موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - مهران غفوريان - مجلس شوراي اسلامي - بازيكن پرسپوليس - شوراي اسلامي - نظام رتبه بندي معلمان - هواداران پرسپوليس - آموزش و پرورش - يحيي گل محمدي - ركورد نقل و انتقالاتي - سانسور - ضايع - وليبال - نظام اسلامي - اصل 44 قانون اساسي - مارتين گريفيتس - ومكان - انتخاب سرمربي تيم ملي هندبال - شهر پير - خرابكاري در نطنز - بركناري رضا رحماني - مبنا سرشت پارسيان

مطالب مرتبط:
پیام تسلیت سرلشکر باقری به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
فعالیت های فرهنگی پیوست اجتماعی داشته باشد
شرط واکسنی برای سفرهای داخلی و خارجی
آغاز فعالیت مجدد موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی
لزوم توجه جدی به پدافند و آفند فرهنگی و مقابله با تهاجم نرم دشمن
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 10:402021-09-21سياسي

بازسازی فرهنگی پیش شرط تحقق اهداف گام دوم انقلاب است


"بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی" و "بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" و "آتش به اختیار فرهنگی" اضلاع مثلثی هستند که در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار دارند.

- "بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی" و "بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" و "آتش به اختیار فرهنگی" اضلاع مثلثی هستند که در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار دارند.

، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نخستین دیدار رییس جمهور و اعضای هیئت دولت سیزدهم، مسئله ی احیای اعتماد و امید مردم به دولت را بسیار مهم خواندند و فرمودند: "به گمان بنده، ساختار فرهنگی کشور نیاز به یک بازسازی انقلابی دارد.

ما مشکل داریم در ساختار فرهنگی کشور؛ و یک حرکت انقلابی لازم است.

البتّه "حرکت انقلابی" یعنی خردمندانه و عاقلانه.

معنای "انقلابی بودن" بی هوا حرکت کردن و بی حساب حرکت کردن نیست".

اما با وجود ضرورت پرداختن به این امر که مقام معظم رهبری نیز صراحتاً به آن اشاره فرموده اند، هنوز ابعاد و زوایای آن برای عموم مردم و حتی عمده فعالان حوزه فرهنگ و مدیران و تصمیم گیران کشور، معنای شناخته شده ای به شمار نمی آید.

حجت الاسلام مجید قربانعلی دولابی، استادیار دانشگاه مذاهب اسلامی، در گفت وگو با تسنیم به تبیین بخشی از چارچوب ها و الزامات معنایی "بازسازی انقلابی فرهنگی" پرداخته است که در زیر می خوانیم:بازسازی انقلابی فرهنگ و نسبت آن با منظومه معرفتی انقلاب فرهنگ تعاریف مختلفی دارد اما یکی از ویژگی هایی که میان تمام این تعاریف مشترک است این است که فرهنگ دربرگیرنده گستره عظیمی از زندگی و سبک زندگی انسان ها می شود.

به عبارت دقیق تر فرهنگ علاوه بر ذهنیات و اعتقادات و باورهای افراد، مشتمل بر اعمال و روابط درون جامعه نیز هست و از این رو دایره شمول آن بسیار گسترده است.

به نظر می رسد که پیشرفت یا پسرفت افراد و جوامع انسانی هر دو وابسته به سبک نگاه آن ها به عالم و روابط خودشان با دیگران و نگاهشان به روابط میان جوامع و مانند این ها است بنابراین ارتباط مستقیمی میان مقوله فرهنگ با پیشرفت و پسرفت وجود دارد.

از سوی دیگر باید توجه داشت که انقلاب ما ماهیتاً انقلابی مبتنی بر معارف اسلامی بود و در این منظومه معرفتی فرهنگ جزیی سرنوشت ساز و تعیین کننده به شمار می آید که تأثیر آشکاری روی سایر اجزای فکری و عملی جامعه دارد بنابراین ضروری است که در مواقع مقتضی تغییرات سخت افزاری و نرم افزاری لازم در این حوزه به وجود بیاید که ناظر بر چابک سازی و نشاط بخشی مضاعف به فرهنگ انقلابی ما باشد از این رو به اعتقاد من فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر بازسازی انقلابی بخش فرهنگ را باید در یک چنین بستری بررسی و فهم کرد.

