موضوعات داغ: - حمله سايبري - استقلالي ها - جايگاه هاي سوخت - ريحانه پارسا - نماينده مجلس - تيم فوتبال ذوب آهن اصفهان - دانشگاه فرهنگيان - جشنواره ابوذر - مركز ملي فضاي مجازي - تيم فوتبال ذوب آهن - دادالهي - سامانه فرزندخواندگي - طراحي حمام - بازيگر سينا - واليبال بلغارستان - ولادت حضرت زينب (س) - شركت آب منطقه اي كردستان - توسعه صنعت فرش - حسن شكوري - آب و فاضلاب مشهد - ادريس البا - همسر محمود احمدي نژاد - خبرگزاري ايرنا

مطالب مرتبط:
روسیه: قاطعانه گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده ایم
مخالفت روسیه با گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات برجام
مقام آمریکایی: خواستار گنجاندن گفت وگوهای منطقه ای در مذاکرات برجام نیستیم
مخالفت روسیه با گنجاندن مسائل منطقه در مذاکرات برجام
اولیانوف تایید کرد: گفت وگوهای منطقه ای بخشی از مذاکرات 1+5 نیست
-138 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 مهر 1400 ساعت 00:552021-09-22بين الملل

گفتگوهای منطقه ای نباید بخشی از مذاکرات برجام باشد


ایران و آمریکا در طول یکسال گذشته برسر احیای برجام چالش داشته اند.

با وجود پیشرفتهایی که در چند دور مذاکره بوجود آمده، مذاکرات دچار وقفه شده و نگرانی ها درمورد از دست رفتن زمان برای احیاء برجام، - افزایش یافته است.

ایران بسرعت به نقطه غیرقابل بازگشت هسته ای نزدیک می شود.

درصورتی که محورهای مواد اصلی برجام از دست رفته باشد، آمریکا بازگشت به برجام را بی فایده تلقی خواهد نمود.

از طرف دیگر ایران هم دارد به این نتیجه می رسد که آمریکا وقت کشی می کند و بعید است که تحریمها را بردارد و لذا خاصیتی در حفظ برجام نمی بیند.

یکی از موانع موجود، مطرح شدن مذاکره در مورد نقش ایران درمنطقه در قالب مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهانی است.

آمریکا و ایران باید راهی پیدا کنند که ستیزشان در مورد امنیت خاورمیانه ، تهدیدی برای پیشرفتهای حاصله در مذاکرات هسته ای نباشد چون به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای به اندازه کافی پروسه پیچیده ای است.

اصرار آمریکا در مورد اضافه کردن موضوعات منطقه ای، مثل نقش ایران در سوریه و عراق و یمن و امنیت دریانوردی خلیج فارس، به مذاکرات هسته ای، این ریسک را دارد که عدم موفقیت در مذاکرات هسته ای، موجب عدم موفقیت گفتگوهای منطقه ای نیز خواهد شد.

در وضعیت فعلی، موضوعات منطقه ای موجب کند شدن پیشرفت مذاکرات هسته ای شده است و در صورتی که مذاکرات هسته ای شکست بخورد، شرایط امنیتی منطقه وخیم تر خواهد شد.

چنانچه دو موضوع در قالب روند فعلی مذاکرات هسته ای قرار گیرد، شکست مذاکرات هسته ای موجب افزایش تحریمها و فشارهای آمریکا شده و خرابکاری بیشتر درتاسیسات هسته ای ایران خواهد کرد.

در چنین شرایطی، عکس العمل ایران به اقدامات آمریکا هم در عراق و سوریه و لبنان و تاسیسات نفنی عربستان و یا کشتیرانی مشاهده خواهد شد.

اگر بایدن واقعا خواستار پرهیز ازجنگهای پرهزینه جدید در خاورمیانه است، باید روش فعلی را تغییر داده، موانع موجود بر سر راه موضوع هسته ای را بردارد و به امنیت منطقه کمک کند، بویژه در شرایطی که آمریکا بدنبال کاهش تعهداتش در منطقه است نباید دو موضوع هسته ای و منطقه را بهم گره بزند بلکه بهتر است بطورجداگانه مدنظر باشد.

آمریکا مدتی است اصرار می کند که بازگشت به برجام، مشروط به موافقت ایران با مذاکرات منطقه ای است درحالیکه این موضوع در دستور کار اولیه مذاکرات هسته ای نبود.

در دوره ریاست جمهوری اقای احمدی نژاد، ایران آمادگی داشت که کل مسائل را گفتگو کند، اما آمریکا اصرار داشت که برای حصول نتیجه سریعتر، فقط موضوع هسته ای مذاکره شود.

بلافاصله بعد از اینکه اوباما برجام را امضاء کرد، شدیدا تحت فشارهای داخلی قرار گرفت چون خواسته ای در مورد نقش سیاست در مورد لبنان، سوریه، عراق و یمن را مطرح نکرده بود.

مخالفین برجام در داخل آمریکا و متحدین ضد برجامی آمریکا در منطقه، اوباما را متهم کردند که با امضای برجام، امکان گسترش نفوذ منطقه ای را برای ایران فراهم کرده است.

منهای اینکه این ادعای مخالفین برجام درست باشد یا غلط، بایدن می خواهد راهی برای این موضوع پیدا کند تا بتواند به برجام برگردد.

واشینگتن اکنون معتقد است هرچه کمتر از این مطرح کند، امتیاز به ایران خواهد بود.

ایران ادعاهای مخلفین برجام در مورد گسترش سیاست های تهاجمی در منطقه بعد از برجام، را رد کرده است و تمایلی هم به مذاکره درمورد موضوعاتی ندارد که روی میزمذاکرات هسته ای نبوده است.

ایران معتقد است طرح موضوعات منطقه ای بعنوان بخشی از مذاکرات هسته ای، حاصل فشارهای دشمنان برجام برای نابودی برجام است.

لذا شرط اضافه شدن موضوعات منطقه ای به مذاکرات برجام مفید نخواهد بود چون ایران هم به آمریکا بی اعتماد است.

رهبر عالی ایران اخیرا با مذاکرات منطقه ای بعنوان پیش شرط بازگشت آمریکا به برجام ، مخالفت کرده و این درخواست آمریکا را بهانه ای برای فرار از تعهدات برجامی دانستند.

وی تا کید کرد که اجازه دخالت خارجی در موضوعات مربوط به امنیت ملی ایران را نخواهد داد.

مسئولین ایران به تماسها و ابتکارات گذشته در مورد موضوعات منطقه ای استناد می کنند که بی نتیجه بوده است.

ایران در حذف طالبان در افغانستان با آمریکا همکاری کرد و در کنفرانس بن-آلمان در سال 2001 هم برای ایجاد نظم و ساختار جدید درافغانستان همکاری کرد اما نتیجه آن این شد که بوش رییس جمهور وقت آمریکا، ایران را محور شرارت خواند.

دو سال بعد هم بوش پیشنهاد کارگزاران دولت خاتمی در مورد گفتگوهای جامع منطقه ای را رد کرد.

بنابراین ایران معتقد است که هدف واقعی آمریکا، تضعیف ایران و تغییر حکومت ایران است و نه امنبت منطقه.

بی اعتمادی ایران به آمریکا قبل از برجام شکل گرفت اما خروج آمریکا از برجام، به بی اعتمادی ایران افزود.

با این وجود ایران این درک را داشته که علاوه بر حل موضوع هسته ای، باید به موضوعات منطقه هم پرداخت اما نه بعنوان شرط بازگشت آمریکا به برجام و نه ازطریق مذاکره با آمریکا بلکه ایران می خواهد مسائل منطقه را مستقیما با خود کشورهای منطقه مذاکره کند.

در این راستا، ایران قبلا به دبیر کل سازمان ملل هم پیشنهاد داده که در قالب قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل، به این پروسه ورود کند تا گفتگوهای منطقه ای در جهت حل بحرانهای منطقه، زیر چتر سازمان ملل بین خود کشورهای منطقه صورت گیرد.

با چنین رویکردی، روحانی رییس جمهور پیشین ایران، با پیشنهاد طرح صلح هرمز، کشورهای حوزه خلیج فارس را به گفتگو برای امنیت دعوت کرد و در ماههای آخر دولتش نیز مذاکرات با عربستان در مورد امنیت را در بغداد آغاز کرد.

ایران و عربستان سه دور مذاکره را انجام دادند و در مورد آتش بس در یمن و بهبود روابط دوجانبه مذاکره کردند و هر دو طرف این مذاکرات را مفید دانستند.

درواقع این مذاکرات، زمینه کنفرانس امنیت منطقه در بغداد با حضور تعدادی از سران و وزرای خارجه کشورها را فراهم کرد.

در پایان کنفرانس مذکور هم اعلام شد که ایران و عربستان دور چهارم مذاکرات را برگزار خواهند کرد.

عربستان محتاج تشویق و حمایت نظامی آمریکاست اما این نباید به معنی مداخله آمریکا در گفتگوهای مستقیم ایران و عربستان باشد.

متحدین آمریکا در منطقه هم متوجه شده اند که بایدن قادرنیست نقش منطقه ای را در قالب مذاکرات برجامی انجام دهد، ضمن اینکه شکننده بودن مذاکرات برجام هم به این معنی است که هیچ ابتکاری برای گفتگو در مورد نقش موثر ایران در منطقه وجود ندارد.

به همین دلیل این بار متحدین عرب آمریکا در منطقه ، گفتگوی منطقه ای با ایران را قبل از توافق جدید قدرتهای جهانی با ایران در مورد برجام، آغاز کردند.

ضمن اینکه آنها به حمایت آمریکا از ابتکار خودشان در مورد گفتگوی منطقه ای با ایران و تضمین امنیت شان احتیاج دارند.

آمریکا فکر می کند که برجام امتیاز برای ایران است و لذا متقابلا ایران هم باید در مورد مسائل منطقه انعطاف بخرج دهد، اما این ممکن نیست چون ایران خط قرمز خود را زیر پا نخواهد گذاشت.

آمریکا نباید توقعات خود در مورد نقش منطقه ای ایران را بعنوان پیش شرط بازگشت به برجام، عنوان کند بلکه باید حتی با برداشتن تحریمهای بیشتر، مشوق های لازم را برای ایران فراهم کند تا ایران با کشورهای همسایه خود در مورد مسائل منطقه گفتگو کند.

آمریکا بجای اصرار بر مذاکرات منطقه ای در قالب گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی و بعنوان پیش شرط بازگشت به برجام، باید از مذاکرات جاری ایران وعربستان حمایت کند تا به موازات گفتگوهای برجامی، گفتگوهای منطقه ای بین کشورهای منطقه و ایران شکل گیرد.

آمریکا باید عربستان و سایر کشورهای منطقه خلیج فارس را تشویق کند که مذاکرات ایران-عربستان در بغداد به سکوی گفتگوهای ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شود تا خودشان در مورد امنیت منطقه گفتگو کنند.

این پروسه می تواند در چهارچوب قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل و با هدایت سازمان ملل صورت گیرد.

قطعنامه 598 که موجب توقف جنگ عراق و ایران شد، به دبیرکل سازمان ملل ماموریت می دهد که گفتگوهای منطقه ای را برای امنیت منطقه آغاز کند.

این قطعنامه با حمایت جامعه بین المللی شامل عربستان و سایرکشورهای منطقه تصویب شد.

آمریکا باید از این روند حمایت کند زیرا گفتگوهای منطقه ای توسط کشورهای منطقه تحت هدایت سازمان ملل، شانس بیشتری برای موفقیت خواهد داشت تا اینکه در قالب برجام صورت گیرد.

ابتکار شکل گیری مجمع گفتگوی کشورهای حاشیه خلیج فارس، موجب خواهد شد که یکی ازمهمترین موانع مذاکرات جاری برجام را مرتفع کرد.

//114 نویسندگان: ولی نصر - حسین موسویان منبع: https://foreignpolicy.

com/2021/09/22/separate-nuclear-iran-deal-jcpoa-regional-security-saudi-arabia-uae/
کلید واژه ها: مذاکرات - ایران - برجام - مذاکرات هسته ای - آمریکا - مذاکرات هسته - مذاکرات هسته ای ایران - هسته ای - امنیت خاورمیانه - بازگشت به برجام - ایران و آمریکا - آمریکا و ایران - رفته - مورد - بازگشت - هسته ای ایران - هسته - مذاکره - احیای برجام - منطقه - خاورمیانه - محورهای - نگرانی - رساندن - افزایش - یکی از - جهانی - نزدیک - موانع - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابرس در شرکت فعال در پخش اقلام لوله کشی آب، گاز و تاسیسات/ رشت

مین های ایران می توانند ناو های هواپیمابر آمریکا را غرق کنند

ویدیو| دبل دیاباته برای الغرافه مقابل الخور

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه بلاروس درباره اتباع ایرانی گرفتار در مرز این کشور

ویدیو| گلزنی دیابانه برای الغرافه مقابل الخور

مانور دریایی آمریکا و بحرین در آب های خلیج فارس

ناآرامی های سودان/ همه پروازها در فرودگاه خارطوم به حالت تعلیق درآمد

رییس جمهوری کوبا: نمایندگان سفارت آمریکا با نمایندگان مخالفان دیدار کرده اند

حال الیزابت بد شد پزشکان اجازه شرکت در اجلاس گلاسکو ندادند

پیام نشست تهران همکاری و همگرایی به جای رقابت است

ویدیو| گلزنی رامین رضاییان برای السیلیه مقابل الریان

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان / خانواده ها: «چاره ای نداریم»

الازهر: جهان متمدن در برابر تلاش دشمن صهیونیستی برای تصاحب اراضی فلسطینی بایستد

بنادر آستارای ایران و آستراخان روسیه خواهر خوانده شدند

خروج مزدوران سعودی از «المهره» یمن

انگلیس ایران را تهدید کرد: همه گزینه ها روی میز است

اجلاس اتحادیه اروپا

علی باقری وارد بروکسل شد

حال الیزابت بد شد پزشکان اجازه شرکت در اجلاس گلاسکو ندادند

هشدار سازمان ملل: جهان در مسیر فاجعه بار گرمایش 2.7 درجه ای زمین است

پیش بینی آمریکا از حملات آتی داعش در افغانستان

توافق تهران و مینسک برای کمک به اتباع ایرانی گرفتار درمنطقه مرزی

برگزاری تظاهرات در خارطوم علیه فرماندهی ارتش سودان

حال الیزابت بد شد/ او در اجلاس گلاسکو شرکت نمی کند

خانواده قربانیان حادثه بیروت از حزب القوات و سمیر جعجع شکایت می کنند

مسکو: تفاهم نامه تعهدات ایران در سازمان شانگهای سپتامبر 2022 امضا می شود

جهاد اسلامی: تا محاصره غزه هست، شهرک های صهیونیست نشین روی آرامش نمی بینند

سالیوان: بایدن قصد دیدار با بن سلمان در اجلاس گروه 20را ندارد

آمریکا: بازگشت به مذاکرات وین اولین و بالاترین اولویت ماست/ برجام مانعی برای توسعه برنامه هسته ای ایران بود

ادعای اسراییل: ایران به دنبال استقرار موشک های زمین به هوا در 3 کشور عربی است

تقابل ارتش قبرس با پهپاد های بیرقدار ترکیه با تقویت سامانه پیشرفته دفاع موشکی

سامانه های پدافندی رژیم صهیونیستی از بیم پهپادهای ایران تقویت شد

بلینکن: از شراکت تایوان در سازمان ملل حمایت شود

مین های ایران می توانند ناوهای هواپیمابر آمریکا را غرق کنند

معاون سیاسی وزیر خارجه وارد بروکسل شد

معاون پنتاگون: داعش خراسان ظرف 6 ماه می تواند به آمریکا حمله کند

گزارش «ایندیپندنت» از پرونده‎های جنسی ماموران پلیس انگلیس

نشریه آمریکایی: مین های ایران می توانند ناوهای هواپیمابر آمریکا را غرق کنند

پوتین فردا در جمع سران کشورهای «آ سه آن» سخنرانی خواهد کرد

سالیوان: ایران برجام را ترک کرده است / گوش به زنگ هستیم

جهاد اسلامی: تا محاصره غزه هست، شهرک های صهیونیست نشین روی آرامش نمی بینند

استخدام برنامه نویس NetCore) Back-End.) در شرکت همراه تل گستر آسیا در تهران

برهم صالح با گروه های معترض به نتایج انتخابات ملاقات می کند

تاکید سفیر آلمان در عراق بر تداوم حمایت کشورش از نیروهای پیشمرگه

اولین دیدار مقامات رام الله و امارات بعد از توافق سازش ابوظبی با تل آویو

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک مجموعه آموزشی در تهران

دیدار روز جمعه بایدن و مکرون در رم

ببینید | ازدواج ججالی دختر ولیعهد ژاپن با یک «غیرنجیب زاده»

ببینید | ازدواج ججالی دختر ولیعهد ژاپن با یک «غیرنجیب زاده»

ادعای اسراییل: ایران به دنبال استقرار موشک های زمین به هوا در 3 کشور عربی است

حمله با چاقو به عابران در وین/ 4 نفر زخمی شدند

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: بایدن خواستار جبهه متحد با اروپایی ها در قبال ایران است

کاخ سفید: ایران برجام را ترک کرده است

باید دید: برگزیده ی اخبار امروز

موشک های خود را به وجب به وجب فلسطین اشغالی خواهیم فرستاد

میشل عون: در مذاکره با اسراییل، از حقوق خود عقب نشینی نخواهیم کرد

داعش می تواند به منافع آمریکا در افغانستان حمله کند

رهبر مخالفان دولت ترکیه: به جای ارسال نیرو به سوریه باید سفارتمان را بازگشایی کنیم

راهبرد چین برای برای تحقق آرمانهای زیست محیطی همزمان با رشد اقتصادی

مقاومت فلسطین: ریختن خون سربازان صهیونیست ، بهای اشغالگری است

خطیبی: می خواهیم در خانه برنده باشیم + ویدئو

شکست از دشمن فرضی تمرین کُماندوهای اسراییلی را به تعطیلی کشاند

پاسخ قاطع ایران به ادعاهای امارات و بحرین درباره جزایر ایرانی/ کشته و زخمی شدن بیش از 140 نفر در ناآرامی های سودان/ پرواز هواپیمای جاسوسی انگلیس نزدیک دژ موشکی روسیه/ کشته و زخمی شدن دو نظامی ترکیه در شمال عراق

نشنال اینترست: مین های ایران می توانند ناوهای هواپیمابر آمریکا را غرق کنند

نشست برهم صالح با گروه های معترض به نتایج انتخابات

رییس جمهور عراق با گروههای شیعه معترض به نتایج انتخابات دیدار کرد

ادعای سفیر آمریکا: ایران نباید در امور داخلی عراق مداخله کند

تقویت سامانه های پدافندی رژیم صهیونیستی از بیم پهپادهای ایران

اتحادیه اروپا سودان را تهدید به تعلیق حمایت مالی کرد

تأکید شیخ عیسی قاسم بر وحدت صادقانه برای حل مسائل جهان اسلام

خودکشی دختر خرمشهری از روی پل!+ فیلم

اختلاف خانوادگی دلیل بیشترین تماس با اورژانس اجتماعی در اصفهان

آوارگی بیش از 2 میلیون نفر در نیجریه به دلیل ادامه درگیری ها

تکذیب استعفای «مولود چاووش اغلو» و درگیری لفظی با اردوغان

برگزاری تظاهرات در خارطوم علیه فرماندهی ارتش سودان

اسلام آباد:هماهنگی نزدیک با تهران برای صلح افغانستان حائز اهمیت است

تاکید جهاد اسلامی فلسطین بر پایبندی خود به گزینه مقاومت

رییس جمهوری لبنان: از حقوق دریایی کشور در مذاکره با اسراییل عقب نشینی نمی کنیم

ورود علی باقری به بروکسل برای گفتگو با مقامات اروپایی

کاخ سفید: ایران برجام را ترک کرده

رییس جمهوری لبنان: از حقوق دریایی کشور در مذاکره با اسراییل عقب نشینی نمی کنیم

نشست مهم برهم صالح با گروههای سیاسی معترض به نتایج انتخابات عراق

منتظر زمستان پربارشی نباشید

تمامی گزینه ها در خصوص ایران روی میز است

کاخ سفید: اولویت ما بازگشت به مذاکرات است

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان با همتای بلاروسی درباره اتباع ایرانی گرفتار در مرز این کشور

توافق ایران و بلاروس برای کمک به اتباع ایرانی گرفتار درمنطقه مرزی

خطیب زاده: پیام نشست تهران همکاری و همگرایی به جای رقابت است

افشاگری های ویرانگر علیه موقعیت ولیعهد سعودی

پاسخ قاطع ایران به ادعاهای امارات و بحرین درباره جزایر ایرانی

معاون سیاسی وزیر خارجه برای گفت وگوهای برجامی وارد بروکسل شد

وزیر خارجه روسیه: با ناتو روابطی نداریم

کاخ سفید: ایران برجام را ترک کرده

دیبرکل جهاد اسلامی: محاصره غزه باید پایان یابد/ تاکید بر آزادی اسرا

استخدام کارشناس امور مهاجرتی- کانادا در یک شرکت معتبر در تهران

ویدئو:تلاش مادر فلسطینی برای ممانعت از تخریب قبر پسرش توسط بلدوزرهای اسراییلی

پایگاه التنف قبل از حمله تخلیه شده بود

واشنگتن خواستار جبهه متحد با اروپایی ها در قبال ایران است

عشایر باقی مانده در سمیرم به قشلاق کوچ کنند

هشدار گوترش درباره بحران افغانستان

گفتگوهای منطقه ای نباید بخشی از مذاکرات برجام باشد

گفتگوهای منطقه ای نباید بخشی از مذاکرات برجام باشد