مطالب مرتبط:
پرسپولیس رنکینگ باشگاهی ایران را در AFC بالاتر می برد؟
آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟
آزادی نوجوان گروگان در جنوب کرمان
پرسپولیس رنکینگ باشگاهی ایران را در AFC بالاتر می برد؟
آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 ساعت 15:452021-09-22سياسي

آزادی در پوشش غریزه را از بین نمی برد، آستانه تحریک بالاتر می رود/نیاز دختران و پسران نوجوان چیست؟


تاکید اسلام بر رعایت حدود الهی در معاشرت محرم و نامحرم صرفا حمایت و حفاظت از انسان است و خداوند متعال چون نسبت به آدمی شناخت و اشراف کامل دارد این قانون را وضع کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، برنامه چراغ شبکه 5، در هفته جاری میزبان سیده شهناز موسوی کارشناس مامایی با بیش از دو دهه تجربه در این حوزه و کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت که بیش از یک دهه نیز در این حوزه صاحب تجربه و فعالیت بوده و مشاور خانواده، مشاور پیش از ازدواج و دارای تخصص در زوج درمانی هستند، بود.

موسوی با اشاره به آسیب هایی که در صورت عدم مدیریت و کنترل حدود روابط زن و مرد متوجه افراد می شود گفت: مثل این است که ما بگوییم اگر انسان یک وعده غذای کافی و خوب خورد دیگر گرسنه نمی شود، چنین چیزی امکان پذیر نیست.

نیازهای انسان همیشه با او هست و در حال بروز رسانی است حتی شاید فرد امروز میل به غذای خاصی داشته باشد و فردا هم تغییر مزاج پیدا کند.

پس صرف این نمی توانیم عنوان کنیم که اگر فردی دائم ارتباط با جنس مخالف را تجربه می کند در نتیجه بخاطر تکرار ارتباط و یا دیدن فردی از جنس مخالف نسبت به او بی توجه می شود و یا به عبارتی دیگر میل به جنس مخالف در او از بین رود، میل از بین نمی رود بلکه آستانه تحریک پذیری افراد تغییر پیدا می کند و بالا می رود.

دقت کنید آقایی که در جامعه انواع مختلف مدل ها اعم از مدل مو، لباس، انواع مختلف آرایش ها را می بیند، آستانه تحریک پذیری اش نسبت به همسر خودش بالا می رود.

حال، همسر او چقدر می تواند جذابیت های بصری برای همسرش ایجاد کند که او را و یا حس او را برانگیخته کند؟ از این زاویه هم باید نگاه کرد.

بنابراین بر خلاف تصور برخی از افراد جامعه که معتقدند اجازه دهید هر کس هر طور دوست دارد لباس بپوشد و آزاد باشد تا چشم مردان هم عادت کند و عادی شود، این عادی شدن اتفاق جالبی نیست و به ضرر افراد جامعه اعم از زن و مرد است؛ چون واقعیت این است که این میل و غریزه از بین نمی رود بلکه آستانه تحریک پذیری مردان بالا می رود و منجر می شود که فرد هر روز با احساس بدتری رو به رو شود.

وی خاطر نشان کرد: اگر ما در پی درست کردن یک مقوله هستیم باید نسبت به نیازهای روانی و جسمانی خود و اطرافیان آگاهی کافی پیدا کنیم و در راستای آن آگاهی ای که داریم در صدد عادی سازی باشیم.

واقعیت این است که انسان در جسمش هورمون هایی دارد که در تمام تعاملات همراه او هست در هر هیجانی که تجربه می کند اعم از خشم، استرس، ترس، شادی، غم و هیجان جنسی که مرتبط با بحث امروز ماست و در اثر ارتباط بین زن و مرد شکل می گیرد، می توان گفت هورمون هایی که در بدن انسان ترشح می شود، برنامه اش را خود فرد تعیین نمی کند تا بخواهد کنترل کند که هورمون در یک فضا تولید شود و در فضایی که فرد دوست ندارد تولید نشود.

نمی توان بر فرض گفت که امروز این فضا مناسب نیست لذا تشنه نشود در یک فضایی دیگر که او تعیین می کند و هوا بهتر است فرد تشنه شود.

