مطالب مرتبط:
واکسیناسیون 67.3 درصدی بالای 18 سال آذربایجان شرقی
استخدام منشی با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت بارمان صنعت برتر ایرانیان
شفاف سازی از لیست بلند بالای طلبکاران استقلال
ویترین روزنامه ها/انتقاد «آفتاب یزد» به نبود راهکاری برای رفع آلودگی هوا/گزارش خواندنی«اعتماد» از راویان مصور جنگ تحمیلی/هشدار«ابتکار» به تاثیرات آموزش آنلاین بر حواس پرتی دانش آموزان
خبر مهم ابراهیم رییسی برای خریداران دلار/ چراغ سبز ریاض و برجام به نرخ ارز!
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 15:502021-09-25پزشكي

نرخ بالای آلودگی هم زمان با دو سویه کووید 19 و نیز آلودگی با سویه های نوترکیب در ایرانیان


استاد دانشکده زیست شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که نتایج بررسی ها حاکی از نرخ نسبتاً بالا از آلودگی هم زمان با دو سویه SARS-COV-2 و آلودگی با سویه های نوترکیب یافته در ایرانیان آلوده به این ویروس است، - استاد دانشکده زیست شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که نتایج بررسی ها حاکی از نرخ نسبتاً بالا از آلودگی هم زمان با دو سویه SARS-COV-2 و آلودگی با سویه های نوترکیب یافته در ایرانیان آلوده به این ویروس است، گفت: پیامد این موضوع می تواند ظهور سویه های جدید باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر الهه الهی در سخنرانی علمی با موضوع نرخ نسبتاً بالا از آلودگی هم زمان با دو سویه SARS-COV-2 و آلودگی با سویه های نوترکیب یافته در ایرانیان آلوده به این ویروس با بیان این که در این خصوص چهار پژوهش توسط گروه ما انجام شد، اظهار کرد: در تعریف سویه جدید، دو شاخص را باید مد نظر قرار داد.

یکی وجود تغییر توالی نوکلئوتید در ژنوم ویروس مدعی جدید بودن در قیاس با توالی مرجع است.

(توالی مرجع توالی ماده ژنتیک ویروس هایی است که در ابتدای شروع همه گیری کرونا در چین گزارش شده است).

ایجاد تغییر در ماده ژنتیک ویروس کرونا پدیده ای بسیار رایج وی با بیان این که ایجاد تغییر در ماده ژنتیک ویروس عامل کرونا پدیده ای بسیار رایج است، افزود: دومین شاخص سویه جدید شیوع نسبتاً بالای توالی جدید میان توالی های گزارش شده است.

هر توالی جدید معرف سویه جدید نیست.

دکتر الهی ادامه داد: توالی نوکلئوتیدی ژنوم همه اعضای یک سویه خاص لزوماً عیناً یکسان نیست و آنچه در همه افراد یک سویه مشترک است، وجود یک یا بیش از یک تغییر خاص نسبت به توالی مرجع است.

این تغییرات مشترک، تغییرات برچسب (Tag variations) سویه مد نظر هستند.

استاد پردیس علوم دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: توالی ژنوم ویروس های جدا شده در مناطق مختلف دنیا تعیین و در انواع بانک های داده ها ثبت می شوند.

پایگاه GISAID یکی از مهم ترین و معتبرترین این موارد است.

احتمال بیشتر بروز تغییر در ژنوم ویروس کرونا در افرادی با مشکل سیستم ایمنی وی در پاسخ به این پرسش که تغییرات در ژنوم ویروس ها از کجا می آیند؟، گفت: مهم ترین منشاء تغییرات، اشتباهاتی است که ضمن همانندسازی ژنوم تازه وارد شده به سلول میزبان رخ می دهند.

این گونه اشتباهات ممکن است در سلول های افراد با مشکل در سیستم ایمنی بیشتر رخ دهد، چون این افراد ممکن است ویروس را با تأخیر رد کنند و به ویروس فرصت بیشتری برای ایجاد تغییر ضمن همانندسازی بدهند.

