مطالب مرتبط:
حرکت بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها
گام اساسی دیوان محاسبات در تنظیم گزارش تفریغ بودجه
رییس دیوان محاسبات کشور: ارائه گزارش تفریغ بودجه 99 پیش از موعد قانونی/ احکام اجرا نشده و معطل مانده به وزرای جدید ارائه می شود
گزارش رییس دیوان محاسبات از شکستن رکورد تفریغ بودجه سالانه کشور
رکوردشکنی در تفریغ بودجه 99 / نظارت دیوان محاسبات بر اجرای بودجه در مقاطع 2 ماهه
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 ساعت 15:352021-09-22سياسي

گام بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها


دیوان محاسبات کشور گزارش تفریغ بودجه 99 را چهار ماه زودتر از موعد مقرر به مجلس ارائه داد؛ علاوه بر این دیوان گزارش های دو ماهه به صورت دوره ای از عملکرد بودجه سال جاری به نمایندگان ارائه می دهد که مجموعه این اقدامات گزارش های تفریغ بودجه را به سمت برخط شدن پیش می برد.

- گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: اول مرداد ماه سال گذشته، روزی که مهرداد بذرپاش" به عنوان کاندیدای ریاست دیوان محاسبات در مجلس سخن می گفت وعده ای درباره حسابرسی اثربخش و ارائه زودهنگام گزارش های تفریغ بودجه و حتی حرکت به سمت برخط شدن آن داد؛ بر همین اساس بود که سال گذشته گزارش تفریغ بودجه سال 98 یک ماه زودتر از موعد قانونی به دست نمایندگان مجلس رسید و امسال این فاصله کمتر هم شد و 4 ماه زودتر از موعد مقرر در قانون، گزارش تفریغ بودجه سال 99 در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت.

  رییس دیوان محاسبات با اعتقاد بر اینکه اگر نقش نظارتی دیوان درست ایفا می شد چقدر بودجه هدر نمی شد، تصریح می کرد: اگر دیوان محاسبات در انجام وظایف خود مطابق قانون اساسی عمل کند و گزارش تفریغ بودجه را در زمان مناسب تقدیم مجلس کند آن وقت چقدر اثر بخشی تصمیمات افزایش می یابد.

    * برخط شدن گزارش تفریغ آغازی بر یک پایان بزرگ او برخط شدن و ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه را آغازی بر یک پایان بزرگ است و آن پایان ارزیابی های ظریف و بی خاصیت عملکرد دستگاهها دانسته و گفته بود: البته دیوان دچار کمبود زیر ساخت و محروم از برخورداری از پایگاههای اطلاعاتی یکپارچه است و نتوانسته به عملیات بر خط فرایند تفریغ بودجه دست یابد؛ اما اگر توفیق خدمت گزاری بر عهده من گذاشته شود ان شاءالله دیوان به سمت حسابرسی اثربخش می رود.

در اصل 55 قانون اساسی آمده است که دیوان محاسبات، حساب ها و اسناد و مدارک مربوط را برابر قانون جمع آوری و گزارش تفریغ بودجه هرسال را به انضمام نظرات خود به مجلس شورای اسلامی" تحویل می دهد.

این گزارش باید دردسترس عموم گذاشته شود.

دیوان محاسبات کشور سالانه با بررسی حساب ها و اسناد مربوط به دستگاه های دولتی گزارش تفریغ بودجه را تهیه می کند که در آن نحوه و میزان هزینه سازمان ها، پروژه ها و پیشرفت آن ها بر اساس لایحه بودجه مشخص است.

مطابق ماده 221 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رییس دیوان محاسبات موظف است گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور را حداکثر تا پایان دی ماه سال بعد تهیه و برای رسیدگی به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند.

مروری بر گزارش سال های اخیر دیوان محاسبات نشان می دهد، عملکرد دولت ها در اجرای احکام بودجه نامطلوب و  پرنوسان بوده است اما در عین حال گزارش این عدم پایبندی معمولا زمانی اعلام میشود که کار از کار گذشته و حتی ممکن است بودجه سال بعد هم نوشته و اجرایی شده باشد و به همین دلیل پایبندی اندک دولت به اجرای قوانین بودجه سالانه برای آنها هزینه ای به طور معمول نداشته است.

  سال گذشته این رویه تا حدی شکسته زود و شاهد ارسال زودتر از موعد گزارش تفریغ بودجه 1398 بودیم؛ نمایندگان مجلس از این اتفاق استقبال کرده و معتقد بودند این گزارش در تصمیم گیری مجلس بسیار موثر است و می تواند رویکرد تصویب بودجه 1400 را در مجلس شورای اسلامی،کاملا دچار تحول کند.

