مطالب مرتبط:
آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه صنعتی شریف با حضور وزیر علوم
مراسم آغاز سال تحصیلی 1400 در دانشگاه صنعتی شریف
آغاز سال تحصیلی جدید و شروع دوباره علم آموزی
آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور وزیر علوم
آغاز سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی کشور
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 15:202021-09-25دانش

شروع بی رمق سال تحصیلی دانشگاه ها


سال تحصیلی جدید دانشگاه ها در حالی آغاز می شود که دانشجویان با مسائلی مانند ابهام در شروع کلاس ها، دریافت خوابگاه و گرانی غذای دانشجویی مواجه اند و یک سوم آنها عزیزی را در دوره کرونا از دست داده اند.

- همشهری- نیما شایان: امسال برخلاف سال تحصیلی گذشته، فعالیت دانشگاه ها با بیم وامیدهای بسیار و نوعی سردرگمی در شیوه بازگشایی آغاز می شود؛ از یک سو با افزایش واردات واکسن به کشور، واکسیناسیون دانشجویان سرعت گرفته و به جز دانشجویان ارشد و دکتری، دانشجویان دوره کارشناسی نیز واکسینه می شوند و از سوی دیگر روسای دانشگاه ها نسبت به آماده نبودن خوابگاه ها، سالن های سلف دانشگاه ها و کلاس ها ابراز نگرانی کرده و معتقدند که برگزاری حضوری کلاس ها همچنان منطقی نیست.

همچنین اعلام نشدن اسامی قبول شدگان در کنکور سراسری و مشخص نبودن دانشجویان جدیدالورود را باید به بی رمقی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها اضافه کرد؛ کنکوری هایی که همچنان نمی دانند که بالاخره دانشجو می شوند یا نه.

و در آخر مشکلات روحی و روانی دانشجویانی که در این 2 سال کرونا عزیزانشان را از آنها گرفته و مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم نسبت به اختلال در سوگ در آنها هشدار داده است.

مسئله اول: دانشگاه باز شود یا نه؟ همان تردیدهایی که درباره بازگشایی مدارس هست، درباره بازگشایی دانشگاه ها نیز وجود دارد؛ به عنوان نمونه درحالی که علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم گفته است: با توجه به اینکه واکسیناسیون دانشجویان به صورت گسترده شروع شده و با سرعت خوبی در حال انجام است، امیدواریم دانشگاه هایی که روی امکانات زیرساختی مانند خوابگاه ها و مسائل رفاهی برنامه ریزی کرده اند، به تدریج آموزش حضوری را شروع کنند.

بنابراین حضوری شدن آموزش ممکن است در دانشگاهی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در اواسط یا اواخر همین ترم محقق شود و ممکن است در دانشگاهی به ترم دوم موکول شود.

اما غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان در اجلاس سراسری معاونان دانشجویی، بازگشایی عمومی دانشگاه ها را علاوه بر واکسینه کردن دانشجویان، منوط به واکسیناسیون بخش زیادی از عموم مردم جامعه کرده است.

با این اوصاف به نظر می رسد با توجه به تمام نشدن فرایند واکسیناسیون دانشگاهیان و مدت فاصله 2دوز که برای برخی واکسن ها 2 تا 3 ماه به طول می انجامد، دانشجویان این ترم نیز امکان حضور فیزیکی در دانشگاه ها را از دست بدهند و با اتمام فرایند واکسیناسیون دانشجویان، در دانشگاه ها از نیمسال دوم به روی دانشجویان باز شود.

هر چند که برخی روسای دانشگاه ها بر ازسرگیری آموزش حضوری از نیمه پاییز تأکید دارند؛ به عنوان نمونه محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس در نشست شورای این دانشگاه اظهار امیدواری کرده است: از نیمه دوم ترم پاییز، شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه و برگزاری کلاس های حضوری فراهم شود.

