مطالب مرتبط:
رونق مناسبات اقتصادی و تجاری با عضویت رسمی در سازمان شانگهای
رونق مناسبات اقتصادی و تجاری با عضویت رسمی در سازمان شانگهای
رونق مناسبات اقتصادی و تجاری با عضویت رسمی در سازمان شانگهای
جوانان مومن و انقلابی رهنمودهای رهبری را در زمینه های فرهنگی و اقتصادی پیگیری کنند
تنظیم اسناد خودرو در دفاتر اسناد رسمی با حذف تاییدیه تسهیل شد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 ساعت 20:452021-09-22سياسي

علیه قارون های اقتصادی؛ نمی خواست به یک اندیشمند رسمی و دولتی بدل شود


گفت وگو با احسان شریعتی درباره محمدرضا حکیمی و نگرش فکری و سیاسی و اجتماعی او - نخست باید به خاستگاه فرهنگی مشترک، یعنی خراسان بزرگ اشاره کرد، سرزمینی که در سالهای اخیر به فلسفه ستیزی متهم شده، اما همزمان زادگاه فارابی و ابن سینا و فردوسی و ابوسعید ابوالخیر و عطار و غزالی و مولانا و حاج ملاهادی سبزواری و سید جلال الدین آشتیانی است.

تاکید حکیمی بر تفکیک فلسفه از دیانت و عرفان، همزمان با آن تعبیر مشهور علی شریعتی نسبت به فلاسفه، به این اتهام دامن می زند و ضروری می سازد که احسان شریعتی، نه فقط در مقام فرزند هم فکر شریعتی، بلکه به عنوان یک استاد و پژوهشگر فلسفه به این پارادوکس پاسخ دهد.

حکیمی همچنین وصی پدر احسان شریعتی، یعنی مشهورترین روشنفکر معاصر ایرانی است.

علی شریعتی(1312-1356) از محمدرضا حکیمی(1314-1400) خواسته بود که آثارش را مورد بازنگری و اصلاح قرار دهد، این خواسته به چه معناست و چرا حکیمی از این کار سر باز زد؟ همچنین نگرش سیاسی و اجتماعی حکیمی چه بود؟ آیا عدالت طلبی حکیمی، ربط و نسبتی با نگرش های چپ دارد؟ پاسخ های احسان شریعتی در مقام روشنفکری در عرصه عمومی، به این پرسش ها نیز خواندنی است.

*** - گفته می شود که مکتب تفکیک ریشه در خاک خراسان دارد و اصولا خراسان فلسفه ستیز است.

این کلیشه چطور شکل گرفته است؟ از آنجا که خراسان از دوران باستان سرزمین مقاومت ملی ایرانیان مقابل حملات خارجی از زمان اسکندر مقدونی تا حمله اعراب و سپس حمله مغول و در عصر جدید هم استعمار غرب بوده، و در زمینه فرهنگی هم حوادث مهمی مانند طغیان امام محمد غزالی در مقابل فلسفه البته با زبان و استدلال فلسفی در خراسان رخ داده، و سنتی هم در مقابل ورود فلسفه یونانی از سویی و مکاتب هندی تصوف از دیگر سو در خراسان صورت گرفته، این ذهنیت کلیشه ایجاد شده که خراسان فلسفه یا حکمت ستیز است، در حالی که خراسان همچنان که استاد شفیعی کدکنی در آثار متعددشان نشان می دهد، سرزمین عرفان و تصوف است.

در مورد فلسفه نیز چنین است، اگر بنیانگذار فلسفه نزد مسلمانان را فارابی بدانیم، اهل فاریاب از خراسان بزرگ است.

بعد از او ابن سینا هم باز از خراسان بزرگ فرهنگی بر آمده که فلسفه را به معنای خاص کلمه در سرزمین های اسلامی بسط و گسترش داد.

افول این سنت به یک معنا در اندلس و نزد ابن رشد و ابن طفیل و .

، صورت گرفته است.

البته پس از ابن رشد، چنان که هانری کربن نشان می دهد، یک شاخته سینوی متاخر در ایران تداوم می یابد و سپس به حکمت متعالیه صدرایی در مکتب اصفهان ختم می شود که سنتزی میان سنت ابن عربی و تشیع یا عرفان نظری وجودی با نوعی فلسفه نوافلاطونی است.

این سنت درخراسان با چهره هایی چون ملاهادی سبزواری ادامه پیدا می یابد و در دوران متاخر نمایندگانی شاخصی چون مرحوم سیدجلال الدین آشتیانی دارد.

بنابراین خراسان هم سرزمین عرفان و هم فلسفه است و البته محل مقاومت ملی-فرهنگی و مذهبی و اینها مکمل هم بوده اند و نمی توان گفت در خراسان نقد منطق ارسطویی یا فلسفه ی یونانی افلاطونی به معنای ضدیت با اصل فلسفه یا نقد معنویت و تصوف هندی، به معنای نفی کل عرفان بوده باشد، بلکه خراسان به عنوان سرزمینی که در آنجا زبان دری و فارسی به خصوص پس از فردوسی قوام می یابد، نوعی مقاومت فرهنگی هم در آنجا شکل می گیرد.

- با این توضیحی که ارائه کردید، مکتب تفکیک چه خاستگاه ومعنایی دارد؟ در حوزه ی دین و فلسفه سنتی در خراسان پدید می آید که استاد علامه حکیمی اسم آن را مکتب تفکیک می نامد که البته قبلا به این نام نبوده است.

