مطالب مرتبط:
نظرات یک متخصص درباره واکسیناسیون دانش آموزان
نسخه جدید شاد از فردا قابل استفاده است/ آماده سازی زمینه واکسیناسیون دانش آموزان
نظرات یک متخصص درباره واکسیناسیون دانش آموزان
جزییات واکسیناسیون محصلان/ واکسیناسیون دانش آموزان در مدارس منتفی شد
سرانه بهداشتی به حساب مدارس واریز می شود/ واکسیناسیون والدین، دانش آموزان و رانندگان سرویس مدارس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 12:052021-09-21اجتماعي

واکسیناسیون دانش آموزان در انتظار ابلا غ


در حالی که قرار بود تزریق واکسن با اولویت 17 و 18 ساله ها از مهرماه و با واکسن تک دوز ویژه کودکان آغاز شود، اما با اعلام ناگهانی خبر واکسیناسیون 12 تا 18 ساله ها، - مراکز واکسیناسیون و والدین دچار سرگردانی شدند.

همشهری- مریم سرخوش: براساس اعلام وزیر بهداشت و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار بود در هفته اول مهر، با ورود واکسن های جدید چینی و کوبایی، واکسیناسیون افراد زیر 18 سال با اولویت پشت کنکوری ها، شروع شود، اما شنبه شب، بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت در مقابل دوربین تلویزیون قرار گرفت و خبر داد که از یکشنبه (روزگذشته) واکسیناسیون تمام گروه سنی 12 تا 18 سال آغاز می شود؛ خبری که با اطلاعیه مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت که در آن بر ثبت نام متولدان یک مهر 82 تا یک مهر 83 به عنوان گروه مجاز ثبت نام، تأکید شده بود، مغایرت داشت.

اعلام زودهنگام وزیر بهداشت برای واکسیناسیون این گروه سنی، در شرایطی است که قبلا مسئولان همین وزارتخانه از جمله معاون بهداشت، دبیر کل جمعیت هلال احمر و حتی مسئولان آموزش و پرورش از واردات 10 میلیون دوز واکسن تک دوز سینوفارم ویژه کودکان تا مهرماه، خبر داده بودند.

با تصمیم زودهنگام وزارت بهداشت برای واکسیناسیون کودکان و نوجوانان، حالا ابهامات زیادی درباره ماجرای تزریق واکسن به این گروه سنی مطرح می شود؛ از یک سو خانواده ها دچار سردرگمی شده اند و با پاسخ مبهم مراکز مواجهند و از سوی دیگر، تکلیف واکسن تزریقی به کودکان با توجه به وارد نشدن محموله جدید واکسن ویژه این گروه سنی، مشخص نیست.

همه اینها در شرایطی است که در روزهای گذشته، وزارت آموزش وپرورش اعلام کرد که برای تزریق واکسن به دانش آموزان، مکان خاصی درنظر گرفته می شود تا آنها معطل صف نشوند، اما حالا به تأکید وزیر بهداشت، این افراد هم در همان مراکز تجمیعی بزرگسالان، واکسن دریافت می کنند.

از صبح دیروز، تعدادی از مراکز واکسیناسیون با مشکل جدیدی مواجه شده اند؛ مراجعه بالای والدین برای واکسیناسیون فرزندانشان که اغلب هم دست خالی بر می گردند، درحالی که در سامانه سلامت وزارت بهداشت هم ثبت نام کرده اند.

متصدیان این مراکز تأکید می کنند که هنوز به آنها ابلاغیه ای داده نشده.

در جای دیگری از شهر اما مراکز، حتی بدون ثبت نام اقدام به واکسیناسیون می کنند و همین ماجرا، خانواده ها را سرگردان از یک مرکز به مرکز دیگر، کشانده است.

اعلام خبر وزیر بهداشت، دیروز موضوع توییت المیرا شریفی مقدم، مجری شبکه خبر شد؛ او در این توییت نوشت که وزیر بهداشت در اعلام خبر واکسیناسیون کودکان، اشتباه کرده و فعلا تنها دانش آموزان سال آخر دبیرستان در سامانه واکسیناسیون کرونا می توانند ثبت نام کنند و کسی به مراکز مراجعه نکند.

700 هزار دانش آموز پشت کنکوری واکسینه می شوند علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا چند روز پیش به همشهری اعلام کرد که جمعیت پشت کنکوری به عنوان اولویت تزریق واکسن، 700 هزار نفرند که قرار بود واکسیناسیون آنها از ابتدای مهر با ورود 12 میلیون واکسن چینی سینوفارم و واکسن کوبایی سوبرانای 2 آغاز شود اما با باز شدن اولویت سنی این گروه، از صبح دیروز تزریق واکسن 17 تا 18 ساله ها به صورت رسمی آغاز شد، بدون اینکه خبری از محموله واکسن تک دوزی شود.

حالا به نظر می رسد که این گروه سنی قرار است با یک دوز سینوفارم بزرگسالان واکسینه شوند.

از دیگر سو، یکی از مسئولان گمرک که نخواست نامش در گزارش بیاید، به همشهری می گوید که فعلا خبری از واکسن تک دوز سینوفارم نیست.

به گفته او، گمرک تاکنون واکسن متفاوتی از سینوفارم وارد کشور نکرده و تمام واکسن های وارداتی همان تولید پکن و تعداد محدودی هم از امارات بوده که پلتفرم هر دو واکسن یکی است.

البته سیدحیدر محمدی،مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم این مسئله را تأیید می کند و به همشهری می گوید: تفاوتی بین واکسن سینوفارم سنین بالا و زیر 18 سال وجود ندارد.

واکسن قابل استفاده برای سنین زیر 18 سال موجود است و اگر کمیته ملی واکسن ایران مجوز دهد، واکسیناسیون انجام خواهد شد.

براساس اعلام برخی کارشناسان، وزارت بهداشت گروه سنی تعیین شده را در گروه بزرگسالان درنظر گرفته است.

بنابراین در ابتدا یک دوز واکسن و درصورت صلاحدید دوز دوم را هم یک ماه آینده برای آنها تزریق خواهد کرد.

این موضوع را البته وزیر بهداشت هم در بخشی از صبحت های خود اعلام کرده بود، زمانی که گفت: برای بازگشایی مدارس لازم است هر دو دز واکسن تزریق شود.

حالا شنیده می شود که قرار است واکسیناسیون کودکان 12 تا 18 سال با یکی از دوزهای سینوفارم بزرگسالان انجام شود و احتمالا برای کودکان زیر 12 سال، واکسن دیگری غیر از سینوفارم وارد شود؛ البته مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و درصورت عقد قرارداد و ورود این واکسن به کشور، دانش آموزان دبستانی و پیش دبستانی 6 تا 12 سال واکسینه می شوند.

سردرگمی والدین در مراکز واکسیناسیون گزارش میدانی همشهری از مراکز واکسیناسیون تا ظهر روز گذشته، حکایت از تزریق نکردن واکسن به گروه سنی اعلام شده از سوی وزیر بهداشت داشت.

یکی از این مراکز، مرکز واکسیناسیون سازمان برنامه جنوبی بود که به گفته یکی از کارشناسان آن، امکان ثبت کد ملی زیر 18 ساله ها از سوی وزارت بهداشت برای آنها فراهم نشده است.

مقابل این مرکز چند نوجوان کارت ملی به دست در تلاش برای ورود به سالن تزریق بودند اما با اینکه در گروه واکسیناسیون قرار می گرفتند به آنها واکسن نزدند.

کارشناس این مرکز دراین باره به همشهری می گوید: از صبح دیروز افراد زیادی برای تزریق واکسن زیر 18سال مراجعه کردند اما هنوز ابلاغیه ای برای تزریق واکسن به این افراد به ما داده نشده است.

آنطور که گفته می شود تزریق واکسن برای این گروه سنی همان سینوفارمی است که برای بزرگسالان انجام می شود.

در مرکز واکسیناسیون اورژانس شهید ستاری هم براساس اطلاعیه هایی که به در و دیوار ساختمان چسبیده شده، تزریق برای 17 و 18 ساله ها به شرط ثبت نام در سامانه سلامت و پیامک انجام می شود.

چند نفری برای تزریق واکسن مراجعه کرده و منتظر رسیدن نوبت شان بودند.

در آن سوی خیابان اما در مرکز واکسیناسیون خودرویی، برای این گروه سنی، تزریق واکسن انجام نمی شد؛ حتی برای آنها که در سامانه ثبت نام کرده و پیامکی برای آنها فرستاده شده بود.

کارشناسی که در ابتدای ورودی این مرکز کارت ملی ها را بررسی می کند، به همشهری می گوید: فعلا تزریق واکسن برای زیر 18 سال نداریم، این افراد یکی، دو روز دیگر مراجعه کنند.

2 مرکز واکسیناسیون در غرب تهران اما متولدان 82 و 83 اعلام شده از سوی سامانه سلامت را حتی بدون پیامک هم پذیرش می کرد.

به گفته یکی از مسئولان این مرکز، گروه سنی این افراد اعلام شده و منعی برای واکسیناسیون ندارند؛ همانطور که گروه های سنی بالاتر را بدون ثبت نام و پیامک واکسن می زنیم، زیر 18 ساله ها را هم پذیرش می کنیم.

او در پاسخ به این سؤال که آیا تزریق کودکان در شرایط متفاوت از بزرگسالان انجام می شود؟ توضیح می دهد: شرایط برای این گروه با سایر گروه ها یکسان است، البته نسبت به روزهای قبل، مراکز واکسیناسیون خیلی شلوغ نیست و صف ها طولانی نمی شود.

تمام افرادی که امروز برای تزریق واکسن زیر 18 سال به ما مراجعه کردند، شاید بیشتر از 5دقیقه هم معطل نشدند به همین دلیل نیازی به جدا کردن این گروه نیست.

در مرکز تجمیعی واکسیناسیون کردستان اما شرایط دیگری حاکم است؛ نه زیر 18 ساله ها پذیرش می شوند و نه اطلاعاتی که به مردم می دهند مشابه اطلاعات دیگر مراکز واکسیناسیون است.

یکی از مسئولان این مرکز در پاسخ به سؤال والدین مبنی بر پذیرش کودکان برای تزریق واکسن می گوید: واکسنی که برای کودکان درنظر گرفته شده متفاوت از واکسن های موجود است که با توزیع آن واکسیناسیون این گروه سنی آغاز می شود.

او در پاسخ به این سؤال که دیگر مراکز با همین سینوفارم واکسیناسیون کودکان را آغاز کرده اند، می گوید: ما هنوز هیچ دستورالعملی دریافت نکرده ایم.

در مرکز خودرویی جنوب تهران هم به گفته یکی از مسئولان، واکسیناسیون کودکان از دوشنبه آغاز می شود.

او می گوید: با توجه به این که فعالیت این مرکز، شبانه روزی است ما از همان ساعات انتشار خبر مراجعات زیادی داشتیم و مردم برای تزریق واکسن به فرزندانشان مراجعه کردند اما از سوی وزارت بهداشت نامه ای به ما نرسیده بود که می توانیم زیر 18 ساله ها را با همین سینوفارم بزرگسالان واکسینه کنیم.

به همین دلیل آنها را پذیرش نکردیم.

به گفته او، با پیگیری های انجام شده و تأیید تزریق یک دوز از سینوفارم موجود، قرار است از امروز (دوشنبه) برای متولدان اول مهر 1382 تا اول مهر 1383 واکسن تزریق شود.

به گفته این مسئول در این مرکز هم نیازی به ارائه پیامک نیست و تمام مراجعه کنندگان که اولویت سنی آنها اعلام شده مانند دیگر گروه های سنی واکسینه می شوند.

پلتفرم واکسن های دو گروه تفاوتی ندارد در میان واکسن های تولید داخل، واکسن نورا که مشابه واکسن هایی نوترکیب ازجمله کوبایی، رازی و نوواکس آمریکاست هم در آغاز کارآزمایی بالینی فاز دو توصیه تزریق برای کودکان زیر 18 سال را دارد و قرار است اواسط این هفته با دریافت کد اخلاق از وزارت بهداشت کارآزمایی بالینی فاز یک این واکسن برای کودکان را آغاز کند.

هر چند که به تأکید جعفر امانی، سرپرست پروژه واکسن نورا پلتفرم واکسن های اختصاص یافته به کودکان و بزرگسالان در هیچ یک از واکسن های مورد استفاده در دنیا متفاوت نیست و تنها تفاوت موجود در تعداد تزریق دوزهاست.

امانی درباره ابهامات تزریق واکسن بزرگسالان به کودکان، به همشهری توضیح می دهد: پلتفرم سینوفارم برای تزریق به 2جامعه هدف یعنی بزرگسالان و کودکان، هیچ تفاوتی ندارد.

تنها تفاوت در این است که برای افراد زیر 18 سال یک دوز تزریق می شود و برای بزرگسالان دو دوز.

براساس اعلام این مسئول، واکسن نورا تا چند روز آینده فاز دوم کارآزمایی بالینی را برای بزرگسالان پشت سر می گذارد و با دریافت مجوز مصرف اضطراری، در فاز 3 وارد تزریق عمومی می شود.

در این میان محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران که پیش از این خبر واردات واکسن ویژه کودکان در مهرماه را داده بود، به همشهری می گوید که احتمالا وزارت بهداشت، کلاس دوازدهمی ها را جزو بزرگسالان درنظر گرفته و به آنها سینوفارم تزریق می کند.

بنابراین دوز دوم هم شامل شان می شود.

به گفته او، واکسن های وعده داده شده هم در مهرماه برای گروه سنی زیر 18 سال وارد می شود که تک دوز است و تنها یک بار تزریق می شود.

قوسیان میزان واردات این واکسن ها که برای تزریق به گروه سنی 12 تا 18 سال درنظر گرفته شده را 12 میلیون دوز عنوان می کند.

او درباره موضوعاتی که درباره واکسن سینوفارم چینی و اماراتی مطرح می شود هم توضیح می دهد: شنیده می شود برخی سینوفارم تولید شده ووهان را کم کیفیت تر از نوع چینی یا اماراتی آن عنوان می کنند.

اما آیا در واردات واکسن آسترازنکا به کشور از نقاط مختلف جهان و خط تولیدهای گوناگون تفاوتی وجود دارد که درباره سینوفارم چنین مسئله ای را عنوان می کنند؟ تمام محموله های وارداتی از سوی هلال احمر سینوفارم چین بوده و برای کودکان هم از همین واکسن اما به صورت تک دوز وارد خواهیم کرد.

این مسئول همچنین از واردات محموله 5 میلیون دوزی جدید در انتهای این هفته خبر می دهد.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - وزیر بهداشت - بهداشت - اعلام - قرار بود - واکسن - فناوری اطلاعات - ثبت نام - قرار - اولویت - وزیر - وزارت بهداشت - تزریق واکسن - دانش آموزان - زودهنگام - گروه - تلویزیون - شنبه - آغاز - هفته اول - ستاد ملی - گروه سنی - اطلاعات - اطلاعیه - ناگهانی - انتظار - مقابله - یکشنبه - والدین - مهرماه

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 3 تا 6 درجه ای دمای تهران از فردا

بازگشایی مدارس از نیمه آبان تا اول آذر/ آموزش ابتدایی ها فعلا مسکوت است

بارش برف و باران در ارتفاعات تهران/ کاهش 3 تا 6 درجه ای دما

اعلام هشدار زرد با ورود اولین سامانه بارشی پاییز در خوزستان

ضرورت توجه به ظرفیت های منطقه فسیلی مراغه

4 آبان، سالگرد پرپر شدن 74 لاله مدرسه پیروز

هشدار: احتمال سیلابی شدن رودخانه های صومعه سرا

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد + زمان بندی جدید بازگشایی

بررسی وضعیت غلظت آلاینده ها با تصاویر ماهواره ای/ تهران و البرز دارای بیشترین اکسید ازت و گوگرد

بازگشتیی مدارس از نیمه آبان تا اول آذر/ آموزش ابتدایی ها فعلا مسکوت است

فعالیت 10 مرکز شبانه روزی خدمات توان بخشی در سمنان

دما در مناطق شمالی استان کاهش می یابد/احتمال بارش برف و باران در مناطق غربی استان

زمان جدید بازگشایی مدارس در آبان و آذر 1400 اعلام شد

یکصدمین واحد آموزشی خیرساز آران و بیدگل در مسیر احداث

بازگشایی مدارس متوسطه دوم از 15 آبان و متوسطه اول از اول آذر/ تکلیف حضور ابتدایی ها در مدارس

آغاز پیش ثبت نام سفر به عتبات عالیات در استان همدان

کاهش تصادف ها و هوشمندسازی خدمات پلیس

هواشناسی تهران؛ بارش برف و باران در ارتفاعات

طرح ممنوعیت تردد شبانه در تمام شهرهای خراسان جنوبی ادامه دارد

بیش از 1500 تصادف در یک روز

بارش برف و باران در ارتفاعات تهران/ کاهش 3 تا 6 درجه ای دما

بیش از 5 میلیون دانش آموز گرفتار اضافه وزن

بازگشایی مدارس متوسطه دوم از 15 آبان و متوسطه اول از اول آذر/ تکلیف حضور ابتدایی ها در مدارس

خانه کوچک خود را با 4 راهکار بزرگ و دلباز نشان دهید

افتتاح یک مرکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده در اردبیل

تصویب طرح های مدیریت مناطق حفاظت شده آق داغ و سبلان در اردبیل

بارش برف و باران در ارتفاعات تهران/ کاهش 3 تا 6 درجه ای دما از فردا

عدم سواد حرکتی، ورزش قهرمانی را با خطر مواجه می کند

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

فعالیت 10 مرکز شبانه روز خدمات توان بخشی در سمنان

طبیعت زیبای پاییزی در تالش/ تصاویر

ثبت نام سفر به عتبات از امروز آغاز شد / لغو روادید سفر هوایی

بارش برف و باران در ارتفاعات تهران/ کاهش 3 تا 6 درجه ای دما از فردا

احتمال ریزش برف در ارتفاعات اصفهان/ دما تا 5 درجه سرد می شود

درخواست رسمی پلیس تهران برای لغو منع تردد شبانه | 3 پیشنهاد ترافیکی به ستاد کرونا

توزیع نوشت افزار بین دانش آموزان روستای قُشر باط بخش رخ

طول مسیر دوچرخه در مشهد به 250 کیلومتر می رسد

چهار نکته فنی در خودرو که باید بدانید

گواهینامه صلاحیت معلمی شرط ورود به رتبه بندی

5/5 میلیون دانش آموز گرفتار «اضافه وزن»

عامل 44 درصد از تصادفات مشخص شد

بهره برداری از 1035 کلاس درس در خراسان رضوی

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

عامل 44 درصد از تصادفات مشخص شد

اظهارات جدید سر پرست آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس و رتبه بندی معلمان

پلیس رسما خواستار لغو منع تردد شبانه شد

رییس پلیس راهور تهران خبر داد: 3 پیشنهاد ترافیکی پلیس به ستاد کرونا/ درخواست رسمی برای لغو منع تردد شبانه

دانش آموزان با وجود زیرساخت های ورزشی در مدارس به ورزش ترغیب نشدند

هشدار هواشناسی در خصوص یخبندان در راه های کوهستانی البرز

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

معمای ماندگاری منع تردد شبانه

قدردانی از مربیان و دانش آموزان مدارس استثنایی دامغان

آسمان خوزستان ابری می شود

تغییر زمان بازگشایی مدارس

محفل انس با قرآن دانش آموزی در حسینیه جماران

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

وضعیت راه های کشور؛ آزادراه تهران-شمال دوباره مسدود شد

عدم حضور دانش آموز در کلاس های حضوری غیبت محسوب می شود

فعالیت های خیریه دارالقرآن شمیم معرفت در مهر 1400

تغییر زمان بازگشایی مدارس

کمک 2.5 میلیاردی معلم بازنشسته البرزی به مدرسه سازی

رفع موانع موجود در پرورش ماهی در قفس نیازمند برقراری اجماع و هماهنگی بین دستگاههای مرتبط می باشد

برگزاری تور قزوین گردی برای کودکان مناطق کم برخوردار قزوین

بارش نخستین برف پاییزی در آذربایجان شرقی

زمان بازگشایی مدارس تغییر یافت

دمای هوای خراسان شمالی به زیر صفر می رسد

زمان بازگشایی مدارس در مقاطع تحصیلی مختلف

چرا هوای تهران طی سه سال اخیر آلوده تر شده است؟

بهترین سوخت برای کاهش آلودگی هوا

فوت 108 نفر عابر پیاده در نیمه اول امسال در تهران

تغییر زمان بازگشایی مدارس

روستای شاه می لرزان - گیلان

افزایش ابر و احتمال بارش های پراکنده در چهارمحال و بختیاری

چند نکته بهداشتی برای حضور در مدرسه

کمک 2/5 میلیارد تومانی معلم بازنشسته البرزی به مدرسه سازی

تخریب 21 کوخت شکارچیان در آذربایجانغربی

هشدار هواشناسی نسبت به تقویت سامانه بارشی در سیستان و بلوچستان

آلودگی هوا در اراک و ساوه

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

امضای قرار داد ساخت یکصدمین واحد آموزشی خیرساز در آران و بیدگل

اجرای طرح واکسیناسیون دام های سنگین روستایی در خراسان شمالی

قلب یخی؛ نگذاریم یخدان 200 ساله چهاربرج در سایه بی توجهی بسوزد

هشدار هواشناسی مازندران درباره احتمال آب گرفتگی معابر

عدم حضور دانش آموزان در کلاس های حضوری غیبت محسوب می شود

آیین سنتی برداشت انار در تاریخی ترین روستای گیلان‎

هشدار برای گروه های حساس؛ هوای تهران آلوده است

درخواست رسمی پلیس برای لغو محدودیت تردد شبانه

هشدار برای گروه های حساس؛ هوای تهران آلوده است

درخواست رسمی پلیس برای لغو محدودیت تردد شبانه

شبکه فاضلاب هیچ یک از شهرستان های خوزستان تکمیل نیست

تصاویر| کارته آریانا محله قدیمی در دامنه کوه های کابل

بیشترین میزان ترک تحصیل دانش آموزان در مقطع متوسطه/بیش از 7هزار معلم بازنشسته شدند

ایفای نقش مراکز یادگیری محلی در تحقق اهداف توسعه فرهنگی کشور

تصویب سکونتگاه ویژه در روستای زیارت

راهکارهایی برای حفاظت از جنگل ها در برابر آتش سوزی

هشدار جدی پلیس فتا به دارندگان صفحات اینستاگرام

گزارش تسنیم از نمایشگاه دستاوردهای نهاد وقف

هزینه و شروط سفر به عتبات/ ثبت نام سفر به عتبات از امروز آغاز می شود

انسداد آزادراه تهران-شمال باز هم تمدید شد

واکسیناسیون دانش آموزان در انتظار ابلا غ

واکسیناسیون دانش آموزان در انتظار ابلا غ