* آغاز عملیات اجرایی گزارش تفریغ بودجه از نیمه تیر ماه امسال هم نیمه تیر ماه سال جاری بود که دیوان محاسبات کشور آغاز عملیات گزارش تفریغ بودجه سال 1399در این دیوان را اعلام کرد.

بر اساس اعلام دیوان این اقدام از لحاظ زمانی، برای نخستین بار در تاریخ دیوان محاسبات رقم می خورد و نحوه اجرای بودجه سال گذشته، در اواسط تیرماه آغاز شده است تا پس از ارائه رسمی به مجلس، وکلای ملت و نخبگان و عموم مردم با در اختیار داشتن فرصت کافی، عملکرد دستگاه های اجرایی را با اشراف بیشتری واکاوی کرده و لایحه پیشنهادی دولت برای سال آینده را با دقت مضاعف مورد بررسی قرار دهند.

حالا 31 شهریور ماه گزارش تفریغ بودجه آخرین سال مالی دولت روحانی امروز در کارتابل نمایندگان مجلس قرار گرفته است و نمایندگان می دانند که در بودجه سال 99 بیش از 49 درصد دچار عدم رعایت تمام یا بخشی از احکام قانون بودجه شده اند و حدود 17.

6 درصد فاقد عملکرد بوده اند و نهایتا حدود 32.

7 درصد به صورت کامل اجرایی شده اند.

این اطلاعات که با جزییات درباره تمامی احکام و جداول بودجه در اختیار نمایندگان قرار گرفته علاوه بر این موجب تسلط بیشتر سازمان برنامه و بودجه بر چگونگی عملکرد دولت و ارائه لایحه ای کارآمدتر برای سال آتی خواهد شد.

    * لزوم نظارت آنلاین دیوان محاسبات بر بودجه سالانه امروز در مراسم رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال 99 در دیوان محاسبات کشور ، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هرساله بعد از ارائه لایحه بودجه، گزارش تفریغ بودجه آن در دی ماه ارائه می شد اما در حال حاضر که اوایل مهرماه قرار داریم و دولت به تازگی کار تدوین لایحه بودجه 1401 را آغاز کرده، گزارش تفریغ بودجه سال 99 حاضر بوده و دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه قرار است هر دو ماه یکبار گزارش اولیه از نظارت بر بودجه نیز ارائه شود، عنوان کرد: نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم گیری ها می کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در راستای رویکرد هوشمندسازی به عنوان یکی از 4 رویکرد مجلس انقلابی است.

* گزارش های دو ماهه دیوان از بودجه جاری به مجلس رسید اشاره رییس مجلس به ارائه گزارش های 2 ماهه از نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال 1400 است که این هم برای نخستین بار در دوران مدیریت فعلی دیوان محاسبات به سرانجام رسید و نخستین گزارش عملکرد بودجه منتهی به اردیبهشت ماه در 15 تیرماه رسما منتشر شد.

براساس یافته های به دست آمده، از مجموعه 116 تبصره، بند و جزء از احکام بودجه سال جاری، تا پایان اردیبهشت ماه فقط 13 حکم ( معادل 11 درصد) در موعد مقرر به صورت کامل اجرا شده است و 45 حکم (معادل 39 درصد) ناقص اجرا شده و 58 حکم (معادل 50 درصد) کلا اجرا نشده است.

همچنین، طبق قانون بودجه 1400 کل کشور، قرار بود تا پایان اردیبهشت ماه" 10 آیین نامه و دستورالعمل به تصویب برسد که به هیچکدام از آنها در موعد مقرر عمل نشده است.

در راستای تحقق نظارت بر خط، دیوان محاسبات کشور همچنین در دی ماه گذشته گزارش 8 ماهه اجرای بودجه سال 1399 جهت بهره برداری در تصویب هرچه بهتر قانون بودجه 1400 را برای نخستین بار همزمان با بررسی لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده بود.

      * زیرساخت ها و رفع خلاءهای قانونی برای برخط شدن گزارش تفریغ باید فراهم شود محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به خبرنگار فارس می گوید:  زیرساخت های فناوری و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در دیوان برای آنلاین شدن و گزارش های هفتگی عملکرد بودجه وجود دارد و با ارائه گزارش های دو ماهه به مجلس از عملکرد بودجه سالانه تا حد زیادی این موضوع محقق شده است و در 4 ماهه اول سال هم گزارش تبصره ها و جداول را دیوان در اختیار نماینده ها گذاشته است.

وی البته تاکید دارد که برای برخط شدن گزارش های تفریغ بودجه باید زیرساخت ها و خلا های قانونی در سایر سازمان به خصوص سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه هایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند هم ایجاد شود و بتوانند عملکرد ها در بودجه و رفع نواقص در در کوتاه ترین زمان ممکن کمک می کند.

