مطالب مرتبط:
نماینده مردم بیرجند در مجلس: افت مدرک گرایی جای مهارت آموزی در جامعه رسوخ کرده است
تکمیل زنجیره پایین دستی صنایع بزرگ خراسان شمالی اولویت سرمایه گذاری در صنایع کوچک
تکمیل زنجیره پایین دستی صنایع بزرگ خراسان شمالی اولویت سرمایه گذاری در صنایع کوچک
مهارت آموزی جایگزین مدرک گرایی شود
بازشناسی چالش های رشد اقتصادی در ایران؛ تبیین موانع تولید و به سازی راهبردها و سیاست ها
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 شهریور 1400 ساعت 23:102021-09-20دانش

تکمیل زنجیره مهارت آموزی از پیش دبستان تا تحصیلات عالی | فارغ التحصیلان کارآفرین کلید حل موانع تولید و اشتغال


معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود گفت: با تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی زنجیره مهارت آموزی در دانشگاه آزاد اسلامی از پیش دبستان تا مقاطع تحصیلات عالی تکمیل می شود.

- "، خرداد 1400 آیین نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده های مهارت و کارآفرینی به رؤسای استانی و واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ و تأکید شد؛ این آیین نامه که به تفصیل دراختیار واحدهای دانشگاهی قرار گرفته، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده های مهارت و کارآفرینی، آموزش های کوتاه مدت و.

است.

واحدهای دانشگاهی براساس بندهای این آیین نامه و بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه ای با تأمین امکانات می توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند.

در این راستا طبق مصوبه شورای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده های مهارت و کارآفرینی در واحدهای دانشگاهی راه اندازی شدند و آموزشکده های فنی حرفه ای سما در این دانشکده ادغام و وظایف جدیدی برعهده گرفتند.

بیشتر بخوانید: معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی به تازگی از فعالیت 116 دانشکده مهارت و کارآفرینی در سال تحصیلی جدید در واحدهای دانشگاهی مختلف کشور خبر داد و اعلام کرد که در این دانشکده ها آموزش های مهارتی جایگزین آموزش فنی و حرفه ای کلاسیک می شوند و ورود به این دانشکده ها براساس سوابق تحصیلی داوطلبان و علاقه مندان خواهد بود.

سیدمحمد بطحایی با اعلام اینکه مدارس عالی مهارتی هم از دل دانشکده های مهارت و کارآفرینی شکل می گیرند، خبر داد که تاکنون 103 مدرسه پیشنهاد شده است و 70 مدرسه مجوز راه اندازی دریافت کرده اند.

خبرنگار خبرگزاری آنا" با توجه به نقش مهم مهارت در اشتغال فارغ التحصیلان و اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در ایجاد دانشکده های مهارت و کارآفرینی و آغاز ادغام آموزشکده ها طبق بخشنامه از شهریور 1400 با مسئولان دانشگاه و معاونان آموزش های عمومی و مهارتی واحدهای دانشگاهی گفت وگو کرده است که در این شماره از پرونده خبری دانشجو، مهارت، اشتغال گفت وگو با امیر زارع بازقلعه معاون آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود را می خوانیم.

آنا: ایده بازنگری در ساختارهای قبلی نظام مهارت آموزی دانشگاه آزاد اسلامی (ادغام آموزشکده های فنی و حرفه ای) و تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی را چگونه ارزیابی می کنید؟ زارع بازقلعه: تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی به معنای بازنگری در ساختارهای سابق نظام مهارت آموزی است.

در دانشگاه آزاد اسلامی سابق نیز مقوله مهارت آموزی مورد توجه قرار گرفته بود؛ اما از طرفی ضعف فراوان در اجرا و برخی موازی کاری ها بین معاونت های سما واحدهای دانشگاهی مانع از دستیابی به این هدف می شد.

در این زمینه معاونت های سما با توجه به ذات فنی و حرفه ای شان موفق تر بودند که البته به دلیل محدودیت تحصیلات به مقطع کاردانی، مهارت آموزی صرفاً محدود به سطح تکنسین بود.

تولد دانشکده های مهارت و کارآفرینی به نوعی تولد نگرش جدید است که مهارت آموزی را در همه سطوح تحصیلی حتی تا دوره دکتری مورد توجه قرار می دهد.

نگرشی که فراتر از تربیت تکنسین ماهر است.

در صورت اجرای صحیح این نگرش و طرح، فارغ التحصیلان و آموزش یافته های حوزه دانشکده مهارت و کارآفرینی با توجه به تسلط عملی به فنون مربوطه که با عنوان مهارت تلقی می شود، می توانند گام را فراتر بگذارند و خودشان موتور محرک کارآفرینی باشند.

طبیعتاً تربیت فارغ التحصیلان ماهر و کارآفرین کلید حل موانع و مشکلات تولید و اشتغال در کشور است.

نکته امیدوارکننده، تجمیع همه جنبه های مهارتی ازجمله کاربنیان و طرح پویش ، مهارت آموزی و مشاوره شغلی و امور مهارتی و رویدادهای مهارت آموزی در دانشکده است.

مدارس عالی مهارت هم این امکان را فراهم می کند که افرادی با حداقل مدرک تحصیلی دیپلم در کوتاه ترین زمان ممکن حداقل مهارت شغلی منطبق با شرایط بومی و سرزمینی منطقه خود را فراگرفته و سریعاً جذب بازار کار شوند.

جالب اینکه در همه حوزه های فعالیت، امکان درآمدزایی غیرشهریه ای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای واحدهای دانشگاهی مهیا بوده و هم افزایی، جایگزین موازی کاری آموزشکده های سابق واحدهای دانشگاهی خواهد شد.

آنا: آیا در واحد لنگرود پروژه ادغام صورت گرفته و دانشکده مهارت و کارآفرینی از مهر 1400 دانشجو جذب خواهد کرد و اینکه اکنون چه تعداد دانشجو در آموزشکده های سما مشغول به تحصیل هستند؟ زارع بازقلعه: جذب دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود در قالب دانشکده مانند سایر واحدهای دانشگاهی صورت می پذیرد.

از آنجا که در سمای واحد لنگرود از برگزاری رشته های موازی با واحد دانشگاهی از بدو تأسیس اجتناب شده، تعداد دانشجویان در دو رشته دایر آموزشکده 125 نفر است.

آنا: طرح ادغام آموزشکده ها چه چالش هایی را برای واحدهای دانشگاهی خواهد داشت؟ چه ملاحظاتی باید در اجرای طرح لحاظ تا این طرح موفق شود؟ زارع بازقلعه: طبیعتاً چالش ها و فرصت هایی که این طرح برای واحدهای دانشگاهی به همراه خواهد داشت بسته به شرایط نیروی انسانی و برخی عوامل دیگر متفاوت است.

به عنوان نمونه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود با توجه به تعداد بسیار کم کارکنان آموزشکده، این ادغام از لحاظ مالی و آماری به سود واحد دانشگاهی بوده در حالی که در واحدهای دیگر این موضوع می تواند معکوس باشد.

هدف اصلی نظام نامه نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی تربیت دانشجوی متخصص، خلاق، ماهر و کارآفرین است.

از سوی دیگر استفاده از امکانات واحد دانشگاهی برای آموزشکده سمای لنگرود در سال های گذشته بسیار ارزشمند بوده و در نتیجه این ادغام برای واحدی با شرایط این واحد دانشگاهی می تواند سیاست انقباضی مناسب برای بهره وری بیشتر سرمایه و نیروی انسانی و در نتیجه توسعه در سال های آینده باشد.

با توجه به ادغام منافع مالی، راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی اگر به گونه ای باشد که مانند آموزشکده های سابق جدای از واحد دانشگاهی تلقی نشود، طرح با آسیب کمتری اجرا شده و آینده روشن تری را می توان برای آن متصور بود.

به عنوان نمونه بعد مسافت میان ساختمان های آموزشکده های سمای واحدهای دانشگاهی در بعضی از شهرها منجر به جابه جایی مکان تحصیل دانشجویان می شود که بسته به شرایط ممکن است منجر به نارضایتی هایی شود.

از سوی دیگر اگرچه ایجاد ساختار دانشکده در واحدهای دانشگاهی منتج به ساماندهی امور محوله می شود؛ اما این نگرانی وجود دارد که علاوه بر زمان بر بودن تغییر ساختار، برخی بروکراسی های زمان بر دیگر موجب اتلاف انرژی و فرصت ها شود؛ بنابراین ضروری است ساختاری چابک برای ابلاغ بخش نامه ها، نظارت، هماهنگی و صدور مجوزها به صورت متمرکز و تخصصی در پنج محور عمده محوله به دانشکده ها در نظر گرفته شده و همراه با شیوه های ارتباط با کارشناسان سازمانی به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شود؛ مانند همان ساختارهای چابک و پاسخگو در سازمان سما که به عنوان نمونه اخذ مجوز برگزاری دوره های مهارتی را از سازمان سما به گونه ای بسیار سریع و منظم میسر می کند.

فعالیت های مدارس سمای لنگرود آنا: اکنون از چه تعداد دانش آموز و دانشجو در سما برخوردارید و در مورد ظرفیت ها و امکانات دانشکده مهارت و کارآفرینی و دیگر بخش های سمای واحد متبوعتان توضیح دهید.

زارع بازقلعه: در مجموعه معاونت سمای لنگرود در پنج سال گذشته موفق به تأسیس دو مدرسه و دو آموزشگاه زبان شدیم.

اکنون تعداد 470 دانش آموز در دو دبستان و دو دبیرستان دوره نخست این معاونت برای سال تحصیلی 1401-1400 ثبت نام کرده اند که در مقایسه با سال تحصیلی گذشته 28 درصد و در مقایسه با سال تحصیلی 96-1395 حدود 107 درصد افزایش داشته است.

در آموزشکده سما نیز از مهر 1395 تا سال 1398 افزایش دانشجو به میزان 56 درصد را شاهد بودیم که با توجه به تغییر نظام آموزشی در آموزش و پرورش و نبود رشته های کارشناسی در آموزشکده، این روند رشد متوقف شد؛ اگرچه در مقایسه با مهر 1395 شاهد کاهش آمار دانشجویی در آموزشکده نیستیم.

این آمار گویای ظرفیت شهر لنگرود برای توسعه رشته های مهارتی به مقاطع بالاتر از کاردانی است.

بیشتر بخوانید: 3 تفاوت اساسی آموزشکده های فنی و دانشکده های مهارت" دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی بسیار مطلوبی برخوردار است که با توجه به ادغام صورت پذیرفته، امکان بهره مندی از آنها فراهم خواهد بود، همه این تجهیزات صنعتی بوده و می توانند در بخش فعالیت های کاربنیان نیز بسیار مثمر باشند.

از سوی دیگر وجود مشاوران متخصص در مدارس سمای لنگرود و اعضای هیئت علمی ماهر و توانمند در واحد دانشگاهی مایه امیدواری است تا در زمینه امور مهارتی و مشاوره شغلی موفق ظاهر شویم.

با توجه به وجود کشاورزی پویا و پادگان های نظامی در شهرستان لنگرود، برنامه ریزی خوبی در زمینه مدارس عالی مهارت مرتبط با کشاورزی و تربیت سرباز ماهر صورت پذیرفته است.

یکی از زمینه های مهارتی منطبق با موقعیت جغرافیایی و شهری پرورش کرم ابریشم بوده که با پیشنهاد رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنگرود درصدد برنامه ریزی در این باره هستیم.

استفاده از ظرفیت های پژوهشی در بازارسنجی و بهره مندی از روش آموزش آنا: اهداف نظام نامه نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟ زارع بازقلعه: هدف اصلی از این نظام نامه تربیت دانشجوی متخصص خلاق، ماهر و کارآفرین است.

در این راستا اهداف دیگری ازجمله ترویج و تقویت فرهنگ کار و تولید و کارآفرینی با بهره گیری از نظام آموزشی کشور ، تطبیق فرآیند آموزش متناسب با نیازهای بازار کار فعلی و آتی ، فراهم کردن امکان فراگیری توأمان آموزش و مهارت و جلب همکاری بنگاه های اقتصادی مطرح است.

این نظام نامه با تأثیرگذاری مستقیم بر مدیریت توسعه منابع انسانی کشور مزایای متعددی را به همراه خواهد داشت که از آن جمله می توان فراهم کردن ارتقای مستمر صلاحیت حرفه ای نیروی کار کشور، افزایش اعتبار و رقابت پذیری ملی و بین المللی گواهینامه ها و مدارک تحصیلی آموزش های فنی، حرفه ای و مهارتی، افزایش بهره وری نیروی کار با تأکید بر ارتباط با نیازهای برنامه های توسعه ملی و استانی، یکپارچه سازی ساختار گواهینامه های مهارت آموزش های غیررسمی و مدارک سطوح و مقاطع مختلف آموزش های رسمی فنی و حرفه ای و مهارتی و برنامه ریزی ویژه به منظور تربیت نیروی کار با هدف صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه برای دسترسی به فرصت های شغلی را نام برد.

برای نیل به این اهداف و مزایا، انواع آموزش های رسمی و غیررسمی به شیوه های حضوری، نیمه حضوری و مجازی در سطوح مختلف استانی، ملی، منطقه ای و بین المللی به کار گرفته خواهد شد.

پس از سنجش صلاحیت های حرفه ای، گسترش تعاملات آموزشی، پژوهشی و مبادله مربیان و کارشناسان با مؤسسات آموزش فنی و حرفه ای ملی و بین المللی معتبر و حضور مؤثر در رویدادهای معتبر علمی و مهارتی ملی و بین المللی در سطوح دانشجویی و استادان مد نظر قرارمی گیرد.

در این نظام نامه موارد دیگری ازجمله تربیت مربی آموزش های فنی و حرفه ای، گسترش دوره های آموزشی غیررسمی مهارتی، ایجاد و توسعه بانک استاندارد صلاحیت حرفه ای و استانداردهای آموزشی، استفاده از ظرفیت های پژوهشی در زمینه بازارسنجی و بهره مندی از روش آموزش همراه با تولید مورد توجه قرار گرفته است.

آنا: آیا تفاهم نامه ای در حوزه مهارت و کارآفرینی با دیگر ادرارت منعقد شده است، این تفاهم نامه ها در چه راستایی است؟ زارع بازقلعه: از سال گذشته و پس از مطرح شدن تأسیس دانشکده مهارت و کارآموزی، رایزنی درباره در اختیارگیری امتیاز مرکز مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC) با اداره فنی و حرفه ای شهرستان لنگرود صورت پذیرفته که به زودی محقق خواهد شد.

اجرای موفق مهارت آموزی در مدارس سما نیز مورد توجه اداره آموزش و پرورش شهرستان قرار گرفته و درصدد هستیم در معاونت آموزش های عمومی مهارتی، خودمان مجری طرح ایران مهارت برای دانش آموزان سمایی باشیم؛ البته در این راستا محدودیت ها و ملاحظاتی درباره اعطای مجوز تأسیس آموزشگاه های آزاد وجود دارد که برای مرتفع کردن این محدودیت در حال رایزنی هستیم.

اقدامات متعدد دیگری نیز در دست اقدام است که پس از انتقال نیروی انسانی مورد نیاز از واحد دانشگاهی به دانشکده و تکمیل ساختار اداری، تسریع خواهد شد.

از آن جمله می توان به تفاهم نامه با اداره نوغان شهرستان و تفاهم نامه با اداره چای لنگرود در مقوله مهارت آموزی و کارآفرینی نام برد.

پس از موفقیت در این مرحله حتی می توان اقدامات و پیشنهادهای لازم را برای تأسیس رشته در این زمینه ها ارائه داد.

دوره های کوتاه مدت محوری ترین شاخه فعالیت دانشکده مهارت آنا: در محورهای فعالیت دانشکده مهارت و کارآفرینی دوره های کوتاه مدت نیز دیده شده است، منظور از این دوره ها چیست و آیا اقدامی کرده اید؟ زارع بازقلعه: قطعاً با توجه به اهداف طرح ادغام، دوره های کوتاه مدت یکی از محوری ترین شاخه های فعالیت دانشکده خواهد بود.

این دوره ها در قالب آموزش های آزاد غیررسمی اجرایی می شود و می تواند به صورت آموزش های تخصصی برای دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاهی و برخی دوره های مهارتی عمومی برای عامه مخاطبان مناسب باشد.

به عبارت دقیق تر منظور از این دوره ها در درجه نخست آموزش مهارت های تکمیلی و کاربردی به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است؛ البته می توان این گونه آموزش ها را به مهارت های عمومی که در آن پیش نیاز تحصیلات آکادمیک احساس نمی شود نیز تسری داد.

در سمای واحد لنگرود، مانند بسیاری از واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی پیش از این نیز در بخش دوره های کوتاه مدت فعالیت خوبی را آغاز کرده و دوره های کوتاه مدت آموزش فنون معلمی، آموزش مدرسی زبان انگلیسی TTC و آموزش های شغلی مرتبط با رشته حسابداری را مستمراً برگزار کرده است.

اکنون با هم افزایی میان آموزشکده ها واحدهای دانشگاهی و بهره مندی از امکانات کارگاهی و اعضای هیئت علمی متخصص، این دوره ها از این پس می تواند با جدیت بیشتر و در گستره وسیع تری اجرایی شود.

آنا: فعالیت مدارس سما در زمینه مهارت و کارآفرینی به چه شکلی است و آن را چگونه ارزیابی می کنید.

زارع بازقلعه: در سازمان سما اهتمام جدی و مدبرانه بر اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش وجود دارد.

مهارت های عمومی و حرفه ای لازمه دستیابی به حیات طیبه به عنوان هدف اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

با توجه به اینکه فعالیت همکاران سمایی و سایر مدارس غیرانتفاعی در شهرهای مختلف را دنبال و مقایسه می کنم به طور قاطع می توان گفت که سیاست گذاری بسیار اصولی سازمانی در این زمینه باعث شده مدارس سما در اغلب شهرها، بی رقیب باشند.

مدارس عالی مهارت و کارآفرینی مکمل فعالیت های دانشکده های مهارت و کارآفرینی هستند.

در مدارس سمای لنگرود نیز به ویژه پیش از محدودیت های کرونایی مهارت آموزی در مدارس بسیار خوب دنبال شده و علاوه بر نفس ارزشمند آنها برای نیل به حیات طیبه در جامعه آینده ایران اسلامی، درآمد غیرشهریه ای قابل قبولی را برای مجموعه مدارس در پی داشت.

به عنوان نمونه از این حوزه در مدارس دخترانه مهارت هایی مانند خیاطی و هنرهای آشپزی و در مدارس پسرانه نیز جوجه کشی و صنایع دستی آموزش داده می شود.

جالب اینکه این موارد که بلافاصله پس از اجرا در مدارس به مطالبه اولیا تبدیل شد، اکنون به صورت امتیاز برای مدارس سمای واحد لنگرود مطرح است.

آنا: بایدها و نبایدهای حوزه مهارت، کارآفرینی و اشتغال سما را چه چیزهایی می دانید؟ زارع بازقلعه: اغلب در کشور نظام نامه ها و سندهای مختلفی تدوین شده که بعضاً به دلیل پیش بینی نکردن ساختار و یا وجود ساختار و بروکراسی عریض و طویل با اینرسی زیاد اجرایی نشده اند.

نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی حلقه مفقوده آموزش عالی در کشور و طراحی بومی برای ارتباط مؤثر صنعت با مراکز آموزشی است.

همان طور که در همه کشورهای توسعه یافته می بینیم که ارتباط صنعت و دانشگاه به چه میزان می تواند در تولید و به کارگیری علم و ثروت مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید: درباره اجرای این طرح در مرحله نخست باید ساختار سازمانی متمرکز که در همه زمینه های فعالیت، قابلیت ارجاع داشته باشد، پیش بینی شود.

این ساختار سازمانی باید به اندازه کافی چابک باشد تا موجب اتلاف فرصت ها یا ایجاد بی انگیزگی در اجرا نشود.

در این صورت همان گونه که سما در حوزه اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و کیفیت مدارس پیشرو است در حوزه مهارت، کارآفرینی و اشتغال هم موفق خواهد بود.

مدرسه عالی مهارتی تا پایان سال 1400 راه اندازی می شود آنا: دانشگاه مدتی است به راه اندازی مدارس عالی مهارت هم اقدام کرده است.

مأموریت این مدارس با مأموریت دانشکده های مهارت و کارآفرینی تداخلی ندارد؟ و آیا واحد متبوع لنگرود مدرسه عالی مهارتی راه اندازی کرده است؟ زارع بازقلعه: نه تنها تداخلی در این بخش وجود ندارد؛ بلکه مدارس عالی مهارت و کارآفرینی مکمل فعالیت های دانشکده های مهارت و کارآفرینی هستند.

مدارس عالی مهارت در حوزه آموزش های غیررسمی قرار می گیرد.

شاید بتوان از آموزش در مدارس عالی مهارتی در قیاس با دوره های رسمی و بلندمدت دانشگاهی و دوره های مهارتی کوتاه مدت به عنوان دوره های آموزشی-مهارتی میان مدت تعبیر کرد.

در این بخش در نظر داریم از میان مدارس عالی مهارت ماشین آلات کشاورزی ، مکانیک خودرو و چرم دوزی حداقل یک مورد را تا پایان سال 1400 راه اندازی کنیم.

آنا: و سخن پایانی.

زارع بازقلعه: ذکر چند نکته را درباره مهارت و کارآفرینی ضروری می دانم.

نخست اینکه آغاز این مقوله باید از مدارس و پیش دبستانی ها باشد.

به همین دلیل است که در دانشگاه آزاد اسلامی نکته سنجانه و ریزبینانه اجرای دانشکده مهارت و کارآفرینی را بر عهده سازمان سما و معاونت های آموزش های عمومی و مهارتی در استان ها و شهرستان ها گذاشته اند.

به این ترتیب زنجیره مهارت آموزی در دانشگاه آزاد اسلامی از پیش دبستان تا آخرین مقاطع تحصیلات عالی تکمیل خواهد بود.

به عبارت دقیق تر دانشکده های مهارت و کارآفرینی حلقه آخر از مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در راستای نیل به حیات طیبه در جامعه ایران اسلامی است که نقطه آغاز آن در مدارس و با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بوده و اتفاقاً دانشگاه و سازمان سما در این بخش واقعاً درخشان عمل کرده اند.

امیدوارم که ممارست جدی بر فعالیت دانشکده های مهارت و کارآفرینی مطابق با انتظارات نظام نامه فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه دار باشد؛ چراکه بازدهی این طرح ها آن گونه که موجب تحول اساسی در جامعه، صنعت و توسعه کشور شود، نیازمند زمانی طولانی بوده و قطعاً فراز و نشیب هایی در این مسیر وجود خواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازآنا، دوازدهم بهمن 99 با صدور بخشنامه ای، نظام نامه نظام آموزش فنی، حرفه ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی -که به تصویب شورای گسترش دانشگاه رسیده بود - ابلاغ شد که براساس آن، آموزش های فنی، حرفه ای و مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی براساس رویکردهای تدوین استانداردهای آموزشی مبتنی بر شایستگی های حرفه ای ، برنامه ریزی گسترش انواع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی بر اساس تقاضای بازار کار ، توسعه رشته ها در قالب خوشه های حرفه ای، متناسب با آمایش ملی و استانی ، گنجاندن پرورش روحیه کارآفرینی در تمامی شئون برنامه های آموزش و آموزش توأمان نظری و عملی برای افزایش توانایی سرمایه انسانی برنامه ریزی و اجرا می شود.

انتهای پیام/4121/4062/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - کارآفرین - کارآفرینی - دانشگاه - مهارت - دانشگاه آزاد - دانشکده - آیین نامه - تحصیلات عالی - مهارت آموزی - پیش دبستان - اسلامی - واحد - نامه - تحصیلات - فارغ التحصیلان - تولید و اشتغال - دبستان - آزاد - زنجیره - آیین - /0/20'>تکمیل می شود.

- موانع تولید - معاون آموزش - برنامه ریزی - اداره - تکمیل - آموزش - تأسیس - عالی

آخرین اخبار سرویس:
شرایط حضور دانشجویان در کلاس های دانشگاه اعلام شد

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تبریز اعلام شد

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

زمان آغاز کلاس نودانشجویان دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

رشته پرستاری نیازمند ارتقا و پیشرفت جدی در بخش آموزشی و بالینی

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

رشته امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها دایر می شود؟

توسعه از سرمایه گذاری بر انسان ها آغاز می شود

اجرای طرح استعدادیابی شغلی برای ورودی های جدید در دانشگاه علامه طباطبایی

اعزام دانشجویان علمی کاربردی به آلمان برای گذراندن دوره مهارتی

کارت واکسن شرط ورود دانشجویان به کلاس های دانشگاه

جزییاتی از یک کارنامه که دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی طراحی کرده / جهانبین: ارزیابی دانشگاه ها باعث تقویت فعالیت ها می شود

پروتکل های بهداشتی درخوابگاه های دانشجویی کدامند؟

شرایط کامل دریافت وام دانشجویی در تمام مقاطع برای سال 1400-1401

صفر تا صد جزییات وام های دانشجویی

چیستی ماهیت انواع مقالات/ امتیاز مقاله چگونه بین نویسندگان تقسیم می شود؟ +جدول

تغییرات مهم برای دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

اعزام دانشجویان علمی کاربردی به آلمان برای گذراندن دوره مهارتی

محرومیت از شرکت در کنکور ارشد 1401 برای پذیرفته شدگان انصرافی دوره روزانه

جزییات اجرای طرح استعدادیابی شغلی برای ورودی های جدید

نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

عقلانیت، امتیاز منحصر به فرد شخصیت پیامبر است

پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی کدامند؟

وبینار کاربرد مهندسی شیمی در صنعت و کارآفرینی برگزار می شود

نخستین شبیه سازی ابرنواختر در آزمایشگاه!

منع شرکت در کنکور ارشد 1401 برای پذیرفته شدگان انصرافی دوره روزانه

حضور دانشجویان واکسینه نشده در کلاس ممنوع شد

زمان بندی ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد در دانشگاه فردوسی اعلام شد

مهلت ثبت نام نودانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران تمدید شد

استخدام مشاور فروش در موسسه علمی و آموزشی حرف آخر در شیراز

حضور در دانشگاه چگونه خواهد بود؟

برگزاری شب شعر «قصیده همدلی» به مناسبت هفته وحدت

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

نگاه دانشگاه آزاد اسلامی به ورزش یک امر تربیتی است

«کارت واکسیناسیون» شرط ورود دانشجویان به کلاس است

صفر تا صد جزییات وام های دانشجویی اعلام شد

صفر تا صد جزییات وام های دانشجویی اعلام شد

ابلاغ مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

مهلت ثبت نام نودانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران تمدید شد

استخدام کارشناس آزمایشگاه با بیمه در شرکت پالا فرآیند راستین در تهران

جزییاتی از نحوه سفر استادان و کارکنان دانشگاه به خارج از کشور

سیستم آموزش عالی ایران مونولوگ است

مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

انطباق رشته های مدارس مهارتی دانشگاه آزاد بر اساس نیازهای شغلی

مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

ممنوعیت حضور دانشجویان واکسن نزده در کلاس/ کارت واکسن شرط ورود به دانشگاه

دکتر طهرانچی درگذشت کارمند دانشگاه آزاد اسلامی دامغان را تسلیت گفت

حفظ نخبگان دانشگاهی نیاز به سیاست گذاری کلان در سطح کشور دارد

بازگشایی حضوری دانشگاه های آذربایجان غربی در مقطع دکتری + فیلم

ابلاغ مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان/تاکید بر شبانه روزی بودن دانشگاه

جزییاتی از یک کارنامه که دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی طراحی کرده / جهانبین: ارزیابی دانشگاه ها باعث تقویت فعالیت ها در فضای دانشگاهی می شود

تأملاتی درباره ساخت مسجد النبی (ص) در دوره نبوی

عقلانیت، امتیاز منحصر به فرد شخصیت پیامبر است

بزرگ ترین تبلیغ برای اسلام؛ معرفی شخصیت پیامبر اکرم(ص)

کانون های فرهنگی به سمت کار تشکیلاتی بروند

ازدیاد پست است یا قحط الرجال

اینفوگرافیک | پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی کدامند؟

کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد

مسابقه کتابخوانی دانشجویان

تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم «روز آمار و برنامه ریزی»

دانشگاه علمی کاربردی برای بهمن 1400 دانشجو می پذیرد

مراسم روز آمار و برنامه ریزی با تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی

تقدیراز دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم روز آمار و برنامه ریزی

دکتر محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک ملی شد

انتقاد از مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

آزادسازی فلسطین با وحدت و مقاومت محقق می شود

بیش از 43 درصد جمعیت استان ایلام واکسن کرونا تزریق کرده اند

انفجار یک خودرو در شهر جلال آباد

مراسم یادبود شهید جهادگر مصطفی سارنگ برگزار شد

حمایت خیر تربت حیدریه از دانشجوی مستعد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی

برگزاری اولین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

مدارک مورد نیاز ثبت نام غیر حضوری کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی

برندگان سومین دوره جایزه «محمد مقدم» معرفی شدند

زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان به قله نقره سر صعود کرد

ارائه روش نوآورانه با قابلیت استفاده برای کنترل سرعت موشک

فناوری موشکی بومی هات لانچ باور و پرتاب سرد دزفول

آشنایی با ارز دیجیتال هارمونی (ONE)

مهم ترین اخبار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در اول آبان

جزییات ثبت نام و برگزاری کلاس های دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد

پارک علم و فناوری استان مرکزی فراخوان جذب سرباز امریه منتشر کرد

رونمایی از ویژگی های پسندیده اخلاقی در انسان با ورزش

امضاء تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

شهردار دزفول معارفه شد

واکسن های mRNA تقویت کننده های موثرتری هستند

ارائه کارت واکسیناسیون دیجیتال در دانشگاه ها ضروری است

علت افزایش تعداد شهرهای قرمز کرونایی در کشور چیست؟ + فیلم

رونمایی از 4 طرح فرهنگی، اجتماعی و عمرانی در دانشگاه آزاد بندرگز

پذیرش دانشجو برای بهمن 1400 در دانشگاه علمی کاربردی

سیاست وزارت علوم برای رفع مشکل صندلی خالی دانشگاه ها/ برنامه ای برای حذف مراکز مهارتی نداریم

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

3 آبان، آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری کارشناسی ارشد

فردا؛ بازگشایی موزه خودرو های تاریخی برای بازدید عموم

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان بورسیه تحصیلی در روسیه را منتشر کرد

انتشار پژوهش های مشترک در حوزه علوم انسانی راهی برای گسترش دیپلماسی علمی و فرهنگی است

برگزاری کارگاه «اصول، روش و ابزارهای ضروری آزمایشگاه علوم پایه»

مراکز آموزش علمی کاربردی در بهمن ماه پذیرش مستقل دانشجو دارند

تکمیل زنجیره مهارت آموزی از پیش دبستان تا تحصیلات عالی | فارغ التحصیلان کارآفرین کلید حل موانع تولید و اشتغال

تکمیل زنجیره مهارت آموزی از پیش دبستان تا تحصیلات عالی | فارغ التحصیلان کارآفرین کلید حل موانع تولید و اشتغال