مسئله دوم: دانشجویانی با اختلال سوگ نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400، چهارمین ترم تحصیلی است که دانشجویان به دلیل پاندمی کرونا امکان حضور فیزیکی در فضای دانشگاه را ندارند.

در این مدت دانشجویان زیادی عزیزان خود را به واسطه این بیماری همه گیر از دست داده و دچار اختلالات روحی و روانی شده اند.

موردی که مجید صفاری نیا، مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم در اجلاس سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه ها نسبت به آن هشدار داده و اعلام کرده که یک سوم دانشجویان در ایام کرونا عضوی از خانواده خود را از دست داده اند.

او گفته است: در یک آمارگیری از 19 هزار دانشجو مشخص شد یک سوم آنها در ایام کرونا، تعدادی از اعضای خانواده خود را از دست داده اند که این نتیجه، ارائه خدمات مشاوره در اختلال سوگ را به دانشجویان ضروری می کند.

بنابراین تقویت مراکز مشاوره و بهداشت و درمان از نظر نیروی انسانی و امکانات و به کارگیری نیروهای متخصص در این شرایط حساس، نیازمند بودجه و اعتبار است.

مسئله سوم: چالش خوابگاه و غذای دانشجویی در کنار 2 چالش قبل، مسئله تامین خوابگاه هم مطرح است.

از یک جهت تا زمانی که پاندمی وجود دارد، واکسیناسیون دانشجویان نمی تواند نافی رعایت پروتکل های بهداشتی در خوابگاه ها باشد؛ بنابراین در عمل با رعایت فاصله گذاری، دانشگاه ها نمی توانند به همان میزان ظرفیتی که قبل از کرونا به اسکان دانشجویان اختصاص می دادند، عمل کنند.

از سوی دیگر، بسیاری از دانشگاه ها که حتی در شرایط غیرکرونایی هم با کمبود خوابگاه مواجه بودند، دانشجویان را به سمت خوابگاه های خصوصی هدایت می کردند؛ اما خوابگاه های خصوصی در بیش از 1.

5 سال اخیر در عمل به تعطیلی کشیده شده اند.

تورم افسارگسیخته مواد غذایی در 2سال گذشته نکته دیگری است که سلف سرویس های دانشگاه ها را با چالش تامین غذای باکیفیت برای دانشجویان مواجه می کند.

علیرضا بهرامی، معاون دانشجویی دانشگاه اراک در این باره به ایسنا گفته است: کمبود خوابگاه ها در شهر اراک به دلیل جمع شدن خوابگاه های خصوصی و همچنین کمبود بودجه جهت تامین تغذیه دانشجویان ازجمله نگرانی های بزرگ دانشگاه ها درصورت حضوری شدن آموزش در دانشگاه هاست.

او می افزاید: قیمت تمام شده هر پرس غذا برای هر دانشجو قبل از انتشار ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه ها 7.

500 تا 8 هزار تومان بوده است درحالی که هم اکنون میانگین قیمت تمام شده هر پرس غذا برای هر دانشجو بین 30 تا 35 هزار تومان است و نکته مهم این است که برای این موضوع افزایش بودجه ای پیش بینی نشده است.

در همین حال، ناصر مطیعی، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش نرخ اجاره بهای خوابگاه و ژتون تغذیه دانشجویان در سال تحصیلی جدید خبر داده اما اعلام مبلغ افزایش این نرخ را به پس از مشخص شدن وضعیت حضور دانشجویان در دانشگاه ها در ترم جاری موکول کرده است.

غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز در همین راستا در نشست سراسری آنلاین معاونان دانشجویی دانشگاه ها، بازگشایی تدریجی دانشگاه ها را محور تصمیم گیری های سازمان امور دانشجویان دانسته و گفته است: دانشگاه ها باید با اعلام ستاد ملی کرونا، امکانات خود را برای حضور بیشتر دانشجویان آماده کنند.

