مطالب مرتبط:
واقعیت ماجرا؛ از واکسن دانش آموزی تا کشته شدن دو صیاد
راه اندازی اورژانس دانش آموزی از نیمه اول مهر
راه اندازی واحد دانش آموزی خبرگزاری فارس استان فارس/ شور و شوق نوجوانان قلم به دست
طرح نمایندگان مجلس برای الزام بانک مرکزی به گزارش از کیفیت دسترسی افراد به بانک ها
ضرورت ساماندهی و تحصیل دانش آموزان فاقد هویت در یکی از مدارس دامغان
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 12:002021-09-21اجتماعي

از 3میلیون دانش آموزی که به تبلت دسترسی نداشتند فقط نیاز 330 هزار رفع شده است


سال تحصیلی جدید درحالی پاورچین پاورچین در حال نزدیک شدن است که یک جمعیت میلیونی از دانش آموزان کشور هنوز موبایل یا تبلت ندارند.

- " سال تحصیلی جدید درحالی پاورچین پاورچین در حال نزدیک شدن است که یک جمعیت میلیونی از دانش آموزان کشور هنوز موبایل یا تبلت ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسابه نقل از جام جم آنلاین، روزنامه جام جم نوشت: واکسیناسیون دانش آموزان دو روز است آغاز شده و امید ها برای بازگشایی حضوری مدارس قوت گرفته است.

اگر واکسیناسیون با همین نظم و ترتیب جلو برود احتمالا مدارس از آبان ماه تدریجا به صورت حضوری دایر می شوند و آن وقت آموزش مجازی نیز به تدریج تعطیل می شود و محرومیت از موبایل و تبلت کم کم موضوعیتش را از دست می دهد.

اما اگر واکسیناسیون به هر دلیلی کند شود یا با وجود تکمیل واکسیناسیون، موج های جدید بیماری در کشور ظاهر شود و بار دیگر حکم به غیرحضوری بودن آموزش داده شود آن وقت تحصیل دانش آموزان محروم از ابزار های ارتباطی هوشمند دوباره به یک چالش ملی تبدیل خواهد شد.

پس برای جلوگیری از تکرار آنچه که سال تحصیلی گذشته روی داد و تبعیض آموزشی در کشور را علنی کرد باید بجد در اندیشه دو میلیون و 700هزار دانش آموزی بود که یا گوشی و تبلت ندارند یا اساسا در مناطقی زندگی می کنند که پوشش اینترنت وجود ندارد.

چقدر موبایل و تبلت خریده شد؟ از روز اولی که درباره دانش آموزان محروم از وسایل ارتباطی هوشمند حرف زده شد یک آمار سه و نیم میلیونی و یک آمار سه میلیون نفری اعلام شد که وزارت آموزش و پرورش آمار دوم را تایید کرد.

این آمار توضیح می دهد که از 14میلیون دانش آموز کشور حدود یک پنجم یعنی یک نفر از هر پنج نفر به گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر دسترسی ندارند.

ماه های نخست سال تحصیلی1400-99 به این سه میلیون دانش آموز بسیار سخت گذشت، چون در وضعیتی تبعیض آمیز به جای این که از آموزش هایی شبیه دانش آموزان برخوردار، بهره مند شوند یا از درسنامه ها که جزوه های چاپی بودند استفاده کردند یا پای درسی نشستند که بستگان درس خوانده شان ارائه می دادند.

برخی از این دانش آموزان نیز به آموزش های تلویزیونی بسنده کردند و عده ای شان که معلمان متعهدی داشتند به صورت حضوری و حتی انفرادی درس گرفتند.

با این حال کیفیت آموزش این دانش آموزان افت کرد و به اذعان برخی معلمان به کم سواد بالا آمدن شان منجر شد.

حتی حسین اسدی، سفیر عدالت آموزشی به جام جم توضیح می دهد که محرومیت از وسایل ارتباطی به روحیه بسیاری از این بچه ها لطمه زد و منجر به افسردگی و ترک تحصیل آن ها شد.

ماجرای این محرومیت و حواشی اش که بیخ پیدا کرد، آموزش و پرورش طرحی به نام هدایت را کلید زد که شعارش هر دانش آموز یک تبلت، هر تبلت یک کلاس، یک مدرسه بود.

بعد از گذشت نزدیک به یک سال از اجرای طرح هدایت، اما با این که تلاش هایی شده و پول های قابل توجهی نیز خرج شده، اما هنوز عدد دانش آموزان محروم از وسایل ارتباطی هوشمند، بزرگ و درشت است.

سیدجواد حسینی، معاون وزیر آموزش و پرورش و مسؤول طرح هدایت در این وزارتخانه درباره کار هایی که تا به حال انجام شده این گونه به جام جم توضیح می دهد: از سه میلیون دانش آموز شناسایی شده که به ابزار های ارتباطی دسترسی نداشتند و در نتیجه از آموزش مجازی بازماندند، 700 هزار نفر در مناطقی زندگی می کنند که پوشش اینترنت ندارند، پس می ماند دو میلیون و 300هزار دانش آموز که در یک سال اخیر برای 330 هزار نفر از آن ها موبایل و تبلت خریداری شده است.

رفع نیاز 330هزار دانش آموز گرچه به گفته حسینی 1500میلیارد تومان خرج برداشته، اما تا امروز فقط به تهیه گوشی هوشمند یا تبلت برای حدود یک هفتم دانش آموزان محروم منجر شده که عدد کوچکی است راوی این حقیقت که تبعیض های آموزشی همچنان ادامه دارد.

چه کسانی موبایل و تبلت خریدند؟ برای خرید 330هزار موبایل و تبلتی که تا امروز در اختیار دانش آموزان محروم گذاشته شده از سه بخش پول تامین شده؛ منابع دولتی، موسسات عمومی و بخش غیردولتی و خیران.

حسین اسدی، سفیر عدالت آموزشی که یکی از بزرگ ترین خیران اهداکننده موبایل و تبلت به دانش آموزان در کشورمان است به تنهایی 1717 گوشی و تبلت برای دانش آموزان خریده که 5/6 میلیارد تومان برای خریدشان هزینه کرده است.

اسدی با خنده نقل قولی می کند از مسؤولی که آقای اسدی به تن هایی بیشتر از یک شرکت پتروشیمی عریض و طویل، گوشی و تبلت خریده است.

او به جام جم می گوید: در این مدت خیران زیادی دست به کار شدند و عده ای حتی از همه پس اندازشان گذشتند مثل یک خانم نیک اندیش در اندیمشک که با هزینه ای که برای زیارت گذاشته بود سه گوشی هوشمند برای دانش آموزان خرید و خیر دیگری نیز با همه پس اندازش 17 گوشی برای بچه های محروم تهیه کرد.

در کنار این خیران حقیقی، اما مؤسسات دولتی و عمومی نیز در قالب مسؤولیت اجتماعی پای کار آمده اند که عملکرد برخی از این مؤسسات و نهاد ها را حسینی، مدیر طرح هدایت در اختیار ما می گذارد.

طبق اعلام وی؛ وزارت دفاع 2000دستگاه موبایل یا تبلت، مرکز آمار ایران 10هزار، وزارت تعاون 5000، سازمان بهزیستی 10هزار، کمیته امداد 50 هزار، انجمن اولیا و مربیان کشور 110هزار، بسیج 100هزار، وزارت صمت 100هزار، اتحادیه انجمن های اسلامی 39هزار، بنیاد مستضعفان 50 هزار و اتاق بازرگانی 5000 دستگاه موبایل و تبلت را تعهد کرده اند.

برخی از این ها همه تعهد خود را انجام داده اند و برخی های دیگر تا عمل به تعهدات خود فاصله دارند و نهایتا این که همه خیران حقیقی و حقوقی از سال 99 تا امروز که حدود یک سال می شود، 330هزار گوشی هوشمند و تبلت برای دانش آموزان محروم تدارک دیده اند که دو میلیون عدد با نیاز واقعی کشور فاصله دارد.

درد بی اینترنتی کی درمان می شود؟ طبق آمار های رسمی آموزش و پرورش حدود 700هزار دانش آموز در مناطقی از کشور زندگی می کنند که فاقد پوشش اینترنت است.

به همین دلیل وقتی با مدیر طرح هدایت گفتگو می کردیم، او تاکید کرد که این 700هزار را باید از سه میلیون دانش آموزی که گوشی یا تبلت ندارند، جدا کرد چرا که این 700هزار حتی اگر وسایل ارتباطی هوشمند داشته باشند، به کارشان نمی آید.

این که چرا مناطقی از کشور همچنان زیر پوشش اینترنت قرار ندارد و به تبع آن افراد زیادی از جمله دانش آموزان از زندگی نوین جا می مانند، داستان مفصلی دارد.

شهریور سال گذشته که موضوع محرومیت بخشی از دانش آموزان کشور از اینترنت داغ بود، وزیر وقت ارتباطات اعلام کرد که در 5 درصد نقاط جمعیتی کشور، پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است.

اما این که این ایراد به چه نحوی است را مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان های وزارت ارتباطات در تیرماه امسال توضیح داده است.

حسین حمیدی پور در گفتگو با ایرنا چهار دلیل عمده وصل نشدن برخی مناطق از جمله روستا ها به اینترنت را موقعیت جغرافیایی، ضرورت اتصال به فیبرنوری، هزینه بر بودن ساخت دکل مخابراتی و نبود زیرساخت مناسب برای افزایش پهنای باند عنوان کرده است.

خلاصه ماجرا از زبان وی این است: رساندن سرویس اینترنت به روستا ها به موقعیت جغرافیایی متفاوت آن ها بستگی دارد.

روستا ها گاهی در موقعیت کوهستانی هستند که توسعه ارتباطات در آنجا سخت تر است.

برای توسعه و امکان برقراری صدا و ارائه سرویس اینترنت همچنین به دید رادیویی یا کشیدن فیبر نوری نیاز است تا بتوان دسترسی روستای موردنظر به شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرد.

اگر این دید فراهم نباشد، ساخت دکل مخابرات نمی تواند مشکل را به تن هایی حل کند.

ساخت هر دکل مخابراتی حداقل به دو تا سه میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

پس در شرایط این چنینی به جای این که یک روستای مثلا 30خانواری با ساخت چند سایت و فیبر نوری به اینترنت متصل شود، بهتر است آن هزینه را برای روستایی صرف کنیم که جمعیت بیشتری در آنجا زندگی می کنند.

این توضیحات حتما از نظر فنی و مالی قابل پذیرش است، ولی نتیجه آن محرومیت دست کم 700هزار دانش آموز از آموزش های مجازی است که به طرزی مشهود، عدالت آموزشی را زیر سوال می برد و تبعیض آموزشی و افت کیفیت تحصیل را به یک جماعت محروم، تحمیل می کند.

روش های رفع نیاز دانش آموزان جامانده اگر آمار هایی که رسما اعلام می شود، بیانگر همه حقیقت باشد، اکنون دو میلیون دانش آموز از ابزار های ارتباطی هوشمند و در نتیجه آموزش های مجازی محروم اند.

البته مدیر طرح هدایت معتقد است که برای این دو میلیون نفر هم برنامه ریزی شده تا سال تحصیلی جدید را با گوشی های هوشمند، تبلت یا رایانه آغاز کنند.

جواد حسینی به جام جم می گوید: برای مرتفع کردن نیاز این گروه از دانش آموزان سه راه در نظر گرفته است.

اولین راه استفاده از ردیف اعتباری500 میلیارد تومانی در قالب قانون بودجه سال 1400 است که دولت در اختیار آموزش و پرورش قرار می دهد.

راه دوم نیز اجرایی شدن تفاهمنامه با استانداری های سراسر کشور برای تامین یک میلیون موبایل و تبلت است که قرار است با منابع داخلی استان ها تامین شود.

راه سوم هم استفاده از ظرفیت مدارس است، چراکه در مدارس کشور حدود 700 هزار رایانه وجود دارد که می تواند در اختیار دانش آموزان محروم قرار گیرد.

اگر راه سوم عملی شود، 700 هزار دانش آموز به فضای مجازی و آموزش های از راه دور متصل می شوند که به این ترتیب بازهم یک میلیون و 300 هزار دانش آموز محروم از وسایل ارتباطی می مانند که باید منتظر عملی شدن وعده های دولت باشند.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - دانش آموزان - سال تحصیلی جدید - سال تحصیلی - موبایل - دانش - تبلت - روزنامه جام جم - کشور - جدید - موبایل و تبلت - جام جم - آموزش مجازی - نزدیک - حضوری - مدارس - جمعیت - دانش آموزی - بازگشایی - خبرگزاری - آبان ماه - محرومیت - روزنامه - دسترسی - بیماری - دو روز - گزارش - تکمیل - آموزش - تعطیل

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مدرس زبان انگلیسی در سایت آموزش زبان المپ در خراسان شمالی

استخدام مدرس زبان انگلیسی در سایت آموزش زبان المپ در کردستان

استخدام کارآموز طلاساز با حقوق و آموزش رایگان در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی در سایت آموزش زبان المپ در مازندران

پاییز اردبیل زمستانی شد

آخرین خبر در خصوص سن پذیرش دانشگاه فرهنگیان در کنکور+ جزییات

اورژانس خدمات شهری فردوس راه اندازی شد

افتتاح دو مدرسه در استان سیستان و بلوچستان

جاده های مازندران مه گرفته و لغزنده است

بهره برداری از سالن ورزشی دانش آموزان استثنایی مازندران در آمل

پیش بینی جوی پایدار و آرام در آبادان

کمتر از هزار دانش آموز استثنایی از تحصیل بازماندند

استقرار دبیرخانه دائمی جشنواره ملی همیار مشاور در مازندران

افتتاح مرکز مهر خانواده در زاهدان

استخدام راننده ایسوزو با بیمه و حق مسئولیت در شرکت دامنه میشاب تبریز

شیوع کرونا انقلابی در آموزش و پرورش رقم زد

تزریق دز اول واکسن کرونا به 73 درصد از دانش آموزان کاشانی

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

هر موتورسیکلت 3برابر یک خودرو آلودگی ایجاد می کند

باراش باران پاییزی درهمدان

بازگشایی مدارس ابتدایی مسکوت است / کلاس های مقطع متوسطه از نیمه دوم آبان حضوری است

احتمال لغو پرواز ها به دلیل شرایط آب و هوایی

اختصاص فضای ویژه پارک خودرو معلولان در معابر شهری زاهدان

افتتاح مرکز مهر خانواده در زاهدان

ترسیم تمثال شهدا در بزرگراه های تهران

وضعیت راه های کشور در چهارم آبان ماه/ کاهش 5.1 درصدی تردد در محور های برون شهری

استخدام کارشناس اتاق عمل در یک شرکت معتبر در تبریز

10 سالن ورزشی احداث می شود/ کمبود 217 معلم مدارس استثنایی

مهارت های لازم برای انتقاد سازنده در محیط خانواده

بارش برف و باران در ارتفاعات تهران

کشته شدن خرس و دفن مخفیانه در ایوان+ جزییات

تهران سرد می شود

افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان+ جزییات

پیام سرپرست وزارت آموزش و پرورش در سالروز حمله موشکی به مدرسه بهبهان

افتتاح سه طرح آموزشی در گناباد

دژ داریوش در دسترس قرار گرفت

نشست خبری کانون وکلا

اعلام زمان بازگشایی مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی

لغو روادید بین ایران و عراق مختص سفرهای هوایی است

هشدارهای هواشناسی شهرداری بجنورد را به حالت آماده باش در آورد

پیام سرپرست آموزش و پرورش به مناسبت سالروز «حمله موشکی به مدرسه پیروز بهبهان»

بارش باران تا فردا در آسمان مازندران تداوم دارد

گواهینامه صلاحیت معلمی شرط ورود به رتبه بندی/در رتبه بندی بین کف و سقف 40 درصد در دریافتی تفاوت باشد

جزییات وام 100 میلیونی برای معتادان

تلاش برای گشایش کامل زیرگذر گلوبندک همزمان با دهه فجر امسال

اولین سامانه بارشی پاییزی در راه خوزستان

احقاق اهداف سند تحول بنیادین به هم افزایی بخش های مختلف نیاز دارد

پیام سرپرست وزارت آموزش و پرورش به مناسبت سالروز «حمله موشکی به مدرسه پیروز بهبهان»

مسیل های شمال تهران لایروبی شد

باران، وزش باد شدید و کاهش دما امروز و فردا در مازندران

جزییات ثبت نام جدید برای سفر های زیارتی اعلام شد

قطع شدن بیلبوردهای شهری اصفهان پس از حک شدن

کمبود 23 هزار معلم در خراسان رضوی

توقف فعالیت های دریایی/ سه هزار کیلومتر راه کوهستانی است

پیش بینی یخبندان در راه های کوهستانی البرز

آغاز پیش ثبت نام عتبات عالیات از امروز در کرمان

جان باختن سالانه 4 هزار نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا/ فوت 275 شهروند بر اثر تصادف در شش ماهه اول امسال

هشدار جدی پلیس فتا به دارندگان صفحات اینستاگرام

تغییر زمان بازگشایی مدارس

رییس پلیس راهور پایتخت: ترافیک معابر شهری 37 درصد افزایش یافته است

بارش برف و باران در 4 استان

نحوه دریافت کارت پایان خدمت و معافیت مفقودی یا عودتی

کاهش 3 تا 6 درجه ای دمای تهران از فردا

اعلام زمان بازگشایی مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی | عدم حضور در مدرسه، غیبت محسوب می شود

کشف یک سیاره جوان فراخورشیدی در فاصله چند میلیون ساله

تهران سرد می شود؛ بارش برف و باران در ارتفاعات پایتخت

توزیع لوازم آموزشی به دانش آموزان نیازمند بهمیی

15 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد شخصیت های مشهور تاریخی

نحوه پیگیری کارت های پایان خدمت و معافیت مفقودی یا عودتی

جاده های برفی خلخال و کندی تردد

آغاز طرح ارتقای سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی شهر گیوی

3 پیشنهاد ترافیکی پلیس به ستاد کرونا/ درخواست رسمی برای لغو منع تردد شبانه

کدام استان ها در پایان هفته شاهد بارش باران خواهند بود؟

زمان بازگشایی حضوری مدارس مشخص شد/ خانواده ها خواستار بازگشایی مدارس شده اند

15 واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد شخصیت های مشهور تاریخی

بازگشایی دبیرستان ها از 15 آبان ماه/ بلاتکلیفی آموزش حضوری دبستانی ها

آغاز پیش ثبت نام اینترنتی عتبات عالیات در اردبیل

بسته آموزشی تربیت بدنی توسط وزارت آموزش و پرورش تدوین شده است

عامل 44 درصد از تصادفات مشخص شد

پلیس رسما خواستار لغو منع تردد شبانه شد

آموزش و پرورش: بازگشایی مدارس متوسطه دوم از 15 آبان و متوسطه اول از اول آذر

کاهش 3 تا 6 درجه ای دمای تهران از فردا

بازگشایی مدارس از نیمه آبان تا اول آذر/ آموزش ابتدایی ها فعلا مسکوت است

بارش برف و باران در ارتفاعات تهران/ کاهش 3 تا 6 درجه ای دما

اعلام هشدار زرد با ورود اولین سامانه بارشی پاییز در خوزستان

ضرورت توجه به ظرفیت های منطقه فسیلی مراغه

4 آبان، سالگرد پرپر شدن 74 لاله مدرسه پیروز

هشدار: احتمال سیلابی شدن رودخانه های صومعه سرا

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد + زمان بندی جدید بازگشایی

بررسی وضعیت غلظت آلاینده ها با تصاویر ماهواره ای/ تهران و البرز دارای بیشترین اکسید ازت و گوگرد

بازگشتیی مدارس از نیمه آبان تا اول آذر/ آموزش ابتدایی ها فعلا مسکوت است

فعالیت 10 مرکز شبانه روزی خدمات توان بخشی در سمنان

دما در مناطق شمالی استان کاهش می یابد/احتمال بارش برف و باران در مناطق غربی استان

زمان جدید بازگشایی مدارس در آبان و آذر 1400 اعلام شد

یکصدمین واحد آموزشی خیرساز آران و بیدگل در مسیر احداث

بازگشایی مدارس متوسطه دوم از 15 آبان و متوسطه اول از اول آذر/ تکلیف حضور ابتدایی ها در مدارس

آغاز پیش ثبت نام سفر به عتبات عالیات در استان همدان

کاهش تصادف ها و هوشمندسازی خدمات پلیس

هواشناسی تهران؛ بارش برف و باران در ارتفاعات

طرح ممنوعیت تردد شبانه در تمام شهرهای خراسان جنوبی ادامه دارد

از 3میلیون دانش آموزی که به تبلت دسترسی نداشتند فقط نیاز 330 هزار رفع شده است

از 3میلیون دانش آموزی که به تبلت دسترسی نداشتند فقط نیاز 330 هزار رفع شده است