مطالب مرتبط:
اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای از نگاه الجزیره
ایران در دولت اصلاحات درخواست عضویت در سازمان شانگهای را داد
بزرگنمایی نکنید؛ عضویت در سازمان شانگهای منافع اقتصادی ندارد
دورنمای پذیرش ایران در سازمان همکاری های شانگهای از نظر کارشناسان روس
اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای از نگاه الجزیره
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:452021-09-21سياسي

پرسش از دلواپسان درباره سازمان شانگهای؛ فراموشکار شده اید!


کسی نیست که از پیوستن ایران به پیمان همکارهای شانگهای خوشحال نباشد.

اما برخی رسانه های خاص از این اتفاق مهم تفسیر جناحی خود را دارند و آن را دستمایه هجمه به دولت سابق و اصلاح طلبان قرار می دهند.

- ": کیهان که همواره سعی دارد مسائل ملی را در قالب های جناحی خود تحلیل و گاه مصادره به مطلوب نماید، اینبار نیز اصلاح طلبان را هدف هجمه خود قرار داد و آنان را به زعم خود ناراحت از پیوستن ایران به شانگهای معرفی کرد.

در دو روز گذشته رسانه های اصلاح طلب به ابعاد مختلف این رخداد بین المللی پرداختند و آن را پیروزی ایران قلمداد کردند و مهمتر از آن نیز اینکه آن را فرصتی برای اقتصاد کشورعنوان کردند.

درباره نگاه اشتباه کسانی که توفیق ملی را برای بهره برداری جناحی، سیاسی می کنند (روزنامه کیهان) می توان گفت که پیمان شانگهای یک پیمان منطقه ای است و شباهتی به اتحادیه اروپا ندارد که کشورهای غربی عضو آن هستند.

به نظر شما تاجیکستان چرا با عضویت ما مخالفت می کرد؟ از طرف دیگر پاکستان و برخی کشورهای آسیانه میانه چه گرایشی دارند؟ ارمنستان تعلق خاطر به غرب دارند وهند نیز بارها خود را کشوری مستقل معرفی کرده، جمهوری آذربایجان نیز تمایل به ترکیه دارد، لذا اینطور نیست که پیمان شانگهای صرفا تداعی کننده نگاه به شرق باشد.

هرچند چین و روسیه به عنوان دو کشور تاثیرگذار عضو اصلی و موثر این پیمان هستند.

اینکه اقدامات دولت گذشته را نادیده بگیریم، به نظر بسیاری از تحلیلگران بی انصافی است.

چراکه عضویت هیچ کشوری در پیمانی یک شبه به سرانجام نمی رسد بلکه مراحل عضویت فرآیند خاص خود را دارد که هنوز توام با اقداماتی است که باید به منصه ظهور برسد.

دولت باید مراقب باشد در تله رسانه های به اصطلاح حامی گرفتار نشود و بیش از آنکه نگاهش به گذشته باشد به پیش روی بنگرد و به فکر تحقق وعده ها داده شده به مردم باشد.

این نیز بگذرد! این نیز بگذرد آخرین روایت این روزهای ظریف بود.

وزیر خارجه پیشین کشورمان عکس نوشته ای را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد.

محمد جواد ظریف در صفحه اینستاگرامش عکس نوشته ای را منتشر کرد که روی آن نوشته: این نیز بگذرد.

وی در این پست هیچ توضیحی در رابطه با عکس نوشته منتشر شده اش نداده است اما مشخص است که بی دلیل اقدام به انتشار این جمله معنادار نکرده است مانند 7 اردیبهشت که وزیر وقت امور خارجه با انتشار صوتی در صفحه اینستاگرام خود گفت: من معتقدم کار برای تاریخ نکنید چون خطاب به تاریخ می گویم.

خیلی نگران تاریخ نباشید نگران خدا و مردم باشید.

ظریف این جملات را در ایسنتاگرامش منتشر کرد که انتشار فایل تقطیع شده از یک گفت و گوی محمد جواد ظریف که در قالب تاریخ شفاهی انجام شده زمینه ساز تخریب وزیر امور خارجه در فضای رسانه ای شده بود.

عضویت در سازمان شانگهای یک شبه اتفاق نیفتاده استگمانه های زیادی درباره پست اینستاگرامی دیروز ظریف می توان مطرح کرد.

برخی پس از پیوستن به اجلاس شانگهای بدون در نظر گفتن زمینه سازی برای اقدام در دولت قبل شروع به تخریب ظریف و وزارت خارجه کردند.

به عنوان نمونه علی خضریان نماینده مجلس نوشته بود: آنچه پیرامون پیوستن ایران به سازمان شانگهای جهت ثبت تجربه ملت ایران باید یادآوری شود، طرح ادعای جناب محمدجواد ظریف است که به منظور پیشبرد اهداف سیاسی جریان غربگرا، در نامه ای به مسئولان نظام مدعی موانع توهمی مانند وضعیت ایران در نسبت با FATF جهت عضویت در این سازمان شده بود.

البته ظریف به این ادعاها پیش از این پاسخ داده بود.

او در آخرین گزارش خود به مردم در رابطه با اقدامات خود و وزارتخانه متبوعش درمورد کرونا و تهیه واکسن نوشت: مجموعا بیش از 27 میلیون دوز واکسن شامل حدود 5/5 میلیون دوز به صورت اهدایی (به ارزش بیش از 26 میلیون دلار) و 5/21 میلیون دوز به صورت خرید تامین شده است.

همچنین 20 میلیون دوز برای شهریورماه (سپتامبر) نهایی شده و 30 میلیون دوز برای مهر و آبان در شرف نهایی شدن است که تلاش می شود در مهرماه دریافت شود.

ظریف پیش از آن هم نوشته بود: بنده و همکارانم در نبرد تمام عیار با جنایت تحریم و تروریسم اقتصادی، تمام سعی مان را برای افزایش واردات واکسن خارجی و تأمین نیازهای تولید داخلی انجام داده و خواهیم داد و در برابر مسئولان بهداشت کشور و ایثارگران سلامت سرتعظیم فرود آورده و دست تک تک آنها را می بوسیم.

ولی متأسفانه حمله و توهین و افترا به دستگاه دیپلماسی از مستحب مؤکد هم عبور کرده و تبدیل به واجب عینی، و نه حتی واجب کفایی، شده است.

واردات واکسن و چند نکته رییس جمهور دیروز اظهار داشت: کشور های دوست دیدند که دیگر توجه ما صرفا به غرب نیست، برای همین واردات واکسن افزایش پیدا کرد و عضو شانگهای شدیم.

متاسفانه بعضی ها این بحث ها را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند.

از این صحبت های رییس جمهوری در دیدار جمعی از فرزندان و خانواده شهدا می توان چند برداشت کرد.

نخستین برداشت این است: چون کشورهای دوست دیدند توجه ما به غرب نیست به ما واکسن دادند(!) باید پرسید که این کدامین دوستی است که برای صادرات یا دادن واکسن و عمل به تعهداتش گروکشی می کند و شرط اعطای واکسن را منوط به عدم توجه به غرب می داند؟ نکته دیگر اینکه با این اوصاف چه باید درباره روسیه بگوییم وکاری که در ارتباط با واکسن با ما کرد؟ کشوری که حتی با علم به اینکه فهمید نگاهمان به غرب نیست هم تعهداتش را در قبال واکسن اجرایی نکرد و از آن 62 میلیون وعده واکسنی، طبق گزارشات شاید چند صد هزارتایش محقق شد.

ورود واکسن چینی البته به ایران در این زمان دلایل دیگری غیر از عنایت چینی ها بعد از اطمینان از عدم توجه صرف به غرب هم دارد، دلایلی مثل اینکه طبق اذعان حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت دلیل تاخیر این ورود ها در ماه های پیش تمرکز بر تولید برکت و عرضه و تزریق آن به مردم بوده است.

می توان این ورود را اینگونه استنباط کرد که بعد از اینکه مسئولان دیدند مرگ و میر و پیک ها پشت ادامه دارد فهمیدند دیگر باید شعارها را رها کنند و از چین واکسن آورند یا به قول علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یکی از دلایل دیگر ورود واکسن ها این بود که واکسیناسیون بسیاری از کشورها انجام شده و در نهایت نوبت به ایران هم رسید.

در مورد پیش خریدهای واکسن در دولت قبل که امروز میوه اش رسیده هم حرف و حدیث ها بسیار است و یا اینکه شاید از آن سنگ اندازی های ورود واکسن در دولت قبل اکنون در زمان فعلی دیگر خبری نیست.

تلاش برای پیوستن به شانگهایبخش دیگر اظهارات رئــیسی به پیوستن به پیمان شانگهای برمی گردد.

این در حالی است که کشور ما در تمام این سال ها بارها خواستار عضویت در این پیمان شده بود و اما با آن مخالفت شد و دلیل اصلی این مخالفت هم همان کشورهای دوست بودند.

هیچ گاه به دلیل این مخالفت ها در همه این سال ها اشاره ای نشد و از ایران اصرارها و از چین انکارها را نگفتند.

البته به سیر توافقات دوستی های ایران و چین در این حد هم سخنی نگفتند مثل اینکه چقدر سند توافق 25 ساله ایران و چین در این پیوستن دخیل است، توافقی که در مورد مفاد دقیق آن هیچ گاه شفاف سازی نشد و دلیل این عدم شفافیت هم از سوی مسئولان ما به چین ربط داده شده که چون آنها راضی به انتشار توافقات نیستند ما هم منتشر نمی کنیم.

توافق 25 ساله با چین که در آن دولت روحانی به خواست چینی ها در حاشیه رفته بود و به جایش لاریجانی به عنوان نماینده نظام در آن نقش پررنگتری داشت را خیلی ها نشانه کوچک بینی و دهن کجی چین به دولت روحانی و عدم علاقه شان به آن ارزیابی می کردند.

مساله FATF اما تحلیل نه چندان مطلوب دیگری که از این اظهار نظر رییسی می توان کرد این بخش از سخنان اوست که گفته: متاسفانه بعضی ها این بحث ها را متوقف بر پذیرش FATF کرده بودند شاید به ظاهر دولت جدید ، دولت قدیم را سرکوفت بزند و به نوعی دستاورد خود را در این زمینه بسیار ارزنده تلقی کند، اما این جمله رییسی یک معنای خاص دیگر می تواند داشته باشد اینکه دولت کنونی اکنون مانند مجلس انقلابی و ساختارهای خاص دیگر چندان تمایلی به تصویب FATF ندارد و آن را مهم ارزیابی نمی کند، این طرز تفکر قطعا زنگ خطری برای آینده اقتصاد و تعامل با دنیای بین الملل می تواند باشد.

در جمله رییسی در باره FATF نوعی بی میلی نسبت به آن دیده می شود که نگران کننده است.

عدم پیوستن به توصیه هایFATF و احتمالا موضع گیری غیرمحسوس علیه لوایح- پذیرفته نشده- قبلی دولت روحانی مربوط به FATF ؛ ماحصل و نتیجه گیری از این اظهار نظر رییسی است.

این در حالی است که برای تبادلات مالی حتی در صورت رفع تحریم ها، پذیرش خواست های FATFیک ضرورت است که ظاهرا از سوی دولت جدید انکار می شود با این توجیه که بدون وجود آن هم ایران توانست به پیمان شانگ های بپیوندد.

البته بیم آن می رود این روند بیانگر وابستگی بیشتر به همان کشورهای دوست شود چرا که بدون FATF و نبود آلترناتیو دیگری به جای این کشورهای دوست (!) ما باید امتیازهای بیشتری هم در آینده به دوستان مذکور بدهیم.

اظهارنظر رییسی درهمین دوسه جمله پر از حرف ها و سیاست های نهفته ای است که احتمالا در دوره پیشرو به آن برخواهیم خورد و باید خویش را برای هر نتیجه ای پس از این توجه به کشورهای دوست آماده کنیم.


کلید واژه ها: شانگهای - اصلاح طلب - اصلاح طلبان - اصلاح - ایران - پیمان - اتحادیه اروپا - پیمان شانگهای - بهره برداری - کیهان - رسانه - بین المللی - قرار - دلواپسان - قرار داد - اتحادیه - مصادره - اشتباه - پیروزی - سازمان - اقتصاد - دو روز - معرفی - تفسیر - اروپا - منطقه - مختلف - سیاسی - تحلیل - اتفاق

آخرین اخبار سرویس:
تعامل خوبی بین مدیریت شهری تهران و مجلس شورای اسلامی وجود دارد

دانشنامه امام خمینی (س) منتشر شد

هشتمین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1400 برگزار شد + تصاویر

استخدام کارمند اداری مسلط به کامپیوتر با حقوق بالاتر از وزارت کار در تهران

محمدمهدی اسماعیلی را بیشتر بشناسید

سردار رعیتی فرد معاون وزارت رفاه شد

راهکارهای طرح کردن ازدواج با خانواده/ چگونه به پدرومادرم بگویم می خواهم ازدواج کنم؟

سردار جلالی: دولت قبل در امنیت سایبری سهل انگاری داشت/ آسیب های سامانه هوشمند سوخت را قبلا اعلام کرده بودیم

واکنش معنی دار شمخانی به حملات سایبری به پمپ بنزین ها

برآورد یک ساله صفحه اینستاگرام سازمان زندان ها/ آموزشگاه نیکی ها به روایت 2650 گزاره خبری در 360 روز

تخت روانچی: بحران سوریه باید به صورت مسالمت آمیز حل شود/تاکید بر عدم دخالت خارجی در کمیته قانون اساسی

فصل جدید نوسعه روابط ایران و ترکمنستان

ایران به خطاب آژانس اتمی: اطلاعات محرمانه ما را منتشر کنید، در تعاملات خود بازنگری می‎کنیم

معاون رییسی: در انقلاب، شعار نه شرقی و نه غربی را داریم اما این نه شرقی، شوروی بود که فروپاشید/ امروز روسیه در سوریه کنار ماست

نماینده تهران: محدودسازی اینترنت را رها کنید و به امنیت کشور برسید

متن ناب (جملات ناب و زیبای حکیمانه | عاشقانه | عارفانه | فلسفی)

فعالیت 200 مسجد شهر اصفهان در قالب قرارگاه مهر و امید

استخدام مهندس معماری با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

سخنان روانچی در کمیته ویژه سیاسی و استعمارزدایی سازمان ملل

زاکانی حکم دامادش را لغو کرد

جشنواره طراحی آستان ائمه بقیع تحکیم دوستی ایران و عربستان است + صوت

استخدام منشی با بیمه و عیدی در شرکت ترموکینگ سعیدی در تهران

استخدام مسئول دفتر حسابداری با بیمه در آقای فرش در تهران

احراز هویت یکی از شهدای آرمیده در دانشگاه صنعتی اصفهان/ روایت شگفتی های شهید گمنام مهندس

محاکمه روحانی رؤیای بی تعبیر بهارستانی ها

استخدام جوشکار و کارگر ساده با بیمه و سرویس در شرکت سیلیکات گستر اصفهان

زاکانی حکم دامادش را لغو کرد/ «می خواهم برای مردم نوکری کنم»

طرح صیانت یا امنیت سایبری؟

دوران مدیریت بحران صبح جمعه ای پایان یافته است

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 6 آبان ماه؛

بر بام بصیرت: نوشته محمد رضا نایینی طلبه

اهداف مرحله دوم عملیات «بهار پیروزی» محقق شد

معرفی امکانات جدید نسخه وب «شاد»

بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران

گلایه علیرضا دبیر از صداوسیما به خاطر عدم حضور در مراسم رونمایی از کتاب پهلوان شهید حسین قُجه ای: شهدا واقعا مظلوم هستند + فیلم

استخدام فروشنده در یک فروشگاه کفش در تهران

شیوه های حل تعارض بین زوجین

جزییات بخشنامه تکمیلی تبدیل وضعیت ایثارگران آموزش و پرورش

جامعه مدرسین اهانت به شان مرجعیت را محکوم کرد

استخدام منشی در شرکت بیسان گستر برنا در اصفهان

رونمایی روشنک گرامی از میکاپ جدید و خفنش + عکس

کتک زدن پاکبان خرمشهری / دادستان وارد عمل شد/ماجرا چیست؟

گزارش تصویری(3): انتخابات هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

اعضای هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین مشخص شدند

مسائل اقتصادی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

گزارش تصویری(2): انتخابات هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

بررسی مطالبات مردم از دولت در کمیسیون اقتصادی خبرگان

تخت روانچی: فضای ماوراء جو میراث مشترک است

سجادی موضوع اتباع ایرانی گرفتار در مرزهای بلاروس را بررسی می کند

اصلاح ساختار بودجه بر بستر مالیات هوشمند

گوترش از ایران قدردانی کرد

نماز جمعه اصفهان به امامت حجت الاسلام و المسلمین میردامادی

صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی شد

70 درصد زندانیان به شکل مجازی در دادگاه شرکت می کنند

بازداشت هفت زن فاسد و پنج مرد در خانه های تیمی بابل

اعضای هیئت رییسه چهارمین دوره مجمع عمومی جامعه مدرسین مشخص شدند

نماهنگ| سه ستاره از کهکشان خصال پیامبر

نیازمند ارتقا و ارائه روش های نوین فعالیت های قرآنی هستیم

تاریخ 400 ساله درگیری بر سر حقابه های مرزی / چرا عراق از ایران شکایت می کند؟

معرفی مسئولان کمیته های هیئت اندیشه ورز بانوان قرآنی فارس

واکنش به اهانت علیه آیت الله صافی گلپایگانی

استقلال خواهی در سپهر جامعه اسلامی

اختصاص ساختمان شهرداری برای اسکان همراهان بیماران

اظهارنظرها درباره اهداف ایجاد اختلال در سیستم سوخت رسانی؛ می خواهند مردم را عصبانی کنند/ قصد به آشوب کشیدن ایران را دارند

منافع شخصی در تشکیلات مردم نهاد لحاظ نشود

تصاویر / چهارمین انتخابات هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم-2

هزینه ـ فایده مذاکرات هسته ای

دولت قبل به توانمندی داخلی اعتماد نداشت بود/ مشکلات کشور یک روزه قابل حل نیست

ترتیل صفحه 257 قرآن/ راه رسیدن به سعادت جاودان+فیلم، متن و مفاهیم

فهرست جدید آزمایشگاه های تشخیص کرونا اعلام شد

تصاویر / چهارمین انتخابات هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم-1

کمالوندی: آژانس انرژی اتمی انتشار اطلاعات محرمانه را متوقف کند

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 5 آبان

هزینه – فایده مذاکرات هسته ای

رییس حکومت سودان علیه دولت خود کودتا کرد/ تشکیل قریب الوقوع دولت پاک دست و کارآزموده در خارطوم

کمالوندی: آژانس اتمی انتشار اطلاعات و نامه های محرمانه ایران را متوقف کند، در غیر این صورت در تعاملات خود بازنگری می‎ کنیم

طرح شفافیت آرا نمایندگان به کجا رسید؟

شمخانی: اقدام هماهنگ دستگاه های اجرایی، دشمن را در به آشوب کشیدن ایران ناکام گذاشت / مدیریت هوشمند آبان 1400 نارسایی و نابسامانی آبان 98 را بیشتر برملا کرد

گزارش تصویری(1): انتخابات هیئت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

استشمام عطر عاشقی از شهر مقدس قم

سخنان ناب بزرگان + جملات و متن های بسیار زیبای نقل قول شده از بزرگان جهان

اوقات شرعی ششم آبان ماه در سمنان

مهم ترین رویدادهای تاریخی ششم آبان

سپاه بزرگ ترین مزرعه غیرمجاز استخراج رمز ارز را در شمال خوزستان کشف کرد

مراسم چهلمین روز ارتحال علامه حسن زاده آملی در قم برگزار می شود

آژانس انرژی اتمی انتشار اطلاعات محرمانه را متوقف کند

بررسی موضوع اتباع ایرانی گرفتار در مرز های بلاروس

بررسی مطالبات مردم از دولت در کمیسیون اقتصادی خبرگان

(ویدئو) جدال زودهنگام ترامپ و بایدن بر سر انتخابات 2024 آمریکا

گوترش: از جمهوری اسلامی ایران بابت برگزاری نشست افغانستان تشکر می کنم

بهره برداری از راه آسفالته 3 روستای شهرستان دنا

دریافت ناچیز دهیاری های گلستان از اعتبارات ارزش افزوده

قدرت موشکی سپاه با دستور رهبر انقلاب توسعه یافت

استخدام کارشناس فروش دوره آموزشی در مجموعه آموزشی بیزینس کوچینگ در تهران

بیانیه ستاد حقوق بشر در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران

استخدام کارمند بسته بندی با بیمه و بیمه تکمیلی در بانی مد در تهران و البرز

(تصاویر) جشن تولد محمود احمدی نژاد در محله نارمک!

تصمیم شهردار تهران در لغو حکم دامادش شجاعانه بود

شهردار تهران الگوی مناسبی برای مدیران جوان است

بررسی مسائل اقتصادی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

پرسش از دلواپسان درباره سازمان شانگهای؛ فراموشکار شده اید!

پرسش از دلواپسان درباره سازمان شانگهای؛ فراموشکار شده اید!