با توجه به تعطیلی آموزش حضوری دانشگاه ها و تعطیلی خوابگاه ها و سایر بخش های رفاهی و خدماتی، آغاز مجدد همه این فعالیت ها اعتبارات خاصی لازم دارد.

بنابراین تخصیص کامل اعتبارات سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه و توجه ویژه به این حوزه در بودجه ضروری است.

مسئله چهارم: تعلل سنجش در معرفی جدیدالورودها در حالی سال تحصیلی از امروز رسما طی مراسمی نمادین با حضور وزیر علوم آغاز می شود که آموزش عالی کشور با یک اتفاق نادر روبه روست.

امسال با وجود اینکه کنکور سراسری به موقع برگزار شده، اما برخلاف سال های قبل، پذیرفته شدگان نهایی کنکور سراسری هنوز از سوی سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نشده اند.

بنابراین داوطلبان نمی دانند که آیا اصلا پذیرفته شده اند یا نه و به نوعی بلاتکلیف اند.

از این جهت سال تحصیلی جدید رنگ وبوی نوورودها را هم ندارد.

هرچند که سازمان سنجش وعده اعلام نتایج نهایی در پایان هفته اول مهر را داده است اما حتی درصورت تحقق این وعده، تا پذیرفته شدگان نهایی نسبت به ثبت نام اولیه و انتخاب واحد اقدام کنند، مدتی از ترم نخست از دست رفته است.

مسئله پنجم: رشد منفی جمعیت دانشجویی در پی همین مشخص نبودن نتیجه نهایی کنکور و ثبت نام نشدن جدیدالورودها، هنوز معلوم نیست که شاخص های آموزش عالی کشور در سال تحصیلی جدید به چه سمتی می رود؟ چه تعداد دانشجوی جدیدالورود خواهیم داشت، تعداد کل دانشجویان نسبت به سال قبل افزایشی می شود یا ریزشی؟ توزیع جنسیتی دانشجویان چگونه است، و خیلی دیگر از شاخص ها.

اما همه اینها را می توان با توجه به رفتار چند سال اخیر داوطلبان ورود به دانشگاه پیش بینی کرد، مگر این که امسال اتفاق تازه ای رخ دهد و دهه هشتادی هایی که در کنکور1400 شرکت کرده اند، غافلگیرمان کنند.

جمعیت دانشجویی کشور که در سال 1394 برابر با 4 میلیون و 811 هزار و 581 نفر بود، هرساله با رشدی منفی مواجه شده و با متوسط رشد سالانه منفی 8.

46 درصد، در سال 1399 به 3 میلیون و 182 هزار و 989 نفر رسیده است؛ که البته این کاهش بیش از یک میلیون و 600 هزار نفری جمعیت دانشجویی ظرف 6سال را می توان با نگاه به کاهش جمعیت افراد 18 تا 24 ساله در این سال ها تحلیل کرد.

ولی به زعم کارشناسان حوزه آموزش عالی، مواردی نظیر کاهش منزلت دانشگاه رفتن، سهل الوصول شدن ورود به دانشگاه، افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار، شهریه های سنگین و.

در کوچک شدن صنعت آموزش کشور و از سکه افتادن دانشگاه رفتن مؤثر بوده اند.

بنابراین اگر امسال هم آمار جمعیت دانشجویی کشور به اندازه همین متوسط رشد منفی سالانه طی 6سال اخیر کاهش پیدا کند، دور از انتظار نیست که جمعیت دانشجویی کشور در سال 1400 به زیر 3 میلیون نفر برسد.

اگر این فرضیه کاهش جمعیت دانشجویی در 1400 فقط هم تحت تأثیر جمعیت افراد 18 تا 24 ساله جامعه سنجیده شود، این کاهش به نوعی قطعی است؛ چراکه پیش بینی هایی که معاونت آموزشی وزارت علوم در گزارش های تحلیلی خود آورده، نشان می دهد که روند کاهشی جمعیت این بازه سنی در ایران تا سال 1401 نیز ادامه خواهد داشت.

