مطالب مرتبط:
افزایش160 هزار هکتاری مناطق تحت مدیریت محیط زیست لرستان
ویدئو | ماجرای سوءقصد به جان یک محیط بان و خانواده اش با نارنجک
پوشش 38 درصدی پزشک خانواده در کشور
استقرار بازرس وزیر راه در فرودگاه امام (ره) به منظور نظارت بر پروازهای اربعین
دیدار نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با کارکنان شاغل ایثارگر و خانواده معظم شهدا
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 15:252021-09-21دانش

یکی از راه های مدیریت استرس، بحث مدیریت غرائز هست/والدین در محیط خانواده باید مراقب پوشش خود باشند


غریزه جنسی باید در خدمت خانواده قرار گیرد تا این خانواده را استحکام دهد برای همین یک خانواده ایده آل در پوشش و رفتار ظاهری خود توجه می کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، برنامه چراغ شبکه 5 در هفته جاری میزبان زینب اختری دکترای نوروبیولوژی و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات علوم اعصاب در دانشگاه علوم پزشکی که صاحب مقالات و کتب مختلف بوده و همچنین فعال در حوزه ی اجتماعی و فرهنگی، پژوهشگر برتر و جز مدیران گروه های جهادی در کشور هستند، بود.

اختری در ابتدا با اشاره به بحث عادی شدن یا عادی سازی به لحاظ علم نوروبیولوژی گفت: وقتی ورودی های حسی، وارد بدن می شود اگر آن ورودی ها بعد از مدتی آلارمی برای فرد نداشته باشد عملاً بدن سعی می کند آنها را درک نکند و در واقع نادیده بیانگارد.

برای مثال وقتی شما برای اولین بار وارد اتاق می شوید، شاید لوستر، مبل و یا دکور را در آن اتاق ببینید ولی دفعات بعدی شاید دیگر دقت نکنید و برخی اشیا را نبینید.

در مورد غرایز هم همین طور است، وقتی انسان لذتی را تجربه می کند، دفعات دیگر مثل دفعه اول آن لذت را تجربه نمی کند.

در روابط زن و مرد بالاخره سیستم لذت فعال می شود و احساس لذت وجود دارد؛ اینگونه نیست که احساس لذت در طی دفعات که تکرار می شود عادی شود، اتفاقی که مثلاً ًشاید در برخی از کشورها می گویند عادی شده است و حتی می گویند در بحث پوشش هم در کشورهای اروپایی علیرغم اینکه لباس های نیمه عریان پوشیده می شود ولی به چشم همه عادی شده و کسی هم حساس نیست.

اینگونه نیست که عادی شود، بلکه این یک گزاره ای است که دو جمله دارد، یک بخشی از آن را همیشه حذف می کنند.

آن قسمتی که حذف می شود عبارت است از اینکه ممکن است فرد در این رابطه، عادی رفتار کند ولی دفعه بعد با تحریک این سیستم که هیجان ها تحریک می شود آستانه تحریک بالاتر می رود و لذت بالاتری را می طلبد، این طور نیست که سیستم لذت خاموش شود و فرد دیگر احساس لذت نکند.

وی افزود: شدت و حدّت احساس لذت در مقایسه بین زن و مرد متفاوت است ولی قطعاً احساس لذت وجود دارد، از سویی تا جایی ممکن است فرد دیگر آن لذت اولیه و ابتدایی را نبرد ولی سراغ لذت بالاتر می رود.

مثال ملموس تر اینکه در بحث اعتیاد به مواد مخدر دقیقاً سیستم لذت فعالیت می کند؛ اولین بار فرد یک مقدار و دُز مشخصی از مواد را خیلی کم مصرف می کند و احساس لذت به او دست می دهد، دفعات دیگر که می خواهد همان لذت قبل را تجربه کند ولی بدن، با آن مقدار جواب نمی دهد و باید مقدار بیشتری مواد مصرف کند چون آستانه تحریک پذیری اش بالاتر آمده است و همین طور این ادامه پیدا می کند.

در غریزه جنسی هم دقیقاً همین است؛ یعنی مراکز ترک اعتیاد جنسی وجود دارد.

این به معنای این است که سیستم نوروبیولوژیکی هم در بحث اعتیاد یا ابیشن و هم در بحث غریزه جنسی فعالیت می کند و هیچ فرقی نمی کند.

لذت تعریف می شود، همیشه دقت کردید می گویند آن دفعه اولی یک چیز دیگر بود! انسان همیشه دنبال این هست که یک چیز دیگری به این لذت جدید اضافه کند تا آن لذت اول را دوباره تجربه کند.

این میل و غریزه ایستایی ندارد، کسی نمی تواند بگوید من توانستم کنترل کنم و این مقدار شد و با همین مقدار لذتم را بردم و تمام شد؛ چون مدام ادامه پیدا یافته و افزایش پیدا می کند، مدام با لذت های مختلف، با مدل های مختلف باید خودش را قانع کند تا آن لذت را ببرد ولی دیگر آن لذت را نمی برد، این عادی سازی نیست بلکه آستانه ی تحریک پذیری بالاتر می رود و درخواست بدن نسبت به آن بیشتر می شود.

اختری خاطر نشان کرد: گاهی اوقات وقتی با این دلیل علمی مطالب را به برخی افراد بیان می کنیم باز هم نمی پذیرند؛ به خاطر اینکه برخی افراد تجربه لذت کوتاه مدت را دارند، اگر نگاه فرد به کسب لذت بلند مدت باشد به عبارتی دنبال لذتی ماندگار باشد، این امر با تغییر مدل زندگی امکان پذیر است.

برای مثال وقتی برای برخی از دوستانی که از لحاظ فضای فکری و جسمی و همه چیز، متفاوت زندگی کرده بودند و بعد تغییر نگاه داده بودند و به مرکز ما مراجعه کرده بودند، تعریف سیستم نورساینس مبنی بر اینکه وقتی سیستم لذت فعال می شود، بخش هیجانات مغز خاموش می شود و چون انسان با بخش هیجانات مغز، تصمیم گیری می کند، وقتی بخش هیجانات مغز خاموش شد و به آن لذت کوتاه مدت رسید، تازه قسمت تفکر و تصمیم گیری و قسمت منطقی مغز فرد شروع می کند به فعالیت کردن و حس پشیمانی به او دست می دهد که چرا من آن کار را کردم؟ چرا این جواب را دادم؟ شروع می کند خود را شماتت کردن؛ یعنی بعد از اینکه لذت کوتاه مدت را تجربه کرد دیگر حس او نسبت به آن لذت، حس خوبی نیست.

همان جا یکی از مراجعین گفت که بلیطی را تهیه کرده بود و برای شرکت در کنسرت به لس آنجلس رفته بود می گفت رفتم آنجا همه هیجاناتم را تخلیه کنم و از همه قید و بندها آزاد باشم، رها باشم و هر کاری که دوست دارم انجام دهم وسط همان آهنگ، وسط همان بالا و پایین پریدن ها با خودم گفتم الان آن لذت را بردم، که چی؟ یک دفعه گفتم پس چرا من حالم خوب نیست، مگر من دنبال حال خوب نبودم الان دیگر حالم خوب نیست دنبال یک چیز بهتر می گشتم دنبال یک چیز بیشتر می گشتم.

وی یادآور شد: کسب لذت ماندگار و بلند مدت، مقداری سخت است؛ لذت بلند مدت یعنی فرد بعداً هم که آن قصه و خاطره را مرور می کند حس و حال خوبی دارد.

لذتی که باز هم دوست دارد آن را تجربه کند و ادامه دهد و با منطق، منش و انسانیّت همخوانی دارد.

انسان می تواند سطح انسانیتش را در سطح غرایزش پایین آورد؛ به عبارتی سطح لذت را در حد همین لذت هایی که حیوان هم می تواند آن را تجربه کند، پایین آورد ولی نگاه ما به انسان بودنمان قطعاً این است که من انسان شده ام چون به من قدرت تفکر و قدرت انتخاب داده شده است تا بتوانم بهتر از حیوان باشم و به واسطه ی قدرت تصمیم گیری و انتخاب، لذت بلند مدت تر را انتخاب کنم.

انسان می تواند، این حق انتخاب هست.

این احساس ها، فکرها و تفکرها و این تجربیات است که زندگی انسان را می سازد و فرد می تواند در زندگی تصمیم هایی برای آینده اش بگیرد؛ انسان همه تلاشش این است که به آرامش برسد.

حتی آن کسی که می رود وسط کنسرت بالا پایین می پرد، می خواهد حالش خوب باشد که حس خوبی داشته باشد و به آرامش برسد ولی این لذت، لذت کوتاه مدتی هست، لذا به آنها پیشنهاد می دهیم که حس لذت بلند مدت را هم تجربه کنند، بعد ببینند اصلاً قابل مقایسه با آن لذت هست یا نیست؟ اختری در ادامه این گفتگوی تلویزیونی و در پاسخ به سوال مجری تصریح کرد: وقتی انسان می خواهد یک کاری را تجربه کند باید نگاه کند ببیند این تجربه چه خروجی هایی برای او خواهد داشت حتی اگر بخواهد یک کاری را تقلید کند، که حداقل های آسیب را داشته باشد و آن آسیب شناسی را انجام دهد، اخیراً مرکز لگاتوم، یک گزارشی را منتشر می کند به عنوان شاخص شکوفایی، که در سال 2020 شاخص های شکوفایی، یک سری شاخص نرخ های اقتصادی هست، فعالیت های اقتصادی که انجام می دهند، یکسری به لحاظ مثلاً خشونت هایی که وجود دارد، بحث سرمایه اجتماعی و یکسری مسائل طلاق، ازدواج و … به عنوان شاخص های شکوفایی از آن نام برده می شود.

ترکیه از کشورهایی است که اتفاقاً امسال روی آن کار شده بود.

من وقتی شاخص ها را بررسی می کردم، شاخص های ترکیه به لحاظ سرمایه اجتماعی به شدت در حال افت بود؛ چرا یک کشوری شاخص شکوفایی اش باید سقوط کند، افت کند؟ ما قرار است که شاخص شکوفایی را به سمت بالا برسانیم و مدلی را به عنوان یک مدل موفق اجرا کنیم.

اگر واقعاً به عنوان مدل موفقی بود، بر اساس شاخص های شکوفایی که بین المللی هست وقتی شاخص ها را در می آورند، مهم ترین ها را در می آوردند و تاثیرگذارترین و موثرترینش را انتخاب می کنند چه لزومی دارد که ما بخواهیم از آنها تقلید کنیم؟ این پژوهشگرِ عضو هیأت علمی در بخش دیگری از سخنانش اشاره کرد: برخی از خانواده ها به غلط تصور می کنند که اگر زن و مرد در خانه راحت باشند، رها باشند و محدودیتی از نظر ظاهر و پوشش، نداشته باشند، دیگر بچه هایشان چشم و دل سیر می شوند.

مثلاً، ماهواره هر فیلمی می خواهد نشان دهد و بچه هم ببیند، عادی می شود و وقتی بچه ها بیرون می روند نگاه حریصانه ای به اطراف نخواهند داشت.

اما باید در نظر داشت به لحاظ علمی این عادی سازی در مورد این مسائل مخصوصاً با حضور دو جنس در یک جا، قطعاً باید با حد و حریم باشد، مثلاً من در جلسه ای با انجمن اولیا و مربیان در یک مدرسه پسرانه پیرو موضوع مدیریت استرس صحبت می کردم بحث عفاف و حجاب هم نبود گفتم یکی از راه های مدیریت استرس، بحث مدیریت غرائز هست، که باید حواستان باشد به آستانه و مرز تحریک پذیری فرزندتان نیانجامد، بعد از جلسه، مراجعاتی داشتم که به شدت نگران این ارتباط بودند و دچار آسیب شده بودند.

اگر نسبت به این بحث با یک نگاه بین المللی هم نگاه کنیم، متوجه اهمیتش خواهیم شد، می توانید جستجو کنید، در فرانسه انجمن حمایت از دختران یا خانم هایی که از طرف محارمشان به آنها آسیب وارد شده، وجود دارد مسأله عادی سازی چیزی نیست که گفته شود سبب چشم و دل سیری در محیط خانواده می شود.

عدم رعایت این نکته مهم آسیب خیلی جدی تر می تواند برای خانواده ایجاد کند و آرامشی را که در خانواده به عنوان نهاد اصلی یک جامعه از آن نام برده می شود، تحت تأثیر قرار داده و دچار فروپاشی کند.

وی گفت: خیلی ها می پرسند چرا این اتفاق در روابط زناشویی مثلاً اگر قرار به عادی شدن باشد برای خانم و آقا نمی افتد؟ یک زن و شوهری که بیست سال، سی سال، پنجاه سال، شصت سال با همدیگر زندگی می کنند، عاشقانه همدیگر را دوست دارند، روابط خوبی با هم دارند، پس چرا در این شصت سال که همدیگر را دیدند و در کنار هم بودند، عادی نشده است؟ باید گفت: سیستم مغز بسیار منظم است و از قواعد منظمی پیروی می کند و این رابطه در حد و حدود و قواعد و قوانین زن و مرد رخ می دهد.

لذا فقط یک بار هیجانی نیست بلکه خانواده ابعاد مختلف دیگری دارد.

ما این مساله را در آزمایشگاه در مدل های آزمایشگاهی و در بحث کِموسیگنال ها یا سیگنال های شیمیایی مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم بعد از بلوغ بیشتر در زنان و مردان تولید می شود یک جایی وجود دارد که حالت حافظه و خاطره ای نسبت به آن جنسی که با او زندگی می کند ایجاد می شود و بعد از آن، او را به عنوان بیگانه نمی شناسد و ارتباطش را ادامه می دهد.

در طی آزمایش بر روی برخی از حیوانات متوجه شدیم حیوانی که باردار است هیچ وقت خودش را در مواجه با فِرمون ها و کموسیگنال و سیگنال های شیمیایی یک حیوان غریبه ای که با آن ارتباط نداشته، قرار نمی دهد، چون باعث سقط می شود.

در بین حیوانات حریم هایی وجود دارد که مخصوص خودشان است.

مخصوصاً آنهایی که اجتماعی زندگی می کنند برای خودشان حد و حدودی می گذارند از طریق همین مواد شیمیایی که از خودشان ساطع می کنند.

مثلاً حریم زندگی یک شیر مشخص است.

شیر نر یک شیر آلفای غالب است با چند تا بچه و خانواده؛ وقتی شیر دیگری بخواهد وارد این زندگی شود اول بچه های آن شیر را از بین می برد، برای اینکه باید نسل خودش را ادامه بدهد.

نگاه انتقال نسل را دارد.

در انسان نمی توان گفت مطالعه نشده ولی داشتیم که این کموسیگنال ها می تواند به نسبت کسی که با او ارتباط داشته است، حافظه داشته باشد و آن دیگر برایش آسیب زننده نیست و از او حفاظت می کند و او را می شناسد و ارتباطش را با او ادامه می دهد، ولی یک کموسیگنال غریبه می تواند در بدن فرد آسیب برساند این یک مشاهده تجربی در آزمایشگاه بود و خیلی واقعاً جالب بود و اینکه آدم چنین غریزه ای می بیند که چنین عملکرد و کارکردی دارد.

حتی در بلوغ جنسی زودرس هم ما این نکته را مشاهده کردیم؛ یعنی وقتی فرد را مواجه می کنیم مثلاً با یک حیوانی که نابالغ است باکموسیگنال ها و فرمونال های فرد بالغ، به بلوغ زودرس می رسد.

لذا با رویکرد تکاملی اگر نگاه کنیم حکمت غریزه ی جنسی، بقا و حفظ نسل است.

این ابقاء نسل و حتی شدت و حدّت غریزه جنسی که هیچ چیز دیگری را نمی شود با آن مقایسه کرد، شاید یک وقت هایی آدم حس گرسنگی را بتواند کنار بگذارد، ولی این حس، خیلی سخت تر کنترل می شود.

این به خاطر آن بقا است و آن بحثی است که باید اتفاق بیفتد اگر در قالب خانواده نگاه کنیم و نگاه کل نگری داشته باشیم، مرد را در جایگاه پدرانه و همسر و زن در جایگاه همسر و مادر ببینیم، این اتفاقاتی که در مغز او وجود دارد، تفاوت هایی که زن و مرد با همدیگر دارند، در یک نگاه مکملی، وقتی در کنار همدیگر قرار می گیرد قرار است یک کانون خانواده را گرم کنند یک بُعد قضیه اینست.

غریزه جنسی باید در خدمت خانواده قرار گیرد تا این خانواده را استحکام دهد.

لذا باید آنقدر قوی باشد که اگر پدر سختی کشید، اگر که قرار است نفقه بدهد، همسرش را تحت پوشش قرار دهد، برای فرزندش بهترین زندگی را فراهم کند، مرد را سوق دهد به سمت اینکه یک خانواده ایده آل را بپروراند.

یعنی اگر نگاهمان را کمی بازتر کنیم نسبت به این مسئله، به جایگاه هایی که برای هر فردی، زن یا مرد در خانواده تعریف شده، این غریزه می تواند استحکام بخش این ارتباط بوده و با کوچک ترین مشکل و تکان های خیلی ریز و کوچک این بنیان سست نشود.

انسان هر چه ریزتر و موشکافانه تر در این مسأله دقت کند بیشتر و بیشتر به عظمت خدا پی خواهد برد.

لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت 21 از شبکه 5 سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرارمی دهد.


کلید واژه ها: خانواده - دانشگاه علوم پزشکی - گروه های جهادی - عضو هیأت علمی - مدیریت - مرکز تحقیقات - پژوهشگر برتر - محیط خانواده - دانشگاه علوم - برنامه چراغ - اختری - ورودی - علوم اعصاب - علوم پزشکی - هیأت علمی - عادی سازی - پوشش - علوم - عادی - دانشگاه - استحکام - خبرنگار - پژوهشگر - اجتماعی - تحقیقات - ایده آل - میزبان - برنامه - مدیران - مقالات

آخرین اخبار سرویس:
کوهنوردی و صعود آناهیتا نعمتی بازیگر معروف به قله + تصویر

دانشگاه تهران صدر نشین دانشگاه های کشور

انفجار ترانشه در آزاد راه خرم زال

دانشگاه آزاد: تمامی کلاسهای شهرهای آبی از 15 آبان حضوری خواهد بود

رصد یک سیاره جوان با عمر چند میلیون سال

آزادسازی 15هکتار زمین کشاورزی در ساری

سکولاریزم؛ نظری هی جدایی ها / شماره سوم نشریه «پلاک 26» بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان منتشر شد

ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه ها افزایش می یابد

تیپ خفن اشکان خطیبی+ عکس

تصویر شگفت انگیز شفق قطبی از دید ایستگاه فضایی بین المللی

همدستی دانشگاه با جامعه سودآور است

رییس دانشگاه آزاد کشور: واحدهای دانشگاهی شهرهای آبی از 15 آبان شروع به کار می کنند

تخفیف ویژه به نیکوکاران خوابگاه ساز

کامپیوترهای کوانتومی / شماره بیست و ششم نشریه «مگیت» منتشر شد

حضور صالحی آرا در دانشگاه آزاد رشت

مرکز تحقیقات فناوری های هوشمند در صنعت برق افتتاح شد

برگزاری ششمین همایش ملی پلیمر ایران در تبریز

سه خانه خلاق و نوآوری 8 آبان ماه افتتاح می شود

رتبه جهانی دانشگاه های ایران اعلام شد

درس دفاع مقدس باید همراه گرایش رشته های مختلف باشد

دوره مدیریت «پل صراط» است

ادامه ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون ارشد

16 پژوهشگر دانشگاه محقق اردبیلی در فهرست 2 درصد دانشمندان برتر قرار گرفتند

ثبت درخواست نقل و انتقالی دانشجویان از اول آذرماه آغاز می شود

ادامه ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد تا هشتم آبان

ستاری: واکسن روتاویروس تا پایان سال وارد بازار می شود

ادامه ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد تا هشتم آبان

همایش خانه احزاب ایران در وزارت کشور

 مخالف اجباری بودن واکسیناسیون کرونا هستم / احتمال بی اثر بودن واکسن کرونا با تغییر ماهیت ویروس

کارگاه سواد رسانه ائمه جماعات برگزار شد

همکاری سرای نوآوری فولاد با دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

دانشگاه آزاد سیرجان و دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی تفاهم نامه امضا کردند

افزایش دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی به 58 هزار نفر رسید/لزوم از سرگیری آموزش های حضوری در شهرهای آبی و زرد

کارگاه آموزشی «مقدمه ای بر چشمه های یونی» برگزار می شود

ساماندهی سهمیه های شاید به کنکور سال آینده برسد

دانشگاه فنی و حرفه ای از دانشجویان کم برخوردار حمایت می کند

علمی که به معرفت تبدیل نشود ارزش ندارد/ دانستن های نادرست ما را به انحراف می کشاند نه ندانستن

4 «بیوه زن» در برابر یک «بیوه مرد»

انتخاب 7 استاد دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان دانشمند برجسته جهان

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت منصوب شد

مجوز اجرای 15دوره کوتاه مدت برای 8 مرکز علمی کاربردی صادر شد

جذب 18 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی

زمان حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی

گردشگری با قایق های روباتیک خودران

جشن فارغ التحصیلی هزار حافظ قرآن در غزه + عکس

تجلیل از موفق ترین گروه جهادی در اردبیل

آغاز نام نویسی سراسری جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علمی کاربردی

افسانه بایگان 60 ساله با تیپ تینیجریش؛ خانم خانما چه آوازی هم می خونه!

مدیریت هماهنگ و تقسیم کار بین نهادی

کمک به رونق و شکوفایی اشتغال با راه اندازی دانشکده های مهارت و کارآفرینی

کارگاه سواد رسانه برگزار شد

آزمون انتخاب اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی فردا برگزار می شود

کسب مقام برتر در دومین جایزه ملی کتاب سال جوانان توسط دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی

اولویت بازگشایی دانشگاه برای دانشجویانی که پروپوزال مصوب دارند

برنامه دانشگاه آزاد اسلامی برای ازسرگیری آموزش حضوری

آرامش دوستدار متفکر منتقد دین در آلمان درگذشت

احراز هویت یکی از شهیدان گمنام دانشگاه صنعتی اصفهان

هشت استاد دانشگاه مراغه در جمع دو درصد دانشمندان برتر

حضور پژوهشگاه تربیت بدنی در بیستمین نمایشگاه ورزش و تجهیزات ورزشی

ثبت نام خوابگاه در دانشگاه تفرش تا 12 آبان ادامه دارد

دستیابی حافظ قرآن آران و بیدگلی به مقام سوم کشوری

صدور مجوز 15 دوره کوتاه مدت در 8 واحد دانشگاه علمی کاربردی

(ویدئو) برادرزاده شیخ نمر پس از 10 سال آزاد شد

گردشگری با قایق های رباتیک خودران

نجف آباد در بین پنج گزینه نهایی پایتخت کتاب کشور

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

ببینید | مجازات حملات سایبری چیست؟

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

دانشگاه امام صادق بی رییس شد

کسب مقام نخست نشریات علمی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجوی اردبیلی مقام برتر جایزه ملی کتاب سال را کسب کرد

دانشگاه های پر از خالی!

برنامه مراکز تجمعی و منتخب واکسیناسیون کووید 19- اصفهان در 6 آبانماه

90 درصد فارغ التحصیلان استرالیایی شغل تمام وقت دارند

راه اندازی اتوبوس سیار واکسیناسیون کرونا در اراک

ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد تا 8 آبان ماه ادامه دارد

مدیرکل حوزه استانداری آذربایجان شرقی منصوب شد

رصد توانمندی های دانشگاه آزاد میبد

حضور 3 عضو هیأت علمی دانشگاه بجنورد بین 2 درصد دانشمند برتر جهان

تهدید آینده انقلاب تفکر نئولیبرالیسم برخی مسئولان است

آغاز آموزش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی از اواسط آبان ماه

شروع کلاس های دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه امام خمینی از 8 آبان

آخرین مهلت شرکت در همایش «دانشگاه اخلاق مدار» اعلام شد

قرارگیری 5 استاد دانشگاه شهرکرد در جمع 2 درصد دانشمندان برتر جهان

تصاویر/ دیدار هیئت امنا و مدیران بنیاد ملی کرامت آفتاب با آیت الله اعرافی

زمان حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی

حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی از 15 آبان

جزییات چگونگی حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه شهرکرد + فیلم

ثبت نام وام های دانشجویی پس از تاخیر یک ماهه آغاز شد / آخرین وضعیت انتقال و مهمانی دانشجویان علوم پزشکی

اعتبارگذاری بیش از 2 هزار نشریه علمی در کشور

تفاهم نامه ایجاد دانشکده کشتیرانی و دریا نوردی در قشم امضا شد

درخشش دانشجومعلمان چهارمحال وبختیاری در مرحله کشوری مسابقات قرآن

دولتمردان تئاتر را به عنوان یک هنر ضروری بشناسند

عبدی کار را برای یحیی درآورد/ تعطیل عمومی لبنان برای بازی با ایران!

هشدارهای کاغذی پدافند غیرعامل!/ ترکیب شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر می کند

چشم انداز فعالیت های فرهنگی دانشجویان برگزیده جشنواره قلم دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

تصاویر / سومین روز نمایشگاه دستاوردهای علمی واحدهای آموزشی تخصصی حوزه

بهره مندی حوزه زنان و خانواده از خدمات آموزش الکترونیک

حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی از 15 آبان

اعلام فینالیست های مرحله استانی دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان

یکی از راه های مدیریت استرس، بحث مدیریت غرائز هست/والدین در محیط خانواده باید مراقب پوشش خود باشند

یکی از راه های مدیریت استرس، بحث مدیریت غرائز هست/والدین در محیط خانواده باید مراقب پوشش خود باشند