رییس کل دیوان محاسبات در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود که هدف گذاری ما، ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 1399 تا پایان شهریورماه است و همچنین می خواهیم گزارش های اجرای بودجه را هر دو ماه یکبار به نمایندگان محترم ارائه کنیم که مطمئنا منجر به تحولات تاریخی در نظارت بر بودجه کشور خواهد شد.

نمایندگان مجلس امیدوارند با اقدامات تحولی دیوان درباره گزارش های عملکرد بودجه، نظارت بر بودجه سالانه و گزارش های تفریغ بودجه به سمت آنلاین و به روز شدن پیش برود و در صورت فراهم شدن زیرساخت های لازم در سایر سازمان ها تا رسیدن به این هدف راه درازی نمانده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تفریغ بودجه - دیوان محاسبات - گزارش - بودجه - گزارش تفریغ - نمایندگان مجلس - نمایندگان - محاسبات - دیوان - دیوان محاسبات کشور - مجلس - ارائه - گذشته - بودجه سال 98 - بودجه سال 99 - زودهنگام - پارلمانی - خبرگزاری - حسابرسی - اقدامات - بودجه 99 - عملکرد - آنلاین - اثربخش - قانونی - فاصله - تاریخ - مرداد - ریاست - امسال

آخرین اخبار سرویس:
وجود انگل در منابع آب آشامیدنی کشور؛شایعه یا واقعیت؟

آغاز دوره آموزشی سطح دوم حوزه علمیه در لندن

پاسخ معصومه ابتکار به اتهامات سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس

رییس جمهور برزیل با اتهام جنایت علیه بشریت روبروست

همکاری وزارت ارتباطات و سازمان بازرسی در توسعه دولت الکترونیکی

محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

تأکید بر ضرورت تشکیل موسسه جهانی زکات از سوی ولیعهد پیشین اردن

استخدام کارشناس فن آوری اطلاعات در شرکت تولیدی صنعتی فراسان در فارس

اعتراض به انتخابات باید در چارچوب قانون باشد

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت پارس کرون در تهران

سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!

نیازمند گذار از گفتمان تحریف قرآن در شیعه به نسبت قرائت اهل بیت(ع) و قرائت عامه هستیم

برگزاری جلسه ستاد سالگرد مرحوم آیت الله یزدی

برنامه استکبار جهانی منشعب ساختن و تکه تکه کردن امت اسلامی است

بیانیه مشترک نشست مسکو درباره افغانستان+متن کامل

محفل شب شعر «امام خمینی مظهر وحدت و اسلام ناب» برگزار می شود

دیدار رییس سازمان انرژی اتمی با سفیر اتریش

رایزنی دیپلمات های ایران و روسیه در ژنو درباره آخرین تحولات سوریه

محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

دیدار عمار حکیم با هیئت سیاسی جریان صدر

بیش از 76درصد مردم چاروسا واکسینه شدند/انتقاد از وعده های بدون عمل بعضی مسئولین استان در نشست ها

تعیین حسابرس مستقل و بارزس قانونی اصلی و علی البدل بانک پارسیان

هشدار وزارت اطلاعات درباره شایعات علیه اتباع افغانستانی

آمادگی اتریش برای پیشرفت مذاکرات هسته ای

عصائب اهل الحق امارات را به «تقلب» در انتخابات عراق متهم کرد

رسانه ها از مهمترین ابزار جنگ نرم به شمار می روند

برگزاری جشن ازدواج 800 زوج ساکن حاشیه مشهد در هفته وحدت

رییسی جمعه به اردبیل سفر می کند

عکس روز| اکسپوی دوبی

مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد + سوابق

استخدام کارآموز وکالت در یک دفتر وکالت در البرز

استخدام خیاط ماهر زنانه دوز در یک مجموعه در تهران

استخدام کارشناس فروش بین الملل (زبان ترکی) در انتشارات جنگل در تهران

استخدام کارشناس املاک ملکی و تملیکی در بانک ایران زمین در تهران

برگزاری جشن های سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم از 7 تا 23 آبان

تصاویر / دیدار شهردار و اعضای شورا شهر همدان با آیت الله موسوی اصفهانی و آیت الله طه محمدی

سفیر اتریش: اتریش برای هر نوع مساعدت برای پیشرفت روند مثبت مذاکرات هسته ای آمادگی دارد

«با آمدنت عید به قم می آید» شعار امسال روز قم

رییس جمهور در شیراز هم خبرساز شد!

