موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - نظام رتبه بندي معلمان - سند تحول بنيادين - هواداران پرسپوليس - مهران غفوريان - نمايندگان مجلس - فراكسيون فرهنگيان مجلس - نورالدين اميري - فرمانده انتظامي غرب استان تهران - تقابل - شهر بهنمير - طاعون - رستوران - جشنواره هاي پاييزي - پژوهشكده بيمه - طلاي سياه - فودنجان - سازمان فاوا شهرداري - اسكندر مومني - مهدي الياسي

مطالب مرتبط:
جوان 24 ساله قربانی درگیری طایفه ای شد
(عکس) خواهران 107 ساله پیرترین دوقلو های جهان
کاهش 70 درصدی بستری های کرونا در اردبیل/ واکسیناسیون 12 تا 18 ساله ها از هفته آینده
بودجه 21 میلیون دلاری استرالیا به منظور حفاظت از کوسه ها با پهپاد
غرق شدن نوجوان 15 ساله در ساحل شهر سیریک
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:152021-09-21اجتماعي

برج و باروهای 7 هزار ساله هگمتانه حفاظت اضطراری شدند


مسئول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه گفت: برج و باروهای 7 هزار ساله هگمتانه حفاظت اضطراری شد.

- حسن سلطانی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در همدان در خصوص بنای بازسازی شده در تپه هگمتانه اظهار کرد: محیط پیرامونی محوطه تاریخی هگمتانه حصار و برج و باروهایی بوده که چهار نقطه از این آثار با کاوش های باستانشناسی چهار دهه اخیر از زیر خاک بیرون کشیده شده و مابقی آثار طی کاوش های باستان شناسی علمی آتی کاوش و رازگشایی خواهد شد.

وی گفت: به منظور جلوگیری از ادامه تخریب ها و فرسایش های فصلی این برج ها، طی فرایند ارائه و بررسی طرح های حفاظتی و محدودیت های باستانشناسی یکی از برج و باروهای محوطه تاریخی هگمتانه حفاظت و بازسازی شد.

مسوول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه افزود: حفاظت از بقایای برج های باقیمانده 12 متری خشتی که در اثر بارندگی در حال فرسایش و تخریب سالیانه بود، بهترین تصمیمی بود که پس از بررسی گزینه های متعدد حفاظتی با در نظر گرفتن شرایط فعلی و محدودیت های کاوش های ناتمام باستانشناسی با مشورت و تصویب اعضای شورای راهبردی هگمتانه گرفته شده است.

وی بیان کرد: در این قسمت از هگمتانه باید سازه ای را طرح و اجرا می کردیم که ضمن دفع رطوبت موجب استحکام بخشی پایه و بدنه های برج ها و تخریب های فصلی جلوگیری و در عین حال گردشگری که از وضعیت محدودیت های باستان شناسی و علم حفاظت اطلاعی چندانی ندارد بداند اینجا برج هایی بدین سان بوده است.

سلطانی گفت: بر اساس یافته های 22 فصل کاوش باستان شناسی در هگمتانه برجی هایی قرار دارد که تمام شواهد و یافته های باستان شناسی بر آن صحه و بر ادامه کاوش ها و تکمیل یافته ها تاکید می کند.

وی افزود: کار حفاظت و نگهداری و مرمت در محوطه های تاریخی کار بسیار دشواری است به ویژه بناهای خشتی که خشت حاصل آب و خاک است و در اولین بارندگی و تغییرات دما دچار فرسایش طبیعی و از بین می رود، بنابراین باید خشت را خوب شناخت و از تجربه سایر سایت های خشتی و متخصصین امر مرمت به خوبی بهره جست و بهترین فرمول و روش را انتخاب کرد.

مسوول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه ادامه داد: در اجرای طرح حفاظت از این برج ها، به ما می گویند خیلی جسور بودی؛ در حالی که اگر این کار را در فرصت مناسبی که داشتیم انجام نمی دادیم، همانند سایر بناها که با تخریب عوامل جوی و محدودیت بودجه مواجه بودیم.

وی گفت: از سوی رسانه ها و مقام قضایی و با اتهام ترک فعل مواجه و چیزی هم از بقایای برج های هگمتانه باقی نمی ماند که بخواهیم ضمن انجام روند ثبت جهانی حرفی هم برای گردشگری پویا داشته باشیم.

سلطانی بیان کرد: هرچند اکنون نیز 12 متر از ارتفاع برج حدودا 20 متری  در بدنه شرقی بلوار نظربیگ باقی مانده و در صورت اقدام علمی و عملی تا مدت کوتاهی چیز دیگری جز شواهد مکتوب باستانشناسی نداشتیم.

وی گفت: این برج ها وجود داشته ولی طی 40 سال گذشته صرفا با ایجاد بخش اندکی پوشش فلزی موقت روی برج های مکشوفه تا حدی از فرسایش فصلی جلوگیری به عمل آمده است.

مسوول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه اظهار کرد: این پوشش ها نیز تعمیر و نگهداری و در قسمت هایی از دیواره های حصار همچون حصار شمالی(مشرف به میدان هگمتانه) اقدامات علمی حفاظتی صورت گرفته که اگر در دو سال گذشته چنین اقداماتی صورت نمی گرفت دیگر امسال شاهد استواری و ایستایی این بقایای ارزشمند نبودیم.

وی با بیان اینکه این اقدامات به میراث فرهنگی فرصت داده تا در زمان مناسب تری برای ادامه اجرای طرح حفاظت و احیای برج و باروها اقدام علمی انجام دهیم گفت: اما از زمانی که قلعه از دوران تاریخی هسته اولیه ساخته شده تا دوره مکشوفه اشکانی همواره سالیانه در ادوار تاریخی با روش های مرسوم مرمت و نگهداری می شده و همواره به عنوان  یک قلعه و دژ فعال و مستحکم توسط فرمانروایان وقت محافظت و نگهداری می شد.

سلطانی خاطرنشان کرد: این آثار هم اکنون که از دل خاک کاوش و بیرون کشیده شده نیز به روش های علمی روز نیاز دارد و بر پایه نظریه های نوین علم حفاظت و مرمت، نیاز به نگهداری و نمایش علمی دارد که این امر بر پایه مطالعات تخصصی و بررسی های اعضای تخصصی شورای راهبردی هگمتانه مورد بررسی و پس از انتخاب بهترین گزینه در برنامه های اجرایی مدیر پایگاه قرار گرفته است.

  وی بیان کرد: برای اجرای طرح حفاظت از این سازه با بزرگان مرمت و مدرسان و اساتید باستان شناسی عضو در شورای راهبردی مشورت شده و از بین هفت گزینه مختلف حفاظت، روش موجود انتخاب و به اجرا در آمده است.

مسئول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه بیان کرد: یکی از گزینه ها که مورد وفاق قرار گرفت این بود که پایه سازه حفاظتی به صورت خشکه چین و دارای زهکش با قابلیت بازگشت پذیری باشد و سازه ای ایجاد شود که ضمن تحمل بارهای جانبی ناشی از فرسایش قسمت فوقانی برج آسیبی به اصل بنا وارد نکند.

وی گفت: با ایجاد فضاهایی در سازه اصلی امکان رویت اصل بنا و سازه های مهار چوبی به کار گرفته شده در دل خشت های مقاوم شده فراهم شود تا ضمن تاکید بر اصالت بنا هر بیننده ای و یا پژوهشگری را در منظر اولیه به فکر ویژگی های ارزشمند بنا بیاندازد.

سلطانی با تاکید بر اینکه از هرگونه بکارگیری مصالح مدرن و متضرر بنای تاریخی نیز فاصله گرفته ایم یادآور شد: رعایت همه این محدودیت ها همانند میدان بزرگ موانع و محدودیت های اجرایی است که در نهایت مدیران پایگاه ها را در امر حفاظت و مرمت وادار به دقت در تصمیم گیری ها می کند و زمان بر شدن موضوع نیز از منظر افکار عمومی و گردشگران کار را دشوارتر می کند.

وی گفت: در این لحظه حساس است که اصحاب رسانه که همواره دغدغه آثار ارزشمند تاریخ کشور را دارند به کمک همکاران میراث فرهنگی می شتابند و با آگاهسازی روند و محدودیت ها و اقدامات صورت گرفته همکارانم را در اقدامات حفاظتی و مرمتی دلگرم می کنند.

  مسئول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه با بیان اینکه این روش اجرای طرح حفاظتی از معدود و دشوارترین روش ها در حفاظت بناهای خشتی در منطقه است گفت: این قسمت صرفا قطعه کوچکی بود که در معرض تخریب کامل عوامل جوی واقع شده بود و اگر این تصمیم و اقدام جدی صورت نمی گرفت دیگر اثری از این بنا باقی نمی ماند تا افتخاری در شهر هگمتانه باشد.

وی ادامه داد: سازه حفاظتی به گونه ای طراحی شده که با ظرافت فنی و خشکه چینی پی ها و دیوار به طول طرفین به میزان حدود 20 متری و ارتفاع 12 متر با تیرهای چوبی در هم کلاف شده تمام نیروهای رانشی و عوامل جوی شهر را در برگرفته و با قابلیت امکان جمع آوری بدون آسیب به اصل آثار اجرا شده است.

سلطانی افزود: به قدری اجرای خشکه چینی و محاسبات خشتی این سازه حساس و ظریف بود که مقاومت فشاری و کششی در محاسبات و اجرای این سازه به ظاهر ساده وجود دارد.

وی ادامه داد: برای حفاظت از برج عظیم 12 متری، از ارتفاعی که باستان شناس ناظر اجازه می داد سنگ را خشکه چین تا ارتفاع سطح طبیعی زمین چیدیم که روی آن که اجازه تبادل رطوبت را داشته باشد خشت مقاوم اجرا کردیم و این امر نیز توسط یکی از اساتید دانشگاه با تجربه تدریس مرمت اجرا شده است.

مسئول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه با بیان اینکه خشت های سازه با حساسیت زیادی انتخاب شده به طوری که 15 نمونه خشت در آزمایشگاه کارگاهی بررسی شد گفت: نمونه خشتی که استفاده کردیم متخصص امر با سوابق علمی دانشگاهی این موضوع را نظارت داشت و با ایجاد پوشش قابل تفکیک، خشت های جدید را از اصل بنا جدا کرد تا خشتی های جدید به بدنه اصلی ما آسیب نرساند و در لایه های درون سازه نیز الوارهایی طبق محاسبات مهندسی قرار گرفته که در داخل خشت پنهان شد.

وی بیان کرد: در نقاطی از بنا حفره هایی به ابعاد 2*2  را اجرا کردیم تا همانند یک پنجره اصل بنای ما و سازه های نگهبان به خوبی قابل درک باشد و پیرامون بنا به صورت وضعیت قبل از حفاظت نمایش داده شده که این امر نیز با منشورهای حفاظت و مرمت های جهانی همسویی و مطابقت دارد.

سلطانی گفت: برج و باروها قبلا وجود داشته و لایه های زیرین این آثار نشان از دوره های متاخرتر از دوره مکشوف اشکانی داشته که با ادامه کاوش های باستانشناسی رازهای تاریخی و قدمت اصلی دقیق تر مشخص خواهد شد.

وی افزود: بر اساس مستندات تاریخی دور تا دور هگمتانه این نوع حصار و برج و باروها بوده ولی با توجه به شدت فرسایش این برج مورد حفاظت قرار گرفته و با ابلاغ اعتبار طرح های مصوب در برنامه های آتی هگمتانه شاهد اجرای طرح های حفاظتی برج و باروهای مکشوفه برابر با طرح های مصوب خواهیم بود.

مسئول پایگاه محوطه تاریخی هگمتانه با بیان اینکه 95 درصد این قسمت از سازه حفاظتی تمام شده و تنها نورپردازی آن باقی مانده است گفت: هدف ما حفاظت بنا با رویکرد ایجاد سیما و منظر مناسب گردشگری و شهری است که با مشخص شدن فرضیه اصلی سیما و ارتفاع و کنگره های برج های مکشوفه توسط باستان شناسان صاحب نظر در هگمتانه و نیز تصویب طرح مرمت بر اساس نظریه ها اجرای طرح های مرمت نیز در آینده در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه این بنا در گذشته با ارتفاع 20 متری به قدری عظمت داشته که از بیرون هر مهاجمی را دچار تردید و تهاجم می کرده است گفت: این سازه حفاظتی از تخریب آثار باقیمانده و موجود است نه یک اقدام مرمتی؛ بر این اساس اصل سیمای اصلی برج قابلیت بازسازی بر اساس شواهد علمی و مصوب را خواهد داشت که تا آن روز باید جلوگیری از تخریب با رویکرد امکان ادامه عملیات کاوش و ایده های سیما و منظر فراهم شود.

سلطانی خاطرنشان کرد: هرچند گزارش های موجود سرپرست کاوش های فصل اول تا یازدهم، نظریه هایی از شواهد بیرونی و ارتفاع به دست ما رسیده اما طبق نظر سایر سرپرستان کاوش های فصول بعدی این اقدام تا تکمیل کاوش های برج و باروها کمی زود است که با تامین اعتبار پژوهش این اقدام صورت خواهد گرفت .

وی یادآور شد: قسمت فوقانی این سازه عایق و آب های سطحی قابلیت هدایت به خارج از محوطه را پیدا کرده است.

  انتهای پیام/89003/
کلید واژه ها: هگمتانه - محوطه تاریخی - حفاظت - تاریخی - باستان - اضطراری - بازسازی - فرسایش - کاوش - پایگاه - باستان شناسی - خبرنگار فارس - تپه هگمتانه - تخریب - حسن سلطانی - باقیمانده - هزار - آثار - سالیانه - خبرنگار - محدودیت - بارندگی - گفت وگو - سلطانی - حفاظتی - بقایای - بهترین - یکی از - بیرون - همدان

آخرین اخبار سرویس:
حضور دانش آموزان در مدارس تدریجی خواهد بود

اجرای طرح سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی چهارمحال و بختیاری + فیلم

طرح آموزش شهروندی تفکیک پسماند از مبدا در مدارس ارومیه آغاز شد

رتبه برتر مازندران در جذب پیش دبستانی با پوشش 99 درصدی

هشدار مدیریت بحران به کشاورزان البرزی

موافقت قاطع نمایندگان با اجرای رتبه بندی معلمان (27 مهرماه 1400)

4 هزار مرگ زودرس در پایتخت به دلیل آلودگی هوا

مشق همدلی برای 820 دانش آموز ساوجبلاغی

نتایج کنکور کارشناسی ارشد اعلام شد

کاروان «نذر آب 4» به «سربیشه» رسید/ توزیع 1000 بسته معیشتی و بهداشتی بین نیازمندان

کشف لاشه یک قلاده فک خزری در سواحل محمودآباد

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، آموزش رایگان و وام کم بهره در تهران

استخدام مدیر اجرایی در موسسه پژوهشی مهندسی راهبرد دانش پویا از البرز

خراسان رضوی سرد می شود

کاهش تدریجی دمای هوای خراسان رضوی

تجهیز مأموران پلیس به دوربین البسه

نتایج نهایی کنکور ارشد اعلام شد

نتایج نهایی کنکور ارشد 1400 اعلام شد + آدرس سامانه مشاهده نتایج آزمون ارشد

نتایج آزمون ارشد سال 1400 منتشر شد

قهرمانان ایرانی کشتی جهان در اسلو به استخدام آموزش و پرورش در می آیند

بازگشایی مدارس با نظر انجمن اولیا و مربیان

گزارش| مردم اصفهان دیگر تاب و توان نفس تازه کردن ندارند

تور عکاسی ژئوسایت های ژئوپارک ارس برگزار شد

منطقه حسین پور کاشان از شبکه لوله کشی آب شهری محروم است + فیلم

آموزش 3 هزار قرآن آموز در دارالقرآن امام زاده حسن(ع) کرج

تالاب طبیعی پیرسلمان میزبان پرندگان مهاجر شد

نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

تزریق واکسن به 66 درصد دانش آموزان 12 تا 18 ساله تهرانی

جعبه گشایی تلسکوپ جیمز وب در محل پرتاب

حفره های فاضلاب خطری جدی برای جان کودکان شهرک طالقانی خوزستان

مشق همدلی برای 820 دانش آموز ساوجبلاغی دیکته شد

آموزش مباحث قرآنی به 500 نفر در خراسان جنوبی

ارتفاعات نوار شمالی کشور سفید پوش خواهد شد

کاهش کیفیت هوا در چهارمحال و بختیاری

استخدام مهندس معمار با بیمه در شرکت دیما پوشش سازه در تهران

بازگشایی مدارس وابسته به شرایط وزارت آموزش و پرورش / لزوم احتیاط در بازگشایی ها

استخدام مسئول اجرایی و برگزارکننده کلاس های آنلاین در تهران

شروع سرما و بارندگی در این استان ها

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1400 اعلام شد

انگاره های شهر درباره اسکان غیررسمی

جعبه گشایی تلسکوپ جیمز وب در محل پرتاب

خیران مدرسه ساز برای تامین فضای آموزشی حاشیه شهر مشهد نیازمند زمین هستند

نتایج نهایی کنکور ارشد اعلام شد

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد 1400 اعلام شد + لینک مشاهده نتایج

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت والاتجارت هفت آسمان در تهران

تصمیم کمیته علمی کرونا درباره بازگشایی مدارس اعلام شد

بازگشایی مدارس وابسته به شرایط وزارت آموزش و پرورش / لزوم احتیاط در بازگشایی ها

بازگشایی تدریجی مدارس وابسته به شرایط وزارت آموزش و پرورش/لزوم احتیاط در بازگشایی ها

استاندار سمنان: واکسیناسیون فرهنگیان، معلمان و دانش آموزان تسریع شود

نتایج آزمون ارشد اعلام شد

وضعیت آب و هوا، امروز 27 مهر 1400

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1400 اعلام شد

تداوم هوای سرد تا پایان هفته در همدان

آسیب های جبران ناپذیری به دانش آموزان با بسته بودن مدارس

نخبه های علاقمند وارد نظام تعلیم و تربیت شوند/جبران بخشی از کمبود معلم در فارس

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: حرکت به سمت بازگشایی مدارس الزام است نه اختیار

همکاری بین بخشی لازمه رفع مشکلات 2 هزار و 500 نابینا و کم بینای استان قم

رقابت 6 قصه گوی برتر لرستان در جشنواره منطقه ای «قصه گویی»

تجهیز مأموران پلیس به دوربین البسه

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 27 مهر 1400

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شرکت آبفای و آموزش و پرورش شهرستان خوی

بارش باران در 6 استان از امروز تا پایان هفته/ پیش بینی بارش باران در تهران از شنبه

آغاز طرح آموزش شهروندی تفکیک پسماند از مبدا در مدارس ارومیه

استخدام کارگر ساده، تراشکار، انباردار و اتوکدکار با بیمه در تهران

نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

آب سد دز به شهرها و روستای خوزستان می رسد

مسیر دره توبیرون دزفول به روی وسایل نقلیه مسدود شد

احتمال آلودگی هوای تهران در پی کاهش بارندگی ها در آبان آذرماه

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1400 اعلام شد

دبستان 3 کلاسه خیرساز در روستای بمبویان ریگان افتتاح شد

کیفیت پایین هوای تهران در مناطق پر تردد

نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

مهدی پیرهادی: موضوع سلامت شهروندان موضوعی راهبردی است

استخدام تکنسین مکانیک با بیمه، سرویس، وعده غذایی در شهرک صنعتی شمس آباد

طی 24 روز گذشته123 هزار مسافر اتباع ایرانی و خارجی از مرز مهران تردد کردند

آلودگی هوای اراک از میهمانی تا میزبانی

مؤسسه مشکات البرز؛ میزبان کلاس های آموزش مجازی قرآن

سرپرست شهرداری کرمانشاه : با راه اندازی سه معبر جدید سه گره ترافیکی شهر کرمانشاه رفع می شود

نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

هوای اصفهان همچنان ناسالم برای گروه های حساس

نتایج نهایی آزمون ارشد 1400 اعلام شد

استخدام مدرس زبان انگلیسی در مجموعه آموزش زبان آنلاین Kids English Zone

زمستان1400‎‎؛ با یا بی مازوت؟

تاکید رییس کل دادگستری آذربایجان غربی بر استفاده از ظرفیت آموزش و پروش به منظور کاهش آسیب های اجتماعی

واکسینه نشدن تمامی معلم ها و بازگشایی مدارس !

بحران آب در روستاهای شهرستان کرخه

مادر شهیدان «داورزنی» آسمانی شد

هیچ گونه سهل انگاری در لایروبی رودخانه های قزوین پذیرفتنی نیست

ضعف انس با قرآن در بدنه عموم جامعه / پیشنهاد 3 زمینه تعامل با آموزش و پرورش + صوت

هوای اراک در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس

بررسی مشکلات شهر صنعتی پنج پیکر با حضور مدیر کل دادگستری گلستان

عطیه ای الهی / وقتی معجزه از خانه ای کوچک می روید

70 درصد دانش آموزان ابهر واکسینه شده اند

محدودیت ها را دور زدیم

ولوو C40 | خودروی برقی عاشق محیط زیست

کاهش کیفیت هوای تهران

48 درصد دانش آموزان واکسینه شدند

ارتفاعات نوار شمالی کشور سفید پوش خواهد شد

آموزش رایگان رشته های ورزشی در بوستان ها

استخدام کارگر خط تولید با بیمه، سرویس، حق شیفت در شرکت نوآوران آیدا پلاستیک

برج و باروهای 7 هزار ساله هگمتانه حفاظت اضطراری شدند

برج و باروهای 7 هزار ساله هگمتانه حفاظت اضطراری شدند