تشنگی یک نیاز است، هیجان جنسی هم یک نیاز دیگر است و متأسفانه نمی توان گفت که اگر فرد زیاد آب خورده باشد پس مطمئناً دیگر تشنگی بر او عارض نخواهد شد.

عادی شدنی در کار نیست و چیزی که افراد دارند به اشتباه آن را عادی سازی می کنند بالا رفتن آن نقطه تحریک افراد است که این عادی سازی زمینه ای برای استرس های بعدی خواهد شد.

موسوی یادآور شد: نباید غافل بود که ازدواج یک پروسه بسیار فرایندی است و نمی توان گفت در یک پروسه کوتاه مدت بین زن و مرد شناخت صورت می گیرد، علاقه ایجاد می شود و به ازدواج می انجامد.

اگر با همچنین سرعتی همراه باشد شاید فرد اصلاً آگاهی کافی و آمادگی لازم برای ازدواج پیدا نکرده باشد.

تلاش تمام گروه هایی که در زمینه فعالیت های روانشناسی و در محور خانواده کار می کنند این است که تلاش کنند جوانان را به سمت مشاوره های پیش از ازدواج، سوق دهند؛ برای اینکه اولاً جوانان نمی دانند خودشان کجا ایستادند و چه نوع شخصیتی دارند.

گاهاً وقتی از جوانان در مراجعاتشان برای مشاوره پیش از ازدواج تست شخصیت گرفته می شود و به آنها عنوان می شود که چه شخصیتی دارند با تعجب می گویند ای وای من می دانستم، احساس می کردم یک چیزی را، فهمیده بودم آن چیزی که باید باشد نیست ولی در نهایت خودشان را هم به چالش نکشیده بودند.

نیاز به امنیت، نیاز به حمایت، نیاز به توجه، نیاز به مهر و محبت نیازهایی هستند که در چهارچوب روان همه ی آدم ها وجود دارد.

بعضی از افراد این نیازها را با شدت و حدت کمتر و یا بیشتری دارا هستند.

واقعیت این است که وقتی یک خانمی توجه طلب است و نیاز دارد که دیده شود اگر این نیاز خارج از محدوده ی حریم اتفاق افتد و تبدیل به آرایش های غلیظ و پوشش های زننده شود، در واقع چنین فردی از نگاه ها و منظرهای متفاوتی این نیازش را دارد برآورده می کند و آسیبی که متأسفانه به دنبال دارد آسیب خیلی جدی است.

برای مثال یک دختر خانم بسیار زیبایی به من مراجعه کردند به اتفاق والدینشان و مشکل آنها این بود که دختر ما خواستگار زیاد دارد ولی متأسفانه به شدت از ازدواج فراری است دوست ندارد ازدواج کند و خانواده هم نمی دانند باید چگونه ایشان را راضی کنند.

این دختر خانم وقتی این فرصت را پیدا کرد که راحت و بدون دغدغه فکری و بدون قضاوت ها حرفش را بزند، به من گفت که متأسفانه وارد یک رابطه صمیمانه ای با یک آقایی شده و در آن رابطه احساس خیلی خوبی را تجربه کرده و با تستی که من گرفتم شخصیتش توجه طلب بود و این منجر شده بود در آن ارتباط بیشتر از آن حدی که باید وارد صمیمیت و اشتیاق رابطه شود و متأسفانه طرف مقابلشان بدون اینکه حریم را رعایت کند به او آسیب زده بود و حتی این دختر خانم باردار شده بود و بدون اینکه این موضوع را با کسی در میان بگذارد و خانواده اش را در جریان قرار بدهد، با ترس و استرس های روانی شدیدی مواجه بود.

آدم های توجه طلب خیلی تأیید طلب اند.

برای اینکه تأییدش را از خانواده از دست ندهد، متأسفانه این موضوع را با خانواده مطرح نکرده بود.

