موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - نظام رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - سند تحول بنيادين - سند تحول بنيادين آموزش و پرورش - مجلس شوراي اسلامي - فراكسيون فرهنگيان مجلس - شوراي اسلامي - آموزش و پرورش - نمايندگان مجلس - نماينده مردم شهرضا - ساندر برگ - آلماتي قزاقستان - خوابگردها - شهرستان باخرز - فدراسيون انجمن هاي ورزشهاي رزمي - شهر پاسارگاد - راي دادگاه - توازن قوا - اريك كانتونا - آيت الله مدرس - منطقه ويژه پارسيان - سيد يوسف طباطبايي نژاد

مطالب مرتبط:
تلاش می کنیم موضوعاتی مانند واردات خودرو به ازای صادرات خودرو و قطعات با درج جزییات اصلاح شود.
ایرادات شورای نگهبان به واردات خودرو رفع می شود
وعده بزرگ مجلس درباره واردات خودرو
ایرادات شورای نگهبان به واردات خودرو رفع می شود
تکلیف طرح آزادسازی واردات خودرو چه خواهد شد؟/ توضیحات یک نماینده مجلس
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 07:502021-09-25اقتصادي

فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی یابند/ از این پس باید نگران انحصار مجوزهای واردات بود


نه تنها فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی یابند؛ بلکه عده ای مجوزهای واردات را به انحصار خود درمی آورده اند و با ایجاد تقاضا برای واردات، - ضمن وارد ساختن فشار تقاضا به دولت، قیمت ارز را هم افزایش می دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، معیشت نیروی کار و بازنشستگان به طور خاص و مردم به طور عام، متاثر از واقعیت های درآمدی کشور و سیاست های غیرپاسخگو و هزینه زا، با سرعت زیادی در حال نزول به سمت پایین ترین سطوح قدرت خرید است.

در این شرایط، تورم موجود در سطح بازارها با نگاه به انتظارات تورمی، به شکل یک حباب ضخیم درآمده که امکان تخلیه آن وجود ندارد.

دولت سیزدهم در چنین شرایطی باید جاهای خالی سفره های گروه های یاد شده را پر کند که تقریبا 60 میلیون نفر آنها محتاج سیاست های حمایتی شناخته شده اند بر اساس اعلام موسسه عالی پژوهش های تامین اجتماعی از همین میزان، حدود 30 درصد، زیر خط فقر مطلق قرار دارند.

در چنین شرایطی، از دولت انتظار می رودتا زخم های معیشتی را ترمیم کند اما هنوز حداقل در قبال نیروی کار و بازنشستگان سیاست های ترمیمی مشخصی ارائه نشده است؛ حتی صداهایی در مخالفت با جنبه هایی از لوایح حمایتیِ گذشته که تامین بار مالی آنها متوجه این دولت شده هم شنیده می شود؛ مانند بار مالی دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان.

در پیوند با این مسائل، از حدود 3 ماه دیگر دولت باید لایحه بودجه 1401 را به مجلس ارسال کند تا نمایندگان آن را بررسی و پیش از پایان سال تعیین تکلیف کنند اما این لایحه زیرسایه کاهش درآمدهای کشور، قرار دارد و پیش پیش در بخشنامه بودجه، پیام هایی در مخالفت با افزایش مناسب و مطابق نرخ تورم مصارفِ سهم نیروی کار و بازنشستگان دیده می شود؛ مانند افزایش حداقل 10 درصدی حقوق و دستمزد در سال آینده، که با توجه به نرخ تورم 46 درصدی مرداد ماه که در سال آینده به نرخ های بالاتر از 50 درصد هم می رسد، موجب تعجب شده است.

در این مورد و دیگر مسائل مرتبط با بودجه سال آینده، با علیرضا حیدری (کارشناس رفاه و نظام تامین اجتماعی) گفتگو کردیم.

این روزها شاهد مخالفت مجلس و سازمان برنامه و بودجه با لوایح دولت گذشته در زمینه مسائل معلمان، بازنشستگان و.

هستیم؛ حتی در حوزه حقوق و دستمزد هم مخالفت های آشکار و پنهانی شکل گرفته است.

استدلال مخالفان چیست؟ آیا در سال آینده هم باید شاهد ادامه این رویه و استمرار نگاه های تقلیلی به دستمزد کارگران و حقوق بازنشستگان باشیم؟ تنظیم سقف منابع و تعهدات دولت در بخش مصارف بودجه سال جاری، به دست دولتی دیگری انجام شده و حالا دولت جدید، آن را قبول ندارد و می خواهد که خودش ریل گذاری کند؛ این را می توان از مخالفت دولت با لوایح دولت گذشته فهمید که در ارتباط با بودجه سال جاری تنظیم شده بودند اما دولت سیزدهم که از حالا باید برای تهیه لایحه بودجه سال 1401 برنامه ریزی کند، دیگر بر اساس عملیاتِ دولت دوازدهم تصمیم گیری نمی کند.

طبعا، بودجه 1401 باتوجه با نگاه به درآمدهای سال 1400 تنظیم می شود؛ چراکه دولت جدید از همان ابتدای کار بر اساس درآمدهای صرفا در حدِ پیش بینی سال آینده که درصد تحقق آنها با احتمال عدم بازگشت و احیای برجام پایین است، برنامه ریزی نخواهد کرد.

از آنجا که در سال 1400 درآمدهای دولت بسیار ناپایدار است و درآمدهای پیش بینی شده هم محقق نمی شوند؛ به نحوی که از کسری حدود 400 هزار میلیارد تومانی تراز عملیاتی سخن می رود، به نظر می رسد که دولت هم سویه ی کاهش سطح مصارف بودجه را در سال 1401 تحکیم و تثبیت می کند.

در این زمینه می توان تعیین علی الحساب 10 درصد افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 در بخشنامه بودجه را گواه گرفت؛ البته این میزان کف افزایش حقوق و دستمزد است اما عدم تطابق آن با تورم حدود 50 درصدی، نشان می دهد که دولت تمایلی به افزایش درآمد کارمندان و کارگران بیشتر از میزان تورم ندارد و در نهایت بودجه سال آینده را بر همین اساس تنظیم می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مصاحبه های تلویزیونی خود، نه به این صراحت اما اعلام کرد که برای کمک به معیشت بهتر است که ساز و کارهای کاهش تورم را در پی بگیریم.

اساسا مبنای نگاه اقتصادی مردان دولت سیزدهم کنترل نرخ تورم و نه جبران آن از طرق حقوق و دستمزد نیروی کار است و به نظر هم نمی رسد که تمایل و انگیزه ای برای ترمیم معیشت از این ناحیه داشته باشند؛ البته دولت سیزدهم طرح هایی برای افزایش یارانه های نقدی در دست دارد که باید دید، به کجا می رسند اما در کل به دنبال جبران معیشت از طریق ترمیم حقوق و دستمزد نیست.

با این احوال، نیروی کار و بازنشستگان انتظار ترمیم درآمد خود را دارند؛ درآمدی که نسبت سهم آن از جبران هزینه های خرید اقلام سبد مصرف ماهیانه، مستمر، در حال کوچکتر شدن است؛ حتی کارگران به سبب کاهش این نسبت به حدود 36 درصد در ماه، انتظار ترمیم دستمزد خود را در میانه ی سال می کشند اما این روزها رویکرد متفاوتی را شاهد هستیم.

واقعیت این است که در حال حاضر بخش عمده تعهدات دولت در بودجه، مربوط به حقوق کارکنان و بازنشستگان است.

اگر دولت به جد، به دنبال کوچک کردن این سهم از میزان افزایش مصارف بودجه 1401 باشد که به نظر می رسد در آن مصمم است، مصارف خود را کاهش می دهد.

در ضمن دولت مصمم است که در بودجه سال آینده 8 تا 10 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی واردات کالاهای اساسی را حذف و آن را با نرخ های جدید عرضه کند؛ در نتیجه درآمدهایی از این محل هم خواهد داشت.

این رویکرد، می تواند کسری بودجه را به طرز معناداری کنترل کند.

در همین حال اگر دولت بخواهد که به اتکای حمایت سایر قوا، که تا حد زیادی با آن از لحاظ سیاسی هم جهت هستند، عمل کند، می تواند درآمدهای مالیاتی خود را در بودجه 1401 افزایش دهد.

به این اعتبار، دولت می تواند مودیان مالیاتی را بیشتر از گذشته برای پرداخت مالیات تحت فشار بگذارد؛ بویژه اینکه فضای رسانه ای جریان های سیاسی هم طیف دولت با آن همراه است و مانند دولت دوازدهم تحت فشار قرار نخواهد گرفت؛ البته این دولت می تواند شرکت ها و موسساتی که پیش از این، برابر قوانین از معافیت مالیاتی بهره مند می شدند را برای پرداخت مالیات، زیر فشار بگذارد.

قاعدتا، دولت سیزدهم از بیشترین هماهنگی سیاسی و پشتیبانی اقتصادی بهره مند می شود و مانند دولت دوازدهم نه تنها از بابت تلاش های دیپلماتیک، تنبیه نمی شود؛ بلکه تشویق هم می شود.

بنابراین متصورم که دولت در سال آینده به سراغ کاهش مصارف خود به ویژه در حوزه حقوق حرکت می کند و در زمینه دستمزد و مستمری کارگران شاغل و بازنشسته هم متناسب با میزان حقوق شاغلان و کارکنان خود سیاست گذاری می کند.

یکی از حوزه مرتبط با تعهدات دولت که به حدود 5 میلیون بازنشسته برمی گردد، اجرای دائمی همسان سازی است که با توجه به پیش بینی بخشی از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی در قانون بودجه 1400، انتظار اجرای آن در قبال حدود 3.

5 میلیون بازنشسته این سازمان هم می رود.

بیشتر بازنشستگان مشمول لایحه دائمی شدن همسان سازی هم در شمول این صندوق قرار دارند.

رویکرد دولت جدید در این حوزه، به کدام سمت حرکت می کند؟ با توجه به رویکردی که شرح دادم، لایحه دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان هم به شکلی اجرا می شود که تعهدات صندوق های بازنشستگی افزایش قابل ملاحظه ای نیابند اما در مورد تامین اجتماعی، دولت دوازدهم در آخرین بودجه که برای اجرا ابلاغ کرد، 89 هزار میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفت که از لحاظ کمی حاکی از رشد بی سابقه ای است اما این تعهد به دولت سیزدهم رسیده است و حالا باید دید که آیا به اجرای کامل آن متعهد می ماند یا خیر؛ البته اگر اجرا نشود سازمان با کسری شدیدی در مصارف خود مواجه می شود.

نباید فراموش کرد که در شیوه ی پرداخت این بدهی دست دولت بسته نیست؛ به این معنی که دولت می تواند بخشی از بدهی اش را از طریق واگذاری شرکت ها پرداخت کند و بخش دیگری از بدهی اش را با اوراق و تهاتر بدهی در شرکت هایی که واگذار می کند؛ مانند هزار میلیارد تومانی که از بابت هپکو تهاتر شد.

قاعدتا برای دولت واگذاری شرکت های غیرسودده که بدهی انباشته هم دارند، مطلوب تر است تا پرداخت با اوراق که در سررسید باید با سودش تنزیل شود؛ اینگونه دولت می تواند طلب تامین اجتماعی را با بدهی شرکت ها تسویه کند و سرمایه گذاری در آنها را هم به ازای پرداخت نکردن بدهی هایش در این شرکت ها، بر گردن سازمان تامین اجتماعی بی اندازد؛ با این حال دولت تنها شرکت ندارد و قانون هم محدودش نکرده است.

از دیدگاه منافع سازمان تامین اجتماعی پول نقد مطلوب تر است و نیاز به بازنگری در سبد دارایی هایش هم ندارد اما واگذاری هایی نظیر هپکو، تا سال ها برای سازمان تامین اجتماعی به چالش تبدیل می شود.

با این اوصاف، سازمان در سال 1401 از ناحیه تعهداتش به بیمه شدگان و بازنشستگان دچار مشکل می شود و ناچارا باید اموالش را بفروشد.

اینکه این فروش را به چه شکل انجام دهد، به ساز و کارهای داخلی سازمان تامین اجتماعی برمی گردد.

سازمان همین امسال هم بابت ماهی 22 تا 23 هزار میلیارد تومان مصارف، با مشکل مواجه است.

تسویه مطالبات بدهکاران دولت با اوراق تا چه اندازه مطلوب دولت و در راستای منافع عمومی است؟ تسویه بدهی با اوراق، تورم را به تاخیر می اندازد و تنها واگذاری شرکت ها از ایجاد تورم جلوگیری می کند.

اوراق در ذات خود نرخ تنزیل دارند که همان نرخ بهره است.

بنابراین در ذات خود تورم زا هستند؛ البته زمانی که اوارق مشارکت یا اوارق بدهی را برای طرح های عمرانی منتشر می کنند، حداقل می دانند در زمان بهره برداری به سوددهی می رسد اما واگذاری پالایشگاه، نیروگاه و.

سودی برای دولت ندارد.

این را هم نباید از نظر دور داشت که چون بخش خصوصی چندان در ساخت زیرساخت های عمرانی مشارکت نمی کند و فعالیت های عمرانی به نوعی کالای عمومی محسوب می شوند و برای سرمایه گذاری جذابیت ندارند، دولت هم انتظار درآوردن سود را از این حوزه ندارد.

یکی از دلایل کسری بودجه عمرانی کشور و جابجایی اعتبارات تکمیل و ساخت طرح های عمرانی به ردیف هزینه های جاری، همین نبود بازدهی موثر و اقتصادی است.

در فضای برخی رسانه ها ابراز می شود که رویکردهای دولت در حوزه معیشت و مسائل دیگر از قبیل کارگشایی های اقتصادی، متفاوت خواهد بود.

آیا شرایط آینده ی اقتصاد کشور را آنقدر مساعد است که دولت آقای رییسی بتواند در مسیری متفاوت از گذشته پای بگذارد؟ خیر، خیلی نمی تواند تفاوت داشته باشد.

در حال حاضر، کشور گرفتار فرایندهای تحمیلی در حوزه اقتصاد است.

در این شرایط، دولت ها هم ترجیح می دهند که خود را گرفتار چالش مقاوت در برابر افزایش هزینه ها نکنند.

از طرفی آنها مجبور هستند که برای نهادهای بودجه خوار که دولتی محسوب نمی شوند اما برای خود دولت هستند، بودجه اختصاص دهند و هر ساله این بودجه را بر اساس ضریب نفوذ این نهادها افزایش دهند.

این نهادها در اولین سالی که از دولت بودجه گرفتند، اینقدر کم دریافت کردند که هرکس که آن را می دید، از ناکافی بودنش گلایه می کرد اما به مرور این نهادها قدرتمندتر شدند و برای شان ردیف مستقل تعریف شد.

عمده این نهادها وابسته به قدرت هستند و نزدیک بودن به قدرت جزء ویژگی های ذاتی آنهاست.

این نهادها، دولت را بزرگ کردند و هزینه هایش را افزایش دادند.

در نتیجه دولت از یک طرف مصارف جاری بودجه را در بحث حقوق های شاغلان و بازنشستگان کاهش و از طرفی دیگر بودجه این نهادها را افزایش می دهد! احتمالا در بودجه 1401، بودجه این نهادها با ضرایب بیشتری نسبت به سال های گذشته افزایش می یابد.

از طرفی در بودجه سال 1401، دولت به دلیل افزایش ضخامت لایه ی فقر و به منظور جلوگیری از تنش های اجتماعی، ناچار به افزایش بودجه ی فقرزدایی است.

دولت دوازدهم هم با همین رویکرد، پیش رفت و بودجه فقرزدایی را در جدول تبصره 14 بودجه سال 1400، به طرز چشمگیری نسبت به بودجه سال 99 افزایش داد.

ارزیابی من این است که دولت سیزدهم در ادامه مسیر 8 ساله ی دولت های یازدهم و دوازدهم در یک مسیر بی بازگشت قرار گرفته است و نمی تواند رویه ها و خطوط کلی بودجه 1401 را از سال های گذشته جدا کند؛ ضمن اینکه حتی نمی توان درآمدهای صادراتی را با اطمینان 100 درصدی در بودجه ی سال آینده پیش ینی و لحاظ کرد.

از این نظر، کسری عملیاتی بودجه 1401 به طرز معناداری به جلو حرکت می کند.

در نتیجه این گرفتاری ها حداقل در کوتاه مدت با شدت بیشتری نسبت به گذشته، پابرجا خواهد ماند.

قاعدتا با وضعیت ترسیم شده، اگر دولت دوزادهم می توانست معجزه کند، این دولت هم می تواند.

از طرفی در بخش مصرف کنندگان هم که با حساب مالیات تورمی بی سابقه، از سال گذشته به مراتب ضعیف تر شده اند و قدرت خرید آنها تا این مقطع از سال، دستکم به نصف سال گذشته کاهش یافته است هم شاهد ماهی 2 تا 3 درصد تورم هستیم که اینهم در نوع خود نسبت به سال های گذشته بی سابقه است.

از طرفی حجم خلق نقدینگی در اقتصاد ایران در حال نزدیک شدن به رقم 4 هزار میلیارد تومان در ماه است؛ در حالی که در سال گذشته، بطور مثال در بهمن ماه، حدود 3100 میلیارد تومان بود که در نتیجه جهش 700 تا 800 میلیارد تومانی پیدا کرده است.

اقتصاد ایران، در این شاخص هم در حال شکستن رکوردهای گذشته است و در سال های آینده هم تغییری در جهت کاهش نرخ خلق نقدینگی متصور نیستم.

نرخ ارز هم که تقریبا برای مدتی حول 24 تا 25 هزار تومان به ثبات رسیده بود، ظرف یک ماه و نیم گذشته از 3 تا 4 هزار تومان جهش پیدا کرد و در این مقطع به یک رشد معنادار نزدیک شد.

سایر بازارها هم همین وضعیت را دارند.

این ارقام، واقعیت اقتصاد ایران را نشان می دهند؛ اقتصادی که سرانه تولید ناخالضش ظرف 4 دهه به نصف کاهش یافته است.

با مبهم شدن شرایط بازگشت برجام یا انعقاد یک توافقنامه ی جدید بر پایه برجام، بحث واردات بدون انتقال ارز را زیاد می شنویم.

عده ای تصور می کنند که می توان تامین مایحتاج مردم را که در حال حاضر با دردسرهای انتقال ارز، دست به گریبان است، اینگونه حل کرد.

به تازگی اما مجلس برای واردات خودرو از این طریق اقدام کرده است.

چه چیز باعث شده که واردات اقلام اساسی مورد مصرف خانوار را فراموش کنند و برای واردات کالایی طرح بدهند که با هیچ منطقی نمی تواند در سبدِ مصرف حداقل 7 دهک جامعه قرار گیرد؟ تامین نیاز داخل از محل وارداتِ بدون انتقال ارز شوخی است.

در گذشته هم همین مسائل را مطرح کردند و دیدند چون عملی نمی شود، پیگیری نکردند.

همین حالا شورای نگهبان به طرح مجلس ایراد وارد کرده است.

تنها راهی که وجود دارد، صادارات به ازای وارد نکردن کالاست؛ در حالی که امکان انتقال ارزهای مسدود شده هم وجود ندارد و این حساب ها توسط بانک های خارجی مسدود شده اند.

راه این کار خروج ارز به صورت غیررسمی است یا اینکه مثلا از صرافی های استانبول ارز بخرند و از طریق غیررسمی آن را منتقل کنند تا اینگونه بتوانند تحریم شبکه رسمی را دور بزنند اما خواهید دید که در نهایت پس از پافشاری برای آزادسازی واردات خودرو، ارز با افزایش قیمت مواجه می شود؛ چرا که در نهایت تقاضا برای واردات شکل می گیرد و چون قرار است چیزی به ازای جابجا کردن ارز در فرای مرز یا انتقال ارز از شبکه غیررسمی به خارج از کشور، وارد شود، قیمت ارز هم افزایش پیدا می کند.

اینها ادبیات ساده اقتصادی است؛ در ضمن باید پرسید که چرا مجلس همان زمان که کشور در تهیه واکسن کرونا مشکل داشت، برای واردات بدون انتقال ارز طرح نداد؟ آیا مشکل ممکلت واردات خودرو است؛ در حالی هزار و یک مایحتاج مردم به دلیل دردسرهای انتقال ارز، گران شده اند؛ حتی برای واردات علوفه هم باید ارز اختصاص داد.

کشور نتوانست در اوج پیکهای قبلی کرونا، واردات واکسن 10 تا 20 دلاری را بدون انتقال ارز ممکن کند اما حالا می تواند، خودروی 30 هزار دلاری را وارد کند! مانده ایم که این نمایندگان چه چیزهایی را در ذهنشان می پرورانند که بر اساس آن طرح می نویسند.

نه تنها فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی یابند؛ بلکه عده ای مجوزهای واردات را به انحصار خود درمی آورده اند و با ایجاد تقاضا برای واردات، ضمن وارد ساختن فشار تقاضا به دولت، قیمت ارز را هم افزایش می دهند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: واردات - واردات خودرو - سیاست های حمایتی - معیشت - معیشتی - انحصار - فشار - دولت سیزدهم - خودرو - سیاست - تقاضا - بازنشستگان - قدرت خرید - نیروی کار - کاهش - تورم - انتظارات - دولت - قیمت ارز - خبرنگار - واقعیت - میلیون - حمایتی - افزایش - سیزدهم - تخلیه - تامین - هزینه - گزارش - آورده

آخرین اخبار سرویس:
شروع به کار پنجمین نمایشگاه تخصصی طلا و جواهر و صنایع وابسته

تولید خودرو ملی مطابق با استانداردهای روز جهان موجب افتخار است

ضرورت بهره مندی دولت از سرمایه گذاران در سفرهای استانی

60 تن گندم احتکار شده در قزوین بین مصرف کنندکان توزیع می شود

1500 میلیارد تومان اعتبار برای انتقال آب تالوار به همدان لازم است

30 هزار و 310 واحد صنفی در کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار هستند

60 درصد ذخایر منگنز ایران در قم است

پرداخت وام ازدواج با شرایط عجیب!

2 فراز مهم در بخشنامه بودجه 1401

محدودیت بانکی برای «بازنشستگان» برداشته شد/ تصمیم جدید دیوان عدالت برای بازنشستگان + جزییات

طرح قرنطینه هوشمند در فارس اجرا می شود

کرج در جذب سرمایه گذار موفق نبوده است

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار 27 مهر 1400+ جدول

نمایشگاه «نور، نگاه، رنگ» افتتاح شد/ بازنمایی طبیعت برای دوری از صنعت

ویدئو | این ها کلاه سر بانک ها می گذارند | اجاره ماشین آلات رنگ شده برای گرفتن میلیاردها تومان وام کم بهره

قلعه کنجانچم مهران به بخش خصوصی واگذار شد

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت افزار پرداز هوشمند سورنا در تهران

معاون وزیر صمت: امروز به دنبال تولید بدون زیان برای خودروسازان هستیم

آشفته بازار گرانی میوه و تره بار در نبود نظارت جدی

حقوق بگیران دولت 12 میلیون نفر هستند| 6 راهکار برای ارتقا بهروری نیروی انسانی در دولت

خودکفایی نیروگاه بندر عباس در زمینه ساخت قطعات نیروگاهی

استخدام جمعدار اموال با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

مراحل فروش قانونی خودرو چیست؟

ایرانی ها در سال 99 کمتر از 3 لیوان شیر در هفته مصرف کرده اند

استخدام 150 هزار فرد در آمازون برای فصل خرید تعطیلات

افزایش همکاری با نیروی انتظامی برای رونق صنعت گردشگری

نقش 50 درصدی شهرداری در شتاب گیری تزریق واکسن کرونا

ضربه به بنیان های مالی قاچاقچیان 678 درصد افزایش یافته است

بیش از 168 میلیارد ریال برای توسعه شهرک صنعتی سلیمی هزینه شده است

توزیع 200 تن انواع کالاهای اساسی تنظیم بازار در بشرویه

دانش بنیان ها نقش موثری در افزایش بهره وری کشور دارند

به زودی واکسن های داخلی مورد تایید جهانی قرار خواهد گرفت/ تناقض در اطلاع رسانی به سبب پیچیدگی موضوع کرونا در جهان

جایگاه صنعت در برنامه ریزی های اقتصادی ایران کجاست؟

بازدید صدها هزار نفر از «اکسپو دبی»

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

اتصال یک تریلیون شی به اینترنت تا سال 2030

شوک قیمتی بازار لوازم خانگی/فقدان 40 ساله سند راهبردی صنعت لوازم خانگی

وام دهی بانک ها به اقتصاد بیش از 50 درصد زیاد شد

افزایش 58 درصدی تسهیلات پرداختی بانک ها به اقتصاد

وعده دولت در تامین سنگ آهن برای ذوب آهن

مشکل مهاجم آبی پوش حل شد

قیمت انواع باتری خودرو در بازار + جدول

رییس صندوق رفاه دانشجویان از همکاری با بانک ها برای پرداخت وام های دانشجویی خبر داد

از کجا هاست بخریم؟ (تجربه شخصی من) 4 شرکت برتر

فردا؛ آغاز ثبت نام متقاضیان مسکن جهش تولید

صدور پروانه بهره برداری خاک شناسی توسط آزمایشگاه جهاددانشگاهی زنجان

هشدار سازمان حفظ نباتات به شالیکاران

ارزش سهام عدالت امروز 27 مهرماه 1400+ اخبار

بهترین راه ایجاد نشاط در شهر ترویج ورزش است/ حمایت از توسعه «بسکتبال خیابانی»

اینفوگرافیک / روند افزایش قیمت سیب زمینی و پیاز در یک سال اخیر

استخدام کارشناس فروش با حقوق قانون کار و بیمه در مازندران

مدیر منطقه یک کشوری صندوق کارآفرینی امید به استان مرکزی سفر کرد

مونتاژ کار سیم

نقش آفرینی بانک توسعه تعاون در صنایع غذایی آذربایجان شرقی

آخرین اخبار ارائه تسهیلات به بخش های اقتصادی

استخدام حسابدار مالی

میرسلیم: از بین رفتن 16 میلیارد دلار نتیجه چند نرخی بودن ارز در دولت روحانی است

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی در شرکت نوین رشد نادین در تهران

ببینید | شرایط عجیب یک بانک برای وام ازدواج

استخدام منشی خانم

قیمت گوشی های سامسونگ، شیائومی و آیفون سه شنبه 27 مهر

ببینید | شرایط عجیب یک بانک برای وام ازدواج

قیمت امروز خودرو در بازار آزاد؛ 27 مهر 1400

چرا روغن موتور گران شد؟

پتروشیمی خوزستان انحصار تولید مواد ‏اولیه فیلتر های دیالیز را شکست

آغاز سرشماری آزمایشی نفوس و مسکن از یکم آبان در خوزستان

استخدام کارشناس فروش با بیمه در شرکت نیرو لوله بسپار زنده رود در اصفهان

استخدام کارمند اداری و کارشناس حسابداری فروش صنعتی در تهران

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق ثابت، بیمه تکمیلی و هزینه ایاب ذهاب در کرج

استخدام کارشناس حسابداری، کارشناس بازرگانی، کارشناس فروش تلفنی و مدیر فروش

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت در لنز مونا در تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش، پورسانت، عیدی و سنوات

بانک توسعه تعاون به نیاز اعتباری واحدهای صنعتی و تولیدی استان یزد پاسخ داده است

رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه

درخواست از وزارت بهداشت برای تعیین تکلیف 1300 تن سرم مانده در گمرک +سند

عرضه همبرگر مصنوعی مک دونالد از 12 آبان

نمایشگاه تولیدات خانگی بانوان یزدی برگزار می شود

ثبت نام بی مسکن ها از فردا شروع می شود/ جزییات و شرایط اعلام شد

قلعه تاریخی کنجان چم به بخش خصوصی واگذار شد

ارزان ترین جاروبرقی های بازار چند؟ ( 27مهر )

دستورالعمل خرید حمایتی زعفران ابلاغ شد

افزایش ارزش واقعی سهام عدالت

قیمت سکه، طلا و ارز امروز 27 مهر 1400

ثبت طرح تحقیقاتی استاد دانشگاه کاشان در دفتر ثبت اختراعات ایالات متحده

استخدام کارشناس فروش با پورسانت عالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور کالای ساختمانی با بیمه در گروه تک سامان هور

شرکتهای متقاضی تولید رمز ارزها باید مورد اعتماد باشند

استخدام مدیر فروش قطعات خودرو در شرکت پاسارگاد در تهران

آیا از پلاک خودرو می توان شکا یت کرد؟

سامسونگ پرچم داران تاشو اش را جذاب تر می کند

سازمان غذا و دارو: سرم های دپو شده در گمرکات احتمالا مجوز ندارند

اصلاح طلبان هم به محاکمه روحانی رسیدند؟

واکنش به اعلام سازمان غذا و دارو درباره تکرار ماجرای بندر بیروت

استخدام صورت ریز انبار در شرکت پاسارگاد در تهران

تولید «فخرا» متوقف می شود

استخدام مدیر فروش قطعات خودرو و صورت ریز انبار در شرکت پاسارگاد در تهران

حجم آب دریاچه ارومیه نصف شد

واکسیناسیون اصناف الزامی شد

وزیر نیرو: در حال عبور از خشک ترین سال آبی در 50 سال گذشته هستیم

فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی یابند/ از این پس باید نگران انحصار مجوزهای واردات بود

فشارهای معیشتی با واردات خودرو کاهش نمی یابند/ از این پس باید نگران انحصار مجوزهای واردات بود