اصلاح ساختارهای فرهنگی در جهت شکل گیری تمدن نوین اسلامیاین را هم به یاد داشته باشیم که این تغییرات ساختاری در بخش فرهنگ، کم یا زیاد، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز جاری و ساری بوده است اما تأکید مقام معظم رهبری در این برهه خاص زمانی، نشان از اهمیت دوچندان آن دارد که زمینه های آن در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ترسیم شده است؛ به این معنا که بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی باید هدفمند، پرشتاب و مدّبرانه باشد تا زمینه شکل گیری تمدن نوین اسلامی مورد نظر رهبری مهیا شود.

وقتی به شعارهایی که مردم ما در روزهای پیش از پیروزی انقلاب فریاد می زدند دقت کنیم می بینیم که استقلال و آزادی در رأس آن ها بود.

این ها شعارهایی بود که باید در فرهنگ ما کاملاً نهادینه می شدند تا بتوانند ثمرات خودشان را به ظهور برسانند که خوشبختانه همین طور هم شد و اکنون که وارد دهه پنجم انقلاب یا به تعبیر مقام معظم رهبری چلّه دوم انقلاب می شویم نتیجه این شعارها را با پوست و گوشت و استخوان خودمان لمس می کنیم.

بخشی از این دستاوردهای درخشان مربوط به همان شعار استقلال می شود و بخش بزرگ دیگرش هم به آزادی ما از استعمار و استکبار و نظایر آن برمی گردد اگرچه این به معنای رسیدن به پایان مسیر نیست و ما برای تحقق کامل آرمان های انقلاب هنوز باید فعالیت های بسیار دیگر و با شتاب بیشتری بکنیم تا شاهد ظهور و بروز آن ثمرات باشیم.

ضرورت بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی کشور که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرمودند در همین جاها خودش را نشان می دهد.

اما این روزآمدسازی و بازسازی همان طور که حضرت آقا هم فرمودند باید به صورت انقلابی صورت بگیرد.

صفت انقلابی هم برای مردم ما معنای خاصّ خودش را دارد.

از این جهت این حرکت باید بسیار دقیق، دلسوزانه و سریع صورت بگیرد و همه افراد پای آن بایستند و تمام تلاششان را به کار ببندند.

کسانی که می خواهند در این مسیر حرکت کنند نباید به ایفای مسئولیت خودشان صرفاً به عنوان اسقاط تکلیف نگاه کنند.

این ها مشخصات یک حرکت انقلابی است اما این حرکت انقلابی وقتی وارد حوزه فرهنگ می شود پیچیدگی و ظرافت آن نیز دوچندان می شود.

من این تعبیر را سال ها پیش از مقام معظم رهبری به خاطر دارم که فرمودند فرهنگ آن چیزی است که حتی ارزش آن را دارد که انسان جان خودش را فدای آن کند یعنی این قدر فرهنگ در جامعه مهم و اثرگذار است.

بنابراین آن حرکت انقلابی که در عرصه فرهنگ باید صورت بگیرد باید مبتنی بر عقلانیتی برآمده از تجربیات 40 ساله انقلاب باشد و با در نظر داشتن آن جامعه و تمدنی که از قدیم داریم آن را محقق کنیم و بعد ببینیم که کدام یک از زیربناها کاملاً در فرهنگ ما نهادینه شده است و در کدام زمینه ها هنوز مشکل داریم که باید آنها را نهادینه کنیم آن وقت است که می توانیم این حرکت را به روش انقلابی یعنی بدون اتلاف وقت، همراه با دلسوزی و دقت و درایت کامل به سرانجام برسانیم.

"بازسازی فرهنگی" پیش شرط بیانیه گام دوم انقلابفهم من از فرمایش مقام معظم رهبری در زمینه بازسازی انقلابی ساختار فرهنگ این است که باید آن را به مثابه پیش شرط تحقق اهداف بیانیه گام دوم تلقی کرد چون به نظر می رسد که "فردسازی، جامعه سازی و تمدن سازی" که در متن بیانیه به آن اشاره شده مستلزم چنین تغییر و تحولاتی در ساختارها باشد اگر چه عین این عبارت در مفاد آن بیانیه ذکر نشده اما برای رسیدن به آن تمدن نهایی چاره ای جز بازسازی و تقویت بنیان های فرهنگی خودمان نداریم.

بنابراین اهتمام در جهت بازسازی انقلابی فرهنگ و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را باید لازم و ملزوم و مکمل یکدیگر به شمار آورد.