موضوع به این سختی و این چالش بزرگ را به تنهایی حل کرده بود و این منجر به آسیب خیلی جدی هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی برایش شده بود و این اتفاق برای دختر خانم بین هجده تا بیست سال افتاده بود و هفت هشت سال بود که در این حادثه گیر افتاده بود و این دختر خانم می گفت اگر من یک روزی دوباره فرصت داشتم و هجده ساله بودم به هیچ مردی اجازه نمی دادم وارد حریم من شود و از اینکه توسط آن آدم دیده شوم و یا پسندیده و جذاب باشم بسیار متنفرم.

وی تصریح کرد: ذهنیتی که برای خیلی از افراد در سنین نوجوانی شکل می گیرد، خصوصاً نوجوانان دختر این است که علاقه زیادی به دیده شدن دارند؛ دوست دارند پوششی داشته باشند که همه نگاهش کنند.

حس و حال خوب به او دست می دهد و از سمت دیگر چیزی که او نیاز دارد رابطه گرایی و حمایت طلبی است.

نیاز دختران خیلی متفاوت از پسران است.

نیاز پسر نوجوان در نگاه کردن و جذب ظاهر بودن است.

چون زن و مرد به شرایط محیطی نگاه متفاوتی دارند؛ وجود این تفاوت در فیزیولوژی زن و مرد به این معنا نیست که بگوییم چه کسی بهتر است یا به چه کسی بیشتر خوش می گذرد بلکه موضوع این است که این دو جنس متفاوت از هم هستند.

یک آقا پسر از جذابیت های بصری لذت می برد، ظاهر برایش خیلی مهم است و کل نگر است و از آن کلیتی که دارد می بیند لذتی را تجربه می کند.

یک دختر خانم ذاتاً دنبال این است که در یک رابطه، حمایتی دریافت کند.

اگر گفته می شود دختر خانم ها پوشش بیشتری داشته باشند، به واسطه این است که وقتی دختر خانم پوشش بیشتری دارد نیاز بصری، نیاز به جذابیت های ظاهری که در آقایان وجود دارد را او می گیرد.

به عبارت دیگر یک نوع قانونمندی در این رابطه هست که دو طرفه است.

در مرحله اول مردها باید نگاهشان را کنترل کنند و از سویی دیگر زنان نباید پوششی محرّک داشته باشند.

این قانون برای هر دویشان تعریف شده است.

این گونه نیست که فقط گفته شود خانم ها حجاب را رعایت کنند.

ولی چیزی که باید به آن توجه کرد این است که آسیبی که در راستای نگاه آقایان به خانم ها وارد می شود، آنها را مورد آزار قرار می دهد و اگر فرد به واسطه اینکه دیگری قانون را رعایت نکرده او هم رعایت نکند در واقع به خودش آسیب می زند.

به عنوان مثال مراجعه کننده ای داشتم، یک دختر 35 ساله با موقعیت اجتماعی و تحصیلات و شغل عالی که در ارتباط با یک آقایی در سطح خودش قرار گرفته بود ولی متأسفانه صمیمیت زیادی ایجاد شده بود حتی ارتباط جنسی هم رخ داده بود ولی آن تعهدی که باید ازدواج را شکل می داد، شکل نگرفته بود.

با این وجود این دخترخانم پنج سال در یک رابطه آسیب زننده در یک گروه سنی که واقعاً برایش سخت بوده و از همه مهم تر متأسفانه آن آقا به ایشان خیلی آسیب زده و تهدید کرده بود که آبروی او را می برد و به شکلی ایشان را در فشار قرار داده بود که این دختر خانم از خانواده اش جدا شده بود به صرف اینکه بتواند این آقا را بیشتر در کنار خودش داشته باشد.

این دختر خانم با این تفکر که دیگر سن و سالی از ما گذشته و آگاهی داریم، بلد هستیم، وارد رابطه با آقا شده بود چون نگاه و قصد خودش ازدواج بوده و با تصور اینکه می تواند در ارتباط با این آقا آمادگی کافی برای ازدواج به دست آورد، پنج سال در آن رابطه گیر افتاده بود.