منظوراو بیشتر خودویژگی علوم و معارف دینی قیاس با فلسفه به معنای یونانی کلمه از سویی و عرفان به معنای هندی مفهوم ازسوی دیگر است.

وقتی که با دقت مفاهیم را به عنوان فرآورده های فرهنگی خاص یک تمدن تحلیل می کنیم، درمی یابیم که خاستگاه و زادگاهی دارند.

درست است که در همه ی تمدن ها حکمت و فرزانگی های معادل فلسفه را داشته اند، مثلا در هند و چین مکاتب باستانی از تائوییسم تا بودیسم، از نظر فلسفی نسبت به مکاتب یونانی کم عمق تر نیستند، بلکه گاه عکس آن صادق است، اما ژانر خاصی از تفکر در یونان پدید می آید که یونانیان آن را فیلوسوفیا یا فرزان دوستی می خوانند.

به عبارت دیگر سقراط با وام گیری این تعبیر از فیثاغورس به منظور تمایز با سوفسطایی Sophistes ، اسم این ژانر از پرسشگری را فلسفه به معنای دوستداری دانایی نامید.

اما آنچه از این ژانر خاص اندیشیدن و پرسشگری فلسفه یونانی در سرزمین های اسلامی مد نظر هست، آثار افلاطون و سپس ارسطو هست، یعنی نزد متفکران مسلمان اندیشه و فلسفه ی یونانی در اصل به این دو چهره محدود می شود و بنابراین مثلا وقتی از نقد یونان در متونی مانند مثنوی مولانا سخن به میان می آید، مراد فلسفه افلاطونی و منطق ارسطویی است، در حالی که می دانیم فلسفه ی یونانی به این دو منبع البته مهم اما با آن قرائت خاص محدود نمی شود و وجوه گوناگون و چهره های متعدد در آن فرهنگ و سنت فلسفی ظهور کرده اند و حتی از فلسفه افلاطون و فلسفه ارسطو نیز تفسیرهای متفاوتی صورت گرفته است.

همچنان که خراسان را نمی توان به یک نحله خاص محدود کرد و گفت کلیت آن سرزمین و فرهنگ مثلا فلسفه ستیز است! - با توجه به آنچه گفتید، نگاه علامه حکیمی به فلسفه چگونه بود، آیا کلا فلسفه را طرد می کرد و مخالف فلسفه ورزی بود؟ خیر.

ایشان می گفتند که ما نوعی عقلانیت یا جهان بینی توحیدی قرآنی داریم و می توان آن را حکمت خواند.

اگر بخواهیم حکمت را به معنای دقیق کلمه در نظام فکری خاص خودش بسنجیم، البته متفاوت با فلسفه است.

به صورت کلی، فلسفه و حکمت معادل هم خوانده می شوند، اما در واقع حکمت هر جهان بینی خودویژگی هایی دارد.

مثلا در جهان بینی توحیدی قرآن، اصلا مفهوم جهان یا کیهان با کاسموس یونانی متفاوت است.

در این زمینه رمی بِرَگ فلسفه پژوه فرانسوی در کتابی زیرعنوان حکمت جهان ، در فصل مربوط به قرآن نشان می دهد که مفهوم عالم در نگرش قرآنی با کاسموس در کیهان شناسی یونانی، متفاوت است.

در تفکر یونانی، کاسموس به معنای نظم و زیبایی، بعد از خائوس(آشفتگی اولیه) پدید می آید و نوعی سیستم پدید می آورد، اما هنگامی که در قرآن از عالمین سخن به میان می آید و مراد از رب العالمین ، نه خدای جهان که خدای جهانیان است.

در تفکر قرآنی جهان یک سیستم بسته نیست، بلکه مثل آسمانی پر ستاره، مملو از آیات است.

در این تفکر ما تقسیم بندی غیب و شهادت را داریم که می توان آنها را به ترتیب دو جهان نومنال و فنومنال خواند.

به تقسیمی دیگر سنت و آیه را داریم که می توان به معنایی آنها را دو جهان نوموس و فنومن خواند.

بنابراین شاهدیم که تعبیر جهان یا عالم در تفکر قرآنی با تفکر یونانی تفاوت های بنیادین دارد.

این تفاوت در مورد تعبیر حکمت نیز صدق می کند.

حکمت نوعی بینش عملی است که در آن نظر و عمل یا بینش و کنش با هم پیوند دارند و مستحکم می شوند که در رفتار فرد حکیم آشکار می شود.

این صفت سوفوس در یونانی هم به خدا اطلاق می شود، اما بعد به حکیمی که این دانایی عملی را دارد.

این بینایی یا سوفیای یونانی که در اصل نوعی مهارت و چگونه زیستن است که موجب شهرت در دانش می شود.

و اما با ظهور متافیزیک، بیشتر به اندیشه تبدیل می شود.

از اندیشیدن چنان که هایدگر می گوید، الزاما علم و عمل و تعهد و اخلاق برون نمی تراود.

اندیشه بیشتر به معنای پرسشگری و نقادی و آگاهی است.

اما در حکمت بیشتر کنشگری یا عمل و رفتار مد نظر است و به تعبیر اقبال لاهوری، درد و عشق و عمل با هم درمی آمیزند.

بنابراین خودویژگی های حکمت و عقلانیت یا نظرورزی در جهان بینی توحیدی و ایدئولوژی اسلام، از نظرورزی انتزاعی اجتناب می ورزد.

مثلا در قرآن از مقولات ایستای هستی و نیستی سخن نمی رود، بلکه از فعل هایی چون شدن و اندیشیدن و.

