مطالب مرتبط:
دلالی کارت واکسن، آسترازنیکا در صدر درخواست ها!
برای دریافت کارت واکسن دیجیتال کرونا، پولی نپردازید
ارائه کارت واکسن برای دریافت خدمات باید الزامی شود
وزارت بهداشت: برای دریافت کارت واکسن دیجیتال کرونا، پولی نپردازید
سامانه صدور کارت دیجیتال واکسن کرونا
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 17:152021-09-21اقتصادي

دلالی کارت واکسن؛ همه آسترازنیکا می خواهند


برخی سودجویان با سوء استفاده از نبود واکسن آسترازنیکا، با دریافت دو تا پنج میلیون تومان، کارت واکسن آسترازنیکا صادر می کنند.

مسئولان وزارت بهداشت می گویند دستکاری در اطلاعات واکسن تخلف و جرم است.

- برخی سودجویان با سوء استفاده از نبود واکسن آسترازنیکا، با دریافت دو تا پنج میلیون تومان، کارت واکسن آسترازنیکا صادر می کنند.

مسئولان وزارت بهداشت می گویند دستکاری در اطلاعات واکسن تخلف و جرم است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، روزنامه همشهری نوشت: متقاضیان واکسن آسترازنیکا از مرکزی به مرکز دیگر می روند و در نهایت دست خالی برمی گردند.

آنها که دوز اول شان را تزریق کرده اند، در نهایت با تأخیر دوز دوم را دریافت می کنند اما دوز اولی ها، شانس کمتری برای ایمن شدن با این واکسن سوئدی - بریتانیایی دارند.

همین موضوع سبب شده تا خیلی ها در جست وجوی مراکز دارنده واکسن آسترازنیکا باشند؛ در حالی که بیش از 95 درصد مراکز واکسیناسیون، سینوفارم تزریق می کنند.

حالا در این شرایط عده ای دست به کار شده اند و با دلالی اقدام به دستکاری اطلاعات کارت واکسن می کنند.

این افراد با گرفتن مبالغ بین دو تا پنج میلیون تومان و با دسترسی به سامانه های وزارت بهداشت اطلاعات واکسن تزریق شده را پاک یا دستکاری می کنند و در اغلب موارد آن را به آسترازنیکا تغییر می دهند؛ موضوعی که به گفته مسئولان وزارت بهداشت تخلف و جرم است.

آسترازنیکا فعلا برای دوز دومی ها این پاسخ تمام مراکز واکسیناسیون در هفته های گذشته است.

در حالی که از مدت ها قبل مسئولان وزارت بهداشت وعده داده بودند که با ورود واکسن های ایرانی و خارجی، سبد واکسیناسیون در کشور متنوع می شود اما جز واکسن برکت بیشترین واکسن در دسترس ما سینوفارم چینی است.

با این حال اشخاصی که می خواهند به کشوری سفر کنند که سینوفارم را در جدول واکسن های مورد تأیید قرار نداده، در انتظار واردات آسترازنیکا، واکسیناسیون شان را به تعویق می اندازند.

چرا آسترازنیکا؟ یکی از مراجعه کنندگان به مرکز واکسیناسیون شهید عراقی، در جست وجوی آسترازنیکاست و به گفته او از صبح زود چندین مرکز را زیر پا گذاشته تا بتواند این واکسن را پیدا کند اما در هیچ مرکزی آن را پیدا نکرده است: دو ماه دیگر باید به یکی از کشورهای عربی در حاشیه خلیج فارس سفر کنم اما از سوی شرکتی که با آنها همکاری دارم به من اعلام کرده اند که حداقل باید یک دوز واکسن آسترازنیکا را تزریق کرده باشم.

مدت هاست که نوبت تزریق واکسنم شده، اما نمی خواهم واکسن دیگری را تزریق کنم.

جوان دیگری هم می گوید: مبتلا به سندرم فیبرومیالژیا هستم و به توصیه پزشک نباید واکسنی که ویروس غیر فعال است تزریق کنم.

آسترازنیکا تنها واکسنی است که به من توصیه کرده اند اما مدت هاست که در جست وجوی این واکسن هستم ولی نمی توانم آن را پیدا کنم.

پس از پرس وجوی بسیار، یکی از مسئولان بیمارستانی به من گفت که هم اکنون تنها در املش استان گیلان و اهواز آسترازنیکا برای دوز اول تزریق می کنند.

یعنی من باید برای تزریق این واکسن چند میلیون خرج بلیت هواپیما کنم و در نهایت شاید آنجا هم واکسن را تمام کنند.

در مراکز دیگر هم وضعیت همین گونه است و پاسخ درخواست کنندگان آسترازنیکا همان جواب منفی است که در مراکز دیگر می دهند.

مرد میانسال دیگری هم بلاتکلیف است: اردیبهشت امسال دو دوز واکسن سینوفارم زدم اما الان که برای دیدار فرزندانم قصد سفر به آلمان را دارم به من ویزا نمی دهند.

گفته اند می توانم آسترازنیکا را به عنوان دوز سوم تزریق کنم و بعد ویزا بگیرم اما 2 هفته است که نمی توانم این واکسن را پیدا کنم.

چرا واردات آسترازنیکا محدود است؟ حال سؤال اینجاست که با وجود بالابودن درخواست ها، واردات واکسن آسترازنیکا محدود است؟ نریمان صدری، یکی از فعالان حوزه واردات دارو، در این باره می گوید: این که ادعا می کنند برای واردات آسترازنیکا به کشور مشکلاتی وجود دارد را تأیید نمی کنم اما نکته اینجاست که تقاضای جهانی برای این واکسن، به دلیل تأیید آن در کشورهای اروپایی و آمریکا بالا رفته است.

صدری با بیان این که افزایش درخواست این واکسن در کشور ما هم با توجه به تأییدیه جهانی آن، مسئله چندان پیچیده ای نیست، توضیح می دهد: بیش از 120 کشور در جهان واکسن آسترازنیکا تزریق می کنند.

هم اکنون ورودی بیشتر کشورهای دنیا به روی کسانی که این واکسن را تزریق کرده اند باز است اما سینوفارم در مقایسه با این واکسن، مورد تأیید تعداد کشورهای کمتری است؛ هر چند در این باره هم به نظر مشکلی وجود ندارد؛ چرا که تا یک ماه دیگر همین واکسن سینوفارم هم مورد تأیید بسیاری از کشورهای دنیا قرار خواهد گرفت و مشکلی در صدور ویزا وجود نخواهد داشت.

به گفته صدری بهترین سیاست اعمال شده در کشور همین وضعیتی است که از سوی وزارت بهداشت شکل گرفته: بخش قابل توجهی از واکسن ما سینوفارم است و بر اساس مستندات، با همین واکسن هم توانسته ایم این بیماری را تا حدود زیادی کنترل کنیم.

سینوفارم به زودی از اتحادیه اروپا تأییدیه می گیرد و هم اکنون هم در اتریش، قبرس، یونان، مجارستان، ایسلند، هلند، اسپانیا، سوئد، فنلاند و سوییس واکسن سینوفارم به رسمیت شناخته شده است.

درآمدزایی آسترازنیکا برای سودجویان می توان گفت همین میزان بالای تقاضا برای تزریق واکسن آسترازنیکا زمینه سودجویی برخی ها را فراهم کرده است؛ به طوری که گروهی از افراد که به سامانه های واکسیناسیون دسترسی دارند، با دریافت دو تا پنج میلیون تومان برای افراد کارت واکسیناسیون آسترازنیکا صادر می کنند و در همان حال هم تمام اطلاعات ثبت شده در سامانه سیب یا سینای وزارت بهداشت مبنی بر تزریق واکسن های غیر از آسترازنیکا را پاک می کنند.

یکی از کسانی که به همین شیوه درخواست کارت واکسن کرده، به همشهری می گوید: برای سفر به یکی از کشورهای اروپایی باید کارت واکسن آسترازنیکا می گرفتم اما با توجه به تزریق دو دوز سینوفارم، دیگر امکان تزریق این واکسن جدید برایم وجود نداشت؛ هر چند با پزشک مشورت کردم و گفت اگر واکسن باشد مشکلی در تزریق دوباره در فاصله زمانی یک ماه پس از دوز دوم ندارم اما ریسک نکردم.

دو هفته قبل یکی از دوستانم شخصی را به من معرفی کرد که می توانست تغییراتی در اطلاعات ثبت شده من در تزریق واکسن انجام دهد.

او مبلغ اعلام شده برای انجام این کار را دو تا پنج میلیون تومان عنوان می کند و می گوید: با تخفیف، کار من را با سه میلیون تومان انجام دادند و تمام اطلاعات تزریق واکسنم در سامانه حذف شد.

هم اکنون کارت واکسن با تزریق دو دوز واکسن آسترازنیکا را دریافت کرده ام و مشکلی هم برای دریافت کارت بین المللی وجود ندارد.

اما خبر دیگر درباره کاسبی صدور کارت واکسن آسترازنیکا مربوط به کسانی است که به گفته خودشان تمایلی به تزریق واکسن ندارند اما برای این که مشکلی در آینده برای آنها به وجود نیاید، می توانند با پرداخت یک میلیون تومان کارت واکسن آسترازنیکا با مهر یکی از دانشگاه های علوم پزشکی را دریافت کنند.

در این باره یکی از کسانی که این کارت را بدون تزریق واکسن دریافت کرده به همشهری می گوید: اعتقادی به تزریق واکسن ندارم اما از محل کارم اصرار دارند که حتما واکسن تزریق کنیم.

به همین دلیل در یکی از مراکز، فردی از متصدیان آنجا برایم کارت واکسن صادر کرد و من هم همان کارت را به محل کارم ارائه کردم.

نه سفر خارجی می روم که کارت بین المللی بخواهم و نه قرار است که پیگیر کد ملی ام باشند که واکسن تزریق کرده ام یا نه؟ هر زمان هم که این اتفاق رخ دهد و مجبور باشم، واکسن می زنم و کد ملی ام هم ثبت می شود.

دستکاری اطلاعات جرم است مسئولان وزارت بهداشت امکان تغییر در اطلاعات ثبت شده برای واکسیناسیون را رد نمی کنند اما تاکید می کنند که این اقدام تنها برای رفع خطاهای رخ داده در تزریق میلیون ها واکسن است و تغییر نوع و برند واکسن تزریق شده برای صدور کارت های بین المللی تخلف و جرم به شمار می رود.

محمدمهدی گویا، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درباره درآمدزایی با تغییر اطلاعات واکسن و سودجویی عده ای می گوید: چنین موضوعی به ما گزارش نشده اما اگر به هر دلیلی این مسئله صورت گرفته باشد، تقلب و جرم از سوی کارشناس مربوطه و شهروندی است که در این عمل نقش داشته اند.

چنین مواردی به شدت از سوی وزارت بهداشت و دستگاه قضایی پیگیری خواهد شد.

از سوی دیگر علی شریفی زارچی، رییس مرکز آمار و فناوری وزارت بهداشت درباره امکان ایجاد تغییرات در کارت های واکسن هم می گوید: این اقدام تخلف به شمار می رود و به هیچ وجه مورد تایید ما نیست.

اما باید این مسئله را هم در نظر داشت که به دلیل برخی مشکلات از زمان ثبت نام تا تزریق واکسن و ثبت آن، امکان تغییر در اطلاعات ثبت شده برای واکسن های تزریق شده وجود دارد.

اما این اصلاحات هم با حقیقت یابی و تایید مرکز بهداشت و دانشگاه های مربوطه صورت می گیرد.

ما امروز درباره تزریق 45 میلیون واکسن صحبت کنیم و ممکن است خطاهایی در ثبت واکسن های تزریق شده وجود داشته باشد.

شریفی زارچی درباره اقدام برخی سودجویان و گرفتن مبالغی از متقاضیان برای تغییر اطلاعات واکسن توضیح می دهد: از نظر سازمانی نباید این اختیار و دسترسی در اختیار همه باشد و سوءاستفاده رخ دهد.

بر این اساس نامه ای به معاونت بهداشت فرستاده ایم که تنها تغییراتی که بتواند در کارت واکسن ها صورت بگیرد، به دلیل همین اشتباه اپراتورها باشد نه درخواست افراد برای سفر و تغییر نوع برند واکسن.

در حال حاضر هم دسترسی همه افراد و پایگاه ها بسیار محدود شده و ما به راحتی می توانیم پیگیری کنیم که در کدام پایگاه و دانشگاه علوم پزشکی تغییراتی در نوع واکسن تزریق شده به افراد صورت گرفته است.

این مسئول درباره شرایط به وجودآمده و درخواست برخی مردم برای تزریق و تغییر نوع خاصی از واکسن را بی اخلاقی کشورها در تایید برخی واکسن ها عنوان می کند: دستگاه دیپلماسی کشورمان باید برای به رسمیت شناخته شدن واکسن هایی که در داخل کشورمان تزریق می شود اقدامات جدی انجام دهد.

شریفی زارچی همچنین خطاب به مردم تاکید می کند: تمام فرآیند واکسن در کشور رایگان است و درخواست پول برای صدور کارت واکسن انگلیسی جرم به شمار می رود.

هیچ پایگاه بهداشتی حق دریافت یک ریال پول برای صدور کارت واکسن را ندارد.

البته ممکن است افراد خطاکاری در مراکز حضور داشته باشند اما تمام این مغایرت ها به شدت تحت نظر ما قرار دارد و به دانشگاه ها اطلاع داده می شود.

اگر چنین مواردی از سوی مرکز یا فردی تکرار شود، حتما پیگرد قانونی صورت خواهد گرفت.

افزایش واردات با دیپلماسی آسترازنیکا کشورهای دنیا را به هشت منطقه تقسیم بندی کرده و ایران در منطقه خط تولید این واکسن در کشور روسیه قرار دارد.

شرکت داروسازی آر-فارم روسیه این واکسن را تولید می کند.

جز واکسن های آسترازنیکای واردشده به کشور از ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا و چین، بخش خصوصی هم 963 هزار دوز از این واکسن خط تولید روسی را در دو محموله وارد کرد؛ هر چند که دوز پیشنهادی بخش خصوصی برای واردات آسترازنیکا به دولت 20 میلیون بوده که اکنون تنها کمتر از یک میلیون دوز آن محقق شده است.

در این باره کامبیز میرکریمی، رییس اتاق ایران و روسیه هم می گوید: بیشتر از آن که بخواهیم روی این تقسیم بندی و قرارگرفتن ایران در زون منطقه روسیه مانور دهیم باید این را بدانیم که واکسن آسترازنیکا همکاری مشترک دانشگاه آکسفورد انگلیس و شرکت سوئدی است و محقق شدن واردات قابل توجه این واکسن به دیپلماسی دولت ما در ارتباط با اتحادیه اروپا بستگی دارد.

او البته معتقد است که اگر قرار باشد سبد واکسیناسیون کشور متنوع باشد، نه تنها آسترازنیکا که اسپوتنیک وی هم باید به عنوان یکی از واکسن های خوب در اختیار مردم قرار بگیرد: در این باره باید بخش خصوصی حمایت بیشتری شود و واکسن ها با برندهای متنوع را در اختیار داشته باشیم؛ هر چند که با وجود استفاده از ظرفیت بخش خصوصی معتقدم که در حال حاضر در روند واردات واکسن دیپلماسی و همکاری های دوجانبه کشورها مؤثرتر است.


کلید واژه ها: واکسن - وزارت بهداشت - سوء استفاده - سودجویان - دستکاری - اطلاعات - مسئولان - استفاده - روزنامه همشهری - میلیون - کارت - بهداشت - وزارت - صادر - تخلف - متقاضیان - روزنامه - همشهری - 95 درصد - گزارش - تزریق - تأخیر - مراکز - مرکزی - موضوع - شانس - روند - دیگر - اولی - ایمن

آخرین اخبار سرویس:
20 خودرویی که خوش فروش هستند

30 میلیون نفر در کشور زیر خط فقر مطلق قرار دارند

قفل واردات خودرو شانسی برای باز شدن دارد؟

قیمت آهن ,میلگرد 1400/08/01

کیهان:طبق نظرسنجی گالوپ،محبوبیت رییسی به خاطر واکسیناسیون است/ مشکلات اقتصادی در دولت سیزدهم همچنان پابرجاست

عرضه 1.1 میلیون تن سیمان تیپ در بورس کالا

پیش بینی وضعیت بورس در آینده

قیمت طلا و سکه امروز 1 آبان1400 + جدول

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت 5 میلیون و بیمه در تهرانپارس

برخورد با فروش آنلاین فرآورده های سلامت غیردارویی مجاز/واکنش به فعالیت فروشگاه های آنلاین

پیش بینی بورس در 1 آبان 1400

رحام: طرح تسهیل صدور مجوز ها آغازگر رفع انحصار از خدمات حقوقی است/ اقدام مهم مجلس در جهت بهبود فضای کسب وکار

قیمت روز خودرو (سایپا و ایران خودرو) امروز شنبه 1 آبان 1400 + جدول

جدول قیمت گوشی سامسونگ امروز شنبه 1 آبان1400

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز شنبه 1 آبان 1400

توییت ایلان ماسک دوباره جنجالی شد / ارزش ارز مجازی شیبایینو در 20 دقیقه 15 درصد رشد کرد

پیشرانی صنعت ساختمان در اقتصاد مازندران| میدان داری دانش بنیان ها

قیمت دلار و یورو و نرخ ارز امروز 1 آبان 1400 + جدول

قیمت طلا و سکه امروز 1 آبان1400 + جدول

قیمت سهام عدالت امروز 1 آبان 1400

صنایع خراسان رضوی از کمبود گاز می سوزند و می سازند

به کارگیری 41 دستگاه حفاری خشکی در پروژه های مشارکتی با بخش خصوصی

تقویم و اوقات شرعی شنبه یکم آبان ماه

قطب تولید سیر کشور، خالی از اتفاقی نو| از جای خالی فرآوری تا بلاتکلیفی شهرک تخصصی

گردشگری ایران / جنگل الیمستان کجاست؟

پرچمدار جدید شیائومی چه زمان وارد بازار می شود؟

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور در 1 آبان 1400

کدام کارمندان از امروز 1 آبان نمی توانند در اداره حاضر شوند؟

اسناد ویژه از گران فروشی ایران خودرو و سایپا، 4 برابر قیمت های جهانی!

تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می شود؟

باید از تهاتر نفت به سمت شکل گیری تجارت دوجانبه حرکت کنیم

جدول تولید فولادخام به تفکیک ماه، نیمه نخست سال 1400

یارانه 900 هزار تومانی در راه است/ 9 میلیون نفر یارانه 900 تومانی گرفتند

ریزش بازار؛ خبر بد FATF برای رمزارز ها!

خبر خوش تعطیلات؛ زمین رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد + خبر مهم رستم قاسمی

آغاز طرح تزریق دوز سوم واکسن کرونا در چین

با 86 میلیون تومان صاحب پژو 207 شوید!

بستری بیش از 17 میلیون بیمار کرونایی در جهان

قیمت طلای جهانی، امروز 1400/08/01

گول آگهی های فریبنده کلاهبردارن اینترنتی را نخورید! /تخلفات فروشگاههای اینترنتی را به کجا گزارش دهیم؟ 

فال روز شنبه 1 آبان 1400؛ پول خوبی به جیب می زنید!

رنگ بندی شهرهای قرمز، نارنجی و زرد کرونا از امروز

قرآن طلانویسی شده ایرانی در لندن به مزایده گذاشته می شود

کدام کشورها دارای شورترین غذا های هستند؟

قیمت بیت کوین امروز 1400/08/01

رنگ بندی کرونایی جدید شهرهای ایران/تعداد شهرهای قرمز افزایش یافت

اجرای آزمایشی قرنطینه هوشمند در 3 استان/ ماموریت بزرگ موشک ایرانی/ 5 چالش تولید واکسن های داخلی

ببینید | تصاویری دیدنی از مراسم افتتاحیه «چشم دبی»

آش کلم و هویج

خورش بامیه را به سبک جنوبی ها درست کنید

اسنپ سقوط کرد؟

بیماریابیِ ضعیف کرونا در کشور / الزاماتِ بازگشایی های هدفمند

کسری بودجه 62 میلیارد دلاری دولت آمریکا در ماه گذشته میلادی

آغاز طرح تزریق دوز سوم واکسن کرونا در چین

زخم زباله گردی بر تن شهر

ضرغامی چشم خورده!

کاپ کیک قابلمه ای

توافق گروه هفت درباره اصول حکمرانی تجارت دیجیتال

آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور

ریزش دلار در معاملات خارجی

به یه منشی به صورت پاره وقت

عمر لاستیک خودرو چقدر است؟

عابر بانک بیت کوین راه اندازی شد/ فروشگاه ها مجهز به عابر بانک ارز دیجیتال می شوند؟

11 باور اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

به یک راننده مجرب نیازمندم

گرانی دوباره دلار در راه است؟

آغاز فعالیت 6 مرکز خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی

یارانه 900 هزار تومانی در راه است/ 9 میلیون نفر یارانه 900 تومانی گرفتند

وضعیت ناپایدار و افزایش شهر های قرمز کرونایی از اول آبان

استخدام پاره وقت با پورسانت عالی

از انتزاع تا الحاق؛ تنوری که دوباره داغ شد/ «خلیج فارس» پهنه ای برای همه ایران

تلاش چای کاران تایوانی

توافق گروه هفت بر اصول حکمرانی تجارت دیجیتال

از انتزاع تا الحاق؛ تنوری که دوباره داغ شد/ «خلیج فارس» پهنه ای متعلق به همه ایران

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در جی

مسکن مازاد تولید نمی کنیم

استخدام کارشناس دفتری و کارشناس اجرایی در تهران

نکاتی ساده در خصوص استفاده بهینه از رادیاتور و شناسایی معایب جوش آوردن خودرو

 بانک های مرکزی در حال کور شدن هستند

ریزش وال استریت پس از اعلام کسری بودجه آمریکا

انتقاد بایدن از اوپک برای قیمت بالای نفت

توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی از نیازهای ضروری استان اردبیل است

20 خودرویی که راحت فروش می روند

ورژن جدید قیمت دستوری خودرو

انبارهای نفت آمریکا در وضعیت بحرانی

نخستین نزول دلار پس از 5 ماه

سامان دهی پروژه های نیمه تمام جزو اولویت های اصلی دولت است

عربستان توان کاهش قیمت بنزین در آمریکا را دارد

مشهورترین فروشگاه به عابر بانک های بیت کوین مجهز شد

نیاز مند نیروی کار زرنگ جهت کارگاه تولیدی

استخدام تایپیست مبتدی

گرانفروشی میوه به سبک جدید/ قیمت موز کاهش یافت

قدرت نمایی دولت با کاهش نرخ ارز /بازنشستگی قربانی فقر اقتصادی /کارت زرد به اقتصاد ترکیه

طب سنتی / خواص درمانی مارچوبه

جمع بندی نمایندگان دولت از سفر به استان اردبیل چه بود؟

گازرسانی به بیش از 200 واحد صنعتی در سال 1400

استخدام مهندس نساجی در یک شرکت معتبر در تهران

اعتبار مورد نیاز برای خرید و واکسیناسیون دام ها تأمین شد

ایلان ماسک باز دست به توییت شد!

ریزش دلار در معاملات خارجی

دلالی کارت واکسن؛ همه آسترازنیکا می خواهند

دلالی کارت واکسن؛ همه آسترازنیکا می خواهند