مطالب مرتبط:
کسب کرسی کمیته مرکزی آموزش علوم پزشکی کشور توسط دانشجوی بابلی
7 دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مصوب شد
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
کسب کرسی کمیته مرکزی شبکه دانشجویی توسعه آموزش علوم پزشکی کشور
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 مهر 1400 ساعت 15:252021-09-23دانش

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود


مهدی گلشنی معتقد است که برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی و علوم پایه، باید آموزش فلسفه به صورت الزامی در برنامه های این دانشکده ها وارد شود.

- با عینک فرهنگی به امور نگاه نمی کنیم در میهن عزیز ما همواره معارف دینی یک مولفه عمده فرهنگ بوده است که انعکاس آن را در ادبیاتمان می بینیم اما الان متاسفانه چنین نیست.

بنده در شورای عالی انقلاب فرهنگی بارها عرض کرده ام که فرهنگ حاکم بر جوامع علمی ما نه شرقی است نه غربی و نه اسلامی؛ غربی نیست برای اینکه بعضی جهات غرب که منجر به ترقی و توسعه شده را نداریم، شرقی هم نیست برای اینکه ژاپن و چین هم بالاخره خودشان را نجات دادند؛ اسلامی هم نیست چون از ذات تفکر اسلامی دور شده ایم برای همین هم هست که وقتی خبرنگار cnn به ایران آمد گفت: تهران، آمریکایی ترین شهری است که من دیده ام .

امروز ما فرهنگ اسلامی را در دانشگاه ها و مدارس به طور واضح نمی بینیم و علتش هم این است که با رشد علم دانشگاه ها صرفاً به تخصص ها پرداختند و اخلاق و حکمت و نظایر این ها فراموش شد و دانشگاهیان ما ذهنشان فقط و فقط معطوف به چیزهایی شد که به تخصصشان مربوط می شود.

دانشگاه های امروزی ما قانع به پرورش متخصص هستند و این منجر شده است به فقدان یک دیدگاه کلّ نگر در جوامع علمی ما.

این یک واقعیت است که ما با عینک فرهنگی به امور نگاه نمی کنیم این در حالی است که در اسلام همه امور مادی، وسیله است برای رسیدن به اخلاق معنوی.

غالب مشاغل حکومتی دست فارغ التحصیلان علوم مهندسی و پزشکی است متاسفانه در مراکز آموزشی ما، چه آموزش و پرورش و چه آموزش عالی، فرهنگ یک بُعد فراموش شده است و چیزی که مطرح نیست این است که ما علم را برای چه می خواهیم، فناوری را برای چه می خواهیم، می خواهیم از این رهگذر جامعه ما به چه مقام و وضعیتی برسد؟ دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی ما باید رابطه ای جدید بین علوم طبیعی و علوم انسانی و بین رشته های مختلف دانش و حیات انسانی و نیازهای اجتماعی برقرار کنند.

دانشجو باید علاوه بر رشته تخصصی خودش چیزهایی را فرا بگیرد که او را در تعامل با جامعه انسانی کمک کند.

این ها واقعاً نکاتی است که باید درباره شان اندیشید.

ریشه فرهنگ در علوم انسانی است اما در محیط ما علوم انسانی حقیقتا نشانی ندارد.

با وجودی که بیش از نیمی از دانشجویان ما در حوزه علوم انسانی فعال اند، تعداد هیئت علمی و فارغ التحصیل مان در علوم انسانی هم بیشتر از علوم مهندسی و علوم پایه است ولی علوم انسانی شأنی ندارد برای ما و غالب مشاغل حکومتی و مراکز تصمیم گیری هم دست فارغ التحصیلان علوم مهندسی و پزشکی است؛ به همین دلیل هم هست که دانش آموختگان رشته های علوم انسانی آینده شغلی برای خودشان نمی بینند.

البته این مسأله ریشه های تاریخی دارد و سابقه آن به شکست ایران در جنگ با روس ها برمی گردد که چون عباس میرزا در آن جنگ از روس ها شکست خورد فکر کرد دلیلش عقب ماندگی در کمبود فناوری و ابزارهای جنگی بوده و برای حل این معضل دانشجویانی را به خارج اعزام کرد.

آن ها رفتند علوم فنی رااز غربی ها فراگرفتند و در بازگشت به کشور، علم را به صورت سکولار در جامعه وارد کردند.