وقتی دختر خانم در جلسه مشاوره نشسته بود گریه می کرد که اگر برگردم به آن زمان تحت هیچ شرایطی وارد چنین ارتباطی نمی شوم، مراقب ارتباطم هستم و سعی می کنم دوره آشنایی زیاد طول نکشد.

همانطور که مشاورین این حوزه پیشنهاد می کنند برای کسب شناخت نباید بیشتر از شش ماه زمان گذاشت، البته با حفظ قیود و چارچوب هایش.

اگر یک رابطه ای بیشتر از شش ماه به بهانه آشنایی و ازدواج طول کشید مشخصاً یک جای کار می لنگد و می توان گفت اینجا قصد ازدواجی در میان نیست.

در رابطه ای که پنج سال ادامه داشته باشد اصلاً شناخت رخ نمی دهد و دیگر آشنایی نیست، بلکه یک دلبستگی ناایمن و بیماری است.

این کارشناس و مشاور خانواده در بخشی از سخنانش اشاره کرد: بعضی از افراد معتقدند یک سری از آقایان رفتارهای بیمارگونه دارند، مریض اند.

پس بهتر است که در جامعه آنها شناسایی شوند، جدا شوند و نسبت به غرایزی که دارند و آن احساس شدیدی که نسبت به خانم ها دارند تحت درمان قرار بگیرند، نه اینکه برای خانم ها اینقدر سخت گیری باشد.

ولی واقعیت این است که این کاملاً امکان پذیر نیست؛ چون هیچ برچسبی بر پیشانی کسی زده نشده که او بیمار روانی است، یا مازوخیسمی و یا سادیسمی است.

هیچکس را با این برچسب های روانی نمی توان در جامعه و در یک نگاه شناسایی کرد.

حتی در ارتباطات اجتماعی ممکن است اینگونه افراد رفتارهای خیلی معقولی هم از خودشان نشان دهند و شناسایی نشوند.

بر فرض اگر بپذیریم که باید این افراد شناسایی و درمان شوند ولی این مسأله هیچ منافاتی ندارد که زنان هم باید تحت هر شرایطی مراقب خودشان باشند و به هر کسی اعتماد نکنند و بایستی اینها همسو با هم رخ دهد.

نکته مهم دیگر اینکه هر وسیله ای یک سازنده ای دارد که هر گاه در استفاده از آن وسیله به مشکل برخورد شود به سازنده آن مراجعه می شود و یا با نمایندگی آن وسیله ارتباط گرفته می شود، در مورد احکام الهی نیز این چنین است؛ خداوند بزرگی که انسان را آفرید و به وجودش افتخار کرد و گفت تبارک الله احسن الخالقین، مطمئناً در خلقت خودش این بزرگی انسان را دیده است که چنین قانونی برای او وضع کرده با تعریف مسأله محرم و نامحرم و در فیزیولوژی او چیزی قرار داده است که نسبت به جنس مخالف کشش ها و جذبه هایی پیدا کند، این حد و حدود برای حمایت و حفاظت از انسان تعریف شده است.

لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت 21 از شبکه 5 سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می کند.


کلید واژه ها: انسان - کارشناس - برنامه چراغ - مشاور - موسوی - دارای تخصص - زوج درمانی - روانشناسی - حدود - حوزه - محرم - خبرنگار - ازدواج - نوجوان - معاشرت - میزبان - برنامه - درمانی - خداوند - دختران - فعالیت - نامحرم - مامایی - آستانه - مدیریت - یک دهه - روابط - اشراف - گزارش - شناخت

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارمند اداری در فروشگاه پلازا در گیلان

استخدام منشی آشنا به حسابداری در مهندسین مشاور آرکا سازان برنا در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر کارخانه با بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت ویتان فارمد

استخدام مشاور منابع انسانی در شرکت امواج دریا در تهران

استخدام منشی جهت امور اداری در صنایع نانو عایق آکسون در تهران

عوامل موثر در ارتباطات کدامند؟

معرفی دستگاه های برتر اجرایی خراسان رضوی

جنبش جهاد اسلامی: مکتب فکری فتحی شقاقی همچنان زنده و پویا است

ژاپن به ایران کمک چند میلیون دلاری می کند!+جزییات

گردهمایی علما و روحانیون با حضور حجت الاسلام علی اکبری در بیرجند

بررسی ابعاد احیای جهاد سازندگی

قبای استانداری مرکزی بر تن ناتوانان گشاد است/ فرصت طلبان نگران منافع خود، مردم نگران استان!