سخن می گوید و صفت ها در آن همه فعل و فرایند و روند اند، نه مفهوم های مجرد و منتزع ثابت.

بنابراین حکمت قرآنی به سبک اندیشه ورزی مفهوماتی متافیزیکی نیست.

همین مقایسه را می توان در مقایسه حکمت عرفانی قرآنی با سنت معنوی تصوف هندی صورت داد.

اگر عرفان توحیدی یا اسلامی را با آن سنت مقایسه کنیم، تفاوت هایی اساسی می بینیم.

مثلا در نگاه هندی، نوعی جهان کارما یا جهان رنج و زحمت و کار داریم که در آن خیر و شر و پلیدی و پاکی با هم آمیخته اند و ما باید با گریز از آن و وارد شدن به درون، به نوعی بیداری یا خودآگاهی برسیم.

همچنان که شاهدیم در هند، جامعه خیلی ضعیف و آلوده و رهاشده به نظر می رسد، اما در وجب به وجب آن یک درون آگاهی یا بیداری هست و مثلا فردی را می بینیم که وسط آن آشفته بازار، نشسته و مدیتیشن می کند و جهانی درونی دارد.

همچنین است وقتی وارد معابد هندی می شویم.

در حالی که معنویت گرایی جهان بینی توحیدی با این معنویت گرایی هندی یا شرقی متمایز است.

خلاصه آن که تفکیک میان عرفان توحیدی با آن عرفان هندی، به معنای آن نیست که ما عرفان خاص خودمان را نداریم.

- به این تمایزها و تفکیک اشاره کردید.

اما فایده و سود این تفکیک و تفاوت گذاری چیست؟ برای یافتن خودویژگی های سنت عرفانی توحیدی، باید از روش تطبیق یا سنجش Comparative بهره جست و با آن سنت ها گفتگو کرد.

این روش خود دکتر شریعتی هم بود.

خود مفهوم تمایز و تفکیک و فرق و فصل، در تاریخ فلسفه، تاریخچه عمیقی دارد و از دیافورای(تفاوت) بین خود و دیگری نزد افلاطون شروع می شود و در منطق ارسطویی دیافورا یعنی تفاوت یا فصل یا تمایز، یکی از محمول های پنجگانه ایساغوجی هست.

به این معنا که در فصل یا تمایز، باعث جدا شدن انواع از یک جنس(ژانر) واحد می شود و فصل به افراد یک نوع، وحدتی می بخشد.

این مفهوم تفاوت در فلسفه جدید هم معنای خاص خود را دارد، برای مثال هایدگر از تفاوت میان وجود و موجود صحبت می کند و معتقد است که در تاریخ فلسفه این دو خلط شده اند و تفاوت میان آنها فراموش شده است.

بعد از او ژاک دریدا، خیلی جدی تر به این مفهوم تفاوت می پردازد و معتقد است که تفاوت حتی در هایدگر به صورت ایستا و متافیزیکی مطرح شده و باید آن را به اسم فعل تبدیل کرد و از مفهوم DifferAnce( تفاوط ) به جای DifferEnce سخن گفت و مفهوم تاخر را می ساخت که همزمان به دو مفهوم دیرکرد و به تعویق انداختن از سویی و تفاوت و دیگری از سوی دیگر اشاره دارد.

دریدا از این بحث می کند که چگونه بین گفتار و نوشتار تفاوت ایجاد می شود و همچنین چگون معنای یک مفهوم به تعویق می افتد و همواره در رسیدن به مدلول یک نشانه، شاهد تاخیر هستیم.

اشاره به معنای تفاوت گذاری یا تفکیک نزد متفکران مختلف غربی از قدیم و جدید، به جهت نشان دادن اهمیت مفهوم تفکیک است.

- آیا همین تاکید بر تفکیک و تفاوت گذاری میان دین و فلسفه، در اندیشه اسلامی هم دیده می شود؟ بله، در تاریخ اندیشه اسلامی نیز با فصل المقال ابن رشد، میان حکمت و شریعت تمایزگذاری و تفکیک ایجاد می شود.

البته ابن رشد این کار را در دفاع از فلسفه صورت می دهد، مثل ملازمه ای که فقهای شیعه و معتزله به آن اعتقاد دارند و می گویند کل ما حکم به العقل، حکم به الشرع و بالعکس، یعنی هر چه عقلی است، شرعی است و بالعکس.

بنابراین می توان تفکیک و استقلال در عین همسویی، با هم فهمیده شود.

تفکیک به معنای ستیز عقل با شرع نیست، نه نزد ابن رشد و نه نزد استاد حکیمی، بلکه به این معناست که این دو نباید خلط شوند و نباید سنتزهایی ساخته شود.

در بحث هگل و کی یرکه گور هم بحث مشابهی هست، هگل میان تز و آنتی تز، سنتز ایجاد می کند، اما کی یرکه گور معتقد است که نباید تن به سنتز دازد و میان تز و آنتی تز باید دائما تنش وجود داشته باشد، مثل کفر و ایمان که دائم باید در نبرد باشند.

در مورد رابطه فلسفه و دین هم چنین است.

فلسفه به معنای عقل پرسشگر نقاد است که از نظر روشی، به تعبیر هایدگر آته یا کافر یا خداناباور است، اما این پرسشگری در درگیری با ایمان، موجب تقویت ایمان می شود.

زیرا ایمان به تشکیک می افتد و می کوشد از حقانیت خودش دفاع کند و برای اثبات آن بکوشد.

