موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - طرح رتبه بندي - طرح رتبه بندي معلمان - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - قهرمانان آسيا - سهميه ايران در ليگ قهرمانان آسيا - نماينده مجلس - بسته حمايتي - منطقه محروم - مزدا3 - سيدعلي موسوي حسيني - سيد كاظم - كوفته - رحمان رضايي در ذوب آهن - ادامه دارد / - معاون اول دولت اصلاحات - قوانين پولي و بانكي - سايت فردو - دبي سنج - دادگستري كل استان كرمان - شهر اروميه - كارخانه نوآور

مطالب مرتبط:
کسب کرسی کمیته مرکزی آموزش علوم پزشکی کشور توسط دانشجوی بابلی
7 دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مصوب شد
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
کسب کرسی کمیته مرکزی شبکه دانشجویی توسعه آموزش علوم پزشکی کشور
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 مهر 1400 ساعت 15:252021-09-23دانش

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود


مهدی گلشنی معتقد است که برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی و علوم پایه، باید آموزش فلسفه به صورت الزامی در برنامه های این دانشکده ها وارد شود.

- با عینک فرهنگی به امور نگاه نمی کنیم در میهن عزیز ما همواره معارف دینی یک مولفه عمده فرهنگ بوده است که انعکاس آن را در ادبیاتمان می بینیم اما الان متاسفانه چنین نیست.

بنده در شورای عالی انقلاب فرهنگی بارها عرض کرده ام که فرهنگ حاکم بر جوامع علمی ما نه شرقی است نه غربی و نه اسلامی؛ غربی نیست برای اینکه بعضی جهات غرب که منجر به ترقی و توسعه شده را نداریم، شرقی هم نیست برای اینکه ژاپن و چین هم بالاخره خودشان را نجات دادند؛ اسلامی هم نیست چون از ذات تفکر اسلامی دور شده ایم برای همین هم هست که وقتی خبرنگار cnn به ایران آمد گفت: تهران، آمریکایی ترین شهری است که من دیده ام .

امروز ما فرهنگ اسلامی را در دانشگاه ها و مدارس به طور واضح نمی بینیم و علتش هم این است که با رشد علم دانشگاه ها صرفاً به تخصص ها پرداختند و اخلاق و حکمت و نظایر این ها فراموش شد و دانشگاهیان ما ذهنشان فقط و فقط معطوف به چیزهایی شد که به تخصصشان مربوط می شود.

دانشگاه های امروزی ما قانع به پرورش متخصص هستند و این منجر شده است به فقدان یک دیدگاه کلّ نگر در جوامع علمی ما.

این یک واقعیت است که ما با عینک فرهنگی به امور نگاه نمی کنیم این در حالی است که در اسلام همه امور مادی، وسیله است برای رسیدن به اخلاق معنوی.

غالب مشاغل حکومتی دست فارغ التحصیلان علوم مهندسی و پزشکی است متاسفانه در مراکز آموزشی ما، چه آموزش و پرورش و چه آموزش عالی، فرهنگ یک بُعد فراموش شده است و چیزی که مطرح نیست این است که ما علم را برای چه می خواهیم، فناوری را برای چه می خواهیم، می خواهیم از این رهگذر جامعه ما به چه مقام و وضعیتی برسد؟ دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی ما باید رابطه ای جدید بین علوم طبیعی و علوم انسانی و بین رشته های مختلف دانش و حیات انسانی و نیازهای اجتماعی برقرار کنند.

دانشجو باید علاوه بر رشته تخصصی خودش چیزهایی را فرا بگیرد که او را در تعامل با جامعه انسانی کمک کند.

این ها واقعاً نکاتی است که باید درباره شان اندیشید.

ریشه فرهنگ در علوم انسانی است اما در محیط ما علوم انسانی حقیقتا نشانی ندارد.

با وجودی که بیش از نیمی از دانشجویان ما در حوزه علوم انسانی فعال اند، تعداد هیئت علمی و فارغ التحصیل مان در علوم انسانی هم بیشتر از علوم مهندسی و علوم پایه است ولی علوم انسانی شأنی ندارد برای ما و غالب مشاغل حکومتی و مراکز تصمیم گیری هم دست فارغ التحصیلان علوم مهندسی و پزشکی است؛ به همین دلیل هم هست که دانش آموختگان رشته های علوم انسانی آینده شغلی برای خودشان نمی بینند.

البته این مسأله ریشه های تاریخی دارد و سابقه آن به شکست ایران در جنگ با روس ها برمی گردد که چون عباس میرزا در آن جنگ از روس ها شکست خورد فکر کرد دلیلش عقب ماندگی در کمبود فناوری و ابزارهای جنگی بوده و برای حل این معضل دانشجویانی را به خارج اعزام کرد.

آن ها رفتند علوم فنی رااز غربی ها فراگرفتند و در بازگشت به کشور، علم را به صورت سکولار در جامعه وارد کردند.

البته در آن روزگار علوم انسانی در خود غرب هم شأن چندانی نداشت اما امروزه غربی ها به اهمیت علوم انسانی پی برده اند و جایگاه والایی برای آن قائل هستند.

یک چهارم کل مقالات آمریکا و انگلیس در حوزه علوم انسانی استدر دهه 1960 میلادی که بنده در آمریکا بودم، علوم انسانی شأنی نداشت در آن سال ها در کلاس های فیزیک اصلاً نمی شد از فلسفه صحبت کرد.

اما الان وضعیت در غرب خیلی تغییر کرده است، مشکلی که در کشور ما وجود دارد، این است که برخی جریانات که در غرب اتفاق افتاده اند، مطلقاً یا به کشور ما منتقل نشده اند و یا ناقص منتقل شده اند.

یک کیهان شناس درجه اول مثل جورج الیس می گوید، کیهان شناسان نمی دانند که دارند مفروضات متافیزیکی را در نظریاتشان وارد می کنند.

مثلاً این که فلان قانون که اکنون برقرار است 1013 میلیون سال پیش هم همین طور بوده است، قابل اثبات تجربی نیست.

ثابت کنید چرا این قانون برای گذشته و حال برقرار است.

چرا روند نمی توانسته در گذشته متفاوت بوده باشد! الان این چیزها را فهمیده اند.

بنابراین، حالا بعضی دانشگاه ها مثل آکسفورد در رشته "فیزیک و فلسفه" لیسانس دارند که نصف درس های این رشته فیزیکی و نصف دیگر فلسفی اند.

یعنی در غرب به کلی قضایا فرق کرده است.

شما دانشگاه های آکسفورد و کمبریج را نگاه کنید.

همین چند سال پیش یک گروه ائتلافی بین کمبریج و آکسفورد در کیهان شناسی و ذرات بنیادی، متشکل از فیزیک دان، ریاضی دان، فیلسوفان و دانشمندان علوم شناختی، تشکیل دادند.

الان در آمریکا و انگلیس یک چهارم کل مقالات در حوزه علوم انسانی است و در خبرنامه دانشگاه ام.

آی.

تی که بزرگ ترین دانشگاه مهندسی آمریکاست صریحاً آمده که: ما به یک توافق گسترده رسیده ایم که ایجاد یک زمینه محکم در زمینه علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی نه تنها یک مولفه ضروری حیات رضایت بخش است بلکه پیش نیازی برای شغل تخصصی موفق است.

انیشتن درست بعد از جنگ جهانی دوم تلگرامی به چند صد عالم برجسته فرستاد و گفت جهان با بحرانی روبروست که به وسیله آن هایی که قدرت دارند تصمیمات مهمی برای خیر و شر بگیرند، درک نشده است.

قدرت آزاد شده ی اتم همه چیز، جز نحوه تفکر ما را تغییر داده است و ما به سوی فاجعه ی بی نظیری داریم می رویم.

بنابراین غربی ها بعد از جنگ جهانی دوم کم کم فهمیدند که علوم اجتماعی و انسانی واقعاً مطرح هستند.

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارندراسل هم هشدار داده بود که اگر علوم به این صورت پیش برود تمدنی برای انسان باقی نمی ماند این بود که اساتید مهندسی و فناوری غرب راه شان را تغییر دادند و در نوع نگاه خودشان به علوم انسانی تجدیدنظر کردند و فهمیدند که فناوری ها عملاً تبعات ارزشی و فرهنگی دارند و نباید فناوری را صرفاً یک ماشین دید بلکه باید ابعاد کاربرد اجتماعی آن را هم در نظر گرفت.

تبعات منفی فناوری هم صرفاً محدود به آسیب های زیست محیطی و آلودگی نمی شود بلکه دارد تار و پود جوامع را تغییر می دهد.

به قول یکی از علمای بزرگ غرب "تکنیک در خدمت انسان" به "تکنیک خدای انسان" تبدیل شده و مردم دارند دنبال این می روند که تفکر خودشان را آن طور که تکنیک ایجاب می کند، تغییر دهند.

