مطالب مرتبط:
ادامه تنش پاریس با واشنگتن و کانبرا/وقتی آمریکا فرانسه را دور می زند
رهبر انصارالله: امارات و عربستان، گاو شیرده آمریکا هستند
ادامه تنش پاریس با واشنگتن و کانبرا؛ کاخ الیزه: آمریکا هرگز از معاهده امنیتی حرفی نزده بود
رهبر انصارالله یمن: آمریکا هرکاری کند، مصلحت اسراییل را در نظر می گیرد/ عربستان و امارات گاو شیرده هستند
وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن آماده بازگشت به برجام است
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:102021-09-21بين الملل

استرالیا مجبور به تبعیت از سیاست ضدچینی آمریکا شد/ کانبرا «گاو شیرده» واشنگتن در اقیانوسیه می شود؟


هفته گذشته وقتی واشنگتن به کمک لندن توانستند به هر صورتی که شده کانبرا را مجاب به خرید زیردریایی هسته ای آمریکایی کنند، آمریکا ثابت کرد که گام مهمی در راستای سیاست تمرکز روی شرق یا مقابله با چین برداشته است.

- "، روز شانزدهم سپتامبر ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا اعلام کردند که کانبرا با خرید اولین زیردریایی های هسته ای آمریکایی موافقت کرده است یا به عبارتی عملاً خود را با سیاست ضد چینی آمریکا هماهنگ و همسو ساخته است.

اخبار در خصوص توافق شانزدهم سپتامبر به شدت باعث نگرانی ساکنان شرق دور ازجمله دوستان و دشمنان غرب شد زیرا تقریباً مشخص شده بود که جو بایدن رییس جمهور آمریکا تصمیم گرفته به قول خود برای تمرکز بر سیاست مهار چین عمل کند.

در این میان قرعه به نام استرالیا افتاد تا به زور هم شده نقش نیروی نیابتی ضد چینی کاخ سفید را در شرق دور بازی کند.

با عملیاتی شدن سیاست ضد چین آمریکا باید منتظر مسابقه تسلیحاتی اتمی در اقیانوسیه و شرق دور باشیم این طور به نظر می رسد که استرالیا از قبل درصدد تشکیل نیروی دریایی قوی تر با استفاده از 12 زیردریایی فرانسوی و با سرمایه ای حدود 90 میلیارد دلار بوده اما با خرید این زیردریایی" اتمی آمریکایی طرح قبلی را کنار گذاشته است.

اما نظر کارشناسان امنیتی متفاوت است.

آن ها معتقدند که استرالیا برای محافظت از خود در برابر خصومت ایالات متحده تصمیم به خرید زیردریایی های آمریکایی گرفته است.

درواقع این معامله فروش زیردریایی اتمی به استرالیا بین آمریکا و انگلیس انجام شد اما منبع مالی آن از استرالیا تأمین شد تا واشنگتن نیروی نیابتی خود علیه پکن را به زمین بازی بکشاند و لندن هم یک سیلی محکم به اتحادیه اروپا مخصوصاً فرانسه بزند شاید جو بایدن نام نخست وزیر استرالیا را فراموش کرده باشد، اما اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا می داند که قرار است برای چه کسانی کار کند.

در سال 1975 ایالات متحده و بریتانیا کودتایی علیه "گاف ویتلم" نخست وزیر وقت استرالیا که کشور خود را به سمت استقلال سوق می داد، طراحی کردند.

تعداد کمی در ایالات متحده این موضوع را به خاطر می آوردند اما سیاستمداران استرالیایی آن را به خوبی به یاد دارند زیرا کشور آن ها از آن زمان تاکنون همان طور که آمریکا و انگلیس دستور داده اند عمل کرده است.

موریسون نمی خواهد با مقاومت در مقابل خواسته های آمریکا کشور و مردمش را تحت فشار واشنگتن ببیند.

از طرفی به گفته بسیاری از کارشناسان نظامی خرید زیردریایی اتمی آمریکایی مدلی از خریدوفروش ساده تسلیحات نیست بلکه امری بسیار مهم و استراتژیک است یعنی اینکه حتماً در راستای عملی کردن یک راهبرد جدید یا تمرکز بیشتر بر یک راهبرد قدیمی انجام شده است.

اینکه گفته شود که استرالیا تصمیم گرفته از فناوری آمریکایی و انگلیسی برای پیکربندی ناوگان زیردریایی خود استفاده کند تنها یک پوشش است و باید به دنبال دلایل دیگری برای توجیه این اقدام بود.

گفته شده که این معامله از بابت قیمتی برای بریتانیا که مشخص است چه جایگاهی برای استرالیا دارد بسیار مناسب بوده اما درضمن باعث شده که استرالیا حاکمیت خود بر بودجه و انتخاب فروشنده را از دست بدهد.

درواقع این معامله بین آمریکا و انگلیس انجام شد اما منبع مالی آن از استرالیا تأمین شد تا دولت بایدن در کوتاه مدت به یک پیروزی بزرگ برسد و نیروی نیابتی خود علیه چین را به زمین بازی بکشاند و در ضمن لندن هم یک سیلی محکم به اتحادیه اروپا مخصوصاً فرانسه بزند.

بیشتر بخوانید: بله درست است این معامله یک سیلی به چهره فرانسه و اتحادیه اروپا قلمداد می شود.

جالب اینجاست که دقیقاً 240 سال پیش نیروی دریایی فرانسه نیروی دریایی انگلیس را در خلیج چساپیک شکست داد و راه را برای پیروزی در یورک تاون و استقلال ایالات متحده هموار کرد و حالا بعد از 240 سال این انگلیس است که راه را بر ورود فرانسه به شرق دور و اقیانوسیه می بندد.

از طرفی این قرارداد نیوزلند، اندونزی و البته چین را خشمگین خواهد کرد.

این امر رژیم بین المللی عدم اشاعه تسلیحات هسته ای را بر هم خواهد زد و ممکن است منجر به هسته ای شدن بیشتر ارتش کره جنوبی و ژاپن نیز شود.

لازم به ذکر است که زیردریایی های هسته ای نیز به عنوان تجهیزات نظامی تهاجمی تلقی می شوند نه سلاح های دفاعی معقول بنابراین کشورهای بیشتری به مسابقه تسلیحاتی اتمی کشیده خواهند شد.

استرالیا، با تنها 25 میلیون نفر جمعیت، در حال خرید موشک های اتمی" است و این امر مطمئناً مورد استقبال اندونزی با جمعیت 250 میلیون نفر قرار نخواهد گرفت.

نیوزلند هم اجازه نخواهد داد که زیردریایی های اتمی استرالیا به بندرهایش نزدیک شوند.

می بینیم که تنها با منتشر شدن خبر فروش زیردریایی هسته ای به استرالیا چگونه آمریکا زمین بازی خود در آینده را مشخص کرده است.

می توان گفت همان بلایی که بر سر کشورهای شیخ نشین عرب در منطقه غرب آسیا آمد و آن ها را مجبور کرد که صدها میلیارد دلار تسلیحات از غرب تهیه کنند بر سر کشورهای شرق دور و اقیانوسیه هم خواهد آمد.

تنها دلیلی که باعث شد استرالیا ازنظر سیاسی و نظامی علیه چین جبهه بگیرد، باج گیری ایالات متحده است استرالیا در حال حاضر 6 زیردریایی کلاس کالینز دارد که دیزلی هستند.

این زیردریایی ها دارای طراحی سوئدی هستند و به خوبی در استرالیا شناخته شده اند.

زیردریایی های کالینز نسبتاً کند هستند و برد و استقامت متوسطی دارند.

آن ها بین سال های 1990 تا 2003 ساخته و بیشتر برای استفاده دفاعی در نظر گرفته شده اند.

در هنگام ساخت زیردریایی های کالینز مشکلات زیادی به وجود آمد زیرا استرالیا فاقد قابلیت های فنی و صنعتی مناسب برای ساخت چنین تولیدات پیچیده ای بود.

درنهایت محصول ساخت استرالیا خیلی خوب عمل نکرد و به همین دلیل کانبرا در ابتدا تصمیم گرفت که با فنّاوری بهتر و طراحی فرانسوی اقدام به ساخت 12 فروند زیردریایی جدید کند که همان گونه که ذکر شد کلاً متوقف شد تا استرالیا به صورتی ناخواسته وارد بازی جدید واشنگتن شود.

ما در حال حاضر می دانیم که مذاکرات در مورد لغو قرارداد با فرانسه به نفع خرید زیردریایی هسته ای ساخت ایالات متحده در آوریل 2020 آغاز شد و در اجلاس ایالات متحده، استرالیا و انگلیس در اوایل ژوئن 2021 نهایی شد.

عصبانیت ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در پی سیلی خوردن کشورش از استعمارگر پیر استرالیا به ناچار امنیت خود را بر استقلالش ترجیح داد ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه ای با فرانس اینفو در این خصوص گفت: "این یک ضربه چاقو از پشت است.

ما با استرالیا رابطه ای بر اساس اعتماد متقابل برقرار کرده بودیم و در این اعتماد به ما خیانت شد.

" لودریان گفت که از این وضعیت بسیار عصبانی است و افزود که چند روز قبل که با همتای استرالیایی خود صحبت کرده بود هیچ نشانه جدی از این اقدام خیانت آمیز ندیده بود.

بر اساس توافقی که روز چهارشنبه هفته گذشته توسط جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده، در استرالیا اعلام شد، بریتانیا و ایالات متحده ائتلاف جدیدی را با نام AUKUS تشکیل می دهند که در آن سه کشور فن آوری های پیشرفته را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

به عنوان بخشی از پیمان جدید، کانبرا باید قرارداد زیردریایی خود با فرانسه را کنار می گذاشت.

زیردریایی های انگلیسی و آمریکایی از راکتورهای هسته ای با اورانیوم بسیار غنی شده (اچ.

ای.

یو 60 درصد) استفاده می کنند.

ازآنجاکه استرالیا در حال حاضر تصمیم به خرید این زیردریایی های گرفته است، برای همیشه به این تأمین کنندگان یعنی آمریکا و انگلیس وابسته خواهد بود.

بیشتر بخوانید: در اینکه ایالات متحده استرالیا را در یک برنامه درازمدت که از سال 1975 شروع شد به دام انداخته است شکی نیست.

بنابر این می توان گفت که تنها دلیلی که استرالیا ازنظر سیاسی و نظامی علیه چین روی آورده است، باج گیری ایالات متحده است.

دو سال پیش جان مرشایمر ، دانشمند علوم سیاسی آمریکایی به استرالیا آمد تا به استرالیایی ها توضیح دهد که معنی همسو بودن یا نبودن با سیاست های ایالات متحده چه منافع و تبعاتی برای کانبرا در بر خواهد داشت.

مرشهایمر به مقامات کانبرا گفت: "اکنون برخی می گویند یک جایگزین وجود دارد: شما می توانید با چین بروید.

در اینجا شما حق انتخاب دارید.

می توانید با چین و نه ایالات متحده بروید.

در این باره دو مورد را بیان می کنم.

شماره یک، اگر با چین بروید یعنی که دشمن ما هستید یا قصد دارید دشمن ما بشوید.

: وی به صورت غیرمستقیم مقامات استرالیایی را تهدید کرد و گفت: "ما در مورد یک رقابت شدید امنیتی صحبت می کنیم"، یعنی اینکه با رفتن به سوی چین امنیت خود را به خطر خواهید انداخت.

انتهای پیام/4155/
کلید واژه ها: آمریکا - استرالیا - سیاست - زیردریایی - کانبرا - رییس جمهور آمریکا - زیردریایی هسته ای - آمریکایی - واشنگتن - سپتامبر - هسته ای - چینی - تمرکز - رییس جمهور - اقیانوسیه - هسته - خرید - بریتانیا - کاخ سفید - جو بایدن - مقابله - موافقت - نگرانی - دوستان - دشمنان - هماهنگ - بایدن - جمهور - تصمیم - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا نگران فناوری موشک های ابرفراصوت چین است

رژیم صهیونیستی دست به دامان «جزایر قمر» شد

تجمع اعتراضی علیه ترامپ در نیویورک

تلاش های دیپلماتیک طالبان، لازم اما ناکافی

همدست بن لادن می تواند به صورت محدود اظهارات خود را به دادگاه تسلیم کند

گام جدید دیپلماسی دفاعی /هنر مذاکره در وین به وقت ایران /رایزنی برای خرید جنگنده و بالگرد

ترکیه سفرای 10 کشور را فراخواند

مشروح سخنان دبیر کل حزب الله لبنان

اسراییل صحنه گردان بی ثباتی ها در لبنان است

چرایی برگزاری مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل

آمریکا نظامیان گرجستان را آموزش می دهد

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 27 مهرماه؛

فعال بحرینی: بحرین و امارات به پایگاه هایی برای اسراییل تبدیل شده اند

احضار سفیران 10 کشور به وزارت خارجه ترکیه بر سر یک زندانی

چگونه بر نگرانی های خود غلبه کنیم؟

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 27 مهرماه؛

روزنامه ابرار ورزشی| رونمایی از مدعیان

بیانیه کمیته هماهنگی مقاومت عراق خطاب به تظاهرکنندگان

امیرعبدالهیان: نباید تبادل زندانیان به مذاکرات هسته ای گره بخورد

هشدار جدی گروه های اسلامی نیجریه به اردوغان

«زلمای خلیل زاد» استعفا داد

واکنش حزب «سمیر جعجع» به سخنان سید حسن نصرالله

دوبلین در خاموشی فرو رفت

فرصت مذاکرات با ایران به طور نامحدود نمی تواند ادامه داشته باشد

ولید جنبلاط: برخی طرف های بین المللی و عربی خواستار تشدید تنش ها در لبنان هستند

گفت وگوی تلفنی  امیرعبداللهیان و گوترش درباره برجام و آخرین تحولات افغانستان

مذاکرات با ایران به طور نامحدود نمی تواند ادامه داشته باشد

نصرالله: جنگ اصلی ما با اشغالگران صهیونیست است

روزنامه فرهیختگان ورزشی| عصبانیت یحیی و شاگردانش از گل به خودی ها

رزمایش ناتو در اروپا آغاز شد

کشتار جمعی اتباع الجزایر از سوی پلیس فرانسه چگونه رقم خورد؟

شیخ الازهر برای اولین بار با رادیو واتیکان مصاحبه کرد

روزنامه خبرورزشی| فرصتی برای غصه خوردن و گریه کردن نداریم

وزرای خارجه ایران و پاکستان گفت وگو کردند

تثبیت لیر ترکیه در قعر تاریخی

بلینکن: «زلمی خلیل زاد» از سمت خود استعفا داد

آمریکا، اوکراین و آلمان به انتخابات روسیه حمله سایبری کرده اند

پایتخت ایرلند در خاموشی فرو رفت

اعضای برجام به تعهدات خود عمل کنند ما نیز به تعهدات باز می گردیم

تشدید جنگ رسانه ای عربستان و طرف های همسو علیه حشد شعبی و اکثریت ملت عراق

افزایش جرائم در شیکاگو آمریکا

تل آویو و واشنگتن برای مذاکره درباره ایران و سوریه صلاحیت ندارند

واکنش حزب «سمیر جعجع» به سخنان سید حسن نصرالله

شکار بزرگ کرونا، کالین پاول درگذشت

امیرعبداللهیان:نباید تبادل زندانیان به مذاکران هسته ای گره بخورد

کامرانی فر : صلاح نمی بینم دنبال مقصر تأخیر در سفر پرسپولیس به عربستان باشیم

امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل: تبادل زندانیان با امریکا نباید به مذاکرات هسته ای گره بخورد

رسانه صهیونیستی: هیچکس باور ندارد در جنگ اخیر حماس را شکست داده باشیم

اعضای برجام به تعهدات خود عمل کنند ما نیز به تعهدات باز میگردیم

بروکسل، فرصت آسیب شناسی راه طی شده

نظرسنجی مریلند| حمایت ایرانی ها از رییسی، برنامه موشکی و نگاه به شرق

چشم انداز مثبتی برای احیای برجام وجود ندارد| شاید معجزه ای رخ دهد!

تبادل نظر تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد

رسانه صهیونیستی: هیچکس باور ندارد در جنگ اخیر حماس را شکست داده باشیم

مهم ترین رویدادهای تاریخی بیست وهفتم مهر

امیرعبداللهیان درباره زمان مذاکرات به گوترش چه گفت؟

انتقال مجروحان حمله تروریستی قندهار  به ایران

گفتگوی وزیرخارجه عراق با نماینده ویژه آمریکا درامور ایران

گفت و گوی تلفنی گوترش و امیرعبداللهیان در مورد برجام و آخرین تحولات افغانستان

اعضای برجام به تعهدات کامل خود عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود باز خواهد گشت

دیدار وزیر دفاع آمریکا با نخست وزیر گرجستان

اسراییل در تلاش برای عادی سازی روابط با «جزایر کومور»

امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی با گوترش: مایل نیستیم تبادل زندانیان به مذاکرات هسته ای گره بخورد

رایزنی وزیر خارجه عراق با نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

مذاکرات اضافی در بروکسل ضروری نیست

لهستان: اتحادیه اروپا به زودی دیگر تشکلی از کشورهای آزاد نخواهد بود

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه پاکستان درباره اوضاع افغانستان

امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با گوترش چه گفت؟

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و پاکستان

این کشور چشم انتظار بی سابقه ترین محموله نظامی آمریکا

مزدوران آمریکا برای ورود ساکنان شرق سوریه، از آنان، «ضامن» می خواهند

آمریکا از موشک های فوق فراصوت چین ابراز نگرانی کرد

جوزپ بورل برای گفت وگو با ایران قبل از مذاکرات وین اعلام آمادگی کرد

بورل: انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه تقلبی است!

بیانیه وزارت خارجه پاکستان درباره گفتگوی قریشی و امیرعبداللهیان

پنجشنبه نشستی با طرف ایرانی نداریم

تیراندازی در پنسیلوانیا و آرکانزاس/خروج 60 درصدی ناوگان ریلی واشنگتن از سرویس دهی

بورل: انتخابات ریاست جمهوری نیکاراگوئه تقلبی است

رییس جمهور سوریه در مراسم میلاد پیامبر (ص) شرکت کرد + عکس

یونان؛ چشم انتظار بی سابقه ترین محموله نظامی آمریکا

آمریکا: برگزاری مذاکرات بروکسل درباره برجام ضرورتی ندارد

گل به خودی مجید حسینی در دیدار آلانیا و کایسری + ویدئو

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و پاکستان

رییسی: در مذاکرات جدی هستم و باید جدیت را در طرف مقابل هم ببینیم

استقبال آمریکا و اروپا از آغاز مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه

تحلیلگر سیاست خارجی: افول آمریکا از زمان حمله به عراق و افغانستان آغاز شد

آمریکا: مذاکرات اضافی در بروکسل ضروری نیست

تاکید وزیر امور خارجه عراق بر تکمیل توافقات و یادداشت های تفاهم امضا شده با امارات

انتقال مجروحان قندهار به ایران

سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت حوادث تلخ پنجشنبه گذشته در بیروت

تحلیلگر سیاست خارجی: افول آمریکا از زمان حمله به عراق و افغانستان آغاز شد

نظر آمریکا در خصوص مذاکرات احیای برجام

تاکید وزرای امورخارجه ایران و پاکستان بر تأمین صلح و ثبات در افغانستان

گزارش| چرا آمریکا در منطقه غرب آسیا شکست خورده است

بورل: برجام در مقطع حساسی است / زمان به نفع ایران نیست؛ بهتر است که سریع تر به مذاکرات برگردند

عراق از دستگیری عامل بمب گذاری 5 سال پیش در «الکراده» خبر داد

زیاده خواهی مزدوران آمریکا در شرق سوریه

حزب« القوات اللبنانیه» بزرگترین تهدید برای مسیحیان لبنان است/ اتحاد حزب جعجع با داعش و جبهه النصره

موشک هایی که تن آمریکا را لرزاند +عکس

آمریکا: برگزاری مذاکرات بروکسل درباره برجام ضروری نیست

استرالیا مجبور به تبعیت از سیاست ضدچینی آمریکا شد/ کانبرا «گاو شیرده» واشنگتن در اقیانوسیه می شود؟

استرالیا مجبور به تبعیت از سیاست ضدچینی آمریکا شد/ کانبرا «گاو شیرده» واشنگتن در اقیانوسیه می شود؟