این تمایز و استقلال طرفین، موجب می شود که هیچ یک از این دو، خادم و بنده دیگری نباشد، نه فلسفه خدمتکار دین است و نه دین خدمتکار فلسفه، به خلاف فلسفه های مسیحی و اسلامی یا اسلام و مسیحیت فلسفی شده.

- آیا این تفکیک در حوزه سیاسی و اجتماعی هم معنا دارد؟ بله، همچنان که در تفکیک دین و دولت، گفته می شود که آنچه سیاسی و اجرایی هست، نباید دینی شود، به این معنا که تقدس پیدا نکند و تصمیمی بر اساس اقتضای مصلحت و عمل باشد که ممکن است اشتباه باشد، در حالی که اگر غیر از این باشد، آن تقدس صدمه می بیند و آلوده می شود.

زمانی که یک تصمیم سیاسی، دینی تلقی شود، حالت مطلق به خود می گیرد و غیرقابل نقد می شود.

بنابراین اگر میان این دو تفکیک نباشد، نوعی ضرر و زیان متقابل ایجاد می شود و هر دو آسیب می بینند.

بنابراین تفکیک دین و سیاست، به معنای ستیز این دو نیست، آن طور که مدافعان نگرش های افراط و تفریطی یعنی سکولاریست ها یا طرفداران بنیادگرایی دینی می گویند، این ها یعنی سکولارها و بنیادگرایان دینی، تفکیک را به معنای ستیز می بینند.

بلکه تفکیک به معنای مفصل بندی یا آرتیکولاسیون (articulation) است، یعنی حوزه ها مفصل بندی می شوند.

به تعبیری مدرنیته به معنای مفصل بندی حوزه هاست، یعنی حوزه ها از هم جدا می شوند، مثلا دولت و جامعه مدنی از هم متمایز می شوند.

اصلا تعریف سیاست مدرن، این است که دولت از جامعه مدنی مستقل می شود، درحالی که در گذشته مثلا در دموکراسی قدیم، دولت وابسته به دولت بود.

اما در دموکراسی جدید، دولت سیاسی و جامعه مدنی کاملا از هم مستقل می شوند.

همچنین نظام دینی و نظام دولتی از هم استقلال می یابند.

این به معنای آن نیست که نظام دولتی، ضد دینی می شود.

اصلا ممکن است بعضی از این نظامات منفک شده، دین رسمی داشته باشند.

مثلا آمریکا به تعبیر باربیه، متفکر فرانسوی، در عین حال هم لاییک ترین و هم مذهبی ترین دولت غربی را دارد.

به شکلی که در کلیسا، صورت ملی می خوانند و در کابینه دولت، قبل از تشکیل جلسه دعای مذهبی.

یا روی پول تعبیر In the name of God نوشته شده است.

این شکل مذهبی تفکیک را نفی نمی کند.

اتفاقا آمریکا از فرانسه که در آن لاییسیته یک اصل در تعریف جمهوری است، لاییک تر است، یعنی دو حوزه دیانت و سیاست در آن تفکیک و جدا شده و هر یک مستقلند.

بنابراین تفکیک به خوبی فهمیده نشده است.

- به معناهای متفاوت تفکیک و کاربرد آنها اشاره کردید.

مراد مرحوم علامه حکیمی از تفکیک چه بود؟ مرحوم حکیمی هم معنایی مثبت از تفکیک مد نظر داشت و مراد او همین استقلال حوزه ها در عین اثرگذاری آنها بر هم و اثرپذیری آنها از هم، بود، برای مثال ایشان می دانست که من فلسفه خوانده ام، اما هیچ وقت به من توصیه نکرد که فلسفه نخوان یا نگفت که فلسفه ضدیتی با دین دارد؛ بلکه منظورشان تا جایی که برداشت من از اقوال و آثار ایشان بود، نه ضدیت با فلسفه، بلکه استقلال حکمت یا عقلانیت یا اندیشه دینی یا قرآنی یا توحیدی بود.

ضمن آن که از دید ایشان، دین نسبت به عقل و عشق به معنای غربی و شرقی آن، حوزه ای خودویژه است.

خود حوزه دین، حوزه ای است که به تعبیر دین شناسان، ذات آن امر قدسی است.

به تعبیر میرچا الیاده مورخ دین برجسته رومانیایی، انسان دینی(HOMO RELIGIOUS) ، واقعیت و حقیقت را طور متفاوتی می بیند و میان امر قدسی(The sacred) و امر غیرقدسی(the profane) و میان درون معبد و برون معبد تمایز می گذارد.

این تمایز برای دین نوعی خودویژگی ایجاد می کند که نه فقط از عقل که از اخلاق فراتر می رود.

عقل و اخلاق به تعبیر کی یرکگاری، سپهری بعد از سپهر حسانی است، اما سپر دینی با فرا رفتن از این آغاز می شود، یعنی نوعی رابطه عاشقانه و استعلایی در الوهیت به وجود می آید که این ویژگی را نمی توان به انواع معنویت های غیردینی تحویل کرد.

زیرا چنان گفتیم که فلسفه نقادی و پرسشگری به معنای اخص کلمه است، همچنین در بینش های معنویت گرای شرقی خودویژگی هایی که نسبت به انسان و جهان و این دنیا و عمل وجود دارد، نادیده گرفته می شود.

از این نظر می توان گفت که مکتب تفکیک بر نوعی اصالت یا خودویژگی تاکید می ورزد.

- آیا می توان گفت که شریعتی هم نگاه مشابهی به رابطه دین و فلسفه و عرفان داشت و اصولا نسبت او با این سنت تفکیکی چیست؟ نسبت او با سنت تفکیکی در همین تمایز میان انطباق و تطبیقی است.