البته در آن روزگار علوم انسانی در خود غرب هم شأن چندانی نداشت اما امروزه غربی ها به اهمیت علوم انسانی پی برده اند و جایگاه والایی برای آن قائل هستند.

یک چهارم کل مقالات آمریکا و انگلیس در حوزه علوم انسانی استدر دهه 1960 میلادی که بنده در آمریکا بودم، علوم انسانی شأنی نداشت در آن سال ها در کلاس های فیزیک اصلاً نمی شد از فلسفه صحبت کرد.

اما الان وضعیت در غرب خیلی تغییر کرده است، مشکلی که در کشور ما وجود دارد، این است که برخی جریانات که در غرب اتفاق افتاده اند، مطلقاً یا به کشور ما منتقل نشده اند و یا ناقص منتقل شده اند.

یک کیهان شناس درجه اول مثل جورج الیس می گوید، کیهان شناسان نمی دانند که دارند مفروضات متافیزیکی را در نظریاتشان وارد می کنند.

مثلاً این که فلان قانون که اکنون برقرار است 1013 میلیون سال پیش هم همین طور بوده است، قابل اثبات تجربی نیست.

ثابت کنید چرا این قانون برای گذشته و حال برقرار است.

چرا روند نمی توانسته در گذشته متفاوت بوده باشد! الان این چیزها را فهمیده اند.

بنابراین، حالا بعضی دانشگاه ها مثل آکسفورد در رشته "فیزیک و فلسفه" لیسانس دارند که نصف درس های این رشته فیزیکی و نصف دیگر فلسفی اند.

یعنی در غرب به کلی قضایا فرق کرده است.

شما دانشگاه های آکسفورد و کمبریج را نگاه کنید.

همین چند سال پیش یک گروه ائتلافی بین کمبریج و آکسفورد در کیهان شناسی و ذرات بنیادی، متشکل از فیزیک دان، ریاضی دان، فیلسوفان و دانشمندان علوم شناختی، تشکیل دادند.

الان در آمریکا و انگلیس یک چهارم کل مقالات در حوزه علوم انسانی است و در خبرنامه دانشگاه ام.

آی.

تی که بزرگ ترین دانشگاه مهندسی آمریکاست صریحاً آمده که: ما به یک توافق گسترده رسیده ایم که ایجاد یک زمینه محکم در زمینه علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی نه تنها یک مولفه ضروری حیات رضایت بخش است بلکه پیش نیازی برای شغل تخصصی موفق است.

انیشتن درست بعد از جنگ جهانی دوم تلگرامی به چند صد عالم برجسته فرستاد و گفت جهان با بحرانی روبروست که به وسیله آن هایی که قدرت دارند تصمیمات مهمی برای خیر و شر بگیرند، درک نشده است.

قدرت آزاد شده ی اتم همه چیز، جز نحوه تفکر ما را تغییر داده است و ما به سوی فاجعه ی بی نظیری داریم می رویم.

بنابراین غربی ها بعد از جنگ جهانی دوم کم کم فهمیدند که علوم اجتماعی و انسانی واقعاً مطرح هستند.

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارندراسل هم هشدار داده بود که اگر علوم به این صورت پیش برود تمدنی برای انسان باقی نمی ماند این بود که اساتید مهندسی و فناوری غرب راه شان را تغییر دادند و در نوع نگاه خودشان به علوم انسانی تجدیدنظر کردند و فهمیدند که فناوری ها عملاً تبعات ارزشی و فرهنگی دارند و نباید فناوری را صرفاً یک ماشین دید بلکه باید ابعاد کاربرد اجتماعی آن را هم در نظر گرفت.

تبعات منفی فناوری هم صرفاً محدود به آسیب های زیست محیطی و آلودگی نمی شود بلکه دارد تار و پود جوامع را تغییر می دهد.

به قول یکی از علمای بزرگ غرب "تکنیک در خدمت انسان" به "تکنیک خدای انسان" تبدیل شده و مردم دارند دنبال این می روند که تفکر خودشان را آن طور که تکنیک ایجاب می کند، تغییر دهند.

سال 1976 آلمانی ها یک انجمن تخصصی به نام انجمن فلسفه و فناوری راه انداختند که گفت وگو بین علوم فناوری و فلسفه شکل بگیرد مجله "ساینس" در سال 2011 در یک مقاله مهم 10 دلیل ذکر کرد که چرا باید دانشجویان مهندسی دروس علوم انسانی را هم فرابگیرند دلایلی مثل اینکه: علوم انسانی شما را آماده می کند که وظیفه شهروندی تان را درک کنید، علوم انسانی به شما اجازه می دهد که با ایده های خلّاق خارج از حیطه تخصص خودتان آشنا شوید، به شما مهارت انتقاد از خود را می دهد، به شما توانایی ارتباط با دیگران را می دهد، به شما تأثیر علم و فناوری را در جامعه نشان می دهد و.

.

اما برای روشن شدن ضرورت افزودن علوم انسانی به برنامه علوم تجربی خوب است که بخش هایی از نامه ای را که انیشتن در 1952 در روزنامه نیویورک تایمز چاپ کرد را برایتان بخوانم که نامه بسیار زیبایی است.

انیشتین می گوید: کافی نیست که به یک انسان تخصص آموزش داده شود زیرا اگر چه او ممکن است ماشینی مفید باشد اما شخصیتی انسانی با رشدی موزون نخواهد داشت.

لازم است که دانشجو احساس زنده ای از زیبایی ها و اموری که از لحاظ ارزشی خوب هستند داشته باشد والّا وی با این دانش تخصصی بیشتر به یک سگ تربیت شده شباهت دارد تا انسانی که به طور موزون رشد یافته است.

او باید بیاموزد که اهداف انسان ها و رنج های آن ها را بفهمد.

این چیزی است که من در نظر دارم وقتی که توصیه می کنم علوم انسانی مهم است.

تأکید بیش از حد روی سیستم رقابتی و تخصص ناقص به خاطر مفید واقع شدن فوری آن روحیه ای را که همه حیات فرهنگی از جمله دانش تخصصی به آن وابسته است از بین می برد.

علم جدید خودش را به حوزه های مادّی محدود کرده استعلوم انسانی نقش اساسی در حل معضلات جامعه دارد ولی این در جامعه ما درک نشده.

علوم انسانی، کاربرد علوم دیگر در جوامع انسانی را آسان تر می کند.

علم جدید خودش را به حوزه های مادی محدود کرده و واقعیت را فقط به چیزهایی نسبت می دهد که داده های حسّی دارند؛ تاییدِ تجربی داورِ نهایی قضایا شده است اما این درست نیست و منجر به نادیده گرفتن خدا و بعد معنوی انسان می شود و آن ها را به حوزه های مادی مقیّد می کند.

علوم انسانی هویت سازند زیرا فرهنگ را می سازند و هویت هر جامعه نتیجه فرهنگ آن است.

علوم انسانی میراث فرهنگی ما را در بر دارد و ما را به گذشته خودمان پیوند می دهد.

این احساس حقارتی که در بخشی از جوانانمان می بینیم به خاطر این ضعف فرهنگی است که نتیجه بیگانگی فارغ التحصیلان ما با میراث گذشته مان است و همین چیزهاست که به مهاجرت ها و عدم بازگشت ها منجر می شود.

باید به واسطه احیای علوم انسانی در مراکز آموزشی مان پیوندهای تضعیف شده خودمان را تقویت کنیم.

شکی نیست که علم و فناوری در زمان حاضر نقش مهمی در توسعه کشورها دارد اما فناوری در خلاء انسانی مطرح نیست بلکه برای انسان ها مطرح است و حل مسائل انسان ها و دغدغه های آن باید هدف ما باشد.

برآوردن این نیازهای انسانی مستلزم آشنایی عالمان با علوم انسانی است تا یک بینش کل نگر پیدا کنند.

به تعبیر یکی از دانشمندان، عالمان امروز به کسی می مانند که هزاران درخت دیده اما جنگلی را مشاهده نکرده است.

ما باید به این چیزها فکر کنیم و تفکرات قالبی و ناکارآمد را کنار بزنیم.

اضافه کردن دروس اخلاق مهندسی و پزشکی کافی نیست؛ باید بینش مان عوض شودعلوم انسانی به افراد هویت می بخشد و آن ها را در خدمت به کشور و فرهنگشان متعهد می کند.

به نظر بنده یک دلیل ضعف هویت در بعضی از جوانان ما ناشی از کم اطلاعی آن ها از فرهنگ بومی است.

جدا از این فراموش نکنیم که شکوفایی علوم پایه و پزشکی و مهندسی هم در یک زمینه فرهنگی مناسب صورت می گیرد و این چیزی است که علوم انسانی می تواند فراهم کند.

پیشینه ما هم همین را نشان می دهد؛ دوران اوج شکوفایی تمدن اسلامی زمانی بود که تفکر کلّ نگر بر جهان اسلام حاکم بود و همین تفکر موجب توسعه می شد اما به محض این که اشاعره قدرت گرفتند و تفکر را سرکوب کردند، شکوفایی جهان اسلام هم از بین رفت.

مسئله دیگری که توجه به آن مهم است این است که جامعه ما یک جامعه اسلامی است و در تفکر اسلامی، انسان هم وظایف فردی دارد و هم وظایف اجتماعی یک بُعد وظیفه فردی فهم جایگاه انسان در جهان است و این چیزی است ورای شغل روزانه و در واقع تعیین کننده تکلیف فرد از همه جهات است.

این جهان بینی است که برای شخص اولویت ها را تعیین می کند و به انسان یک دیدگاه کلّ نگر می دهد برای کسب این جهان بینی چاره ای جز رفتن به سمت علوم انسانی و فلسفه نداریم چون همان طور که هایزنبرگ، یکی از بزرگترین فیزیکدانان قرن بیستم، می گوید: جهان را با عینک تخصصی خودتان نبینید جهان وسیع تر از آن است که تخصص شما می گوید.

امروزه با گسترش علوم و فناوری ها امکان ندارد که کسی در همه حوزه ها صاحب نظر باشد و از تخصص گرایی، گریزی نیست اما این نباید به قیمت این تمام شود که دانش آموختگان تمام امور را تنها با عینک تخصصی خودشان ببینند و از یک دیدگاه کلّ نگر غافل باشند و از نیازهای درازمدت انسان ها چشم پوشی کنند.

به نظر من وزارت علوم باید توجه خاصی به علوم انسانی داشته باشد و رسانه ها هم به صورت فعال تاثیر علوم انسانی را در سرنوشت جامعه تبیین کنند.

این چیزها اگر روشن بشود دیگر خانواده ها فرزندانشان را مجبور نمی کنند که جذب رشته های مهندسی و پزشکی و در درجه آخر علوم پایه شوند.

اگر نگاه مان به خودمان بود تحریم ها این طور روی ما اثر نداشتیک تغییر فکر اساسی لازم است فرهنگ ما خیلی از فرهنگ اسلامی دور شده است و این یک امر خطرناکی است که به هویت ملی ما لطمه زده است.

متاسفانه الان همه نگاه ها معطوف به غرب است اگر ما نگاه مان به خودمان بود و اگر بنیادهای هویت مان قوی بود تحریم ها این طور روی ما اثر نداشت.

ما به کلی با فرهنگ ملی- دینی مان بیگانه هستیم و دانشکده های علوم و مهندسی ما عملاً با علوم انسانی خصومت می ورزند.

من خودم در دانشگاه شریف خصومت دانشکده های دیگر را با فلسفه علم دیده ام.

این نگاه ها باید تغییر کند و تا نگاه ها تغییر نکند ما همواره مشکل خواهیم داشت.

پیشنهاداتی برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم پایهمن برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم پایه چند پیشنهاد دارم که اهمّ آنها این است که اولا بعضی از دروس علوم انسانی و اجتماعی، به خصوص فلسفه به صورت الزامی در برنامه دانشکده های علوم وارد شود؛ ثانیاً حوزه های بین رشته ای بین علوم انسانی از یک طرف و علوم پایه و پزشکی از طرف دیگر راه بیفتد و ثالثاً دانشکده های علوم انسانی، خصوصاً دانشکده های فلسفه از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه و پزشکی، دانشجویانی برای دوره های تحصیلات تکمیلی جذب کنند تا تعامل بیشتری بین علوم انسانی و علوم مهندسی و پزشکی و پایه صورت گیرد و فرهنگ غنی تری بر افکار عالمان حاکم بشود.

امام حسین (ع) نظام اهمّ و احبّ زندگی را تغییر می دهد / نیاز انسان مدرن با عزاداری های پرشور و شعور برطرف می شود
کلید واژه ها: فرهنگ - اسلامی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشکده - فرهنگی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - الزامی - فرهنگ اسلامی - پزشکی - فلسفه - آموزش - مهدی گلشنی - شورای عالی - تفکر - غربی - علوم - آمریکایی - شرقی - خبرنگار - نه شرقی - نه غربی - برنامه - انعکاس - انقلاب - توسعه - اصلاح - معارف - مولفه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
اعلام فراخوان شرکت در مسابقات آنلاین اطلاعات عمومی ورزشی دانشگاهیان

اعمال فاصله گذاری در کلاس های حضوری ضرورت دارد

وجود شکاف در دل منظومه شمسی اولیه

اختتامیه «جشنواره تحقیقات برتر شعب ایسپا» طرح پژوهشگر لرستانی برگزیده شد

برگزاری کارگاه مقاله نویسی و استارتاپ

حفظ صیانت و کرامت نخبگان باید به عنوان یک پروژه ملی تعریف شود

اعلام نتایج اولیه آزمون بورد تخصصی گروه دامپزشکی دانشگاه آزاد

نتایج نهایی کارشناسی ارشد چرا اعلام نمی شود؟

کارگاه آموزشی پروپوزال نویسی برگزار می شود

برگزاری کارگاه تخصصی سطح یک تدبر در قرآن کریم

نام نویسی «جشنواره قرآنی هدهد» ویژه دانشجویان علوم پزشکی شیراز تمدید شد

مشاوره هایی که در خانه نسل توحیدی ارائه می شود

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد مشخص شد

تولید علوفه دامی در گلخانه های یزد

حفظ، صیانت و کرامت نخبگان باید به عنوان یک پروژه ملی تعریف شود

انتخاب مجدد دانشگاه علوم پزشکی آبادان به عنوان حامی کنگره جهانی یوسرن

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در جمع «سخنوران سبزوار»

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با شهرداری زاهدشهر در ساخت پروژه تفریحی

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد مشخص شد

ایجاد ایستگاه های سلامت در دانشگاه آزاد اسلامی کرج

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد مشخص شد/آغاز آموزش پذیرفته شدگان از آبان

استقبال داوطلبان از ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی آباده

تجلیل از حوزه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافق

طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو اعلام وصول شد

زیست بوم خلاق، مجالی برای تجاری سازی علوم انسانی

بازدید محمدی از آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه

بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه تهران؛ می خواهند دانشجو و استاد و محتوای درسی را مطابق خواست قدرت سیاسی یکدست کنند

نتایج کنکور بورد تخصصی دامپزشکی شهریور دانشگاه آزاد

فرونشست در اصفهان دیگر یک فرضیه نیست

محمدرضا گلزار با لباسی عجیب /عکس

محمدرضا گلزار با لباسی عجیب /عکس

غزل شاکری در خواب ناز /عکس

تحول در آموزش حافظه محور با ایجاد انگیزه تغییر در دانشگاهیان

تشخیص سریع کرونا با فناوری آزمایشگاه روی تراشه

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره دانشجویی کوچک (SSS) اپسکو به فضا

مرکز رشد پارک علم و فناوری در ناحیه مرند راه اندازی می شود

کنگره شهدای دانشجوی استان زنجان با حضور وزیر علوم برگزار می شود + فیلم

نتایج اولیه آزمون بورد تخصصی دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

بیش از 100 طرح در حوزه فناوری های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت حمایت شد

استانداردسازی آزمایشگاه ها یک اصل است/ فعالیت 6 هزار عنوان آزمایشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی

ارائه کارت واکسن دیجیتال شرط اسکان در خوابگاه های دانشجویی

نتایج اولیه آزمون بورد تخصصی گروه دامپزشکی آزاد اعلام شد

824 بیمار مشکوک به کرونا در کرمانشاه بستری هستند/ حال 30 نفر وخیم است

خبرگیری خاص به روش اسرا

دستگاه تشخیص سریع کرونا تجاری سازی می شود

آغاز ثبت نام وام های دانشجویی

اعطای رتبه علمی ب به نشریه دانشگاه پیام نور

روند ترخیص بیماران کرونایی کند پیش می رود

نتایج کارنامه فرهنگی دانشگاه آزاد اعلام شد / تقدیر از برگزیدگان

نتایج اولیه آزمون بورد تخصصی دامپزشکی دانشگاه آزاد اعلام شد

راه اندازی دفتر مشاوره شهید فخری زاده در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

ساختمان دانشگاه کوثر بجنورد پس از 10 سال آماده بهره برداری شد

شناسایی پروتیینی که خاطرات بد را پاک می کند!

تجربه های یک دانشجویی ایرانی در ایتالیا؛ از تغییر روش تدریس بخاطر دانشجو تا ماجرای اشتغال

رشته های مراکز علمی کاربردی متناسب با ظرفیت های اردبیل راه اندازی می شود

دانشگاه تهران میزبان مسابقات کشوری تیراندازی دانشجویان شد

شهر هوشمند با کمک هوش مصنوعی در کشور توسعه یافت

مسابقات بین المللی برنامه نویسی دانشگاه امیرکبیر آبان ماه برگزار می شود

اعطای رتبه علمی «ب» به نشریه زبان شناسی اجتماعی دانشگاه پیام نور

گردشگری و میراث فرهنگی، در مسیر توسعه

برگزاری کارگاه تئوری و عملی طراحی پرایمر

رتبه بندی برترین دانشگاه های کانادا در 5 رشته

وبینار «آشنایی با نوروساینس» برگزار می شود

ارائه کارت واکسن دیجیتال شرط اسکان در خوابگاه های دانشجویی

نخستین جلسه وبینارهای آموزشی خوداشتغالی بین المللی برگزار شد/ آموزش 5 هزار فریلنسر در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

دوازدهـــمین نمایشگـــاه کار دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود

واکسیناسیون تکمیلی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی انجام می شود

وزیر علوم، رییس دانشگاه فردوسی مشهد را زودتر انتخاب کند

تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد

طرح «الف و ب» ترمیم کننده حقوق اساتید است/ اختصاص 20 هزار متر مربع فضا در استان تهران برای ایجاد سراهای نوآوری

شناسایی پروتیینی که خاطرات بد را پاک می کند!

تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد

برگزاری حضوری برخی کلاس های دانشگاه علمی کاربردی آذربایجان شرقی

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره دانشجویی اپسکو به فضا

دوازدهمین نمایشگاه کار دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود

رتبه واحدهای دانشگاهی آزاد بر اساس کارنامه فرهنگی اعلام شد

پذیرش مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی جهرم در ژورنال بین المللی

تقدیر از روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل کارنامه خوب فرهنگی/ انعقاد تفاهم نامه همکاری بین استان های گیلان و اصفهان

صعود تیم کوهنوردی واحد شهرکرد به بلندترین قله رشته کوه الوند

خبرگزاری آنا خبرگزاری علم و فناوری کشور است

پیشرفت علمی در سایه تعامل با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

250 امتیاز فرهنگی برای سنجش مدیران دانشگاه آزاد اسلامی در نظر گرفته شده است

دومین روز انسداد آزاد راه تهران - شمال

تزریق 83 درصدی دُز نخست واکسن کرونا در گیلان

ریشه ی ما همان فهم ما است

مرکز تحقیقات محصولات زراعی و باغی استراتژیک ایجاد می شود

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت برگزار می شود

درنگی بر پیوند تاریخی «معتزله » و «تفویض» در فصلنامه «پژوهش های فلسفی کلامی»

طرح دانشجوی واحد تنگستان در جشنواره صنایع خلّاق حائز رتبه برتر شد

دومین روز هفدهمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

ممنون تدبیر الهی در سلوک سرخ اشراقیم

تلاش محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان برای تامین قطعات آساک دوچرخ

آغاز جذب دانشجو در 7 رشته جدید دانشگاه آزاد اسلامی اهواز

اعمال فاصله گذاری در کلاس های حضوری ضرورت دارد

دانشگاه آزاد اسلامی نظرآباد | لیست رشته ها و امکانات

انتصاب استاندار لرستان به ریاست هیئت امنا مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان

جلسه «آشنایی با نانوفناوری و چالش های پیش رو» برگزار شد

وبینار «آشنایی با علم داده» برگزار می شود

پذیرش 300 دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه صنعتی کرمانشاه

نتایج تعلل در اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود