مطالب مرتبط:
نخستین دیدار چهره به چهره قاضی زاده با خانواده شهدا و ایثارگران تهران
طراحی زیبا از چهره لیونل مسی با لباس PSG + ویدیو
ستاره سابق رئال و بایرن هم تیمی خلیل زاده شد+عکس
زخم طمع بر چهره تنگ سرخ
شوک عجیب به «خانم بازیگر» با چهره جدیدش/ عکس
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 مهر 1400 ساعت 02:302021-09-22سياسي

چهره دوقطبی قطب زاده


قصه امروز ما، قصه صادقی است که با خود صادق نبود.

- قصه امروز ما، قصه صادقی است که با خود صادق نبود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه شرق در ادامه نوشت: اگر 39 سال به عقب برگردیم به روزی می رسیم که صادق قطب زاده اعدام شد.

اینکه قطب زاده چه سرنوشتی را پیمود به صورت شناسنامه ای و وقایع نگاری حدودا مشخص است.

یک اصفهانی با خانواده ای ثروتمند که به همین واسطه توانست تحصیل کند و در نوجوانی اش شاهد اتفاقی مهم بود که او را به صحنه خاکستری سیاست کشاند.

قطب زاده با تجربه فضای کودتای 28مرداد و پس از آن تصمیم گرفت یک مخالف شاه باشد و در این حین دیگر وقت رفتن به دانشگاه بود و برای تحصیل در سال 1337 با توصیه پدرش به آمریکا رفت.

قطب زاده از آغاز خود را یک دانشجوی معترض نشان می دهد و در یکی از میهمانی های سفارت ایران در آمریکا بعد از یکی سخنرانی تند، کافه را به هم می ریزد.

او تصمیم می گرفت و دانشجوها اجرا می کردند.

قطب زاده در میان هیجان هایش به روایتی یک بار به گوش اردشیر زاهدی می زند، اردشیر زاهدی که داماد شاه است و سفیر ایران در آمریکا و فرزند فضل الله زاهدی، ناجی شاه! سیلی به صورت زاهدی برای قطب زاده گران تمام شد و ناچار شد از آمریکا به کانادا برود.

صادق در این دوره از زندگی اش با خانواده کندی نیز ارتباط می گیرد.

تا اینجا همه چیز نسبتا با منطق همخوانی دارد اما سؤالی که در این قسمت از زندگی قطب زاده پیش می آید اینجاست که میان او و خانواده کندی و دیگر سیاسیون آمریکا چه گذشته است.

از سویی برخی معتقدند دیدگاه های شرق نیز در صحبت های او دیده می شد و نظرات شوروی در میانه دیدگاه های قطب زاده ابهامی دیگر را پیرامون او دامن می زد که آن هم ارتباط با کا.

گ.

ب است.

اما نقش حزب توده در پرونده قطب زاده این احتمال را زیر سؤال می برد.

کوزیچکین در کتاب خاطراتش گاه به تفصیل از برنامه ها و عملیات شوروی در ایران صحبت کرده و بارها از صادق قطب زاده نام می برد و در معرفی قطب زاده می نویسد دنیا او را به عنوان یکی از نزدیکان امام در پاریس شناخت، اما سازمان اطلاعات نظامی شوروی (جی آریو) او را از زمان دانشجویی در آمریکا می شناخت.

کوزیچکین می گوید قطب زاده هم مثل بسیاری از دانشجویان ایرانی خارج از کشور جذب اندیشه های چپ گرایانه شده بود و طعمه خوبی برای دستگاه اطلاعاتی شوروی بود.

کوزیچکین می نویسد: جذب قطب زاده کار آسانی بود.

او حاضر بود به اتحاد جماهیر شوروی، پایگاه کمونیسم جهانی، کمک کند.

هرچند برخی معتقدند گزارش های ساواک مبنی بر کمونیست بودن قطب زاده، سندسازی علیه او برای قانع کردن آمریکایی ها به اخراج او از آمریکا بود.

در کوران انقلاب قطب زاده پس از گذار از دوران دانشجویی به دنبال انقلاب کشورهای زیادی را می گردد و در سال های 42 و 43 در نجف به دیدار امام می رود.