در آغاز انقلاب گفته می شد که برخی گرایش های دینی انطباقی بودند، یعنی می خواستند اسلام را مثلا بر لیبرالیسم یا مارکسیسم و یا حتی علوم و معارف سنتی مثل منطق یونانی یا فلسفه های نوافلاطونی منطبق کنند.

مثلا در کار فارابی چنین اتفاقی می افتد، یعنی افلاطونی است که به تعبیری با عبای نبی می آید، یعنی اسکلت و ساختار نظام مدینه فاضله فارابی، افلاطونی است، اما از آنجا که فارابی میان نبی و حکیم، نوعی موازات می دید و تخیل و تعقل را مکمل یکدیگر می بیند، به حکمت یونانی، لباس اسلامی می پوشاند.

اما نظام سیاسی و فکری اش در واقع افلاطونی است.

این کار فارابی نوعی انطباق هست، نه تطبیق.

در مقابل تطبیق به معنای قائل بودن به نوعی استقلال میان جهان بینی و انسان شناسی جهان بینی توحیدی، از سیستم های فلسفه های دیگر مثل اندیشه افلاطونی است.

بعد در رویکرد تطبیقی، ضمن پذیرش این استقلال، این جهان بینی های متفاوت و مستقل با هم سنجیده می شوند تا در یابیم که چه نقاط اشتراک و چه نقاط تمایزی هست.

در حالی که در نگاه انطباقی، یکی دنباله روی دیگری می شود.

این نقدی است که مکتب تفکیک به التقاط ها دارد.

جالب است که نگاه سنتی، خود شریعتی یا نواندیشان را التقاطی می داند.

در حالی که خود نواندیشان دینی آنها را التقاطی می دانند! زیرا روش شناسی و سیستم ها و نظام هایی که برای فهم دیانت اخذ کرده اند، در دوره های مختلف از خارج از حوزه تمدنی اسلامی، خواه از ایران باستان یا هند یا از یونان یا .

، آمده است که به آنها لباس ظاهری دینی پوشانده اند.

این ها همه سنت ها و آداب و ساختارهایی است که از خود اسلام نیامده، بلکه از عُرف و فرهنگ و اندیشه ها و علوم و دستاوردهای زمان آمده و خودویژگی توحیدی را ندارد.

این نقد مهمی است.

- نقدی که به نگرش سیاسی و اجتماعی مرحوم حکیمی وارد می شود، این است که ایشان که این همه بر تفکیک و تمایز و استقلال حوزه ها اصرار داشتند، در نگرش سیاسی و اجتماعی خود، متاثر از اندیشه های سوسیالیستی و چپ هستند.

آیا این نوعی التقاط نیست؟ خیر، اندیشه ی سیاسی و اجتماعی او جز همسویی در عدالت خواهی، مشابهت یا همسویی دیگری با سوسیالیسم وکمونیسم ندارد، یعنی مثلا چنین نیست که در سیستم فکری از ماتریالیسم دیالکتیک یا فلسفه تاریخ آنها اثر بپذیرد که بگوییم از نظر ایدئولوژیک التقاطی پدید آمده است.

یک زمان در برخی خوانش های گرایش های مذهبی چپ، تاثیراتی از دیالکتیک یا ماتریالیسم تاریخی و جنگ طبقاتی می بینید.

در آن نگرش ها می توان عناصری برگرفته از مارکسیسم یا سوسیالیسم دید.

اما نزد استاد حکیمی و حتی دکتر شریعتی، نقد آشکار ماتریالیسم و سانترالیسم و بوروکراتیسم را می بینیم.

به خصوص در شریعتی شاهد انواع و اقسام نقدها به مارکسیسم هستیم.

در استاد حکیمی هم چنین است که از مارکسیسم به معنای متدولوژیک(روش شناختی) و انتولوژیک(هستی شناختی) چیزی نمی گیرد که بگوییم التقاطی صورت گرفته.

تنها نوعی همسویی در مبارزات ضدامپریالیستی یا ضدکاپیتالیستی(ضدسرمایه داری) به عنوان عدالت خواهی مشهود است.

این عدالتخواهی در کمونیسم و مارکسیسم و به طور کلی سوسیالیسم دیده می شود.

عدالتخواهی مرحوم علامه حکیمی بر اساس آن جهان بینی توحیدی است که می گوید لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَیِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الکِتابَ وَالمیزانَ لِیَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ (سوره حدید، آیه 25).

یعنی ما پیامبران خود را با دلایل آشکار فرستادیم و با آنها کتاب و ترازو فرودآوردیم، تا مردم را به قیام بر پایی نظام مساوات و عدالت اقتصادی فرا بخوانند.

اصلا در قرآن کسی دین را تکذیب می کند که به طعام دادن به مسکین تحریض نکند و گفته می شود که وای بر نمازگزاران ریاکار.

این ها آیات قرآن است.

یعنی مرز بین دین و بی دینی، در مباحث کلامی و فلسفی در باره یک خدا و چند خدا و بی خدایی نیست.

تکذیب دین را کسی صورت می دهد که به محرومین توجه نمی کند.

بنابراین از دید قرآن پیامبران برای ایجاد عدالت به معنای کلی حقوقی و قسط به معنای اقتصادی و مساوات آمده اند و به همین خاطر است که پیامبران را تعقیب می کنند، آزار می دهند و می کشند.

در آن زمان، بحث های فلسفی و کلامی به شکل امروزی مطرح نبوده، بلکه بحث بر سر این است که بُت ها نمایندگان چه طبقات و گروه های اجتماعی هستند.

