مطالب مرتبط:
رییس دیوان محاسبات کشور: ارائه گزارش تفریغ بودجه 99 پیش از موعد قانونی/ احکام اجرا نشده و معطل مانده به وزرای جدید ارائه می شود
گزارش رییس دیوان محاسبات از شکستن رکورد تفریغ بودجه سالانه کشور
گام اساسی دیوان محاسبات در تنظیم گزارش تفریغ بودجه
رکوردشکنی در تفریغ بودجه 99 / نظارت دیوان محاسبات بر اجرای بودجه در مقاطع 2 ماهه
دیوان محاسبات گزارش های دوماهه از اجرای بودجه به مجلس ارائه می کند
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 ساعت 15:302021-09-22سياسي

حرکت بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها


دیوان محاسبات کشور گزارش تفریغ بودجه 99 را چهار ماه زودتر از موعد مقرر به مجلس ارائه داد؛ علاوه بر این دیوان گزارش های دو ماهه به صورت دوره ای از عملکرد بودجه سال جاری به نمایندگان ارائه می دهد که مجموعه این اقدامات گزارش های تفریغ بودجه را به سمت برخط شدن پیش می برد.

- گروه پارلمانی خبرگزاری فارس: اول مرداد ماه سال گذشته، روزی که مهرداد بذرپاش" به عنوان کاندیدای ریاست دیوان محاسبات در مجلس سخن می گفت وعده ای درباره حسابرسی اثربخش و ارائه زودهنگام گزارش های تفریغ بودجه و حتی حرکت به سمت برخط شدن آن داد؛ بر همین اساس بود که سال گذشته گزارش تفریغ بودجه سال 98 یک ماه زودتر از موعد قانونی به دست نمایندگان مجلس رسید و امسال این فاصله کمتر هم شد و 4 ماه زودتر از موعد مقرر در قانون، گزارش تفریغ بودجه سال 99 در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت.

  رییس دیوان محاسبات با اعتقاد بر اینکه اگر نقش نظارتی دیوان درست ایفا می شد چقدر بودجه هدر نمی شد، تصریح می کرد: اگر دیوان محاسبات در انجام وظایف خود مطابق قانون اساسی عمل کند و گزارش تفریغ بودجه را در زمان مناسب تقدیم مجلس کند آن وقت چقدر اثر بخشی تصمیمات افزایش می یابد.

    * برخط شدن گزارش تفریغ آغازی بر یک پایان بزرگ او برخط شدن و ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه را آغازی بر یک پایان بزرگ است و آن پایان ارزیابی های ظریف و بی خاصیت عملکرد دستگاهها دانسته و گفته بود: البته دیوان دچار کمبود زیر ساخت و محروم از برخورداری از پایگاههای اطلاعاتی یکپارچه است و نتوانسته به عملیات بر خط فرایند تفریغ بودجه دست یابد؛ اما اگر توفیق خدمت گزاری بر عهده من گذاشته شود ان شاءالله دیوان به سمت حسابرسی اثربخش می رود.

در اصل 55 قانون اساسی آمده است که دیوان محاسبات، حساب ها و اسناد و مدارک مربوط را برابر قانون جمع آوری و گزارش تفریغ بودجه هرسال را به انضمام نظرات خود به مجلس شورای اسلامی" تحویل می دهد.

این گزارش باید دردسترس عموم گذاشته شود.

دیوان محاسبات کشور سالانه با بررسی حساب ها و اسناد مربوط به دستگاه های دولتی گزارش تفریغ بودجه را تهیه می کند که در آن نحوه و میزان هزینه سازمان ها، پروژه ها و پیشرفت آن ها بر اساس لایحه بودجه مشخص است.

مطابق ماده 221 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رییس دیوان محاسبات موظف است گزارش تفریغ بودجه سالانه کشور را حداکثر تا پایان دی ماه سال بعد تهیه و برای رسیدگی به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند.

مروری بر گزارش سال های اخیر دیوان محاسبات نشان می دهد، عملکرد دولت ها در اجرای احکام بودجه نامطلوب و  پرنوسان بوده است اما در عین حال گزارش این عدم پایبندی معمولا زمانی اعلام میشود که کار از کار گذشته و حتی ممکن است بودجه سال بعد هم نوشته و اجرایی شده باشد و به همین دلیل پایبندی اندک دولت به اجرای قوانین بودجه سالانه برای آنها هزینه ای به طور معمول نداشته است.

  سال گذشته این رویه تا حدی شکسته زود و شاهد ارسال زودتر از موعد گزارش تفریغ بودجه 1398 بودیم؛ نمایندگان مجلس از این اتفاق استقبال کرده و معتقد بودند این گزارش در تصمیم گیری مجلس بسیار موثر است و می تواند رویکرد تصویب بودجه 1400 را در مجلس شورای اسلامی،کاملا دچار تحول کند.

* آغاز عملیات اجرایی گزارش تفریغ بودجه از نیمه تیر ماه امسال هم نیمه تیر ماه سال جاری بود که دیوان محاسبات کشور آغاز عملیات گزارش تفریغ بودجه سال 1399در این دیوان را اعلام کرد.

بر اساس اعلام دیوان این اقدام از لحاظ زمانی، برای نخستین بار در تاریخ دیوان محاسبات رقم می خورد و نحوه اجرای بودجه سال گذشته، در اواسط تیرماه آغاز شده است تا پس از ارائه رسمی به مجلس، وکلای ملت و نخبگان و عموم مردم با در اختیار داشتن فرصت کافی، عملکرد دستگاه های اجرایی را با اشراف بیشتری واکاوی کرده و لایحه پیشنهادی دولت برای سال آینده را با دقت مضاعف مورد بررسی قرار دهند.

حالا 31 شهریور ماه گزارش تفریغ بودجه آخرین سال مالی دولت روحانی امروز در کارتابل نمایندگان مجلس قرار گرفته است و نمایندگان می دانند که در بودجه سال 99 بیش از 49 درصد دچار عدم رعایت تمام یا بخشی از احکام قانون بودجه شده اند و حدود 17.

6 درصد فاقد عملکرد بوده اند و نهایتا حدود 32.

7 درصد به صورت کامل اجرایی شده اند.

این اطلاعات که با جزییات درباره تمامی احکام و جداول بودجه در اختیار نمایندگان قرار گرفته علاوه بر این موجب تسلط بیشتر سازمان برنامه و بودجه بر چگونگی عملکرد دولت و ارائه لایحه ای کارآمدتر برای سال آتی خواهد شد.

    * لزوم نظارت آنلاین دیوان محاسبات بر بودجه سالانه امروز در مراسم رونمایی از گزارش تفریغ بودجه سال 99 در دیوان محاسبات کشور ، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هرساله بعد از ارائه لایحه بودجه، گزارش تفریغ بودجه آن در دی ماه ارائه می شد اما در حال حاضر که اوایل مهرماه قرار داریم و دولت به تازگی کار تدوین لایحه بودجه 1401 را آغاز کرده، گزارش تفریغ بودجه سال 99 حاضر بوده و دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس قرائت می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه قرار است هر دو ماه یکبار گزارش اولیه از نظارت بر بودجه نیز ارائه شود، عنوان کرد: نظارت برخط بر بودجه کمک شایانی به تصمیم گیری ها می کند و امیدواریم تمام امور برخط شود که در راستای رویکرد هوشمندسازی به عنوان یکی از 4 رویکرد مجلس انقلابی است.

* گزارش های دو ماهه دیوان از بودجه جاری به مجلس رسید اشاره رییس مجلس به ارائه گزارش های 2 ماهه از نظارت مستمر بر اجرای بودجه سال 1400 است که این هم برای نخستین بار در دوران مدیریت فعلی دیوان محاسبات به سرانجام رسید و نخستین گزارش عملکرد بودجه منتهی به اردیبهشت ماه در 15 تیرماه رسما منتشر شد.

براساس یافته های به دست آمده، از مجموعه 116 تبصره، بند و جزء از احکام بودجه سال جاری، تا پایان اردیبهشت ماه فقط 13 حکم ( معادل 11 درصد) در موعد مقرر به صورت کامل اجرا شده است و 45 حکم (معادل 39 درصد) ناقص اجرا شده و 58 حکم (معادل 50 درصد) کلا اجرا نشده است.

همچنین، طبق قانون بودجه 1400 کل کشور، قرار بود تا پایان اردیبهشت ماه" 10 آیین نامه و دستورالعمل به تصویب برسد که به هیچکدام از آنها در موعد مقرر عمل نشده است.

در راستای تحقق نظارت بر خط، دیوان محاسبات کشور همچنین در دی ماه گذشته گزارش 8 ماهه اجرای بودجه سال 1399 جهت بهره برداری در تصویب هرچه بهتر قانون بودجه 1400 را برای نخستین بار همزمان با بررسی لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده بود.

      * زیرساخت ها و رفع خلاءهای قانونی برای برخط شدن گزارش تفریغ باید فراهم شود محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به خبرنگار فارس می گوید:  زیرساخت های فناوری و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در دیوان برای آنلاین شدن و گزارش های هفتگی عملکرد بودجه وجود دارد و با ارائه گزارش های دو ماهه به مجلس از عملکرد بودجه سالانه تا حد زیادی این موضوع محقق شده است و در 4 ماهه اول سال هم گزارش تبصره ها و جداول را دیوان در اختیار نماینده ها گذاشته است.

وی البته تاکید دارد که برای برخط شدن گزارش های تفریغ بودجه باید زیرساخت ها و خلا های قانونی در سایر سازمان به خصوص سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه هایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند هم ایجاد شود و بتوانند عملکرد ها در بودجه و رفع نواقص در در کوتاه ترین زمان ممکن کمک می کند.

رییس کل دیوان محاسبات در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود که هدف گذاری ما، ارائه گزارش تفریغ بودجه سال 1399 تا پایان شهریورماه است و همچنین می خواهیم گزارش های اجرای بودجه را هر دو ماه یکبار به نمایندگان محترم ارائه کنیم که مطمئنا منجر به تحولات تاریخی در نظارت بر بودجه کشور خواهد شد.

نمایندگان مجلس امیدوارند با اقدامات تحولی دیوان درباره گزارش های عملکرد بودجه، نظارت بر بودجه سالانه و گزارش های تفریغ بودجه به سمت آنلاین و به روز شدن پیش برود و در صورت فراهم شدن زیرساخت های لازم در سایر سازمان ها تا رسیدن به این هدف راه درازی نمانده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تفریغ بودجه - دیوان محاسبات - گزارش - بودجه - گزارش تفریغ - نمایندگان مجلس - نمایندگان - محاسبات - دیوان - دیوان محاسبات کشور - مجلس - ارائه - گذشته - بودجه سال 98 - بودجه سال 99 - زودهنگام - پارلمانی - خبرگزاری - حسابرسی - اقدامات - بودجه 99 - عملکرد - آنلاین - اثربخش - قانونی - فاصله - تاریخ - مرداد - ریاست - امسال

آخرین اخبار سرویس:
استاندار تهران: مراسم 13 آبان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار می شود

امیرعبداللهیان: امیدواریم بتوانیم گردشگری سلامت، زیارتی و گردشگری به معنای عام را تقویت کنیم

از ایران برای محکومیت نقض منافع ونزوئلا توسط آمریکا متشکریم/ ایران دوست راهبردی دولت و ملت ونزوئلاست

روند نزولی کرونا در کرمانشاه ثابت شد + نمودار

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت بازرگانی دهنار تک در تهران

2 انتصاب در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از پارک فناوری پردیس

سومین سرای محله مناسب سازی شده منطقه 19 افتتاح شد

رویداد ملی فهما زمینه شبکه سازی کانون ها را فراهم کرده است

نیاز اشتغال و مسکن خانواده های تحت پوشش کمیته امداد رفع شود

احیای زیست بوم نوشت افزار ایرانی با مشارکت بنیاد برکت

حضور گسترده یمنی ها در میدان صنعا برای جشن میلاد

استخدام ویزیتور با بیمه، پورسانت و پاداش در کارخانه چسب هل در مازندران

شرایط معامله به نمایندگی از دیگران

سقوط دو کاگر به حوضچه گِلی در کارگاه مترو دولت آباد

تاکید قالیباف و والودین بر تشکیل کمیسیون های مشترک ایران و روسیه

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از پارک فناوری پردیس

توجه به فرهنگ در امور خیریه و توسعه فردی و اجتماعی

پیام تبریک مسئولان به استاندار جدید آذربایجان شرقی

رییس هیأت مدیره شبکه ملی ایثارگران به همرزمان شهیدش پیوست

فرمانده کل سپاه به منظور افتتاح چند پروژه وارد بم شد

چرا در مجلس دهم با طرح شفافیت آرا مخالفت شد؟

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از پارک فناوری پردیس

تفاوت صلح عمری با وصیت و ارث چیست؟

کارگاه آموزشی «مهارت های بیان تفسیر» برگزار شد

اهداف ترکیه از سفر به 3 کشور آفریقایی چیست؟

وحدت شیعه و سنی اتحاد اعتقادی است نه ائتلاف مقطعی و سیاسی

تاکید بر تقویت روابط پارلمانی میان ایران و روسیه

سیاست ایران توسعه روابط با کشورهای آمریکای لاتین به ویژه ونزوئلا است/ لزوم تدوین برنامه روشن و بلندمدت برای توسعه روابط دوجانبه

شیرینی خدمت جهادگران سلامت در روزهای تلخ کرونایی

هوشمندسازی از اولویت های اصلی نظام مالیاتی

«علی اصغر انصاری» معاون برنامه ریزی وزارت ارتباطات و مجری شورای راهبری شبکه ملی اطلاعات شد

تاکید قالیباف بر تشکیل کمیسیون های مشترک عالی پارلمانی و اقتصادی ایران و روسیه

معرفی مسئول نمایندگی مرکز خدمات پردیسان

پس از حدود دوسال، این هفته در تهران نماز جمعه برگزار می شود

145 هزار خودروی موجود در پارکینگ های دو شرکت خودروساز، تا پایان آبان ماه به صفر می رسند

انصاری: جغرافیای هویتی و امنیت سرزمین ایران و افغانستان از هم جدا نیست

پس از بیست ماه این هفته در تهران نماز جمعه برگزار می شود

ملاقات وزیر نفت با وزیر خارجه ونزوئلا

پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی در دستور کار است

آیت الله سعیدی: نقاشی هم مانند روضه نباید مکشوف باشد/ هنرمند با معرفت بیشتر مورد عنایت است

زندگینامه: محمد فرخی یزدی (1268– 1318)

قم در آستانه تبدیل شدن به کانون اصلی گردوغبار کشور

دیدار اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با رییس جمهور

اشتغال زنان نباید موجب ضربه خوردن نقش آن ها در خانواده شود

نمایندگان مجلس با دقت بودجه و تفریغ آن را بررسی کنند

تاکید قالیباف و والودین بر تشکیل کمیسیون های مشترک عالی پارلمانی و اقتصادی میان دو کشور

غیبت امام زمان(عج) به معنای نشناختن امام است

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در شرکت اسکای گیت در مازندران

شرایط آموزش حضوری دانشجویان در نیم سال جاری اعلام شد

برنامه های حرم حضرت معصومه(س) در هفته وحدت اعلام شد

نماز جمعه این هفته تهران برگزار می شود

پیام تبریک مسئولان استانی به استاندار جدید آذربایجان شرقی

مشهد میزبان 87 منتخب مرحله کشوری مسابقات قرآن مدهامتان

سفر فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شهرستان بَم

نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه

پس از 20 ماه نماز جمعه این هفته در تهران برگزار می شود

بادامچیان: نمایندگان مجلس با دقت بودجه و تفریغ آن را بررسی کنند

در عرصه دیپلماسی به دنبال توسعه گردشگری هستیم

شبکه کتاب خوانی در سطح کانون های مساجد کشور تقویت می شود

وبینار مهارت های زندگی وشایستگی های کلیدی در قرن 21 برگزار می شود

ادعای عجیب وکلای آرمان: غزاله در زاهدان است؟!

راه اندازی سامانه اخطار برای استفاده نکردن از زبان و خط فارسی به دستور وزیر ارشاد

دوران جدید زمانه ی ظهور اراده و اقتدار بشر است/ فیلسوف مدرنیته علم و آزادی را دو شأن مهم دوران جدید می داند

6 اصله درخت زیتون به یاد اسرای فلسطینی در دانشگاه امام صادق(ع) کاشته شد

صوت تازه منتشرشده از شهید سردار شوشتری در عملیات والفجر 8

اعضای جدید هیئت منصفه دادگاه های مطبوعاتی و سیاسی تهران تعیین شدند + اسامی

وزیر نیرو اعلام کرد: آمادگی ایران برای پذیرش سرمایه گذاری در توسعه انرژی های تجدیدپذیر

دیدار وزیر خارجه ونزوئلا با رییسی

جذب روحانیون توانمند برای گسترش فرهنگ زکات

رییس سابق سازمان زندان ها، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه شد

وضعیت نقدینگی شهرداری مشهد مناسب نیست

پیام تسلیت رییس بنیاد شهید برای شهادت «حاج حسین صفری»

بادامچیان: نمایندگان مجلس با دقت بودجه و تفریغ آن را بررسی کنند

دفن حدود 50 هزار متوفی کرونایی در بهشت زهرای تهران

پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی در دستور کار است

دیدار مردمی رییس کل و معاونین ستادی محاکم تهران

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی: وحدت شیعه و سنی اعتقادی است

حسین قرایی مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما شد

استقبال گسترده رسانه های اوگاندا از نامه کودکان ایران به جهانیان

توضیحات استاندار تهران در مورد برگزاری مراسم ایام الله 13 آبان/ پروتکل های بهداشتی ویژه این مراسم ابلاغ می شود

آیا افراد محجور اجازه معامله دارند؟

هنر نقاشی 1400 سال به اهل بیت(ع) بدهکار است

حسی به زیبایی مدرسه سازی

شهر های بدون شهردار / علت تعلل در انتخاب شهرداران ایلام چیست؟

استخدام کارپرداز امور بازرگانی در شرکت پاسارگاد ماشین پرشیا جنوب از البرز

دخالت آشکار قوه قضاییه در قوه مجریه،نقص آشکار قانون اساسی

نیروهای مسلح کشور لحظه ای ماموریت اصلی خود را فراموش می کنند

چگونه پای محمود شهریاری به بخور بخور های مبتذل باز شد؟

فرصت های شغلی امروز 26 مهر1400

مسابقه «آموزگاران تاریخ» اجرا می شود

آخرین تحولات انتخابات مجلس در عراق

استخدام حسابدار در شرکت میهن آلومینیوم غدیر در تهران

بجنورد و شیروان در راه پایتخت کتاب ایران

دعوت هشت تشکل دانشجویی از رییس ستاد اجرایی فرمان امام برای حضور در جمع دانشجویان

هادی هیربدوش مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت راه آهن

استخدام کارپرداز امور بازرگانی در شرکت پاسارگاد ماشین پرشیا جنوب

145 هزار خودرو در پارکینگ دو خودروساز تا پایان آبان به صفر می رسد

برگزاری انتخابات شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)

نماز جمعه این هفته در تهران برگزار می شود

حرکت بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها

حرکت بلند دیوان محاسبات برای آنلاین شدن «تفریغ بودجه»/ پایانی بر گزارش های تاریخ گذشته از دخل و خرج ها