پس از آن با توجه به آشنایی قبلی با برخی سران نهضت آزادی ارتباطی میان او، مصطفی چمران و ابراهیم یزدی شکل می گیرد که باعث می شود سفرهای او به دنبال انقلاب هدفمندتر و با آگاهی بیشتری صورت گیرد.

قطب زاده در مصر و لبنان آشناست؛ با موسی صدر ارتباط دارد و در تشکیل جنبش امل همکاری می کند.

از سوی دیگر ارتباط او با بیت امام نیز حفظ می شود، هرچند فرزند ارشد امام به قطب زاده عمیقا بدبین است.

قطب زاده در اروپا نیز اعتباری برای خود به هم می زند و مدعی است ساواک خواهان ترور او بوده و در میانه دهه 50 نیز توسط ساواک ربوده شده است.

ریچارد کاتم دراین باره می گوید: قطب زاده یکی از مهم ترین کسانی بود که سیستم شاه قصد ترور او را داشت.

علی جنتی، از فعالان سیاسی دوران پیش از انقلاب، درباره شخصیت قطب زاده می گوید: صادق قطب زاده شخصیتی مشابه بنی صدر داشت، او مجرد بود و تا زمانی هم که به ایران آمد مجرد باقی ماند.

به هرحال خیلی روحیات دینی نداشت.

در هر صورت او یک عنصر دینی شناخته نمی شد.

اما قطب زاده دست از کار نمی کشد و با سازمان های حقوق بشری و رسانه ها ارتباط خود را عمیق تر می کند و حتی در دوره ای کوتاه به روزنامه نگاری در سوریه روی می آورد.

قطب زاده در خارج از کشور هرچه زمان می گذرد به چهره ای معروف و مغرورتر تبدیل می شد.

قطب زاده از اوایل سال 56 نیز تلاش خود را بیشتر بر حضور در بیت امام متمرکز کرد و در انتقال ایشان به نوفل لوشاتو نیز مؤثر بود و همه از حضور پررنگ او در نوفل لوشاتو در کنار ابراهیم یزدی صحبت می کنند.

تمام اینهایی که تو دنیا به جایی رسیدن از همین طریق و از همین دکان بازی هاست دیگه، این غربی ها استاد این دکان بازی هان؛ یک عمله و اکره ای که بلند می کنند میره به آسمون اینا چیه؟ همین حرفاست .

این جملات بخشی از مکالمه میان قطب زاده، سید محمود دعایی و سیدمحمد خاتمی در نوفل لوشاتو است که قطب زاده سعی دارد به آنها اهمیت رسانه را بقبولاند.

قطب زاده و یزدی در این دوره مصاحبه های امام را هماهنگ می کنند و ارتباطات تلفنی و مطبوعاتی را که بخش مهمی از اتفاقات آن روزها بود، بر عهده می گیرند.

بخش دیگر حضور قطب زاده در نوفل لوشاتو مربوط به بازگشت امام به ایران است که او نیز در میان خبرنگاران به اظهارنظر دراین باره می پردازد اما چندان مطمئن نبود که سالم به ایران بازمی گردد که در صحبت با دوستانش به این موضوع اشاره می کند.

قطب زاده هم در کنار دیگر مسافران پرواز انقلاب وارد هواپیما می شود هواپیمایی که خطراتی آن را تهدید می کرد و امام به این خاطر دستور داد که عده کمتری با رضایت قلبی سوار آن شوند.

صادق در پرواز مانند گذشته نقش مترجم را نیز کنار امام ایفا می کرد.

پله آخر قطب زاده پس از بازگشت به ایران مانند دیگر نیروهای درگیر انقلاب به مدرسه رفاه می رود و به نوعی رسانه ها را هدایت می کند و در کنار این سمت غیررسمی از مواضع و برخی کارهای انقلابی از جمله اعدام سران رژیم سابق دفاع می کند اما اولین سمتی که قطب زاده به آن منصوب شد، سرپرستی رادیو تلویزیون بود که چندان مطلوب دولت موقت قرار نگرفت و زاویه هایی در این زمینه بین او و تیم بازرگان به وجود آمد.

هرچند قطب زاده نیز به این سهم قانع نبود و به آینده بزرگ تری برای شخص خودش می اندیشید؛ تضاد در اینجا آغاز شد.