فرآیند نوترکیبی دومین علت در ایجاد تغییر ژنوم ویروس پس از اشتباه در همانندسازی استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران تصریح کرد: پس از اشتباه در همانندسازی، فرآیند نوترکیبی ممکن است مهم ترین منشاء توالی های جدید ژنوم باشد.

دکتر الهی در ارتباط با سویه های دیگر، تصریح کرد: در فوریه 2020 کمی پس از آغاز همه گیری، تنها 103 توالی در اختیار داشتیم.

از بررسی این ها گروهی نتیجه گرفتند که این توالی ها به دو سویه (L/S) قابل دسته بندی هستند؛ یکی سویه مرجع و دیگری که نسبت به سویه مرجع تغییرات خاصی در دو نوکلئوتید داشته است.

وی افزود: گروه ما در ادامه این طبقه بندی، همه حدود 3000 توالی با کیفیت خوب موجود در پایگاه GISAID در اوایل آوریل سال 2020 را بررسی و توالی ها را در 13 گروه اصلی (H1- H13) دسته بندی کرد.

این استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران افزود: بیش از 95 درصد توالی ها متعلق به این گروه ها بودند و حدود 70 درصد متعلق به سه گروه H1 – H3 بودند.

دکتر الهی با بیان این که گروه H1 حدود 45 درصد توالی ها را در برداشت، ادامه داد: گروه H2 همان گروه S با دو تغییر بود که قبلاً دیگران تعریف کرده بودند.

گروه H1 با چهار تغییر برچسب تعریف می شد و جالب این که وجود هر یک از این ها وجود سه تغییر سه مورد دیگر را با احتمال بیش از 95 درصد تضمین می کرد.

وی خاطرنشان کرد: به گفته دیگر با بررسی تعداد کم نوکلئوتید اطلاعات زیاد درباره ژنوم 30 هزار نوکلئوتیدی ویروس به دست می آمد.

درصدی از توالی های هر گروه اصلی، از جملهH1، علاوه بر نوکلئوتیدهای برچسب خود، یک یا دو تغییر دیگر نیز داشتند.

آن ها زیرگروه های گروه اصلی تلقی شدند.

H1a و H1b دو زیر گروه H1 بودند.

H1، H1a و H1b به ترتیب توسط GISAID کلدهای G, GR, و GH خوانده می شوند.

هیچ توالی با کیفیت از ایران در اوایل آوریل 2020 در پایگاه GISAID وجود نداشت استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: هیچ توالی با کیفیت از ایران در اوایل آوریل 2020 در پایگاه GISAID وجود نداشت.

اما توالی های ناقص موجود از ایران را پیشنهاد دادند که به سه گروه شایع در دنیا (H1 – H3) تعلق ندارند، بلکه به گروه نسبتاً نادر H5 تعلق دارند.

دیرتر، وقتی تعداد محدود توالی های ژنومی با کیفیت از ایرانیان آلوده شده در اوایل همه گیری ثبت شدند، بررسی ها تایید کردند که ویروس های آن زمان حقیقتاً به گروه H5 تعلق دارند.

دکتر الهی ادامه داد: برای نشان دادن استمرار یا نداشتن استمرار نتایج حاصل از بررسی توالی های سه ماه نخست همه گیری، در پژوهش دوم همه حدود 75 هزار توالی گزارش شده بین ژوئن و نوامبر 2020 بررسی شدند.

وی خاطرنشان کرد: معلوم شد که برچسب ها هنوز درست هستند، اما فراوانی نسبی گروه ها در جهان خیلی عوض شده بود، به نحوی که H1 که قبلاً حدود 45 درصد توالی را در بر داشت، اکنون بسیار شایع تر شده است و در حال در بر گرفتن همه توالی ها در دنیا است.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران گفت: از این رو، به تعیین زیرگروه های شایع H1 پرداختیم.

سه زیر گروه اصلی H1a، H1b، و H1r بودند.