بیانیه گام دوم آن نقشه راهی است که مربوط به آینده ما می شود.

در واقع حضرت آقا مسیر رسیدن به جامعه آرمانی را در این بیانیه مورد تأکید قرار داده اند و حالا دارند مؤلفه های فکری و فرهنگی آن را ترسیم می کنند.

همین جا بد نیست این را هم اشاره کنم که برای پیاده سازی و اجرای منویات رهبری چه در این زمینه و چه در هر زمینه دیگری باید به هندسه کلّی فکری و عملی ایشان رجوع کرد چون فهم جزیره ای و منقطع در این زمینه، نه تنها ما را به جایی نمی رساند چه بسا ممکن است ما را از اهداف مورد نظر ایشان دورتر هم بکند.

"بازسازی فرهنگی"، "بیانیه گام دوم" و "آتش به اختیار" 3 ضلع یک مثلثحالا اینکه چرا حضرت آقا در این مهم دولت را مورد خطاب قرار داده اند آن هم در حالی که سویه مردمی فرهنگ اقتضاء می کند که آحاد جامعه در این زمینه ایفای نقش کنند، مسئله ای است که باید به آن توجه کرد و به اعتقاد من سرّ آن را باید در بیانات گذشته حضرت آقا جستجو کرد.

ایشان پیش تر هم راجع به فرهنگ صحبت های زیادی داشته اند که یکی از مهم ترین بیانات ایشان در این زمینه همان مسئله "آتش به اختیار فرهنگی" بود که ذاتاً متوجه نیروهای مردمی خارج از دولت می شود.

ایشان این فرمان مهم را خطاب به همه دلسوزان انقلاب و دغدغه مندان فرهنگی دادند و فرمودند در جایی که اختلالی جدی در عرصه های حاکمیتی می بینید، منفعل نباشید بلکه خودتان راساً و به صورت آتش به اختیار وارد میدان شوید و کارتان را انجام دهید.

از این رو "بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی" و "بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" و "آتش به اختیار فرهنگی" اضلاع مثلثی هستند که در ارتباط مستقیم با یکدیگر قرار دارند و تحقق آن نیز وابسته به کنشگری فعال نیروهای مردمی و مسئولان دولتی است و منظور از دولت در اینجا فراتر از هیئت دولت است و دامنه آن همه ساختارهای حکومتی اعم از شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، حوزه های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و.

را در بر می گیرد.

تحولات فرهنگی، یک شبه حاصل نمی شود اگرچه دولت سیزدهم به تازگی آغاز به کار کرده و هنوز برای قضاوت درباره نحوه عملکرد و سیاست گذاری های آن زود است اما با توجه به سابقه ای که از دولتمردان کنونی در مسئولیت های گذشته شان داریم این خوش بینی و امیدواری تا حدود زیادی وجود دارد که در پایان دوره چهار ساله دولت سیزدهم بتوانیم شاهد ثمرات فرهنگی نیکویی در زمینه اصلاح ساختارهای فرهنگی کشور باشیم اما نباید فراموش کنیم که اساساً تحولات فرهنگی، امری بطیی و تدریجی الحصول است که یک شبه حاصل نمی شود و برای آن باید برنامه ریزی های درازمدت تری درنظر گرفت.


کلید واژه ها: انقلاب - فرهنگی - انقلابی - گام دوم انقلاب - انقلاب اسلامی - بازسازی - ساختار - رهبر معظم انقلاب اسلامی - گام دوم - اسلامی - رهبر معظم انقلاب - مستقیم - ارتباط - رییس جمهور - هیئت دولت - قرار - کشور - دولت - نخستین - اعتماد - جمهور - دیدار - اهداف - ضرورت - احیای - نیاز - امید - رهبر - رییس - لازم

آخرین اخبار سرویس:
اراک باید برای کودکان دوست داشتنی باشد

 بازدید هفت ساعته جانشین فرمانده کل سپاه از روایت فتح

علت عمده دعاوی علیه تامین اجتماعی چیست؟

بازاریابی چالش جدی محصولات توانبخشی/استفاده از فناوری جدید رویکرود جدی معاونت علمی

تصویب طرح تسری فوق العاده خاص راهگشا است

شناسنامه آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1400

«آیین ورود» ویژه دانشجویان نو ورود دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای تصمیم درستی بود

زاکانی: تا امروز تحت هیچ فشاری از سوی اعضای شورا قرار نگرفتم

رییسی: مقصد امت اسلامی، آزادی از نظام سلطه است / پیامبر و اهل بیت(ع) محور و رمز وحدت امت اسلامی هستند