قطب زاده که تا دیروز برای آینده بزرگ انقلاب تلاش می کرد حالا به روزهایی فکر می کرد که فریدت و نظرات صادق در آن حاکم باشد به همین خاطر ارتباط او با کارکنان رادیو تلویزیون نیز چندان مساعد پیش نرفت و همراهی و ارتباط احتمالی زهرا خانم با قطب زاده شاید اولین عامل انتقاد رسانه ای به قطب زاده می شود مخصوصا شکایت زهرا خانم از تهران مصور که نام قطب زاده را در ارتباط با زهرا خانم بیشتر مطرح می کند؛ هرچند سخنان ضد و نقیضی دراین باره مطرح می شود.

اردشیر هوشی از دوستان قطب زاده دراین باره گفته است: در سالگرد شهدای سی تیر به ابن بابویه رفته بودیم، یک دفعه دیدیم پیرزنی به سمت قطب زاده خیز برداشت که او را ببوسد.

قطب زاده اجازه نداد.

آن زن شروع کرد به تعریف از قطب زاده که تو جوان رشید اسلامی و.

ما حتی اسمش را هم نمی دانستیم.

چه می دانستیم کیست.

بعد دیدیم عکسش را در جلد تهران مصور منتشر کردند با این توضیح که زهرا خانم از قطب زاده دستور می گیرد.

قطب زاده به من گفت: زهرا خانم کیست؟ من را فرستاد بروم ته و توی ماجرا را دربیاورم.

من هم پرسان پرسان به سراغ زهرا خانم رفتم.

گفتند صبح ها می آید جلوی دانشگاه.

وقتی رفتم جلوی دانشگاه تازه متوجه شدم که زهرا خانم به اندازه رییس جمهور آمریکا در آنجا معروف است.

همه می شناختندش الا ما.

دیدم زنی حدود 60،50 ساله چادرش را دور گردنش پیچیده و چوبی هم دستش بود.

از پشت موتور پیاده شد و هجوم برد به سمت دختران دانشجو و.

پرسیدم این کیست؟ گفتند: جزء گروه هادی غفاری است.

در این دوره او بازرگان و دولت موقت را عامل ازبین رفتن انقلاب و آزادی انسان ساز می داند اما حرف از انقلابی بودن در قامت و حتی ظاهر قطب زاده نبود و کسی حرف های او در این زمینه را باور نمی کرد و با روحانیون نیز اختلاف نظر جدی داشت.

در نوزدهم شهریور 1358، آیت الله سیدمحمود طالقانی فوت کرد.

قطب زاده دراین باره جمله ای گفت که نشان از برهم خوردن تحلیل های او داشت: طالقانی مرد، ما باختیم .

همین طور که قطب زاده سعی در جاانداختن خود میان انقلابیون دارد و خود را انقلابی تر از دیگران می داند، وقایع سیاسی نیز مسیر خود را طی می کند و سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام اشغال می شود.

سقوط دولت موقت چندان برای قطب زاده ناراحت کننده نبود زیرا احساس می کرد یکی از رقبای خود را از صحنه بیرون کرده است با وجود این گویا با ادامه دارشدن این روند موافق نبوده است.

قطب زاده این مسیر را طی کرد تا به انتخابات ریاست جمهوری برسد و برای رؤیای بزرگی که با واقعیت همسان نبود تلاش کرد.

او خواست رییس جمهور شود و کاندیدای انتخابات شد اما تنها سه درصد آرای مردم را کسب کرد.

پس از شکست در انتخابات قطب زاده به حاشیه نمی رود و در قامت وزیر امور خارجه تلاش خود را طبق سنت گذشته بر ارتباط با خارجی ها می گذارد و سعی در مذاکره پیرامون گروگان ها داشت که این مسئله و استرداد شاه به نتیجه نرسید اما جهان بزرگ تر از آمریکا و شاه بود و قطب زاده نیز مقاصد دیگری را انتخاب کرد و علنا در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: مصمم هستیم حکومت عراق را برداریم؛ صدام و دارودسته اش باید بروند! یکی دیگر از مأموریت های جالب او نیز در دوران وزارت خارجه، شرکت در مراسم ختم تیتو بود! قطب زاده در این دوره فکر کرده بود علی آباد هم شهر است و توهم قدرت او را برداشت و در اقدامی غیرمنتظره نامه ای شدیداللحن به وزیر امور خارجه شوروی نوشت که موجب انتقاد حتی دوستان خودش قرار گرفت.

سرعت رعب انگیز حوادث و وقایع قطب زاده را نیز با خود برد و با نخست وزیری محمدعلی رجایی، قطب زاده از سمت خود کنار گذاشته می شود و پس از آن مدت کوتاهی نیز به حزب جمهوری اسلامی می پیوندد اما میان روحانیون دوام نمی آورد و تضادهایش با جمهوری اسلامی عمیق تر می شود.

با پخش مصاحبه ای از او نیز دادستانی وی را به مدت کوتاهی دستگیر می کند که چندان طول نمی کشد.

پس از گذار از وقایع فوق و شدت گیری تنش ها در داخل کشور به خصوص پس از 30 خرداد قطب زاده که خود را کارآمد و با پتانسیل انقلاب می بیند، یک شب یا روز فکر خطرناکی را با خود مرور می کند که منجر به اعدام وی می شود.

قطب زاده به کودتا فکر کرد! فصل آخر او که فکر می کرد سهم خود را از قدرت نگرفته سعی در ایجاد ارتباط میان قدرت های مخالف جمهوری اسلامی از جمله آمریکا، مصر و عربستان و برخی از نزدیکان آیت الله شریعتمداری کرد اما ایجاد چنین ارتباطی مسلما خلأ های امنیتی خاص خود را دارد.

در میان این ارتباطات قطب زاده به ارتش نیز نیم نگاهی داشت و در ارتباط با شخصی قرار گرفت که نمی دانست او و دوستانش در ارتباط با حزب توده هستند و طبق گفته مهدی پرتوی اطلاعات خود را در اختیار دادستانی ارتش قرار می دهند هرچند برخی از تاریخ نگاران معتقدند سرهنگ کبیری و عطاریان که از سوی حزب توده مأمور این کار شده بودند قطب زاده را بیشتر به سوی کودتا تحریک کردند زیرا کبیری به قطب زاده گفته بود ما سازمان گسترده ای در ارتش داریم که می توانیم با کمک شما کودتا کنیم که در شرح کودتا با قطب زاده به تفاهم می رسند که بیت امام را با خمپاره مورد حمله قرار دهند و قطب زاده شرح تمام نظرات و برنامه خود برای کودتا را برای افسران حزب توده تعریف می کند که صدای او ضبط و به دادستانی ارسال می شود.

قطب زاده درباره نحوه طراحی کودتا در بازجویی هایش می گوید: حدود سه ماه قبل از یک سازمان افسری با من تماس گرفتند و بحث و گفت وگویی پیرامون تحلیل ما از مسائلی که فعلا در کشور می گذرد شد.

در این تحلیل من نقطه نظرهایی داشتم و آنها هم همچنین؛ بحث و گفت وگو راجع به قصد براندازی حکومت و نه نظام جمهوری شد که در اطراف بیت امام چه می توان کرد .

قطب زاده در ادامه اعترافات خود با اشاره به همکاری برای انفجار بیت امام خمینی می گوید: من یکی از دوستانی را که در آنجا منزلی بغل منزل امام داشت معرفی کردم.

اینها رفتند و آن منزل را دیدند.

در مراجعت وقتی نشستیم صحبت کردیم گفتند این منزل محل بسیار مناسبی است برای انفجار.

، آمدند گفتند که سازمان ما تصمیم گرفته آنجا را از دو طریق بکوبد: یکی با توپخانه و یکی هم احیانا با انفجار از داخل منزل امام .

قطب زاده در پاسخ به این پرسش که چگونه می خواستید مواد منفجره را به جماران ببرید، گفت: صحبت از این شد که می شود مواد منفجره را برد.

صحبت از این بود که توسط مصالح ساختمانی که به آنجا می رود [برده شود] این آقایی که یکی از این افسرهاست گفت: من متعهد می شوم که از طریق مصالح ساختمانی، مواد منفجره را به داخل منزل ببرم، ولی خود او هم بعد از مدتی اصولا به این نتیجه رسیده بود که فقط راهش کوبیدن از دور است و از نزدیک امکاناتش بسیار ضعیف است .

حجت الاسلام ری شهری با اشاره به مطالب فوق می گوید: شاید مهم ترین مسئله ای که در جریان قطب زاده وجود داشت، موضوع ارتباط وی با آقای شریعتمداری بود که این موضوع ماجرا را حساس تر می کرد.

در همان جلسات اولیه ایشان با آقای عبدالرضا حجازی، آقای مهدوی و آقای شریعتمداری در ارتباط بودند.

آقای مهدوی مدعی بود وعده 20 میلیون دلاری به عنوان کمک اولیه داده شده تا بتوانند کار را به سرانجام برسانند.

ما اجازه ندادیم این موضوعات در آن ایام منتشر شود .

برخلاف تصور قطب زاده مسئولان مربوطه از مدت ها فعالیت های وی را زیر نظر داشتند.

محمدی ری شهری، رییس وقت دادگاه انقلاب ارتش، در کتاب خاطرات خود با توجه به زیرنظرگرفتن فعالیت های قطب زاده می گوید: جریان آقای قطب زاده در اطلاعات سپاه پیگیری می شد و دادگاه انقلاب ارتش، به دلیل اینکه موضوع آن براندازی بود و با تعدادی از نظامیان نیز به گونه ای ارتباط داشت، احکام مورد نیاز اطلاعات سپاه برای پیگیری این موضوع را در اختیار آنان قرار می داد.

در پی تعقیب و مراقبت از آقای قطب زاده و فعالیت های اطلاعاتی که حدود یک سال و نیم طول کشید مشخص شد که وی درصدد ایجاد یک جریان براندازی است .

در زندان نیز صادق طباطبایی به دیدار او می رود و بیان می کند که قطب زاده پشیمان نبود و پیامی برای کسی نداشت.

اتهامات او عبارت بودند از 1-رهبری کردن عده ای جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی در زیر پوشش پیاده کردن جمهوری اسلامی واقعی، 2- همکاری با چند گروه نظامی به منظور تحقق بخشیدن به اهداف شوم خود، 3- تغذیه مالی گروه های نظامی همکار، 4- برقراری ارتباط و حتی همکاری و تهیه پوشاک جهت مفسدین جریانات شمال کشور، 5- اعزام رابط جهت تماس با قشقایی ها و درخواست کمک از آنها 6- اعزام نمایندگانی به خارج از کشور جهت گرفتن پول و اطلاعات برای براندازی 7- گرفتن مبلغ 60 هزار دلار از خارج از طریق ویل آلون 8- فرستادن سیدمهدی مهدوی به عنوان نماینده به عربستان برای گرفتن پول 9- برقراری ارتباط با جامعه سوسیالیست ها جهت براندازی و اعزام نمایندگانی نزد آنان 10- اعزام نمایندگانی نزد شریعتمداری برای جلب همکاری و تأیید وی، 11- درخواست اسلحه از خارج با فرستادن لیستی مرکب از اقلام مورد نیاز 12- تهیه طرح و به عهده گرفتن رهبری عملیات تسخیر مراکز سپاه و کمیته ها و رادیو و تلویزیون 13- تهیه نقشه چگونگی انهدام بیت امام و شروع به اقدام 14- قراردادن دو منزل در اختیار بعضی از افراد گروه، یکی نزدیک بیت امام و دیگری خارج از جماران جهت دیده بانی و تخریب 15- اقدام جهت آزادی اصغر مهاجر یکی از بمب گذاران گروه پارس با دادن مبلغ 500هزار ریال به عنوان رشوه 16- اقدام به آزادی یکی از منافقین و تلاش برای تهیه گذرنامه و خروج او از کشور.

قطب زاده در آخرین لحظات اجرای حکم اعدامش در جمع زندانیان اوین سخنرانی کرد.

او براساس رأی دادگاه ارتش پس از 20 روز محاکمه و پنج ماه بازداشت به اعدام محکوم شد و رأی صادرشده در شب 24 شهریور 1361 اجرا شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زاده - صادق - آمریکا - صادق قطب زاده - سفارت ایران - روزنامه شرق - تصمیم - تحصیل - صادقی - امروز - شناسنامه - دانشگاه - نوجوانی - میهمانی - اصفهانی - ثروتمند - خانواده - روزنامه - سخنرانی - خاکستری - دوقطبی - یکی از - توصیه - گزارش - واسطه - معترض - وقایع - اعدام - سیاست - سفارت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری در فروشگاه پلازا در گیلان

استخدام منشی آشنا به حسابداری در مهندسین مشاور آرکا سازان برنا در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر کارخانه با بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت ویتان فارمد

استخدام مشاور منابع انسانی در شرکت امواج دریا در تهران

استخدام منشی جهت امور اداری در صنایع نانو عایق آکسون در تهران

عوامل موثر در ارتباطات کدامند؟

معرفی دستگاه های برتر اجرایی خراسان رضوی

جنبش جهاد اسلامی: مکتب فکری فتحی شقاقی همچنان زنده و پویا است

ژاپن به ایران کمک چند میلیون دلاری می کند!+جزییات

گردهمایی علما و روحانیون با حضور حجت الاسلام علی اکبری در بیرجند

بررسی ابعاد احیای جهاد سازندگی

قبای استانداری مرکزی بر تن ناتوانان گشاد است/ فرصت طلبان نگران منافع خود، مردم نگران استان!

ردپای حوادث آبان ماه در اختلال ایجادشده در سیستم سوخت رسانی

مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید دانشگاه علم و صنعت ایران

تصاویر| جلسه شورای عالی آب با حضور رییسی

بکار گیری نظام ارجاع در صندوق سلامت بیمه همگانی در سیستان و بلوچستان

تجدید چاپ دو کتاب از انتشارات انقلاب اسلامی

نماینده مجلس: باید پاسخ حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت را بدهیم

سلام بر«مأرب»

تألیف 75 درصد کتاب های تفرقه انگیز بین شیعه و سنی در سال های اخیر

دیدارهای امروز وزیر خارجه

پژوهش هزینه نیست، سرمایه گذاری است

پایان سومین دوره آموزشی «نقاره چیان افتخاری حرم رضوی» برگزار شد

استخدام کارشناس طرح و برنامه اجرایی در شرکت ارزش پرداز آریان در تهران

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه کارتخوان در شرکت فناوران دانش کوثر- قزوین

استخدام کارشناس امور مشترکین با بیمه در هرمزنت در هرمزگان

بایدها و نبایدهای سفرهای استانی رییس دولت سیزدهم

کهگیلویه و بویراحمد نخستین استان درگیر پیک ششم کرونا

ضرورت مشارکت همه گروه های مردمی در ساختار سیاسی آتی افغانستان

استخدام کارمند بازرگانی خارجی در شرکت مهندسی ایمن تیار در تهران

اظهارات بی سابقه قالیباف: مردم را دسته بندی کردیم

تأیید مدرک تحصیلی جعلی عضو شورای شهر پرند/ فرد خاطی استعفا دهد

روز «اختلال» چگونه گذشت؟ / شرط استقبال جبهه مقاومت از طالبان به روایت خرازی / کنایه حداد عادل به دعایی در مورد چاپ کتاب های مهاجرانی

تعداد حامیان معنوی فرزندان ایتام و محسنین کرمانشاهی از 34 هزار نفر فراتر رفت

گرانی احتمالی حامل های سوخت کذب محض است

حمله سایبری به سامانه های سوخت تایید شد

ویدئو/ دیدار وزیر خارجه تاجیکستان با امیرعبداللهیان

مؤلفه های قدرت تغییر کرده است/ نیازمند مطالعات عملیاتی هستیم

جایگاه های سوخت استان قزوین تا آخر وقت امشب وارد مدار می شوند

تقدیر رییس کمیته امداد امام خمینی کشور از فرماندار بهارستان

آفت تقلب در انتخابات عراق؛ اینبار پررنگ تر از همیشه

آغاز پیش ثبت نام سفر زیارتی عراق

زمان نهایی رتبه بندی معلمان/ استارت افزایش حقوق 700 هزار فرهنگی

باید پاسخ حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت را بدهیم

هسته خرمالو، مسکن دردها

آغاز پیش ثبت نام عتبات 1400+ مدارک مورد نیاز

ملاقات مردمی مدیرکل کمیته امداد استان تهران در اسلامشهر برگزار شد

جزییات جدید از طرح صیانت/ هفتمین مرحله طرح فیلترینگ است

استخدام کارآموز شبکه در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام نگهبان در یک شرکت معتبر در تهران

در حوزه فرهنگی کارهای مغفول زیادی داریم/ ضعف در حوزه تربیت هنرمند انقلابی

رییس جدید حوزه قضایی بخش جعفر آباد مغان معرفی شد

حمله سایبری امروز بی پاسخ نمی ماند / یکی بزنید، دو تا می ‎خورید

مرکز ملی فضای مجازی حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در ایران را تایید کرد: این عملیات ساعت 11 صبح اتفاق افتاد

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها + متن اطلاعیه

پاسخ ایران به یاوه گویی امارات درباره جزایر سه گانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: تغییر دولت ها پنجره ای برای تحول ایجاد می کند

گرانی احتمالی حامل های سوخت کذب محض است

واکنش طالبان به سخنان رهبر انقلاب

کارآمدی نظام اداری، مرهون جذب و به کارگیری نیروی انسانی شایسته است

عکس| اولین پست ریحانه پارسا بعد از خبر فوتش

بیگی نژاد: باید پاسخ حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت را بدهیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: تغییر دولت ها، پنجره ای برای تحول ایجاد می کند

سید علی خمینی درس کفایه خود را در نجف اشرف از سر گرفت + صوت

مروری بر فصل مشترک زندگی ائمه معصومین و جهاد برای حاکمیت اسلامی

حجت الاسلام دژکام: مسلمانان نباید آتش جنگ را تشدید کنند

سردار سلامی: در حال گسترش وسیع قلمرو قدرت دریایی هستیم

بررسی ابعاد احیای جهاد دانشگاهی

شرایط حضور مددکاران افتخاری در مراکز تامینی و تربیتی مهیا است

مرکل تا زمان تشکیل دولت جدید، به انجام وظایف خود ادامه دهد

عمل مسئولان باید بیش از زبان شان بر آنچه می گویند، شهادت دهد

آزاد سازی بستر 4 رودخانه در استان فارس

چه کسانی در اولویت دریافت وام بازنشستگان هستند؟

دادستان تهران: توسعه فناوری های نوین دسترسی مردم به عدالت را آسان می کند

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت مادیار فناوری ویرا در مازندران

استخدام مشاور فروش داروخانه با بیمه تکمیلی و پورسانت در یزد

رفع تصرف از بستر 4 رودخانه استان فارس

برگزاری جلسه شورای اداری کردستان

استخدام منشی دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

نشست مشترک وزرای امور خارجه ایران و تاجیکستان برگزار شد

حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت با اقدام هم تراز پاسخ داده شود

حاج محمدی: مددکاری یعنی عشق و محبت به انسان ها/مهمترین ماموریت ما در زندان ها مددکاری است

استخدام بازاریاب مویرگی در شرکت Ronix در کرمانشاه

یادداشتی درباره انتصاب مشاور هوشمندسازی شهردار تهران ننوشتم

قدرشناسی از حضور شوق انگیز مردم و مسئولان در مراسم اقامه مجدد نمازجمعه

مخبر:دستگاه های اجرایی با جدیت و دقت اجرای مصوبات سفر های استانی را پیگیری کنند

دیدار مردمی عضو شورای اسلامی شهر تهران با شهروندان  منطقه 10

توسعه فناوریهای نوین دسترسی مردم به عدالت را آسان می کند

اسماعیلی: مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اتاق فکر دولت است

نتیجه پرونده امیرحسین مرادی متهم آبان 98

فعال سازی معادن راکد در دستور کار قرار بگیرد

ستاد نماز جمعه تهران از نمازگزاران قدردانی و از همسایگان عذرخواهی کرد

شهید همت: ما را از جنگ نترسانید، هزار تابوت آماده کرده ایم!

حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

تحت حمایت قرار گرفتن خانواده نوزادان چهارقلو در مشهد

رییس کمیسیون انرژی گرانی احتمالی بنزین را تکذیب کرد

وبینار بررسی فرصت های تجاری بین ایران و کرواسی برگزار شد

بررسی سیر اندیشه عطار در کتاب قرن های بی زمان

اخلاق و معنویت در دانشگاه ها تقویت شود

چهره دوقطبی قطب زاده

چهره دوقطبی قطب زاده