جالب این بود که H1r اصلاً میان 3000 توالی از اوایل همه گیری وجود نداشت و در فاصله تا نوامبر تکامل یافته بود.

وجود نوظهور H1r دروازه ای برای ورود به مسائل سیاسی شد.

شناسایی زیرگروه جدید H1r در کشورهای اروپایی با فواصل دو هفته دکتر الهی گفت: زیر گروه جدید H1r در کشورهای اروپایی در نمونه هایی با فواصل دو هفته جمع آوری شدند.

معلوم شد که در اسپانیا بیش از 90 درصد و در ایرلند 60 درصد توالی ها مربوط به آلودگی در اواسط سپتامبر و در انگلیس 60 تا 65 درصد توالی ها در اواخر نوامبر آلودگی از این زیرگروه جدید را نشان می دادند.

وی افزود: جالب این بود که از اواسط سپتامبر، توالی از اسپانیا یا ایرلند در GISAID یافت نمی شد.

این احتمال وجود دارد که این دو کشور از ارائه توالی های جدید پرهیز کردند تا در صورت گسترش جهانی H1، ننگ منشاء آن به آن ها زده نشود.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که خوشبختانه گسترش جهانی این سویه رخ نداد، تصریح کرد: برای رهایی نسبی از این پاندمی، همه باید واکسینه شوند.

اگر مسایل واکسیناسیون به درستی مدیریت نشود، میزان مرگ و میر زیاد خواهد بود.

بررسی ژنوم ویروس کرونا در 244 نمونه جمع آوری شده از 9 شهر ایران در آبان و آذر 99 استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که در پژوهش سوم وضع حال ایران (آبان و آذر 1399) را از لحاظ سویه های آلوده کننده هم وطنان با استفاده از تغییرات برچسب بررسی کردیم.

دکتر الهی خاطر نشان کرد: با توجه به هزینه ها و امکانات، چاره ای به غیر از استفاده از برچسب ها نداشتیم.

وی ادامه داد: در راستای اجرای طرح پایلوت، 244 نمونه از 9 شهر ایران از جمله تهران، رشت، اهواز، ساری(مازندران) و .

را بدست آوردیم.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران گفت: ماهیت 3 برچسب (دو جایگاه برای H1 و یکی برای H5) در همه 244 نمونه بررسی شدند و ماهیت 9 برچسب اضافه (جمعاً 12 برچسب) در 85 نمونه بررسی شدند.

همه نمونه ها از افراد آلوده شده از آبان و آذر 99 به دست آمد.

دکتر الهی افزود: 5 بخش ژنوم را به وسیله PCR افزایش دادیم.

این بخش ها تغییرات مدنظر را داشتند و محصول PCR آن ها را توالی یابی کردیم (بجای آن که 30 هزار نوکلئوتید توالی یابی شود).

وی خاطرنشان کرد: همه نمونه ها، تغییرات مربوط به H1 را داشتند که حاکی از آن است ایران مانند بقیه دنیا H1 را پذیرفته است.

در ماه 9 (آذر ماه) H5 به تنهایی در ایران دیده نمی شد.

H1 جایگزین H5 شده بود.

در آذرماه، از میان 50 نمونه از تهران، 13 مورد H1a و یک نمونه H1b خالص دیده شد.

هم چنین در این ماه 29 نمونه که زیرگروه های H1b هستند، مشاهده شد.

آلودگی هم زمان فرد با دو سویه از نتایج غیرمنتظره حاصل از این پژوهش استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران افزود: نتایج غیرمنتظره شواهدی بود برای آلوده بودن هم زمان فرد با دو سویه(co –infection).

یعنی برخی افراد در آن واحد با دو سویه از ویروس کرونا آلوده شده بودند.

دکتر الهی ادامه داد: این موضوع با re – Infection، یعنی آلودگی مجدد پس از رفع آلودگی اولی متفاوت است.

