موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد اسلامي - بيوك ميرزايي - دانشگاه آزاد - نظام رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - احسان عليخاني - فتح الله زاده - بازي پرسپوليس - بازيكنان پرسپوليس - راديو ايسنا - طرح پايش سلامت - علي گلمرادي - دبير كل كانون كارگزاران بورس - نوردي - ارسال پيامك تبليغاتي - آق مسجد - تيلكو - محمدربيع احمدخاني - اميلي بلانت - شهر موشها - شهرك پنجم - رييس فدراسيون واليبال

مطالب مرتبط:
خصوصی سازی های بدون نظارت و بنگاه های دولتیِ بدون مدیریت، 2 مشکل اقتصاد ایران
مدیرکل بحران استان گلستان: نیاز به بالگرد برای اطفاء آتش سوزی داریم/ وزش باد شدید مهار آتش را مشکل کرده است
سازمان ملل: بحران انسانی یمن خطرناک است
هشدار مدیریت بحران مازندران درباره آبگرفتگی و کاهش دید رانندگان
سازمان ملل: بحران انسانی یمن به مرحله خطرناکی رسیده است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 01:352021-09-24سياسي

نصراللهی: مشکل سازمان مدیریت بحران، مدیریت است نه ساختار و قوانین/ متولیان فعلی چرا ترک فعل کردند؟


رییس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه گفت: یکی از مشکلات ما اطلاعات ناکافی از مخاطرات و بحران های کشور است.

متولی رسمی بحران کشور اگر می خواهد مخاطرات تبدیل به بحران نشوند و تلفات بحران ها کم شود باید از کمک رسانه ها استفاده کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار رسانه خبرگزاری فارس، دکتر اکبر نصراللهی استاد رسانه و ارتباطات و رییس دانشکده ارتباطات و مطالعات رسانه به تازگی گفت و گویی درباره تعریف مدیریت بحران و وضعیت بحران در کشور داشته که متن آت را در ادامه می خوانید: کشور ما به لحاظ بحران خیز بودن خیلی بحرانی است؟ شما به عنوان پژوهشگر ایران را در عرصه بحران چگونه ارزیابی می کنید؟ نصراللهی: همه کشورها در معرض بحران های مختلف هستند و ما هم یکی از این کشورها هستیم که از لحاظ شاخصه های بحران وضع کشور متولی اصلی مدیریت بحران در کشور است و این سازمان باید این توان و هنر را داشته باشد که از ظرفیت ها به خوبی در جهت کم شدن بحران ها فعالیت کند.

  به لحاظ جایگاه این سازمان می فرمایید که کجا واقع شده است؟ نصراللهی: بحران طبیعی است اما آنچه غیر طبیعی است این است که این موضوع بسیار مهم و حیاتی را افرادی اداره کنند که کارشناس نیستند و بخواهند سیاسی اش کنند.

آنچه غیر طبیعی است این است که در کشوری که بحران های زیادی داریم کار سازمان های مختلف محدود به مرحله بحران است و به قبل و بعد بحران توجه نمی شود و به آموزش مردم توجه نمی شود و نگاه اداری بر مدیریت بحران حاکم است.

  دغدغه اصلی ام این است که سازمان مدیریت بحران به دستور رییس جمهور انتخاب می شود و آیا معاون وزیر می تواند این سازمان را بگرداند؟  نصراللهی: مشکل ما الان مشکل ساختار سازمان مدیریت بحران نیست بلکه در خود مدیریت آقایان است و خود مدیریت بحران در بحران است.

در آخرین ماده 6 قانون مدیریت بحران در سال 98 آمده است که رییس جمهور رییس اصلی مدیریت بحران است.

نمی دانم این سوال را از چه کسی باید پرسید که این شورا که باید سه ماه یک بار جلسه ای به مدیریت رییس جمهور تشکیل دهد، آخرین بار چه زمانی تشکیل جلسه داده است؟ یکی از مهم ترین مشکلات کشور ما این است که متولیان بحران و رسانه و بخش هایی که درگیر این هستند یا خودشان آگاه به موضوعات نیستند یا آگاهی شان ناکافی است و یا حساس به موضوعات نیستند و یا حساسیت شان ناکافی است.

رییس سازمان مدیریت بحران از سال 93 و همزمان با آغاز دولت آقای روحانی این سمت را داشته است و در این سالها جلسه ای مصوبه ای نبوده که متوجه شویم.

  چرا رسانه ها در این باره اعتراض نمی کنند؟ نصراللهی: ما باید در مورد مباحث مربوط به جان آدم ها حساس باشیم.

سازمان پدافند کشور کدام کار برجسته ای انجام داد و جریان بحران کشور را معکوس کرد و حساسیت ها را بالا برد؟ ما هنوز در ابر بحران ها آغاز شود و در دانشگاه ها و مدارس اجباری شود.

حالا چنین موضوعی در قانون آمده اما ممکن است آموزش و پرورش نخواهد چنین کاری کند، چه سازمانی باید جلوی او بایستد؟ سازمان مدیریت بحران کشور.

از طرفی اگر سازمان مدیریت بحران کشور ساکت است چرا همکاران رسانه ای مطالبه نکردند؟ من به عنوان استاد دانشگاه رسانه این طرح را پیگیری کردم تا چنین درسی در دانشگاه ها اجباری شود.

اما هزار مانع در وزارت علوم ایجاد می کنند.

   نمی گویند ما اجرا نمی کنیم اما اذیت می کنند و برای مثال می گویند باید این تعداد استاد داشته باشید.

متاسفانه ما یکسری مقرراتی داریم که به جای تسهیل کردن، کاری می کنند که آن کار پیش نرود.

حالا امیدواریم در دولت جدید بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند بازسازی انقلابی چنین حرکتی صورت بگیرد هم در حوزه مدیریت بحران و هم در رسانه.

  در هشت سال گذشته به سازمان مدیریت بحران از صفر تا بیست چه نمره ای می دهید؟  نصراللهی: ما یک وقتی می خواهیم سازمانی را با توجه به تحولات پیرامونی قضاوت کنیم و یک زمانی هم هست که سازمانی را می خواهیم نسبت به چهار دهه قبل قضاوت کنیم.

اگر می خواهیم نسبت به قبل قضاوت کنیم انصافا کارهایی انجام شده که درخور تقدیر است.

اما اگر بخواهیم تحولات پیرامونمان را نگاه کنیم و انتظاراتی که از ما می رفت به نظرم باید چند نمره از جای دیگری بگیرند تا نمره صفر بدهند.

وضعیت کشور خوب نیست و این به معنی این نیست که افرادی که در سازمان مدیریت بحران هستند کار انجام ندادند و یا کارشناس نیستند.

اتفاقا بدنه سازمان مدیریت بحران کشور بدنه قوی دارد اما نوع نگرش و رویکرد و نگاه و راهبرد مقامات اصلی سازمان اشتباه است و رویکردی سنتی و کمی و رویدادی دارند و راهبردی انفعالی و واکنشی دارند.

رییس ستاد مدیریت بحران بارها گفت دعا کنید در تهران زلزله نیاید اگر قرار باشد با دعا حل شود چرا سازمان مدیریت بحران داریم؟ هرچند همه ما به دعا اعتقاد داریم.

  به مدیر سازمان مدیریت بحران چه نمره ای می دهید؟ نصراللهی: سازمان بدنه کارشناسی قوی دارد اما غلبه نگاه غیرکارشناسی و سیاسی و استفاده نکردن یا استفاده نا کافی از کارشناسان همان سازمان و کارشناسان دیگر و ناهماهنگی با دستگاه های مخالف و استفاده نکردن یا استفاده ناکافی از رسانه های رسمی و رسانه های جدید سازمان مدیریت بحران را سازمانی ناکارآمد و در بحران کرد.

من تا امید نیستم و می گویم با همین بدنه کارشناسی و همین رسانه ها جهاد و تحرک و جریان آموزش رسانه ها در گام اول برای اینکه حساس شان کنیم و در گام مردم.

بعدی استفاده از ظرفیت رسانه ها است.

مصرف رسانه ای مردم تغییر پیدا کرده است.

مردم حدود 5 ساعت از روزشان در فضای مجازی هستند و بنابراین هر کنشگر سیاسی اقتصادی برای موفق شدن خود باید به فضای مجازی ورود کند.

سازمان مدیریت بحران از اینها استفاده نمی کند.

در مدت یکسال می شود همین سازمان مدیریت بحران را به خوبی مدیریت کرد و دلسوز و همراه مردم بود تا مخاطرات تبدیل به بحران نشوند و اگر خدای نکرده بحرانی رخ داد تلفات کمتر باشد.

به سواد رسانه" ای ما در حوزه بحران چه نمره ای می دهید؟ نصراللهی: در سوال قبلی گفتم.

با کمی گری موافق نیستم که بخواهم نمره دهم.

هرکاری می خواهد انجام شود چه اعتماد سازی چه اعتماد زدایی نقش دارند و در بحران هم نقش دارند و ما رسانه ای ها هم در این زمینه آگاه نبودیم و من نمره 10 می دهم.

 برای مثال در دهه 80 ریزگردها را داشتیم و رسانه ها به آن نپرداختند و الان شده موضوع امنیت ملی کشور.

بحثم این است که اگر مسئولان مشکلات را پنهان نگه می دارند قابل درک است اما چرا رسانه ها به آن نمی پردازند؟ اگر در موضوع ریزگردها آن زمان رسانه ها ورود می کردند الان کار به اینجا نمی رسید.

ما بحران های زیادی در کشورمان داشتیم مثل بحران نفوذ ترور شهید فخری زاده و بحران ناکارآمدی رسانه ها و .

  اگر ما این بحران ها را بدانیم و معتقد به پیشگیری آن هم باشیم چه نمره ای به رسانه ها می دهید؟ من می گویم یکسری بحران ها مثل سیل قابل پیش بینی است و رییس سازمان مدیریت بحران از طریق رسانه ها می تواند به مردم آموزش دهد که سیل می آید و اینطوری خودتان را محافظت کنید.

اما می بینیم سیل و برف و طوفانی که می آید به دلیل اشکالات و اشتباه های مشابه است.

بخش های مختلف از جمله رسانه ها باید نوع نگرش و راهبردشان را به مخاطب بگویند و بدون راهبرد نمی شود پیش بینی و پیشگیری و مداخله کرد.

 دستگاه های مخالف باید برنامه داشته باشند برای بحران ها.

ما باید بدانیم وضعمان چطور است و چرا اینطوری شده و این وظیفه حرفه ای و شرعی و اداری است و اگر از روی دلسوزی به دولت جدید انتقاد می کنیم می خواهیم بگوییم که این مهم است.

اولین کاری که رییس سازمان مدیریت بحران باید انجام دهد چیست؟  نصراللهی: دعوت از دانشگاهیان" رسانه ها و سازمان ها در فضای آرام و صمیمی است تا همه به رفع و بیان مشکلات بپردازند.

داشتن چشم انداز تشکیل راهنما و .

است.

او باید دیدگاه ها را بشنود و در جهت رفع شان برآید.

  جمع بندی می فرمایید.

نصراللهی: مشکلات مدیریت بحران را گفتم که با همین قوانین می شود بحران ها را مدیریت کرد و مشکل ما در مدیریت است نه در ساختار و قوانین.

غلبه مشکلات سیاسی باعث شد از کارشناس های دیگری استفاده نشود و مدیریت فعلی بحران خود را عقل کل می داند و داشتن رویکرد سنتی اش باعث شده وضعیت کشور ما الان به چنین روزی بیفتد.

رویکرد و نوع نگاه سازمان مدیریت بحران باید رویکرد پیشگیرانه باشد نه اینکه وقتی بحران رخ داد یادش بیفتد .