رییس دیوان عدالت اداری: قوه قضاییه و قضات دستگاه قضایی در بالاترین رتبه قانونمداری قرار دارند

سلیمی: مجلس حامی کسب و کارهای آنلاین است

رویکرد هاشمی درباره تضاد شفافیت و محرمانگی

سرپرست شهرداری کرمانشاه:مشارکت مردمی یکی از الزامات نظام اجتماعی است

کویت تدابیر پیشگیرانه از کرونا را کاهش داد

تقدیر مدیرکل دفتر بازرسی استانداری اصفهان از اخوان طبسی

واکنش رییس دیوان عدالت اداری به مصوبه اخیر مجلس

خبر خوش منوچهر هادی از عمل قلب باز مهران غفوریان

رتبه بندی معلمان بر اساس سند تحول بنیادین اجرایی می شود

وظیفه موزه دفاع مقدس، بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی

رییسی: ادعاهای غربیها دیگر برای جوانان ما جذابیت ندارد چون همه با شکست مواجه شده اند

حاجی بابایی : اعداد و ارقام لایحه رتبه بندی معلمان را قبول ندارم

بیداری اسلامی نباید به سردی گراید

احمدی نژاد به سرنوشت بنی صدر دچار می شود؟

بررسی فرصت های توسعه همکاری با پاکستان

سخنگوی کمیسیون ادعای حذف مسدودسازی شبکه های اجتماعی از طرح صیانت را تکذیب کرد

عکس | آغاز به کار اولین مؤسسه مداحی در نکا

رییسی: ادعا های غربی ها دیگر برای جوانان ما جذابیت ندارد، چون همه با شکست مواجه شده اند

بیانیه کمیته هماهنگی مقاومت عراق خطاب به تظاهرکنندگان

سخنرانی سیاسی حجت الاسلام محمودآبادی در مرکز شهرستان برخوار

معاون تایید صلاحیت مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم منصوب شد

مقتدایی: اجازه داده نشود با جان انسان ها در اصفهان بازی شود

استخدام سرپرست پذیرش در هتل آپارتمان وزرا در تهران

هیچ کدام از اعضا در انتصابات فشار نیاوردند/ اهل کار سلیقه ای نیستم

استخدام منشی در کلینیک روانشناختی یاریگر در تهران

رتبه بندی معلمان براساس سند تحول بنیادین اجرا می شود

مساجد محور قرارگاه های فرهنگی شوند

اداره 7 شهر یزد بدون شهردار/منتظر استعلامات برای تایید حکم هستیم

خانه ملت | میرکاظمی: ادامه روند فعلی بودجه ریزی بر مشکلات مردم می افزاید

میرکاظمی: ناگزیر به طراحی جدید در ساختار بودجه با مشارکت مجلس هستیم

متوسط سن سرطان پستان در ایران 45 تا 50 سال است

رییس پلیس راه مازندران معارفه شد/عبادی جانشین پلیس راه استان شد

چمران: امیدوارم در مسیر وحدت گام برداریم

انتقاد عضو شورا از ساخته نشدن 4 گرمخانه همزمان با ورود به فصل سرما

نهایی شدن پیش نویس استان بوشهر برای ساماندهی کالای همراه ملوان

عکس | آغاز به کار اولین موسسه مداحی در نکا

ایران در خط مقدم مبارزه با قاچاق موادمخدر است

دوباره در پایتخت عطر شهادت می پیچد/ برگزاری یادواره 5 شهید گمنام و شهدای مدافع حرم در شهرک شهید محلاتی +فیلم

نشست جبهه فکریِ انقلاب و مسئولیّتِ جهادِ تبیین برگزار می شود

واکنش امارات به شکست های سنگین دولت مستعفی یمن

اعتراض هزاران نفر به ورود کروکودیل و پرورش تجاری آن در کشور

پیامبر(ص) برای هدایت همه بشریت مبعوث شد

خاطرات حمیده جوانشیر از آذربایجان یا حادثه همزاد من است

شرط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان چیست؟ + جزییات

مرزهای جغرافیایی باعث جدایی مسلمانان نمی شود

وحدت زیر چتر 33 شبکه استانی

غش کردن سارا روستاپور مجری در برنامه زنده + بیوگرافی

بیداری اسلامی نباید به سردی گراید/ وحدت شکنی حرکت در جهت راهبرد دشمن است

دیروز ویرانگر اقتصاد بود حالا شد «صاحب سبک»!