کارکرد اجتماعی توحید این بوده که ما آمدیم شما را از به ارباب یکدیگر برهانیم و به بندگی خدا و تساوی در مقابل او فرا بخوانیم.

بنابراین یک موحد نمی تواند نسبت به فقر و استثمار و اختلاف طبقاتی و فلاکت دنیوی بی تفاوت باشد، این استثمار و فلاکت به هر نامی باشد.

- نقد مرحوم علامه حکیمی، به وضعیت فعلی چه بود؟ چه چیز باعث شد که ایشان با پذیرش جایزه خوارزمی مخالفت کند؟ ایشان پیش از انقلاب منتقد طاغوت بود و الان از قارون اقتصادی ناراضی بود.

می دانیم که یکی از شعارهای انقلاب ایران، عدالت علوی و بر پایی حکومت عدل علی بود.

اما واقعیتی که به خصوص بعد از جنگ پدید آمد و خط اقتصادی و اجتماعی که توسط دولت های از دوره سازندگی تا کنون تعقیب شد، جامعه ای با اختلافات طبقاتی حتی پیش از انقلاب پدید آورد.

با بحران های اقتصادی-اجتماعی که موجب فقر و فلاکت شده است.

در فقدان فضیلت ها و ارزش هایی چون عدالت، جامعه سالم متوازن از دست رفته است و ضد ارزش ها به ارزش بدل شده.

حتی می بینیم بچه پولدارها یا Rich Kids به این برتری افتخار می کنند و تفاخر به زندگی لاکچری و تجملات، ارزشمند شده است.

نمودهای این امر را در شهر و در رفتارهای مردم در جامعه می بینید.

در سطح رسمی و تبلیغاتی هم شاهد مدرک گرایی و نمودگرایی هستیم.

فرمالیسم مذهبی و سیاسی باعث شده واقعیت ها چیز دیگری باشند.

به همین علت ایشان از رسانه ای شدن و عکس و تفصیلات و جوایز اجتناب می کرد و نمی خواست به یک اندیشمند رسمی و دولتی بدل شود.

از این نظر همواره در حاشیه بود و نادیده گرفته می شد و سبک فکری و زیستش مورد تمسخر قرار می گرفت.

از این حیث منتقد این وضعیت بود.

- آیا در سال های پایانی زندگی با ایشان در ارتباط بودید؟ ایشان در سال های گذشته در منزلی نزدیک حسینیه ارشاد زندگی می کرد و چندین بار نزد ایشان رفته بودیم و به واسطه دانشجویانی که با او در ارتباط بودند، جویای احوالات شان بودم.

در تماس هایی داشتیم، از خاطرات شان، فشارها و تبلیغاتی که در زمان شریعتی و اکنون وجود دارد، بحث و گفتگو می شد.

- در رابطه با آن وصیت معروف دکتر شریعتی هم بفرمایید.

گویا دکتر شریعتی، مرحوم حکیمی را وصی آثار خود خوانده بود و از ایشان خواسته بود که آثار او را مورد بازنگری و اصلاح قرار دهد.

منظور دکتر شریعتی در وصیت شان این بوده که شما(علامه حکیمی) آثار بنده را که از سوی منتقدان، از نظر منابع و اخبار و احایث و روایات اسلامی، مورد حمله است، مورد بازبینی قرار دهید و نظرتان را بگویید و هر چه شما بگویید من می پذیرم، به این معنا که این روشی از جانب شریعتی بوده که اهل گفت وگوست و نقدها و نظرات یک صاحبنظر وثیق و مورد قبول و اجماع جامعه دینی و اسلامی می پذیرد.

مرحوم حکیمی هم بعد از خواندن آثار شریعتی، به دلایل مختلفی که استاد اسفندیاری ذکر کرده اند، از این کار اجتناب می کنند، از جمله دلایل این که اگر ما در خود آثار دست ببریم، مورد قبول نیست و همچنان که مرحوم شهید بهشتی هم گفته بود، نمی توان در خود اثر یک نویسنده دست برد، زیرا ممکن است فردا ثابت شود که نظر او درست بوده است.

اگر نظری هم هست، باید پاورقی یا در حاشیه ای، نقد و نظر نوشته شود.

دلیل دیگر این که آثار دکتر شریعتی، در دوران انقلاب به صورت میلیونی منتشر شده و در همه جا در دسترس هست، الان هم در اینترنت به صورت آنلاین در دسترس است، بنابراین این که بگوییم یک روایت جدید هست و آن را بگذاریم، معنی ندارد.

سوم این که از نظر مرحوم حکیمی، آثار شریعتی دارای یک ایراد اساسی ساختاری نبود که بخواهد آن را تغییر دهد، تنها نکاتی و مستندسازی هایی باید صورت بگیرد که این کار حین بازنشر آثار با توصیه و مشورت متخصصانی مثل ایشان صورت می گیرد.

به این دلایل مرحوم حکیمی این کار را انجام نداد و گفت در مجموع ایراد اساسی ندیده ام.

آقای اسفندیاری هم این را در سی امین سالگرد دکتر شریعتی تاکید کرد.

مرحوم حکیمی به ما سفارش می کرد که در رسانه ها بنویسیم و بحث کنیم، تا این جوی را که علیه شریعتی ایجاد شده، تا حدودی رفع کنیم.

- خاطره ای هم از ایشان دارید؟ بله، زندگی ایشان واقعا طلبگی یا سنخ دانشجویی بسیار ساده بود.

یک مشت کتاب و چند وسیله ساده و ضروری معاش مثل فرش و یخچال و .

، روی زمین می نشست و کار می کرد.

گاهی دانشجویی هم به ایشان کمک می کرد.

این نحوه ی زیست ایشان در کوچه ای از خیابان شریعتی در منطقه ی شمال تهران جالب توجه بود، و میزان حساسیت شان نسبت به وضعیت محرومین و سختی هایی که برای جامعه از حیث معیشتی به وجود آمده قابل توجه بود.

ایشان به هیچ وجه یک شخصیت فرهنگی ذهنی یا مجرد و انتزاعی نبود، بلکه به شکل زیست مردم و سختی هایی که متحمل می شوند، توجه داشت و این موجب تشویش و انتقاد و اعتراض شان می شد.


کلید واژه ها: شریعتی - احسان شریعتی - محمدرضا حکیمی - حکیمی - علی شریعتی - ابوسعید ابوالخیر - احسان - فلسفه - محمدرضا - خراسان بزرگ - مشهور - مشهورترین - پارادوکس - اندیشمند - ابوالخیر - ابن سینا - سید جلال - آشتیانی - ابوسعید - پژوهشگر - سبزواری - سرزمینی - اجتماعی - روشنفکر - بازنگری - گفت وگو - خراسان - فارابی - فردوسی - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
بهبود فضای کسب و کار از مهمترین اهداف طرح حمایت از فضای مجازی است

شهرداری عرصه خدمتگزاری به مردم و نظام است

رییسی: آمارهای رسمی به رفع بی عدالتی کمک می کند

وزیر کشور: باید همکاری های مشترک با جمهوری آذربایجان و ترکیه تعریف شود

مخلان امنیت عمومی در استان گلستان به اشد مجازات می رسند

پیشنهاد تشکیل یک وزارتخانه جدید/ این طرح هیچ بار مالی نخواهد داشت

مسئولان استان بوشهر گویا عزمی برای ساماندهی سواحل ندارند

آیین تکریم و معارفه شهردار منطقه 18 برگزار شد

استخدام ظرفشور و خدماتی

تصاویر| نشست خبری و جلسه شورای اداری استان اردبیل با حضور رییسی

اعلام علت گرانی کالاهای اساسی/ مجلس انقلابی هیچ برنامه ای برای رفع گرانی ندارد

کمک به توسعه متوازن با آمارهای رسمی و شناساندن میزان فقر و محرومیت ها به دولت

کم آبی اصلی ترین مشکل استان لرستان است

اعتماد به طلبه های هرمزگانی یعنی ایجاد بسترهای پژوهشی و علمی برای استان

واکنش محمد هاشمی به ادعای محرمانه بودن اموال مسئولان در زمان برادرش

آغاز بهره برداری از شبکه مدیریت سیلاب بزرگراه های فتح و آزادگان

پیروی از سیره پیامبر اکرم جهت حفظ حرمت ها

عکس/ پیر شدن یک شبه هدایت هاشمی و همسرش

رییس سازمان غذا و دارو: کارآزمایی بالینی «فخرا» و «رازی» در حال انجام است/ چالش های تولید واکسن های داخلی

برگزاری دوره برنامه نویسی مقدماتی به زبان c

نوروزی: 80 درصد مشکلات کشور با ایجاد هماهنگی بین دستگاه ها قابل رفع است

صفحه نخست روزنامه های شنبه

همه ابعاد حوزه تعلیم و تربیت در دماوند باید تقویت شود/ لزوم تغییر نگرش ها نسبت به ساختارهای آموزشی و پرورشی

تمرکز زدایی از بودجه 1401 در دستور کار قرار دارد

یک انتصاب از سوی آیت الله جنتی

استاندار جدید آذربایجان شرقی با حکم رییس جمهور معرفی شد 

قیس سعید از برگزاری گفت وگوهای ملی در تونس خبر داد

دیدار رییس بنیاد شهید با خانواده های شهدا و جانبازان اهل تسنن

حرکت در مسیر توسعه اقتصادی مستلزم داشتن آمارهای دقیق است

از احکام سنگین قضایی برای مدیران تا خودسوزی فرزند شهید

پیام تبریک مدیرعامل بانک سرمایه به مناسبت ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)

استاندار جدید آذربایجان شرقی با حکم رییس جمهور معرفی شد

کیهان سخنان یک مرجع تقلید خطاب به قالیباف را سانسور کرد/ سایت نزدیک به جبهه پایداری به آیت الله حمله کرد

آینده استان اردبیل با اقداماتی که صورت می گیرد، کاملا متفاوت خواهد شد

در مدح پیامبر(ص) و امام صادق(ع: امشب دو گل دمیده در مکه و مدینه

برنامه جشن میلاد رحمهللعالمین و رییس مذهب شیعه در 55 هیأت

حرکت به سمت تحقق عدالت اداری در سازمان اقتصادی کوثر، با اهتمام به استعدادیابی/سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد راه اندازی می شود

نیروی انسانی مهمترین سرمایه هرسازمان است و توجه به معیشت کارکنان امری ضروری است

شناور شهید ناظری ؛ نماد طراحی سازه های پیشرفته دریایی

عدم فراموشی شاخصه اخلاق نبوی به هم فکری کشورهای مسلمان نیاز دارد / ضرورت توجه محیط های آموزشی به تربیت اسلامی

مسؤولان برای رفع مشکلات مردم باید شبانه روزی تلاش کنند

کاریکاتور 1912

پیام تبریک عجیب نماینده مجلس به استاندار جدید: درباره اشتغال آمارسازی و آماربازی کردند