تخصیص اعتبار در بخش پیشگیری سرمایه گذاری است و لازم است برنامه جامعی باشد و از ظرفیت رسانه ها استفاده شود و رویکرد آینده پژوهانه داشته باشیم .

به هماهنگی باید توجه ویژه ای شود که این الان وجود ندارد.

از ان جی او ها هم باید استفاده حداکثری شود.

آسیب های روحی، تخصصی و اشکالات ساختاری و اداری وجود دارد و در بخش عمومی کم اطلاعی از ذات کار رسانه ها را و نیازهای آنها در بحران را جزو اشکالات عمومی سازمان مدیریت بحران می دانم.

اطلاعات ناکافی از روند کار در رسانه ها و تفاوت قائل" نشدن بین ظرفیت ها و بخش های مختلف رسانه ها اسیب دوم هست.

اطلاعات اشتباه و ناکافی از ویژگی های مخاطبان و نیازهای آنها هم یکی دیگر از آسیب های عمومی سازمان مدیریت بحران است.

 عادت به ارتباط با رسانه های رسمی و اشتیاق به بهره برداری سیاسی و خود تبلیغی در بحران ها از آسیب های عمومی سازمان مدیریت بحران است.

در بخش تخصصی شناخت ناکافی از بحران، شناخت ناکافی از مدل های مدیریت بحران و بایسته های آنها، شناخت ناکافی از تاک تیک های رسانه ای بحران، ضعف در طراحی سناریوهای مختلف، در بخش اشکالات ساختاری و اداری ضعف های ارتباطی درون سازمانی، فقدان باور یا ساز و کار اقدامات تیمی و تعریف و تشریح آن و نداشتن سخنران های مسلط به امور رسانه ای و رویکرد سنتی و استراتژی انفعالی و غلبه رویه و کار اداری اشکالات ساختاری و اداری است.

پیامد این اشکال ها باعث تاخیر در شروع و تعجیل در استاپ در بحران های مختلف، غلبه شعارها بر اقدامات، تعدد سخن گویان، فرصت سوزی اعتماد زدایی مخاطب گریزی و گل به خودی و .

مهم ترین عوارض اشکالاتی است که در بخش ساختاری و تخصصی است.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: بحران - مدیریت بحران - کشور - رسانه - ارتباطات - مدیریت - متولی - دانشکده - مخاطرات - مطالعات - اکبر نصراللهی - سازمان مدیریت - کشورها - یکی از - رییس - خبرگزاری - مشکل - رسانه ها - اطلاعات - خبرنگار - پژوهشگر - ارزیابی - متولیان - استفاده - ترک فعل - مشکلات - سازمان - ساختار - بحرانی - شاخصه

آخرین اخبار سرویس:
بدون ثبت نام برای واکسن مراجعه نکنید

اندیشکده راهبردی آدینه در شیراز افتتاح شد

محسن اسلامی؛ مدیرکل جدید دفتر امور سیاسی وزارت کشور

استفاده از ظرفیت مساجد برای کاهش ورود پرونده ها به دادگستری

7 مستند درباره مناطق کم برخوردار خوزستان تولید می شود

6300 کلاس توسط خیرین در کشور ساخته شد

فارس24| از حبس سیف و عراقچی تا شکایت از ظریف و محرمانگی اموال مسئولان

صبحگاه مشترک نیرو های مسلح مسجد جمکران

ضرورت بررسی شفافیت، رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس

130هزار تخت برای مقابله با پیک های احتمالی کرونا در امامزاده های سطح کشور مستقر شد

«سعید محمد» به نگاه وارداتی و حیات خلوت بودن مناطق آزاد پایان دهد

جلسه سران قوا به میزبانی رییس مجلس برگزار شد

وضعیت نابسامان و نبود نظارت بر مراکز نگهداری سالمندان/ فیلم

سردار احمد وحیدی حکم جدید صادر کرد

انقلاب اسلامی آغازی بر تشکیل تمدن نوین اسلامی در راستای ظهور آخرین منجی است

شور سران سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی کشور

توافق ایران و پاکستان برای برگزاری رزمایش مشترک دریایی

ضعف نظارت دولت بر فعالیت های معدنی

برگزاری آزمون تبدیل وضعیت روحانیون عتبات در 30 مهر + نحوه ثبت نام

ادامه روندتحقیق و تفحص از سازمان سنجش با جدیت

پاداش دلاری به مشکات الزهرا صفی در تور جهانی تنیس زیر 18 سال

بازگشایی ها با برنامه ریزی و نظارت دقیق باشد

پدافند هوایی آذربایجان رزمایش برگزار می کند

فلوشیپ اقتصاد هسته ای برگزار می شود

رزمایش پدافند هوایی ارتش جمهوری آذربایجان

تماس تلفنی رییس دفتر رییس جمهوری با استاندار کرمان/ اسماعیلی وضعیت منطقه زلزله زده زرند را بررسی کرد

ارائه آخرین متدهای تدریس در آموزش مجازی در دانشگاه علم و صنعت

مدیرعامل فولاد مبارکه با مجری طرح و اولین مدیرعامل این شرکت دیدار کرد

اجتماع بزرگ حوزویان برای اعلام انزجار از جنایات تروریستی و کشتار بیرحمانه مردم افغانستان

اردبیل؛ مقصد هشتمین سفر رییس جمهور

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد مشخص شد

الجدید: نبیه بری خواستار کنارگذاشتن قاضی پرونده انفجار بندر بیروت شد

بازدید احمدی نژاد از غرفه ی اسراییل در اکسپوی دوبی (+عکس)

نحوه مشاهده گذرواژه های ذخیره شده Wi-Fi

واکنش علی مطهری به حذف برنامه ای قرآنی از اپل با فشار مقامات چین

پُر بازدیدهای بیست و چهارم مهر خبرگزاری صدا و سیمای فارس

برگزاری جلسه سران قوا به میزبانی رییس مجلس

احمد زیدآبادی؛ همه پیش بینی های مدیر مسئول کیهان!

صبحگاه مشترک نیرو های مسلح در مسجد جمکران

مدیرکل جدید دفتر امور سیاسی وزارت کشور انتخاب شد

تربیت نیروی انسانی کارآمد در حوزه بهداشت و درمان یک اولویت است

افزوده شدن آرادان در لیست شهرهای آبی کرونایی استان سمنان/ در 48 ساعت گذشته فوتی کرونایی نداشتیم

پایان شمارش آرای دستی صندوقهای رای در عراق

سخنی با مسلمین جهان

فصلنامه علمی، پژوهشی دانش در پاکستان منتشر شد

دیشب در حرم و مسجد اعظم شب شهادت بود یا شب عید؟

متن در مورد امام زمان + جملات زیبا در مورد ظهور امام دوازدهم حضرت مهدی (عج)

ارتش جمهوری آذربایجان باز هم رزمایش برگزار کرد/ باکو به دنبال خرید سامانه موشکی اسراییلی

توضیحات بهزیستی درباره انتشار فیلم سالمند آزاری در شبکه های اجتماعی

مدت آموزشی سربازی افزایش پیدا کرد

وزیر بهداشت: منتظر پیک ششم هستیم/ در ستاد کرونا مصوب شد که نماز جمعه از هفته آینده در بیشتر شهر ها برگزار شود

کارگاه بین المللی باتری های لیتیومی برگزار می شود

نگرانی آیت الله حسینی بوشهری از وضعیت فرهنگی قم

جلسه سران قوا به میزبانی مجلس برگزار شد

تحقیق و تفحص از بورس به رای گذاشته می شود

حضرت آیت الله سبحانی: علم پزشکی و علم فقه همواره در کنار یکدیگر هستند

جلوی دخالت نمایندگان مجلس در انتخاب استانداران را بگیرید

فلوشیپ «اقتصاد هسته ای» برگزار می شود

ادامه تحقیق و تفحص از سازمان سنجش

واکنش تند بهنوش بختیاری به کرونایی شدن پدر و مادرش + عکس

فرماندهان ارتش تاسیس سازمان عقیدتی سیاسی این نیرو را تبریک گفتند

مجلس خواهان اجرای رتبه بندی معلمان هستند

مراسم خاکسپاری ابوالحسن ‎بنی صدر در فرانسه + عکس

پدافند هوایی ارتش جمهوری آذربایجان رزمایش برگزار می کند

ضرغامی: مردم پاسارگاد به دلیل مقبره کوروش نمی توانند چاه بزنند و کشاورزی کنند!

لزوم اجرای واکسیناسیون براساس زمانبندی تعیین شده

فارس24| ازحبس سیف و عراقچی تا شکایت از ظریف و محرمانگی اموال مسئولان

استعفای ملک محمدی از دبیری فدراسیون تیراندازی/ رسولی جایگزین شد

دفع حمله دزدان دریایی خلیج عدن توسط تکاوران دریایی ارتش

شورای نگهبان: لایحه مجوز واردات خودرو در مجلس مبهم است

برگزاری جلسه سران قوا به میزبانی رییس مجلس

حمام سنتی شگفت انگیزی که در قلب تهران واقع شده است+تصاویر

رییسی: صدا و سیما باید بین مردم امیدآفرین باشد

عذرخواهی بیوک میرزایی بابت یک سوءتفاهم و گلایه از مجری برنامه سلام تهران

ایجاد کارگروه دانشگاهیان سمنان برای مقابله با کم آبی

جلسه شورای نظارت بر مدارس حفظ قرآن تشکیل شد

قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 967 نفر رسید

ناجا محور تامین امنیت عمومی و اجتماعی

احتمال افزایش محدودیت های کرونایی در یک ماه آینده

عهد سربازی در مسجد مقدس جمکران

(تصویر) احمدی نژاد از غرفه اسراییل در نمایشگاه اکسپو دوبی دیدار کرد؟

استفاده از کمک خیرین برای فعالیتهای دانش بینان دانشگاه آزاد اسلامی

پیگیری جبران خسارت کشاورزان سربیشه ای

معاونت سیاسی صداوسیما به خواهرزاده سعید جلیلی رسید!

نامه بیش از 180 نفر از فعالان زیست بوم علم، فناوری و نوآوری کشور خطاب به رییس جمهور

توجه به نخبگان از مأموریت های مهم نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها است

حفظ جان، از واجبات دین اسلام است

مهلت ثبت نام بورسیه تحصیلی کشور روسیه اعلام شد

فوت 2 بیمار کرونایی در چهارمحال و بختیاری

انتصاب مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور

ایست گاه به زودی می آید | برنامه ای برای مدیریت خشم و تندخویی

کارگروه شورای حفاظت از منابع آب تشکیل می شود

اولتیماتوم وزیر کار برای پرداخت حقوق این افراد

کانون حمایت از نخبگان در دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه ها تشکیل می شود

نادر سلیمانی:«ساعت خوش» عروسی ها را هم تعطیل می کرد/ به سعید آقاخانی افتخار می کنم

مدافعان سلامت صحنه های فراموش نشدنی را در تاریخ رقم زدند

عذرخواهی ایزی لایف از استاد شفیعی کدکنی

توجه به حقوق افراد نابینا وظیفه انسانی و لازمه توسعه یافتگی است

بزرگداشت آیت الله مهدوی کنی برگزار می شود

نادری:روند تحقیق و تفحص از سازمان سنجش با جدیت ادامه دارد

نصراللهی: مشکل سازمان مدیریت بحران، مدیریت است نه ساختار و قوانین/ متولیان فعلی چرا ترک فعل کردند؟

نصراللهی: مشکل سازمان مدیریت بحران، مدیریت است نه ساختار و قوانین/ متولیان فعلی چرا ترک فعل کردند؟