موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - مجلس شوراي اسلامي - عضو كميسيون آموزش - عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - شوراي اسلامي - ميليارد تومان - شورا - سلامت در انتخابات - نجفقلي حبيبي - از بين بردن چين و چروك - مربي تيم استقلال - استاد شهيد مرتضي مطهري - ديرالزور سوريه - محسن ولييي - سربازان اسلام - آبراهه هاي تخت جمشيد - نماينده مردم فيروزآباد - نبي كيتا - مسعود كرباسيان

مطالب مرتبط:
چرا نیازسنجی در حوزه علوم انسانی در دانشگاه ها اتفاق نمی افتد؟/ لزوم تحول در سیاست گذاری پژوهشی
بایدها و نبایدهای قبل از تزریق واکسن کرونا
اختصاص ردیف مستقل بودجه برای معاونت های دانشجویی ضروری است/ بازگشایی تدریجی دانشگاه ها در دستور کار وزارت علوم است
فعالیت های فرهنگی پیوست اجتماعی داشته باشد
عفو بین الملل: تحقیق و پاسخگویی کامل درباره حمله آمریکا در کابل ضروری است
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 10:402021-09-21سياسي

لزوم شناخت اصول پژوهشی پارادایم حکمی و اجتهادی/ بایدها و نبایدهای تحقیق در علوم اجتماعی


حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: پارادایم حکمی اجتهادی شامل سه بخش مبانی فلسفی، اصول پژوهشی این پارادایم و استراتژی حکمی اجتهادی اول و دوم و سوم است.

- "، چهاردهمین نشست حلقه تحول در علوم انسانی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، استاد فلسفه در باره مبانی فلسفی، اصول پژوهشی و استراتژی پارادایم حکمی اجتهادی برگزار شد.

عوامل طبیعی و ماورا طبیعی بر پدیده های اجتماعی تأثیرگذار هستند حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه در این نشست گفت: انواع پارادایم ها و استراتژی های علوم انسانی و اجتماعی را بحث و برخی خلاءها و نقص های آنها را ذکر کردیم.

می خواهیم با توجه به یافته های اندیشمندان، ایده و پاردایم کامل تری به نام پارادایم حکمی اجتهادی را ارائه دهیم.

پارادایم حکمی اجتهادی شامل سه بخش مبانی فلسفی، اصول پژوهشی این پارادایم و استراتژی حکمی اجتهادی اول و دوم و سوم.

این استاد فلسفه ادامه داد: در بخش مبانی فلسفی، پرسش های فلسفی ناظر به امر اجتماع قبل از هر پژوهشی مطرح است که باید پاسخ داده شوند و یک پژوهشگر بدون این پرسش ها نمی تواند پژوهش امر اجتماعی داشته باشد.

پرسش هایی مثل اینکه در پدیده های اجتماعی فقط عوامل طبیعی نقش دارند یا عوامل ماورایی هم وجود دارند؟ با توجه به اراده و اختیار انسان می توان به کشف قوانین حاکم بر کنش اجتماعی انسان دست یافت و کنش های آینده را پیش بینی کرد؟ آیا جامعه فرهنگ، تمدن، ساختارها و نهادهای اجتماعی، سازمان ها و گروه ها واقعیت های تقلیل پذیر به افراد هستند یا واقعیت های اجتماعی فراتر از افراد هستند یا واقعیت اجتماعی فراتر از افراد دارند؟ آیا ما واقعیتی به نام فرهنگ و اجتماع داریم؟ آیا ساختار واقعیتی غیر از فهم و افراد است؟ یا همان فرد است؟ آیا جهان تکوینی اعم از طبیعت و ماورایی بر کنش های فردی و اجتماعی انسان تأثیر می گذارد؟ آیا هر پدیده اجتماعی را بدون زمینه آن می توان شناخت؟ آیا فرهنگ ها و باورها و ارزش های پژوهشگران در متعلق پژوهش دخالت می کند؟ این ها پرسش های مهمی است که باید در بخش مبانی فلسفی به آنها پاسخ داد.

سعی می کنیم به این پرسش ها پاسخ دهیم اما مدلل کردن آنها به بحث فلسفی مفصل و مجزایی نیاز دارد.

وی افزود: در مبانی فلسفی اول باید هستی شناسی طبیعی و ماورا طبیعی را بپذیریم یعنی پدیده های اجتماعی منحصر به عالم طبیعت نیست و بپذیریم عوامل طبیعی و ماورا طبیعی بر پدیده های اجتماعی تأثیرگذار هستند و اینگونه نیست که صرفاً عوامل طبیعی بر پدیده های اجتماعی تأثیر بگذارند حتی پدیده هایی که امروز مردم هم به آنها باور دارند و اطلاع دقیقی ندارند مانند جن، سحر، چشم زخم، دعا و … در کنار افعالی ارادی انسان هر کدام از این عوامل نقش علت ناقصه را نسبت به پدیده اجتماعی دارد.

لذا باید به پدیده های اجتماعی چند علیتی بپردازیم.

البته گاهی اوقات غیر از عوامل ارادی و اجتماعی و مکانیزمی و ساختاری عوامل ماورایی هم نقش دارند و گاهی هم ندارند.

با روش های تجربی نمی توانیم عوامل ماورایی را مطالعه کنیم حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه تصریح کرد: با روش ها و تکنیک های تجربی نمی توانیم متوجه نقش عوامل ماورایی مثل جن، سحر و … در پدیده های اجتماعی شویم بلکه باید از علومی مانند علوم غریبه و علم جفر استفاده کنیم.

مفهومی در دو دهه اخیر در روانپزشکی در کشورهای غربی مثل آمریکا به نام تسخیر وارد شده است یعنی اصل اینکه گاهی عوامل غیرطبیعی و عوامل متافیزیکی و فراروانشناختی بر مسائل روانپزشکی تأثیرگذار هستند را پذیرفته اند، اما هنوز نگاه به روانپزشکی در کشور ما نگاه پوزیتیویستی است و حتی تفسیری هم نیست.

در پرستاری مفاهیم پوزیتیویستی و اگزیستانسیالیستی ورود کرده است یعنی مباحث هرمنوتیکی در کنار بحث های پوزیتویستی وارد تئوری های پرستاری در ایران شده است ولی در حوزه روانپزشکی غلبه با پوزیتویسم است اما در کشورهایی مثل آمریکا که به مکتب پرگماتیسم قائل هستند ورود به مواردی مثل تسخیر و تأثیر عوامل ماورایی را ورود کرده اند.

کنش های فرد زاییده ساحت فردی و اجتماعی و تاریخی او است این استاد فلسفه گفت: مبنای فلسفی دوم اینکه ما قائل به اصالت شبکه ای فرد و جامعه و تاریخ هستیم یعنی معتقدیم هر فردی کنشی انجام می دهد و این کنش های فردی به کنش اجتماعی تبدیل می شود مثلاً جنبشی شکل بگیرد یا کودتایی رخ دهد و …، تمام کنش های افراد زاییده ساحت فردی و اجتماعی و تاریخی هر فرد است به عنوان مثال هر فعلی که از من سر می زند تنها زاییده کنش و اراده فردی من نیست، بلکه من در یک بستر اجتماعی که جامعه ایران باشد شکل گرفته ام، من در بستر یک تاریخ تمدنی ایرانی و اسلامی شکل گرفته ام و اگر این سیر تمدنی و تاریخی و سیر اجتماعی در بستر مکان و سیر تاریخی و تمدنی در بستر زمان بر شاکله من تأثیر نمی گذاشت، من من نبودم و هیچ منی را نباید فردی دید و هر منی شاکله ای متشکل از فرد و جامعه و تاریخ است.

وی افزود: اما چون در ایران هم جریان های مختلف تاریخی داشته ایم ممکن است برخی در جریان اجتماعی تحولات تاریخی سکولارها یا در سیر تارخی جهادگرانی که مقابل استعمارگران انگلیس و روس و … ایستاده اند.

اینکه انسان در چه کانتکست اجتماعی باشد مختلف است و اینگونه نیست که انسان ها در ایران در کانتکست اجتماعی یکسان باشند کانتکست برخی غرب زدگی و خدمت به دشمن است اما برخی روحیه و فرهنگ اجتماعی جهادی در آنها غلبه دارد.

این ها کانتکست های اجتماعی است که شاکله انسان را شکل می دهد.

لذا با نگاه برخی ساختارگراها یا رفتارگراها صرفاً فرد یا جامعه را می بینند به نتیجه جامعی نمی توان رسید.

از منظر مبانی فلسفی هم فرد و هم جامعه و هم تاریخ مابه ازای خارجی دارند اما یک بحث کامل در فلسفه محض است که امثال علامه طباطبایی ذیل تفسیر آیه 200 سوره آل عمران، شهید مطهری در کتاب جامعه و تاریخ در قرآن و استاد مصباح در جامعه و تاریخ از دیدگاه قرآن و دیگر بزرگان به این موضوع فلسفی پرداخته اند.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه ادامه داد: معتقدم آنچه در علوم انسانی و اجتماعی کاربرد دارد این نگاه است که هر فردی شاکله ای از فرد و جامعه و تاریخ است اما در عین حال به شکلی نیست که اراده و فردیت او منتفی شود و از این موضوع به اصالت فرد و جامعه و تاریخ تعبیر می کنم.

پدیده های اجتماعی معنادار و متأثر از مؤلف خود هستند این استاد فلسفه عنوان کرد: مبنای فلسفی دیگر این است که پدیده های اجتماعی معنادار هستند و باید به تفسیر پدیده ها و کشف انگیزه ها و نیت های پدیدآورندگان پرداخت و متن را جدای از مؤلفه متن نباید بررسی کرد.

شاکله هر انسانی در ساخت فعل و کنشش نقش دارد و با شناخت شاکله مؤلف می توان کنش و فعل او را شناخت.

بنابراین باید پدیده های اجتماعی را با مطالعه مؤلف آن دنبال کرد، لذا شناخت یک کنش اجتماعی بدون زمینه های اجتماعی و مؤلف آن ممکن نیست.

رئالیسم پنجره ای در شناخت هر پدیده اجتماعی اصالت دارد وی گفت: مبنای فلسفی چهارم اینکه شناخت هر پدیده اجتماعی شناخت ساحتی از واقعیت اجتماعی و در واقع رئالیسم پنجره ای است لذا برای شناخت واقعیت های اجتماعی باید پنجره های بیشتری را از طریق مفاهیم جدید به روی واقعیت گشود.

مثلاً می گوییم این خودکار رنگش آبی، جنسش پلاستیکی و … است این ها همه مفهومی و پنجره ای است که باز می شود و ساحتی از واقعیت خودکار را نشان می دهد یعنی واقعیت مجموعه ای از مصداق هاست.

هر فرد ده ها مصداق دارد که در او جمع شده و هر مصداق از یک مفهوم و پنجره او حکایت می کند که ما از این به رئالیسم پنجره ای تعبیر کرده ایم یعنی برای شناخت واقعیت اجتماعی باید پنجره های بیشتری را از طریق مفاهیم جدید به روی واقعیت باز کنیم تا واقعیت را بیشتر بشناسیم یعنی هر مفهومی که از این پدیده حکایت می کندیا مطابق واقع هست یا نیست یا درست یا غلط است.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه در ادامه افزود: اما مجموعه این مفاهیم که از این واقعیت حکایت می کنند ما را به این واقعیت نزدیکتر می کند یعنی هر چه مفاهیم بیشتری از این واقعیت حکایت کند و انطباق بیشتری با ساحت های واقعیت داشته باشند شناخت بیشتری از این واقعیت پیدا می کنیم.

به همین دلیل است که بشر هیچ وقت نمی تواند بگوید که پروژه ژنوم تمام شد و هر چه می خواستیم بدانیم دانستیم چون پنجره ها به سوی واقعیت خارجی تمام شدنی نیستند لذا شناخت هر پدیده اجتماعی شناخت ساحتی از واقعیت اجتماعی است.

بنابراین اقتصادانان، روانشناسان و جامعه شناسان نباید فکر کنند که کل واقعیت انسان را یافته اند حتی فیلسوفان که به مبانی فلسفی می پردازند نمی توانند مدعی شوند که کل حقیقت را یافته اند بلکه ساحتی از واقعیت انسان را شناخته اند.

شناخت هر پدیده اجتماعی نیازمند پیش فرض های ابزاری فهم است نه پیش فرض ها تحمیلی این استاد فلسفه گفت: مبنای فلسفی پنجم اینکه هر شناختی از واقعیت اجتماعی بدون بهره گیری از پیشگیری های مبنایی ممکن نیست و به هر پدیده ای بخواهیم وارد شویم باید با پیش فرض های فلسفی وراد شویم و از این جهت حق با هرمنوتیک های فلسفی است و این گفته پدیدارشناسان که بدون پیش فرض می توانیم اپوخه کنیم، اشتباه است.

اما این پیش فرض ها پیش فرض های ابزاری فهم هستند نه پیش فرض های تحمیلی که ما را گرفتار تفسیر به رأی کنند.

برای مثال وقتی می خواهیم پدیده های اجتماعی را بشناسیم باید فرهنگ آن جامعه و اصل علیت را در تأثیر و تاثرها باور داشته باشیم.

وی تصریح کرد: خطای هرمنوتیست های فلسفی در این است که پیش فرض های تحمیلی را به جای پیش فرض های ابزاری استفاده می کنند.

اگر به عنوان روانشناس یا جامعه شناس باور فرهنگی خود را بر موردی و فردی تحمیل کنید این تفسیر به رأی نام دارد اما گاهی بررسی می کنید که مورد بالینی شما در چه فرهنگ و کانتکست اجتماعی زیست می کند و سعی می کنید با این شناخت مورد نظر و رفتارش را تفسیر کنید.

چنین کاری پیش فرض ابزاری در خدمت فهم کنش نام دارد.

اما اگر بخواهید پیش فرض های خود را به مورد بالینی تعمیم دهید یعنی آن فرد را براساس آیینه جان خود معنا کرده اید.

البته پیش فرض هایی مثل شناخت انواع شخصیت های انسان ها و انواع فرهنگ ها و اصل علیت را شناخت.

باید درباره آن بیمار و زیست اجتماعی و فرهنگی او مطالعه کرد.

این معلومات معلومات ابزاری است که باید در اختیار داشته باشید تا بهتر بتوانید موضوع یا ابژه را بهتر بشناسید اما اگر براساس حالات و جهانی که خودتان در آن زندگی می کنید دیگران را تفسیر کنید غلط است.

انسان شناسی مقدم بر علوم اجتماعی است حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: ششمین مبنای فلسفی اینکه انسان شناسی مقدم بر علوم اجتماعی است که یکی از پیش فرض های مهم شناخت پدیده های انسانی و اجتماعی است.

منظور از انسان شناسی هم آنتروپولوژی نیست، آنتروپولوژی یکی از اقسام علوم اجتماعی است.

مقصود از انسان شناسی فلسفی و مبنایی این است که انسان کیست؟ انسان در حقیقت ذو مراتب دارای مراحل مادیت و تجرد مثالی و تجرد عملی است و در ساحت های معرفتی از سمع و بصر و حواس ظاهری تا عقل و لب و صدر و فواد و قلب برخوردار است.

انسان دارای هم حواس ظاهری و هم حواس باطنی مثل فهم و عقل و لب و … است.

انسان از نظر پارادایم حکمی اجتماعی شبکه ای از نیازها و ابزارهای در هم تنیده و یک هویت شبکه ای است.

قبول نداریم که نیازهای انسان طبقه بندی و هرمی است بلکه نیازهای انسان شبکه ای و غیر خطی هستند یعنی نیازهای فیزیولوژیکی و معنوی انسان در هم تنیده هستند و خطی نیستندو ساختار معرفتی انسان هم همین طور است.

این استاد فلسفه ادامه داد: به همین جهت فرانظریه های ساختارگرایی و رفتارگرایی و ساخت یابی و روانکاوی نمی تواند به کشف شبکه انسانی دست پیدا کند انسان را باید با فرانظریه منظومه ای شناخت.

منظومه ای ار رفتارهای اجتماعی و ارادی و ساختارها و باورها و فرهنگ ها.

انسان یک شبکه نظامندی است.

لذا شناخت او خطی و لایه ای نیست انسان یک هویت شبکه ای است و با این نگاه باید به مطالعات انسانی و اجتماعی پرداخت.

پدیده های انسانی زاییده اراده ها و ساختارها است وی عنوان کرد: مبنای فلسفی هفتم اینکه پدیده های انسانی زاییده اراده ها و ساختارها است.

نباید رفتارگرایانه به نفی ساختارها و ساختارگرایانه به نفی اراده ها پرداخت.

اراده و ساختار شبکه ای را درست می کنند که منشأ پدیده انسانی است یعنی ساختار اراده هم یک شبکه انسانی است همان که از آن به شاکله انسانی تعبیر کردیم.

در شاکله انسانی فرد و جامعه و تاریخ، شبکه نیازهای انسانی شبکه ابزارهای معرفتی هست.

این معجون آنقدر عناصرش در هم تنیده است که اصلاً نمی شود با یک اترتیود و فقط با اپروچ رفتارگرایی یا ساختارگرایی آن را دید.

چندین ساحت مفهومی و پنجره ای را باید باز کرد تا بتوان این انسان را بشناسیم اگرچه نمی توانیم بگوییم این شناخت کامل است اما کامل تر از پارادایم های دیگری است که از آن سخن گفته ایم.

این هفت مبنای فلسفی در پارادایم حکمی اجتهادی هستند.

ارزیابی تغییر انسان محقق به مطلوب رسالت علوم انسانی و اجتماعی است حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه گفت: بخش دوم پارادایم حکمی اجتهادی اصول پژوهشی پارادایم حکمی و اجتهادی است که تعدادی از این اصول را بررسی می کنیم.

پژوهش در علوم اجتماعی عبارت است از چیستی و چرایی و چگونگی واقعیت های اجتماعی که با روش های معینی به دست می آید تا هم به تبیین و فهم واقعی اجتماعی دست یابد و هم نحوه مداخله با واقعیت اجتماعی را مشاهده نمود یعنی در علوم اجتماعی فقط به دنبال چیستی یا چرایی و یا چگونگی نیستیم بلکه هر سه را دنبال می کنیم.

پس توصیف انسان محقق و انسان مطلوب و ارزیابی تغییر انسان محقق به مطلوب رسالت علوم انسانی و اجتماعی است.

این استاد فلسفه افزود: نگاهی که برخی از مدرسان دانشگاهی دارند و می گویند علوم انسانی علم و توصیف واقعیت است و علوم انسانی ایرانی و غیرایرانی ندارد، علوم انسانی را به یک بخش رسالت علوم انسانی و اجتماعی محدود کرده اند و اشراف بر این علوم ندارند وگرنه اگر یک مطالعه استقرایی از علوم انسانی و اجتماعی داشته باشند متوجه می شوند که در این علوم سه کار انجام می شود: توصیف انسان مطلوب، توصیف انسان محقق و تغییر و ارزیابی و تغییر انسان محقق به انسان مطلوب که در اینجا مباحث حقوقی، حکمرانی و مدریریت است.

امروزه مباحث حکمرانی جز علوم انسانی است چرا که مربوط به تغییر ساحت انسان محقق به انسان مطلوب است.

در تولید علوم انسانی فقط پرداختن به روش های کمی و کیفی تحقیق کافی نیست و باید به منطق تحقیق هم پرداخت وی گفت: نکته دوم اینکه روش عبارت است از شیوه هایی که محققان برای شناخت پدیده های طبیعی و اجتماعی و ماورایی استفاده می کنند که به دو نوع کلی کمی و کیفی تقسیم می شوند هر روش تحقیق دارای منطق تحقیق است و منطق تحقیق فرآیند پژوهش از مبانی فلسفی، پارادایم تحقیق، استراتژی تحقیق و روش های کمی و کیفی تحقیق است.

در تولید علوم انسانی فقط پرداختن به روش های کمی و کیفی تحقیق کافی نیست و باید به منطق تحقیق هم پرداخت و بدانیم عقبه کمی و کیفی تحقیق، استراتژی های تحقیق و عقبه استراتژی های تحقیق پارادایم های تحقیق و عقبه پارادایم های تحقیق مبانی فلسفی تغییر هستند.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه در ادامه تصریح کرد: استراتژی های تحقیق در علوم انسانی و اجتماعی عبارتند از استراتژی های استقرایی، قیاسی، پس کاوی و استفهامی که با توجه به ضرورت هر دو پارادایم تفسیری و تبیینی باید هر چهار استراتژی به کار گرفته شوند.

معتقدیم برای شناخت همه ساحت های انسان این چهار استراتژی هم کافی نیست و استراتژی حکمی اجتهادی را هم باید اضافه کنیم.

چون بعضی از عواملی که بر پدیده های اجتماعی تأثیرگذار هستند عوامل ماورایِ طبیعی هستند و هیچ یک از استراتژی های چهارگانه نمی توانند این عوامل را بشناسند.

پژوهش های علوم اجتماعی با پارادایم حکمی اجتهادی مختص جهان اسلام نیست این استاد فلسفه تاکید کرد: نکته دیگر اینکه پژوهش های علوم اجتماعی باید در راستای حکمرانی جهانی، ملی و منطقی و ناظر به حل مسئله ای از مسائل انسانی باشد یعنی تحقیق اجتماعی با پارادایم حکمی اجتهادی فقط مختص جهان اسلام نیست و برای همه جهان قابل استفاده است.

تعریف نظامات اجتماعی مطلوب اسلام بر شناسایی مسئله ها الویت دارد وی افزود: نکته دیگر اینکه کنش های اجتماعی عبارت از فعل ارادی و غیرارادی ناشی از واقعیت های اجتماعی است.

واقعیت های اجتماعی هم عبارت است از هویت های اجتماعی نظیر فرهنگ، تمدن، ساختار، نهاد و نماد سازمان گروه، طبقه و ….

مسئله اجتماعی عبارت است از هر کنش اجتماعی که با وضعیت مطلوب نظام اجتماعی همسو نباشد مثلاً یک هدف نهایی و وضعیت مطلوبی در نظام اجتماعی اسلامی به نام رشد حیات طیبه و تقرب به خدا وجود دارد وقتی کنش اجتماعی با این وضعیت مطلوب نظام اجتماعی همسو نباشد با یک مسئله مواجه می شویم و باید درباره آن تحقیق کرد.

لذا ابتدا باید نظام اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تربیت و.

اسلام تبیین و تدریس شود تا مسئله های اجتماعی آشکار گردد یعنی همیشه وقتی در علوم اجتماعی گفته می شود باید این مسئله را حل کنیم یعنی حتماً با یک نظام اجتماعی براساس یک ایدئولوژی اجتماعی ناسازگاری دیده اند که می گویند باید آن را حل کرد و در بسیاری از مواقع به جامعه مطلوب مسئله سازان توجهی نداریم.

گفت: مسئله ساز مسئله را براساس یک جامعه مطلوب می سنجد، بنابراین تدوین و تدریس نظامات اجتماعی اسلام و توحیدی لازم است تا بعد مسئله های اجتماعی معلوم شوند بنابراین اگر به توصیف انسان، خانواده و جامعه و سازمان و دولت و امنیت و معیشت و.

مطلوب را ندانیم تحقق امر مطلوب ممکن نیست.

این استاد فلسفه گفت: باید تصویر دقیقی از وضعیت مطلوب هر مورد داشته باشیم و سپس دغدغه داشته باشیم که وضعیت موجود رابه سمت وضعیت مطلوب ببریم مثلاً معیشت محقق را به سمت معیشت مطلوب سوق دهیم.

مثلاً واکسن هایی که الان وارد می شود چطور قبلاً وارد نمی شد؟ چطور الان سیمان از 100 هزار به 25 هزار تومان رسیده است؟ از آنجا که مسئول به این باور برسد که رشد ساخت وساز باعث اشتغال زایی می شود.

یعنی مسئله براساس یک جامعه مطلوب سنجیده می شود بنابراین تبیین و تدریس نظامات اجتماعی مطلوب اسلام در الویت است.


کلید واژه ها: حجت الاسلام والمسلمین - حجت الاسلام - پژوهشی - استراتژی - حکمی - علوم انسانی - اجتماعی - ایده - علوم - علوم اجتماعی - استاد فلسفه - طبیعی - نشست - سخنرانی - برگزار - پدیده - ماورا - شناخت - انواع - تحقیق - ارائه - فلسفه - عوامل - استاد - حلقه - تحول

آخرین اخبار سرویس:
هفته وحدت نماد یکپارچگی مسلمانان علیه دشمنان مشترک جهان اسلام است

سردرگمی بهارستانی ها در طرح صیانت

استخدام مولف و نویسنده در ایران تایپیست در تهران

«سرجوخه» فعلا پخش نمی شود

فتوای رهبر انقلاب در مورد خواستگاری: یک نگاه بدون چادر و روسری مشکلی ندارد.

اقدام جدید انحصارطلبانه کانون وکلا؛ شکایت از یک استارتاپ به اتهام دخالت در امر وکالت!

شقایق دهقان و پسر خواهرش /عکس

2 انتصاب جدید رییسی

برنامه محوری؛ لازمه بهره وری بیشتر از سفرهای استانی رییس جمهور/ چرا عده ای به دنبال بی فایده نشان دادن حضور مسئولان در میان مردم هستند؟

سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

رها شدگی ها در مسیرگشایی ها / مسیرگشایی ها مسیر توسعه شهر تبریز و عدالت شهری

آیا شکستن انحصار وکلا می تواند وضعیت را بهبود دهد؟ / برای هر 1000 نفر 76 وکیل!

ترتیل صفحه 249 قرآن/ دو دلیل معجزه بودن قرآن+فیلم، متن و مفاهیم

لایحه رتبه بندی معلمان از سوی شورای نگهبان رد می شود؟/ کسری بودجه شدید دولت پاشنه آشیل رتبه بندی

شهرداری در خصوص هرس درختان به وظایف خود عمل کرد/تلاش علوم پزشکی اهواز برای انداختن توپ در زمین شهرداری

ماجرای حسابرسی ها در دوره قبلی شورا/اصلاح فرایند صدور پروانه ساختمانی

مدیریت شهری زنجان از 140 خانواده شهید تجلیل می کند

تصاویر/ مراسم هفتمین سالگرد آیت الله مهدوی کنی(ره) در مدرسه علمیه مروی تهران

اوقات شرعی 28 مهر 1400 به افق شهر یاسوج

چرا وزیر بیل می زند؟!

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 27 مهر

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل و کارشناس اداری تعمیرات و نگهداری در قم

اوقات شرعی بیست و هشتم مهرماه در سمنان

ورود 6 میلیون دُز واکسن دیگر به کشور

هشتاد میلیون سال پیش سیاره زمین به پهلو تکیه داده بود

ابراز تمایل گروسی برای گفتگو با امیرعبداللهیان

حاج قاسم با گذشت زمان زنده تر تجلی می کند

همایش پرچمداران وحدت شهرستان بانه

تصاویر| تجمع مردان و زنان مخالفان مهریه مقابل مجلس

تدوین اصلاحیه طرح دو فوریتی در زمینه شفافیت اموال مسئولان

ترکیب غیرمنتظره اعضای جدید هیات امناء بنیاد سینمایی فارابی

اختلاف اجتماعی با منشأ اختلاف در اجتهاد مذهبی دشمن را شاد می کند

آغاز ثبت نام مسکن 3 میلیونی از فردا+جزییات

سازمان ثبت اسناد: ممنوع الخروجی افراد در سامانه «ثبت من» به روز است

لغو 100 درصدی دورکاری یعنی باز کردن آغوشمان برای پیک ششم

چهاردهمین دوره از مسابقات قرآنی «مدهامتان» در مشهد آغاز به کار کرد

جلوگیری از تأیید صلاحیت مقام آمریکایی به دلیل عدم حمایت کافی از فشار ضد ایران

ضرغامی: پس از 20 ماه، صدور ویزای گردشگری از اول آبان ماه آغاز می شود

استخدام نگهبان و نیروی حراست و مسئول آی تی (کارشناس کامپیوتر) در تهران

«مقداد ذکی زاده» مدیر اطلاع رسانی دفتر معاون اول رییس جمهور شد

انتقاد سخنگوی عدلیه از «محروم کردن قضات از وکالت»

هزار ماشاالله... پیک چندمی باباجون؟!

تعلیم و تربیت کشور متناسب با سند تحول بنیادین باشد

پیشرفت امّت اسلام با وحدت و انسجام

مخالفت ها با گردشگری فروکش کرده است

خبر خوش برای فرهنگیان؛ رتبه بندی شامل معلمان بازنشسته هم می شود

نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شد/تلاش برای ایجاد وحدت وظیفه شرعی است

مدیرکل جدید روابط عمومی صداوسیما معارفه شد

کریمی قدوس از هولِ تخریب، گاف داد/ غلط املایی نماینده انقلابی جنجال آفرید + عکس

اتحاد مسلمین خنثی کننده توطئه های استکبار جهانی

نشست دوم سی و پنجمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی برگزار شد

گروسی: خواستار دیدار با وزیر خارجه ایران هستم

امیرمحمد اشرفی حضور فرمانده کل سپاه در جمع بسیجیان کرمان

گام بلند دادستانی تهران برای پیشگیری از وقوع جرم

خبر میرتاج الدینی از تشکیل کمیته ارتباطات در مجلس / هدف: حمایت از توسعه شبکه ملی اطلاعات

تکریم و معارفه مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی/ قرایی پرچمدار شد

فال روزانه چهارشنبه 28 مهر 1400

پیام های قدرت نمایی یمنی ها در سیاسی ترین مراسم مذهبی

استخدام سرپرست خیاطی با بیمه تکمیلی، وام، سرویس و ناهار در شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار با حقوق بالاتر از وزارت کار و بیمه در یافت آباد

تصاویر/ مراسم گرامیداشت هفته وحدت در مسجد جامع اهل سنت ارومیه

استخدام اپراتور انبار خانم در یک شرکت معتبر در شهرک صنعتی نجف آباد 2 اصفهان

تصاویر| تشییع پیکر یک شهید در باغ فیض

ما همیشه در تیررس حملات و توطئه هستیم

چادرملو مروج مسئولیت اجتماعی شناخته شد

ببینید: برج آزادی 50ساله شد...

تصاویر/ محفل انس با قرآن در مدرسه علمیه امام علی (ع) سلماس

موسوی: مانع زدایی از مسیر تولید، اولویت است

جلسه فراکسیون فرهنگیان مجلس درباره رتبه بندی معلمان

سفر های استانی رییسی برای باز کردن گره های کور است و جنبه تبلیغاتی ندارد

بدشانسی ات را قورت بده

سفر و جشن های عروسی، شوش را با پیک ششم کرونا مواجه می کند

بازدید نماینده یونسکو از کاروانسرای تاریخی افضل شوشتر

متن بخشنامه لغو دورکاری کارمندان

همایش پرچمداران وحدت شهرستان سقز

نقاشی 1400 سال به اهل بیت(ع) بدهکار است

استخدام انباردار با سرویس و بیمه در شرکت صادق تجارت وحید در تهران

اجرای رتبه بندی معلمان با 45 هزار میلیارد تومان اعتبار

نخستین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری ها، رسانه های دیجیتال و چندرسانه ای ایران

قبولی 453 نفر از فرزندان مددجویان اصفهانی در کنکور سراسری

گرانی لوازم خانگی صدای مجلس را درآورد

انتخاب شهردار 5 شهر در کهگیلویه و بویراحمد

ایجاد درگیری میان مسلمانان خواسته دشمن است

معضل مهاجرت از افغانستان

برای رفع برخی از مشکلات اقتصادی لازم است کار های فرهنگی صورت گیرد

بررسی کشت محصولات کشاورزی با آب های آلوده در کمیسیون اصل نود

امکان ثبت نام طرح جهش تولید مسکن برای مجردها

حکم تعداد زیادی از شهرداران استان تهران طی10روز آینده صادر می شود

رییس جمهور دو عضو هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی را منصوب کرد

تصمیم جدید دولت درباره بدهی به سازمان تامین اجتماعی

رتبه بندی معلمان نیازمند 45 هزار میلیارد تومان اعتبار

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و بیمه تکمیلی در اصفهان

استخدام کارشناس helpdesk با بیمه در شرکت ایگال در محدوده فرمانیه

استخدام فروشنده اکسسوری با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در تارتن در البرز

تصاویر: تشرف حضرت آیت الله شبیری زنجانی به حرم امام رضا (ع)

نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی با وزیر اطلاعات/ 3 موضوع مهم بررسی شد

سالاری خبر داد: ساخت یک پتروپالایشگاه 300 هزار بشکه ای نفت خام

اهمیت و دستاوردهای سفر سرلشکر باقری به روسیه چه بود؟

همایش علوم انسانی اسلامی در اندیشه آیت الله مصباح برگزار می شود

لزوم شناخت اصول پژوهشی پارادایم حکمی و اجتهادی/ بایدها و نبایدهای تحقیق در علوم اجتماعی

لزوم شناخت اصول پژوهشی پارادایم حکمی و اجتهادی/ بایدها و نبایدهای تحقیق در علوم اجتماعی