مطالب مرتبط:
قفل دار شدنِ مخازن زباله ، ابتکار شهرداری تهران برای مقابله با زباله گرد ها
شهرداری تهران: مخازن زباله قفل دار می شوند/ برخی با خودروی شخصی از مخازن، زباله جمع آوری می کنند
شهرداری تهران: مخازن زباله قفل دار می شوند/ برخی افراد با خودروی شخصی از مخازن، زباله جمع آوری می کنند
ابتکار شهرداری تهران برای مقابله با زباله گرد ها
مخازن زباله تهران، قفل دار می شود
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 23:402021-09-21اقتصادي

برنامه شهرداری تهران برای مقابله با زباله گردی: مخازن زباله قفل دار می شوند


علیپور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که مخازن زباله جدید چه تفاوتی با مخازن فعلی دارند؟ گفت: کاوری دارند که مخزن داخل آن کاور می رود و قفل می شود و فقط توسط کلید و یا ابزاری که توسط کارگر و یا نیروی خدماتی شهرداری وجود .

- "مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: به تدریج باید شکل مخازن فعلی را عوض کنیم تا دسترسی به آن ها آسان نباشد و زباله گردان نتوانند از مخزن زباله بردارد و این مساله در دستور کار سازمان است.

ایلنا نوشت: "صدرالدین علیپور" مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که اینکه افزایش تولید و توزیع مخازن در سطح شهر که به دستور مدیریت شهری جدید رخ داده، با مراحل اجرای طرح کاپ که به کاهش مخازن در سطح شهر منجر می شود در تضاد نیست؟ اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند براساس شرح وظایف کار خود را از ایستگاه میانی آغاز می کند و رفت و روب برعهده آن نیست؛ یعنی در مناطق کار نظافت انجام و پسماندها جمع می شوند و از ایستگاه میانی و فرایند انتقال، دفن و پردازش را سازمان پسماند انجام می دهد.

او ادامه داد: در بحث رفت و روب نیز معاونت خدمات شهری به عنوان ناظر اگر اشکالی وجود داشته باشد تذکر می دهد و مکاتباتی انجام می شود تا وضعیت مطلوب تر شود.

علیپور با تاکید اینکه آنچه که بیشتر مورد نقد قرار می گیرد بحث فرسودگی مخازن فعلی است و تعارضی با طرح کاپ ندارد، افزود: طرح کاپ 7 مرحله متعدد دارد که از ساخت ایستگاه MRF گرفته تا اقدامات انجام شده در زمینه کمپوست جزو طرح کاپ است و الزاما مربوط به مساله مخازن نیست.

مدیر عامل سازمان پسماند افزود: یک مرحله از طرح کاپ بالابردن تفکیک از مبدا است.

در تفکیک از مبدا در آنجاهایی که می توانیم از جمله ساختمان های بزرگ و شهرک ها مخازن دوگانه تحویل می دهیم و از همان مبدا پسماند خشک و تر جدا می شود و یک کار کمکی است و تفکیک بیشتر انجام می شود.

اپلیکیشن ها نیز در طرح کاپ به کمک می آیند و مردم می توانند پسماند تر و خشک را جدا کنند و تحویل شهرداری دهند و یا از طریق غرفه های بازیافت پسماند خود را تحویل دهند.

او اضافه کرد: همه این مراحل روی هم مرحله اول طرح کاپ هستند و در نتیجه منافاتی با طرح کاپ ندارد.

ضمن اینکه به تدریج باید شکل مخازن فعلی را عوض کنیم تا دسترسی به آن ها آسان نباشد و زباله گرد نتواند از مخزن زباله برداری کند و در چنین شرایطی آلودگی پیرامونی نیز اتفاق نمی افتد.

این مساله در دستور کار سازمان است و مخازنی را طراحی کرده اند.

استفاده از مخازن قفل دار برای جلوگیری از دسترسی به پسماندها علیپور در پاسخ به این سوال که این مخازن چه تفاوتی با مخازن فعلی دارند؟ گفت: کاوری دارند که مخزن داخل آن کاور می رود و قفل می شود و فقط توسط کلید و یا ابزاری که توسط کارگر و یا نیروی خدماتی شهرداری وجود دارد باز می شوند و مخزن دائما باز نیست که هر کسی بتواند به آن دسترسی داشته باشد.

او افزود: در نتیجه در جاهایی که امکان پذیر است مخازن تفکیکی می گذاریم و به موازات آن مقداری می توان مخازن فعلی را جمع کرد.

سال گذشته نزدیک به دو هزار مخزن را کم کردیم.

اما این کاری زمانبر است و مردم باید از آن حمایت و با ما همراهی کنند.

بنابراین منافاتی وجود ندارد و تا زمانی که این طرح جا بیفتد مخازن را خواهیم داشت.

اما مخازن فعلی موجود باید تعمیر یا مجددا به صورت نو خریداری شوند تا سیمای خوبی نیز در سطح شهر در زمینه مبلمان شهری داشته باشیم.

تولید روزانه 14 هزار تن شن و ماسه از پسماند ساختمانی علیپور درباره پیشرفت مراحل اجرای طرح کاپ گفت: برای مثال رقم پسماند ساختمانی به تبدیل به روزانه 14 هزار تن شن و ماسه رسیده است که در گذشته اصلا وجود نداشت.

کارهایی نیز در حال تکمیل هستند و اینها پروژه هایی کوتاه مدت نیست.

تغیر رویه های مدیریت پسماند در همه جای دنیا پورژه ای زمانبر و کلان است که به زیر ساخت، بودجه و همراهی مردم نیاز دارد.

او در پاسخ به این سوال که مشارکت مردم در طرح کاپ چطور است؟ گفت: مردم با رویه ای که در زمان خود بوده عادت می کنند.

در دنیا نظامی برای جمع آوری پسماند وجود دارد و زمان و مکان و تولید پسماند در خانه، ساختمان های اداری و صنعتی مشخص است، اما با این شکل مخازن ما این نظام را به هم زده ایم و مردم نه ساعتی را برای خارج کردن پسماند از منزل رعایت می کنند، نه نوع پسماندی که داخل مخازن می ریزند کنترل شده است.

مراجعه روزانه سه نوبت برای جمع آوری پسماند در برخی مناطق تهران علیپور افزود: در برخی از مناطق روزانه سه بار برای نظافت مراجعه می کنیم که این مساله باید به تدریج تغییر کند اما اقدامی زمانبر است و به آموزش نیاز دارد.

باید قانون خاصی برای کسی که مساله را رعایت می کند و کسی که رعایت نمی کند به عنوان مسئولیت شهروندی وجود داشته باشد.

ما تلاش می کنیم به سمت مسیری برویم که در دنیا نیز در زمینه مدیریت پسماند موثر است.

او درباره استقبال شهروندان از آپ های موجود برای جمع آوری پسماند خشک گفت: منطقه به منطقه متفاوت است برای مثال در منطقه 7 استقبال خیلی خوب است و در برخی از مناطق ضعیف تر کار شده است، اما نمی شود الان الگوی دقیقی داد.

مخزن گذاری در شهرک ها در برخی جاها کامل انجام می شود و در برخی از شهرک ها همکاری نکردند و باید الگوگذاری شود و انتخابی نباشد.

در جاهایی ضوابطی باید وجود داشته باشد تا پیشرفت بهتری داشته باشیم.

او در واکنش به اینکه در دیگر کشورها، هزینه ای که در قبال دریافت پسماند خشک به شهروندان داده می شود، رقم مناسبی است، اما هزینه ای که در تهران به شهروندان داده می شود رقم قابل قبولی نیست، گفت: اقدامات تشویقی نیز در نظر گرفته ایم.

برای مثال به ازای پسماندی که از مردم می گیرم گلدان گل و یا کتاب و پول تحویل می دهیم.

البته در همه کشورها اینگونه نیست.

مدیر عامل سازمان پسماند افزود: برای مثال در آلمان پسماند خشک را رایگان می برند و حساب شهروندی شارژ نمی شود و شهروندان برای پسماند تر باید ماهانه یا سالانه پول واریز کنند.

در کشورهای درحال توسعه که می خواهند این طرح بین مردم جا بیفتد مشوق هایی در نظر گرفته می شود اما اینگونه نیست که در همه کشورها اخذ پسماند منوط به پرداخت پول به شهروندان باشد.

او اضافه کرد: اما ما این کار را می کنیم و حتی می توانیم آن را تقویت کنیم.

موافقم که این یک راهکار مناسب است تا در ابتدای این طرح مردم را جلب کنیم اما در ادامه باید توجه داشت که خود جمع آوری و انتقال پسماند خشک نیز برای شهرداری هزینه بر است، اما این تصور که برای شهرداری این کار منبع درآمد است درست نیست و ما در قابل این کار هزینه می کنیم.

او در واکنش به اینکه اگر برای شهرداری درآمدزا نباشد، اما برای مافیای پسماند درآمد قابل ملاحظه ای دارد، اظهار کرد: تا زمانی که مخازن تفکیکی نداریم، میزان تولید پسماند مشخص نباشد؛ همراهی مردم در تفکیک وجود نداشته باشد کنترل این موضوع سخت است، چرا که در همه جای شهر مخازن سرباز وجود دارد و از طرفی شهرداری ضابط کنترل این اقدام نیست.

حتی جایی که به صورت قانونی اقدام کردیم مانع ما شدند و مجموعه قضایی اعلام کرده شهرداری حق برخورد ندارد.

نمونه آن در منطقه 5 رخ داده است.

اما وقتی مخازن مالک پیدا کند و در خانه ها تعبیه شود و خود مردم زباله تفکیکی را تحویل دهند این اتفاقات رخ نمی دهد و فرصت سوءاستفاده از بین می رود.

برخی افراد با ماشین شخصی از مخازن، زباله برداشت می کنند علیپور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه زباله گردی در ماه های اخیر براساس مشاهدات میدانی جهش فوق العاده ای در محلات تهران داشته، گفت: این جزو موضوعات صرفا کمی نیست، بلکه هم کمی است و هم کیفی.

نمی توانم ادعا کنم که اصلا چنین مساله ای را نداریم.

گزارش هایی را داریم که افراد با ماشین های شخصی از مخازن برداشت می کنند که دلایل متعددی از جمله مسائل اقتصادی در آن دخیل هستند.

او گفت: اما ما خودمان از دادستانی حکم گرفتیم که به نیروی انتظامی تاکید کند با کسانی که کودکان زباله گرد را به کار می گیرند برخورد کند.

ادعای ما این است که کودک زباله گرد براساس آمار اعلامی بازرسی شهرداری و دادستانی، کم شده است.

او در واکنش به اینکه اما زباله گردی در مجموع کم نشده است، گفت: چون این قسمت توسط پیمانکار انجام می شود و زباله ها را تفکیک و جابجا می کند و این کاری است که قانونا توسط پیمانکار انجام می شود.

اما به صورت غیررسمی هم این اتفاق رخ می دهد.

علیپور تاکید کرد: ادعای ما درمورد کودکان زباله گرد است که با اقداماتی که انجام دادیم خیلی کم شده است.

اما برای اینکه بتوانیم این موضوع را حل کنیم و این شکل جمع آوری پسماند خشک را نداشته باشیم راهی وجود ندارد جز اینکه شکل مخازن در معابر تغییر کند و دسترسی به آن وجود نداشته باشد.

از طرفی مخازن تفکیکی جایگزین شود و پیمانکار به وسیله سیستم MRF تفکیک را انجام دهد نه در خیابان و در ملاء عام.

تا این زیرساخت نباشد مسئله با صحبت و جلسه حل نمی شود و البته با توجه به وسعت و جمعیت تهران این کار زمانبر است.


کلید واژه ها: سازمان مدیریت پسماند - شهرداری تهران - سازمان مدیریت - مدیریت پسماند - شهرداری - مدیر - عامل سازمان - مخازن - سازمان - مدیریت - مدیر عامل - زباله - پسماند - مخازن زباله - تهران - عامل - علیپور - افزایش تولید - مدیریت شهری - دستور - دستور کار - توسط - مخزن - پاسخ - سوال - جدید - طرح کاپ - دسترسی - مقابله - خدماتی

آخرین اخبار سرویس:
23 هزار مترمربع از اراضی ملی ایلام رفع تصرف شد

افزایش 20 درصدی ورود خودرو های غیربومی به جاده های خراسان رضوی

جدیدترین اخبار کرونا در ایران | قرمز و نارنجی های همه گیری دوباره در مدار صعود / پازل آغاز پیک ششم درحال تکمیل شدن است+ نقشه و نمودار

بورس در ماه جدید کار خود را با ریزش شروع کرد

جدال سخت با انتظارات تورمی

مازندران توان صادرات یک میلیون تن مرکبات را دارد

عرضه بیش از یک میلیون و 126 هزار تن سیمان؛1 آبان

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور/ تعداد شهرهای قرمز افزایش یافت

عرضه بیش از یک میلیون و 126 هزار تن سیمان در بورس کالا

نقشه رنگ بندی کرونا اول آبان 1400؛ افزایش شهر های قرمز

قیمت جدید وانت نیسان دیزل تعیین شد

لیر ترکیه مجددا سقوط کرد

نکلیف جاماندگان سهام عدالت چه زمان مشخص می شود؟

باران های کهگیلویه و بویراحمد چه زمانی آغاز می شود؟

مطالبات رانندگان پارس جنوبی/ مدیریت اشتغال منطقه: با پیمانکاران خاطی برخورد می شود

امیدی که شعله های گاز برای مناطق محروم ایجاد کرد/ افتتاح گازرسانی به ممبی ظرف یک ماه آینده

جدیدترین رنگ بندی کرونا در کشور + نقشه

طغیان آفات و بیماری ها در جنگل های خوزستان/ خشکسالی موجب تشدید شرایط بحرانی می شود

تمرکز زدایی از بودجه 1401 در دستور کار قرار دارد

اعتراف تلخ وزیر احمدی نژاد و رییسی

مدلسازی تاب آوری مالی در بانک های تجاری توسط محققان کشور

کدام مجردها می توانند در طرح «نهضت ملی مسکن» ثبت نام کنند؟

افزایش بهای نفت خام در بازار های جهانی/ طلا گران شد

بنگاه داری؛ سم مهلک نظام بانکی

طلا گران می شود

پیش بینی 3500 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های صنعت آب و برق استان اردبیل

خرید طلا و سکه کاهش یافت | نگاهی به وضعیت بازار (01 آبان 1400)

خبر خوش زمستانی وزیر نیرو به مردم

ثبت سفارش تک جلدی کتاب های درسی از سوم آبان

اشتغال زایی با دستگاه میوه خشک کن صنعتی

وصول 529 هزار فقره چک رمزدار در شهریور

ایران وارد کننده گاز می شود؟

آذربایجان شرقی باید محور توسعه صنعتی باشد

قیمت آپارتمان در منطقه 4 تهران

شاخص بورس به مدار صعودی باز می گردد؟

بیت کوین با وجود خبر مثبت والمارت باز هم ریزش کرد

صرفه جویی یک میلیارد مترمکعبی سوخت با بهره برداری کامل بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی شمال غرب کشور

ایجاد و نصب پلاک پستی مطالبه مردم

آخرین وضعیت تعطیلی های ورزش ایران در هفته اول آبان

موزه خودروهای تاریخی ایران با هزینه 120 میلیارد تومانی افتتاح شد

ریزش 21 هزار واحدی بورس در 1 آبان 1400

خطر تبدیل ایران به وارد کننده گاز

اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده از امروز!

7 برند خارجی تازه وارد در بازار خودروی ایران

اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده از امروز

کار در منزل بسته بندی لوازم التحریر

ارزش لیر کاهش یافت

آیا سیمان در زمستان گران می شود؟

قیمت لوازم خانگی ایرانی زیاد نشد؛ لوازم خانگی قاچاق گران شد

آغاز نام نویسی وام ضروری بازنشستگان کشوری

طرح پایش سلامت باروری بانوان با تخفیف 40 درصدی در قم

آغاز نام نویسی وام ضروری بازنشستگان کشوری

صادرات از آذربایجان شرقی 50 درصد افزایش یافته است

520 هکتار از اراضی ایلام به کشت چغندرقند اختصاص پیدا کرد

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در اهواز نگران کننده است

پاییز خشک برای ایران

کسری بودجه 62 میلیارد دلاری دولت امریکا

ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان از امروز

زور فولاد به پالایشی ها نرسید

شکایت فولادساز ژاپنی از تویوتا

قیمت روز گوشی موبایل در 1 آبان 1400

آمار پایه توسعه صنعتی

سقوط سنگین بورس

ایجاد باغ به جای کشت دیم در حاشیه گرگانرود

طرح ممیزی مراتع در 98 درصد از مراتع استان انجام شده است

2 هکتار از زمین های ملی طالقان از چنگ متصرفان خارج شد

تصمیم سرنوشت ساز دولت درباره ارز 4200 تومانی چه خواهد بود؟

ایران واردکننده گاز می شود!

چرا با افزایش تولید دام، بازهم گوشت گران شد؟

اقتصاد ترکیه در سراشیبی خطر

بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است

سمینار «ورود به بازار کاری کنترل پروژه» برگزار می شود

برداشت عسل در جم - بوشهر

ایمن سازی تقاطع سرغل-شوتاور در دیشموک

30 میلیون نفر در ایران زیر خط فقر مطلق زندگی می کنند

اعلام وضعیت ثبت نام مجردها در طرح نهضت ملی مسکن

فوم بتن چیست

معضل بیکاری زنان

کارآفرینی و انتقال تجربه در انجام پروژه های نفتی

رشد اقتصاد با وجود اختلاف آمار

شرکت متروکه در مهدیشهر مزرعه 112 ماینر غیرمجاز بود

ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان از امروز

وزیر نفت خواستار صرفه جویی در مصرف گاز شد

11 باور اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

کاهش تردد در محورهای برون شهری

آغاز اعمال محدودیت برای کارمندان واکسن نزده

آغاز پرداخت تسهیلات قانون جهش تولید مسکن از هفته آینده

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو 1 آبان 1400

چرا نقطه های کور تلفن همراه زیاد شده است؟ (فیلم)

قیمت «بیت کوین» همچنان در مدار ریزش

چرا وقتی که افزایش تولید اتفاق افتاد، بازهم گوشت گران شد؟

شاخص بورس به مدار صعودی باز می گردد؟

آخرین رنگ بندی کرونایی درکشور/ شهرهای قرمز زیاد شدند

ایران واردکننده گاز می شود!

مهریه توافق است، مرد می تواند امضا نکند

رفع تصرف 23 هزار مترمربع از اراضی ملی استان ایلام

صرفه جویی یک میلیارد مترمکعبی سوخت با بهره برداری کامل بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی شمال غرب کشور

سقوط ارزش لیر ترکیه پس از کاهش شدید نرخ بهره بانکی

استان قم در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفت

خبر خوب از کشف 2200 تن کاغذ و تزریق به بازار/ تکلیف 3300 تن دیگر چه می شود؟

برنامه شهرداری تهران برای مقابله با زباله گردی: مخازن زباله قفل دار می شوند

برنامه شهرداری تهران برای مقابله با زباله گردی: مخازن زباله قفل دار می شوند