مطالب مرتبط:
دیدار رییس دادگستری گلستان با مردم مراوه تپه
بیش از 50 درصد مردم واکسینه شدند/ لزوم استفاده از ظرفیت طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی
وزیر ارتباطات: اگر مردم همراهی کنند گوشی ایرانی توان رقابت با نمونه خارجی را دارد
نماینده مردم بجنورد در مجلس: شورای ترافیک خراسان شمالی مسئول گره زدن ترافیک است
چمران: عده ای برای خشکاندن ریشه امید در دل مردم تلاش می کنند
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 13:402021-09-21سياسي

زمینه سازی ظهور به عهده مردم است


مهدویت و اربعین تعاملی دو سویه دارند یعنی هم مهدویت در اربعین تأثیرگذار است و برای تکامل آن نقش ایفا می کند و هم اربعین در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) نقش آفرین است.

- مهدویت و اربعین تعاملی دو سویه دارند یعنی هم مهدویت در اربعین تأثیرگذار است و برای تکامل آن نقش ایفا می کند و هم اربعین در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی (عج) نقش آفرین است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا"، حجت الاسلام و المسلمین حسین الهی نژاد، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشست مجازی اربعین و زمینه سازی ظهور گفت: در طول تاریخ اسلام حوادثی همانند غدیر، عاشورا و شهادت سید الشهدا (ع)، مهدویت و غیبت امام زمان (عج) رخ داده که هرکدام از این حوادث به نحوی در جوامع اسلامی و در زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان، مخصوصاً شیعیان تأثیرگذار بوده و بر اساس این مؤلفه ها، زندگی فرهنگی و دینی باورمندان اسلامی و شیعی سامان گرفته است.

وی در ادامه افزود: اربعین و پیاده روی اربعین یکی از مؤلفه های مهمی است که در طول تاریخ اجرایی شده است و شیعیان با پای پیاده به سوی مرقد مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) و برای رسیدن به آن نگاه متعالی دینی حرکت کرده اند و آن را هر ساله ادامه داده اند؛ حال سؤال این است که این حوادث مختلف، چه ارتباطی با یکدیگر دارند و از سوی دیگر اربعین چه ارتباطی با مهدویت، انتظار و زمینه سازی ظهور دارد؟ حجت الاسلام الهی نژاد اظهار داشت: به طور کلی می توان گفت مهدویت و اربعین به نحوی نسبت به یکدیگر تعامل دوسویه دارند یعنی هم مهدویت در اربعین تأثیرگذار است و برای تکامل آن نقش ایفا می کند و هم اربعین در زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) نقش آفرین است؛ پس این مقولات مهم همانند اربعین، ظهور، انتظار، زمینه سازی و این قبیل مباحث باید بررسی علمی شده و نسبت تعاملی آنها روشن شود.

راهپیمایی اربعین و زمینه سازی برای تشکیل تمدن نوین اسلامی وی تأکید کرد: در روایتی از حضرت امام صادق (ص) در خصوص کسانی که در مسیر پیاده روی زیارت مرقد سیدالشهدا قرار می گیرند آمده هر قدمی که برمی دارند برای آنها ثواب نوشته می شود و این کار باعث از بین رفتن گناه و معصیت و ترفیع درجه برای زائر است؛ خداوند مَلِکی را بر این زائری که قصد کرده به زیارت برود قرار می دهد و این ملک ثواب ها را یادداشت و وقتی زیارت تمام شد خطاب به وی گفته می شود برو که تو بخشیده شده ای و دیگر گناهی نداری.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تأکید کرد: امام حسن عسکری(ع) نیز وقتی به بیان شاخصه های مؤمن اشاره می کند، نمازهای یومیه، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، سر بر سجده گذاشتن و بلند گفتن بسم الله در نماز را 5 خصلت مؤمن می شمارد؛ این دو روایت بیان می کند که زائرین اهل بیت(ع) هم جزء مومنین و هم دارای درجات عالی هستند و همچنین گناهان آن ها محو و بر ثوابشان افزوده می شود.

وی خاطرنشان کرد: این جایگاه مهم زیارت اربعین و همچنین پیاده روی در این مسیر است و در طول تاریخ، پیاده روی به سوی مرقد سیدالشهدا(ع) را داشته ایم و اولین کسی که این حرکت را آغاز کرد جابر بن عبدالله انصاری در سال 61 هجری قمری بود؛ مقام معظم رهبری هم در خصوص راهپیمایی اربعین به زمینه سازی برای تحقق نهایی هدف امت اسلامی، یعنی تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی معتقد هستند بنابراین اساس باید پیوندهای مستحکم میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی و سایر اقوام ایجاد شود.

دوگانگی ظهور و قیام حجت الاسلام الهی نژاد با ذکر پرسشی ادامه داد: چرا می خواهیم موضوع راهپیمایی اربعین را به بحث انتظار و مهدویت و زمینه سازی ظهور پیوند دهیم؟ در پاسخ این پرسش به دنبال این هستیم بدانیم پیاده روی اربعین برای ظهور زمینه سازی می کند یا یکی از شرایط و نشانه های ظهور است از همین رو می خواهیم مسأله ظهور را به صورت اجمالی و با نگاهِ ماهیت شناختی بیان کنیم.

وی با اشاره به دوگانگی ظهور و قیام گفت: خیلی دیده می شود که ظهور و قیام در کنار هم یکسان پنداشته می شوند، اما این دو متفاوت هستند و در روایتی از امام صادق (ع) هم به دوگانگی ظهور و قیام اشاره شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: سه بحث مهم پیرامون ظهور مطرح است که تلاقی و همپوشانی اربعین با آنها را می توان بحث کرد و اولین بحث، نشانه های ظهور است؛ منظور از نشانه های ظهور، علائم ظهور است و فرقی نمی کند نشان دادن این علایم پس از ظهور یا قبل از آن باشد که از جمله صدای جبرییل که ندا می دهدحضرت مهدی (عج) ظهور کرد؛ برخی نشانه ها نیز همانند خروج دجال، سفیانی و یمانی از نشانه های قبل از ظهور است.

وی با رد نشانه ظهور بودن پیاده روی اربعین، عنوان کرد: ظهور برای مردم بسترهای زندگی صحیح و سالم را فراهم می کند و همه خوبی ها همراه ظهور است؛ اربعین و پیاده روی آن در قالب نشانه های ظهور مطرح نیست و در هیچ روایتی اشاره ای به این موضوع نشده است، بنابراین باید این پرونده را ببندیم.

وی با اشاره با تفاوت نشانه های ظهور با شرایط ظهور، ادامه داد: نباید این شبهه پیش بیاید که وقتی شرایط ظهور را تحقق بخشیدیم، بگوییم حتما ظهور رخ می دهد چرا که شرایط ظهور حضرت مهدی نصابی دارد که ما نصاب آن را نمی دانیم به خاطر همین دقیقا زمان رخداد ظهور را نمی توانیم پیش بینی کنیم بنابراین گفته شده کسانی که برای ظهور زمان تعیین می کنند کذّاب هستند.

حجت الاسلام الهی نژاد تأکید کرد: به طور کلی برای ظهور سه شرط توسط بزرگان دینی ما همانند شیخ صدوق، شیخ طوسی، سید مرتضی و شیخ مفید بیان شده است، از جمله شیخ طوسی می گوید ظهور در یک مثلث سه ضلعی اراده خداوند، اراده امام و آمادگی مردم قابل تحقق است؛ وقتی این بحث را با اربعین تطبیق دهیم در اینجا نیز نمی توان گفت اربعین از شرایط ظهور است، بنابراین وظیفه ما این است که به سوی آمادگی گام برداریم و شرایط ظهور را فراهم کنیم چراکه مردم در اجرایی شدن ظهور نقش مهمی بر عهده دارند.

اربعین عامل اشاعه مهدویت است وی با اشاره به رابطه اربعین و زمینه سازی برای ظهور گفت: روایات مختلفی داریم که زمینه سازی ظهور را از جایگاه مردم تعریف کرده و آنها را مسئول دانسته که آستین را بالا زده و در این مسیر قرار گیرند زیرا هر کسی غیبت را رقم زده باید ظهور را رقم بزند؛ غیبت اراده خدا یا امام معصوم نبوده بلکه غیبت در فضا و تنگنای بی مهری و بی توجهی مردم به امام معصوم رخ داده است بنابراین خود مردم هم باید باعث ظهور امام غایب شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: به طور کلی می توان گفت که میان اربعین و زمینه سازی ظهور تعامل و ارتباط دو سویه وجود دارد یعنی هم اربعین عامل ترویج و اشاعه مهدویت و انتظار می شود و هم زمینه سازی ظهور به نحوی ترویج اربعین است.

گفتنی است نشست مجازی "اربعین و زمینه سازی ظهور" به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی و مرکز همکاری های علمی و بین الملل و اندیشکده اربعین پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و با ارائه حجت الاسلام حسین الهی نژاد، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، برگزار شد.


کلید واژه ها: زمینه سازی ظهور - اربعین - زمینه سازی - مهدویت - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - اسلام - علوم و فرهنگ اسلامی - حضرت مهدی - سازی - ظهور - اسلامی - عضو هیئت علمی - فرهنگ اسلامی - حجت الاسلام - تاریخ اسلام - فرهنگ - زندگی - حوادث - تکامل - سید الشهدا - نشست مجازی - امام زمان - هیئت علمی - مهدی - پژوهشگاه - المسلمین - خبرگزاری - سویه - روحانیت - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
3 نکته مهم پیرامون هفته وحدت اسلامی و ولادت «پیامبر اکرم(ص)»

پیشنهاد ارائه برنامه چهار ساله به استاندار جدید اصفهان/ در اولین جلسه مجمع نمایندگان با مرتضوی چه گذشت؟

استاندار گلستان حکم 14 شهردار را صادر کرد

شهید الله یار کیانی: به رهنمودهای امام عمل کنید

آیا طرح اصلاح قانون شوراهای اسلامی کار به تصویب می رسد؟ / «نه» به «نظارت استصوابی»

برنامه پرواز های فرودگاه اصفهان در روزسه شنبه 27 مهر 1400

ضرورت تبیین وحدت در جهان اسلام و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

رییسی: تشکیل دولت فراگیر که همه گروه های فعال در افغانستان را مشارکت دهد مورد نظر ماست

روابط عالمان دینی اهل تسنن و تشیع تقویت شود | مشترکات شیعه و سنی کم نیست

پیام احمدی نژاد بعد از بازگشت از امارات

طالع بینی متولدین 27 مهر؛ پیام آور صلح

تقویم تاریخ؛ از آغاز هفته وحدت تا سلاخی خاشقجی

وحدت اسلامی و عمده ترین مشکل در رفتار مسالمت آمیز

واکنش گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم درباره استناد کوآنتوم به ابن عربی

6 میلیون دوز واکسن جدید امروز وارد کشور شد

انجام تمهیدات لازم برای کاهش موارد شکایت از پزشکان

«زاهدان» به عنوان پایتخت وحدت اسلامی در ایران شناخته می شود

وحدت شیعه و سنی در سیستان و بلوچستان همیشگی است

توضیحات رییس شورا درباره حکم شهردار زنجان

قوانین مرتبط با همه پرسی

تامین برق اضطراری ادارات خراسان جنوبی

دورکاری کارکنان در ادارات استان تهران لغو شد

مسائل و مشکلات مدرسه علمیه معصومیه شهر قرچک بررسی شد

 تصاویر | نشست سران نظامی ایران و روسیه | تابلوی نشان های عالی نظامی در روسیه

رفتارهای روزمره که نشانه بی ادبی است!

ببینید | کفش جدید و حیرت انگیز نایکی با امکاناتی بیشتر از خودروهای لاکچری

دولت با ابزار قدرتمند قانون اقدام راهبردی مذاکرات را آغاز خواهد کرد

پنجمین محموله 6میلیون دزی واکسن کرونا وارد کشور شد

دیپورت احمدی نژاد از دوبی دروغ است/ بلیت برگشت مشخص بود

ویدئو | پیغام صریح رییسی در قبال شروع مذاکرات و لغو تحریم ها

نشانه های مثبت و منفی درباره مذاکرات احیای برجام

استخدام مشاور امور ثبتی و حقوقی در موسسه ثبت سفیر در تهران

مذاکرات بروکسل، چرا شروع نشده تمام شد؟!

سینه چاکان دیروز ، مخالفان امروز !/ جریان طرح شفافیت آرا در مجلس دهم و یازدهم جیست ؟

کاروانسرای دهدشت ثبت جهانی می شود

قوانین مرتبط با رفراندوم در قانون اساسی دهه اول انقلاب

آشنایی با راهکارهای مطالبه وجه چک در قانون جدید

تهیه دایره المعارف از مفاهیم ابداعی رهبر معظم انقلاب

فرصت تبدیل ایران به «قطب برق» منطقه در حال سوختن است

قرارداد های خرید تجهیزات دفاعی از روسیه پیگیری می شود

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

استخدام کارمند اداری با بیمه و سرویس در مجتمع صنعتی آذرخش در اصفهان

بوسیده شدن عزت الله ضرغامی توسط یک زن!

امیر عبداللهیان در تماس با گوترش: مایل نیستیم تبادل زندانیان به مذاکرات هسته ای گره بخورد

ماجرای صیانت بازان اینترنت و جنجال تشکیل سازمان طب اسلامی/ وهن ایران در مجامع علمی با طرح پایداری ها

محمود طالقانی، آیت الله مرحوم یا شهید؟/ ویدئو

واردات ته لنجی برای صیادان سیستان و بلوچستان آزاد شود 

ایران و چین باید همکاری های خود را برای تحولات اقتصادی افزایش دهند

جهادگران فعال در امر واکسیناسیون کرونا تقدیر شدند

استخدام 20 عنوان شغلی در شرکت تعاونی فولاد کویر در اصفهان

از همه مردم دعوت می کنم واکسن بزنند/ برای مذاکرات نتیجه محور آمادگی داریم

تکلیف خانه های تاریخی شیراز در طرح جدید مشخص می شود/ بازنگری در حریم پاسارگاد به معنای کاهش آن نیست

نامه نقد و اصلاح پیش‏نویس قانون اساسی‏

زاهدی: باید تصمیمات سفرهای استانی رییس جمهور هرچه سریع تر اجرایی شود

ساماندهی ممنوع الخروجی ها در اسرع وقت پیگیری شود

نیازمند نظام پارلمانی استانی هستیم

آغاز مرحله نهایی مسابقات حفظ و قرائت قرآن در کویت

دعای روز سه شنبه

سرباز شهید گرگانی جزیره مجنون را بیشتر بشناسید

احتمال حذف موضوع فیلترینگ و کاهش پهنای باند از طرح حمایت از کاربران فضای مجازی/ تغییرات اساسی در انتظار طرح است

احتمال حذف موضوع فیلترینگ و کاهش پهنای باند از طرح صیانت از کاربران فضای مجازی/ تغییرات اساسی در انتظار طرح است

نیازمند مجلس سنا هستیم

خریدوفروش امضاهای طلایی در کشور/ ضعف تصمیم گیری و شناور بودن تصمیمات مصادیق خودتحریمی هستند

امنیت زنان در فضاهای شهری

از «افتتاح اولین کارخانه ریسندگی» تا «واکنش قالیباف به گرانی ها»

5 مزیت توسعه «صنعت بانکرینگ» برای کشور

تقویم و اوقات شرعی سه شنبه بیست و هفتم مهر ماه

رابطه فقر با جهل، کفر و ذلت انسانها

اختلافات شهردار و شورای شهر تهران دارد علنی می شود

عادی انگاری وجود ‎داعش در افغانستان

خروج 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار برای تعمیرات دوره ای

ورود 6 میلیون واکسن دیگر به کشور

فعالیت تعداد زیادی از شرکت های صنایع خلاق در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

بررسی برخی از موارد نقض قانون اساسی در ایران

رییس جمهور در دومین گفتگوی زنده تلوزیونی با مردم چه گفت؟ / آینده را بسیار روشن می بینم

ممنوعیت پرداخت های خارج از سقف برای مسؤولان+ جزییات

چه کسی اموال مسئولان را محرمانه کرد؟

آیت الله رییسی: موضوع حذف ارز 4200 در حال بررسی است

سلطان العلما؛ شاگرد شیخ بهایی و وزیر دربار صفوی

سید مهدی قزوینی؛ علامه ای که آخوندهای خراسانی پرورش داد

جزییات خبر خوش برای معلمان اجاره نشین

صفحه اول روزنامه های سه شنبه 27مهر 1400

استخدام کمک حسابدار در شرکت مهندسین پترو ایمن الوند در تهران

ویدئو | روایتی از رکورددار پرواز رزمی با جنگنده فانتوم

مشاوره قبل از ازدواج اجباری می شود؟!

مضرات لوله کشی گاز به خانه ها

شهید احمد کاظمی و سوپی که ذره ای از آن نخورد

استخدام منشی اداری با بیمه، پاداش، عیدی و سنوات در شهرک غرب

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت ساختمانی او یول در تهران

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت بالین تک در تهران

استخدام کارشناس فنی با بیمه در شرکت مشاور فام زیرساخت در قزوین

«محرمانه بودن اموال مسئولان» مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام بود

فال حافظ امروز 27 مهر 1400

آغاز ثبت نام در سامانه مسکن از فردا

نبی مکرم اسلام از لحاظ شخصیت انسانی و بشری، یک انسان فوق العاده، طراز اول و بی نظیر است

استخدام کارگر انبار با بیمه در یک شرکت معتبر در هرمزگان

استخدام کارشناس آزمایشگاه در شرکت حیان-تعیین ماهیت در تهران

راهکار های مبارزه با بی پولی آخر ماه

رابطه ایران و چین جناحی نیست

برنامه های هفته وحدت با شعار ما امت رسول الله (ص) هستیم برگزار می شود

زمینه سازی ظهور به عهده مردم است

زمینه سازی ظهور به عهده مردم است