ردپای حوادث آبان ماه در اختلال ایجادشده در سیستم سوخت رسانی

مراسم تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید دانشگاه علم و صنعت ایران

تصاویر| جلسه شورای عالی آب با حضور رییسی

بکار گیری نظام ارجاع در صندوق سلامت بیمه همگانی در سیستان و بلوچستان

تجدید چاپ دو کتاب از انتشارات انقلاب اسلامی

نماینده مجلس: باید پاسخ حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت را بدهیم

سلام بر«مأرب»

تألیف 75 درصد کتاب های تفرقه انگیز بین شیعه و سنی در سال های اخیر

دیدارهای امروز وزیر خارجه

پژوهش هزینه نیست، سرمایه گذاری است

پایان سومین دوره آموزشی «نقاره چیان افتخاری حرم رضوی» برگزار شد

استخدام کارشناس طرح و برنامه اجرایی در شرکت ارزش پرداز آریان در تهران

استخدام پشتیبان و بازاریاب دستگاه کارتخوان در شرکت فناوران دانش کوثر- قزوین

استخدام کارشناس امور مشترکین با بیمه در هرمزنت در هرمزگان

بایدها و نبایدهای سفرهای استانی رییس دولت سیزدهم

کهگیلویه و بویراحمد نخستین استان درگیر پیک ششم کرونا

ضرورت مشارکت همه گروه های مردمی در ساختار سیاسی آتی افغانستان

استخدام کارمند بازرگانی خارجی در شرکت مهندسی ایمن تیار در تهران

اظهارات بی سابقه قالیباف: مردم را دسته بندی کردیم

تأیید مدرک تحصیلی جعلی عضو شورای شهر پرند/ فرد خاطی استعفا دهد

روز «اختلال» چگونه گذشت؟ / شرط استقبال جبهه مقاومت از طالبان به روایت خرازی / کنایه حداد عادل به دعایی در مورد چاپ کتاب های مهاجرانی

تعداد حامیان معنوی فرزندان ایتام و محسنین کرمانشاهی از 34 هزار نفر فراتر رفت

گرانی احتمالی حامل های سوخت کذب محض است

حمله سایبری به سامانه های سوخت تایید شد

ویدئو/ دیدار وزیر خارجه تاجیکستان با امیرعبداللهیان

مؤلفه های قدرت تغییر کرده است/ نیازمند مطالعات عملیاتی هستیم

جایگاه های سوخت استان قزوین تا آخر وقت امشب وارد مدار می شوند

تقدیر رییس کمیته امداد امام خمینی کشور از فرماندار بهارستان

آفت تقلب در انتخابات عراق؛ اینبار پررنگ تر از همیشه

آغاز پیش ثبت نام سفر زیارتی عراق

زمان نهایی رتبه بندی معلمان/ استارت افزایش حقوق 700 هزار فرهنگی

باید پاسخ حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت را بدهیم

هسته خرمالو، مسکن دردها

آغاز پیش ثبت نام عتبات 1400+ مدارک مورد نیاز

ملاقات مردمی مدیرکل کمیته امداد استان تهران در اسلامشهر برگزار شد

جزییات جدید از طرح صیانت/ هفتمین مرحله طرح فیلترینگ است

استخدام کارآموز شبکه در یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام نگهبان در یک شرکت معتبر در تهران

در حوزه فرهنگی کارهای مغفول زیادی داریم/ ضعف در حوزه تربیت هنرمند انقلابی

رییس جدید حوزه قضایی بخش جعفر آباد مغان معرفی شد

حمله سایبری امروز بی پاسخ نمی ماند / یکی بزنید، دو تا می ‎خورید

مرکز ملی فضای مجازی حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در ایران را تایید کرد: این عملیات ساعت 11 صبح اتفاق افتاد

تایید حمله سایبری به پمپ بنزین ها + متن اطلاعیه

پاسخ ایران به یاوه گویی امارات درباره جزایر سه گانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: تغییر دولت ها پنجره ای برای تحول ایجاد می کند

گرانی احتمالی حامل های سوخت کذب محض است

واکنش طالبان به سخنان رهبر انقلاب

کارآمدی نظام اداری، مرهون جذب و به کارگیری نیروی انسانی شایسته است

عکس| اولین پست ریحانه پارسا بعد از خبر فوتش

بیگی نژاد: باید پاسخ حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت را بدهیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: تغییر دولت ها، پنجره ای برای تحول ایجاد می کند

سید علی خمینی درس کفایه خود را در نجف اشرف از سر گرفت + صوت

مروری بر فصل مشترک زندگی ائمه معصومین و جهاد برای حاکمیت اسلامی

حجت الاسلام دژکام: مسلمانان نباید آتش جنگ را تشدید کنند

سردار سلامی: در حال گسترش وسیع قلمرو قدرت دریایی هستیم

بررسی ابعاد احیای جهاد دانشگاهی

شرایط حضور مددکاران افتخاری در مراکز تامینی و تربیتی مهیا است

مرکل تا زمان تشکیل دولت جدید، به انجام وظایف خود ادامه دهد

عمل مسئولان باید بیش از زبان شان بر آنچه می گویند، شهادت دهد

آزاد سازی بستر 4 رودخانه در استان فارس

چه کسانی در اولویت دریافت وام بازنشستگان هستند؟

دادستان تهران: توسعه فناوری های نوین دسترسی مردم به عدالت را آسان می کند

استخدام کارمند اداری با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت مادیار فناوری ویرا در مازندران

استخدام مشاور فروش داروخانه با بیمه تکمیلی و پورسانت در یزد

رفع تصرف از بستر 4 رودخانه استان فارس

برگزاری جلسه شورای اداری کردستان

استخدام منشی دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

نشست مشترک وزرای امور خارجه ایران و تاجیکستان برگزار شد

حمله سایبری به سامانه توزیع سوخت با اقدام هم تراز پاسخ داده شود

حاج محمدی: مددکاری یعنی عشق و محبت به انسان ها/مهمترین ماموریت ما در زندان ها مددکاری است

استخدام بازاریاب مویرگی در شرکت Ronix در کرمانشاه

یادداشتی درباره انتصاب مشاور هوشمندسازی شهردار تهران ننوشتم

قدرشناسی از حضور شوق انگیز مردم و مسئولان در مراسم اقامه مجدد نمازجمعه

مخبر:دستگاه های اجرایی با جدیت و دقت اجرای مصوبات سفر های استانی را پیگیری کنند

دیدار مردمی عضو شورای اسلامی شهر تهران با شهروندان  منطقه 10

توسعه فناوریهای نوین دسترسی مردم به عدالت را آسان می کند

اسماعیلی: مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اتاق فکر دولت است

نتیجه پرونده امیرحسین مرادی متهم آبان 98

فعال سازی معادن راکد در دستور کار قرار بگیرد

ستاد نماز جمعه تهران از نمازگزاران قدردانی و از همسایگان عذرخواهی کرد

شهید همت: ما را از جنگ نترسانید، هزار تابوت آماده کرده ایم!

حقوق بشر تبدیل به یک کالا و ابزار سیاسی شده است

تحت حمایت قرار گرفتن خانواده نوزادان چهارقلو در مشهد

رییس کمیسیون انرژی گرانی احتمالی بنزین را تکذیب کرد

وبینار بررسی فرصت های تجاری بین ایران و کرواسی برگزار شد

بررسی سیر اندیشه عطار در کتاب قرن های بی زمان

اخلاق و معنویت در دانشگاه ها تقویت شود

آزادی در پوشش غریزه را از بین نمی برد، آستانه تحریک بالاتر می رود/نیاز دختران و پسران نوجوان چیست؟

آزادی در پوشش غریزه را از بین نمی برد، آستانه تحریک بالاتر می رود/نیاز دختران و پسران نوجوان چیست؟