مطالب مرتبط:
دلایل اصلی ریزش بیت کوین
کاهش 30 درصدی تولید گندم| گرانی نهاده ها و خشکسالی عامل اصلی است
آیت الله رشاد: قرآن صرفا برای قرائت نیامده است بلکه برای فهمیدن است
انتقال آب از دریای عمان مسیر اصلی توسعه سیستان و بلوچستان است
شرط اصلی برقراری بیمه بیکاری اعلام شد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:452021-09-21سياسي

مضامین اصلی قرآن در گفت وگو با فاطمه علاقه بندی


با نگارش رساله ای درباره ابن سینا، از دانشگاه آکسفورد دکترا گرفت.

در دانشگاه شیکاگو به عنوان استاد اندیشه اسلامی فعالیت کرد.

ارایه راه حلی بر روش تفسیری سنتی آیه به آیه مسلمانان.

- .

تاثیر متقابل وحی الهی و تاریخ یعنی تاثیر جامعه عصر نزول قرآن.

رویکرد ناقص، گزینشی و بیرون نگر به قرآن را نقد می کرد و از اینکه هنوز مفسران معاصر از این روش برای فهم قرآن استفاده می کنند، ناراضی بود محسن آزموده اعتماد133 از میان متفکران معاصر مسلمان و نواندیشان جدید، فضل الرحمان (1988-1919) محقق و اندیشمند مسلمان پاکستانی، در ایران کمتر از بقیه شناخته شده است، حال آنکه چنانکه مهرداد عباسی، پژوهشگر ایرانی و از معدود محققانی که تا پیش از این درباره فضل الرحمان مطالبی نوشته، او را یکی از اصیل ترین و روش مندترین نواندیشان دینی در قرن بیستم خوانده است: فضل الرحمان آثار تحقیقی مهمی درباره فلسفه ملاصدرا "و میرداماد نوشته است، شهرت او در میان اسلام شناسان بیشتر به سبب نوشته ها و تلاش هایش در باب رفع مساله تقابل اسلام و مدرنیته است.

فضل الرحمان متولد منطقه هزاره هند، در خانواده ای مذهبی و زیر نظر پدری عالم پرورش یافت، سپس به انگلستان رفت و در سال 1950 با نگارش رساله ای درباره ابن سینا، از دانشگاه آکسفورد دکترا گرفت و در دانشگاه دورهام به تدریس پرداخت.

در سال 1958 به کانادا رفت و در دانشگاه مک گیل به مرتبه دانشیاری رسید.

سپس به دعوت ژنرال ایوب خان، رییس جمهور اصلاح طلب پاکستان به پاکستان بازگشت و ریاست موسسه تحقیقات اسلامی کراچی را برعهده گرفت، اما فعالیت هایش با مخالفت تندروها و افراط گرایان مواجه شد تا جایی که ناگزیر شد در سال 1968 پاکستان را ترک کند.

او تا پایان عمر در امریکا به سر برد و در دانشگاه شیکاگو به عنوان استاد اندیشه اسلامی فعالیت کرد.

بسیاری از امهات اندیشه های فضل الرحمان، در رویکرد جدیدش به سنت، آگاهانه یا ناآگاهانه در آثار مهم ترین نواندیشان دینی ایرانی یافت می شود.

البته این تنها دلیلی نیست که رجوع به اصل آثار او را ضروری می کند.

نگاه روش مند، دقیق و دغدغه مند این متفکر مسلمان، نه فقط ما را با اندیشمندان دیگر سرزمین های اسلامی آشنا می کند، بلکه ادبیات نواندیشی دینی به مثابه کوششی ارزنده برای یافتن قرائتی عقلانی و صلح آمیز از سنت دینی در دنیای وانفسای کنونی را غنا می بخشد.

خوشبختانه در سال گذشته نشر کرگدن ترجمه های معتبری از دو تا از مهم ترین آثار فضل الرحمان منتشر کرده است: مضامین اصلی قرآن" [Major themes of the Qur an] با ترجمه فاطمه علاقه بندی و اسلام و مدرنیته: تحول یک سنت فکری با ترجمه زهرا ایران بان.

این دو کتاب تحت مجموعه اسلام پژوهی و زیرنظر مهرداد عباسی، استاد رشته علوم قرآن و حدیث، عضو هیات علمی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شده است.

به این بهانه با دکتر فاطمه علاقه بندی، پژوهشگر علوم قرآن و مترجم کتاب مضامین اصلی قرآن، درباره رویکرد تفسیری فضل الرحمان و اندیشه های او در این زمینه گفت وگویی صورت دادیم که از نظر می گذرد.

نخست درباره انگیزه فضل الرحمان از تالیف این کتاب و اهمیت این کتاب در میان سایر آثاری که به شرح و تفسیر قرآن کریم می پردازند، توضیح دهید.

فضل الرحمان در مقدمه کتاب، هدف خود از تالیف این کتاب را اولا: ارایه راه حلی بر روش تفسیری سنتی آیه به آیه مسلمانان ذکر کرده است، چرا که معتقد است این روش تفسیر، علاوه براینکه کارآمد نبوده بلکه نمی تواند بینشی منسجم نسبت به هستی و زندگی انسان دهد.

ثانیا: واکنش او نسبت به رهیافت های خاورشناسان خصوصا ونسبرا و مبنی بر شکل گرفتن قرآن در بستر مجادله های فرقه ای یهودی و مسیحی است.

درباره اهمیت بین المللی مضامین اصلی قرآن، باید اضافه کنم که مرجع برخی کتب درباره مفاهیم قرآن است.

دایره المعارف قرآن لیدن از جمله آثاری است که در 41 مدخل آن از این کتاب استفاده شده است.

مدخل هایی مثل: خودپسندی، شجاعت، فرشته، ایمان، جبرییل، بهشت، پارسایی، وحی و .

.

به نظر می آید فضل الرحمان یکی از متفکران و نواندیشان دینی مسلمان است که در سنت دینی اسلامی، به قرآن توجه ویژه ای دارد (مثل ابوزید یا سروش یا مجتهد شبستری یا عابدالجابری یا .

) .

قرآن کریم در منظومه فکری او چه جایگاهی دارد؟ محور اندیشه فضل الرحمان همواره قرآن و دغدغه اصلی او ارایه روشی درست برای فهم و تفسیر قرآن بود.

تاثیر متقابل وحی الهی و تاریخ یعنی تاثیر جامعه عصر نزول قرآن از سوی خدا به پیامبر صلی الله علیه و آله در ذهن فضل الرحمان این سوال مبنایی را پایه ریزی کرد که چطور اصول و ارزش های قرآن بدون هیچ کهنگی در جوامع اسلامی قابل اجراست؟ فضل الرحمان در مقدمه کتاب حاضر و همچنین در مقدمه کتاب اسلام و مدرنیته، اشاراتی به رویکرد تفسیری خود و روش آن کرده است.

جایگاه فضل الرحمان در میان جریان های تفسیری و به طور کلی تاریخ تفسیر در کجاست و او را در کدام دسته بندی قرار می دهند؟ او معتقد است اغلب تفاسیر مسلمانان، متن قرآن را آیه به آیه بررسی کرده اند.

اشکال این رویکرد جزءنگرانه، تهی بودن آن از نگرش منسجم متن قرآن به هستی است.

هر چند در سال های اخیر، تفسیر موضوعی در بین مسلمانان و غیرمسلمانان رواج یافته و این رویکرد به عنوان یک منبع موضوعی کارآمد است اما برای دانشجویی که می خواهد با دیدگاه قرآن درباره خدا، انسان یا جامعه آشنا شود، چندان کارآمد نخواهد بود.

از نظر او اولین گام مطالعه کلی و جزیی متن قرآن است که می تواند مبنایی بر فهم حقیقی قرآن در سیاق اخلاقی-اجتماعی جامعه نبوی و تصویر روشن تر از کلام آن زمان باشد.

پس مطالعه باید یک بیان قرآنی مفهوم و کلی و روشمند از اصول اخلاقی و ارزش های زیربنایی احکام دستوری، در بر داشته باشد.

در اینجاست که اسباب نزول و نسخ از میان علوم شناخته شده تفسیری موثر خواهد افتاد.

گام دوم مستلزم تلاش برای به کارگیری اصول اخلاقی و ارزش های کلی و روشمند مخاطب های عصر نزول است.

یعنی به کارگیری ارزش های به دست آمده تاریخی در عصر حاضر که نیازمند تجزیه و تحلیل بسیار موشکافانه است.

فضل الرحمان، آثار غربیان درباره قرآن را به سه دسته کلی تقسیم می کند و معتقد است آثار دسته سوم که به محتوای قرآن اختصاص دارند، با وجود اهمیت از نظر او، کمتر هستند.

آیا کتاب و نوع رویکرد خود او را می توان در این دسته قرار داد؟ پس از ترجمه های مختلف قرآن به زبان انگلیسی نخستین آثار مدرن غربی درباره قرآن به سه دسته اصلی قابل تقسیم اند: 1) آثاری که در جست وجوی ردپای تاثیرات اندیشه های یهودی و مسیحی در قرآن اند؛ 2) آثاری که در پی بازسازی ترتیب زمانی متن قرآن اند و 3) آثاری که به شرح محتوای قرآن، چه به طور کلی چه از برخی جنبه ها می پردازند.

اگرچه انتظار می رود به آثار دسته سوم بیشتر توجه شده باشد، این آثار کمترین توجه را به خود جلب کرده اند.

شاید محققان غربی این کار را وظیفه مسلمانان می دانند.

به هر حال، قصور در تحقیقات قرآنی، از میان گروه های سه گانه ذکر شده، در سومین گروه که با محتوای قرآن سر و کار دارند، از بقیه مشهودتر است.

بیشتر آنها به جوانب خاصی از قرآن پرداخته اند و هیچ یک در خود قرآن ریشه ندارند.

فضل الرحمان در کتاب مضامین اصلی قرآن، چنانکه از توضیحات مولف در مقدمه آن برمی آید، بیش از هر چیز در پی تصحیح و نقد روشی و محتوایی پژوهش های برخی قرآن پژوهان غربی از جمله جان ونسبرا (د.

2002)، در تبیین مفاهیم و مضامین قرآن (رویکرد دسته سوم) پرداخته است.

بنای فضل الرحمان این بوده است که قرآن خود سخن بگوید؛ تفسیر فقط برای به هم پیوستن مفاهیم لازم دانسته شده و به کار رفته است.

فضل الرحمان در مقدمه کتاب اسلام و مدرنیته به روش دو حرکتی خود در تفسیر قرآن (و سنت به طور کلی) اشاره می کند.

اگر ممکن است درباره این روش دو حرکتی توضیح بدهید.

روش فضل الرحمان برای فهم معانی آموزه های قرآنی، هرمنوتیک یا معناکاوی قرآنی بود.

او رویکرد ناقص، گزینشی و بیرون نگر به قرآن را نقد می کرد و از اینکه هنوز مفسران معاصر از این روش برای فهم قرآن استفاده می کنند، ناراضی بود.

فرآیند هرمنوتیک قرآنی نزد فضل الرحمان شامل دو حرکت ذهنی است: حرکت اول از حال به گذشته[زمان نزول قرآن] و حرکت دوم بازگشت به حال، زیرا قرآنی که وحی الهی است و از مجاری ذهن پیامبر صلی الله علیه و آله گذشته، هم ناظر به موقعیت اخلاقی و اجتماعی عربستان زمان پیامبر صلی الله علیه و آله بوده و هم برای همه زمان ها و مکان هاست.

فضل الرحمان تصریح می کند که رفتارهای معین پیامبر صلی الله علیه و آله در شرایط خاص تاریخی صادر شده اما کاربرد آن تنها برای برهه خاصی از تاریخ نیست.

او وجه تمایز پیامبر صلی الله علیه و آله را از سایر بینش وران در همین جا می داند.

از نظر او روح پیام الهی با اینکه در موقعیت خاصی شکل گرفته اما باید فراتر از عصر نزول جریان یابد.

در واقع فضل الرحمان تحقیق در مورد وضعیت کلان اجتماع، مذهب، آداب و رسوم و به طور کلی شیوه زندگی در عربستان عصر نزول را برای فهم معنای هر آموزه قرآنی لازم می داند.

او معتقد است که در حرکت نخست باید معنای قرآن را در کل و نسبت با پاسخ هایی که به موارد خاص داده است، بفهمیم.

در این مرحله مفسر معنی اصلی و مدنظر آموزه ها به خصوص آموزه هایی که بار اجتماعی و حقوقی دارند را بر دو اساس مورد بررسی قرار می دهد: اول طبق ترتیب نزول و توجه به شرایط تاریخی و اجتماعی عصر نزول، دوم توجه به معنای کلی و روح کلی پیام.

سپس در حرکت دوم، پاسخ های جزیی را تعمیم داده و به شکل آموزه های اخلاقی- اجتماعی عام که از متن خاص استخراج شده است، در عصر حاضر به کار می بندد.

از آنجایی که قرآن در مجموع رویکرد و جهان بینی مشخصی دارد و اختلافی در آن نیست؛ نکته قابل توجه در این فرآیند عنایت به کل نگری در آیه هاست تا هر معنا، قانون و اصلی که تبیین می شود با سایر اجزا تناسب داشته باشد.

در حرکت دوم مفسر روح کلی را بر شرایط خاص جامعه و عصر حاضر منطبق می کند تا پیامد آن دستورها را در عصر حاضر با شرایط خاص موجود هماهنگ کند و بدین طریق، معنای آیه ها در شرایط مختلف و خاص کار آمد می شود.

حرکت اول با توجه به موارد خاصی که در قرآن آمده است، به تدوین اصول و ارزش های کلی و اهداف درازمدت می انجامد.

در حرکت دوم که حرکتی از کل به جزء و از عام به خاص است، از این اصول و ارزش های کلی یکسری اصول معین برداشت و به کار گرفته می شود.

این شیوه فهم قرآن، احکام کلی قرآن را در عصر امروز عملی می کند.

آنچه مسلم است، گام اول در تخصص تاریخ نگاران و گام دوم در حیطه کار عالمان اجتماعی و در همه حال مهندسی اخلاقی، بر عهده عالمان اخلاق است.

او تصریح می کند که نزول وحی همواره سببی داشته و تعالیم قرآن، مرتبط با رفتار پیامبر صلی الله علیه و آله در سیاستگذاری، فرمانروایی و تصمیم گیری عرضه شده است و جزو زندگانی پیامبر صلی الله علیه و آله و محیطی که ایشان در آن می زیسته است، مبنایی برای انسجام بخشیدن به تعالیم قرآن وجود ندارد.

فضل الرحمان در همان مقدمه، ضمن توجه به رویکرد هرمنوتیکی گادامر، در مواردی با او مخالفت می کند.

نسبتی که او با جریان های هرمنوتیکی معاصر برقرار می کند، چگونه است؟ فضل الرحمان در تلاش برای شرح روش سنت عقلانی در تاریخ با گادامر (2002-1900م) همفکر بود، اما دیدگاه حقوقدان و فیلسوف ایتالیایی امیلو بتی (د1968م) را در تئوری هرمنوتیک ترجیح داد و به صراحت برتری دیدگاه بتی را تصدیق کرد.

فضل الرحمان و بتی هر دو طرفدار نظریه عینی گرا بودند.

طبق این نظریه، تفسیر یک روند سه مرحله ای است.

وقتی مفسر درک معنا داری از تجسم ذهنی پیدا می کند، به آن دست می یابد به طوری که فعالیت خلاق اصلی آفریننده را دوباره می سازد.

عینی گرایی در مقابل نسبی گرایی است.

طرح فضل الرحمان از هرمنوتیک یا معناکاوی قرآنی واکنشی به جزیی نگری غالب و رویکرد سده های میانی و حتی تفاسیر معاصر سنتی بود.

این رویکرد انسجام و بخش زیربنایی پیام روشنگر را نادیده می گیرد و از زایش جهان بینی قرآنی که بر اساس خود قرآن است، جلوگیری می کند.

نکته بارز رویکرد جزیی نگری قانون زدگی خشک و بی روح است.

بر این اساس کسی در حیطه عملکرد شرعی به دنبال فرهنگ مشروع پویا و فعال نیست.

قوانین و اصول مفسران، تاکید بر آیه های خاص دارند که عام را مخاطب قرار داده است.

اما توجه چندانی به زیربنای کلی اصول اخلاقی آیه ها یا مضامین خاص نشده است.

بدون داشتن نگرش دقیق به قرآن، مفسران مدرن قادر به بازشناختن آداب و رسوم و شرایط اجتماعی عصر نزول موثر بر وحی نخواهند بود.

علاوه بر این آرمان گرایی، هرمنوتیک فضل الرحمان به شناخت وجه تاریخی و ارزش های قرآنی نیز مربوط می شود.

در رویکرد تفسیری فضل الرحمان، نگاه اخلاقی و توجه به سویه های اخلاقی به جای توجه به سویه های فقهی و تاریخی برجسته است.

این رویکرد اخلاقی چه ویژگی هایی دارد؟ در یک کلام راه حل اساسی فضل الرحمان در پروژه اصلاح دینی، بازسازی یک نظام اخلاقی قرآن محور است.

همان طور که اشاره شد، او برای رسیدن به این هدف، روش تفسیر دو حرکتی را ارایه می دهد.

روش هرمنوتیک یا روش تفسیری دوحرکتی فضل الرحمان بر دو پیش فرض استوار است: اول اینکه آنچه در قرآن آمده یک کل منسجم است و بین اجزای آن ارتباط وجود دارد.

دوم اینکه روح یا پیام این کل منسجم، پیامی اخلاقی برای انسان در تمام اعصار است.

بر همین اساس، فضل الرحمان فهم و تفسیرهای گذشته را به غفلت از این دو پیش فرض متهم می کند.

این غفلت باعث شده تا در برخی آموزه های اجتماعی-حقوقی مثل حقوق زنان تناقضی با روح و اخلاق زمان انسان معاصر ایجاد شود.

فضل الرحمان با مطالعه قرآن در کنار سیره پیامبر صلی الله علیه و آله گامی جدید از درک معنا و مراد قرآن برداشت.

او که علت انحطاط جوامع اسلامی را فاصله گرفتن از قرآن و راز اصلاح آن را بازگشت به قرآن می دانست، با فاصله گرفتن از آرای فلاسفه سعی کرد با محور قرار دادن قرآن، نظامی اخلاقی و حقوقی متناسب با دنیای امروز بنا کند.

از دید شما به عنوان پژوهشگری که پیرامون آرای فضل الرحمان درباره قرآن تحقیق کرده اید، نقاط قوت و ضعف رویکرد او چیست؟ اگرچه عده ای در این امر که فضل الرحمان را از دانشمندان مهم مسلمان در میان دانشمندان اواخر قرن بیستم به شمار آورند، مردد هستند، اما به هر حال او به خاطر هوش، افکار قاطع، حافظه تحسین برانگیز و توانایی منحصر به فردش در تلفیق مسائل پیچیده به بیان روشن، فراموش نخواهد شد.

او قادر به مخفی کردن باورهایش در برابر تعهد اخلاقی نسبت به حقیقت نبود.

فضل الرحمان با صراحت در جست وجوی جنبه های انسان گرایانه اسلام بود.

او با شور و شوق تمام، سعی بر یافتن تعادل معقول بین عقل و وحی داشت.

من با نظر ابراهیم موسی در نقد فضل الرحمان کاملا موافقم.

ابراهیم موسی، در سال 2009 با کمک انتشارات شیکاگو و اضافه کردن پیشگفتار بر این کتاب، اقدام به چاپ مجدد آن کرد.

ابراهیم موسی، پروفسور مطالعات اسلامی، استاد دانشگاه نوتردام است.

وی عضو دپارتمان تاریخ و انستیتو کرک در مطالعات بین المللی است.

او با رویکرد تاریخ گرای تجددگرایانه، خود را از روابط بومی- سنتی رها کرده و هر چیزی را که با پیشرفت علمی و اقتصادی جوامع اسلامی مطابقت ندارد، رد کرده است.

برای همین گاهی نگاه گزینشی به تحولات تاریخی داشته است.


کلید واژه ها: مسلمان - قرآن - دانشگاه آکسفورد - دانشگاه - دانشگاه شیکاگو - اندیشه اسلامی - ایران - تاثیر - محقق - اندیشمند - در ایران - پژوهشگر - آکسفورد - استفاده - گفت وگو - شیکاگو - اندیشه - فعالیت - اسلامی - ایرانی - یکی از - دکترا - جامعه - بیرون - نگارش - تاریخ - علاقه - فلسفه - فاطمه - استاد

آخرین اخبار سرویس:
اردبیل میزبان رییس جمهور

ورود رییس جمهور به استان اردبیل

نگاهی به اقدامات اداره آب و فاضلاب بندر امام خمینی(ره)

استخدام مرچندایزر با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت زرین جم مارینا/تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی، روانشناس صنعتی و مسئول دفتر مدیر عامل

استخدام مسئول مهندسی و نت در شرکت نخ جراحان طب سینا در تهران

امیر تتلو عده ای را بی شعور خطاب کرد!+ ویدئو

ایران مصمم به انجام اقدام های لازم برای توانمندسازی زنان و دختران است

چه رنگ مویی مناسب رنگ پوست شماست

مراسم میلادالنبی(ص) و نمایشگاه خطاطی اسلامی در پاکستان برگزار شد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با پاداش در آی تی پرداز در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر، نیروی خدماتی (آبدارچی)، مدیر اداری، فروشنده و مدیر مالی

استخدام حسابدار در نمایندگی جهان همتا سیکلت در تهران

استخدام صندوقدار با بیمه در شرکت قهوه آرام در تهران

استخدام منشی با بیمه و پاداش در کلینیک آسانا در محدوده میرداماد

گفتاری از آیت الله العظمی صافی در عظمت پیامبر رحمت و امام صادق(ع)

استخدام کارشناس فروش، حسابدار، نیروی خدماتی در شرکت عمارت هشتم/ خراسان رضوی

نماهنگ | مُحَمَّد(ص)

استخدام استراتژیست محتوا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

صف 300 متری دم کنسرت تتلو/ تتو زدن وسط اجرای زنده!

سه دعای توصیه شده امام صادق (ع) برای منتظران ظهور

ضرورت اصلاح روش تعرفه گذاری حق وکالت پرونده های حقوقی/فرهنگ استفاده از وکیل در کشور وجود ندارد  

هشدار نماینده مجلس: در ترکیه خانه نخرید

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی: زن غربی فریبنده، اغواگر و زیباروی/ زن خوب، خانه دار است

استخدام کارمند اسناد و کارمند اداری در یک شرکت معتبر کشتیرانی در تهران

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فروش حضوری لوازم التحریر و نوشت افزار

یک فعال سیاسی : پنهان کاری اموال مسئولان ضرر بیشتری از آشکار شدن آن دارد

انتظار یعنی دل سرشار از امید بودن نسبت به پایان راه زندگی بشر

استخدام کارآموز سئو در شرکت آرا طرح آرتمن در تهران

پزشکیان: عده ای ثروت مردم را بردند، کسی هم متوجه نشد

کنگره آمریکا پیگرد دستیار سابق ترامپ را تایید کرد

سرنوشت ضرب الاجل ساماندهی واردات ته لنجی/ تعلل دولت روحانی در اصلاح آیین نامه واردات مرزنشینی

توصیه وزیر کشور ایران به طالبان: به دنبال تامین امنیت و معیشت مردم باشید

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت صبانت کیا در منطقه 18 تهران

استخدام منشی در سوپر پروتیین پرولند در تهران

ببینید | واکسن ایرانی کرونا، آری یا خیر؟

رایزنی امیرعبداللهیان و مولود چاوش اوغلو درباره مسائل منطقه

استخدام کارشناس اتاق عمل، کارمند اداری بیمارستان و کارشناس مدارک پزشکی

استخدام کارشناس طراحی مهندسی-عمران در شرکت وستا دژ آسیا در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور و طراح و گرافیست در شرکت پایا سپهر الوند/ همدان

استخدام عکاس و ادیتور در یک هلدینگ معتبر بازرگانی در تهران

سلفی روناک یونسی از خودش با پوستی برنز و لب های تزریق شده

حدیث روز | سرمشق و الگوی امام زمان (عج)

استقرار6 موکب اربعین در مناطق زلزله زده اندیکا

استخدام طراح گرافیک با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام عکاس با بیمه و پاداش در کلینیک دندانپزشکی مدرن در نارمک

استخدام کارشناس حقوقی و امور قراردادها در کشت صنعت مجتمع امداد سپاهان گلدشت

دبیر کل سازمان ملل: به زنان فرصت ساختن صلح را در جهان بدهیم

دعوت به همکاری جهت اعطای کد نمایندگی بیمه در زنجان

رضا خان بابایی عکس| سفر وزیر میراث فرهنگی به استان اردبیل

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در گروه آموزشی جعفری در تهران و اصفهان

استخدام صندوقدار و فروشنده محصولات دریایی با حقوق مکفی و بیمه در گیلان

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت مبنا تلکام در تهران

تعبیر دیدن آینه در خواب

عادت هایی که باعث پوکی استخوان می شود

گاف عجیب الله کرم در زمان انتقاد از ظریف! + فایل صوتی

پاسخ سفارت ایران در ارمنستان به اتهامات علی اف

استخدام کارشناس فروش (B2C)، کارشناس گرافیست و کارشناس دیجیتال مارکتینگ

استخدام مهندس مکانیک با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین کیفیت با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در البرز

ادله ای درباره غنی سازی مخفیانه توسط ایران وجود ندارد

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق و الکترونیک و معمار 3D کار در تهران

استخدام مدرس طراحی جواهر دستی در یک مجموعه آموزشی در تهران

انزوا طلبی خانواده ها و گذار از جمع گرایی به فردگرایی

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق اداره کار، پورسانت، بیمه در شرکت کاچکول

استخدام انباردار در شرکت داتیس همراه سام در تهران

پاندمی اخبار جعلی برای واکسن در فضای مجازی

چگونه اعاده حیثیت کنیم؟

استخدام کارشناس حسابداری مالی با بیمه و بیمه تکمیلی در پرگاس طب در بابل

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی در شرکت پخش اطلس دینا در البرز

استخدام منشی با بیمه در یک شرکت معتبر در محدوده فرشته

فال حافظ / آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است

انتظار ترویج مکارم اخلاقی از جامعه فقیر نمی توان داشت

استخدام کارشناس اتاق عمل و کارشناس CSR در تهران

استخدام انباردار در مرکز جراحی بهگر توان در غرب تهران

استخدام تعمیرکار فنی الکترونیک با بیمه تکمیلی در شرکت یکتا افروز در البرز

ابداع یک حسگر زیستی که فعالیت کلسیم را در سلول بررسی می کند

اولین تاثیر رتبه بندی بر حقوق فرهنگیان چیست؟

ایران مصمم به توانمندسازی زنان و دختران است

انتقاد دبیر کل سازمان ملل از وضعیت زنان در جهان

آژانس اتمی: شواهدی از غنی سازی مخفیانه اورانیوم توسط ایران وجود ندارد

استخدام مدرس فاز 2 طراحی در یک مجموعه آموزشی در تهران

آغاز بازسازی مناطق زلزله زده اندیکا

با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟

استخدام کارشناس طراحی مکانیک بابیمه تکمیلی در شرکت مهندسی مقیاس همیشه ردیاب

استخدام سرپرست انبار در بازرگانی حسین پور در البرز

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه در شرکت مهندسی آبسان پالایش در اصفهان

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر در یک شرکت معتبر از تهران و البرز

انتشار گزارشی از رفتار نژادپرستانه در وزارت مهاجرت کانادا

استخدام حسابدار انبار در شرکت فن آوران پرتو الوند در شرق تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران

استخدام نیروی خدماتی با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در محدوده شهر زیبا

وظیفه مهم شیعیان در عصر غیبت

افزایش ارتباطات گسترده بین پیروان تشیع و تسنن عامل وحدت جامعه اسلامی است

مجوز تاسیس پیش دبستانی و دبستان های قرآنی وابسته به حوزه علمیه صادر شود

تعداد خانه های قرآنی در روانسر به 28 باب رسید

آثار مثبت قناعت و پیامدهای منفی حرص در زندگی انسان

وقتی بهنوش بختیاری بدل محمود احمدی نژاد را پیدا می کند + فیلم

طب سنتی پایگاهی در مقابل سبک زندگی غربی است

مضامین اصلی قرآن در گفت وگو با فاطمه علاقه بندی

مضامین اصلی قرآن در گفت وگو با فاطمه علاقه بندی