دیدار نماینده ویژه روسیه با مشاور ارشد وزیر خارجه ایران

مدیرعامل موسسه همشهری منصوب شد

لایحه رتبه بندی معلمان پشت سد شورای نگهبان؟

سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی به قم

ویدئو| همایش محوری وحدت در مشهد با سخنرانی آیت الله علم الهدی

میرکاظمی: ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت

آیت الله حکیم عمر خود را در مسیر نشر معارف دینی سپری کرد

رایزنی دیپلمات های ایران و روسیه در ژنو درباره آخرین تحولات سوریه

تصاویر/ گردهمایی فعالان فضای مجازی استان آذربایجان شرقی

تصاویر/ نشست مدیران مدارس علمیه استان زنجان با حضور آیت الله اعرافی

سرلشکر باقری: درباره همکاری های نظامی دریایی با روسیه توافق کردیم

اشتغال، بهترین روش برای اصلاح زندانیان است

میرکاظمی: ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت

مشاور وزیر علوم در امور حوزه های علمیه و علوم انسانی منصوب شد

فیلم/رییس جمهور در شیراز هم خبرساز شد

بازدید سرلشکر باقری از فعالیت های نیروی دریایی روسیه در کرونشتات

استخدام کارمند اداری در شرکت ارجان پی پایدار در تهران

دانلود مولودی میلاد پیامبر صل الله علیه و آله/ محمدحسین پویانفر

فرمانده سپاه کردستان: هفته وحدت نماد دوستی شیعه و سنی است

رایزنی نماینده ویژه روسیه با مشاور ارشد وزیر امور خارجه کشورمان

بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله حکیم درقم برگزار شد

دیدار مهمانان سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی با سید حسن خمینی

مراسم شب شعر اردو زبانان برگزار می شود

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست رییس جمهور برگزار شد

راه های قانونی برای رفع مشکل اشتغال ایثارگران ایلام فراهم است

همایش پرچمداران وحدت شهرستان های مریوان و سروآباد

دیدار نماینده ویژه رییس جمهور با هیات طالبان در مسکو

نماینده ولی فقیه در استان کردستان: نگاه نظام به شیعه و سنی یکسان است

اتریش برای هر نوع مساعدت برای پیشرفت روند مثبت مذاکرات هسته ای آمادگی دارد

دیدار مشاور عالی بنیاد شهید با خانواده فرزند شهیدی که خودسوزی کرد

راه های قانونی برای رفع اشتغال ایثارگران ایلام فراهم است

دیدار وزیر امور خارجه با نمایندگان سازمان های مردم نهاد و فعالان حامی فلسطین

محفل تلاوت قرآن با حضور شاکرنژاد در بیرجند

استخدام منشی با حقوق بالا و مزایای عالی در کلینیک مهرزاد در جردن

استخدام تکنسین بارگذاری فریمور و تست با بیمه تکمیلی در البرز

وجود 500 فعال رسانه ای در مازندران/ لزوم فراگیری سواد رسانه ای در خانواده ها

ایستگاه پایانی سوتفاهم در روابط تهران و باکو

تأکید آسیابان مدیر عامل فولاد اکسین خوزستان برای همکاری جهت راه اندازی باغ موزه دفاع مقدس

جای خالی مشکلات زنان/ مطالبه معترضین به قوانین مهریه چه بود

چرا پریود نمیشم میدونین که دلیل این اتفاق چیه؟

سردار قلابی به دام افتاد + عکس

گیر دادن بامزه یک پسربچه به کلاه پاپ!

سمینار بین المللی «الزامات وحدت اسلامی در جهان معاصر»

دعوت از معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری برای پاسخگویی به سوالات دانشجویان

بررسی معضلات خوزستان در دیدار مسوولان با نماینده ولی فقیه در خوزستان

دادستان کل کشور با جمعی از کارآموزان قضایی بصورت مجازی گفت وگو کرد

زنگ آغاز هفته فرهنگی اراک به صدا درآمد

آیین رونمایی از کتاب اهل بیت رسول الله(ص)

رییس ستادکل نیروهای مسلح: درباره همکاری های نظامی دریایی با روسیه توافق کردیم

به مقتدرترین کشور در معادلات فرامنطقه ای تبدیل شده ایم

استخدام نگهبان با بیمه و سرویس در کارخانه کاشی اطلس مهریز در یزد

انتشار تصویر سردار قلابی با ادعای اعمال نفوذ در محاکم و ادارات

علم دنیوی؛ گرفتاری ما

دشمن جرئت تهدید ایران را ندارد

انتقاد تند فرزند شهید همت از مسئولان!+ عکس

آغاز مذاکرات هسته ای از هفته آینده

آب پاکی قالیباف روی دست فرهنگیان بازنشسته

حاج علی اکبری خطیب نماز جمعه تهران بعد از وقفه بیست ماهه

فضای شهرها با یاد شهدا عطرآگین شود

دیدار نماینده ویژه رییس جمهور با هیات طالبان در مسکو

گام بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها

گام بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها