرورت ارایه تسهیلات برای برقی شدن موتورسیکلت ها

تامین بیش از 46هزار تن بذر گندم و جو در گلستان

رستم قاسمی خود را وزیر دولت روحانی می داند؟

جلسه رفع مشکلات کارخانه تعطیل شده قند نورآباد و ممسنی برگزار شد

استخدام پشتیبان فروش با حقوق توافقی، پاداش، بیمه و بیمه تکمیلی

کارگر ساده ساده نیازمندیم

اوجی زمان فعال شدن کارت های سوخت را اعلام کرد

افزایش حقوق ها در سال 1401 به چه نحوی است؟

چطور لپ تاپ قسطی بخریم؟

طراحی سایت چقدر هزینه دارد؟

حراست ونگهبانی باجای خواب

استخدام مهندس مکانیک با بیمه، حق تخصص، سرویس ایاب ذهاب در شیراز

حذف و اضافه یارانه ها چه زمانی عملی می شود؟

جدیدترین قیمت روغن در بازار+ جدول

رستم قاسمی خود را وزیر دولت روحانی می داند؟

آدرس سایت طرح مسکن ملی چیست؟

آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو از فردا، 6 آبان 1400/ تارا، دناپلاس اتوماتیک، پژو 207، راناپلاس و سورن پلاس در طرح فروش + جزییات و جدول فروش

مشکلات ارزی صادرکنندگان خشکبار ایران/ عدم توقف صادرات خشکبار زیر سایه تعیین نرخ صادرات توسط دولت

عکس / وضعیت پمپ بنزین های کشور

اعلام جزییات توافق ایران و ترکمنستان؛ از سوآپ گازی تا انتقال برق

ورود 6 میلیون دوز واکسن سینوفارم تا ساعاتی دیگر

توسعه روابط اقتصادی ایران با ترکمنستان

دامداران خراسان جنوبی در دام مشکلات/ فیلم

اولین دستور علی رستمی برای شستا چیست؟

افزایش ساعت طرح ترافیک از 10 آبان/ اعمال تغییرات در 2 نوبت

امکان حمله سایبری دوباره به سامانه هوشمند سوخت وجود دارد؟

برگزاری جلسه رفع مشکلات کارخانه تعطیل شده قند نورآباد و ممسنی

نزدیک به 100هزار واحد مسکونی ناایمن در گلستان

بررسی پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی

رونق کشت پنبه در پارس آباد مغان، سرزمین طلای سفید ایران

حذف و اضافه یارانه ها چه زمانی عملی می شود؟

فعال شدن سامانه هوشمند در 14 جایگاه سوخت هرمزگان

شبکه بانکی فعلی، نظام اقتصادی کشور را به شکل جدی تهدید می کند

ساعت طرح ترافیک از 10 آبان افزایش می یابد

127 جایگاه سوخت گیلان فعال شد

گوشی که سونی آن را دوربین عکاسی می نامد!

متولیان نقش آفرین گردشگری و صنایع دستی به توسعه این صنعت کمک می کند

ممنوعیت واردات برنج از مرداد تا آبان به منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی

شرکت های هواپیمایی مردم را سرکار گذاشتند؟ دیگر خبری از فاصله گذاری اجتماعی نیست، اما بلیت هواپیما ارزان نمی شود! (فیلم)

توسعه زیر ساخت های فرودگاه یاسوج در دستور کار

افزایش ساعت طرح ترافیک از 10 آبان

استخدام منشی نیمه وقت

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با بیمه در شرکت بین المللی راشا مهر نیکان

مهدی کرباسیان: تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند می بینم

مهدی کرباسیان: تبعات ادامه داشتن تحریم ها را بسیار شدید و ناخوشایند می بینم