اختلافات شهردار و شورای شهر تهران علنی شد؟!

علی اسمی، تعزیه خوان پیشکسوت درگذشت

بررسی مصوبه مجلس برای الکترونیکی شدن قراردادهای بانکی

استخدام گرافیست با بیمه در شرکت آمیتیس در تهران

وضعیت 17 شهردار استان بوشهر در اسرع وقت تعیین تکلیف شود

تصمیم کمیته علمی کرونا درباره بازگشایی مدارس / ضرورت بازگشایی منطقی و معقولانه

زاکانی: شهر تهران در نیمه دوم 1400 متفاوت از نیمه اول سال خواهد شد

هاشم کندی: مشکلات قانونی حل شد؛ دوچرخه را به صفرزاده می دهیم/ برای برگزاری انتخابات اول باید تکلیف اساسنامه مشخص شود

حمید وکیلی نشست بررسی طرح پیشنهادی احیا جهادسازندگی

بلاتکلیفی برای 220 گود رها شده در تهران

الویت نخست مسئولان،حل مشکلات آوه

چرا لوازم خانگی کره جنوبی جایی در بازار ایران ندارد؟

عاشیقلار بعد از دو سال بر روی صحنه می روند/ برگزاری سی و سومین گردهمایی عاشیقلار در تبریز

موافقت نمایندگان با اجرای نظام رتبه بندی معلمان

پیگیری برای تسریع روند صدور پروانه ها در شورای شهر تهران

لایحه بودجه 1401 با اصلاحات ساختاری تقدیم مجلس می شود

تقریب مذاهب اسلامی در کیش الگویی برای سایر کشورها و دنیای اسلام

صدور روادید ایران برای گردشگران خارجی از سر گرفته شد

نباید اصلاح ماده 8 قانون بیمه اجباری موجب افزایش مبلغ بیمه شخص ثالث شود

کتاب موسوعه آیت الله تسخیری با حضور رییس جمهور رونمایی شد

چرا قضات برای گرفتن پروانه وکالت باید آزمون بدهند!؟

برای کسانی که واکسن نمی زنند برنامه داریم

تفکر صهیونیستی بزرگترین خطر برای امت اسلامی است

استخدام کارمند اداری در مجموعه اسگالش در فارس

88 واگذاری ملک؛ حاصل مصوبه ای که شورای پنجم به آن افتخار می کرد

پورابراهیمی: بودجه 1401 با اصلاحات ساختاری تقدیم مجلس می شود

جلوگیری از فک پلمب مشعل های مازوت سوز نیروگاه شهید منتظری اصفهان

برگزاری مسابقه کتابخوانی «روشنا» ویژه آموزه های مهدویت

محسن هاشمی: مرحوم هاشمی رفسنجانی هیچ نقشی در محرمانه شدن دارایی مسئولان ندارد

وحدت، برادری و برابری جزو پیام های اصلی رسول اکرم (ص) است

موافقت مجلس با کلیات لایحه اصلاح ماده 8 قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث

افزایش 3 برابری مشارکت در انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی استان تهران

تاکید رییس دیوان عالی کشور بر اجرای کامل توافقنامه های قضایی میان ایران و عراق بویژه در حوزه استرداد محکومان

ویزای توریستی برای کدام گردشگران صادر می شود؟

تاکید بر تسریع در اجرایی شدن قرارداد های ایران و عراق

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

برگزاری سومین پیش همایش ملی عرفان اهل بیتی

واکنش رییس پلیس مواد مخدر ایران به ادعای رییس جمهوری آذربایجان؛ یا اطلاع ندارد یا اطلاعات اشتباه دارد | همکاری خوبی با پلیس آذربایجان داریم

ممنوعیت واردات لوازم خانگی شامل همه برندهای کره است، حتی دوو/ مسئولان وزارت صمت به انحصارگران مجال ندهند

تا امروز تحت هیچ فشاری از سوی اعضای شورا قرار نگرفتم/ تبدیل 1200 حساب شهرداری به یک حساب واحد

نتایج انتخابات نظام مهندسی تهران مشخص شد

بازسازی فرهنگی پیش شرط تحقق اهداف گام دوم انقلاب است

بازسازی فرهنگی پیش شرط تحقق اهداف گام دوم انقلاب است