این وضعیت در حدود 13درصد 85 نمونه بیشتر بررسی شده مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: دو ویروس که هم زمان وجود داشته اند، اغلب از سویه های شایع جهان یا ایران بوده اند.

وجود دو سویه موجود همزمان در یک میزبان، امکان تشخیص نوترکیبی بین ژنوم آن ها را فراهم می کند.

در میان 50 نمونه از تهران، 6 مورد با ویروس محصول فرآیند نوترکیب آلوده بودند.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که نوترکیبی فرآیندی مولکولی شناخته شده است، افزود: منشاء بخشی از ژنوم نوترکیب یافته یک سویه است و منشاء بخش دیگر سویه دوم است که در اتفاق نوترکیبی شرکت داشته است.

علت رواج یک سویه برتری آن نسبت به سویه های دیگر است دکتر الهی ادامه داد: به این ترتیب امکان دارد سویه جدید ایجاد شود که دارای ترکیبی از سویه های مادر باشد.

در پاسخ به این که چرا یک سویه نظیر H1 رایج شد، باید گفت حتماً برتری به سویه دیگر داشت.

به عبارتی، شاید بهتر به سلول های ریه متصل می شد و یا بهتر می توانست از سیستم ایمنی فرار کند.

وی تصریح کرد: محصول نوترکیبی میان دو سویه این چنینی ممکن است شاخص برتری هر دو سویه را داشته باشد.

وجود سویه های حاصل از نوترکیبی دیرتر، زمانی که تعداد بیشتر از توالی های کل ژنوم ویروس از ایران در GISAID قرار گرفتند، تایید شد.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران افزود: باید دانست که پدیده نوترکیبی نقش اساسی در تکامل خانواده بتا کرونا ویروس دارد.

(SARS-CoV-2 به این خانواده تعلق دارد).

دکتر الهی افزود: اخیراً سازمان بهداشت جهانی variants-of-interest (VOI) و (VOC) variants-of-concern را تعریف کرده است.

در اینجا، واریانت به سویه های ویروس اشاره دارد و نه به تغییر نوکلئوتیدی.

VOIها سوش هایی هستند که به علت شیوع بالا، توانایی فرار از سیستم ایمنی، تکثیر زیاد، عدم پاسخ به دارو و واکسن، و/ یا ایجاد شاخص بالینی جدید، با دقت پیگیری می شوند.

VOCها این ویژگی ها را با شدت بیشتر دارند.

هم اکنون، سازمان بهداشت جهانی پنج VOI را (eta (η), iota (ι), kappa (κ), and lambda (λ) and mu (μ) و چهار VOC را آلفا (alpha سویه انگلیسی)، بتا (beta سویه آفریقای جنوبی)، گاما (gamma، سویه برزیلی) و دلتا (delta، سویه هندی) تعریف کرده است.

وی با بیان این که از ویژگی های سوش های VOI و VOC وجود بیش از 20 تغییر است، یادآور شد: برخی از این تغییرات مشترک هستند و استفاده از برچسب برای تشخیص این ها پیچیده است.

تمام VOI و VOC فوق زیرگروه هایی از H1a و H1b هستند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آلودگی - سویه - ایرانیان - دانشگاه تهران - زیست شناسی - زمان - ویروس - آلوده - دانشگاه - دانشکده - بیان - تهران - پردیس - موضوع - بررسی - استاد - زیست - علوم - جدید - سخنرانی - کووید 19 - گزارش - پژوهش - کووید - توسط - الهی - گروه - الهه - ظهور - علمی

آخرین اخبار سرویس:
ماجرای کتک کاری پرستار بخش دیالیز بیمارستان قوچان با یک بیمار

بدن های تکه تکه شده تزیین عجیب یک جشن

تولید اولین داروی مکمل نانویی برای دام در کشور

آیا سومین دوز واکسن کرونا آخرین دوز است؟

تامین 80 درصد از سلامت مردم در گرو خودمراقبتی آن هاست

با مصرف این ویتامین به شدت لاغر شوید!

بستری 53 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های استان کرمان

متخصص بیماری های عفونی: 90 درصد مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود اطلاع ندارند

خواص پیاز را نادیده نگیرید!

احتمال شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان/ دامپزشکی آماده باش شد

شناسایی موارد آنفلوآنزا در تهران و چند شهر دیگر

واکسن زدن بهتر است یا نزدن؟

چگونه میزان مسمومیت زایی برنج را کاهش دهیم؟

کاربرد قرص و پودر کلر در ضد عفونی نمودن استخرها چیست؟

استخدام تکنسین آرایشی با بیمه در داروخانه دکتر نازنین اصغری در تهران

استخدام تکنسین دارویی (نسخه پیچ) در داروخانه دکتر نازنین اصغری در لواسان

استخدام تکنسین دارویی (نسخه پیچ)، تکنسین آرایشی و حسابدار در تهران

دانشگاه علوم پزشکی مشهد: کارمندان و اصنافی که واکسن کرونا نزده اند منتظر برخورد قانونی باشند

چگونه میزان مسمومیت زایی برنج را کاهش دهیم؟

جمع آوری اقلام بهداشتی غیرمجاز از فروشگاه های قزوین

کشف راهی برای افزایش توانایی آنتی بیوتیک ها در برابر باکتری های مقاوم

زنگ خطرهای بدن قبل از سکته قلبی

اتوبوس سیار واکسیناسیون کرونا در اراک راه اندازی شد

مضرات مصرف زیاد کلم بروکلی برای سلامتی

آمار کرونا چهارمحال و بختیاری 4 آبان ماه؛ 4 فوتی و 184 ابتلای جدید

معاونت علمی ریاست جمهوری: ایران در میان 4 کشور تولیدکننده داروی باروری جهان قرار گرفت

نظر متخصصان آکسفورد درباره یکی از عوارض واکسن های کرونا

یادگیری علم داده با یک اپلیکیشن رایگان

اگر این علائم بویایی را دارید حتما میمیرید

حقایقی علمی جالب که با شنیدن آن ها شگفت زده می شوید!

درد پهلوی چپ نشانه چیست؟/ درمان درد پهلوی چپ

ژاپن هم به کمک ایران آمد

کرونا در روسیه: 1106 مبتلا طی شبانه روز گذشته جان باختند

تمیز کردن ماشین لباسشویی با مواد طبیعی

(ویدئو) رقص و خنده جراحان هنگام عمل لیپوساکشن روی بیمار جنجالی شد!

187 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی شناسایی شد/ فوت 6 نفر

چرا کرونا در مردان بیشتر قربانی می گیرد؟

محققان روس کشف کردند؛ تشخصیص سرطان با اسفاده از دمای بدن!

ضرورت توجه به اهمیت سواد رسانه ای در همه گیری کرونا

مجازات برای کارمندانی که در خراسان رضوی واکسن کرونا نزده اند

90 درصد مبتلایان به هپاتیت B از بیماری خود اطلاع ندارند

رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فارس به کمتر از 50 درصد رسید

هشدار! رشد سرطان در سایه کرونا

جمع آوری اقلام بهداشتی غیر مجاز از فروشگاه های قزوین

بستری 53 بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های استان کرمان

بیمارستان ها نیاز به خون دارند

مغزهای مینیاتوری راهی برای درمان زوال عقل

بدن ما چگونه کالری می سوزاند؟

آخرین آمار کرونا در ایران؛ بستری بیش از 1200 نفر در شبانه روز گذشته

1106 مبتلا به کرونا در روسیه طی شبانه روز گذشته جان باختند

روند تزریق و دریافت واکسن در استان ایلام مناسب است

وزیر بهداشت: نباید اعتماد مردم به جامعه پزشکی سلب شود

بیماری های که در کمین زنان خانه دار است؛ تقسیم کار خانگی را شروع کنید

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و کارشناس بهداشت حرفه ای با بیمه و سرویس در یزد