سال 1976 آلمانی ها یک انجمن تخصصی به نام انجمن فلسفه و فناوری راه انداختند که گفت وگو بین علوم فناوری و فلسفه شکل بگیرد مجله "ساینس" در سال 2011 در یک مقاله مهم 10 دلیل ذکر کرد که چرا باید دانشجویان مهندسی دروس علوم انسانی را هم فرابگیرند دلایلی مثل اینکه: علوم انسانی شما را آماده می کند که وظیفه شهروندی تان را درک کنید، علوم انسانی به شما اجازه می دهد که با ایده های خلّاق خارج از حیطه تخصص خودتان آشنا شوید، به شما مهارت انتقاد از خود را می دهد، به شما توانایی ارتباط با دیگران را می دهد، به شما تأثیر علم و فناوری را در جامعه نشان می دهد و.

.

اما برای روشن شدن ضرورت افزودن علوم انسانی به برنامه علوم تجربی خوب است که بخش هایی از نامه ای را که انیشتن در 1952 در روزنامه نیویورک تایمز چاپ کرد را برایتان بخوانم که نامه بسیار زیبایی است.

انیشتین می گوید: کافی نیست که به یک انسان تخصص آموزش داده شود زیرا اگر چه او ممکن است ماشینی مفید باشد اما شخصیتی انسانی با رشدی موزون نخواهد داشت.

لازم است که دانشجو احساس زنده ای از زیبایی ها و اموری که از لحاظ ارزشی خوب هستند داشته باشد والّا وی با این دانش تخصصی بیشتر به یک سگ تربیت شده شباهت دارد تا انسانی که به طور موزون رشد یافته است.

او باید بیاموزد که اهداف انسان ها و رنج های آن ها را بفهمد.

این چیزی است که من در نظر دارم وقتی که توصیه می کنم علوم انسانی مهم است.

تأکید بیش از حد روی سیستم رقابتی و تخصص ناقص به خاطر مفید واقع شدن فوری آن روحیه ای را که همه حیات فرهنگی از جمله دانش تخصصی به آن وابسته است از بین می برد.

علم جدید خودش را به حوزه های مادّی محدود کرده استعلوم انسانی نقش اساسی در حل معضلات جامعه دارد ولی این در جامعه ما درک نشده.

علوم انسانی، کاربرد علوم دیگر در جوامع انسانی را آسان تر می کند.

علم جدید خودش را به حوزه های مادی محدود کرده و واقعیت را فقط به چیزهایی نسبت می دهد که داده های حسّی دارند؛ تاییدِ تجربی داورِ نهایی قضایا شده است اما این درست نیست و منجر به نادیده گرفتن خدا و بعد معنوی انسان می شود و آن ها را به حوزه های مادی مقیّد می کند.

علوم انسانی هویت سازند زیرا فرهنگ را می سازند و هویت هر جامعه نتیجه فرهنگ آن است.

علوم انسانی میراث فرهنگی ما را در بر دارد و ما را به گذشته خودمان پیوند می دهد.

این احساس حقارتی که در بخشی از جوانانمان می بینیم به خاطر این ضعف فرهنگی است که نتیجه بیگانگی فارغ التحصیلان ما با میراث گذشته مان است و همین چیزهاست که به مهاجرت ها و عدم بازگشت ها منجر می شود.

باید به واسطه احیای علوم انسانی در مراکز آموزشی مان پیوندهای تضعیف شده خودمان را تقویت کنیم.

شکی نیست که علم و فناوری در زمان حاضر نقش مهمی در توسعه کشورها دارد اما فناوری در خلاء انسانی مطرح نیست بلکه برای انسان ها مطرح است و حل مسائل انسان ها و دغدغه های آن باید هدف ما باشد.

برآوردن این نیازهای انسانی مستلزم آشنایی عالمان با علوم انسانی است تا یک بینش کل نگر پیدا کنند.

به تعبیر یکی از دانشمندان، عالمان امروز به کسی می مانند که هزاران درخت دیده اما جنگلی را مشاهده نکرده است.

ما باید به این چیزها فکر کنیم و تفکرات قالبی و ناکارآمد را کنار بزنیم.

اضافه کردن دروس اخلاق مهندسی و پزشکی کافی نیست؛ باید بینش مان عوض شودعلوم انسانی به افراد هویت می بخشد و آن ها را در خدمت به کشور و فرهنگشان متعهد می کند.

