مطالب مرتبط:
واکنش طالبان به خبر بازگشت دختران به مدرسه
جزییات آغاز سال تحصیلی 1401 ـ 1400؛ فردا 3 گروه از دانش آموزان به مدرسه می روند
فردا 3 گروه دانش آموز به مدرسه می روند
شرط بازگشایی مدارس/ فعلا 12 ساله ها واکسن نمی زنند
دانش آموزان پایه دوازدهم برای دریافت واکسن کرونا ثبت نام کنند
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 08:352021-09-25پزشكي

دانش آموزانی که به امید بازگشت به مدرسه واکسن می زنند


از اواخر هفته گذشته واکسیناسیون افراد زیر 18 سال در مراکز تزریق واکسن شروع شد؛ مراکزی که از صبح پنجشنبه گذشته پر از دانش آموزان 15 تا 18 ساله ای بود که به تن هایی یا همراه با خانواده هایشان به مراکز آمده بودند تا واکسن بزنند.

- براساس اعلام وزارت بهداشت تا ظهر دیروز 49میلیون و 100هزار و 672دوز واکسن تزریق شده که از این میزان، 15میلیون و 93 هزار و 292 نفر هر دو دوز را دریافت کرده اند.

گزارش میدانی از 4 مرکز واکسیناسیون نشان می دهد، با ورود چندین محموله واکسن، دیگر خبری از صف های طولانی برای تزریق واکسن نیست و مراجعه کنندگان در کمتر از 10 دقیقه واکسن دریافت می کنند.

حالا دیگر تنها انتظار برای گروهی که به تازگی به جمع دریافت کنندگان واکسن اضافه شده اند، اعلام زمان بازگشایی مدارس است؛ هر چند که به گفته علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تنها زمانی اجازه بازگشایی مدارس داده می شود که سلامت معلم و دانش آموزان تأمین شود: برای بازگشایی مدارس تأکید بر تزریق واکسن نداریم.

باید ایمن سازی والدین، معلمان و حتی رانندگان سرویس انجام شود و بازگشایی مدارس رابطه ای با واکسینه شدن دانش آموزان ندارد.

با اینکه هنوز واکسیناسیون برای افراد زیر 15 سال آغاز نشده، اما دانش آموزان زیر 15 سال هم به مراکز واکسیناسیون مراجعه می کنند تا واکسن دریافت کنند، اما دست خالی برمی گردند.

خانه نشینی خسته مان کرده، آموزش مجازی بی کیفیت است صبح پنجشنبه نوجوانان زیر 18 سال ایستاده در صف واکسن مرکز واکسیناسیون ورزشگاه شهیدتختی در شرق تهران، هیجان زده منتظرند.

تزریق واکسن به گروه سنی ما نباید فقط برای بازگشایی مدارس باشد، به هر حال سن ابتلا کم شده و ما هم در خطریم.

؛ این را دختر نوجوانی که دانش آموز کلاس یازدهم است به همشهری می گوید.

واقعا آرزو داشتم که مهر مدارس باز شود، اما تا همین چند روز پیش امیدی نداشتم و فکر می کردم امسال هم باید آموزش مجازی را تحمل کنم، اما حالا با واکسیناسیون 12 تا 18 ساله ها، منتظر زمان تزریق واکسن بودم.

آن ها یک گروه 5 نفره هستند که صبح پنجشنبه قرارشان را مقابل مرکز واکسیناسیون ورزشگاه تختی گذاشتند؛ قراری برای تزریق واکسن؛ از اینکه بعد از تزریق واکسن، از یک ماه دیگر دوباره می توانیم کنار هم باشیم، احساس خوبی داریم.

آن ها پس از یک سال، از بازگشتن به مدرسه خوشحالند؛ احتمالا از اواسط آبان شرایط بازگشت به مدرسه فراهم خواهد شد.

در سوله مدیریت بحران الزهرا هم تعداد زیادی افراد کم سن در صف ها ایستاده بودند.

برخی از آن ها نگران عوارض تزریق واکسن بودند، اما برای بازگشت به مدرسه، ترس را به جان خریده اند.

یکی از آن ها مصطفی است.

او می گوید: خانه نشینی خسته مان کرده، دلمان برای معلم ها و هم کلاسی هایمان تنگ شده.

آموزش از راه دور خیلی خسته کننده است.

او می گوید واکسن می زند تا جان کسی را به خطر نیندازد؛ می دانم که اگر کرونا بگیرم، شاید خیلی حالم وخیم نشود، اما ممکن است ناقل باشم و دیگران را در معرض خطر قرار دهم.

همه باید واکسن بزنیم.

او درباره تمایل دیگر دوستانش برای تزریق واکسن هم حرف هایی می زند: چند نفر از دوستانم هستند که با وجود اصرار های من هیچ علاقه ای به تزریق واکسن ندارند و می گویند اگر واکسن بزنند ممکن است بیمار شوند یا حتی بمیرند، اما اگر قرار بود اتفاقی بیفتد برای این همه آدمی که واکسن زده اند، می افتاد.

او می گوید در میان دوستانش بیشتر کسانی که تمایلی به تزریق واکسن ندارند، همان هایی هستند که پدر و مادرشان هم واکسن تزریق نکرده اند.

بیشتر آن ها که در نوبت تزریق واکسن بودند، فکرش را هم نمی کردند به این زودی ها وقت واکسیناسیون گروه سنی شان برسد.

برادر من 28 ساله است و تا همین چند روز پیش نوبتش نشده بود.

ما که دیگر اصلا جزو گروه های از ابتدا تعیین شده برای واکسیناسیون عمومی نبودیم و تصورم این بود که امسال هم باید کلاس مجازی داشته باشیم.

این را مهتاب 16 ساله می گوید و ادامه می دهد: یک سال در خانه بودیم و درس خواندیم، اما واقعا کیفیت خوبی نداشت.

با مجاز شدن تزریق واکسن برای متولدان 1385 به قبل، حالا جمعیت بیشتری از این گروه سنی در صف ها دیده می شوند.

اصرار برای تزریق واکسن مرکز واکسیناسیون خودرویی ورزشگاه آزادی هم شرایط مشابهی با مراکز دیگر داشت.

شیرین، متولد سال 87 است و به متصدی اصرار می کند ثبت نامش کند: می دانم متولدان 85 به قبل را واکسن می زنند، اما من امسال کلاس هشتمی هستم و تصور کردم شاید برای ما هم واکسن تزریق کنند.

امسال درس هایمان سخت تر شده و سال گذشته هم با بدبختی گذشت.

خودم فکر می کنم از سال اول دبیرستان هیچ چیزی یاد نگرفتم و اگر بخواهم به یادگیری هایم نمره بدهم، تنها 20 درصد از آن چیزی را که باید، یاد گرفته ام.

به همین دلیل بهتر است که ما هم زودتر واکسن بزنیم و به مدرسه برگردیم.

او حرف های دیگری هم می زند: از همان اول هم گفتند که 12 تا 18 سال را با هم واکسینه می کنند، اما حالا ما را جدا کرده اند؛ البته مسئول مرکز می گوید چند روز دیگر واکسیناسیون ما هم شروع خواهد شد.

چند نوجوان دیگر هم آمده اند و همین وضعیت را دارند؛ هر چند که به پاسخ منفی مسئولان مرکز می خندند و با شوخی می گویند: انگار امسال هم مدرسه بی مدرسه.

والدین: نگرانیم دانش آموزان با خانواده هایشان آمده اند، اما به پدر و مادر ها برای ورود به مراکز اجازه داده نمی شود.

آن ها بیرون از مراکز در انتظار فرزندانشان ایستاده اند.

نگران تزریق واکسن به فرزندانتان هستید؟ پدر و مادری که مقابل مرکز واکسیناسیون کردستان ایستاده اند، پاسخ می دهند: نگرانی طبیعی است، اما نمی توان تا آخر عمر در این شرایط زندگی کرد، در تمام کشور ها واکسیناسیون در حال انجام است.

اگر واکسن باعث می شود تا به حالت عادی زندگی برگردیم؛ بنابراین باید همه بزنند.

مادر یکی از دانش آموزان هم می گوید: خوب است که فرزندانمان واکسن می زنند، حداقل دیگر نگران وخامت حالشان درصورت ابتلا نخواهیم بود.

خواهرزاده 20 ساله ام را به دلیل ابتلا به کرونا از دست دادم، کاش واکسن هم به او می رسید.

بیشتر آن هایی که در مقابل این مرکز ایستاده بودند، امید به بهبود شرایط با کاهش شیوع کرونا و بازگشت فرزندانشان به مدارس را دارند؛ هر چند که هنوز برنامه ای برای بازگشایی مدارس وجود ندارد: امیدواریم زودتر مدرسه ها باز شود، در گروه مدرسه هم اعلام کرده اند؛ پس از واکسیناسیون تمام بچه ها، زمان بازگشایی مدارس هم اعلام می شود.

با اینکه گروه سنی برای تزریق واکسن اعلام شده، اما تعدادی از والدین فرزندان کوچک شان را آورده اند به این امید که بتوانند برای آن ها هم واکسن تزریق کنند.

مادر یک پسر متولد سال 88 می گوید: دخترم داخل است و منتظریم واکسنش را تزریق کند، هر قدر اصرار کردیم برای پسر کوچکم هم واکسن بزنند، قبول نکردند.

امیدواریم زودتر نوبت تزریق واکسن به بچه های کم سن تر هم برسد.

یک سال و نیم است که روز های بدی داریم.

تیرماه، خانوادگی کرونا گرفتیم و حال همسرم بسیار وخیم شد.

هزینه زیادی برای درمان کردیم.

دلم نمی خواهند فرزندانم دوباره آسیب ببینند.

ماهانه 200، 300 هزار تومان پول اینترنت می دهیم پدر یکی از دانش آموزان در مرکز واکسیناسیون تختی هم از وضعیت اقتصادی نگهداری بچه ها در خانه می گوید: اصلا نباید این گونه به ماجرا نگاه کرد که، چون بچه ها در خانه هستند، خرج کمتری دارند، ماهانه 200، 300 هزار تومان پول اینترنت پرداخت می کنیم.

همان اول شیوع کرونا با اعلام آموزش از راه دور، 2 گوشی تلفن همراه به قیمت 4 میلیون تومان برای فرزندانم خریدم تا بتوانند در کلاس ها شرکت کنند.

یکی دیگر هم به آسیب های روحی در خانه ماندن اشاره می کند: ماندن در خانه برای بچه ها آنقدر سخت است که باید برای جلوگیری از آسیب های روح و روانی، بیشتر از زمانی که می توانستند بیرون بروند، خرج کنید.

نکته جالب دیگر آگاهی والدین نسبت به ضرورت رعایت پروتکل ها در مدارس است و اینکه با بازگشایی مدارس نباید این وظیفه را تنها روی دوش مدارس انداخت.

یکی از والدین در این باره می گوید: با 2 پسر 16 و 18 ساله ام آمده ام، اما از صبح مدام به آن ها می گویم که واکسن به معنای تمام شدن کرونا نیست و زمان مدرسه رفتن باید به شدت مراعات کنند.

در این باره هم معتقدم که نباید تمام مسئولیت حفاظت از دانش آموزان را برعهده مدرسه و وزارت بهداشت انداخت.

خود ما باید به فرزندان مان خیلی موارد را آموزش دهیم و آن ها را آگاه کنیم.

بازگشایی مدارس، برخی کاسبی ها را رونق می دهد برخی دیگر هم معتقدند که واکسینه شدن بچه ها و بازگشت شان به مدرسه می تواند منجر به رونق گرفتن کسب وکار ها شود.

مرد جوانی در این باره توضیح می دهد: من سرویس کار مدرسه هستم و یک سال بیکار بودم.

خیلی از دوستانم وضعیتی مشابه من دارند و به دلیل تعطیل شدن مدارس کارشان را از دست داده اند یا رونقی در کسب وکارشان نداشتند.

یکی دیگر از والدین هم محروم ماندن 12 درصد دانش آموزان ایرانی از دسترسی به فضا های مجازی و شبکه های اینترنتی در سال تحصیلی را آمار ناراحت کننده ای می داند؛ بازگشایی مدارس موضوع مهمی است.

ما به نسل اجتماعی و آموزش دیده نیاز داریم.

حتی یونیسف هم یک تابلوی ساعت شمار از میزان ساعاتی که دانش آموزان جهان از زمان شیوع کرونا به خاطر تعطیلی در مدارس حضور نداشته اند، در سازمان ملل نصب کرده و شعار و اصرارش بر بازگشایی سریع و البته ایمن مدارس است؛ عددی که به 2 تریلیون ساعت هم رسیده و نشان می دهد که بچه ها چقدر زمان را برای درس خواندن از دست داده اند.

او که به گفته خودش معلم دبیرستان است در پاسخ به این سؤال که آیا خبری درباره زمان بازگشایی مدارس به معلمان اعلام شده، می گوید: هنوز که خبری نیست، اما فکر می کنم مدتی پس از تزریق 2 دوز واکسن، بچه ها به تدریج به مدارس برگردند.

این معلم به روز های سخت یک سال بدون حضور در مدرسه و آموزش آنلاین هم اشاره می کند: برای من به عنوان یک معلم سال سختی بود و فرزند خودم و سایر دانش آموزان هم همین شرایط را داشتند.

به هیچ وجه آموزش مجازی را دوست ندارم و اعتقاد دارم که یک سال را بیهوده سپری کردیم؛ چراکه کیفیت آموزش به شدت پایین بود و احتمالا در ماه های آینده هم وضعیت سختی را برای به روز کردن اطلاعات دانش آموزان خواهیم داشت.

تعداد قابل توجهی از دانش آموزان، آموزش ضعیفی داشته اند، اما با وجود همه این سختی ها تمام خواسته ما بازگشایی مدارس با واکسیناسیون کامل دانش آموزان است.

آرامش در مراکز واکسیناسیون در مراکز واکسیناسیون، آرامش نسبی برقرار است.

دیگر از آن صف های طولانی و عجیب و سر و دست شکستن ها برای تزریق واکسن خبری نیست.

تمام گروه های سنی اعلام شده، در صف ها ایستاده اند تا نوبت شان شود.

آن ها در کمتر از 10 دقیقه واکسن دریافت می کنند و می روند.

هر چند که به گفته یکی از مسئولان این مراکز در برخی ساعت ها، جمعیت بسیار بالاست، اما با توجه به 24 ساعته شدن واکسیناسیون، شلوغی و صف های طویل گذشته دیگر وجود ندارد.

رضا ترابی خراجی، مدیر مرکز واکسیناسیون مستقر در ورزشگاه تختی درباره افزایش مراجعات با وجود حذف محدودیت سنی و آغاز واکسیناسیون دانش آموزان به همشهری می گوید: یکی از نکات جالب تغییر در مراجعات برای واکسیناسیون با 24 ساعته شدن این مرکز رقم خورد و از همان شب اول ما 7 شب به بعد با مراجعه قابل توجهی از مردم مواجه شدیم.

استقبال از واکسیناسیون شبانه خوب بود و مردم به صورت خانوادگی برای تزریق واکسن مراجعه می کنند.

به گفته ترابی خراجی با مراجعه نوجوانان برای واکسن شور و نشاطی بر مراکز واکسیناسیون حاکم شده؛ آن هم به این دلیل که در همین مدت کوتاه هم استقبال خوبی از سوی آن ها وجود داشته است: برای ما و عوامل واکسیناتور مرکز این اتفاق جالبی است که بچه ها اینقدر در واکسن زدن پیشقدم هستند.

امیدوارم این اشتیاق در گروه هایی که واکسن نزده اند هم ایجاد شود.

از چند روز پیش طرح ضربتی تزریق واکسن در تهران آغاز شده و با توجه به اینکه قرار است بسیاری از خدمات اجتماعی تنها در ازای داشتن کارت واکسن ارائه شود، امیدواریم مردم با هدف ایمنی خودشان و کل جامعه نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

به گفته یکی از واکسیناتور ها هم واکسن زدن به بچه ها در یکی، دو روز اخیر شرایط جالبی داشته و متفاوت از بزرگ تر ها بوده است: در تمام مدتی که اینجا حضور دارم و در مواجهه با افراد بزرگسال اتفاقاتی دیدم که اصلا درباره نوجوان ها وجود نداشت.

واکسن زدن به بچه ها حتی چند ثانیه هم طول نمی کشد، هیچ چیزی نمی پرسند و در آرامش واکسن می زنند و می روند.

بیشترشان حتی اصراری ندارند که از واکسن زدن شان عکس بیندازند.

ما قبل از تزریق باید به سؤالات بی شمار بزرگسالان پاسخ دهیم، اما برای افراد کم سن این اتفاق نمی افتد.


کلید واژه ها: واکسن - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا - بازگشایی مدارس - واکسیناسیون - ستاد ملی مقابله با کرونا - تزریق واکسن - دانش آموزان - بازگشایی - مرکز واکسیناسیون - تزریق - مراکز - مقابله با کرونا - وزارت بهداشت - گزارش میدانی - مراکز تزریق - اعلام - گذشته - مدارس - هزار - دانش - زمان - دیگر - ستاد ملی - خانواده - پنجشنبه - بازگشت - انتظار - محموله - علیرضا - مقابله

آخرین اخبار سرویس:
خراسان رضوی؛ رتبه نخست پوشش بیمه سلامت

تأثیر واکسیناسیون بر کاهش شهر های قرمز و آمار مرگ و میر کاملاً مشهود است

میل زنان در چه سنی بیشتر است؟

زالی: آمار کرونا در تهران شکننده است/شرایط به سرعت می تواند تغییر کند

کاهش علائم افسردگی پس از زایمان با پیاده روی

دلیل سردردهای فصلی چیست؟

بستری روزانه 200 بیمار کرونایی در خراسان رضوی

روزانه 200 بیمار کرونایی در خراسان رضوی بستری می شوند

اهدای عضو معلم سمنانی به بیماران جان تازه بخشید

547 بیمار بدحال مبتلا به کرونا در بیمارستان های البرز بستری هستند

علت بوجود آمدن لکه های سفید روی دندان چیست؟

زالی: آمار کرونا در تهران شکننده است/شرایط به سرعت می تواند تغییر کند

دلیل سردردهای فصلی چیست؟

نظر محققان درباره فواید چای سبز تغییر کرد

افزایش بیماران واکسن نزده کرونا در بیمارستان های مشهد

این چند گیاه دارویی را حتما در خانه داشته باشید!

متخصصان تغذیه؛صف شکنان بیماری های متابولیک

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی زابل بازدید کرد

درمان دیابت با مصرف دارچین خوراکی

پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی کاردرمانی

احتمال لغو محدودیت تردد بین استانی برای واکسن زده ها

نَه تاجریم و نَه سیاستمدار/نمی توانیم درمان مردم را معطل تصمیم این و آن کنیم

آیا کووید19 سبب زوال عقل می شود؟

آیا کووید19 سبب زوال عقل می شود؟

هشدار ها را جدی بگیرید؛ پیک ششم در کمین مردم

سلامت پوست تان را با 5 میوه معجزه آسا تضمین کنید

روند کاهش بستری های کرونا در آذربایجان شرقی متوقف شد

نهنگ کمیاب «براید» در خلیج فارس دیده شد

آخرین وضعیت کرونا در البرز/شمار فوتی ها بازهم دورقمی شد

آخرین وضعیت کرونا در البرز | 6 آبان

تبخال و راه های طبیعی درمان آن

آمار جهانی قربانیان و مبتلایان به کرونا تا به امروز 6 آبان

درمان دیابت با مصرف دارچین خوراکی

احتمال ابتلا به آلزایمر پس از کرونا

فرزندان شاهد «خشونت خانگی»؛ مستعد «بزه کاری» یا «بزه دیدگی»

راهنمای انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست !

دواجو؛ سامانه ای هوشمند برای استعلام بی دردسر موجود بودن دارو/ استارتاپی که آمده تا به روند تهیه دارو و در عین حال با حفظ نهاد نقش داروخانه در این چرخه سرعت بخشد

جلوگیری از کوتاهی قد به کمک این ماده غذایی

کمبود پزشک به خاطر عدم توزیع صحیح است/ 40 درصد پزشکان در تهران متمرکز هستند

اهدای اعضای بدن جوان 36 ساله مٌهری به بیماران نیازمند

هرمزگان و گیلان در صدر تزریق دُز اول واکسن کرونا

افزایش موارد سرپایی کرونا در استان / احتمال ورود به موج بعدی تا دو هفته دیگر

بستری شدن 26 بیمار مبتلا به کرونا در منطقه کاشان / فوت 3 بیمار

آیا کووید19 سبب زوال عقل می شود؟

دلایل حساسیت به زیتون و روغن زیتون چیست؟

آیا کووید19 سبب زوال عقل می شود؟

بستری 16 کودک مشکوک به کرونا در کرمانشاه/ دلتا به زندگی 4 نفر دیگر پایان داد

درمان دیابت نوع دو با رویکردی جدید

تمیز کردن اتو با چند روش ساده

آیا پاندمی کرونا ویروس آنفلوآنزا را منقرض کرد؟

راست و دروغ انتصاب داماد وزیر بهداشت با نام مستعار!

فوت 3 نفر دیگر به دلیل ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان

ببینید | راه حل درست رسیدن به هدف چیست؟

کاهش آمار بستری های مبتلا به کرونا در موج ششم

موسوی: اشرف غنی با خشک مغزی باعث سقوط کابل شد

نظری متفاوت درمورد فواید چای سبز

طرز تهیه آبگوشت غوره، غذای اصیل همدانی ها

10 غذای فوق العاده موثر در آرامش اعصاب و روان

درد زیر شکم در مردان و زنان نشانه چیست؟

دلیل سردردهای فصلی چیست؟

چادرخوابی عجیب کنار بیمارستان های تهران/ فیلم

سه فوتی و شناسایی 150 بیمار جدید در کاشان و آران و بیدگل

به این دلایل مصرف لیمو را جدی بگیرید

گوشت غاز برای چی خوب است؟

10 غذای فوق العاده موثر در آرامش اعصاب و روان

طرز تهیه باتر چیکن هندی خوشمزه با ماست و برنج

حرفه پزشک طبابت است نه تجارت/کادر درمان در جنگ نابرابر با کرونا

هشدار ها را جدی کنید؛ پیک ششم در کمین مردم

آیا همه گیری کووید-19 باعث انقراض ویروس آنفلوآنزا شده است؟

طرز تهیه باتر چیکن هندی خوشمزه با ماست و برنج

درد زیر شکم در مردان و زنان نشانه چیست؟

نظر محققان درباره فواید چای سبز تغییر کرد

ماجرای انتصاب داماد وزیر بهداشت با نام مستعار چیست؟

حرفه پزشک طبابت است نه تجارت

تایید حمله ویروس کرونا به مغز!

تمیز و براق کردن ظروف استیل با 5 راه ساده

عکس | روند کاهشی مراجعه مردم به مراکز واکسیناسیون در مشهد

تمیز و براق کردن ظروف استیل با 5 راه ساده

هشدار؛ احتمال سکته مغزی با مصرف «کلم بروکلی»!

کاهش شمار بیماران بستری شده کرونایی در اردبیل

آمار جهانی قربانیان و مبتلایان به کرونا تا 6 آبان

آیا همه گیری کووید-19 باعث انقراض ویروس آنفلوآنزا شده است؟

هشدار موج ششم کرونا؛ صعود دوباره بستری و فوتی های کرونا در کشور

آیا کووید19 سبب زوال عقل می شود؟

جلوگیری از کوتاهی قد به کمک این ماده غذایی

متخصصان تغذیه؛صف شکنان بیماری های متابولیک

علت بوجود آمدن لکه های سفید روی دندان چیست؟

ماجرای انتصاب داماد وزیر بهداشت چه بود؟

قرصی برای رشد بهتر کودکان

کمبود چه ویتامینی در بدن باعث بی خوابی می شود؟

جلوگیری از کوتاهی قد به کمک این ماده غذایی

آیا کووید19 سبب زوال عقل می شود؟

احتمال لغو محدودیت تردد بین استانی برای واکسن زده ها

تجویز های غذایی اشتباه در باشگاه های ورزشی/ قمار کاسبان سلامت با جان مردم

آخرین آمار کرونا ویروس در قزوین

کرونا جان والدین یک میلیون و 200 هزار کودک را در جهان گرفت

جلوگیری از عود سرطان با کمپلکس های مولکولی هوشمند

کدام بهبودیافته کرونا آلزایمر می گیرد؟

ثبت اطلاعات بیمه شدگان تامین اجتماعی ایلام

تزریق واکسن کرونا در 73 پایگاه واکسیناسیون شهرستان رشت

دانش آموزانی که به امید بازگشت به مدرسه واکسن می زنند

دانش آموزانی که به امید بازگشت به مدرسه واکسن می زنند