دستور تهیه انگشت پیچ

کووید 19 چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

کووید-19 چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

18 مبتلا به کرونا در فارس جان باختند/بستری 223 بیمار جدید

یک بیمار کرونایی در قم فوت کرد/ وخامت حال 63 بیمار

مراقبت از قلب با یک رژیم غذایی سالم

سیب پخته، قاتل چاقی است

نظر یک متخصص اپیدمیولوژی در خصوص شرایط ایجاد ایمنی جمعی

نظر یک متخصص اپیدمیولوژی در خصوص دو شرط ایجاد ایمنی جمعی

شیردهی به نوزاد از زوال شناختی پیشگیری می کند

آمار جانباختگان در فارس باز هم 2 رقمی شد/بستری 223 بیمار جدید

ویروس هپاتیت ب از چه زمانی وجود داشته است؟

بیمارستان ها نیاز به خون دارند

جان گیری دوباره کرونا در مازندران

اختلالات ژنیتکی علت نیمی از معلولیت ها

خواب خوب نوزاد به پیشگیری از چاقی او کمک می کند

زدن واکسن کرونای 75درصد از مادران باردار خراسان رضوی

استخدام حسابدار فروش آرایشی و بهداشتی در شرکت پوبر در تهران

1 بیمار کرونایی در قم فوت کرد/ وخامت حال 63 بیمار

زدن واکسن کرونای 75 درصد از مادران باردار خراسان رضوی

شناسایی موارد آنفلوآنزا در کشور و احتمال افزایش آن/ در موارد سرپایی کرونا، کورتون تجویز نشود

شناسایی موارد آنفلوآنزا در کشور و احتمال افزایش آن/ در موارد سرپایی کرونا، کورتون تجویز نشود

وزارت بهداشت: شناسایی موارد آنفلوآنزا در کشور و احتمال افزایش آن

167 بیمار جدید کرونایی در خراسان جنوبی شناسایی شد/ روز بدون فوتی

کمبود مبرم ذخیره سه گروه خونی در فارس

کدام استان ها بیشترین میزان تزریق واکسن را دارند؟ +فیلم

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا طی 24 ساعت گذشته

معجزه این نوشیدنی برای درمان التهاب مفاصل

گلی که شما را مجبور به خودکشی می کند!

خواب خوب نوزاد به پیشگیری از چاقی او کمک می کند

آخرین آمار کرونایی ها در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان

9096 ابتلای جدید به کرونا/ فوت 156 مبتلا به کووید 19

پوکی استخوان عامل ناتوانی 50 درصد افراد پس از شکستگی

انتصاب نایب رییس شورای عالی و رییس هیأت اجرایی جشنواره تحقیقاتی رازی

استاندار تهران: ارائه پیشنهاد لغو محدودیت تردد شبانه؛ تصمیم گیری با ستاد ملی کرونا است

عوارض باورنکردنی مصرف شلغم

وجود سوش آنفلوآنزا در کشور/ هشدار درباره تجویز کورتون برای بیماران کرونایی!

کرونا، بروز پوکی استخوان را افزایش داده است

وزیر بهداشت: فرآیند های بیمارستانی را بر مبنای دیجیتال برنامه ریزی کنیم

خواب خوب نوزاد به پیشگیری از چاقی او کمک می کند

هر ویتامینی چه ساعتی باید خورده شود؟

مخالفت پزشکان اطفال بیمارستان اکبر مشهد با بازگشایی مدارس

نباید اعتماد مردم به جامعه پزشکی سلب شود

گلستان روی موج جدید کرونا

تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا فقط تا 10 آبان ماه در قم انجام می شود

با پنیر پیتزا چه چیزهایی میشه درست کرد ؟ 

نرخ بالای آلودگی هم زمان با دو سویه کووید 19 و نیز آلودگی با سویه های نوترکیب در ایرانیان

نرخ بالای آلودگی هم زمان با دو سویه کووید 19 و نیز آلودگی با سویه های نوترکیب در ایرانیان