مطالب مرتبط:
انتقاد رییسی از دولت دوازدهم / رییسی FATF را به واکسن گره زد یا روحانی؟
رییسی: تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس مصون سازی نسل جوان است | تکریم شهیدان از عالم جهل زدایی می کند
دولت بن های کارگری را احیا کند | ضرورت اجرایی شدن مصوبه جدید مجلس
پیام رییسی به رییس دولت امارات
دولت بن های کارگری را احیا کند| ضرورت اجرایی شدن مصوبه جدید مجلس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 12:002021-09-21سياسي

سخنگوی دولت؛ صدای پاستور | رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت


تأکید رییس جمهوری بر تقویت ارتباط دولتمردان با مردم، مطالبه دولت پاسخگو را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

- سخنگوی دولت؛ صدای پاستور رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت" تأکید رییس جمهوری بر تقویت ارتباط دولتمردان با مردم، مطالبه دولت پاسخگو را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، در حالی که رییس جمهوری بر ارتباط و محرم تلقی کردن مردم در امور اجرایی مکررا تأکید کرده، کرسی سخنگویی دولت که نقش بسزایی در برقراری و شکل گیری این ایده دارد هنوز خالی است.

27 روز از شکل گیری دولت سیزدهم می گذرد و قریب به اتفاق کرسی های هیأت دولت تعیین تکلیف شده اند اما هنوز خبری از انتصاب سخنگوی دولت نیست.

شنیده های همشهری از پاستور حکایت از این دارد که دولت بنا دارد برای انتقال برنامه ها و روند عملکردش تغییرات جدی در ساختار اطلاع رسانی و ارتباط با مردم ایجاد کند.

انتخاب میان جایگاه سخنگوی رییس جمهوری یا سخنگوی دولت موضوعی است که روند عملکردی اطلاع رسانی دولت سیزدهم در انتخاب مسیر بین این دو را دشوار کرده است.

به رغم این وقفه اما روزهای اخیر احکام رسانه ای نهاد ریاست جمهوری در حال صادرشدن است و تغییر مهره ها خواست و مطالبه رفع ایرادات 8 سال گذشته در سخنگویی دولت را نیز ایجاد کرده اند.

در آخرین این انتصابات عباس هنرمند مدیرعامل سابق باشگاه خبرنگاران جوان جایگزین علیرضا معزی در سمت معاونت ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور شد.

پیش از او سیدابراهیم رییسی، با انتصاب غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی سابق قوه قضاییه به عنوان رییس دفتر خود برخی تغییر رویکردهای رسانه ای در نهاد ریاست جمهوری را کلید زده بود.

انتخاب اسماعیلی خط و ربط های رسانه ای پررنگ تری به دفتر رییس جمهوری بخشید.

قبل از او محمود واعظی از وزارت ارتباطات به نهاد ریاست جمهوری آمده بود و محمد نهاوندیان، رییس دفتر نخست روحانی در دولت یازدهم نیز چهره ای بیشتر اقتصادی شناخته می شد.

این در حالی است که هنوز رد و نشانی از انتصابات رسانه ای دفتر هیأت دولت و سخنگویی دولت به چشم نمی خورد.

اهمیت جایگاه سخنگوی دولت چیست؟ دولت های یازدهم و دوازدهم صرفاً با انتخاب سخنگویان معتمد رییس جمهور، این مسئولیت مهم را به جایگاه دفاع از مواضع ریاست جمهوری و دفتر ریاست جمهوری تقلیل دادند.

وزرا و معاونان کابینه از یک سو سخنگو را چندان به رسمیت نمی شناختند و حداقل ارتباطات را با او داشتند و از سوی دیگر از ارائه پاسخ به رسانه ها به بهانه سخنگو داشتن دولت اجتناب می کردند.

نتیجه مستقیم چنین رویکردی، تشدید اعتراضات مردم بود.

آنها پاسخگویی دولت را مرتبط با مشکلات اصلی خود که معیشت بحران زده بود نمی دیدند؛ نه پاسخی وجود داشت و نه پاسخگویی.

علی ربیعی، سخنگوی وقت دولت گرانی های سرسام آور و کمبود کالاها را به ارائه توضیحات وزرای اقتصادی کابینه موکول می کرد و وزرا نیز ارتباطات رسانه ای خود را به حداقل ممکن رسانده بودند.

دولت حسن روحانی کمتر توانست این ارتباط جامع را بین سخنگویان دولت و مطالبات مردم برقرار کند.

سخنگویی علی ربیعی محدود به ارائه پاسخ های کلی و سربسته درخصوص مهم ترین معضلات و آسیب های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود و یک دوره قبل تر محمدباقر نوبخت با مسئولیت همزمان ریاست سازمان برنامه و بودجه کمتر پاسخی در قبال مسائل خارج از حیطه کاری خود در سازمان و عملکرد اقتصادی آن داشت.

احیای اعتماد عمومی با اطلاع رسانی به موقع تحول اطلاع رسانی دولت سیزدهم نقش چشمگیری در احیا و ترمیم روابط دولت و مردم خواهد داشت.

یک کاسه کردن نهادهای متعدد اطلاع رسانی دولت و سبک کردن ساختار حجیم آن می تواند به واکنش سریع و متناسب دولت سیدابراهیم رییسی در مواجهه با مسائل و بحران های پیش روی دولتش بینجامد.

انتقادات نسبت به ساختارهای موازی و منفصل از هم ارتباطات دولت ها، گمانه زنی ها نسبت به تغییر و تحولات آن در دوره جدید را افزایش داده است.

پیش بینی این تغییرات تعیین تکلیف سخنگویی دولت را یک ماه ونیم پس از تشکیل، به تعویق انداخته است.

مجموعه این نهادهای مستقر در نهاد ریاست جمهوری و برخی دپارتمان های مستقر خارج از پاستور در عین حال کمتر رضایت رؤسای جمهور و کابینه های دولت ها را به همراه داشته است.

دولتمردان عموما منتقد دیده نشدن دستاوردها و خدمات شان بوده اند و در پاسخ به این گلایه ها توصیه شده اند ابتدا اطلاع رسانی خود دستگاه اجرایی را اصلاح کنند.

دولتمردان سیزدهم در نخستین رویکرد اصلاحی خود تعامل بی واسطه با مردم و حضور در میان آنها را به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر در کنار سایر شیوه های ارتباطی احیا کرده اند.

رییس جمهور در سفرهای استانی و معاون اول او در بازدیدهای میدانی، شیوه ارتباط مستقیم با مردم را در خط مقدم سیاست های رسانه ای خود کلید زدند.

سیاست های اطلاع رسانی حداقل در زمان دو رییس جمهور سابق بیشتر به عریض و طویل شدن دیوان رسانه ای ریاست جمهوری انجامید.

ترمیم ضعف های رسانه ای در قالب افزایش اتاق های تصمیم گیری خبر و گزارش دهی و افزایش چندبرابری مناصب، مسئولیت ها و نیروهای جذبی در این ساختارها دنبال شد.

اینها در کنار آیین نامه ها و شیوه نامه های مصوب متعدد دولتی برای اصلاح وضعیت اطلاع رسانی دولت انجام شدند.

اطلاع رسانی دولت بسیاری از اوقات جنبه تبلیغات یک سویه در قالب تهیه گزارش عملکردها روی بیلبوردهای خیابانی و کلیپ های منتشرشده از رسانه ملی پیدا کردند و از هدف اصلی خود برای ارتباط دوسویه و دوطرفه با مردم فاصله گرفتند.

بازخورد نهایی چنین سازوکار و تعامل رسانه ای در دولت سابق به انتقاد بزرگ از قطع روابط آن با مردم و نشنیدن صدای آنها انجامید.

سایه نام ها بر روند اطلاع رسانی از سوی دیگر نیز به علت نبود یک رویه و سازوکار منسجم ارتباطی در هر برهه ای یکی از بخش های اطلاع رسانی دولت نقش پررنگ تری پیدا کرده است.

برخی به حاشیه رفته اند و برخی در پیشانی سخنگویی دولت ها همه عذر تقصیر شده اند.

در دولت اول حسن روحانی رییس جمهور سابق، محمدباقر نوبخت معتمد اصلی او برای سخنگویی دولت بود، اما با تشکیل دولت دوازدهم و واگذاری مسئولیت دفتر رییس جمهور به محمود واعظی یک تغییر نقش اساسی در مقام سخنگویی صورت گرفت.

در حالی که تا پیش از این، مردم حتی نام محمد نهاوندیان را به عنوان رییس دفتر رییس جمهور به سختی می شناختند، واعظی رییس دفتر جدید چهره شهره و پیکان مهاجم پاسخگویی به حملات دولت دوم روحانی شد.

نوبخت با درک تغییرات و فشارهای وارد بر دولت ناشی از آغاز دولت ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، همان تیر ماه 1396 به فاصله کوتاهی پس از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با اصرار از سخنگویی کناره گرفت.

اعتراضات ماه های بعد حکایت از پیش بینی و آینده نگری درست او نسبت به چنین تغییراتی و شدت گرفتن انتقادات از دولت روحانی داشت.

دولت روحانی از آن تاریخ تا 2 سال سخنگو نداشت و واعظی همزمان با ریاست دفتر رییس جمهور سخنگوی غیررسمی دولت هم بود، اما پاسخ های او نیز حساسیت های افکار عمومی را بیشتر می کرد.

واعظی در عمل همه قدرت، اختیارات و وظایف رسانه ای دفتر هیأت دولت و معاون اولی ریاست جمهوری را به دفتر ریاست جمهوری منتقل کرد.

دفتر هیأت دولت با سازوکارهای سابقه دار، چارت سازمانی مشخص و آیین نامه ها و شرح وظایف مشخص خود که دبیر آن را معاون اول رییس جمهور تعیین می کرد، به حاشیه رفت و اختیارات حداکثری به دفتر رییس جمهوری با بسط ید اختیارات و لابی واگذار شد.

حسین سیمایی صراف و قبل از او محسن حاجی میرزایی به عنوان دبیر هیأت دولت در پاره ای اوقات نسبت به حواشی ایجادشده حول عملکرد دولت وارد میدان شدند ولی زیر سایه سنگین واعظی دیده نمی شدند.

در سازوکار جدید معاون اطلاع رسانی هیأت دولت که به نمایندگی از همه اعضای کابینه باید پاسخگوی مشکلات مردم می بود حذف شد و جایگاهی مثل معاون اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور پررنگ ترین نقش را ایفا کرد.

دفتر رییس جمهور حکم نفرات اصلی رسانه ای دولت را صادر می کرد و نقش اصلی و چشمگیری در معرفی گزینه های سخنگویی دولت به روحانی ایفا کرد و درنهایت علی ربیعی جایگزین نوبخت شد.

ربیعی به علت نقش اصلی واعظی در انتصابش هیچ گاه معترض موازی کاری در سخنگویی دولت نشد ولی در برهه های مختلفی طرح مواضع واعظی برای اطلاع رسانی دولت دردسرساز می شد و ربیعی مجبور به جرح و تعدیل و اصلاح این مواضع بود.

خارج از مجموعه نهاد ریاست جمهوری شورای اطلاع رسانی دولت ساختار جداگانه و مفصل خود را در نقشه ارتباطاتی دولت داشت.

این شورا نه خود را کاملا مرتبط با دفتر رییس جمهور می دانست و نه هیأت دولت.

آنها هرکدام مسیر جداگانه خود را برای اطلاع رسانی ایفا می کردند.

هیأت وزیران مرداد ماه 1398 آیین نامه تعیین و حدود وظایف سخنگوی هیأت دولت و تشکیل شورای اطلاع رسانی دولت را یک بار دیگر به واسطه انتقادات نسبت به خروجی و عملکرد این شورا تغییر داد و طیف گسترده تری از وزرای کابینه، معاونان رییس جمهور و روسای دستگاه ها را به عنوان اعضای این شورا در نظر گرفت.

هنوز تأثیرات این تغییرات نیز مشخص نشده و از برگزاری جلسات آن هم گزارش و آماری در دست نیست.

هم اکنون شورای اطلاع رسانی دولت ساختار اداری مخصوص خود را در خیابان وزرا دارد و دفتر هیأت دولت و دبیرخانه در کنار دفتر رییس جمهور هرکدام تشکیلات اداری مخصوص خود را در نهاد ریاست جمهوری اداره می کنند.

سبک کردن ساختار سخنگویی رییس جمهور بنای تقویت اطلاع رسانی زیر نظر هیأت دولت و تمرکززدایی آن از دفتر ریاست جمهوری را داشته باشد، احتمالا تغییرات اساسی در کیفیت اطلاع رسانی دولت رقم خواهد خورد.

گفته می شود او با تأخیر در معرفی سخنگویی دولت به دنبال یکپارچه سازی اطلاع رسانی دولت و سبک کردن ساختار عریض و طویل آن است.


کلید واژه ها: دولت - سخنگوی دولت - رییس جمهوری - سخنگوی - اذهان عمومی - اطلاع رسانی - رییس - همشهری - دولتمردان - پاستور - جمهوری - ارتباط - تغییرات - مطالبه - پاسخگو - ساختار - مردم - تعیین تکلیف - دولت سیزدهم - تقویت - عمومی - اطلاع - رسانی - رییسی - برنامه ها - هیأت دولت - کرسی - گیری - برقراری - روزنامه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس صنایع در یک شرکت معتبر واقع در شهر قدس

اهتمام مدیریت استان در پشتیبانی از حافظان امنیت خراسان رضوی

استخدام کارشناس برنامه ریزی با بیمه، بیمه تکمیلی از تهران جهت کار در شهرقدس

پدرام محسن نژاد مراسم جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفرصادق(ع) و کسب درجه عالی بیمارستان بقیه الله(عج)

حضرت آیت الله نوری همدانی: کارکرد مساجد باید احیا شود/ حضور امام جماعت در مسجد منحصر به وقت نماز نباشد

تصاویر | حضور سرزده رییس جمهور در جایگاه توزیع سوخت میدان فردوسی تهران

استخدام کارشناس پرستاری با بیمه، بیمه تکمیلی در بیمارستان کیان در تهران

امیرعبداللهیان: نمی خواهیم از نقطه بن بست مذاکرات وین وارد مذاکرات شویم

رستمی مدیرعامل شستا شد

وحدت نقطه هراس دشمنان از جامعه اسلامی است

امام خمینی (ره) احیاگر هفته وحدت اسلامی است

چاره ای جز پیشرفت علمی نداریم

توضیحات سازمان مدیریت بحران در پی تحریف سخنان نجار درباره زلزله اندیکا

علی قمبر در پی شکنجه و کوتاهی پزشکی به شهادت رسید

بانک سپه را به بانکی در تراز انقلاب اسلامی تبدیل خواهیم کرد

پشت پرده ایجاد میدان تره بار جدید در شیراز چیست

استخدام بهداشتکار دهان و دندان در دندانپزشکی دکتر عارف از البرز

استخدام بهداشتکار دهان و دندان در دندانپزشکی دکتر عارف از تهران

استخدام بهداشتکار دهان و دندان در دندانپزشکی دکتر عارف از تهران و البرز

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری (CRM) در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

سومین مرحله رویداد تولید محتوای دیجیتال بسیج سیستان و بلوچستان برگزار می شود

عدالت بدون معنویت به انحراف کشیده می شود

خبر خوب یعنی خبر بد!

امنیت در خراسان رضوی قابل تقدیر است

کتابخانه مرکزی امام خامنه ای سنندج بازگشایی می شود

با 4 دستگاه وکیوم بسته بندی پرکاربرد آشنا شوید

قرائتی: «غفلت» و «شهوت» دو عامل سقوط جوانان است 

قرآن باوری، اخلاص و همدلی؛ شروطی برای ارتقای فعالیت های قرآنی

2 خانه فساد در بابل متلاشی شد/ بازداشت 12 مرد و زن در این عملیات

واکنش سازمان پدافند غیر عامل به حمله سایبری به پمپ بنزین ها: آسیب پذیری سایبری به مسئولان اطلاع داده شده بود

رییس دیوان عدالت اداری: درباره برگ سبز خودرو منتظر تعیین تکلیف مجلس هستیم

آیین معارفه رییس جدید سازمان بهزیستی برگزارشد/ رییس سابق سازمان بهزیستی: کاستی ها را بر من ببخشید

استخدام کمک حسابدار در شرکت تولیدی برق و ابزار وحدت در تهران

استخدام آبدارچی با بیمه در شرکت کاوان اکسین دی در تهران

مدیرکل حوزه معاونت اول قوه قضاییه معارفه شد

عضویت سودان در اتحادیه آفریقا تعلیق شد

استخدام مدیر مالی در شرکت صالحی ماشین ایرانیان در اصفهان

سرلشکر سلامی: آمریکا بزرگترین دشمن ملت ایران است

آیین تکریم و معارفه مدیر کل حقوقی قوه قضاییه

آیین تودیع و معارفه مدیرعامل بانک سپه

حمله سایبری به پمپ بنزین ها تایید نشده است

تیزر: گفت وگوی دیدار با عبید ملک رییسی معلم و فعال اجتماعی بلوچ

کاظمی قمی: درخواست طرف افغانی برای حضور در نشست های آینده بررسی می شود

شهید مدافع حرم «زکریا شیری» که بود؟

وحدت نقطه هراس دشمنان از جامعه اسلامی است

قدردانی مجمع نمایندگان استان کرمانشاه از اقدامات امنیت آفرین نیروی انتظامی

فصل جدید در بودجه ریزی مناطق شهرداری تهران آغاز شد

اداره کل حقوقی قوه قضاییه بستر صدور آرای متقن را فراهم می کند

ارائه بسته هدیه سازمان بازرسی کل کشور به رییس بنیاد شهید

معاون وزیر راه در شازند: بخشی از پروژه بزرگراهی تهران-بندر امام(ره) تا 1401 افتتاح می شود

وزیر امور خارجه: وارد شدن دوباره افغانستان به جنگ های داخلی به نفع هیچ یک از همسایگان نیست

آیین تودیع و معارفه مدیرعامل بانک سپه

حضور رییس جمهور در جایگاه توزیع سوخت

روانشناسی رنگ ها در تبلیغات و برندینگ چقدر اهمیت دارند؟

افشاگر: فیسبوک آتش در خرمن ناآرامی ها خواهد انداخت

نگهبان با جای خواب

در افغانستان باید دولت فراگیر تشکیل شود/در حوزه مبارزه با داعش به طرف های افغان مشورت داده و خواهیم داد

دولت از ظرفیت احزاب و جناح های سیاسی استفاده کند

صدور ویزای توریستی ایران پس از 20 ماه ازسرگرفته شد

صدور ویزای توریستی ایران از سرگرفته شد

اجرای طرح وکلای مصلح در همدان

72 جایگاه سوخت در استان قزوین فعالند/ تلاش می کنیم شرایط صبح جمعه ای برای مردم به وجود نیاید

رونمایی از کتاب های «نبرد نافرجام» و «سند صیانت»

بخشنامه اطلاع رسانی و ابلاغ ممنوعیت خروج افراد از کشور

استخدام کارشناس حسابداری در انتشارات بین المللی گاج در البرز

70 میلیارد ریال برای تامین آب عشایر خوی اختصاص یافت

استخدام کارشناس حسابداری در انتشارات بین المللی گاج در تهران

«پسر خورشید» رونمایی می شود

استخدام کارشناس حسابداری در انتشارات بین المللی گاج در تهران و البرز

مقاله علمی نخستین واکسن ایرانی کرونا در نشریه علمی معتبر جهانی منتشر شد

تجمع 13 آبان در تهران و شهرستان های استان برگزار خواهد شد

جزییاتی درباره سامانه سوخت رسانی

شبکه ملی اطلاعات و طرح صیانت از کاربران فضای مجازی وارد فاز اجرایی شود

مراسم معارفه مدیر کل حوزه معاونت اول

سردار سلامی: اقتدار آمریکا در جهان رو به کاهش است

تدابیر نماز جمعه این هفته تهران اعلام شد

مراسم استقبال از پیکر شهید درگیری با اشرار دلگان در فرودگاه یاسوج

مدیران موظف به جذب اعتبارات اختصاص یافته هستند

برگزاری 200 برنامه شاخص در هزار پایگاه دانش آموزی قزوین

حمایت جمعی از اساتید، طلاب و فضلای حوزه علمیّه قم از کیان مرجعیت

برگزاری اولین کارگاه آموزشی انجام عملیات صحیح و به موقع راهداری زمستانی

سفر به زیستگاه زاغ بور همزمان با فصل پرنده نگری

شبکه فاضلاب کرمانشاه با مشکلات عدیده ای مواجه هست

تجمع 13 آبان در تهران برگزار می شود

حضور رییس جمهور در جایگاه توزیع سوخت

51 نفر در سومین مسابقات کشوری نماچینی آجر شرکت کردند

استخدام خزانه دار در یک شرکت معتبر در تهران

چهره بدون آرایش نیوشا ضیغمی زیر دست گریمور /عکس

صدور ویزای توریستی ایران از سرگرفته شد

روش شناسی و جریان شناسی فقاهت دینی بررسی شد

استخدام کارشناس پشتیبانی و امور مشتریان در شرکت ارزجو در تهران

همایش دوچرخه سواری در آبادان

شخصی که به استاندار آذربایجان شرقی سیلی زد بازداشت شد

رییس جمهور: مردم هیچگونه نگرانی نداشته باشند

 امیرعبداللهیان: مشروعیت بین المللی بدون مقبولیت داخلی در افغانستان راه به جایی نمی برد

تجمع 13 آبان در تهران و شهرستان های استان برگزار خواهد شد

کسب عنوان «موفق ترین گروه جهادی» توسط گروه جهادی شهید باکری اردبیل

کاهش 6 درصدی نرخ بیکاری در شاهرود و میامی طی دو سال اخیر

لزوم استفاده صحیح از راهبردهای عملی در اجرای اسناد بالادستی

تمرین عملیات «جنگ شهری» انجام شد

سخنگوی دولت؛ صدای پاستور | رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت

سخنگوی دولت؛ صدای پاستور | رییسی به دنبال تغییرات در ساختار اطلاع رسانی دولت