به نظر بنده یک دلیل ضعف هویت در بعضی از جوانان ما ناشی از کم اطلاعی آن ها از فرهنگ بومی است.

جدا از این فراموش نکنیم که شکوفایی علوم پایه و پزشکی و مهندسی هم در یک زمینه فرهنگی مناسب صورت می گیرد و این چیزی است که علوم انسانی می تواند فراهم کند.

پیشینه ما هم همین را نشان می دهد؛ دوران اوج شکوفایی تمدن اسلامی زمانی بود که تفکر کلّ نگر بر جهان اسلام حاکم بود و همین تفکر موجب توسعه می شد اما به محض این که اشاعره قدرت گرفتند و تفکر را سرکوب کردند، شکوفایی جهان اسلام هم از بین رفت.

مسئله دیگری که توجه به آن مهم است این است که جامعه ما یک جامعه اسلامی است و در تفکر اسلامی، انسان هم وظایف فردی دارد و هم وظایف اجتماعی یک بُعد وظیفه فردی فهم جایگاه انسان در جهان است و این چیزی است ورای شغل روزانه و در واقع تعیین کننده تکلیف فرد از همه جهات است.

این جهان بینی است که برای شخص اولویت ها را تعیین می کند و به انسان یک دیدگاه کلّ نگر می دهد برای کسب این جهان بینی چاره ای جز رفتن به سمت علوم انسانی و فلسفه نداریم چون همان طور که هایزنبرگ، یکی از بزرگترین فیزیکدانان قرن بیستم، می گوید: جهان را با عینک تخصصی خودتان نبینید جهان وسیع تر از آن است که تخصص شما می گوید.

امروزه با گسترش علوم و فناوری ها امکان ندارد که کسی در همه حوزه ها صاحب نظر باشد و از تخصص گرایی، گریزی نیست اما این نباید به قیمت این تمام شود که دانش آموختگان تمام امور را تنها با عینک تخصصی خودشان ببینند و از یک دیدگاه کلّ نگر غافل باشند و از نیازهای درازمدت انسان ها چشم پوشی کنند.

به نظر من وزارت علوم باید توجه خاصی به علوم انسانی داشته باشد و رسانه ها هم به صورت فعال تاثیر علوم انسانی را در سرنوشت جامعه تبیین کنند.

این چیزها اگر روشن بشود دیگر خانواده ها فرزندانشان را مجبور نمی کنند که جذب رشته های مهندسی و پزشکی و در درجه آخر علوم پایه شوند.

اگر نگاه مان به خودمان بود تحریم ها این طور روی ما اثر نداشتیک تغییر فکر اساسی لازم است فرهنگ ما خیلی از فرهنگ اسلامی دور شده است و این یک امر خطرناکی است که به هویت ملی ما لطمه زده است.

متاسفانه الان همه نگاه ها معطوف به غرب است اگر ما نگاه مان به خودمان بود و اگر بنیادهای هویت مان قوی بود تحریم ها این طور روی ما اثر نداشت.

ما به کلی با فرهنگ ملی- دینی مان بیگانه هستیم و دانشکده های علوم و مهندسی ما عملاً با علوم انسانی خصومت می ورزند.

من خودم در دانشگاه شریف خصومت دانشکده های دیگر را با فلسفه علم دیده ام.

این نگاه ها باید تغییر کند و تا نگاه ها تغییر نکند ما همواره مشکل خواهیم داشت.

پیشنهاداتی برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم پایهمن برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم پایه چند پیشنهاد دارم که اهمّ آنها این است که اولا بعضی از دروس علوم انسانی و اجتماعی، به خصوص فلسفه به صورت الزامی در برنامه دانشکده های علوم وارد شود؛ ثانیاً حوزه های بین رشته ای بین علوم انسانی از یک طرف و علوم پایه و پزشکی از طرف دیگر راه بیفتد و ثالثاً دانشکده های علوم انسانی، خصوصاً دانشکده های فلسفه از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه و پزشکی، دانشجویانی برای دوره های تحصیلات تکمیلی جذب کنند تا تعامل بیشتری بین علوم انسانی و علوم مهندسی و پزشکی و پایه صورت گیرد و فرهنگ غنی تری بر افکار عالمان حاکم بشود.