فضیلت های اخلاقی پیامبر/ نوشتار حضرت آیت الله مظاهری

فرصت سوزی تکراری در مازندران؛ متولیان نظارت بر شوراها کجای کارند؟

سنگینی درس های سطح اول از دوش طلاب برداشته شود

زاکانی: ضرورت لغو روادید میان کشورهای اسلامی برای تسهیل گردشگری

چرا مجلس از شفافیت نظارت بر اموال مسئولان و شفافیت آرای نمایندگان طفره می رود؟

جزییات 3 پرونده تبرکشی در گلستان

ضرورت تعامل با کشورهای دارای قرابت فرهنگی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مشهد سفر کرد

نخستین «نشست تخصصی اعتیاد» با حضور 40 مبلغ فعال این حوزه برگزارشد

رونمایی از رویداد قهرمان من با حضور 250 نفر از نخبگان کشور

تحقیقات از رویه های تبلیغاتی گوگل در کانادا

اتحادیه جهانی کشورهای اسلامی تشکیل شود/بزرگ ترین پیام اجتماعی اسلام، عدالت است

شکل گیری تمدن نوین اسلامی با وحدت امت اسلام حول محور نبی مکرم اسلام (ص)

ششمین سالگرد شهید مدافع حرم حاج عبدالله باقری

آمار و داده کاوی، سوژه پرده نقره ای

هوشمندسازی شهر مشهد باید به ارائه خدمت به زائران و مجاوران منتهی شود

تاکید بر استفاده هرچه بیشتر از فرصت های فضای مجازی برای عملی سازی وحدت

دبیرکل مجمع جهانی تقریب: اتحادیه جهانی کشور های اسلامی تشکیل شود

تاکید قرآن بر توجه به تبیین خبر است

شهید حجت الله معارفی: امام خمینی (ره) را فراموش نکنید

آمارهای رسمی می تواند به دولت در آگاهی از وضع موجود کمک کند

عابد ین خرم رسما به عنوان استاندار جدید آذربایجان شرقی معرفی شد

وحیدی: استاندار، رییس جمهور استان است | آل هاشم: از توانمندی جوانان استفاده شود

رییسی: شیخ صفی الدین و صفویه باید به درستی به مردم معرفی شود

«تسخیر» منبع مسابقه کتابخوانی «هشت بهشت»

پیام تبریک مدیرعامل بانک سرمایه به مناسبت ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع)

تشریح جزییات پرونده های موسوم به تبرکشی در گلستان

ضرورت لغو روادید میان کشورهای اسلامی برای تسهیل گردشگری

جوابیه دانشگاه شهید چمران اهواز به یک خبر

جزییات 3 پرونده تبرکشی در گلستان

آزادی 54 زندانی جرائم مالی غیرعمد و بدهکار توسط نیکوکار گنبدی

انجام کار خیر از منظر امام علی (ع)

دیدار با خانواده شهدای اهل سنت در هفته وحدت

ترک فعل مصداق منکر، امربه معروف و نهی از منکر خاطیان واجب الهی

بیش از 3 هزار دانش آموز کرمانی در طرح قرآنی شهید سلیمانی شرکت کردند

چرا برخی مردم «واکسن گریز» شده اند؟

نجات اقتصاد با نگاه تخصصی به آمار

می خواهیم نظارت بر تاسیسات هسته ای ایران تداوم داشته باشد

خانواده چادرنشین ایلامی صاحب سرپناه شدند

رییسی: آمارهای رسمی به دولت در آگاهی از وضع موجود کمک می کند

قاسم پور: تعامل با کشورهای با قرابت فرهنگی در شکست هژمونی جهان غرب در موضوع زنان موثر است

اهدای هشت سری جهیزیه به نوعروسان پیرانشهر

وزیر کشور در تبریز: کارهای بر زمین مانده زیاد داریم/ باید اقتصاد مکمل با کشورهای همسایه داشته باشیم/ دشمن دیگر جرأت تهدید هم ندارد

ارسال درخواست های مردمی به دستگاه های مربوطه برای پیگیری و پاسخگویی

راز هراس مستکبران از پیامبر اسلام(ص)

علت گرانی کالا های اساسی مشخص شد/ مجلس انقلابی هیچ برنامه ای برای رفع گرانی ندارد

اجرای برنامه های فراغتی و آموزشی بانوان در منطقه 19

آغاز بکار حسین حمید پور ، بصورت رسمی، بعنوان شهردار آبادان

جشن میلاد پیامبر اسلام در فرهنگسرای رسانه

تبریک مدیرعامل فولاد هرمزگان در پی کسب رکورد ماهیانه تولید تختال

وحــدت زیـر ردای رحمــت

پرونده های تبرکشی در گلستان به کجا رسید؟

لزوم تشکیل قرارگاه عملیاتی مستمر حفاظت از بیت المال

نوآوری یک غول ترسناک نیست/ باید بذرِ ایده را در ذهن تمام فارغ التحصیلان دانشگاهی بکاریم

انتصاب سرپرست معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاون حقوقی ریاست جمهوری

بنگاه های املاک باید در طرح الزام به ثبت اسناد جایگاه قانونی پیدا کنند

بیانیه انجمن بلاکچین در رابطه با محدودیت های جغرافیایی بر روی تبادلات رمزارزها

علیه قارون های اقتصادی؛ نمی خواست به یک اندیشمند رسمی و دولتی بدل شود

علیه قارون های اقتصادی؛ نمی خواست به یک اندیشمند رسمی و دولتی بدل شود