کاهش جمعیت دانشجویی در سال های اخیر مربوط به دوره های کاردانی و کارشناسی است، حال آن که طی این مدت جمعیت دانشجویی در هر سه دوره کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و دکترای تخصصی همواره افزایش یافته است.

محاسبه رشد متوسط سالانه دانشجویان دکترای تخصصی نشان می دهد که دانشجویان این دوره با 14.

1 درصد نرخ رشد سالانه از 58 هزار و 683 نفر در سال 1392 به 147 هزار و 409 نفر در سال 1399 افزایش یافته است.

کاهش جمعیت زنان دانشجو بررسی جنسیتی پوشش آموزش عالی کشور نیز نشان می دهد که جمعیت دانشجویان زن که در سال تحصیلی 86- 1385 برابر 63.

22 درصد کل دانشجویان کشور بود، در سال آخر دهه 80 با جمعیت دانشجویان مرد مساوی شد و دهه 90 آغاز تنزل آمار دانشجویان دختر به زیر خط 50 درصدی بود؛ تا جایی که در سال های 94 تا 96 روی خط ثابت 46 درصدی ثابت ماند اما پس از آن دوباره شروع به رشد کرد تا این که جمعیت دانشجویان زن در سال 1399 به 48.

5 درصد کل دانشجویان کشور رسید.

متوسط رشد سالانه جمعیت دانشجویان دختر در سال های 1392 تا 1399 منفی بوده و جمعیت آنان از 2 میلیون و 106 هزار و 639 نفر با متوسط رشد سالانه منفی 34.

4 درصد به یک میلیون و 544 هزار و 243 نفر در سال 1399 کاهش یافته است.

همچنین متوسط رشد دانشجویان پسر در سال های 1392 تا 1399 برابر منفی 4.

5 درصد است.

این موضوع نشان دهنده کاهش سهم دانشجویان دختر از آموزش عالی است.

حالا در سال 1400 و پس از ثبت نام جدیدالورودها باید دید که آیا دوباره زنان به پیشتازی دهه 80 برمی گردند یا نه.


کلید واژه ها: دانشگاه ها - دانشجویان - دانشگاه - سال تحصیلی دانشگاه ها - سال تحصیلی - آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها - سال تحصیلی جدید دانشگاه ها - سال تحصیلی جدید دانشگاه - واکسیناسیون دانشجویان - دانشجویان جدیدالورود - روسای دانشگاه ها - خوابگاه - سال تحصیلی جدید - آغاز سال تحصیلی - سلف دانشگاه ها - غذای دانشجویی - دوره کارشناسی - کلاس - آغاز - واردات واکسن - ابراز نگرانی - کنکور سراسری - واکسیناسیون - گرانی - شروع کلاس - دوره - دانشجویی - بازگشایی - شروع - کارشناسی

آخرین اخبار سرویس:
تصویر دانشگاههای ایرانی در برترین نظامهای رتبه بندی دنیا/ نتایج درخشان در موضوعات مهندسی و علوم پایه

تصاویر| جلسه کمیته علمی کرونا با موضوع بازگشایی مدارس

راه اندازی رشته های علوم پزشکی سلیقه ای نباشد/ بیکاری حجم انبوهی از فارغ التحصیلان این رشته ها

فصل قبل را فراموش کنید/ باخت پرسپولیس قربانی گرفت

ارز جهانگیری در ایستگاه آخر/ آغاز ثبت نام 4 میلیون واحد مسکونی

علت نگاه منفی به مهاجرت در ایران چیست؟! + فیلم

بازگشت به زندگی دانشجویی

سیر تا پیاز رشته مهندسی پزشکی | از تولید تجهیزات و ملزومات تا بازار کار پویا

بیش از 6000 صندلی ارشد دانشگاه های دولتی خالی ماند

شرایط بازگشایی دانشگاه ها اعلام شد

بیش از 6000 صندلی ارشد دانشگاه های دولتی خالی ماند

افتتاح 3 خوابگاه دانشجویی دخترانه توسط ستاد اجرایی فرمان امام

بهره برداری از خوابگاه دانشجویی دانشگاه کردستان

چرا نور شدید باعث عطسه می شود؟

سیاست های راهبردی رسانه ای در شرایط بحران های طبیعی ابلاغ شد

ابلاغ 11 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

همبرگر ویژه با طعم ضایعات گوشت!

ابلاغ 11 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

2 هزار دانشجو در دانشگاه های آزاد خراسان شمالی جذب شدند

وزیر علوم: برتری کشور ها در میزان دسترسی آن ها به علم است

استخدام آبدارچی با بیمه و بیمه تکمیلی در موسسه آموزش عالی آزاد مدرسان شریف

شورایعالی انقلاب فرهنگی برای مشکلات کلان فرهنگی راه حل ارائه دهد/ابلاغ مصوبات ابلاغ نشده

واکاوی تحولات اخیر قره باغ در تبریز

افتتاح خوابگاه دانشجویی با تجهیزات پیشرفته در ارومیه

درخواست رییسی از شورای عالی انقلاب فرهنگی

آیت الله رییسی:شورای عالی انقلاب فرهنگی مهم ترین مرجع تدوین برنامه برای حل مشکلات کلان فرهنگی است

ساخت خوابگاه برای بیش از 3000 دانشجو در سراسر کشور توسط بنیاد 15

افتتاح 3 خوابگاه دانشجویی دخترانه توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد

پیگیری طرح مهارت آموزی واشتغال در خرمشهر

مصداق های اشتباه در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد شامل چه مواردی است؟

شماره جدید دوفصلنامه «پژوهش و نگارش کتب دانشگاهی» منتشر شد

دومین همایش ملی تولید دانش سلامتی در مواجهه با کرونا

جشنواره سنتی کف بازی در اسکاتلند/ تصاویر

اکران مستند سحر در دانشگاه صدا و سیما

دانلود آهنگ جدید امید نصری بنام شیرین بی فرهاد

کارگاه آشنایی با نرم افزار دیزاین اکسپرت برگزار می شود

افتتاح 3 خوابگاه دانشجویی دخترانه در کشور توسط ستاد اجرایی فرمان امام/ ساخت خوابگاه برای بیش از 3000 دانشجو درسراسر کشور توسط بنیاد 15 خرداد

پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد چه کنند؟

مسئله فلسطین، مسئله یاری کسانی است که فطرت واقعی انسان را شناخته اند

چرا تجربه های استرس زا را بهتر از تجربه های دیگر به یاد می آوریم؟

افتتاح 3 خوابگاه دانشجویی دخترانه توسط ستاد اجرایی فرمان امام/ ساخت خوابگاه برای بیش از 3000 دانشجو

درس هایی برای ایران؛ ما در بین المللی سازی از کشور های همسایه ضعیف تر عمل کردیم

ساخت خوابگاه برای بیش از 3 هزار دانشجو توسط بنیاد 15 خرداد

چرا نور شدید باعث عطسه می شود؟

کشف روش جدیدی برای شکار سیاره های فراخورشیدی

گشایش مرکز کارآموزی جوار کارگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی بروجن

همکاری دانشگاه و تربیت بدنی برای پویایی و سلامت جامعه

بازاریابی چالش جدی محصولات توانبخشی/ استفاده از فناوری جدید رویکرد جدی معاونت علمی است

دانشگاه آزاد اسلامی مازندران در جمع 15 دانشگاه برتر قرار گرفت

پذیرش 700 دانشجو معلم جدید در دانشگاه فرهنگیان البرز

به صدای مریخ گوش دهید

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی ریاست جمهوری منصوب شد

جشنواره نشریات «قلم» آغاز شکل گیری شبکه های دانشجویی است

ساخت دستگاه بومی برای تست تجهیزات گران قیمت شبکه برق

سازمان سنجش «اشتباه در انتخاب رشته» داوطلبان ارشد را بررسی می کند

مصوبه جدید هیات عالی جذب درباره تبدیل وضعیت اعضای هیأت علمی

انتصابات جدید در سازمان امور دانشجویان

استخدام مسئول دفتر مدیریت با بیمه در گروه فناوری ارتباطات و اطلاعات شاتل

تشخیص اصالت برنج با انگشت نگاری ژنتیکی

زمان صدور مجوز نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد به 5 روز کاهش یافت

رشد نوآوری در گرو ارتباط نزدیک فضای آکادمیک با پژوهش است

دانشگاه فرهنگیان بخشی از کمبود معلم در فارس را جبران می کند

اطلاعیه دانشگاه علامه درباره ضرورت واکسیناسیون کارمندان

تاسیس خوابگاه های متاهلی در دستور کار وزارت علوم

ثبت اختراع عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان در دفتر ثبت اختراعات آمریکا

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان منصوب شد

تجلیل از دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد در حوزه نظارت و ارزیابی

دهمین دوره مسابقات ملی مناظره ویژه دانشجویان دانشگاه تهران

آیندگان در خصوص کارهای ما قضاوت خواهند کرد

24 آبان ، دهمین دوره مسابقات ملی مناظره ویژه دانشجویان دانشگاه تهران

اختتامیه جشنواره سراسری نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج کنکور ارشد اعلام شد/ 137 هزار ظرفیت پذیرش

مهلت ارسال پایان نامه های برتر دینی و قرآنی تا آخر مهر تمدید شد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی سلماس منصوب شد

توجه 60 درصدی کارفرمایان به مهارت نرم دانشجویان

2 پتنت دانشگاه آزاد اسلامی برای نخستین بار گرنت شدند

اهمیت توجه به روزنامه نگاری علمی و تخصصی

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان منصوب شد

شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی کارشناسی ارشد 1400 1401

خاطره جالب حمید سجادی از تدریس در دانشگاه|وقتی شاگرد، فرزند استاد را درس داد + فیلم

از پایان نامه های دانشجویان در راستای رفع نیازهای جزیره حمایت می کنیم

شناخت قهرمانان ورزشی، فرهنگ ورزش را گسترش می دهد

سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی ریاست جمهوری منصوب شد

مهلت ارسال پایان نامه های برتر دینی و قرآنی تا آخر مهر تمدید شد

آغاز ثبت نام بیست و ششمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشگی در گلستان

روشی برای تعیین اثربخشی واکسن های کرونا ارایه شد

کرونا زنجیره تبادلات فرهنگی را قطع کرد

همایش ملی پلیمر ایران به میزبانی دانشگاه صنعتی سهند برگزار می شود

پرویز کرمی سرپرست حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شد

داوطلبان اشتباه در انتخاب رشته کنکور ارشد را چگونه جبران کنند؟

برگزاری نوزدهمین کنگره «عروج آسمانی» در دانشگاه آزاد یزد

سرپرست جدید بنیاد ملی نخبگان منصوب شد

انتصاب دو عضو هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی رییس جمهور

110 قهرمان ورزشی دانشگاه پیام نور بهترین الگوی دانشجویان هستند

آزادی بیان نشریات دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی را باید غنیمت شمرد

روز بدون فوتی کرونا در ایلام

آزادی بیان که امروز در دانشگاه آزاد اسلامی برای نشریات دانشجویی وجود دارد، باید غنیمت شمرد

درنگی بر پیوند تاریخی «معتزله » و «تفویض» در نشریه پژوهش های فلسفی، کلامی

بیگانگان، جهان ما را در آزمایشگاه ساخته اند!

شروع بی رمق سال تحصیلی دانشگاه ها

شروع بی رمق سال تحصیلی دانشگاه ها