امام حسین (ع) نظام اهمّ و احبّ زندگی را تغییر می دهد / نیاز انسان مدرن با عزاداری های پرشور و شعور برطرف می شود
کلید واژه ها: فرهنگ - اسلامی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشکده - فرهنگی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - الزامی - فرهنگ اسلامی - پزشکی - فلسفه - آموزش - مهدی گلشنی - شورای عالی - تفکر - غربی - علوم - آمریکایی - شرقی - خبرنگار - نه شرقی - نه غربی - برنامه - انعکاس - انقلاب - توسعه - اصلاح - معارف - مولفه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
مرد خردمند باید هنرپیشه باشد

فیلم | ابراز علاقه شیخ غازی یوسف حنینه ، رییس شافعی مذهب هیئت امنای جمعیت علمای مسلمان لبنان به امام رضا (ع)

تجلیل از مدیران مسئول و سردبیران فعال نشریات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت

مهاجرت معکوس بیش از 2500 دانشجو به کشور

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد پیام نور از هفته آینده

کلید آزمون دستیاری دندان پزشکی سوم آبان منتشر می شود

تاکید وزیر علوم بر اهتمام دانشجویان برای رسیدن به تراز جمهوری اسلامی ایران

زمان ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه پیام نور اعلام شد

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی لنجان منصوب شد

دانشجویان علم و صنعت با ارائه کارت واکسن می توانند به خوابگاه مراجعه کنند

دانشجویان علوم پزشکی تا پایان امروز می توانند برای وام دانشجویی ثبت نام کنند

سرپرست دانشکده داروسازی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان معرفی شد

مهاجرت معکوس بیش از 2500 دانشجو

سیره نبوی منبع سرشار و غنی و کارگاه بزرگ انسان سازی است

خدایی که هست / شماره هشتم نشریه علمی تخصصی اجتماعی «انجیر» انجمن علمی ریاضی پردیس شهیده بنت الهدی صدر رشت منتشر شد

مهاجرت معکوس بیش از 2500 دانشجو/ در شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها فعالیت خواهند کرد

سامانه هشدار سریع مخاطرات هوا- دریا راه اندازی می شود

نقشه و جزییات منطقه آزاد تجاری اردبیل تصویب می شود

شبکه سازی هدفمند از روش های دسترسی و نیل به اهداف مراکز تحقیقاتی است

همایش ملی پلیمر ایران در دانشگاه سهند برگزار می شود

همایش ملی پلیمر ایران به میزبانی دانشگاه صنعتی سهند برگزار می شود

نقشه و جزییات منطقه آزاد تجاری استان اردبیل تصویب می شود

تصویب راه اندازی مدرسه عالی مهارتی معدن و صنعت فولاد

توزیع بسته حمایتی شیر خشک در منطقه محروم جازموریان

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه یاسوج اعلام شد

دانشجویان علوم پزشکی تا پایان امروز می توانند برای وام دانشجویی ثبت نام کنند

استفاده ازتجربه آموزشی دانشگاه علوم اسلامی رضوی در عراق

تجربه آموزشی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی قابل استفاده در آموزش عالی عراق

وزیرعلوم شرایط حضوری شدن دانشگاه ها را اعلام کرد / ماجرای ادامه دار تحقیق و تفحص از سازمان سنجش

همایش پیاده روی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی داراب برگزار شد

به ثمر نشستن گیاه لوفا در مزرعه تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی اوز

آغاز مراسم نمازجمعه تهران بعد از 20 ماه وقفه

صوت | امتحان گیرنده ای مهربان و بردبار

دانشگاه هاروارد برترین دانشگاه دنیا+ تاریخچه و شرایط پذیرش

مهلت ثبت نام در آزمون زبان دانشگاه خوارزمی تمدید شد

تصویری خارق العاده از یک کهکشان ستاره فشان!

دانشجویان علم وصنعت با ارائه کارت واکسن می توانند به خوابگاه مراجعه کنند

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

ضرورت تحلیل وضعیت موجود برای تحول در دانشگاه های کشور

رییس دانشگاه آزاد یزد با خانواده شهید مهرابی دیدار کرد

مهاجرت معکوس بیش از 2 هزارو 500 دانشجو و فعالیت در دانشگاه های کشور

از آغاز تدریجی کلاس های حضوری دانشجویان تا انتظارات مردم از سفر های رییس جمهور

وزیرعلوم شرایط حضوری شدن دانشگاه ها را اعلام شد / ماجرای ادامه دار تحقیق و تفحص از سازمان سنجش

فعالیت 12 سرای نوآوری در استان تهران

گوش دادن به صدای مریخ!

کشف یک مکانیسم مهم که در ترمیم سریع عضلات نقش دارد

استخدام منشی با بیمه در موسسه گسترش دانش کسری در محدوده الهیه

چهارمین دوره اعطای جایزه علمی و فناوری مصطفی(ص)

کاهش آسیب ها و تهدیدهای عصر تکنولوژی با گسترش سواد رسانه ای

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

بازگشت 2600 نخبه ایرانی به کشور طی 5 سال

تقویت ایمان و باورهای دینی بهترین راهکار ایجاد وحدت است

افتتاح آزمایشگاه زیست فناوری دانشگاه پیام نور قشم

فرهنگ ایثار و شهادت باید به نسل های بعدی منتقل شود/ در فرهنگ دانشگاهی شهدا جایگاه ویژه ای دارند

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

نحوه تعیین بدهی و چگونگی بازپرداخت وام های دانشجویی اعلام شد

دانشمندان وارثان انبیا هستند

سفر پرتلاطم کاشف شبه ذره ای بی جرم تا رسیدن به الکترونیک سبز

احتمال برگزاری کلاس های حضوری در مقطع ارشد و دکترا

ستاری: دانشمندان بزرگ جهان اسلام بعنوان پرچمدار ابتکارات مشترک فرهنگی عمل کنند

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای ابلاغ شد

مصوبه سیاست های راهبردی رسانه ای توسط رییس جمهوری ابلاغ شد

ظهور: چهارمین دوره جایزه مصطفی مورد استقبال 3300 دانشمند و 850 مرکز علمی قرار گرفته است

صفاری نیا: برگزاری جایزه مصطفی با حضور بیش از 50 شخصیت علمی و فناوری از 15 کشور

طنین همدلی در دانشگاه آزاد گنبدکاووس

رتبه و جایگاه دانشگاه شیراز در رتبه بندی موضوعی تایمز 2022

شهدا متعلق به همه هستند

اولین جلسه «هیئت امنای بنیاد مردم سالاری اقتصاد دینی» برگزار شد

مراسم چهارمین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) از هم اکنون آغاز شد

برنامه ها و اقدامات خود را برای جلوگیری از قطعی انرژی اعلام نمایید

جشن حافظان قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس سما دانشگاه آزاد برگزار شد

کامران وفا، فیزیکدان برجسته دنیا و برگزیده جایزه مصطفی را بیشتر بشناسیم

نخستین نشست خبری دهقانی ریاست جدید دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد‎‎

جشن بزرگ حافظان قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی کشور برگزار شد

مراکز علمی کاربردی از بهمن ماه دانشجو می گیرند

درک ساختار کوانتومی جهان با استفاده از نظریه ریسمان

وجود بیش از 250طرح عمرانی فنی و حرفه ای نیمه تمام در کشور

روایت فتوح / شماره هشتاد و ششم دو هفته نامه «میدان انقلاب» بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

همایش پیاده روی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی یزد

تقریب مذاهب مسٔله استراتژیک جهان اسلام است

وجود بیش از 250 طرح عمرانی فنی و حرفه ای نیمه تمام در کشور

موافقت با پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی برای بهمن ماه

همکاری دانشگاه و صنعت برای تربیت دانشجویان مهارتی ضروری است

تحصیل 15 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه ادیان و مذاهب قم

زاهد حسن، برگزیده جایزه مصطفی را بیشتر بشناسیم

همکاری نیروی انتظامی و دانشگاه در زمینه های مختلف آموزشی و پژوهشی

سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی کارکردگرا و عملیاتی است

ضوابط اجرایی ترویج فرهنگ حضور و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان ازطریق ورزش اعلام شد

درخشش دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کاشان در جشنواره مد لباس«فردخت»

سرنخ هایی در مورد نحوه شکل گیری نخستین کهکشان های جهان

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

کلینیک کشاورزی و دامپروری در تبریز راه اندازی شود

ماده واحده ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی ابلاغ شد

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد در دانشگاه تهران از 3 آبان ماه

درباره محمداقبال چودری، برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی بیشتر بدانیم

ابلاغ مصوبه «سیاست های ترویج فرهنگ حضور و افتخارآفرینی جانبازان و معلولان از طریق ورزش»

ابلاغ ماده واحده «ساماندهی برگزاری آزمون های بین المللی»

درک ساختار کوانتومی جهان با استفاده از نظریه ریسمان

ابلاغ تسری امتیازات به دارندگان گواهی نامه های تخصصی حفظ و قرائت قرآن کریم

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود